Buitenlandseh Overzicht. „Internationale Woman Suffrage Alliance" en sedert dien begon zich de moreele steun, die internationale solidariteit geeft, te doen gevoelen. Maar practisch resultaat gaven eerst <Je groote wereldcongressen. De hulp, die de internationale prganisa^je verschaft aan de beweging vo r vrouwenkiesrecht, be staat echter meer in eep yer effend gevoel van solidariteit dan in directe steun. De veranderde houding van \yretgevera poli tici is er een gevolg van en de grootere wel willendheid der persorganen eveneens. Heel wa' machtiger, aldus besloot spr., is echter de werking van den wereldbond op het gemeenschapsgevoel, het vertrouwen en den moed der strijdsters zeiven. Zonder dezen internati malen bond zou men lang niet zoo sterk staan in den strijd en de overwinning zou niet zoo zeker zijn als volgens spreker thans het geval is. Over „Internationalisme en Coöperatie" sprak vervolgens de heer Henri van der Mandere, uit Den Haag. Deze stelde op den voorgrond, dat het allerminst zijn doel was een theorie in de Coöperatieve gedach te te vestigen. Hij wilde enkel- doen zien do ruwe betrekking, die er bestaan moet tusschen coöperatie en internationalisme, welke elkander als het ware aanvullen, om dat coöperatie zich slechts in breede lij nen kan ontwikkelen door ontwikkeling der internationale verhouding en anderzijds de internationalisatie der wereld van den voor uitgang der coöperatieve denkbeelden on der de groote massa niets dan heil mag ver wachten. Het internationalisme heeft nog een na deel. Het doet zich tot nu toe vooral ken nen voor kunst en wetenschap en zoodra het meer materieele dingen geldt, op een ge bied dat niet zoo door de allergrootste 'ïiassa betreden is, telephoon, telegraaf en post. En zoodoende voelt men in 't direct leven der gebeurtenissen niet voor het te laat is, welk een gruwel de oorlog, ook in ander dan zuiver men6chelïjk opzicht, in zich sluit, Bij internationale coöperatie zouden de coöporatoren, dat is de groote massa zelf, al de ellende en nadeelen van een oorlog onmiddellijk bevoelen De coöperatie bepaald zioh in Nederland bijna alleen tot de verbruiks-coöpe/ratie. Wij moeten evenals Engeland, Schotland en wel dra Duitschland ook den sitap tot de pro ductieve coöperatie doen en van dien stap komen tot andere. De coöperatie is inter nationaal in de toekomst, maar was het ook Jn haar verleden. De machines maakten de wereld internationaal bij uitnemendheid en als dó ooöperatie vooruit wil, moet zij ook internationaal vooruit. De teekenen zijn er dat het dien weg opgaat. En zoo kan de ooöperatie practisch mede prediken den vrede onder de volkeren, practisch de groo te les leeren van 't tegenwoordig leven der volkeren dat internationale samenwerking ook hjer noodig is. Hierna het was inmiddels al half elf ge worden werd de vergadering met een kort woord van dank aan sprekers en hoor ders gesloten. V a n de tentoonstelling. Op de druk bezochte openingsfeestelijkheid des namiddags van de tentoonstelling voor verbeterde vrouwenkleeding in de bestuurs kamer van de Stadszaal, heeft mej. Van Peski uit Den Haag, een fragment van „Lioba'" van Fred, van Eeden, voorgedra gen. Het was het lyrische gedeelte in den bloementuin, het reiger-fragment. Reeds dadelijk toen mej. Van Peski haar klankvolle stem van zoo zilveren geluid deed hooren in de zaal, was het pleit ge wonnen, de volle aandacht verzekerd. Zij heeft die aldoor gaand© gehouden; met groote intensiteit werd naar haar ge luisterd, zoodat ten slotte het volle zaaltje dames wat stil en onder den indruk huis waarts ging. Mej. Van Peski's stem is lenig en brengt geen moment herinnering aan de zware moeilijkheden, welke noodzakelijk overwon nen dienen voor men een dusdanig stand punt inneemt. Naast de innigheid der vrouwenstem kleurde donker de stem des konings. Het werd zoo voor ons met recht een samen spraak. Hoé Snecnwgcbersite. De eerste best ij ging van den Wilhclmina-t o p. Aan het IVde verslag van de Nieuw Guinéa-expeditie (Lorentz) is door het „Soerab. Hbl." het volgende ontleend: Op den 9den October werd de tocht van uit het bivak Alkmaar naai' den Wilhelmina- top aangevangen. Het aantal deelnemers werd zooveel mogelijk beperkt, ten einde zoo snel mogelijk vooruit te kunnen komen. Op het Heil wig-gebergte werd een depot ingericht; clit noodzaakte tot een verplichte rust, waarvan een nuttig gebruik werd ge maakt tot verkenning van den weg naar het Treub-gebergtc. Na laatstgenoemde keten te hebben be klommen werd afgedaald naar de tusschen dit gebergte en het Wichmann-gebergte ge legen vruchtbare vallei, waarin een com plex kampongs van Papoea's, die op de hellingen hun ladangs hebben aangelegd. Een groep van 17 Papoea's, gewapend met pijl en boog en voorzien van steenen bijlen, naderde het bivak en bood gepofte obi's aan. Toen zij echter van het plan om naar het Sneeuwgebergte te trekken hoorden, veranderde hun vriendschappelijke houding eenigszins en drongen zij er sterk op aan, hen eerst naar hun kampong te volgen. Aan dat verzoek werd gevolg gegeven. Ter bezegeling van de gesloten vriendschap wil den zij een feest aanrichten. Het bloed van twee varkens, die door een pijl in het hart werden getroffen, werd in een blad opgevan gen, de hoofden van alle aanwezige Papoea's werden daarmede besmeerd onder het uit spreken van formules en gezang en het vlees ch vervolgens met bamboemessen aan stukken gesneden, om daarna in een kuil met te voren heet gemaakte steenen te worden geroosterd. Den heeren Lorentz en Yan Nouhuys werd verzocht, uitdeeling te houden, en het was opvallend, dat de Papoea's eerst toen be reid waren, geschenken in ontvangt te nemen. Blijkbaar wisten deze Papoea's den weg paar 't Sneeuwgebergte en gaven daarom trent zooals later bleek goede inlichtin gen. Omgeven door vele Papoea 8 werd langs een druk beloopen pad het Wichmann- gebergte bestegen en op een hoogte van pl. m. 3000 M. 't bivak betrokken, waar nog maals aanraking met een 9-tal Papoea's werd verkregen; ook zij noodigden tot een bezoek aan hun kampong, maar wegens j_> brek aan tijd kon aan dat verzoek niet v. orden voldaan. Yan het erblijf op let Wichmann-gebergte werd gebruik gemaakt om den in Noordelijke richting te volgen weg te verkennen; het bleek, dat het ge volgde pad zich nog over eenig afstand voortzette. Den 2den November werd doorgemar cheerd over het H-ubreoht- en ivangebergte en den 7den November het Wilhelmina-bi- vak op het Oranje^gebergte betrokken (4023 M. hoogte; minimum temperatuur 0.5 C.) Toen cp dien datum de eerste sneeuw viel, ging een luid gejuich op en dansten allen door elkaar. Met buitengewone krachtsinspanning werd den daar opvolgend en da^ een steile rug van naakte kalk-rotsen, die naar «den Wilhelmina-top leidt, beklommen en op een hoogte van 4461 M. de sneeuwvelden en gletsohers bereikt. Als 't wau-e in aansluiting op het boven staande is hier te lande een brief ontvan gen van den heer Van Nouhuys, waarin deze een allerbelangwekkendste beschrijving geeft van de eerste bestijging door Neder landers, van den Wilhelmihatopeen dei- hoogste sneeuwtoppen van Ned. Nieuw- Guinea. De ,,N. Rott. Ct." is in staat gesteld dezen brief te publiceeren en schrijft van den brief van den heer Van Nouhuys: „Zijn uitvoerig en onopgesmukt relaas van deaen bergtocht, die zoowel om zijn geogra- phisch-wotensohappelijko beteekenls, als om zjjn karakter van stoere en vermetele krachtdaad historisch zal blijven, verdient gemeengoed te worden van allen die met spanning en hooge waardeering de verrich tingen van do koene ontdekkers hebben ge volgd, het behaalde succes hebben toege juicht. Mede als uiting van waardeering on zerzijds voor Lorentz, Van Nouhuys en hun flinke makkers, willen wij de publicatie van dit schrijven in ons blad beschouwd zien." Aan den interessanten brief ontleenen wjj het volgende: Den 8en November gingen Lorentz en »k met 4 man vroegtijdig op pad, om den toe gang tot het hooge terras met de sneeuw velden te zoeken. Wij ha aden, (vooral ik dien dag) e<rg veel te lijden van benauwd heid. Om de 60 a 80 passen moest ik 'n tijd blijven zitten, om ook maar eenigszins op adem te komen. Dat werd zóó erg, dat I aandrong, dat Lorentz vooruit zou gaan, waarvan hij eerst niets hooren wilde, doch ten slotte toegaf, toen ik hem er op wees, dat vermoedelijk al om 10 uur v.m. alles in dichten nevel gehuld zou zijn. Ik bleef bier en daar teekenen en opnemen, gaandeweg volgende. Langs den noordkant van den top gaande, werd eindelijk een zeer nauwe spleet gevonden, waa.ru oor met levensge vaar de kam aan den Westkant van dc sneeuwvelden bereikt kon worden. Ook ik kroop hier later door naar boven en t-oen langs de scherpo graat, verder westelijk om hoog. 't Kalkgesteente was geheel stuk ge vroren en 't was 'n huiveringwekkend ge luid, de losrakende steenen in den afgrond aan beide zijden naar beneden te zien en vooral te hooren springen.... maar.... voor ons uit, op enkele honderden M. zagen we de Eeuwige Sneeuw, die we ook onder onze voeten in de nauwe rotsspleten, waarover we some moesten heenspringen, zagen lig gen. Zoo bereikten we clan die eeuwige sneeuw, aan den onderkant in glashelder ijs "voranderd, en bepaalden deze hoogte hypso- mefcrisoh op 14,868 voet. Op ruim 15,000 voet nam Lorentz eenigo foto's. Wij staan er beiden op 't sneeuwveld. Dat we onder den indruk waren, kun je wel begrijpen. Intusschen pakten de nevels zich al dich ter en dichter samen, en woei het snerpend uit het Oosten. Lorentz klom nog wa-t hoo- ger, doch op mijn dringend verzoek kwam hij terug; elke stap over het sneeuwveld met de ijzingwekkende spleten was 'n waag stuk en veroorzaakte een kleine steen la wine... Zoo vingen, we den terugtocht aan, die nog bezwaarlijker was, dan de heenweg en toen gebeurde het verschrikkelijke Lorentz daalde door een verkeerde spleet af, en ik volgde dicht op hem. Noch hij, noch ik bemerkte het bijtijds. Al onze krach ten en aandacht hadden we noodig om ons op het schuivende stoenpuin te houden. Toen Lorentz het nauwste gedeelte gepas seerd was, bemerkte hij de vergissing; het was toen voor h e m te laat om terug te kunneD. Met de grootste inspanning werkte ik me door den trechter naar boven, nog roepen,de aan Lorentz om te probeeren terug te komen, doch ik hoorde hem zeg gen: „Ik geloof, dat ik hier nog wel naar beneden kan." Toen hoorde ik" nog wel steepen omlaag rollen, daarna even niets... en toen 'n ^11 en wat later nog meer steen storting en toen een, gekerm in de diepte. Hoe ik uit den trechter gekomen ben, weet ik zelf niet meer. Ik vloog langs den, kam verder naar de spleet, waardoor we gekomen waren, passeerde deze zonder eenig bezwaar en rende om de rotsen, struikelend en vallend, naar beneden, tot ik Lorentz ongeveer 50 M. lager bewuste loos en het hoofd geheel met bloed bedekt, lang uit op de kale rotsen zag liggen Wat er t o e n bij me omging l... Even daar na was ik bij hem en spoedig kwam hij weer bij kennis. Zijn hoofdwonden ver bond ik met reepen van mijn flanellen sporthemd. Inwendig bleek hij zwaar ge kneusd; w a t, kon, ik natuurlijk niet zoo dadelijk uitmaken. Van staan was geen sprake. Met Adjang een van de Kajans, droeg hem onder een overhangende rots, daar het begon te sneeuwen, en hier brachten we met ons drieën zonder éénige beschutting, den langen middag en den langen, langen nacht door. We sneeuwden zoo geheel in. 'n Dajak bracht nog laat in den namiddag de trommel met verbandmateriaal. De door Ha-bbema uitgezonden mensehen konden ons in de dichte sneeuwjacht en nevel niet vin den, hoewel we over en weer elkaar's ge roep in de verte hoorden. Lorentz, die ook een rib gebroken had, verbond ik om z'n borstkas met m'n puttie's. Des morgens hin gen de ijskegels aan het gewelf van de rots, waaronder we lagen. In een deken gedra gen, werd Lorentz nu met onzeglijke moeite en hevige pijnen naar het bivak getranspor teerd Alles was met een dicht sneeuwkleed bedekt. De toekomst was zeer donker. In het ge heel hadden we nog 4£ blik rijst over; dat is 72 K.G. en we waren met 34 menschen. Alles werd nu besproken; er wag slechts één kans, n.l. dat Habbema- met alle valide manschappen ons verliet om met geforceer de marschen.'t Hellwig Geb. te bereiken en vandaar uit voorraad liet opvoeren. Hij ging dan o k met 20 man; medenemende 16 K.G. rijst (op zichzelf al een wanhoops daad), terwijl hij onderweg nog twee ach tergelaten blikken zou vinden. Den dag van het transport van Lorentz, misten we 's avonds één kajan. Den volgenden mor gen werd hij in de sneeuw gevonden... over leden; dat was de eerste! Van Lorentz en mij waren de teenen be vroren geweest en gevoelloos (wat nog niet geheel in orde is). Een der kajan's had zijn bevroren beenen bij het vuur gehouden, waardoor necrose opgetreden was. Ver schrikkelijk Lorentz transporteerden we den llden Nov. nog een eind, om uit de sneeuw te geraken, die onze tent dreigde te doen inzakken. Het ging met verschrik kelijke pijnen en ontzettende inspanning gepaard, toch gebood natuurlijk de nood zakelijkheid mij, het transport door te» zet ten. Habbema vertrok dien dag. De dagen, die toen volgden!... ik zal ze bier niet be schrijven. Dikwijls had ik alle hoop op uit redding opgegeven... Den 21 sten Nov. kon Lorentz, door mij 2waar onderst-■•und, in 5 uur pl.m. 6<X) M. afleggen en verplaatsen we ons bivak, Hab bema, die we al zoo wat terugverwacht had den, kwam maar niet opdagen. Ons vivre rantsoen was toen reeds teruggebracht op 1 o n s rijst per dag, zonder iets anders We kookten dit tot een dunne brij of soep. We begonnen toen dagelijks kleine stukjes af te leggen met zeer veel moeite. We ver zwakten zóó, dat voortdurend duizelingen optraden. Den 25sten overleed 's nachts een kajan aan uitputting... Den üösten waren we door dikke mist en bijkomende omstandigheden het door Hab bema gevolgde pad kwijt, althans, we w"'S- ten niet zeker of we er op waren en met het oog op misloopen waren we overeenge komen, dat we nauwkeurig op zijn^ spoor zouden blijven. Het loopen van L. ging nu langzamerhand beter, hoewel nog altijd zeer gebrekkig en wij merkten, dat wij met den dag zwakker van oorpus werden. Vooral de nachten waren verschrikkelijk Intusschen probeeren we van alles te eten, als blade ren van boomvarens, enz. Het peil van de kajans was reeds lang beneden 0 gedaald daar beerschte volslagen apathie; liefst waren ze maar op de plaats blijven zitten waar ze waren, tot het einde 1 Wij hadden intusschen al lang begrepen, dat er iets met Habbema gebeurd moest zijnwe dachten dat wellicht de Papoea's van houding ve: anderd waren, of misschien de voorraad cp 't Helhvigbivak geplunderd wa6. Den 28sten waren 2 kajans zóó, dat we goederen moesten achterlaten; nl. mijn theodoliet en drievoet en ik zeker geloofde, dat die 2 in den loop van den dag bezwijken zouden. Een paar uur later bivak gemaakt hebbende, meenden we in de verte geroep te hooren. Met mijn Mauser in de hand en vergezeld van 1 Dajak ging ik er op af, langen rijd niet kunnende uitmaken of het Papoea's, dan - I Kajan's warenWat was dab een spanning! ook voor Lorentz^ die in het bivak liggende, met zijn jachtgeweer klaar, ook lag te wachten. En ja... eindelijk konden we elkaar verstaan en bleken het 7 Kajan's te zijn, die ons met levensmiddelen tegemoet kwamen... Wat er toen bij ons omging!,., na da gen, dat 'k voor me zelf niet meer aam de toekomst durfde te denken.... Vier van onae lui moesten we laten op halen, waarvan er vermoedelijk 2 het bivak niet meer hadden kunnen bereiken, 't Bleek intusschen, dat de lui ons niet veel ver der tegemoet hadde kunnen komen, ver schillende Kajans hadden al te Alkmaar ge weigerd om te hulp te komen Meerderen waren reeds deeerstedagenal achter gebleven, teruggegaan, enz. Habbema was geheel o p met zijn menschen te Hell- wigbivak gearriveerd, had echter drie van hen, onder belofte van een hooge geldelijke belooning, doorgezonden naar Alkmaar om daar kennis te geven van m'n uitdrukkelijke lastgeving, dat alle geconcentreerd zou worden op onze assistentie. Den 9den Dec. bereikten we het Helhvig bivak, waar we den Dr. Djawa aantroffen, die ons tot hiertoe tegemoet gekomen was. Dr. Römer had er zich niet toe in staat gevoekl en H. had ook niet terug kunnen gaan, wegens sterk opgezwollen beenen. Mij had het gebrek aan voedsel hevige maag krampen bezorgd, die echter gaandeweg minder werden. Den 15den Dec. kwamen we te Alkmaar aan, waar we het geheele kamp met vlag gen en eerebogen versierd vonden. En, wat we er ook vonden... 't was de mail 1 's Avonds werd een feestmaal aangericht. Wat echter nog nooit gebeurd was, 'a nachts banjerde het zóó geweldig, dat te gen tweeën het water op den wal kwam en ook ons verblijf overstroomde, zoodat. we de wijk moesten nemen naar de verhoogde goedang. Gelukkig zakte het water weer te gen den morgen. De ligging van den Wil- helminatop en de opvatting, die ik had van J de gcol. gesteldheid 2jjrt gelukkig uitgeko men. L. gaat spoedig naar de „Arend", daar de „Valk" verwacht wordt. Het schrijven van Van Nouhuys was ge dateerd van den 16den December. De „N. R. Ct." is tevens in de gelegenheid, het volgende af te drukken uit een hier te lande van mr. Lorentz zelf ontvangen brief, ge dateerd van den llden Januari jl. Ditmaal ontving ik mijn mail diep in het gebergte, op onzen terugkeer van het Sneeuwgebergte, dat wij gelukkig bereikt hebben, als is het dan ook met veel moeite en ellende gepaard gegaan. Ik deed een lee- lijken val, maar ben gelukkig ge heel hersteld. Van veel belang is, dat wij zeer vriendschappelijke aanraking met de bergbevolking gekregen hebben, die nog nooit Europeanen gezien had." (w. g. H. LORENTZ, a/b. Bivakschip „Arend", Noord Rivier N.-Guinea, 11 Januari 1910. Omtrent het uitzicht op het hoogst bereik te punt. schrijft de heer Lorentz, volgens het rapport in het „Soer. Hbl.": „Naar het Noorden was er geen hooger gebergte, dat ons gezicht benam; het is een geweldig complex van bergen en valleien waarin kleine riviertjes en meren; een meer van vrij groote afmeting werd het Habbe- ma-meer genoemd; wellicht is de afwate ring hiervan een prachtige weg voor den tocht: „Dwars door Nieuw-Guinea". „De thans verzamelde gegevens maken de mogelijkheid van dezen tocht waarschijnlijk.'' Belangrijke gegevens op botanisch-, zoö logisch- en geologisch-ethnographisch gebced werden verzameld. Do politie-president von Jagow te B e r 1 ij n heeft dc tegen a. s. Zondag door de Democratische Voreeniging beraamde openluehtmeeting in hot Humboldt- bosch verboden. Toen die Voreeniging, eenige dagen gele- deD, het verzoek daartoe deed, verklaarde de president, dat hij het terrein eerst moat laten opmeten, ten einde zich te verzekeren, of er bij het te verwachten drukke bezoek plaats genoeg zou zijn. Waarom het bosch nog eens opgemeten moest worden, begrijpt niemand, daar in lederen gids voor Berlijn te lezen staat, dat het 37 H. A. groot is. Het „Bcrl. Tagebl." spreekt bij de rnede- dceling van het bovenstaande de hoop uit; dat de onder von Jagow dienende ambte naren niet alleen de maat zullen weten to nemen maar ook te houden. Het. politieke samenzijn tusschen kei zer Wi 1 he lm en den rijkskanselier te Homburg von der Hölio heeft lang ge duurd. De rijkskanselier begaf zich van het station dadelijk naar het paleis, waar hij een uur met den Keizer alleen bleef. Om vijf uren ging de Keizer met Bethmann Hollweg: door den paleistuin naar de nieu we Verlosserskerk, om die te bekijken. Daar-, na deed do Keizer met hem alleen een rit in een auto naar do Saai burg en daarop volgde nog een wandeling van een uur door het boseh. Om halfzeven keerden zij naar het paleis terug, waar het keizerlijke paar den .kanselier weer aan tafel bij zich ge- noodigd had. Dikwijls hebben bladen reeds gemeld, dat mevrouw Toselli, de gescheiden echt genoot© van den koning van Saksen, weer echtscheiding wenschte. Nu echter schijnt het ernst te zijn. Van meer dan één zijde toch komt het bericht, dat mevr. Toselli met haar zoon en een paar gouvernante» de echtelijke woning ontvloden is en te Mon- treux in een hotel haar intrek heeft geno men. In Zwitserland zal zij trachten echt scheiding te verkrijgen. Haar huwelijk met den pianist Toselli word te Londen geslo ten. De heer A s q u i t h heeft bij 't voorstellen van het zgn. „guillotine-besluit", waardoor de beraadslaging over de veto^bcslui ten tot vijf dagen wordt beperkt, gezegd, dat na de aanneming van die besluiten, het daarop berustende wetsontwerp zal worden ingediend. In antwoord op den aanval der oppositie, zei hij, dat men niet moest denken, dat, wat er ook gebeurde, de Regeering het wetsontwerp alle fazen zou doen doorloopen; hij herhaalde zijn vorige mededeeling, dat de Regeering niet in zand zou gaan ploegen en herhaalde dat het de bedoeling der Re- reering is, de besluiten aan het Hooger- h u i s voor te leggen, nadat het Huis de veto-besluiten heeft goedgekeurd. De Re geering zal de oude begrooting in behande ling nemen en den tweeden krediet post. Daarna hoopte hij, dat het Huis voor een voorjaarsvaeantie uiteen zal gaan. De verklaring van Asquifch schijnt aan te duiden, dat een crisis met het Hooger- huis niet vóór einde Mei of begin Juni zich zal voordoen. De Fransche Senaat beraadslaagde gisteren over het wetsontwerp, dat mach tigt tot het op-stapel-hebben in 1910 van twee pantserschepen. De minister van marine zeide: "Wij heb ben 16 pantserschepen, waarvan er 9 ver ouderd zijn; een macht beneden hetgeen de veiligheid van het land eischt. De Regee ring koestert geen heersch zuchtige denk beelden. Het gaat er slechts om, bij voor baat de kans van een mogelijke landing op de Fransche kusten te verminderen. Hij, die op de strijdmiddelen uitsluitend te land zou rekenen, om een landing te doen mis lukken, is onverstandig. De Senaat Tia.Tn met aigemeene stemmen het wetsontwerp aan. Tn de Fransche Kamer is de inter pellatie inzake de minimum-loon en der spoorwegbe ambten geëindigd met de aanneming van een motie, waarin werd uit gedrukt het vertrouwen in de Regeering, om de gevraagde verbeteringen aan het spoor wegpersoneel te verschaffen. Vanwege de Methodisten-Kerk is, aoo wordt uit Rome gemeld, een verklaring openbaar gemaakt, waarin zij zich er op beroemt, door het Vatic aan te zijn aan gevallen, en waarin zij, naar het schijnt, deed doorschemeren, dat Roosevelt het met haar een3 was. Roosevelt heeft aan Amerikaansche jour nalisten een bericht in de pen gegeven, waar bij de handelwijze der methodisten wordt afgekeurd', daar hij alle manifestaties, die leiden tot opwekking der godsdienstha-rta- tochten, veroordeelt. Van de zijde van het Vaticaan wordt te Rome bekend gemaakt, dat de Paus, in zake het bezoek van Roosevelt, geen bezwaar zou hebben gehad, dat Roosevelt zich te Rome met andere Protestantsche gezindten bemoeide, maar, gelijk in het geval van Fair banks, kon de Paus niet toelaten, dat iemand, die bij hem op gehoor kwam, zou spreken voor de Methodisten te Rome, die felle anti- clericalen zijn en, met vrijmetselaars en met den Giordano-Bruno-kring, voortdurend de Roomsch-Katholieke Kerk aanvallen. Het gebeurde zal, vreest men, aan de populariteit der katholieken in de Vereenig- de Staten afbreuk doen. Dat meenen ook de Itallaansche bladen, die druk over het geval schrijven en ver wachten, dat de geldelijke bijdragen, die Z.H. de Paus uit de Vereenigde Staten pleegt te ontvangen, met millioenen dollars zullen verminderen. De oud-president Roosevelt is door den Koning van Italië in gehoor ontvangen. Het onderhoud duurde een halfuur. Vervolgens heeft Roosevelt zich begeven naar het Pan theon, waar hij kransen heeft neergelegd op de graftomben van Victor Emmanuel en Humbert, 's Middags heeft in het Ameri kaansche gezantschapsgebouw een maaltijd plaats gehad ter eere van Roosevelt, waar verschillende ministers aanzaten, 's Avonds was er feestmaal ten paleize. Roosevelt zal tijdens zijn verblijf te Ber lijn in de aula van de lioogeschool een lezing honden; waarbij ook de Keizer tegenwoordig zal zijn. Naar uit Lissabon wordt gemeld, heeft de minister-president aan de Portugee- sohe Kamers ©en nieuwe kieswet voorgelegd. Het verschil met de thans van kracht zijnde wet bestaat in hoofdzaak in een nieuwe indeeling der kiesdistricten; het lijststelsel blijft gehandhaafd, maar er wordt kiesplicht ingevoerd. Dc Regeering wil van het stelsel der evenredige vertegenwoordi ging niet weten, maar meent, dat de nieuwe wet, hoewel geen definitieve hervorming be vattende, toch reeds verbetering in den hui- digen toestand brengt. De grondslagen van. het ontwerp zijn dezelfde als van het ont werp van 1883. Wegblijven van de stem bus zonder grondige reden wordt bedreigd met geldboeten en vervallenverklaring van de burgerlijke eererechten. De koning van Servië moet opge togen zijn over de ontvangst, die hem te Konstantinopel te beurt valt, en zal daar tot Zaterdag blijven. Hij heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij alle Mohammedanen in do Servische gevangenissen begenadigd worden. De Turksohe bladen bevatten welkomst- artikelen voor koning Peter, waarin wordt gezegd, dat do ontmoeting van den Sultan en den Sorviscben Koning zal strekken tot handhaving van den status quo. De Grieksclie bladen zijn bijzonder har telijk en dc Grieksclie bevolking maakt var; do gelegenheid gebruik om. tegen Bulgarije te betoogen. 'Reuter's oorrespondent te Aden seint, dat de achthonderd Somali, die door den mollak gedood zijn, behoorden tot den stam der Dolbohanti. Het gevecht had plaats te Odergoli Bohol. Eerst sloegen de Dolbohanti de krijgers van den mollah terug en dood den er honderd, maar bij een tweeden aanval raakte de schietvoorraad der Dolbohanti uitgeput en zij werden in de pan gehakt. De mollah maakte 12,000 kameelen en run deren buit. De strijdmacht van Peru is onder do wapenen, in afwachting van hetgeen met Ecuador gebeuren gaat. Admiraal Villa- vicencio heeft het bevel over de vloot, ko lonel Alvarez over het landleger. Dc ge heel© strijdmacht is in het departement Lam- bayeuqe gereed bij de eerste waarschuwing op te rukken. Met het oog op volksopwinding en on geregeldheden is van officieele zijd© bekend, gemaakt, dat Peru en Ecuador zullen voor stellen het grensgeschil rechtstreeks te W ashington te regelen. Ecuador's bijzondere afgezant Clemenlius Ponce vertrekt derwaarts. Menelik niet dood. De regent van Abessinië heeu het „Ber- liner Tageblatt", zoo wordt aan de „N. R Ct." geseind, gemachtigd om het doodsbe richt van Menelik officieel tegen te spre ken. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat in Meneliks gezondheidstoestand een kleine verbetering is gekomen. De orde is volkomen verzekerd. Faillissementen. A. L. Quant, ijzerhandelaar, handelende onder de firma- L. C. Quant, te Leiden. J. van Haastrecht, caféhouder, te Veur. L. W. Borsboom, koopman m g'anen, te Woerden. H. J. Sluijters, magazijnknecht^ te Am sterdam. J. Th. van Bloemen Waanders, zonder be roep, te 's-Gravenhage. G. H. W. van Ginkel, meubelmaker, tf 's-Gravenhage. Th. J. Lam era, te 's-Gravenhage. N. Venn. Agentuur en Handel-Mij. vooss keen Van Wely en Moret, te 's-Gravenhage,. W. Verwoerd, koopman, te 's-Graven hage. A. Bol, zonder beroep, Hof van Delft. Geëindigd het faillissement van Joh. Ede» laar, te Noord wijk.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 6