VOOR DEJEUGD li-IDSCH DAGBIAD No. 15375, Woensdag* 6 April. Anno 1910, •U -%• /N%\ Afb. 6. ■waarvan men in de lengte de helft heeft af gesneden. Aan het hoofdeinde wordt een deksel vastgelijmd, waarvan men den rand drievierde versmald heeft. Aan het voeten einde doet men insgelijks, doch met dit onderscheid, dat van de bovenste deksel- helft de rand staan blijft. De wagenkap bestaat uit drie deelen, elk het vijfde deel van een huls groot. Ze worden elk aan de beide einden spitsvormig geknipt en sluiten schubvormig in elkaar. Ze worden met kleine koperen pinnetjes los aan den wagen bevestigd, zoodat ze gemakkelijk open en dicht kunnen klappen. Vier deksels zon der randen zijn als wielen aan houten assen bevestigd. Deze assen holt men in het midden een weinig rond uit, zoodat de ronde huls, die als wagenbak dienst doet, hierin past. Alvorens het onder- en bovendeel aan elkander te lijmen, wordt eerst van een eindje ijzerdraad of dunne haarspeld de wagenkruk vervaardigd. Nadat men het draad in den vorm heeft gebogen, dien we op Afb. 6 zien, worden de uiteinden in een der houten assen ge stoken. Voor dengene die niet in het be zit is van een kleine boor, geven we het volgende gemakkelijke middel: men maakt de beide uiteinden van de kruk gloeiend en steekt ze zoo in het hout. De wagen wordt met goudbrons, de spaken der wielen, randen en andere versieringen met zilverbrons afgemaakt. Ten slotte rest ons de automobiel (Afb. 7). Ook deze is van drie hulzen vervaardigd- Men neemt allereerst een geheele huls, waar aan de beide deksels worden vastgelijmd. Deze huls wordt in de lengte door middel van potloodstrepen in drie gelijke deelen verdeeld. Nu zaagt men met een fijn figuur zaagje op de beide potloodstrepen de huls tot op de helft door. Vervolgens wordt de huls bovenop van de eene inkerving tot de andere recht doorgesneden en de beide helften als twee halve deksels naar buiten omge vouwen. Deze beide helften doen dienst als spatborden. Een derde gedeelte der huls, het middelste, is nu open, doch nu worden ook nog van de beide buitenste gedeelten elk de helft opengesneden. Goed begrepen dus! Het middelste deel, dat juist ecu derde der lengte bedraagt, is in het midden open gesneden en het papier aan weerszijden naar buiten omgevouwen. De hierdoor gemaakte opening wordt nu vergroot, door aan weers zijden nog een gedeelte open te knippen. Het papier hiervan vrijkomende wordt even wel verwijderd. De beide laatste openingen worden voor zitplaatsen voor en achter be- Afb. 7. nut. Hiertoe snijdt men van een andere huls reepen van P/s oM. breedte en drie maal zoolang als de opening breed is. Deze reepen worden in drieën gevouwen, van een rugleuning voorzien, eveneens uit een huls geknipt en als voor- en achterbank op de automobiel geplakt. Voor wielen worden vier deksels gebezigd, die aan de automobiel wor den bevestigd, zooals bij den kinderwagen is beschreven. Ook het afwerken geschiedt op dezelfde wijze. Men bekijke verder aan. dachtig de afbeeldingen. NEEF HEINEMAN. Een man een man, een woord een woord I Op dc kusten van China ligt een vrucht baar en schoon eiland, Formo°a gcheeten. Reeds in 1624 hadden de Nederlanders zich hier gevestigd en er het kasteel „Zeelan- dia" gebouwd. Sedert dien tijd braont het bezit van het eiland de O.-Indische Com pagnie groote handelsvoordeelen aan en de bewoners van Formosa namen langzamer hand de Westersche beschaving over. In ieder dorp werd een school en een kerk ge bouwd en reeds in 1663 waren er dertig predikanten op het eiland. Onder hen be hoorde ook Antonius Hambroek, die in 1037 naar Oost-Indië vertrokken was en zich weldra een blijvenden roe:n "erwierf. Gedurende een burgeroorlog in China hadden vele Chineezen zich op het eiland Formosa neergezet. Toen tindeüjk de Mandsjoe8, een volk, dat ten Noorden vim China woonde, dit land geheel veroverd hadden, vluchtte zekere Cotsing-Cba met allen, die zich niet aan het gezag der in dringers wilden onderwerpen op zijn vloot en maakte de zee ontveilig. Weldra bespeurt Frederik Corjet, Bevel hebber van ,,ZeeLandia", met schrik, dat de zeeroover iets tegen het eiland in zijn schild voert. Hij geeft er terstond kennis van aan de regeering in Batavia, met drin gend verzoek om hulp. Maar men slaat zijn waarschuwing in den wind en inmiddels ;s Cotsing-Cha op Formosa geland met 25,000 man de Chineezen van dat eiland voegen zich bij hem en halen ook de Inlanders over. Zelfs de nieuwe Christenen bieden weinig tegenstand en die het nog doen, worden zonder genade om het leven gebracht. Bin nen korten tijd is geheel Formosa in de maoht der zeeroovers, behalve „ZeeLandi*", Wat men wan gloeikoushulzen maken kan. IL Trouw aan onze belofte van do vorige week hebben we hier nog een drietal voor werpen afgebeeld, die kunnen dienen als speelgoed voor klein broertje of zusje. Zijn we heel knap en maken we ze bijzonder mooi na, dan wil Moeder ze misschien wel hebben als pronkjes. De afbeeldingen stel len voor een pomp, een kinderwagen en een automobiel. Ze zijn evenals de voor werpen uit ons vorig nummer van ledige gloeikoushulzen gemaakt De pomp (Afb. 5) is het eenvoudigste. Ze is gemaakt van twee hulzen. De pomp op zichzelf bestaat uit een volledige huls, waarvan men het onderste deksel vast lijmt Het bovenste deksel laat men even wel los, opdat men de huls dan vullen kan met flikjes, fondant of ander suiker goed. Voor den pompzwengel gebruikt men ©en haarspeld, die gemakkelijk kan worden omgebogen in den vorm, die op de afbeel ding te zien is. Deze zwengel wordt bin nen in de huls met lijm vastgemaakt. Voor het pompgat gebruikt men een stevig Btukje karton. Dit wikkelt men om een potlood, waardoor het den ronden vorm krijgt Men plakt het vast en bevestigt het aan de pomp. De gootsteen maakt men van de helft van een huls, die wederom in de lengte op de helft wordt door gesneden. Hij wordt gesloten door twee dek sels, waarvan de randen een weinig zijn afgeknipt. Deze deksels worden met de rand naar buiten in de huls vastgeplakt. Deze gootsteen rust op twee deksels, die aan weerszijden zijn uitgehold, zoodat de huls er juist in past. Zooals de andere Afb. 5. voorwerpen wordt ook de pomp met goud gebronsd en de randen met zilverbrons af gezet. De kinderwagen, dien we in Afb. 6 zien, is van drie hulzen gemaakt. De wagenbak wordt gevormd van tweederden eener huls,

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 11