Amandelen en snippers. Zonder de vruchtbare Hoya van Malaga zou Malaga niet Malaga rijn. De export uit Malaga neemt steeds grootere afmetin gen aan, en ontwikkelt fcich in gelijke mate als de steeds meer bloeiende industrie. Buiten de Malaga-wijnen, die ons wel het meeste bekend zijn, wi'l ik schreef een correspondent van de „N. R. C." u bier Hog eens even een lijstje geven van wat Malaga jaarlijks zooal uitvoert. Te begin nen met de rozijnen: pl.m. 700,000 kisten, dan amandelen, pLm. 250,000 kisten, anijs zaad, pim. 400,000 K.G., olijfolie, pl.m. 10,000,000 K.G. (bij goeden oogst) en ver- sche druiven, pl.m. 100,000 vaten. Verder nog vijgen, citroenen, sinaasappelen, enz. 1 Voor ecnige jaren is hier een amandeltrust opgericht (waarin ook Hollandsch kapi taal), die uitstekend werkt, en nu ver hoedt, dat, zooals vroeger, met dit artikel reusachtige sommen verloren worden. Ik moet hier even als curiositeit bijvoe gen, dat een groot deel van den export hier in handen is van vreemdelingen en van het aandeel der vreemdelingen is ruim een vierde in handen van Hollanders. In een dier Hollandsche huizen hen ik eens gaan zien naar het bewerken der amandelen, hoe ze verpakt en gereinigd worden, gesorteerd, enz. Vieze varkens worden niet vet, maar ik zou zoo zeggen: Ik eet liever geen ongewasschen amandelen meer, in ieder geval geen gepelde. Kwestie van smaak natuurlijk, ieder moet zelf we ten wat hij doet Als men al te kicschkeu- rig was, zou niemand bijv. ook krenten of rozijnen meer eten, Malaga-wiju drinken (die met de voeten wordt geperst), snippers eten of bittertjes drinken! Ik geef u dus alleen mijn persoonlijke opinie, wat nie mand mij kwalijk nemen kan. Elk amandeltje gaat stuk voor stuk door de handen van een Spaansche vrouw, die in vijf soorten sorteeren moet, groote amandelen^ middelsoort, kleinere, filipines en gebroken. Deze, die er het onsmakelijkst uitzien, zijn vooi' de banketbakkers Als men nu weet, dat een Spaansche vrouw na haar geboorte geen goede wascli- beurt meer gehad heeft, kan men zoowat nagaan hoe rein zij op haar vijftigste jaar moet zijn. De vrouwen kunnen, als zij bard werken, 1 peseta per dag verdienen, een loon, dat zij dan ook alleen maar aannemen als zij te oud of te leelijk zijn om voor iets anders te dienen. Gelukkig gaat het sorteeren wonderlijk snel, zoodat slechts even de vingers de vruchten aanraken. Tn de maand Augustus, wanneer de oogst binnenkomt en de ver- zendtijd het drukst is, zijn alle handen in de weer. Het Hollandsche huis, dat ik be zocht, neemt nog reinigingsmaatregelen, maar o wee, de Spaansche huizen, wat zal het daar heerlijk toegaanEen goed ding is, dat de amandelen na het sorteeren in een machine gewenteld worden tot het bruin van den binnenbast wat lichter ge kleurd is, want bij amandelen is „het oog" alles 1 De beste amandelen, de Jordan-soort-, komen van Malaga; dat zijn de heel lange, die op het vasteland van Europa bijna geen koopera vinden, omdat ze te duur zijn. Deze soort gaat naar Londen en Amerika- iZe kest tu9schen 24 en 35 gulden por kistje van 12£ K.G. De soorten voor Europa (vasteland) wisselen tusschen 16 en 21 gul den zelfde maat, terwijl de gebroken amandelen per zak verkocht worden circa van 80 tot 85 gulden per 100 K.G. Zelfs uit Valencia, geheel Granada en Sevilla wor den ze naar hier vervoerd, waar ze dade lijk afnemers vinden in de exporfchuizen. De exportmaanden zijn Augustus, Septem ber en Octob«r. Nu is er nog een ander klein artikel, dat misschien juist vele Hollanders interessee en zal, en dit zijn de citroen- en sinaas appelschillen, waarvan o.a. de „snippers" gemaakt worden. Welke Hollandsche huis moeder weet niet wat snippers zijn Al zou ik misschien nog amandelen willen eten, voor snippers pas ik, daar kunt u van op aan. De sinaasappel- en citroenschil len dieqen voor snippers, bitter, marmela de, likeuren en odeuren óf worden geoon- fijt. Ik heb een pakhuis bezocht, waar die schillen gepakt en gesorteerd worden. Deze schillen worden bij de boeren op gekocht, die ze drogen. Elk kind of elke bedelaar, die een sinaasappel nuttigt, be waart de schillen, welke dikwijls niet heel zuiver behandeld worden,... een klein koop mannetje haalt ze op, vervoert ze naar de stad, waar ze in de pakhuizen komen. Daar worden ze door oude vrouwen (ook wel jonge, maar dan moeten zc hèèl leelijk zijn) gesorteerd... in dikke schillen, en dunne, in biltere en zoete, in gebroken en lieele. De gebroken schillen, d. w. z. die niet meer den partjesvorm hebben, worden met de minste zorg en zuiverheid behan deld en dienen voor... snippersDe betere soorten worden geconfijt. Ook citroenschil len worden bij massa's uitgevoerd 1 Dat men over zooveel schillen beschikt, komt, doordat de boeren liun vee, vooral trek ossen, met onverkochte citroenen en sinaas appelen voeden; daarvan wordt d© schil dan ook in partjes gesneden, waardoor de betere schilsoorten ontstaan. Mannen en vrouwen stampen die schillen dan met hun voeten in de balen, die elk 100 K.G. bevatten. Daarna worden ze per boot naar Holland en Engeland uitgevoerd. Wie een sohillenpakhuis gezien heeft, eet geen snippers meer, daarvan ben ik over tuigd, en misschien zou ook het zien van zoo'n pakhuis een geneesmiddel zijn voor óJ te sterke bitteraars. In een Spaansch pakhuis zag ik o. a. zoo aan de oppervlakte van een berg ongesor teerde schillen, een kippenpoot, eenige verdroogde muizen en den 6choon van een der sorteerders. Een arme zondaar. De grootste moeilijkheid voor een nieu weling in het Lagerhuis levert zijn hoofd deksel op. Hij moet de zittingzaal binnen treden met den hoed in de hand. Neemt hij plaats, dan dekt hij zich, ten teeken van zijn waardigheid, raeenen velen, dooh neen, zegt de „Daily Chronicle"alleen uit over geleverd gebruik, omdat oudtijds in het Lagerhuis geen kapstokken aanwezig wa ren, om den hoed op te hangen. Wil een afgevaardigde spreken, dan staat hij op en zet zijn hoed af. Dan legt hij dien gewoon lijk op zijn zitplaats en loopt natuurlijk gi'oote kans, bij het zich nederzetten, den hoed te verpletteren. Zoo'n vergissing stemt het Huis altijd tot groote vroolijk- heid, te grooter, wanneer de ongelukkige afgevaardigde een man van vormen is, en dus een hoogen hoed draagt, die dan kra kend ineen zijgt. Een Iersch lid dreef den lach van de achtbare vergadering eens tot een alles overdaverend gebrul op, door een tegenstander toe te voegen: „Ik merk, dat de geachte vorige spreker zijn hoed heeft plat gezeten. Dat kan hem spijten; mij spijt het slechts, dat zijn oud, ledig hoofd niet in den hoed zat". Maar de grootste moeilijkheid bezorgt een uitzondering op den regel, dat staande en met ongedekten hoofde wordt gesproken, indien een lid het woord vraagt over de „orde van den dag." Dat moest onlangs een nieuw lid ervaren. Hij vroeg het woord over de orde, stond op en nam den hoed af- „Tot de orde, tot de orde I" werd rondom geroepen. „Daar wil ik juist over spreken," trachtte de afgevaardigde in te brengen, maar hij werd overstemd door het geroep: „Order, order 1'' Een paar goedaardige buren riepen hem toe: „Zitten 1" De afgevaardigde zette zich, maar nam tevens den' hoed af Onder groote vroolijk- heid riep bet Huis wederom: „Order, order I" De arme zondaar begreep er niets van, totdat medelijdende partijgenooten hem ter hulp kwamen, hem den hoed op het hoofd plaatsten cn hem neerdrukten oo zijn zetel. „Nu spreken," zeiden zij tot hem. maar de ongelukkige kon niet anders zeggen don: „Nu ben ik glad vergeten wat ik wilde zeggen." Niet meer op den bus! De boven-op-ploatsen der Parijsche omni bussen, autobussen en trams zijn veroor-, deeld. Do nog rijdende wagens met boven op-plaatsen worden gaandeweg uit het ver keer genomen en op 1 Januari 1913 zullen alle paarden-omnibussen vervangen moeten zijn door auto-bussen met enkel plaatsen binnenin. Slechts onder deze voorwaarde heeft de Parijsche gemeenteraad do concessie willen verlengen. Met den paardenbus, waar men bovenop kon zitten, zal Parijs een groote aantrekke lijkheid voor inwoners en vreemdelingen verliezen en inderdaad kan men zich moeilijk iets aangenamers denken dan in de mid daguren, als de drukte op dè boulevard* haar toppunt heeft bereikt, daar hoog] boven te zitten op het logge voertuig, ge trokken door drie paarden, maar dat toch, dank zij de effen asphalt- of houtbestrating, zoo zacht rijdt als een auto. Het Parijsche! publiek maakt dan ook een druk gebruik van de ouderwetschc bussen, die door geen trams mot stoom, electriciteit of samenge perste lucht, noch d<»or den ondergrond- schei? 6poorweg verdrongen konden worden, en, al kost een rit maar 15 centimes, men! eiet vaak elegante dames en heeren op dit! allemans-vervoermiddel ritten, alleen, om de speciale genoegens, die het verschaft. Waarom dan een zoo bij uitstek populair vervoermiddel afgeschaft? De „Matin" heeft daarnaar onderzoek gedaan en, het volgende van een directie lid der omnibus-maaUchappij vernomen! Het gemeentebestuur wil alle paardenbus- sen door autobussen laten vervangen. Nu kan men ook op de autobussen boven zit ten, maar dat is een fout. Door de boven op-plaateen der autobussen heeft men alle» aan haar stabiliteit moeten opofferen: het gevaar voor omkantelen afwenden. Zonder die plaatsen bovenop, kan men de veeren van den autobus buigzamer maken, zoodat zij onder het rijden minder dreunen en ook minder geraas voortbrengen. ETEN. Een Amerikaanscb professor, Chittenden, van de Yale-Universiteit, heeft met behulp van een aantal studenten trachten vast te, stellen, hoeveel een menscb eten moet om te blijven bestaan. Een en twintig studenten boden rich voor de proef aan: rieken en gezonden, zwakken; en sterken. Langzamerhand werden de porties ver minderd, maar naarmate deze afnamen,' werd er meer werk op gedaan, d. w. z. ce werden beter gekauwd. Allo deelnemers ondervonden de goede gevolgen. De lijders aan slechte spijsverte ring knapten op, de maaglijders werden ge zond bet gewicht nam niet af en de spier kracht werd grooter. Zelfs de sportman nen, die onder de 21 waren, ondervonden geen kwade gevolgen van de proef, en allen voelden zich opgewekter. De uitelag van de proef was, dat bleek, hoe do menscb met veel minder voedsel toe kan, dan hij gewoonlijk opneemt, en dat eon andere professor, toen hij lx weerde, dat wie geen uur er voor over beeft om te eten, geen middagmaal waard is, volkomen gelijk' had Veel eten is „maar" een gewoonte en bovendien een verkwisting van maatschap pelijk kapitaal in tweeërlei vorm, eerst door de hoeveelheid en verder door het* krachtverlies. STOFGOUD. Een rein geweten is daar, waar God en mensck samen zijn. Johanna Fauler. De grootste tragediën van het leven be rusten op misverstand. W 11 i

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 21