N®. 15370 Domlcrflag 3X Mwart. K*. 191GL i§eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offïeieele Kennisgeving. FEUILLETON. Irma Harding*. LEÏDSCH PRIJS DER ADYRRTENTIEN: Van I6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17£. &re*t*r* letters taar plaatsruimte. - Kleine edvertentiëo van 30 woorden 40 0*nte oent&ntelk tiental woorden meer 10 Oents, -Voor het incasaeeren wordt/* 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents, per 3 maandeD f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post1.65. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leède-n; Gezien het adres van J. J. BULTERS, koudende verzoek om vergmming tot het oprichten van schietbanen in de „Qraan- beure", Burgsteeg 14, kad. seotie I No. S465; Gelet Ot de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat ge noemd versoek, met de bijlagen, op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag 14 April «aast. de« voormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd ziin zij, die ■iet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner le den zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN HEIJST, Secretaris. •Leiden, 31 Maart 1910. Voorjaarsschonw. Burgemeester ea Wethouders van Leiden; Gezien artikel 17 der verordening van den 6den Juli 1899 (Gemeenteblad No. 15), i laatstelijk gewijzigd bij de verordening van den 3den Juni 1909 (Gem.blad No. 9). Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat te beginnen met Maandag4 April e.k. zullen geschouwd worden: alle wegen, laDen, paden, straten, kaden, pleinen, hof jes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe be- hoorende bruggen en andere kunstwerken, ▼oor zoover die bijzonder eigendom zijn en met gedoogen van de rechthebbenden voor het publiek verkeer openstaan; en alle wateringen en slooten en de rio len, ter vervanging daarvan gemaakt, be nevens de daartoe behoorende sluizen, dui kers, buizen, toegangskokers en dergelijke werken, voor zoover die bijzonder eigendom rijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 15 Maart 1910. Leiden, 31 Maart. Door het Collegium van het Leidsch Studentenkorps is de bediening der buffet ten in het feestgebouw en op het feestter rein gedurende de Lustrumfeesten opge dragen aan den heer L. Penninga te Delft, die daarvoor f 300 had geboden. Uit de in de gistermiddag in het Nuts- gebouw gehouden gewone algemeen© verga dering der vennooten in de Leidsche Brood fabriek gedane mededeelingen bleek dat het debiet over het afgeloopeo jaar in totaal bedroeg 1,303,054 K.G. brood en 739,009 stuks beschuit De gemiddelde broodprijzen over 1909 waren voor gebuild brood 16.13 ets., ongebuild brood 13,18 ets.» krenten brood 21,38 et*, pw Kilogram en roggebrood 14.92 ets. por lj kilogram. Voor d© vacante betrekking van hoofd der school No. 4 to Monster (Kwintsheul) hebben zioh 6 sollicitanten aangemeld. Tot tijdelijk hoofd aan die school is be noemd de heer P. Stassen, uit Leiden. Door de Pooldjjksohe Bloembollen- kweekorsverseniging zijn benoemd tot direc teuren der groen© veilingen de hoeren Alke made en Homan, te Noordwijk. Voor het examen in de nuttige hand werken te 's-Gravonhage zijn geslaagd de dames E. P. van der Drift en M. J. Hoog kamer (leerlingen van moj. Aewerdonk), van Leiden, en A. O, Steenmeyer, van Ha- zerswoude. Mej. E. v. d. Drift is leerlinge van moj. Koolhaas. H. M. do Koningin heeft in de huis orde van Oranje benoemd tot commandeur kolonel Both* en tot ridder kapitein Wil helm i, de Pruisische officieren, die gister avond het boekwerk, bevattende de ge- sohiedeni» van het regiment, dat den titel voert van Oranien, aan H. M. hebben aan geboden. H. M. de Koningin-Moeder heeft gis teravond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag het tiende Diligentiaconeert bijgewoond. Z. K. H. Prins Hendrik heeft het be schermheerschap van het Willem-Ba- rendszfond* te Terschelling aanvaard. De chef van de afdeeling Binnenlandsch Bestuur bij het departement van BinnenL Zakon, jhr mr. J. H. J. Quarles van Ufford benoemd tot lid van den Raad van State, nam gisteren afscheid van de ambtenaren, die hem een drietal fraaie oude gravures aanboden. De referendarissen Stoop, Van Strijen en Lietaart Peerbolte hielden zeer sympathieke toespraken. De administra teur, de heer Belinfantc, oudste ambte naar, sloot rich met groot© voorliefde bij het huldebetoon aan, gedachtig aan den bij zonder hartelijken omgang van den aftre denden hoofdambtenaar. Te Apeldoorn is op 76-jarigen leeftijd overleden de heer B. Wijnhoff, oud-direo- teur der H. B. S. te Tiel, officier in de orde ^an Oranje-Naasau. Aan de Herv. Kerk te Sneck is door wijlen mej. Kelkje Heeringa, weduwe van den heer W. J. Jorritema, vermaakt de som van f 10,000, vrij van sucoeeeicreo1 n, on der bepaling dat dit bedrag door den execu teur-testamentair op het Grootboek zal wor den belegd. Tot leeraar in de oude talen aan het gymnasium te Sneek is benoemd dr. W. H. Chr. van Esveld, leeraar aan het gym nasium te Hilversum Bij de Tweede Kamer is gistermiddag ingekomen een wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen, noodig voor de verbreedLng van het Zieke, enz., te 's-Gravenhage, waartoe door den Ra-ad besloten is. Op de aanbeveling voor Dijkgraaf voor het groot-waterschap de Remde Veenen zijn geplaatst A. de Ruiter, J. F. J. W. van der Heijden en L. A. van der Meulen, al len te Mijdrecht. Benoemd tot hoofd dor Ohr. School te Bleiswijk de heer G. W. v. Bleek, thans lste onderwijzer aan de Van Asch van Wijk-school, te Rotterdam. Naar de ,,'b-EL Ct." verneemt, heeft de vioe-presideot van het Hof te VHerto- genbosch mr. H. P. G. Kolfschoten, tegen 1 Juli eervol ontslag aangevraagd, en heeft ook do oudste raadsheer mr. A H. Sassen, het verlangen te kennen gegeven om tegen 1 Juni af te treden. Te Seanarang is overleden de heer W. A. de Wijn, gezagvoerder van de maat schappij „Nederland". ALKEMADE. Tot bestuurslid (polder meester) .van den Warmonder- en Alkema- derpoldor ia gekozen de heer K. H, Beer- liorst, te Alkemade. HAARLEMMERMEER. Aan den Noor- derweg, in den Grooten IJpolder, is een huis, door drie arbeidersgezinnen bewoond, nl. door Klootwijk, Van D run en en Rou- bos, grootendeelv3 afgebrandvan laatstge noemde is allee verbrand, van de beide an deren is een deel der bezitting gered. Het huis, toebehoorende aan den timmerman Lievaart, en de inboedel zijn verzekerd. De groote gezinnen (een met elf kinde ren) rijn bij buren onder dak gebracht. BODEGRAVEN. Gisteravond hield dr. J. Ph. Elias, van Rotterdam, een lezing over: „School en Tuberculose." In het eer ste gedeelte behandelde spreker het ont staan en het wezen der Tuberculose. In het tweede gedeelte sprak hij over den strijd tegen deze ziekte, welke jaarlijks in ons land nog ongeveer 10,000 mepschen ten grave doet dalen. Het middel, waarmede men dien vijand bestrijdt, is reinheid Wanneer de menscben meer hygiënisch leven, zal de tuberculose verminderen. Veel heil wacht spreker van de school, wanneer rij krachtdadig medewerkt in den strijd. Hij is daarom een groot voorstander van het aanstellen van schoolartsen en het gebruiken van scboolbaden. GOUDA. Op initiatief van het bestuur der vereeniging „Gouda vooruit" is een door 300 ingezetenen onderteekend adres verzonden aan den directeur-generaal der Maatschappij tot ExpL van Staatsspoor wegen, met verzoek bij de aanstaande zo merdienstregeling alsnog een trein in te leggen, welke 's avonds te ongeveer half- twaaJf van Den Haag naar Gouda vertrekt. Het zeer drukke verkeer tuasohen Den Haag en Scheveningen ©enerzijds en Gouda met tussohenliggende plaatsen anderzijds zou een dergelijke verbinding loonend ma ken. Mocht eon dagelijksche dienst onoverko melijke hinderpalen opleveren, dan dringen adressanten ten zeerste aan op een derge- lijken trein voor den Zondagavond. LEIDERDORP. Gisteravond gaf de Chr. zangvereeniging „Excelsior" een uitvoe ring in „Irene". Als naar gewoonte was het er overvol, wat nu voor de Vereeni ging wel aangenaam is, maar toch zijn be zwaren meebrengt. De onderscheiden num mers van het programma werden met op gewektheid voorgedragen en lieten niet na den gewenschten indruk te maken. Niet het minst was dit het geval met „Lauda Sion" (met veranderden tekst) van Mendelssohn, een mooi stuk, dat het tweede gedeelte van den avond bijna geheel in beslag nam en veel vorderde van de krachten van den di recteur, den heer L. W. van Giessen, en de leden. De solisten kweten zich uitmuntend van hun taak, zij het ook, dat een enkel gedöelte voor het geoefend oor minder zuiver klonk. De vaste begeleiding door den heer Van Wijck, van wien ook nog twee zangnum mers (Psalm 100 en Zegenbede) werden uitgevoerd, was ook nu voor koor en solis ten een goede steun. Ook bij deze uitvoering bleek weer, dat er, onder de leiding van den directeur, op de wekelijksche samenkomsten der Vereeni. ging flink wordt gestudeerd. NOORDWIJKERHOÜT. In café „De Zwaan" vergaderde gisteravond de afdee ling Noordwijkerhout van de Alg. Vereeni ging van B.-B.-O. De vergadering was druk bozoaht, hoewel er geen belangrijke punten te bespreken vielen. De Voorzitter, de heer B. C. Vos, deed mededeeling van eenige ingekomen stukken, waaronder een adres van de afd. Lisse om adhaesie-betuiging Dij eventueele verplaatsing van het kantonge recht van Haarlemmermeer naar Lisse. Een dergelijk voorstel vond geen bijval en werd met 23 stemmen verworpen. Verder werd be sloten in het laatst van April een groene veiling te houden, waarvoor reeds thans 1090 roeden werden opgegeven. De kooper aal 10 percent onkosten betalen, terwijl de principaal 6 percent zal genieten. Na een nogal heftige discussie over plaats gehad hebbende inzendingen naar de Nationale Bloemententoonstelling te Haarlem, ging men over tot de gebruikelijke rondvraag.ij Hierbij deed de heer P. Heemskerk Sr., het voorstel voor de aanstaande groene zoowel als droge veilingen eenzelfden direc teur te benoemen. Dit voorstel vond wel algemeen instem ming, doch op een volgende vergadering zal hieromtrent een definitieve beslissing ge nomen worden. De verkooping van kerkschapen bracht totaal f 1067 op. NIEUWVEEN. In den toren der R.-K kerk is een uurwerk geplaatst dat viermaal per uur hoorbaar den tijd aangeeft. Boven dien si eren fraaie wijzerborden den buiten kant van den toren. SASSENHEIM. Ten bate der armen van de R.-K. Kerk zijn verkocht 20 schapen te gen f 25 het stuk en 25 voor de Kerk tegen f 25.60 per stuk. De Raad vergadert Zaterdag 2 April, avonds te halfacht. VOORSCHOTEN. Voor leden en ge- introduceerden van de a.-r. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" en der a.-r. propa- ganda-club „Keuohenius", sprak gister avond in het Ambachtshuis da. R. W. J. Rudolph, van Leiden, over: „Revolutie en Reformatie". De voorzitter van „Nederland en Oranje", de heer A. Warnaar, opende de bijeenkomst met het voorlezen van den lsten Psalm en ging daarna voor in gebed. Ds. Rudolph wees allereerst op gewich tige historische gebeurtenissen, die keerpun ten vormen in de wereldgeschiedenis. De stoom, de electriciteit en de machine heb ben in onzen tijd een omkeering in de maatschappij teweeggebracht. Daardoor is ontstaan een maatschappelijk vraagstuk. Twee machten de revolutie en de refor matie worstelen met elkaar. Deze t© schetsen, n.l. de dreigende revolulionna ire macht en daartegenover de reformatorische roeping der Christenheid, stelde spr. zich dezen avond ten doel. Revolutie komt van Lat. revolvêre is om wentelen. De revolutie is dus de omwen teling in een bestaanden toestand. Dieper opgevat is zij de gewelddadige omverwer ping van do door God gegeven orde. De Fransche revolutie van '89 is eigenlijk het werk van mannen als Voltaire, Rous seau, van de Encyclopedisten. Deze man nen hebben de inwendige revolutie van hoofd en hart door hun geschriften bewerk stelligd. Groen van Prinsterer en Chante- pie de la Saussaye hebben op dit feit den nadruk gelegd. Spr. behandelde nu verschillende theo rieën, die alle op den bodem der revolutie staan. In de eerste plaats de moderne levens- en wereldbeschouwing, zooals deze rich openbaart in het streven der „Dage- raads"-mannen, of in het materialisme, of ook wel in de wijsbegeerte van Hegcl. Ver volgeus het liberalisme, hetwelk, sei spr., is de practische toepassing van de modern© levensbeschouwing op het gebied van Kerk,. Staat, school en maatschappij. Ten slotte is het socialisme te beschouwen als de uiterst consequente toepassing van de modern© levensbeschouwing. Met een citaat uit Viviani'8 rede in den Franschen Senaat wenschte spr. het naakte wezen der soc.- democratie aan te toonen. Het hodendaagsch socialisme wil den pri vaat-eigendom, de inzetting van het huwe lijk, het geloof in God en het gezag, deze vier grondslagen van Staat en Maatschap pij, omverwerpen. In het tweede deel zijner rede schetete spr. de hooge, reformatorische roeping - au de Christenheid onzer dagen. Stoom en electriciteit hebben ruw inge grepen in de maatsohappeijke verhoudingen. Het maatschappelijk vraagstuk vraagt den aandacht van den Christen. Er bestaan vel© sociale misstanden: overmatige arbeids duur, kinder- en vrouwenarbeid in fabrie ken. In deze misstanden kan verbetering komen door een krachtige Kerk, door een krachtig oplevend partioulier initiatief, en als het moet, door een krachtige, sociale wetgeving. De oplo-sing van de sociale kwestie kan alleen het Christendom brengen. Er zal daarbij veel gestreden moeten wor den, maar van de overwinning kunnen we aan het eind zeker zijn, zei spr. Op deze rede, die tot het einde met de grootste aandacht gev.lgd werd, volgde luid applaus. Van de gelegenheid tot het stellen van. vragen werd door een drietal aanwezigen gebruik gemaakt. Ds. Rudolph beantwoordde weer uitvoe rig de gestelde vragen. De heer Pieron, voorzitter der a.-r. Propagandaclub „Keu- chenius", bedankte in eenige woorden den spr., di_ daarna de vergadering met dank zegging sloot. ZEGWAARD. Het aantal kiezer* bedroeg het vorig© jaar 274 voor de Kamer en de Staten en 236 voor den Gemeenteraad. Er zijn er afgevoerd 28 en 15 en toegevoegd 24 en 29, soodat er thans zijn 270 voor de Kamer ©n de Staten en 250 voor den Ge meenteraad. 6) Irma moest gepresenteerd worden en 'dat zou gebeuren op een wijze, zoo'n moe der v/aardig. Mevrouw Harding voelde in hei geheel geen kleinzielige jaloezie voor de bekoorlijkheden harer dochter. Leider te zijn in haar kring, te schitteren als gast vrouw, uitnoodigingen voor haar feesten te sien benijden, dat was haar ideaal geweest, en in de bereiking claarvan was haar eigen schoonheid slechts een factor onder vele, aangezien persoonlijke ijdelheid niet tot haar zwakheden behoorde. Zij verheugde rich eerlijk over de schoonheid van Irma, niet zoozeer omdat zij een beter voorwendsel (Voor het tentoonstellen er van aanbood, als wel omdat het iets goeds beloofde voor de toekomst. Het was alsof die sociale eer zucht, die onder een spontanea dwang aan een voorbijgaand gevoel opgeofferd gewor den was, uit die nederlaag het des te vaste re besluit had geput om zijn levensvatbaar heid te bewijzen. Dit carnaval was het laatste loodje ge weest in Hardings geldelijken last. Het was hem zoo onmogelijk geweest om neen te zeg gen togen Isabella, toen zij hem om geld vroeg, dat daardoor een misdaad mogelijk was geworden. Want slechts op die manier was het verklaarbaar dat iemand, die zoo'n samenstel was van eerlijkheid en van een fijn eergevoel, een knoeier en feitelijk een dief was geworden, die langs geen anderen W.cg aan de schande kon ontkomen dan door middel van de revolver, die naast hem lag. Hij nam het wapen nu op met vrij vaste hapd, want al is men een zedelijke lafaard, daarom behoeft men nog geen lichamelijke lafaard te zijn. De dansmuziek had opge houden. Er waren geluiden als van toe slaande deuren en vertrekkend© rijtuigen. Vier slagen dreunden van den kerktoren: het oogenblik was klaarblijkelijk gekomen. Hij deed aijn oogen, een oogenblik dicht, verzamelde al zijn wilskracht, en deed ze daarna weer open, ©n boog zijn hoofd in de richting der deur. Schreden in, de gang; nu werd er geklopt. Een oogenblik aarzelde hij met zijn vin ger aan den trekker, zijn rekening met het leven was immer3 al vereffend toen legde hij het wapen zachtjes neer, wierp er haastig een Wad papier overheen en liep naar de deur. Misschien was het Noodlot op het punt hem het geliefde gezicht nog eenmaal te doen aanschouwen. Dat was een gedachte, waaraan hij geen weerstand kon bieden. Dat ééne oogenblik zou hij wel in staat wezen om zijn trekken in bedwang te houden. Hij liep naar de deur, deed ze open en keek met brandende oogen door de nauwe reet. Maar zijn beweeglijk gezicht betrok onmiddellijk. ,,Ben jij het, Irma?" was aMes, wat hij zei op ©en toon vol diepe teleurstelling. III. Hij had den knop van d© deur vastge houden, niet van plan om Isabella er in te laten; maar hij had daarbij geen rekening gehouden met den scherpen blik van Irma's jonge ©ogen of mot d© vlugheid harer be wegingen. Hij wist ook niet, wat er op zijn gezicht geschreven stond. Bij den aanblik van haar vader werd de groote vroolijkheif van een oogenblik geleden door een killen angst verdreven. Irma drong naar binnen on keek hem strak aan. „Wat is er, papa? Is u ziek? Dat daoht wel. Waarom hebt u me niet laten halen? Wat soheelt er aan, papa?" „Wat zou er aan eohelen? Ik heb het druk, Irma. Ga gauw naar bed, meisje l" Maar zij liet zich niet om den tuin leiden door zijn flauwe poging tot glimlachen. „Ja, er is wel wat. Ala u niet ziek is. dan is het iets anders. Waarom hebt u uw over jas nog aan? Is u pas thuis gekomen? Is er iets met de Bank!'' Haar blik dwaalde onwillekeurig af naar de schrijftafel en bleef rusten op het dicht beschreven papier, dat hij in zijn ontstel tenis vergeten had toe te vouwen. Zij liep vlug naar den lessenaar, maar hij doorzag haar bedoeling en, was baar vóór. Zij zag hoe een ander blad papier op zij werd ge schoven; zij zag het flikkeren van het eleotrische licht op het gepolijste staal en voordat zij goed had begrepen wat haar vader eigenlijk in zijn hand had, was zaj al naar hem toegevlogen. Een oogenblik lang had er een worste ling plaats tusschen het meisje met de witte baljapon en den man met de overjas aan. Er viel een schot: de kogel kwam ge lukkig tereoht in een boekenkast. Dadelijk daarop gooide Irma de revolver in een hoek der kamer, viel op een stoel neer en barstte in tranen uit. zonder feitelijk zelf te weten waarom zij huilde. Zij wist, dat zij haar vader het laven had geredmaar zij begreep nog niet waarom zij dat had moe ten doen* Harding wa* ook gaan zitten; hij zei niets, zijn handen trilden en hij deed geen, po ging om zich weer meester te maken van het nog geladen wapen. De crisis van op winding, die het hem mogelijk had doen schijnen om zichzelf van kant te maken in, het bijzijn zijner dochter, was voorbij; de reactie was op het punt zich te doen gelden, Yoordat zij één woord gewisseld hadden, hoorden zij schreden en een geruisch van rokken, en mevrouw Harding stond op den drempel, terwijl Gabrielle met een ontsteld gezicht over haar schouder keek. „Wat is er aan de hand? Wat is er ge beurd? Was dat niet een schot?" Bij dien aanblik bedekt© de ongelukkige man zijn gezicht weer met zijn handen. Dus die vernedering, de eenige, waarvoor hij werkelijk bang was, zou hem niet be spaard blijven Maar na een oogenblik van stilte richtte hij zich ineens op en stond op. Hij liep naar de schrijftafel, nam het beschreven blad papier en gaf dit aan zijn vrouw. „Dat had ik voor jou geschreven, Isa bella," zei hij en deed daarbij afstand van, elke hoop, zelfs van de hoop op medelijden, op een wijze, die niet van waardigheid ont bloot was. „Vergeef het me, dat ik nog leef, terwijl ge het leest. Dat is ten minst© mijn schuld niet. Irma is een minuut te vroeg naar binnen gekomen." Mevrouw Harding, die, met het oog op de fluisterende bedienden, aan het einde van de gang, de tegenwoordigheid van geest had gehad om de deur dicht te doen, nam het papier aan met een gezicht, dat meer verbazing dan ontsteltenis verried. In de doodsche stilte, die volgde, hoorde men het papier een paar maal ritselen, en dat wa& met bet gorol van een rijtuig op straat het eenige geluid, dat men hoorde; want het zenuwachtig gesnik van Irma had opge houden. Harding had zich afgewend, niet in staat om de verandering, dio hij wist, dat op het gezicht zijner vrouw zou komen, aan te zien. Zij kwam, toen zij een paar regels gele zen had; haar oogen werden opeens wijd geopend, het bloed steeg haar naar haar hoofd. Na het laatste woord gelezen te hebben, bleef zij nog een oogenblik onbe weeglijk staan, evenals een door den blik sem getroffene, naar men zegt, vaak in de onmogelijkste houding blijft. Toen zij eindelijk sprak, was het op hee- schen toon. waaruit, de opwinding nog niet verdwenen was. „Is dit waar?" Hij begon met zijn hoofd te buigen. „Is dit waar?" Haar toon begon luider en scherper te worden. „Het isongelukkig waar." „Dus wij zijn geruïneerd? En gij zijt een bankroetier „Isabella," zei hij en zelfs zijn lippen waren in-wit. Ik heb die woorden neerge schreven, wilt ge nu, dat ik ze ook u't- spreek?" „Antwoord mij 1" gelastte zij en de blik barer flikkerende oogen week niet van zijn gezicht. „Wij zijn geruïneerd en ik heb het in mij gestelde vertrouwen te niet gedaan." Hij sprak die woorden op doffen, werktuiglij ken toon uit, ofschoon zij voor hem den laatsten slok uit den beker des lijdens ver tegenwoordigden. (Wordt yejrvolgd.),

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1