BEECHAMÏ P1UEN Kunst, letteren, enz. Agenda van de week: Gemengd Nieuws. lijkt nu wel een gemaskerde, die aan den «'tolboom staat. VOORSCHOTEN. Morgenavond zal da. •Rudolph, van Leiden, alhier optreden voor zie Rechtsche partijen met het onderwerp: „Revolutie en Reformatie." WASSENAAR, Gisteravond werd in het fpatronaatsgebouw de uitvoering gegeven, die onlangs door ziekte van enkele patro naatsjongen» moest worden uitgesteld. De jongelui toon en, dat zij liefhebberij hebben in het tooneelspel. Telkenmale worden de opvoeringen beter. Gisteravond hadden zij idan ook met het drama ,,De Edelknaap" en een drietal blijspelen groot succes. Het drama, een pleidooi tegen het duel, had soms wat levendiger kunnen zijn. Als het (van binnen kookt in den strijd tusschen „eer" naar de opvatting der wereld en zonde", dan gebeurt er meer dan koud redenccren. Onze ridders waren wat heeter gebakerd. Van de blijspelen sloegen de twee na de pauze het meest in. ,,De April grap van advocaat Narrckop" werd op geestige wijze gewroken. Allen waren hier goed in hun rol, maar vooral het spel van den oor pul en ten wijnkoopor trok de aan dacht. Óm de klucht van Zwarte Piet" werd niet minder gelachen. Van de voordrachten ook niets dan goed. „Ik wou dat ik een dier was" is een leuk stuk en met de „Rolschaatsen" had men geen minder succes. Alles saamgenomen, was het een recht^gezellige avond, dien we to danken hadden aan den ijver, waarmede de tooncelafdeeling werkt, onder leiding van den hoer J. de Smit. De regie is bij hem in goede handen. Vermelden we ten slotte nog, dat de harmonie onder leiding yan den heer W. F. Schinek, zorgde voor goede muziek in do vorsohillende pausen, en dat de verschillende voordrachten geac compagneerd werden dqor den zoon van den directeur. ZEVENHOVEN. De door B. en Ws. vast gestelde kiezerslijst bevat de namen van 179 kiezers voor de Tweede Kamer, 178 voor ide Prov. Staten en 139 voor den Gemeente raad. Wegens vertrek uit deze gemeente van het naadslid A. Looij, tegen 1 April, sal er een vacature in den Raad komen. Stichting voor Archacologie. Ten, overstaan van den notaris rar. J. A. (F. Coebergh werd Zaterdag alhier een acte gepasseerd, waarbij een Stichting voor Archaeologie is opgericht met het doel aan schouwelijke kennis te bevorderen van de Middellandsche en Europeesche Oudheid tot in het Karolingische Keizerrijk, onder andoren door het ondersteunen of uitvoe- ïen der volgende maatregelen: Io. Opsporing, bewaring, verzameling, bestudeering en publiceering van monu menten en documenten. Öo. Verspreiding van archaeologische kennis en belangstelling zoowel in het be staande onderwijs door leermiddelen, etc., als daarbuiten door voordrachten, rond leidingen, enz. 3o. Maatregelen om hen, dio in archaeolo gie belangstellen, nader aan elkander en aan de stichting te verbinden 4o. Maatregelen om voeling te houden toet archaeologische instellingen in het buitenland. Als bestuumers der stichting zijn in de stichtingsakte aangewezen prof. dr. A. E. J. Holwerda, te Leiden; prof. jhr. dr. J. Six, to Amsterdam; prof. dr. C. W. Voll- graff, te Groningen, en prof. J. W. H. Goossens te Rolduc. Bovendien kan de Nedcnlandsche Regee ring en elke literarische faculteit eener Ncdcrlandsclie Universiteit een bestuurslid aanwijzen, terwijl het bestuur zioh door coöptatie kan uitbreiden en aanvullen. Picter Jcllos deze aanduiding is vol doende heeft in Den Haag voor eon Friosclio vergadering van"'zichzelf verteld, yan zijn dichtkunst, van zijn leven. Uit andere plaatsen kwam nu het verzoek tot hem ook daar te komen spreken. Aan die pitnoodigingen kau ik niet voldoen, schrijft hij in do voorrede van lidt boekje 't welk .voor ons ligt. „Niet alleen heb ik cr geen tijd voor, Snaai* een lozing ovor jezelf en over jo eigen werk houdt men niet vaker dan één keer; daar kan men het land niet mee afreizen." Nu do nieuwsgierigheid, de belangstelling laan bleef houden, heeft Picter Jolles dezo Jrede in oen boekje gegoten. Het bockjo werd door N. V. Uitgers- maatschappij„De Atlas", in den Haag ;uitgegcven. Het porlTct van Pieten Jelles bevindt zich op liet omslag. In 't Friosch is het natuurlijk geschrei yen. Een woord treft ons. Voor Errata zegt do Fries krachtig: „Flatcr-Oanwizingo". De brochure, „Ovor God en het Schepsel Gods", door Felix Orlt, is bij Ploegsma cn Co. tc Zwolle verschenen. Een nieuw nummer van „Lotusknoppen" ïs weer verschonen. Voor munteo-liefhobbcrs ongetwijfeld be langrijk is de catalogus van do verzameling Erbstcin. Het dikke boek brengt behalve al de namen van de munten cn medailles ecnigc bladzijden afbeeldingen van dezen. Uitgave: August Ostcrrieth, Frankfurt am Main. Van de „Gocdkoopo Tuinbouwbibliotheek" hebben wo vroeger reeds meermalen deeltjes aangekondigd. In deze serio verschenen nieuwe boekjes, zich ditmaal bezighoudend, ieder afzonderlijk met: De Roos cn Do Appel Deskundigen hebben de tekst bewerkt. Do heer P. v. d. Vlist, een fruitteler bij Nijmegen zorgde voor den appel. De heer J. IC. Buddc, hortulanus te Utrecht, verzorgde de roos. Aangename boekjes, leerzaam cn begrij pelijk ook voor den leek. Het Tijdschrift voor Wijsbegeerte heeft tot inhoud „Georg Lasson ala wijsgeer en theoloog", door dr. J. van den Bergh van Eysinga Elias. „Tclcologischo beoordeeling v. Kant's a priori der innerlijke doelmatigheid," door C. Pekelharing. „Levensbevestiging" door E. D. Baumann. Een inhoud van tijdschriften sluit deze Maart-aflevering. UitgaveBoekhandel en Drukkerij voor heen E. J. Brill, Leiden. De privaat-docent aan de universiteit tc Koningsbergen in Pruisen dr. H E. Boeke, ia benoemd tot buitenge woon professor der physisch-chemische mi neralogie en petrographie aan do universi teit t© Leipzig. Dr. Boeke is Hollander en heeft gestudeerd aan de Amsterdamsche universiteit onder de leiding van wijlen professor Bakhuis Rozeboom. De genoemde leerstoel werd nieuw ingesteld en is de eerste van dien aard in Duiteohland. („Hbl.") Vlaamsche betooging. Het Alg. Nederlandsch Verbond heeft tc Antwerpen een groote betooging ge houden voor het wetsvoorstel Franck-Se- gers. Zeker tweeduizend man waren opge komen. Nadat verschillende sprekers o.a. Pol de Mont het woord hadden gevoerd, nam de vergadering de volgende motie aan Vlamingen van alle politieke gezindheid, op 22 Maart in volksvergadering bijeenge komen in de feestzaal Rubenspaleis te Ant werpen, verzoeken de Kamer van Volks vertegenwoordigers het wetsvoorstel op het gebruik van het Nederlandsch in het mid delbaar onderwijs, door Edw. Colemans voorgedragen en door de overeenkomst Frank-Segcrs gewijzigd, nog dezen zittijd te stemmen; teckenen verzet aan tegen alle ondervoor- stellen van aard om gezegd wetsvoorstel te verminken of tc verminderen; en doen een beroep op de Vlaamsche bevolking om van zijn gekozenen het stipt naleven hunner verbintenissen in fake Co- rcmans-wetsvoorstel te eischen. De heer Van Korlaar Junior, thans regis seur bij de Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel," is met ingang van 1 September als zoodanig benoemd in het „Tkóatrc de l'Odéon te Parijs, dat Antoinc bestuurt. Te Vlissingen is overleden, op 69-jangep leeftijd, de te Middelburg woonachtige heer mr. B. F. W. von Briicken Fock, een bekend en bekwaam beoefenaar der genea logie en heraldiek, directeur van het Zeeuwseh genootschap der wetenschappen. Te Driebergen is plotseling cie kunstschil der Johan Mari Henri ten Kate in den ouderdom van 79 jaren overleden. Wij ontvingen heden ter recensie: Tolstoï. Wet geweld en Wet liefde. Uitg. Ploegsma Co, Zwolle. BËCLAMUS, A 40 Cent per regel. I've man gevoelt zich jonger en IJ do vrouw ziet er frisMclier uit wanneer zij hunne gezondheid onder- houden door hot geregeld gebruiken van 4023 10 3 i>inMlag: Leidaohe Schouwburg Concert Mevr. Al. Lohraan, Sopraan Zangeres, Mej C. Mac Uillavry Piano en •ien hoer A. Rnpp.rd, Viool. 8 uur. Nutsgebouw. Za*l 1. Jaarl. Algom. Leden-Ver- gadonng Vereeniging t. Bevorder iog Vreem- delingeu-Verkeer. Uitgesteld. Gr aan beur s. Invitatie-concert Strijkorkest Euterpe". 8 uur. Wjjkgebeuw Levendaal. Leidscbe Christelijke Oranje- Veroenigiug, Vortooning Lichtbeelden 7 uur. Woensdag: Leidsche Schouwburg. Opvoering van ,De Phdoklotes ran bophokles''. 8 uur. Bioscope-Theater. Rijnsborgei singel. Voorstel ling. 2 o n 8 u u r. Rolsohaatsenbmn Gebr. Straatsburg. 'sMid- dage 25, '«avonds 7$—10è uur. Donderdag: Stadszaal. Generale Ropeiitio Uitvoering Maat schappij Bevordoring der Toonkunst. Half acht. Nutsgebouw. Verg. dering Vereenig Hovordoring Bouwkunst. Spreker do heer Ant. Akkerhuya 8 uur. Vrijdag: Stadsgehoorzaal. Uit«oeriug Maatschappij Be vordering Toonkunst (afd. Leiden). 8 uur. Salle Amicitiu. A Lauca fran^-aise, Soiréo de 2J. Jean Blaizo, ii 8 k. du soir. Rolschaatsonbaan. Gebr. Stiaatsburg. 7j 10) uur. Zaterdag: Stadsgehoorzaal. Uitvoering Ouderofficiers- Voreeniging ,Door Vriend chap Vereenigd". 8 u u r. Dagelijks: Leidsche Kunst-Vereeniging. Tentoonstelling Schilderden C. H. Hammes en C. L. Dahe Jr. enz. 12—4 uur. Uitvoering ke barmond. Men niet onze gewone correspondent sch rij ft ons; Gisteravond gaf de Chr. zang vereeniging i „Excelsior", directeur de heer H. J. van S Leeuwen, van Leaden, haar tweede uitvoe- I ring. Een talrijk publiek was opgekomen, waaronder wij ook met genoegen onzen Burgemeester en diens echlgenoote opmerk ten. Te ruim halfacht opende da. Rutgers, na het zingen van Ps. 118 vs. 7, met gebed en een kort woord, o.a. een zachtmoedig oordeel voor de Vereeniging vragende, die met zoovele tegenspoeden te kampen had, het samenzijn, waarna het programma een aanvang nam. Het rij al dadelijk gezegdde leden de den hun best, den geheelen avond. De h ca- pella koor-nummers werden verreweg het beste gezongen. Dit kwam vooral uit in de Hymme van Verhulst, die ook blijkbaar te zwaar was. Zeer goed klonken o.a. „Gods lof in de natuur" van. Beethoyen en het op gewekte „De voorjaarswinden ruisoben" van Mendelssohn. Ook „Avondklokken" van Abt was goed; de bas was hierin zwak, een euvel, dat ook in andere nummers merk baar was. Zonder den anderen te kort te willen doen, komt een bijzonder woord van lof toe aan de sopraan-soliste mej. Moor, voor d© heerlijke vertolking van „Het ledi ge graf", getoonzet door den directeur, en niet minder voor de wijze, waarop zij de moeilijke aria uit Handels „Messias" weer gaf, op uitnemende wijze begeleid door den directeur. Deze dilettante gaf ook nog andere blij ken van haar talent, door het spelen der vioolpartijen in de „Meditation" van Bach en de „Sarabande" van Handel, welke zij voor een beginnelinge heel knap ten ge hoor© bracht. Vooral trof ons de breede, rustige toon, welken zij aan haar instru ment ontlokte Wij hopen haar een volgen de maal weer te hooren l Ook de alt-soliste, mej. Bruinsma, wist met het bekende lied van Verhulst „Wicn zoekt gij 1"door haar forsch geluid te boeien. Het kwartet „Golgotha" was mede zeer goed. De directeur met den heer Smit, van Loiden, zorgden beurtelings met orgel of piano waar het noodig was, voor de be geleiding. Ook brachten zij nog ten ge- hoore een tweetal nummers voor orgel en piano „Am Seegestade" en „Beim Schei don" van Löw, wat eenig mooi klonk in het kerkgebouw. Ook mej. De Bock en de heer Kruijff namen ieder, zeer verdienstelijk, een orgel- acoompagnemcnt op zicli. Na afloop bracht ds. Rutgers dank aan den directeur, den leden en verder aan allen, die medegewerkt hadden om den avond te doen slagen. Zijneerw. wees ook nog, met terugblik op het programma op de diepere beteekonis er van. Ook dankte hij de aanwezigen voor hun belangstelling, vooral ook den Burgemeester voor zijn tegenwoordigheid, en sloot met gebed na het zingen door allen, van Ps. 72 vs. 11, te tien uren de bijeenkomst. Vlamingen en Nederland. Het Handelsblad van Antwerpen" .waar schuwt in oen hoofdartikel voor „kruipe-, rij" van Vlamingen tegenover Nederland* Het blad schrijft: Vroeger dreef men do eenzijdigheid gen Holland zoo ver, dat men 50 jaar na de omwenteling nog een soort afschuw voor Oranje inboezemde. Nu hebben wij in Vlaanderen een ge slacht zien opstaan, dat bij hoog cn laag staande houdt, dat er in Belgió nooit grie ven tegen Nederland hebben bestaan, dat de omwenteling het uitsluitend werk was van Fransche gelukzoekers en dat het onrechtvaardigheid is één scherp woord over het Hollandsch regimie te zeggen. Het is het geslacht dat geen Belgische nationaliteit wil kennen, de schouders op haalt als men een Belgischen nationalen feestdag viert, maar hetwelk Wien Neer- landsch Bloed zingt, dat de ruiten er van daveren. Het schijnt dat zulk een dilettantisme iemand tegenwoordig poseert en dat ge alleen tot het cenakel behoort, als ge er die gedachten op nahoudt. ^Als de menschen wisten hoe de nuchtero Hollandsohe ba'gers zich kreupel zouden laohen, als ze van die streken hoorden, ze zouden wel tot andere gevoelens komen. Denkt men dat er ooit één Nederlander zich bekommerd heeft om het oordeel der Belgen, bij het schrijven van geschiedkun dige studiën of dat hij, om ons te behagen, dit of dat document zou terzij gelegd heb ben, dat wel wat scherp de Belgen beknib belde? Aanziet men de Noord-Nederlanders voor zoo'n „Truitje's-roer-me-nict" dat het ons niet zou toelaten weze te doen, zooals zij zelf altijd gedaan hebben? Er moet met kracht en geweld ingegaan worden tegen zekeren geest van kruiperij, die de Hollanders erg belachelijk moeten vinden en die met onzen Vla-amschen aard niet overeenkomt. Hebben wij niet eens op een betooging aan den Leeuw van Waterloo, Vlamingen Wien Ncerlandsch Bloed, die Wacht am Rhein en God save the King hooren zin gen, ter eere van de verbondenen, die een einde stelden aan de Fransche overheer- schipg; maar ter eere der Belgen, die daar gesneuveld waren op Belgischen bodem, niemendal. Op het jongste Studenten-Congres te Ant werpen was de eerste heildronk aan Ko ningin Wilhelmina en zong alleman het. Nederlandsch volkslied eerst later kwam de heildronk aan onze eigen vorsten en nie mand zong het Belgisch volkslied, alhoewel men nu iu alle scholen een Ncderlnndschen tekst sedert jaren aanleert en het jonge geslacht dien t-kst moet kennen. Dat do Franschsprekendc Belgen de Bra- bangonne niet kennen, dat is voor hun re kening ;maar aJs wij, Vlamingen, met Ne derlanders omgaan, zou het onze plicht rijn ons Belgisch volkslied in onze taal te laten hooren en daar niet- te staan als menschen, die zich om hun nationaliteit schamen en hun volkslied niet willen zingen. Overigens, niet alken on feesten waar Zuid- en Noord-Nederlanders bijeenkomen, doch zelfs op zuiver Vlaamsche feesten worden Holland en Oranje uitbundig toege juicht; terwijl het nog nooit of te nimmer in een nuchteren Hollandsehen kop is opge komen, Hollanders onder malkaar zijnde, te toosten op Belgic en op zijn vorstenh-ri. Ze zouden het gek vinden; welnu, men late ons toe, even nuchter te zijn en die strekking tot „verhollandsching" door niemand in Holland gcwcnscht, verderfelijk tc heeten voor onzen landaard en bescha mend voor ons gevoel van eigenwaarde Het ecnigste gevolg van het „groot ver- nedcrlandschen" onder de studenten is, dat de Hollanders, als algemeen studentenblad van „Groot Nederland" aan de Vlamingen een blad hebben opgesolferd, d t ze nooit in hun loven hadden gerien, wat hen niet belette zoo geestdriftig te rijn met die aan winst, als hadden ze een goudmijn ontdekt. Brave jongens, toch, waar ge u warm voor maakt! Dat „zaakje" was nu toch zóó geen „Vlaamöche" overwinning, om er zooveel lawijd voor te maken.... De „Prins Willem II". De directie van de K. W. I. M. deelt mede, dat door haar aan de nagelaten be trekkingen van de bemanning van de „Prins Willem II" een jaarlijksche uitkee- ring zal worden gedaan. Zij zal geen liefde giften in ontvangst nemen. („Vad.") Het is nog zoo lang niet gele den dat de man tel magazijn en „De Faam" op de Vischmarkt hoek Stadhui8poort, een groote uitbreiding ondergingen, of thans v/eer zijn er belangrijke veranderingen toe gepast, waarmede andeimaal een vergroo ting gepaard ging. De beide magazijnen beneden vor men thans door de grootere openingen van voren en achteraan, meer dalu vroeger één geheel, terwijl door verplaatsing van 't kantoor .ook daar gelegenheid tot verdere uitbreiding werd verkregen. Elk dezer afdeelingen, de een voor linnenstoffen, de ander voor gemaakte witte ondergoederen, wordt thans electrisch verlicht door 3 kro nen elk van één 100 kaars- en vier 50-kaars- lichten, terwijl aan de plafonds bovendien nog 20 en 25 lichten van 100 kaarsen sterkte zijn aangebracht. De verlichting laat dus hier niet te wenschen over, evenmin boven op de ateliers voor dames-kleeding, welke onder leiding staan van een bekwame cou peuse. Daar bevinden rich acht 5-liohts kronen elk van dezelfde lichtsterkte als be neden. Twee booglampen aan den gevel en een damp in de portiek van 400 kaarsen zorgen voor de uitwendige verlichting. De installatie van een en ander was opgedragen aan de N.-Y. Roosen, te Haarlem (agent de heer Langezaal, N. Rijn), terwijl de nieuwe betimmering was toevertrouwd aan den heer H. Vorst en de witte beschildering aan den heer S. Hoope, die zich tot tevreden heid der architecten, de heeren Je-soe en Fontein, van hun taak kweten. Het geheel heeft nu een nog meer aan de moderne eischen voldoend voorkomen- Den heeren Gebroeders Sclilatmann ook in het vervolg veel succes I Gisteravond tegen twaalf uren hoorden cenige bezoekers van 't „Post- hof" in de verte een paar schoten lossen. Het vermoeden lag voor de hand dat hier wat achter stak en daarom werd hiervan gewag gemaakt en een onderzoek ingesteld Ook door anderen waren dit ongewoon doen in het middernachtelijk uur opge merkt-. In de Mariènpaclstraat werd een reeds bejaard man met twee revolverschoten in *zijn hoofd gevonden.-Op eenigen afstand van de ongelukkige lag een revolver, waar op nog eenige patronen. Dc politie was ook spoedig ter plaatse en dr. Timmermans van Ocgstgeest, die zich toevallig mede in de onmiddellijke na bijheid bevond, verleende de eerste genees kundige hulp en constateerde levensgevaar lijke verwonding. De ongelukkige werd per brancard naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Van morgen was de man nog in leven, hoe wel de toestand zeer bedenkelijk is. Bij onderzoek is gebleken dat de onge lukkige is, de zestigjarige K., woonachtig te Rotterdam. Hij heeft nog kunnen mede- deeden dat hij zichzelf de wond heeft toe gebracht. Hot schijnt een wanhoopsdaad te zijn. Gisternamiddag om bijhalf- twee reed een ongeveer 15-jarigo jongen op rijn rijwiel jn de Medusastraat alhier. Nabij de Kooilaan zou hij rechts aanhouden om de Kooilaan in te rijden, doch hij ging te ver rechts van den weg. Gelukkig had hij de tegenwoordigheid van geest om rich nog bijtijds aan een aldaar staand hek te grij pen en voorkwam hij alzoo een nat pak. Zijn, stalen ros kwam echter in de aldaar gelegen sloot terecht-. Door eenige toege schoten personen werd riin rijwiel daaruit gehaald, waarbij bleek dat dit een weinig beschadigd was. Gisternamiddag te kwar- tier voor zevenen maakte een zekere G. B. wonende Zuidsingel alhier, een reisje per rijwiel. Op de Haarlemmerstraat alhier, had hij het ongeluk van zijn rijwiel t-e val len, waardoor hij een vrij ernstige bloe dende wond aan zijn hoofd opliep. Ten ein de raad nam hij zijn toevlucht in het poli tieposthuis aan de Haven, waar hij voor- loopig verbonden werd. Hij staakte toen verder zijn fietstochtje en ging met een ver bonden hoofd huiswaarts. Do brandweer te 's-G r a v e n- hagc bluschtc vanochtend een binnenbrand in een hofje aan het Zieke, vermoedelijk ontstaan door bet- in brand geraken van een p.troleumtoestel tijdens de afwezig heid van den bewoner. Do beneden&amer van het huisje brandde geheel uit. De in boedel was niet verzekerd. Indennachtvan Zondag op Maandag te ongeveer halfeen werd de brandweer te 's-Gravcnhage gealarmeerd voor een fallen nibs laanden brand in het perceel Van Limburg-Stirumstraat 55a, waarin gevestigd is een huis van verkoop met recht van we derinkoop. De brand bleek te woeden in het achter gedeelte van het huis in hoofdzaak dienen de tot bergplaats van vcschillendo goede ren. Dit achtergedeelte, benevens een naastgelegen slaapkamertje brandde geheel uit. De brandweer werkende met twee stra len op de waterleiding, wist u.: weiding te voorkomen. De oorzaak van den brand is onbekend. De bewoner was verzekerd. Doodslag. Op de stoep van perceel 47 aan de Leuvehaven W.Z. te Rot terdam, zat gisterochtend omstreeks 6 uren te slapen de zwerveling G. Kasteleyns, een man, die de vorige week Vrijdag uit de Rijkswerkinrichting Veenhuizen werd ontslagen en zich met zijn uitgaanskas naar de gemcent© Rotterdam had begeven. In den voornacht had hij zitten slapen op een stoep op de Coolvest, was daar evenwel lastig gevallen door hem onbekende perso nen, die, naar hij vermoedt, het voornemen hadden hem te berooven. Terwijl hij op de Leuvehaven zat, kwam daar langs een gezelschap van vier perso nen. Men maakte Kasteleyns wakker, die, korzelig door het gebeurde op de Coolvest en denkende aan een nieuwen aanslag op het restant van zijn uitgnanskas, hierover niet goed te spreken was. Het gezelschap liep door. Een er van keerde op zij a schreden, terug, meenende, dat Kasteleyns iets riep. De terugkeeronde was de 28-jarige loodgieter L. Swaab, een ongehuwd man, uit de Zwijnenstraat. Bij den op de stoep zittenden man gekomen, trok deze zijn knipmes en gaf daarmede in - het wilde een steek naar den heer Swaab^ dien hij aan de linkerzijde van den hals zoo duchtig raakte, 'dat hem de slagader werd doorgesneden en éen wonde werd toe gebracht van ongeveer"T5 centimeter lengte. De heer Swaab zpk$$ ineen, en zoo hevig was het bloedverlies, dat hij op de straat aan de Leuvehaven nagenoeg doodbloedde. Hij werd zoo spoedig mogelijk naar het zie kenhuis gebracht, daar men er niet in slaagde het bloed te stelpen, maar bij aan komst aldaar was hij reeds overleden. De zwerveling G. Kasteleijns is na 't toe brengen van de verwonding doorgeloopen, maar op den Schiedamschen dijk, waar hij stond te praten, door den inspecteur van politie den heer J. Jongman gearresteerd en naar het politie-bureau in de Paauwen- srteeg gebracht. De man bekende volmondig en was zeer onder den indruk van het ge beurde, volgeus hem een noodlottige samen loop van omstandigheden, hét ha geenv z ns in zijn bedoel mg gelegen, iemand van het leven ie berooven. Het mes, waarmede de verwonding geschiedde, is in beslag ge nomen. Het lijk van den heer Swart is na de ge rechtelijke schouwing in het ziekenhuis ge bleven. („N.ILCt.") Het jongemensch, dat in ee: café aan den Amstel te Amsterdam besto len werd voor f 600 aan bankpapier, is ge bleken te zijn de Duitsche beroepswielrij der F. De aangehoudenen rijn alle drie berucht© leden van het kwartjesvindersgildc. De jongste zoon vanden land bouwer R. te Snelrewaard, die bij do een- denjacht door het te vroeg afgaan van zijn goweer een schot hagel in den buik kreeg, is te Utrecht in het ziekenhuis aan de verwondingen bezweken. Een buitenkansje. Sohip- per W. de Vries, te Hoogeveen, bracht dezer dagen een lading mest, afkomstig van de stadsbelt te Amsterdam, aan den landbou wer J. Spijkerman, te Alteveer bij Hooge veen. Eenige jongens vonden daarin een rolletje papier, dat 9 briefjes van f 40 bleek te bevatten. De zoon van den landbouwer J. R., te Oosterblokker (N.-H.), heeft baj het uitspannen een trap van het paard tegen de borst gekregen, met het gevolg, dat hij spoedig is overleden. Te Terschuur, bij Barneveld, is Maandagmorgen de 21-jarige vrouw v. d. P., die familie wilde afhalen, door den sneltrein gegrepen en onmiddellijk gedood. Te Oost woud (N.-H.) ïs Zater dag verdronken de 22-jarige dienstbode A. de B. Zij was van een walstoop te water geraakt. Te Baarn is Zondagmorgen op de lijn Amersfoort?—Baara (HolL Spoor) het lijk gevonden van een net gekleed heer. Het linkerbeen was geheel verbrijzeld. Uit papieren bleek, dat het het lijk was van A. A. K., geboren te Lubeek in 1851. Het is naar de algemeene begraafplaats overge bracht. Te Insterburg woont de vrouw van een landheer, bij wie acht jaar geleden door een operatie de maag wegge nomen is. Nu is zij 56, zeer gezond en in staat om alles te eten, zonder er last van te hebben In den loop van de acht jaren is zij nog tweemaal voor inspectie naar Koningsbergen geweest, ma-ar beide keeren vond de faculteit haar volkomen in orde. Een hevige brand, die V r ij- dag uitbrak in een groot gebouw te Chi cago, toebehoorende aan een vischhandel, heeft aan 15 menschen het ieven gekost, terwijl bovendien tusschen 30 en 40 perso nen werden gewond. In de onderste étage van het gebouw, dat uit tien verdiepingen bestond, werd de vischwïnkel gehouden, en daar waren op het oogenbük van den brand honderden klanten. Gelukkig was de brand uitgebro ken op de derde verdieping, zoodat de per sonen, die zich in de lagere étages bevon den, nog ongedeerd op straat konden ko men. De ongelukkigen echter, die op de derde verdieping, waar een meubelmagarijn' was, zich ophielden, waren binnen enkele oogenblikken ingesloten door de vlammen. Sommigen sprongen uit de vensters en vielen te pletter tegen de straat, anderen verbrandden, doordat er niet spoedig ge noeg redding kwam opdagen. Maar onder de geredden zijn Cr nog eenige, die zoo ernstig gewon,d zijn, dat er gegronde vrees bestaat-, dat ook rij er het leven böj zullen insohieten.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 2