No. 15367. LËIDSCH DAGBLAD, Zaterdag' 26 Maart. Vierde Blad. Anno 1916, Kunst, letteren, enz. FEUILLETON. Irma Harding^. In den vreemde.; Men meldt ons uit Katwijk-aan-Zee Onze vroegere dorpsgenooten in dén Vreemde, lezen in een nieuwsblad uit Detroit, Michigan: Paul Gruppe, de jonge Hollandsche cel list, zal de attractie uitmaken van 't kun stenaarsconcert, te geven in de Onze-Vader Kerk. De jonge man is de zoon van Char- Jes P. Gruppe, bekend als tentoonstelier van moderne Hollandsche kunst en werd geboren te Katwijk-aan-Zee, een keurig yisschersstadje vlak bij den windmolen in welken Rembrandt geboren werd (a quaint fishing town close by the windmill in which Rembrandt was bom".) "Men moet er Amerikaan voor zijn om die tv/ee te combineeren: Katwijk-aan-Zee en den molen van Rembrandt l Den jongen kunstenaar in den vreemde veel succes 1 Het gezelschap „De Hagespelersn on der leiding van Eduard Verkade zal het volgend seizoen geregeld iedere maand één week achter elkaar in den Holland- schen Schouwburg te Amsterdam voor stellingen geven. Een nieuw gezelschap. Mevrouw Caroline van Dommelen schijnt voornemens een nieuw gezelschap op te r ichten. Met „De Vrouw m 't Spel" begint haar repertoire. In het paviljoen op 'f einde van het Groote Gazon in den Haarlemmer Hout, is een bloemententoonstelling ingericht die twee maanden duren zal. Ofschoon onderscheiden schilders, Wel ke in eerste plaats aanspraak maken op den naam van bloemenschilder ik noem bjjv. Kamerlingh Onnes hier ontbreken, is toch een groote verscheidenheid van \yerk bijeengebracht. A. L. Koster de bloembollenvelden- schilder heeft van de 69 inzendingen er 17, Verder vinden we er op de eeneplaats een v. d. Maarel. De namen der overige inzenders zijn de volgende: Fl. Amtzenius, E. v. d. Ven, Mevrouw MesdagVan Calcar, P. Amtzenius, Arps, J; Kever, W. de Zwart, Mej. C. Ritsena, iMej. M. Wandscheer, Mej. v. d. Willigen, Willem Roelofs, Mej. S. Hense, W. van •Horsen, Mevr. VoorthuyzenVan Hove, B* de Hoog, F. Deutman, Mej. Struik idu Moulijn, M. Monnickendam, J. Ver steeg, Mevrouw Wuijtiers, Mevr. A. van iTholRuysch, Mevrouw BroedeletHen- kes, F, G. Oldevvelt, D. Meeles, P. van Wijngaerdt en J. A. Versteeg. Aflevering 10 en 11 van „De Na- vorscher" is verschenen. Aan geslacht- en wapenkunde doet deze aflevering druk; de „Kerkgeschiedenis" bevat de geschiedkundige opgaaf van de Predikanten, die in het laatst der 16de eeuw op Schouwen, Duiveland en Tholen jn, dienst geweest zijn. Een „Voyage aux Pays Bas en 1778 par Louis Desjobert, publié par le vicomte de Grouchy" wordt gegeven.. Verder behandelt A. ,W. Stell- wagen een aantal trefwoorden en sluit een memoranda met eenige geschiedkundi ge vondsten. Uitgave: Veldt, Amsterdam.; 1 1 Het orgaan van den Nederlandschèn Gymnasiastenbond bevat in zijn jongste aflevering ook een pennevrucht uit Lei den, van een Eerstejaars nog wel. „Naar natuur", heet het aardige schetsje waarin van een tooneelvoorstelling wordt ge waagd. „Het ging dun, eindigt de schrijver. Maar ach het publiek klapt altijd, niet waar?" ;,Van oen hardhandigen custos" vertelt een Groninger. Hij eindigt zijn artikel met een Latijnsch dtaat. Deftig staat dat. -„Elektra." Het Concert- en Theater-Burenau M. J. de Haan te 's-Gravenhage, zal met het Mevrouw Harding stond met lichc gebogen hoofd te luisteren naar den een of anderen raad van den leider van den cotillon ten opzichte van de eerstvolgende figuur. Zelfs als zij niet de aandacht ge trokken had door haar betrekkelijke afzon dering zou zij waarschijnlijk nog de meest in het oog loopende figuur in de kamer zijn geweest en dat niet alleen ten gevolge van haar gebiedende, ontzagwekkende hou ding en gestalte, maar ook door het schit terende barer verschijning, waardoor de aandacht evenzeer werd getrokken als door het flonkeren van edele steenen. Haar on regelmatig gezicht verrastte den toeschou wer op aangename wijze door den rijkdom der kleuren, door do scherpe tegensbeding der tinten. Het rood der wangen en lippen was zuiver karmijn, de bruine oogen waren vol gouden lichtjes, terwijl het wit zelfs nog een glans als van paarlemoer vertoonde, waarbij de witte tanden prachtig pasten; de donkere wenkbrauwen waren zoo scherp afgeteekend alsof zij er met een penseel op waren aangebracht; het zwart© haar glans de als satijn. Haar breede schouders, royaal tentoongesteld, stegen zoo massief als mar mer en bijna even verblindend wit op uit 't zwarte fluweel van de japon, waarvan de somber© tint slechts door een enkele touff© gele rozen werd opgevroolijkt. Mevrouw Harding beging nooit de dwaling van zich te jeugdig te kleeden en had wijselijk al jaren geleden afstand gedaan van ronde- Ensemble van het Stadttheater Barmen nog twee Elektra-opvocringen geven te' 's-Graven^age op 5 en 7 April a.s.P in het Gebouw voor K. en W. Als Elektra zal thans optreden Marie Gartner, die deze partij creëerde té Ber lijn, ,Weenen en Leipzig, als Klytamnestra Mary Melan, die in München gasteerde, als Chrysothemis Kuthan Sommerfeldt, die te Berlijn gasteerde, verder als OrestSchüt- zendorf en Aegisth Löltgen. Het geheel is onder leiding van den dirigent Robert Heger. Een oud Kerkhof. Reuter seint uit Reims, dat te Pogny een kerkhof is ontdekt uit het Gallische tijdperk, dat voorwerpen bevat van groote archeologische waarde. Ned. Chemische Vereeniging. Prof. dr. H. A. Lorentz stelt zich voor 2 April a.s., een voordracht te houden in de Gehoorzaal van Teyler's Stichting te Haarlem, over het onderwerp: „Nieuwe uit komsten op het gebied der moleculaire theorieën." Tot deze voordracht hebben de leden deir N. Chem. Vereeniging vrijen toegang. Directeuren van Teyler's Stichting hebben aan het algemeen bestuur van die vereeni ging verlof verleend, na afloop dier voor dracht in genoemde zaal een algemeen© vergadering te beleggen ter afdoening van aangelegenheden, bet vereenigingsleven betreffende. 0. m. zal aan de orde komen de benoeming van een lid der commissie voor de conferentie over voedingsmiddelscheikun- de (vacature dr. M. Greshoff). Door het algemeen bestuur worden aan bevolen, in overeenstemming met het advies der commissie: dr. A. Lam, Rotterdam; dr- J. D. Filippo, 's-Gravenhage. Om 2 uur zullen de leden der vereeni ging een gemeenschappelijk bezoek aan de Koninklijke Fabriek van rijtuigen en spoor wagens J. J. Beynes brengen- BODEGRAVEN. Het Tuberculose-Mu- seum, alhier, werd bezocht door de leer lingen der hoogste klassen van drie 9cholen. HAARLEMMERMEER. Te Nieuw-Ven- nep word, ton overstaan van notaris J. O ver meer, geveild een woning met erf, groot 3 A., toebehoorendo aan B. Degenaars, Kooper werd C. van Groningen, voor 635 gld. HAZERSWOUDE. De heer L. van Rijs, brievengaarder aan den Rijndijk, die, we gens ziekte gedurende een viertal maan den verhinderd was den dionst, als chef van het hulpkantoor, waar te nemen, is thans hersteld en in staat zijn werkzaam heden te verrichten. De Christelijke zangvereeniging „Con cordia" besloot in haar laatste vergadering haar gewone repetitiën gedurende de zomer maanden niet te houden en met September weer aan te vangen. Het aanvankelijk voor nemen, om Tweeden Paaschdag een open bare uitvoering te geven, moest, wegens on gesteldheid van eenige leden, worden op gegeven. Tot secretaris der Vereeniging werd gekozen, in plaats van den J>eer G. Sloot weg, de heer J. Bogaars. Besloten werd den directeur een blijk van waaxdeering aan te bieden, hetwelk niet uit de kas, maar door de leden onderling zal worden bekostigd. De patroonsverecniging „Samenwer king" benoemde tot bestuurslid den heer J. van Beek, van Koudekerk. In een vol gende vergadering zal door het bestuur een voorstel omtrent ziekteverzekering worden ingediend. Ook de Chr. ELnapenverccniging „Sa muel" vierde haar jaarfeest Het feest word geopend door den heer A. ten Hoor. De gewone werkzaamheden, als voordrachten, samenspraken, opstellen werden zeer bevre digend voorgedragen en ds. Bouma sloot met dankgebed. KATWIJK AAN DEN RIJN. Onder lei ding van haar directeur, den heer P. van der Hoeven, van Leiden, hoopt de Chr. zang- ver. „Halleluja", alhier, een openbare uit voering te geven in het kerkgebouw der Geref. Kerk op Maandagavond 2S Maart (Zie advertentie). Welwillende medewerking wordt verleend door mej. Christiaanse, van Leiden, en den heer Nic. van Beelen, van dansen, aangezien zij zich zeer goed bewust was van de gevaren, waaraan een gelaats kleur boven de veertig blootgesteld wordt door te heftige bewegingen. Er kwam opnieuw een geestdriftige De- wondering op in de steenroode dame. „Het is geen wonder, dat zij hem de baas isl Men zegt, dat hij nog steeds even dol op haar isl Hij zou nog heel wat doller zijn, als hij haar met die japon aan zag 1" Zij was dichter bij de waarheid dan zij zelf wist. Terwijl zij dat zei, stond iemand, die met een sleutel in huis was gekomen, in een zijgang achter een deur, die op een kier stond. Door die nauwe reet kon hij een deel van de schitterend verlichte zaal zien. De persoon in kwestie een man van middel baren leeftijd met een overjas aan stond ongeveer een minuut lang onbeweeglijk en stokstijf op die plaats en gedurende die mi nuut wendde hij zijn blik niet af van de ge stalte in het zwart fluweel. Als een van die lachende, babbelende vrouwen die verschij ning gezien had, dan zou zij waarschijnlijk een gil hebben gegeven, want wat kon dat gezicht der wanhoop te midden van al die vroolijke menschen komen zoeken? Maar de attentie der gasten werd elders in beslag genomen en dus kon de man met de overjas aan onopgemerkt en niet achter volgd de gang doorloopen en een kamer binnengaan. „Het „speelgoed-nummer" l"riep de moe der van de dochters uit, toen de muziek weer begon te spelon. „Dat grapje kost alleen wel vijftig florijnen 1" „Nog maar één week duurt het carna val zuchtte baron KIraly veelzeggend, terwijl de blik zijner zwarte oogen niet m»n- Katwijk-aan-Zee. Het slotwoord zal worden uitgesproken door ds. H. Meijoring. KATWIJK-AAN-ZEE. De afzanderij in EJein Duin met behulp van een locomo tief, die dc met zand beladen wagens voort trekt, lokt, vcoral op feestdagen veel be zoekers. Gisteren waren er dan ook een aantal menschen, die vol belangstelling hét werk gadesloegen, 't Is ook eigenaardig de locomotief, wier schel gefluit af en toe weerklinkt, door do lage landen af en aan te. zien rijden en een aantal nijvere werk lieden allen te gelijk bezig te zien de ledige wagens zoo spoedig mogelijk met zand te vullen. OUDEWETERING. Gisternamiddag wa ren eenige kinderen aan het spelen met oen karretje. Een der kleine jongens zat er in. Dat ging bij beurten. De anderen trok ken of duwden. Lang ging dit spelletje goed, maar op eens, do kleine Jacob Zoet was toen koetsier, kwam het voertuig te dicht bij den waterkant, do kinderen lieten los en vlak bij de brug ging het te water. De jongen dreef weg en zou stellig ver dronken zijn, zoo niet de heer A. Baele het ongeval had opgemerkt. Deze was ech ter aan den overkant der Wetering en moest dus eerst komen overvaren. Het gelukte hom den kleinen drenkeling spoedig uit het water te halen en niet lang duurde het, of het ventje was van den schrik bekomen en kon met eeii nat pak naar huis gaan. SASSENHEIM. De rustige rust van de Burchtstraat werd Donderdag even in ge vaar gebracht door een schoorsteen bran cL Door den schoorsteen van boven al te slui ten was het gevaar spoedig geweken. De heer J. Verwoord, hoofd der school met den Bijbel, heeft Donderdag afscheid genomen van zijn leerlingen, het onderwij zend personeel, het bestuur der school en enkele aanwezige ouders. Den vertrekkende, die fe Arnhem in gclijko betrekking is be noemd, werden door ds. Thijs enkele harte lijke woorden toegesproken. Van de kinderen ontving hij con aardig cadeau. TER-AAR. Dc kiezorslijst 1910—1911 be draagt 498 kiezers voor leden van de Twee- do Kamer, 496 kiezers voor leden van de Provinciale Staten en 431 kiezers voor le den van den Gemeenteraad. VOORHOUT. Het personeel der firma M. Veldliuyzcn Van Zanten en Zonen, werk zaam op de tuinen „Bijdorp", brengt heden een bezoek aan de Nationale Bloembollen- tentoonstelling te Haarlem. VOORSCHOTEN. Groot succes heeft onze dorpsgenoot, de heer C. Eggink, behaald met zijn inzendingen op de Nationale Bloemen tentoonstelling te Haarlem. De heer Eggink heeft zijn naam als kundig en ervaren kwee- ker schitterend gehandhaafd. Hem toch vie len do volgende bekroningen ten doil: lstc prijs. Gouden medaille voor een inzen ding dubbclo en enkele tulpen. lste prijs. Zilveren medaille voor een in zending lelietjes van dalen. lste prijs. Zilveren medaille voor een in zending Lilium Longiflorum. J u r y-p r ij s. Zilveren medaille, voor oen groep tulpen, Brillant Star. Certificaat lste klasse voor een nieuwe tulp. Staatscommissie vtor Grondwetsherziening. De Staatscourant" No, 71 bevat een Kon. besluit van 24 dezer waarbij: lo. een Staatscommissie is ingesteld tot onderzoek van de vraag, welke wijzigingen in de Grondwet behooren te worden aange bracht; 2o. aan deze oommissie is opgedragen aan H. M. de voorstellen te doen, welke zij dienaangaande npodig acht; 3o. bepaald is, dat de commissie nopens alle zaken, waaromtrent zij niet eenparig oordeelt, bij meerderheid van stemmen, zal beslissen, doch dat het aan de leden vrij staat hun gevoelen, van dat der meerder heid afwijkend, in een afzonderlijk advies te gelijk met dat der oommissie aan H. M. te doen kennen; 4o. bepaald is dat de commissie haar zit tingen zal houden te 's-Gravenhage, ter plaatse door den, voorzitter aan te wijzen; 5o. benoemd zijn tot lid en voorzitter, de Minister van Binnenl andsche Zaken; der veelzeggend op het gezicht zijner dame rustte. Irma Harding lachte en liet intusschen het poppetje, dat zij in die figuur van dei^ cotillon had gekregen, op haar knie op en neer dansen. ,,U vergist u, baron,! Ik ben van plan om het carnaval tien jaar lang te vieren, wat de kalender ook moge zeggen l Ik ben niet van plan om asch op mijn hoofd te strooien voordat ik acht en twin tig ben. Vindt u niet, dat dat vroeg ge noeg is?" „Ik vind, dat dat twintig jaar te vroeg is. U beweert, dat u nu achttien, is, maar dat geloof ik niet. Niemand boven de acht kan zoo met een pop omspringen als u doet. Zeg mij eens de waarheid, juffrouw Irma, u speelt er soms nog wel eens mee achter een, gesloten deur, is het niet?" „O, als u op die manier den leeftijd wilt vaststellen, dan is u bepaald minstens hon derd; want u hebt schijnbaar geen flauw vermoeden, wat u met dat pistooltje moet doen,?" „Als het een echt geweer was, zou ik da delijk weten, wat ik er mee moest doent" „Den ouden dames angst aanjagen?" „Neen, de harten der jongeren, verteede ren, ten minste, dat van een zekere jonge dame door aan haar wTeede voetjes te sterven Irma trok even, een gezicht terwijl zij nog steeds de pop op en neer liet dansen. „Weet u niet, dat bloedvlekken een witte japon zouden bederven?" Een uur daarna had de ootildon zijn laat ste stadium bereikt. De heeren liep eg met hun handen vol keurige bouquetjes hyacin ten en theerozen, die hun, ontstaan te dan ken hadden aan de edelmoedigheid van tot iid en ondervoorzitter, jhr. mr. J. Pwüell, lid van de Eerste Kamer; tot leden: jhr. S. M. van Citters, Commis saris der Koningin in Gelderland; jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, en mr. H. L. Drucker, leden van de Tweede Kamermr. G. W. baron van der Feltz, lid van de Eerste Kamer; mr. J. W. H. M. van Idsin- ga, en dr. A Kuyper, leden van de Tweede Kamer; mr. P. W. A Cort van der Linden, lid Raad von State; mr. J. A. Loeff, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, mr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg, jhr. mr. O F. A. M. van Nispen tot Seve- naer, dr. W. H. Nolens, leden Tweede Ka mer; mr. J. Oppenheim, lid Raad van State; mr. F. J. M. A Reekers, lid Eer ste Kamer; mr. P. J. Troelstra en mr. M. Tydeman Jr., leden Tweede Kamer; jhr. mr. H_ M. J. van Asch van Wijck, lid Eer ste Kamer; tot secretaris, mr. J. B. Kan, seor.-gen. van het Dep. van Binnen! Zaken, en tot adjunct-secretarissen,: jhr. mr. W. D. de Jonge, adjunct-commies aan het Dep. van Binnenl. Zaken, en mr. J. R. Thor- beeke, advocaat en procureur 6o. bepaald is, dat voor reis- en verblijf kosten de leden en dc secretaris vergoeding zullen genieten volgens de eerste klasse van het tarief, vastgesteld bij Koninklijk bcsl van 5 Januari 183-1, laatstelijk gewij zigd bij Kon besluit van 8 Mei 1909, terwijl de vergoeding voor reis- en verblijfkosten van de adjunct-secretarissen, volgens de 2de klasse van genoemd tarief zal geschieden. De Scheveningsclie haven. Men meldt uit Schcveningen Uit de drie besturen dor vereenigingen die de actie, in zake dc haven-adresbewe ging aan de Regeering en de Twcodo Ka mer hebben geleid, i3 oen oommissie benoemd uit elke vereeniging één lid, welke com missie zich ten doel stelt steeds haar aan dacht aan de havenzaak te wijden. Het petitionnement aan de Tweedo Kamer, houdende krachtig adhacsi© en steun aan de motic-Thomsott c.s., in welk adres ook omstandig en door cijfers de omvang en belangrijkheid van de haring- en versch- visscherij wordt uiteengezet, zoomede de te kortkomingen en de diepgang der haven statistisch wordt aangegeven, is druk ge- geteekend. Het adres is aan de ministers van water staat, oorlog en landbouw, handel en nij verheid vertonden, voorzien van de hand- teckeningen van 10 vereenigingen en ruim 2000 ingezetenen. Dotermonsters. Ten gevolge van de versoherpte bepalin gen dor gewijzigde Boterwet zijn de potjes, waarin tot dusver gerechtelijke botermon- 6ters verzonden worden, voor dat dool niet meer bruikbaar, omdat zij niet zoodanig af te sluiten zijn, dat het monster geacht kan worden aan watergchalte volkomen gelijk te zijn gebleven. Met het oog hierop zijn door den zuivel- inspeotiedienst flesschen met s chroefsl ui tin- ge n in gebruik genomen. Bij het verzenden van botermonsters be hooren de Rijks- en Gemeente-Politie in het vervolg slechts gebruik te maken van bo venbedoelde flesschen. Ontslag van dr. De Gelder te Amsterdam. De Amsterdamsche oorrespondent van do „N. Rott. Ct.", die zijn oordeel over het ontslag meent te moeten opschorten tot be kend is, wat de directeur van de Gemeentc- Electriciteits-werkon de heer A. W. Res- sing heeft geantwoord op de beschuldigin gen van dr. De Gelder, maakt echter de volgende twee opmerkingen: „In de eerste plaats: de directe aanlei ding tot het ontslag op korten termijn van dr. De Gelder, was de memorie zelve. Zij was tot B. en Ws. gericht (eerst na het ontslag zijn aAn de raadsleden gedrukte kopieën toegezonden) en was streng ver trouwelijk. De autoriteit van den heer Ree sing kan er dus buiten de kamer van B. en Ws. niet door geschaad worden, en de vraag rijst of het feit van de indiening dier me morie an und für sicli voldoende redes' vormde om aan dr. De Gelder het aanvan kelijk door hem geweigerde en hem teS slotte opgedrongen ontslag te verleenen.- Tenzij B. en Ws. bijzondere feiten weten: mee te deelen, welke zij tot dusver ook aan de commissie van bijstand onthouden heb ben. „En in de tweede plaats vraagt men zioh, in aansluiting met het bovenstaande, af, of het niet aan de behandeling der zaak teS goede zou zijn gekomen, indien B. en Ws. voovloopig hadden kunnen besluiten, bijv. tot schorsing van den onder-directeur. Het plotselinge ontslag moest in het publiek tot commentaren aanleiding geven, waartegen dr. De Gelder het kon niet uitblijven zioh in het openbaar zou verdedigen. Het geheime stuk veranderde daardoor van karakter en werd een openlijke aanklacht tegen den direoteur, waartegen deze zioh voorloopig niet kon verdedigen." Men meldt aan de „N. R. 0.", dat bij de bespreking in do a.s. raadsvergadering van het ontslag-Do Gelder, tevens door een dor raadsleden zal worden gowezon op het z. L bedenkelijke feit, dat het op de zaak be trekkelijke dossier, vanwege B. en Ws. den raadsleden toegozonden in genummerde exemplaren, met de opmerking op den om slag boven,,Vo rtrouwolp" en on deraan de woordenuitsluitend be stemd voor leden van den ge meenteraad, in handen was oenor dag bladredactie, ongeveer terzelfder tijd dat het stuk aan de Raadsleden verzonden is. Gemeenteraad van Liuse. In een spoedeisohendo raadsverg. is mot 8 tegen 2 stemmen besloten, om, naar aan leiding van de door het Departement van Landbouw gedane mededeelingen inzake de stichting van een Tuinbouwsohool voor do Bloembollencultuur, de kosten van aankoop yoor oen tor rein en die van do sticht i n g va n een Tuinbouwsoh ooi geheel tc nemen voor rekoning der gemeente Lisse. Tegen stemden de hoeren Prins cn Pijnackor, omdat hier niet genoegzaam do gelegenheid was geboden om inlichtingon in tc winnen omtrent do subsidicn en de stichtingsvoor- waarden van dergelijke soholen in andere plaateen. Deze spoedcischendo vergadering was belegd naar aanleiding van een request, geteekond door 313 ingezetenen dezer ge meente, houdende hot verzoek om dc kosten van aankoop van eon terrein alsmcdo de stichtingskosten van 'n Tuinbouwschool, ge heel te nemen voor rek. der gem. cn 'n on derhoud van onzen Burgcm. met den Di recteur-Generaal van den Landbouw, den heer Van Hoek, op do Internationale Bloe mententoonstelling te Haarlem. Deze vergadering werd -jgewoond door een groot aantal heeren Bloemisten. Aubade. De besturen van de gecombineerde Kinder- vereenigingen te Breda hadden aan H. M, de Koningin het voornemen te kennen gege ven H. M. en Z. K. H. den Prins 'n aubade te brongon met een 800-tal kinderen op den eersten verjaardag van II. K. EL, Prinses Juliana. Daarop is namens H, M. een schrijven ontvangen, waarin wordt gezegd, dat Ko ningin en Prins dc govoelens van liefde en aanhankelijkheid, welke aan dit voornemen ten grondslag liggen, ten hoogste op prija stellen. Tooh moenen H. M. en Z. K. H., deze huldebetopging niet te mogen aan-' vaarden, daar vele gelijksoortige verzoeken daarvan wellicht het gevolg zouden zijn ent daar H. M. en Z. K. H. niet gaarne zou den zien, dat door de Kindervcreenigingcn te Breda belangrijke kosten werden ge maakt voor het brengen der aubade. Aldus meldt het „Dgb! v. N. B." CORRESPONDENTIE - Ingezonden, stukken of mededeelingen, waarvan dn schrijvers hun naam niet aan de Redactie bekend maken, worden ongeplaatst te®' zijde gelegd. mevrouw Harding en die door de steenroode rekenaarster op één florijn het stuk werden geschat, in haastige spanning door de zaal, om de dame hunner keuze op te zoeken. Dat was een oogenblik, waarop de koningin van 't bal altijd gekroond werd. Om uit te maken, wie dien avond het meest aan spraak kon maken op dien titel, behoefde men slechte de bouquetten te tellen, even als een roodhuid zijn skalpen telt. Dat tel len scheen vanavond een overbodig iets te zijn. Do massa bloemen, steeds aangroeiend op den stoel, waarop Irma Harding bijna geen oogenblik kon blijven zitten, besliste dat groote vraagstuk bij den eersten aan blik. Als dochter des huizes kon het feite lijk wel niet anders, aildus redeneerden verscheidene jonge dames, die niet zooveel bloemen hadden en lange rustpauzen had den gehad tusBchen de dansen in. Maar zelfs zij waren zich bewust, dat die buiten gewone positie slechts een factor uitmaakte in den triomf van den avond, want ofschoon Irma Harding minder schitterend of liever minder in het oog loopend was dan haar moeder, was zij ontegenzeglijk mooier. D.e ietwat overdreven tinten, die scherpe tegenstellingen waren hier juist in die mat© getemperd, dat het meer bekoring dan uiterlijk effect was. De haarkleur was iets minder donker, de rozen op haar wangen waren minder scïïel, terwijl in het fijnere ovaal van haar gezicht een paar oogen straalden, die door de lange, dikke wim pers zoo donker leken, dat de verrukte toeschouwer eerst van ze©1" dichtbij he- merkte, dat ze blauw en niet zwart waren. Die blauwe oogen was het eenige, wat zij van haar Angel-Saksische voorvader- had geërfd. Op alle andere punten, door de fijnheid harer hanRen en voeten» door de- lemghcid harer gestalte, door haar gemak-, kolijke wijze van bewegen behoorde zij' lichamelijk geheel tot de natie harer moe der. Terwijl zij nu van den ecnen arm in den anderen overging, genoot Irma zichtbaar van haar triomf De muziek, het licht, de bewonderende blikken der mannen evenals de jaloezie iri die der vrouwen, dat alles werkte mee tot haar zelfvoldoening. In den beginne van den avond was er een ding geweest, dat haar genot wat bedierf, of liever: er had een ding aan ontbroken en dat was de goedkeurende blik van haar va der. Waar was hij toch? Waarom had hij zijn belofte niet gehouden haar nieuwe jar pon te komen bewonderen? Altijd die ver velende zaken! Hij had er in den laatsten tijd zoo bezorgd uitgezien; maar dat deed hij altijd. Zij was in den loop van den avond de balzaal tweemaal ontvlucht, om in zijn eigen kamer te gaan kijken; maar hij was er niet. Waarom was hij niet terug gekomen van de Bank? Hij rou toch niet ziek zijn? „Geen kwestie van", luidde het kalme antwoord van mevrouw Harding, toen Irma er haar in haar onrust naar vroeg. „Hij ziti zeker op zijn kantoor zakenbrieven te beauty woorden. Het is echt iets voor hem, om de dingen uit te stellen tot zoo'n ongeschikt^ oogenblik. Let jij maar op de gasten, Irma,, en maak je niet ongerust over je vader; jél weet, dat hij er zich altijd aan ontecharreifcJ als hij maar kan." (Wordt vervolgd)-v

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 17