Financieele Causerie. Marktberichten. BRANDWONDEN KLilOST£ü6ALSEM Uit de „Staatscourant". Tweede Kamer. FEUILLETON. den heer Fokker gehoord. Spr. betwist de opmerking van den heer Sijtsma dat er geen wolkje aan de lucht zou zijn. De heer Meerkerk is het niet alleen ge weest. Alle vrijzinnige bladen zijn tegen de neutraliteits-beweging in verzet gekomen. Ook betwist spr. dat er ten aanzien van het "Vorstenhuis en prinses Juliana niets onbe hoorlijk zou zijn gezegd. Dc heer S ij t s m a. Noem dan eens wat. De heer Pera: In het verslag van het Leidsc' Dagblad staat toch te lezen dat er gezegd is dat de geboorte van Prinses Julia na gelijk staat met die van ieder ander kind. Dat kan spr. niet goedkeuren. De onderwijzers hebben tegenwoordig hun eigen opvatting. Zij storen zich noch aan pastoor noch aan dominee noch aan vader of moeder. Alleen hun inzicht is het ware en in dien geest moet het onderwijs gegeven worden. De heer Aalbereo heeft gezegdde logica geeft den onderwijzers ge lijk. Dat is niet juist. "Wij kennen geen staat kundige neutraliteit. Spr. gaat hierin ge heel mee met den heer Andreae. Eisch is om de monarchie te erkennen. Do discussie wordt gesloten. De heer Fokker dient een amendement in luidende om in de motie-Fockema An- dreae de 3de alinea „instemmende met de daarin uiteengezette beginselen" te doen vervallen. Vet amendement komt in stemming. Jte V o o r z i tte r deelt mede dat de ^thouders zich van meestemmen zullen onthouden. Het amendement wordt aangenomen met $1 tegen 5 stommen. Tegen stemden de èeeren Fookema Andreae, Carp entier Ai ding, Hoogenboom, Reimeringer en De Vries. Daarop wordt de motie Fodoama-AnH dreae zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Niemand daarna meer het woord ver langende sluit de Voorzitter de vergadering. .Wane 't niet dat de Rubbermarkt zich in de afgeloopen week onderscheiden had, dan zou er ditmaal al heel weinig te zeg gen vallen voor den overzichtschrijver. Hiet schijnt wel, dat de „boom" in rub- berwaarden aan de Londensche Beurs, ook zijn invloed gaat doen gelden aan 't Dam rak. Dag in dag uk worden er aan de Theems nieuwe Maatschappijen opge richt, dije zich ten doel stellen de plantage rubbier te cultiveeren, vaak in Ccylon, Mfexico, niet in 't minst op Java en Suma tra. En geen dag gaat er voorbij, of de prijzen der bestaande Rubberaandeelen rij zen, zoodat vele zich op een torenhoog niveau tot 2500 pCt. toe, bewegen. Op de deze week te Londen gehouden veiling van ruwe Rubber werd tot 11 sliilling per pond besteed, een rccordprys. Dat die berichten op den duur niet zonder in vloed zouden blijven op onze markt was te verwachten. Zooals men weet heeft men bij ons te lande deze nieuwe cultuur van moet af aan met een schuin oog aangekeken. De pers was er tegende geldgevers eveneens, zoo dat de regel geldt, dat geen Rubberaan- aandeclon als onderpand in prolongatie worden geaccepteerd. Dit alles is zeer cor rect, maar heeft zijn schaduwzijde. In de eerste plaats toch volgt uit de weigering van geldgevers om Rubberaandeelen als onderpand te accepteeren, geenszins, dat speculatie in deze papieren onmogelijk is en alleen met contant geld kan worden geopereerd. Want de kassiers hier ter ste de zijn minder kieschkeurig en al moge 't dan wat duurder kosten, bij hen kunnen de aandeel en wel degelijk in pand gegeven worden. Nu 't publiek eenmaal den smaak van Rubberaandeelen te pakken krijgt, is er heel wat meer noodig om ongezonde overspeculatie tegen te gaan en heeft de aanvankelijke weigering der geldgevers al leen dit gevolg, dat 't publiek er op hoo- ger niveau ingaat, dan oorspronkelijk mo gelijk geweest zou zijn. Het volgende lijst je geeft een kijk op de rijzing in de afge loopen week. Koers Koers 18 Maart 2-1 Maart Amsterdam Rubber Cultuur 1887» 242 Amsterdam Java Rubber 132 155 Indische Rubber 103 105 Nederlandsche Rubber 881/* 105 Preanger Rubber 1311/» 147 Rotterdam Tapanoeli 162 174 Soengei Raya 123 1327* Sumatra Rubber 997* 108 Tembang Deli 90 1177» Kendeng Lemboe 100 105 Oost-Java Rubber 1017» 1087» Koloniale Rubber 9479 98 Bovenaan, ook wat prijs, betreft, staan de Aandeelcn Amsterdam Rubber-Cul tuur; deze Maatschappij heeft een kapitaal van 5 milliocn gulden, waarvan 2 millïoen uitgegeven. De concessie betreft 1885 bouws in Java en 4673 bouws in Sumatra. Behalve Rubber, heeft zij ook Liberia Kof fie geplant. Einde 1909 waren 20.000 rub- berboomen oud genoeg om getapt te kun nen worden, welk aantal aan 't einde van dit jaar tot 63000 zal stijgen. Waar deze Maatschappij dus reeds kan profitceren van den hoogen prijs, dien Rubber thans bedingt, is 't geen wonder dat de aandee- len zich bij voorkeur in de gunst van 't publiek verheugen. De meeste der bovenstaande Maat schappijen rullen eerst na korter of langer tijd in 't stadium van productie treden. Intusschen moet worden toegegeven, dat het meerendeel der Nederlandsche Maat schappijen op conservatieven basis is ge grond, op êen tijdstip toen de Rubberboom te Londen bij lange na niet de verhoudin gen had aangenomen van thans, en toen ook de prijs voor 't product aanmerkelijk lager was. De ramingen in de prospectus sen zijn gebaseerd op nog veel lagere Rub- berprijzen, dan degene, die vigeerden ten tijde der flotatie der Maatschappijen. Van dien kant is er dan ook weinig gevaar. Dit schuilt veeleer in de vraag of de koortsachtige haast waarmede de rubber thans in cultuur wordt gebracht, niet moet leiden tot overproductie, en deze weer op haar beurt tot een daling in den prijs van 't product. Dit laatste kan trouwens even zeer 't gevolg zijn van een financieels crisis buiten rubber om, zooals in 1907. In korten tijd daalde de prijs van Rubber toen van 8 tot 3 shillings, alleen ten ge volge van de mindere vraag naar automo bielbanden. "Wie dus wil meedoen in de Rubber-dob bel, zij zich wel bewust, dat van alle kanten gevaren dreigen, al gelooven wij ook, dat nu 't publiek eenmaal den smaak te pak ken beeft, do Rubberaandeelenmarkt wellicht vooreerst nog wel hooger prijzen le zien zal geven. De Olicmarkt was eveneens gunstig ge disponeerd op aankoopen voor Parijs, zoo als trouwens reeds verleden week in deze kolommen vermeld. Voorop staalden Konink lijke en onderkoorigc Maatschappijen, Enims, Sumpals etc. De Tabaksmarkt was weinig interessant, doch niet zoo flauw gestemd als de finan cieele pers. Een vrij aanzienlijk professioneel découvert schijnt als tegenwicht dienst te doen van den minder gunstigen afloop der veilingen. Dc vrij aanzienlijke Gouduitvoeren, die elkaar in snel tempo opvolgden, waren oor zaak, dat d,c Nederlandsche Bank haar ren tekoersen IJ. Zaterdag met een vol per cent verhoogde. Tegelijkertijd is 't geld hier echter ruimer geworden cn dit, meer dan de offioieele vorhooging der rentekoer sen, heeft verderen gouduitvocr tegengehou den en een lichte inzakking der buitenland- sche wisselkoersen tea gevolge gehad. Ook naar Duitschland vloeide eenig goud af. New-Yoïk is buitengewoon stil en onin teressant geweest. Men is er daar tot dus verre in geslaagd gouduitvoeren tegen te houden, ofsohoon dc wisselkoersen, vooral op Londen, angstig dicht bij 't goudpunt staat. De vele bondemissies en niet minder do gestadige uitvoer van shares naar Europa, vormen alsnog een voldoend tegenwicht van de ongunstige betalingsbalans, maar men vreest toch, dat men 't zonder cenigen goud- uitvoer niet zal kunnen bolwerken. De uit gifte van 50 millioon 47® P^t- obligatiën New-York is geen onverdeeld succes geweest, men zegt dat de leening slechts 3 malen is overvoltoekend on dat slechts 1/5 gedeelte door Europa genomen is. De obligatiën wor den reeds 1 pCt. lager verhandeld dan op den dag der emissie. De werkstaking onder dc stokers is be zworen. De gerezen moeilijkheden zijn uit den weg geruimd, .terwijl de loons-kwestio aan arbitrage is onderworpen. Overigens schijnt de lucht nog vol te zijn met financieele plannen. Een daarvan is deze woclc tot stand gekomen. De Chesa peake en Ohio, Hawlcy's Maatschappij, heeft zich de controle verzekerd van dc Columbus Hocking Valley and Toledo, waardoor de Chesapeake zich een uitweg naar de meren heeft verworven. Een uitgifte van 37.200.000 doll. 47» pCt, Convertible obligatiën a 937» pCt. moet voorzien in dc middelen om den koopprijs te betalen. Deze emissie is door een syndicaat overgenomen onder leiding van Morgan, de National City Bank, en Kuhn Loeb en Co., zoodat aan 't welslagen niet hoeft getwijfeld te worden. Voorts is men rustig bezig met de plan nen te completeercn voor de groot-a „Cop per Merger". Zoo zal de Anaconda Copper Mining Company, die weer gecontroleerd wordt <V>or de Amalgamated Copper Com pany, haar kapitaal van 30 tot 150 mil liocn dollar verhoogenwaarschijnlijk om een aantal kleinere onafhankelijke Koper mijnen te kunnen opnemen. Men schat het bedrag aan koper, dat deze maand is ver kocht op 125 milliocn pond, tegen een prijs van 135/8 cent. Niet onwaarschijnlijk zal de koperstatistiek over deze maand heel wat beter lezen dan die over Februari. Zijn al deze berichten eerder van rooe- kleurigen aard, aan den anderen kant wijst 't optreden van de Federal Grand Jury te Chicago tegen de Buf Trust, waarbij de laatste beschuldigd wordt de anti-trustwet te hebben overtreden, op 't voortduren van een vijandige stemming tegen de Trusts. W. Gouda, 24 Maart. Kaa& Aangevoerd 26 partijen Handel matig. 1ste qual /30— a 81.2de qual. f 27 a»<29.—zwaardere Noord-Llollsndsche f Ho ter. Aanvoer 1891 stukken van 4 KG. Handel vlug. Goe- f 1.40 a 1 1 50, wei- 1.26 a f\ 35 Vette Varkens met goeden aanvoer, handel ving. 26 a 27$ c. per 4 Ku. tit«£jen vooi tëngeland met goeden nan voer. handel zeer vlug, 23 a 25 c. p. KG.' Aiügore biggen met goeden aanvoer, handel gewoon, ƒ1.20 a f 1.70 oer week. Vette schapen me1 «einig a. nvoer, handel vrijwel f 20 a jh, Nuchtere kalveren n et goeden aanvoer, handel vlug, 8 a 11. Fokk-.il ver n 10 a f 18. Ilourii, 24 Maart. Kaas. Aangevoerd 29 stapels, wegende 14,176 K.G. Kleine '33.Comnmsio ƒ30—, middelbare iabneke- ƒ3i6üper 60 K.G. Delft, 24 Maart. Heden waren de veeprjjzen nis volgt:' vetie koeien lsto qual.180 a 240, dito2e qual ƒ140 a 1-0, kalfkoei n late qual.1-0 a 250, dito 2de quul 140 1 0, ••aarkoeien 1ste qual. ƒ110 a 220, dito 2de qual. ƒ90 a 140- vette kal veren 1ste qual. r <0 a 110, dito 2de qual. 50 a 70, magore varkens ƒ16 a 40, bigaea ƒ5 a 14, nuchtere kal vet en '5 a 22, paarden 50 a 140, rundvleesch 70, 66 a 5- c., vet kalfsvleesch 115, 105 a 95 c.. r.lles per kilo. Up de veemarkt wa«eu aangevoerd 236 run deren, 7 pa rden, 22 vette kalveren, 375 magere dito, 202 schapen of lammeren, 289 varkens, 577 biggen eu lu geiten of bokken. Do pryzon der boter waren heden 60 a 68 per 1/4 vat van 40 kilo. Aanvoer 167 8 en 66/16 vaten, wegende te zamen 4000 ilogr>m. i dutn, 24 Maart, l'er botermarkt w*ren aan gevoeld 120 partyen. Hoogste prijs 77l/o c- per 5 tl .Gr. Kipoiereu f S.ijQa pe< 100 stnks. Meppel, 24 Maart *an de markt van heden wa9 de aanvoer vau boter 1200 kilo; lste soort per 1/4 vat 27.50 2e soort 26.50,3e soort 25 50, stukken van li kilo ƒ2 05 a 2.30. /-eqwaard Zoetermeer. i eze week waron ter veiling aangevoerd 3709 eieren tegou 4670 de voiige week. Prjjzen ƒ3.24 tot ƒ4.05, eenden eieren r3.ö0-tot /4.10 per 100. te ndon, 23 Maart. Wol Heden is do veiling van koloniale soorten geëindigd In 't geheel zijn door Engeland 7^,000 bn. ge ocht door het Co t-nent 46,0U0 bn en door de Vei. Staten 6000 bn In ve>ge lijking met de slotpi ijzen dor Januari-veiling sloot de thans geëindigde veiling voor alle merinos 5 pet. hoügor, voor fijne croasbied-i ouveranderd, voor ordinaire crossbreds d areniegen 5 a 10 pet lager. RECLAMES, h 40 Cents per regel. 3871 37 GENEZEN GOOR OEN Dat de beroemde KLOOSTERBAL SEM een onfeilbaar middel voor brand wonden is, bewijst wel de onderstaande verklaring Mej. L. Hof, Steenwijkerwold, verklaart ons, dat haar zoontje Gerard het ongeluk had zich met een pan kokend vet deerlijk te branden. „Zijn gezicht en zijn oogen zagen er zoodanig uit, dat ik, de buren en de familie, niet anders dachten, of de jongen zou voor zijn geheele leven ge schonden blijven. Door twee potjes KLOOSTERBALSEM, die ik kocht bij H. W. Visscher te Steenwijkerwold, is de jongen binnen 14 dagen tijd volkomen genezen." De Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo, is een uitmuntend middel tegen brand- en snijwonden, zweren, huiduit slag, ziekten der hoofdhuid en aambeien (zoowel bloedende als andere). Klooster balsem mag dan ook in geen enkele huis houding ontbreken, teneinde bij ziekte of grootere en kleinere ongelukken onmiddel lijk bij de hand te zijn. Prijs per pot van 20 gram 35 et"., van 50 gram 75 ct., van 100 gram f 1.20 en van 250 gram f2.50. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dusl Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothekers en de bekende Depóthouders. Gemeenteraad Tan Bodegraven. Voorzitter do Burgemeester. Afwezig de hoeren Turkonburg en Van Dam. Opening. Lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering. Ingekomen stukken: Missives van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van de wij ziging der verordening op het Lager On derwijs, van het besluit tot af- eu over schrijving en tot het aangaan van een tijde lijke geldlecning, alsmede tot niet-goedkeu- ring van de aangevraagdo dispensatie tot het gevon van gymnastiek-onderwijs aan school C.verslag van de Leerplicht-Com missie over 1909 Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Verder is ingekomen een adres van de Verecniging van Kaashandelaren in Neder land, verzoekende het aanvangsuux van de Kaasmarkt te stellen op een vast liefst acht uur. Dit adres wordt voorgelezen en eveneens adres son van de Vereeniging Veehouders belang, van de Middenstands ver eeniging, alsmede een schrijven van de Land- bouwafdeeling Bodegraven en Omstreken, alle verzoekende om het adres van de Kaas handelaren niet aan te nemen. De heer Ba telaan zegt, dat tot het zenden van het adres door de vergadering van Kaashande laren te Gouda met een groote meerder heid ia besloten, maar dat daarbij zeer veel handelaren waren, die nooit te Bodegraven ter markt komen en er niets geen belang bij hebben of de markt vroeg dan wel laat begint; dat het moeilijk te bepalen is waar van de meer of mindere bloei van een markt afhankelijk is, en dat, waar de overige belanghebbenden, nl. de landbouwers en de winkelstand, er voor zijn om den bestaanden toestand te behouden, het z.i. beslist overwe ging verdient op 't verzoek van de Kaashan delaren niet in te willigen. Zonder verdere discussie wordt daarop goedgevonden met algemeene stemmen afwijzend te beschik ken op vorrnoemd adree. Daarna wordt benoemd met algemeene stemmen tot onderwijzeres mej. M. A. C. Fort- gens, te Hazerswoude. Aan het Dag. Bestuur wordt machtiging verleend om het stratencomplex Eshuijs over te nemen in eigendom en onderhond, na dat de bestrating in goede orde zal zijn gebracht, de straat om het plein zal zijn doorgetrokken en de eigonaren van sommige gedeelten straat, aansluitende aan het plan- Eshuijs eveneens hun deel zullen hebben over gedragen. De hoer Boer vestigt de aan dacht op de slechte steensoort, die voor de Prins-Maurits-sfcraat is gebruikt en hoopt, dat er op zal gelet worden, dat door de firma Eshuijs betere steen zal worden ge bruikt rondom het plein; de Voorzatter zegt, dat daar zeer zeker nauwlettend toezicht op gehouden zal worden. Vervolgens wordt de vergadering geheim. Na heropening wordt het kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld zooals dit in besloten vergadering is behandeld. Even eens wordt vastgesteld het kohier van de bon den bel asting. De Voorzitter vraagt machtiging tot on- dershandsche verhuur van liet grasgewas langs den Kerkweg, welke wordt verleend en deelt mede, dat, in de plaats van den overleden lieer Ei kelen boom, is benoemd tot assistent-marktmeester de heer B. Bekker. Een voorstel om het contract met Nieuw koop, aangaande toelating van kinderen op de School in de Mejje, op te zeggen, wordt na bestrijding door den heer Boer en na verdediging door den heer Van 't Riet, op voorstel van den heer Van der Giessen, aan gehouden tot de volgende vergadering. Daarna wordt de vergadering gesloten. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot substituut-griffier bij de arr.-rechtbank te 's-Gravenhage, mr. A. S. Rueo, thans adj.- oommies bij het dep. van justitie; benoemd tot kantonrechter te Dokkum, mr. L. F. Britzel, tbans griffier te Almeloo; tot kantonrechter te Zaandam, mr. J. N. van der Ley, thans griffier aldaar; tot griffier te Middelburg, mr. P. van der Eist, thans griffier te Schagen; en tob griffier te Gorkum, mr. D. Pieck, thans kanton- rech ter-plaatever v., advocaat en procureur aldaar, onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag uit eerstgemelde betrekking. Benoemd tot notaris binnen het arr. Zutfen, tor standplaats Zutfen, H. Capel, cand.-notaris te Bruromen. A. onder toekenning van pensioen een eervol ontslag uit den militairen, dienst ver leend: lo. ter zake van langdurigen dienst, op hun aanvrage: a. met ingang van 1 Mei: aan den ko lonel van den plaatselijken staf W. L. Brocx, plaatselijk commandant te Amster dam; aan den kapitein van den plaatselij ken staf J. J. A. Epke, plaatselijke-adju- dant te Utrecht, en aan den luit.-kolonel H. Meyboom, van het 7de reg. inf. b. met ingang van 1 Juli, aan den mayoor- magarijnmeester P. F. Peletier, van den staf der artilleriei 2o. ter zake van lichaamsgebreken, met ingang van 16 April: aan den mil. apothe ker lste kl. H. Boddé, van het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht, alsmede aan den kap. jhr. B. L. van Spengler, van het regiment grenadiers en jagers 3o. ter zake van 55-jarigen ouderdom, op zijn aanvrage, met ingang van 1 Mei: aan den kapitein P. A. Sernéc, van het 4de reg. infanterie; 4o. op zijn aanvrage, met ingang van 1 April: aan den reserve-luit.-kolonel C. A. EDgelbregt, commandant inhet Xlde land- weordistrict; B. het bedrag van het pensioen afceld: voor den kolonel-plaatselijke-oommandani Brocx, op f 1200; luit.-koL Meyboom f 180O; maj'. -magazijnm. Peletier, f 1000; kapitein- pi.-adj. Epke f1452; miL apotheker 1st» kl. Boddé, f 1560; kapitein jhr. Van Speng. Ier f 1041kapitein Seraée, f 1479, reserve- luit.-koL Engelbregt f 176 's jaars en zulks met instandhouding van het voortdurend pensioen ad f 140^. waarmede belangheb bende onder no. 1001 is ingeschreven in het grootboek der militaire pensioenen; c. den luitenant-kolonel Meyboom en den majoor-magazijnmeester Peletier, te reke nen van den datum waarop hun eervol ont slag uit den militairen dienst ingaat, onder scheidenlijk «te rang verleend van kolonel cn van luit.-kolonel Met ingang van 1 April, de adjunct-direc teur bij den dienst' der telegrafie W. Otto benoemd tot adjunct-inspecteur der poste rijen en telegraphie in algemeenen dienst, ter standplaats 's-Gravenhage. Met ingang van 1 April, bij de directie van den landbouw benoemd: tot inspecteur van den veearteenijkundi- gen dienst, dr. H. ïtemmelte, thans inspec teur in algemeenen dienst; bevorderd: tot referendaris, J. Smid, thans hoofdcommies; tot commies mr. dr. K. J. Frederiks, en Iprenburg, beiden thans adjunct-commies. Ingevolge de "Weduwenwet voor de land macht 1909 pensioen verleend, aan: W. P. Vink, weduwe van N. C. Geurs, conducteur der artillerie van de lste klasse, f308; J. G. S. M. Hoog, weduwe van K. Groene- woud, schrijver bij het 7de reg. inf., f 180. Ingevolgo de Burgerlijke Pensioenwet pensioen verleend aanA of A E. Bruins, f 725, en aan A. Wagho, f 594, ieder oom mies lste klasse bij 's Rijks belastingen. Do „Ned." verneemt, dat de datum de* eerstvolgende vergadering der Tweede» Kamer, niet, gelijk gemeld .werd, is be paald op Dinsdag 3, maar op Maandag 2 Mei, des namiddags te half twee. De voorzitter der Tweede Kamer, de heer W. K. F. P. graaf van Bylandt, heeft het. voornemen zich Woensdag a.s. voor eenige weken naar het Zuiden to begeven. Schriftelijk beantwoord© vragen. De heer Oosterbaan heeft de vol gende vragen ingezonden 1. Door de Mij. tot Expl. van S. S. 16 bij den minister van waterstaat ter goedkeu ring ingediend een regeling voor den zo merdienst op de staatsspoorwegen, waarbij een zevental reeds sedert verschillende ja ren bestaande sneltreinen van Arnhem naar Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en om gekeerd tot D-treinen worden verklaard, waarvoor bijbet. (60 ets. voor le en 2e kl., 30 ets.voor de 3de kl.) verplichtend zal zijn. Is de minister niet van oordeel, dat een dergelijke maatregel voor het verkeer van Oostelijk Gelderland en Arnhem met de hoofdplaatsen des lands belemmerend most werken en in de meeste gevallen een be langrijke verhooging van het thans gelden de tarief beteekent? 2. Welke maatregelen stelt de minister zich voor te nemen, om te voorkomen dat het binnenlandsche reizigersverkeer van de voorgestelde regeling nadeel ondervindt? Op deze vragen heeft de minister v an waters taat bet volgende geant woord: 1. Nadat de door de spoorwegmaatschappij ingezonden ontwerpen voor de zomerdienst regeling 1910 op de gebruikelijke wijze door openbaarmaking waren onderworpen aan het oordeel van "t publiek, zijn omtrent hot daarbij gedane voorstel om e enige inter nationale sneltreinen als D-treinen te doen loopen, bezwaren ingekomen, welke thans in onderzoek zijn. Alvorens daaromtrent een oordeel uit te spreken, zullen de uit komsten van dat onderzoek moeten afge wacht worden. 2. Hangende dit onderzoek, moet worden volstaan met de verzekering, dat bij de in dezo te nemen beslissing de belangen van hot binnenlandsche reizigersverkeer niet uit het oog zullen worden verloren. S.-U>. A. P. De „Leeuw. Court." deelt mode, dat in- plaats van den heer Troelstra, die door ziekte verhinderd is, als spreker op den feestavond vóór het congres der S.-D. A-P. te Leeuwarden zal optreden de heer J. H. Schaper. Eet Huwelijk van den Prins. 81ot) Dc Prins stak zijn hand uit, die Grara- buloff drukte. Het was geen gemakkelijk scheiden. Zij waren beiden onder den in druk, hoewel er toch nog een straaltje hoop was. De Prins deelde Vera zijn besluit mee, en zei, dat zij zouden maken, zoo spoedig mogelijk Rufia te verlaten. Er waren nog vele bijzonderheden te regelen, maar Grara- buloff zou alles nu wel in orde kunnen ma ken. Met het doorzicht van een vrouw zag •Vara dat het hem leed deed, Rufia te Verlaten, en zij vroeg zich af, of zij in staat zou zijn hem ver weg van Renaria met rijn lot tevreden te maken. Zij begreep de waar de en het genot hiervan en hoopte een ande re sfeer voor haar vorst te scheppen. Alles wèl beschouwd was het toch '.>ok iets vorst van Renaria geweest te zijn, goed gere geerd, gevochten en geleefd te hebben. Het was oen herinnering om trotsch op te zijn. ,,Je bent er toch wel zeker van, dat het je niet berouwen zal, Sandro?" zei Vera, en haar hart werd door gevoel overmeesterd, toen rij dacbt- aan zijn opoffering voor haar. Edelmoedige menschen worden altijd ge troffen door de edelmoedigheid van ande ren. „Nooit", zei hij beslist. „Boven alles moet ik jou nu hebben." Weinig menschen krijgen alles, wat zij verlangen; zij hadden daar dikwijls aan ge dacht en waren nu gereed het pad der lief de te volgen. Wat was dat voor een lawaai buiten? De menigte was den heelen morgen rusteloos geweest. Zij was woedend, v ild en buiten sporig geweest. Nu werd er gejuicht van vreugde en klonken er kreten van: „Lang leve Prins Alexander l We willen hem geen afstand laten doenl Lang leve Prins Alexander 1" Vera keek Sandro aan. „Ze hebben je lief", zei zij. Het scheen het nog harder voor hem te maken. Hij knikte. Do waardeering van het volk is alleon dan iets waard, als zij door eigen waarde verkregen is. Toen kwam er een kreet, die maakte, dat zij elkaar aankeken en opeens een heel an deren blik in de toekomst kregen. „Lange leve de Prinses!" Het was een oprecht gemeende en har telijke kreet. Als een sneeuwbal ging het gerucht onder de menigte rond: „Zij verkleedde rich als een Macedoniër, ont snapte het paleis en vertelde aan Gramba- loff wat er gebeurde. En eerst had zij den Prins al geholpen uit Pietro's Hoeve te ont snappen, waar de verraders hem opgesloten hadden. God zegene haarl" „Lang leve de Prinses!" Grambuloff kwam op hen toe stormen. „Hoort u het volle?" „Ja. Het is heel... aangenaam." Vera beet op haar lip. „Wilt u er geen gehoor aan geven, Gra vin?" zei Grambuloff. Zij aarzelde, niet wetende wat hij wensctu te, dat zij doen zou. „Vertoon uzelf met den Prins op het balkon." „Ja," rei Sandro. Zij gingen op het balkon, en toen het volk zijn geliefden Vorst zag met een mooie dame naast zich, juichte en gilde het tot er geen einde meer aan het enthusiasme 6cheen t© kamen. Grambuloff stond achter het paar, en de Prins trok hem naar voren. Het volk nam de gelegenheid waar, om weer opnieuw te juichen. Menschen alleen mogen van 6tilte houden; een menigte houdt van lawaai. Grambuloff keerde zich «nel tot den Prins. „Dit doet uw afstand te niet", zei hij, en maakt u Gravin, Vorstin van Renaria." Hij triomfeerde. De Prins zag de glorie van dit vooruitzicht vóór rich, en Vera de vreugde er van. Allebei schenen zij op el- kaars beslissing te wachten; maar Grambu loff, die hun wenschen kende, hakte den knoop door. „Gij kent uw Vorst", gilde hij tot 't volk. „Maar nu ziet gij ook naast hem de mooie dame, die een dapperder werk ver richt heeft dan Renaria ooit zal kennen; maar ik hoop, dat wij in staat zullen rijn haar te toonen, hoezeer wij haar waardeo- ren, als zij hier komt als do vrouw van on zen geliefden Vorst en wij haar dagelijks zien als Vorstin van Renaria!" Het nieuws bracht de volksmassa een oogenblik tot zwijgen; maar toen het tot hen doorgedrongen was, was er een uitbar sting van opgewondenheid, welke geen gren zen kende. Vena werd onmiskenbaar uitge roepen tot Vorstin van ilenar-a. Grambuloff keerde zich tot d-u Prins. „Dit zal, hoop ik, beslissen. De afstand zal zelfs geen droom meer zijn De Prins keek nog steeds naar Vera. „Ben je tevreden?" zei hij. „Ja", antwoordde rij, terwijl zij voeldet dat er in dit woord tevreden dingen opge sloten waren, die met goen pen te beschxjj vsa zijn. De Prins vreesde nu niet meer voor haar ontvangst of voor haar gemoedsrust. Zij koe nu eindelyk met hem in Rufia zjjn.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 10