No. 15365. LEXDSCH DACrBLAD, Woensdag1 23 Maart. Tweede Blad. Anno 1910. Iels over dc voorgenomen liervorming van b't sucecssicrccht en over de werking der successierechten in het algemeen. Gemengd Nieuws. FEUILLETON. Het Euweigk van den Prins. rrc (Slot). De vraag, aan het slot van ons vorig op stel gedaan, de vraag: Welk systeem van heffing van successiebelasting zou wol het billijkst zijn? is zeker wel voor ver schillende beantwoording vatbaar; doch, in welken zin het antwoord ook uitvalle, men zal naar onze meening moeten broken met het stelsel van generalisoeren. Erven in den zin der wet is geheel iets anders dan feitelijk verkrijgen, en daarom zouden wij aan de erfgenamen het recht willen toe kennen, om aan te toonen dat zij óf fei telijk niet in vermogen verbeteren door de erfenis, die hnn rechtens is toegekomen, óf dat zij in zoodanige bijzondere omstandig heden verkceren, dat zij uit een billijkheids oogpunt van het betalen van recht beboe ren to worden vrijgesteld- Wanneer door of namens een of meer der erfgenamen zooda nig verzoek wordt gedaan, dan zal natuur lijk een onderzoek moeten worden ingesteld en van den uitslag van dat onderzoek zal de beslissing moeten afhangen. Men kan 'daar mede colleges of bepaalde personen be lasten en men kan aan de belanghebbenden al of niet het recht van hoogeer beroep toekennen; doch dit zijn bijzaken die met 'de hoofdzaak slechts in verwijderd verband staan. Hoofdzaak is vooral dat met de aan neming van het stelsel van facultatieve vrij stellingen, de algemeene vrijstellingen belioo- ren te vervallen en daarmede wordt al da delijk veel in de richting van verdeeling der lasten naar ieders draagkracht gedaan. Immers, dat een erfgenaam die kan en dus behoort te betalen, het feitelijk niet doet, zal dan wel tot de groote uitzonderingen behooren. En aan den anderen kant zal liet dan niet zoo vaak meer voorkomen, dat iemand betaalt waar alle gronden van bil lijkheid er tegen pleiten. Dat ook gedeel telijke ontheffing van de betaling van het wettelijk verschuldigde mogelijk moet wezen, behoeft wel geen betoog. In de verschuldigdbaarheid der rechten bij vererving in de rechte linie en bij die in de zijd-linie, bestaat ook vrij wat wan verhouding. Wij bezitten daarvan versohil- lende opgaven, ontleend aan voorvallen uit de praktijk. Zóó b.v. wanneer binnen be trekkelijk zeer korten tijd (men denke aan bes in ettelijke ziekten) cén der ouders en ver schillende kinderen uit het gezin overlij den. Men begint dan, volgens do nu nog geldende wet met 1 pCt. plus 38 opcenten te betalen. Bij het overlijden der kinderen wordt van hetgeen zij hebben nagelaten 3 en 1 pOt. betaald, ook al weer behalve de opcenten, eventueel ook de overgangsrech ten van 1/i pOt en 2 pCt, Daargelaten de kosten, die het noodzakelijk gevolg zijn van de behandeling der successieaangiften, is liet op die wijze mogelijk dat binnen zoor korten tijd een aanzienlijk deel der eerst openge vallen ouderlijke nalatenschap, die daarna in stukjes en brokjes weer van den een op den ander overgaat, een aanzienlijk deel aan de schatkist moest worden afgestaan. Wanneer in het gestelde geval de kinde ren nog zeer jong zijn en het gezin dan nog lang in elkander blijft, kan men toch bezwaarlijk zeggen dat de leden er van rijker geworden zijn. Het gezamenlijk vermogen is hetzelfde gebleven, minus hot deel dat de Staat er van geniet. Alleen de onder linge verhouding der deelen is veranderd, ziedaar alles. En in zulke wanverhoudingen brengt het ontwerp althans geen verbetering. Men stelle zich een gezin voor, bestaan- do uit een broeder en een of meer zusters. !De broeder heeft gewerkt en te zamen heb ben zij iets belegd voor den dag waarop ouderdom of invaliditeit aan de gesehikt- hoid tot werken een einde maakt. Veel is dat echter niet, en de broeder, die liet eerst sterft, neemt alle verdiensten mede in het graf. Zijn die zusters, die voortaan met moeite in haar onderhoud kunnen voorzien, door die erfenis rijker geworden Het is een bespotting 1 Maar de schatkist spot niet en neemt een hoog recht. Vroeger hebben jrij, bij verkrijging van eigendom bezwaard met vruchtgebruik, de zoogenaamde o p- schorting van treebten gekend. D-at in stituut is afgeschaft; maar zou nu zulk een opschorting, in het laatst gemelde geval, geen weldaad wezen? Straks komen eenige verre neven en nichten om de erfenis, of anders een vreemde, menschen die in ieder geval een gewoon cadeau krijgen, klein of groot; want zij hebben er absoluut niets voor ge daan. Wij wezen boven op de wenschelijkheid van facultatieve vrijstellingen. Zoowel in de rechte als in de zijdlinie zou deze kun nen worden toegepast, en daarnaast is een tweede voordeel denkbaar: de toepassing der progressie, naarmate óf het vermogen groo- tor is, óf de afstand tusschon erflater on, erfgenaam. Het ontwerp heeft in die richting oen bescheiden 6tap gedaan en komt, bij ver erving aan verre bloedverwanten en vreem den van een half millioen, tot 20 percent. Zeer zeker zijn wij liicr nog niet aan het einde. Met facultatieve vrijstelling en pro gressieve heffing, zou er naar onze mee ning geen het minste bezwaar bestaan tegen matige verhooging van rechten in de rechte en tamelijk flinke verhooging in de zijd linie. Als het beginsel in het oog gehou den wordt, dat alleen betaald wordt waar men feitelijk rijker wordt, daar is alle bezwaar vervallen. Voorstanders van het beginsel van Staats- erfrecht, waarvan wij nog ver verwijderd zijn, zouden wij toch de vererving verder dan in de echte lijn niet willen ophef fen. Gaarne zouden wij zelfs iets willen doen wat de wet thans niet doet, name lijk aan den eenen echtgenoot een deel toe kennen van de nalatenschap van den an deren echtgenoot, elk zonder testamentaire beschikking en niet, zooals thans, den over- blijvenden echtgenoot eerst laten opkamen wanneer de goederen aan den Staat drei gen te vervallen. Voor dit erfrecht pleit vrij wat meer dan voor het erven door verre bloedver wanten en vreemden. Wat is eigenlijk de grond voor dat erfrecht van bloedverwan ten, nota bene tot in den twaalfden graad, en voor de bevoegdheid om desnoods ten be hoeve van vreemden bij testament te beschikken Die grond is een economische. Waar alle beschikking van dien aard ver boden was, daar zou, meent men, de prikkel om zooveel mogelijk voort te brengen ont breken en dat zou wezen ten nadcele van de algemeene welvaart- Geheel onjuist is dat niet, maar het is overdreven 'en daarom kan dat erfrecht zeer beperkt worden. Dat erven van bloedver wanten in den twaalfden graad is vrij wel belachelijk en wij kunnen het heel gevoeg lijk met eenige graden minder doen. Ook de bevoegdheid om te beschikken ten be hoeve van vreemden behoorde zeer te wor den beperkt. De progressie, waarmede wij thans waar schijnlijk op het gebied der successiebelas ting een proef gaan nemen, is natuurlijk geen eigenlijk gezegd Staatseri'rcclit- Het Staatseffreeht bestaat in het toekennen van een bepaald deel der nalatenschap aan den Staat en komt dus vooral te pas, waar geen bloedverwanten aanwezig zijn in den graad waarin men erven kan en de beschikkings bevoegdheid is ontzegd. Het is hier de plaats niet om daarop verder in te gaan en het zou ook niet van p/actisch belang zijnj dat wil zoggen niet voor het tegenwoor dige. Op de groote beteekenis der zaak to wij zon en te blijven wijzen is echter wel degelijk van groot belang. Dc hervormer onzer financiën, die niet zijn kracht wenscht te zoeken in belastingen op speelkaarten en spoorwogkaartjes en dergelijke, welke gezeg de prulbelastingen toch niets anders znjn dan doekjes voor het bloeden, zal, wenscht hij waarlijk een horvormer te wezen, in de successiebelasting een der steunpilaren van een hecht, sterk en wel doortimmerd fiscaal gebouw kunnen vinden. Maar met het tegenwoordige ontwerp zijn we daarvan nog heel ver verwijderd. W. Eriseenbegingemaaktmet het leggen van een hulpbrug van de Turf markt over het water van de Beestenmarkt, met het oog op de vernieuwing en verbree- ding van de Blauwpoortsbrug. Hetbestuurvanh etGe meen- telijk Werkloozenfonds heeft het percenta ge van den bijslag voor April vastgesteld op 50 voor de typografen mi 100 voor de andere vakken. Men meldt ons uit N o o r d w ij kerhout: Het bericht, dat de bakkers alhier geen Paaschbrood meer ten geschenke zou den geven, beeft hier zulk een algemeene ontevredenheid verwekt, dat zij gedwongen zijn dit oud gebruik in stand te houden. Te Rotterdam is in hetZie- kenhuis aan den Coolsingel overle den de 38-jarige E. J. C. v. O., gewoond hebbende Helmerstraat aldaar, die sedert 8 Februari aldaar werd verpleegd wegens ernstige brandwonden aan armen, hals en borst. De vrouw was met haar kleeren in brand goraakt bij een kooksteL Opdepapierfabr. vanFree& Co., te Oude-Pekela, waar, zooals is gemeld vernieling heeft plaats gehad, is 'n gedeelte van het personeel weer aan het werk geko men. De eleotrisohe geleidingen bleken ook beschadigd te zijn, zoodat niet overal licht ontstoken kon worden. De ontslagen arbeider M., van de ver nielingen verdacht, is gearresteerd, doch na verhoor op vrije voeten gesteld. Inbraak in een pastori e. Zondagmorgen werd onder de eerste H. Mis ingebroken in do pastorie van St.- Joachimsmoer nabij Kaatsheuvel. De brand kast werd geforceerd echter zonder suc ces. Zoover men weet, zijn alleen enkele munten uit de kamer ontvreemd. Of de dieven onraad bemerkt hadden, dat zij zich met zoo weinig tevreden stel den men gelooft dit zeker. Een paar luidjes zijn als verdacht gear resteerd. (,/a-H.Cfc.") Straatvermaak. Behalve dat op de asphaltbancn in Den Haag bet rol- scbaatsenrijden aan do orde van den dag is, wordt er thans op den grind weg langs het Kanaal gewalst (het met een zware ijzeren cylinderrol verharden van den weg). Gistermorgen is to Oss een werkman van de firma Jurgens bij het rangeeren van goederenwagens tusschen de buffers bekneld geraakt. Zijn borstkas werd ingedrukt. In de Zuiderzee is gisteren bij Leek (N.-H.) de 30-jarige ongehuwde vïsscher P. Laan uit een vlet gevallen en verdronken. Als e en staaltje van bijge- loof meldt men aan de ,,N. R. C." uit Dedemsvaart: Een oud manneke, krom' van de rheuma- tiek, had den schouder bezeerd. Daarom ried men hem aan een dokter te raadple gen om erger te voorkomen, "t Mannetje antwoordde echter op hoogen toon: ,,Wel neen m'n goeie man, dat ie niks waard, ik laat mijn schouder wrijven door...; die helpt je or af, want hij is van een tweeling cn geboren op 29 Februari, daar kan een dokter niet tegen aan." Het is heden juist een hal ve eeuw geleden, dat te Leeuwarden do laatste terechtstelling plaats had. Op Vrij dag 23 Maart 1860 n.l. is door middel van ophanging hot doodvonnis voltrokken aan den persoon Ype Boukes de G., die wegens moord op zijn huishoudster te Harlingen, door het provinciaal gerechtshof van Fries land ter dood veroordeeld was. (L. Ct.) Te Rijsel is gisteren, op het oogcnblik. dat hij den trein naar Brussel wilde nemen, een Belg aangehouden, die van spionnage verdacht wordt. De Belg, een man van 28 jaar, Tony gehceten, afkomstig uit Molenbeek St. Jan, die tot dusver zijn brood had verdiend door les te gevei; in het boksen, had allerlei foto's van forten rond Rijöfcl in zijn zak en be kende, naar thans uit Parijs gemeld wordt, dat hij zich sedert veertien dagen aan, spionnage had schuldig gemaakt. Hij was reeds lang in de misère geweest, daar het boks-onderwijs geen droog brood gaf en zoo had hij het aanbod aangekomen van twee personen, die hem de mogelijkheid openden veel geld te verdienen als hij Duitschland ter wille wilde zdjn. Ze namen Tony mee naar Brussel, waar ze hem in kennis brachten met iemand, die Gustaaf heette; onder dezen naam zou zich eeu Duitsoh hoofd-officier schuil houden. Gus taaf had Tony o. m. gevraagd hem photo- graphieën te bezorgen van de versterkin gen en forten in de buurt van Rijsel. Het zou er om te doen geweest zijn in Noord- Frankrijk een spionnendienst te organi- seeren; ook met behulp van jonge vrou wen, die zich in verbinding moesten stellen met Fransche militairen. Tony deed zijn eerste reis naar Brussel sinds liij spion ge worden was. Zijn aanhouding te Rijsel was te danken aan zijn medeplichtige, die in dronkenschap het spionnage-gehcim uitge bracht had. Te Angers heeft gisteren een jongen van achttien jaar in een twist zijn moeder een brandende lomp naar het hoofd gegooid. De vrouw is verbrand. Indertijd is te Romo een Rus vermoord, terwijl zijn lijk in een koffer werd gesloten. Alles was technisch zoo volkomen goed uitgevoerd, dat hier, vol gons velen, vaklieden" aan het werk wa ren geweest. Italiaansoho politie-beambten moeten thans de moordenaars ontdekt heb ben, die te Warschau bij de politie dienden Zij hadden den Rus vermoord, omdat liij den dienst der geheime politie verlaten had en met onthullingen gedreigd had. De Italiaansche politie heeft vergeefs de uit levering der moordenaars gevraagd. Oorruptie. Hotohkiss, in- specteur voor den staat Nieuw-York van het verzekeringswezen, heeft bij een te Nieuw-York gehouden enquete naar verzo- keringsschandalen de verklaring afgelegd dat in 1901 te Albany (de zetelplaats van het Nieuw-Yorksche staatsbestuur) 13,000 dollars was betaald door verzekerings maatschappijen aan politici en politieke partij-organisaties. Dat geld werd b?steed om invloed te oefenen op de wetgeving. Een andere onthulling kwam van een der directeuren van do New-York Board of Fire Underwriters, welk lichaam in 1905'06 32,500 dollars heeft uitgegeven Voor ,,legale-onkosten" (lees: omkooping van parlementsleden). („N. R. O.") Bote r-M argarino. Er z ij n te Chicago boterschandalcn, op reusachtige schaal gepleegd, aan het licht gekomen. Eerste-rangs firma's van Chicago hebben door als boter te verkoopon wat margarine was het publick opgelicht voor een rondo vijf-en-twintig millioen gulden; en ook de fiscus schijnt voor ettelijke millioenen (het ongeveer juiste bedrag wordt opgegeven als 5,475,000 dollars) to zijn benadeeld. Een achttienjarig meisje, dat bij een predikant te Dessau dient, heeft uit do Vereenigdo Staten bericht ge kregen, dat een oom van haar in den staat Nieuw-York met nalating van een vermo gen van ongeveer 10 millioen mk. is gestor ven. Yan dezo som komt haar de helft toe. Het meisje, dat zich moeilijk een voorstel ling van haar tegenwoordigen rijkdom kan maken, heeft gezegd, dat zij geen z:n heeft, uit haar betrekking te gaan In een trein van L-n Noord oostelijken Spoorweg is Vrijdagavond, tus schen Newcastle en Alnmouth, oen reiziger vermoord, die 370 pd. st. bij zich had. Het was iemand in dienst van een maatschap pij, die een kolenmijn te Widdrington ont gint, en ging om de veertien dagen uit Newcastle het loon van de mijnwerkers brengen. Het slachtoffer had negen kogel- wonden in het hoofd en was blijkbaar nog met een stomp voorwerp on het hoofd ge slagen. De moordenaar had het lijk onder de bank geduwd, zoodat de moord eerst on,tdekt werd, nadat de trein reeds aan eenige stations had gestopt. Men weet, dat de vermoorde met nog een man in den wagep is gestapt, maar had Zaterdag nog geen aanwijzing waar de moordenaar uit gestapt was. Wat een verkiezing in E ngc- Iand kost. Coningsby Disraeli, vroeger unionistisch Parlementslid en bij de laatste verkiezing in Rushcliffe in de minderheid gebleven, heeft in een toespraak tot zijn aanhangers gezegd, dat liij voor de laatste verkiezing ruim honderd bijeenkomsten heeft toegesproken en 6 KG. in gewicht was afgenomen. Zijn vrouw had bij het ver- kiezingswerk bijna zeventig paar hand schoenen versleten. Hij deelde dit mede als een waarschuwing voor toekomstige can didates Een buitengewoon stout moedige diefstal is gepleegd te Brussel, in de Nieuwstraat, op eenige stappen van de Rogierplaals, waar zelfs 's nachts bewe ging is. Dieven, van wie men niet het minste spoor heeft, hebben den juwcolen- winkel van den lieer Leon Rosseels, Nieuw straat 165, in den nacht van Zaterdag op Zondag geheel leeggeplunderd. De dieven zijn langs een thans ledig staand- huis over daken en kroonlijsten langs het zoldervenster in het buis van den heer Rosseels gedrongen. Het zoldervenster was langs binnen met een grendel dicht, dien zij wegschoven door een opening m dc paneelen te maken. Zij wierpen een slaapdrank in do kamer van den broeder van den heer Rosseels, en dan konden zij gerust hun werk beginnen, daar zij wisteu dat de eigenaar niet in het huis sliep. Zij wikkelden don 200 kilo zwaren brandkoffer in een overjas van den juwelier cn gingen er mee den kelder in om hem open te bra ken. Zij gelukten er echter niet in cn dan stalen zij al de juweelen uit de uitstallings- ramen, -- er waren er voor 150,000 fr (».N. G."> Uit Philadelphia wordt ge- meld, dat het aldaar na eenjgo dagen van betrekkelijko kalmte weer tot ernstigo on geregeldheden gekomen is. To Kensington worden twee tramwagens door dynamiet vernield. Niemand werd bij dit voorval ge wond of gedood, maar wel werden ver scheiden huizen ernstig beschadigd. Do tramwegmaatschappij heeft toegestaan, dat de stakers weer aan den arbeid konden gaan, maar weigert den Centralen Arbei dersbond to erkennen, en wijst ook de in stelling van een soheidsgerecht van do hand. Het gemeentebestuur tracht een be middeling tot stand te brengen. Zooals men zioh zal b c r i fi neren, had voor ccnigcn tijd een vrouw tc Roden liet ongeluk een bankbiljet van f 300 in do kachel te werpen. De asch van het biljet werd zorgvuldig op een sohotoltjo ge legd in een plat kistje. Daarmede ging iemand naar de Nedcrlondsche Bank te Am sterdam, waar de directie zich, na vortoon van do ascb, bereid verklaarde een nieuw bankbiljet terug te geven. (N. G. 0.) Rolschaatsonrijden. In een lezenswaardig artikeltje in de „Holland Express", getiteld: Rinkonianië wordt nan. gedrongen op vermeerdering van do asfalt wegen, niet enkel in de stad, doch ook door het land. De schrijver is van oordeel, dat de rolschaats het rijwiel zal vcrdring3n, daar ze gemakkelijk is te hantoeren. Do gemeentebesturen zullen dan echter niet langer hier en daar een stuk en oen brok mogen asfalteercn, doch dienen tc ;.orgen voor een behoorlijk aangesloten wogonnet en dan zullen ze zioh berig moeten gaan houden met reglementeering. „Wil dezo nieuwe rinkomanie niet als do vorige verbloeden en opgemerkt verdwijnen als de eerste pret er af raakt, dan zal men dit vermaak moeten aanmoedigen als het verkeersmiddel der toekomst, door liet aan leggen van asfaltwegen, wat dan ook tea goede komt aan rijwielers en aulomobiciis- ten. Waar wij in de aviatiek ..co ten achter blijven, zouden we wellicht hiermee nu le andore landen eons vóóruit kunnen zijn Het ontslag; van «Ir. De Gelder te Amsterdam. Thans heeft do eervol ontslagen ingenieur- onderdirecteur bij de GemecntcJ ijko Electri- citeitewerken dr. G. de Gelder zioh met een adres tot den gemeenteraad gewend, waar in liij, onder mededeeling van de vóór het ontslag gevoerde correspondentie, verzoekt in zoodanigen vorm en op zoodanige wijze als mogelijk zal blijken, het hem op 12 Maart j.L eervol verleend ontslag af te keu ren en hem in de oogen van het publiek van elke blaam te zuiveren en volkomen te reha- bili toeren. 60) „Toen dit land uit de wreede handen van den tiran bevrijd werd", ging bij voort, „begon het land, dat in vrees geploegd en met bloed gezaaid was, weer op te leven. Moeders, wier bloed en tranen gedroogd wa ren bij de groote smarten, durfden weer naar het gebabbel van hun kleine kinderen luisteren. O, broeders, gij, die u de dagen der Turken herinnert, denkt goed over deze dingen na. Onder wiens regeering heeft ons land weer van het daglicht kunnen genie ten? Wij zijn toch zeker onzen Vorst, dio zooveel voor ons gedaan heeft, dankbaar. (Luid gejuich). In vroegere dagen woon den wij in holen en waren als slaven, ter wijl onze geliefden onnoemelijke kwellingen ondergingen. Wij waren geen mannen 1 Maar sinds prins Alexander hier geregeerd beeft, hebben de rozen weer gebloeid; onze mannen zijn weer mannen geworden; onze vrouwen beminnen weer als vrouwen, en on ze kinderen spelen weer als kinderen in de straten. Nu kijken de menschen naar Re- naria en zeggen: ,,Dat is een vrijheidlie vend volk. Daar wonen menschen, die ti rannen haten. Daar wonen menschen, die vijs, recht vaardig en goed geregeerd wor den. Zij hebben een vorst, dien rij liefheb ben, is het niet zóó, vrienden?" Een dave rend gejuich ging op, en Katkin voelde rich niet op ziin gemak. Slendereff stond naast hem en fluisterde: ,,Kaii je hem niet laten ophouden. Zal ik mijn mannen beve len, het plein te ontruimen?" „Neen", zei Katkin. „Geduld." Her Grambuloff ging voort: „Wie voerde ons aan tot de overwinning?" Er werd weer ontzettend gejuicht en kre ten van „Lang leve de Prins 1" weerklonken. „Door een list, een komplot, een gemee- ne samenzwering, is het paleis bestormd, en nu wordt ons zeker maar meegedeeld, dat de Prins afstand heeft gedaan, hè?" („De Roubladjis", bracht een stem uit het volk in het midden, en dit werd door een luid en lang gejuich gevolgd). „Laat hem toch ophouden", zei Slende- dereff tot Katkin. Maar Katkin wist, dat, als het mogelijk was, een botsing tusschen het volk en de soldaten moest worden ver meden. Bovendien voelde hij zich zeker van de overwinning, en om een uur of wat fce wachten kon hem nu niet schelen. Geen gedachte zooals de lezer weet aan de Alexis-Garde kwam bij hem op. Grambuloff, die nu het volk op rijn hand had, ging vertrouwelijker er mede spreken. „Er zijn menschen", zei hij, „die hun land en hun vrienden willen verkoopen voor vreemd geld en zoogenaamde eermaar om zulke menschen geven wij niets hè Wien kan het wat schelen, wat poppen, die als mannen gekleed zijn, doen?" (Groot ge lach I Een volksmassa lacht gauw). „Zij zijn net als die kip van jou, hè, Mogol (hierbij gaf Grambuloff een man in de volte een knipoogje, die dacht, dat zij je veld omgespit had, omdat zij in je mesthoop ge krabbeld had." Deze alledaagsche beschou wing had een wonderlijk effect. Er werd niet alleen luid gelachen, maar de harten van dit boerenvolk waren getroffen. Deze Grambuloff soheen een van de hunnen te zijn. Zij konden niets andera dan zijn vrienden wezen. Hij was hartelijk, vertrou welijk en had de juiste 6naar aangeroerd. Zij juichten en lachten. (En de ijverige agenten van Grambuloff, die onder het volk verspreid waren, zorgden er voor, de kre ten te leiden om den Prins toe te juichen en zijn vijanden te vervloeken). Slendereff keerde zich tot Katkin. „Laat hem toch ophouden l" „Ik zal hem volgen", zei Katkin met een zelfbewusten glimlach. „Die zal hij niet overtuigen", en hij wees naar de bajonet ten. „Het volk is wispelturig." Maar Slendereff keek angstig en toen hij voor het raam verscheen, riep een man uit het volk: „Kukeleku l" Daar dit volgde op Grambuloffs opmerking, was het een vol komen succes. De menigte straalde. Katkin begon zich werkelijk ongerust te maken. Deze mannen, die zoo vreemd ge wapend waren met stokken en knotsen pn meer zulke wapenen, konden wel eens de cadetten aanvallen. Op het oogenblik was er slechts één meening ovor den uitslag van zoo'n botsing, maar als de cadetten eens geen weerstand boden?" „Wij moeten iets doen", ze Tadislov. „Die Grambuloff houdt ons voor den gek." Maar Katkin wachtte. Grambuloff durfde veel vandaag. Hij ver beeldde zich, dat hij in de verte een man zag, die in vliegenden galop aan kwam rij den. Hij ging recht op rijn doel af. „Lang leve Prins Alexander 1" gilde hij, en de menigte volgde zijn voorbeeld met een daverend gejuich. Katkin keerde zich tot Slendereff. „Ik vrees, dat het op een gevecht zal uit. loopen", zei hij. „Ik had gehoopt, dat wij zonder bloedvergieten zouden.winnen, maar je moet dien menschen vrees inboezemen. Zij beginnen er uitdagend uit tc zien." „Laten we er op schieten", zei GrueL „Ja", voegde Slendereff er aan toe. „Ze zullen de kogels wel begrijpen." Katkin schudde het hoofd. „Probeer zelf eens te spreken. Ik wil niet graag dreigen," „Stel jij mij dan even voor", zei Slen dereff, die een sodatenzwak had voor tegen woorden op te zien en snel bloed te ver gieten. Katkin stond weer op en lachte vriende lijk tegen het volk. „Ik zal u niet lang ophouden", zei hij, en het volk luisterde. „Een van onze dap perste soldaten wenscht een woord van waarschuwing en hoop tot u te spreken. Ik raad u slechts aan te luisteren. Ik ben uw vriend. Rusland i3 uw vriend. Gij weet dit. (Hij verkreeg ©enige teokenen van In stemming). „Nu wil ik geen woord tegen prins Alexander zeggen, die gezegd heeft, dat hij u verlaten zou. Gij hebt uw lot in nw eigen handen, en laat mij u een raad geven. Probeer niet kogels in te slikken." (Er werd even gelachen), „En bedenk, dat het beter is, een Renariër toe to juichen, dan een Rus of een Duitscher, is het niet zoo?" De menigte voelde zich een weinig ge vleid. Zij waren Renariërs en Katkin sprak vertrouwolijk. Hij keerde zich direct tot Slendereff. „Vooruit", zei hij. „Verspil geen woord." Slendereff stond kaarsrecht, als in 't ge lid. „Landgenooten", zei hij, „wij staan bier voor Renaria." „En roebels/' klonk een atem uit bet volk. Maar deze onderbreking, niet zoo geestig als zij bedoeld was, maakte de niees- ten meer nieuwsgierig, cn na een korte uit barsting van gelach, was er weer kalmte. Slendereff werd bleek. Hij trok zijn revol ver. „En eer," zei hij met een vlammcnden blik. „Wij strijden voor u, omdat wij voor ons land strijden. Ik zal u niet ophouden. Die zullen vandaag door Rufia trekken" (hij wees op de bajonetten). „Patriotten zullen ons volgen, triomf zal aan onze zijd zijn, cn die zich verzetten, zullen sterven. „Hoort gij dat?" Slendereff had zeker geen woord te veel gezegd. De menigte voelde ontzag. Dc hef tige man had iets ten uitvoer gebracht waar vleierij gefaald had. „Bravo," zei Katkin, Laat je mannen gereed zijn." Gruel en Tadislov snelden da delijk naar de mannen, die in acht rijen met hun bajonetten gereed stonden. De menigte keek er naar. Grambuloff stond binnen met den Prins te praten. „Laat ze maar vochten," zei hij. „Ze zul len spoedig verpletterd worden." „Maar het volk," zei Prins Alexander. „Het moet gered worden." „Ik zal spre ken." „Neen, neenl Ik/' zei Grambuloff. „We hebben u nog noodig." Hij trad op het balkon en zag de weife lende volksmassa, en den beslisten Slende reff. „Mannen, loopt gij weg?" schreeuwde hij. „Loon&n jullie weg voor de Roublad jis?" Slendereff mikte en de kogel mistd jbiat zijn doel. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 5