No. 15364. LEID3CH DAGBLAD, Dinsdag- 22 Maart. Tweede Blad. Anno 1910.. FEUILLETON. Het Huwelijk van den Prins. minder in vredestijd, mogelijk te maken, geheel in den geest van het nieuwe konink lijke besluit, dat thans tot grondslag dient voor den omvangrijken, toekomstigen ar beid der vereeniging; Bij die, oproeping bleef het echter niet. Drang naar het scheppen van eenheid, en harmonie, naar samenwerking en doel treffend, zakelijk overleg van zoo velerlei publieke lichamen, welke dienen onder de banier der humaniteit, deed de koninklijke voorzitter van het Neder!andsche Roode Kruis rusteloos streven naar het scheppen van een Nederlandschcn bond, waarin het nobele streven, de weldoende arbeid van zoovele verecnigmgen en corporation tot een eenheid zou worden saamgevat. Zoo werd ;,Hct Oranjekruis" geboren, waarvan Z. K. H. mededecling deed in een vorige algemeene vergadering. Het verslag eindigt met de bij die ge legenheid door Z, K. H. gesproken woor den. Het verslag werd voor kennisgeving aangenomen en de rekening en verant woording van den penningmeester goedge keurd, onder dankbetuiging aan den pen ningmeester, jhr. O. J. A. Repelaer van Driel, voor diens zorgvuldig en accuraat beheer. De heer Geytenbeek, correspondent te Kampen, herinnerde aan een vroeger door hem en anderen geopperd denkbeeld, om een enquête in te stellen naar het per soneel cn materieel op het gebied van ziekenverpleging, in Nederland aanwezig. Door den secretaris, den heer Vervloet, was er indertijd op gewezen, dat dit zou leiden tot het maken van een soort u i t- d r a g c r ij, met een enorme correspon dentie. maar nogmaals zette spreker, zeer uitvoerig uiteen, hoe noodig het is, pro paganda te maken, cn nogmaals verzocht hij aan 't hoofdbestuur, om zijn denkbeel den op dat punt in nauwgezette over weging te nemen. De ondervoorzitter, de heer LamanTrip, wees erop, dat het hoofdbestuur pas op nieuw is geconstitueerd. Er is thans een afdeeling» speciaal aangewezen voor de propanganda. Tot die afdeeling behoort o.a. ook de kolonel Quanjcr. Dc heer Gey- tenbeek kan dus gerust zijn, dat .de pro paganda niet uit het oog wordt verloren. Den secretaris, den heer Vervloet, die weldra heengaat op zijn verzoek, wegens gevorderden leeftijd, werd van verschillen de zijden hulde gebracht. Hare Majesteit de Koningin zal spoedig het gevraagde ontslag op dc mêkst eervolle wijze ver- lecncn. De heer Laman Trip zeidc, dat lief hoofdbestuur gaarne H. M. de Koningin verzocht zou hebben, den heer Vervloet te benoemen tot lid van het hoofdbestuur, maar dc statuten laten, dit niet toe. De voorzitter sloot zich bij deze woor den aan cn uitte den wénsch, den heer Vervloet hier nog dikwijls, hetzij als eere lid of in andere qualiteit, aanwezig te zien. zien. De heer Vervloet had met een dankbaar hart, al was hier wel eens gekibbeld, de waardeerende woorden gehoord. De aangenaamste en vriendelijkste her inneringen blijven spreker steeds bij en mocht ooit weer de nood aan den man komen, dan staan allen weer klaar, oud en jong. (Applaus.) De voorzitter sloot daarna de verga dering. Vergadering van de afdeeling van de Heil. Mij. van Landbouw Oegslgeesl en Omstreken In ,,Het Bruine Paard", te Sassenheïm, vergaderde gisteravond bovengenoemde af deeling, waarbij de heer P. Verdegaal, van Lisse, als voorzitter optraddoordien de heer Van Hoeken, van Leiden, verhinderd was tegenwoordig te zijn. De secretaris, de heer Van Maanen, las de notulen voor en deed mededecling van do volgende ingekomen stukken: lo Een verzoek van de afd. Leiden tot bijwoning eener algemeene vergadering, waarin besproken zal worden het houden eener Landbouw-tèntoonstelling in 1911 al daar; 2o. een schrijven van de aid. Gouda, met de mededeeling van het daar in een ver gadering uitgebracht rapport met betrek king tot de vergoeding van aan miltvuur gestorven yoe; 3o. vragenlijst van de Staateoonimissie voor werkloosheid 4o. een aanvraag om financieelen steun van de afd. Hoorn voor do door die afd. te houden tentoonstelling in den loop van dit jaar. Over het eerste punt waa men algemeen hetzelfde gevoelen toegodaan, dat daaraan in eiken vorm steun moest toegezegd, en be sloten werd den seoretaris aan die afdeo- ling kennis te doen goven, dat do medeoee- ling van haar plannen met algemeene in stemming waa ontvangen. In het schrijven uit Gouda werd o.m. be toogd, dat de waardeloosheid van het ca daver van aan miltvuur gestorven rundo ren een groot bezwaar was tot het bekomen van Rijks-vergooding bij sterven van vee aan miltvuur. Daaruit ontstond een stelsel van onderling verzekeren van vee tegen schade voor den landbouwer, daaruit ont staan. Een afdeeling (Assendclft) werd ge noemd, waarin voor 2500 stuks vee werd deelgenomen, en waar de kosten hadden bedragen; 1 jaar 20 cte, 1 jaar 10 ets. en 4 jaar 5cts. per rund. De vergadering was echter van meening, dat de gevallen hier zoo zeldzaam voorko men, dat hierin geen voorziening noodig is. De vragenlijst werd daarop ter invulling en toezonding verwezon naar den seoretaris. Do invulling zou al weinig moeite veroor zaken, daar werkloosheid alleen bij lang durigs winters voorkomt. Het verzoek Hoorn werd voor kennisge ving aangenomen. Door de heeren Gerritsen en Marbus werd daarop dè rekening nagezien en in orde bevonden; waarvan de eindcijfers be droegen: ontvangsten 331.21$, uitgaven 287.77$; batig saldo 43.44. De begrooting voor 1910 werd v&stgosteld tot bedragen in uitgaaf 222, in ontvang sten f 283, batig saldo 61. Of dit gevoteerd kon voor een „kalver- keuring" werd uit de vergadering ge vraagd, wat echter niet werd aangenomen, doch besloten daarvoor een post ,,pro memorie" uit te trekken. Dc heer Marbus stelt do vraag waarom, iiu voor de tweede maal, wederom mr. Fokker niet als spreker optreedt. De vorige vergadering was het alleszins gewet tigd. Ook nu, deelde de secretaris mede, daar mr. Fokker wegens ongesteldheid niet kan komen. Begin Mei zal echter wederom een verga dering worden gehouden, en daarbij zal rekening worden gehouden met een door mr. Fokker to stellen datum, welke voor hem het geschiktst is om alsnog voor d9 vegadering op te treden met het onderworp Onderlinge Verzekering voor Landbouw. Bij de rondvraag vraagt de heer W. Ouds hoorn, van Öcgstgecst, waarom door Tiet bestuur geen antwoord is gebonden aan het opricbtingsooinité voor een Raiffeisenbank te Oogstgecst, dat ter bijwoning van do oprichtingsvergadering het bestuur dezer afdeeling had gonoodigd. Do secretaris had niet noodig geoordeeld hierover te correspondeer en, als van te ge ring belang voor de afdeeling. De heer O. had het echter beter cn vor meiijker gevonden ten minste een antwoord to zenden, waardoor voorkomen was, dat nu de het landbouwbedrijf uitoefenenden in die gemeente althans van de oprichting wa ren buitengesloten. Het landbouwbedrijf heeft wel degelijk met het oprichten van Raiffeisenbanken iets uit te staan en mogelijk was geweest leden der afdeeling uit die gemeente af te vaar digen. Nadat do besprekingen over de verschil lende onderwerpen waren geëindigd, werd overgegaan tot een verloting, waarbij de prijzen gewonnen werden door de heeren G. Hartveld, te Warmond; J. BouwmoiSter, te iSassenheim, en W. Heemskerk, J. van Noort en N. van Leeuwen, allen van Lisse. Gom oen ter A nd van ftijnsbarg. Aanwezig gisteravond alle leden. Voorzit* tor do Burgemeester, de heer R. van Ham. Do Voorzitter opende do vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige wer den gelezen en onveranderd goedgekeurd. Do Voorzitter deelde mede, dat het stukje grond, gekocht voor de ziekenbarak, gelegen was aan de Zandlaan bij hot Kanaal. Ingekomen was: lo. goedkeuring van God. Staten op de goldleening, waartoe in de vorige vergadering was besloten, en op den aankoop van eon stukje grond voor do» Ziekenbarak; 2o. eon schrijven, waarbij aan do gemeente oen restitutie van 260 per jaar werd toegezegd voor do tijdelijke onderwijzeres. De verkiezing van het stembu eau voor do Provinciale Staten gaf aanleiding tot cenigo stemmingen. Bij eerste stemming werd gekozen de heer S. Schone veld; bij tweede stemming de heer J. van Klaveren. Tot controleerend lid werd gekozen do heor N. van Egmond. Eenige af- en overschrijvingen werden goedgekeurd. Besloten, werd hot grasgewaa on visch- water te verpachten. Ingekomen was een schrijven van do Kerkvoogdij der Ned.-IIerv. Gemeente, waarbij deze verklaarde plm. 70 vierk. M grond achter het RaAdliuis voor 4 per vierk. M. te aocepteeren. Nog bracht de heer S. Schoneveld den dank over namens de afd. Rijnsburg" der Algem. Vereen, voor Bloembollencul tuur voor do gouden medaille, door den Raad geschonken voor do tentoonstelling te Haarlem, waarna men overging tot een vergadering met gesloten deuren ter behan deling van den H. O. Scheepvaart op <Ie lCiiHHische haven*. De Nederlandsohe legatie te Petersburg hcoft telegrafisch antwoord gezonden op do door het ministerie van huitcnlandscho za ken gevraagde inlichtingen in zake de ver hoogde havengelden, voor Nederlandsche schepen, in Russische havens. Het telegram was voor den minister niet duidelijk. Een zakelijke mededecling kan nu niet eerder worden verstrekt, voordat de door de legatie te Petersburg toegevoegde schrif telijke uiteenzetting der zaak is ontvangcu. Het telegram uit ttemnrang. Ter toelichting van het door het Kamerlid Bogaardt uit Seraarang ontvangen '.'oio gram schrijft hij aan „De Tijd", dat het te legram 211 woorden telt en aan seinko6ten, berekend naar het geldend tarief, een be drag vertegenwoordigende van f 527.50. Dit feit gaat dc heer Bogaardt voort ip zichzelf bewijst voldoende, dat niet den bij hoogo noodzakelijkheid men to Seina- rang tot het verzonden van het telegram heeft besloten. Bovendien staat de persoon van den afzender, die vermoedelijk namens de burgerij van Semarang Imndelde, mij borg, dat ton doze niet met overijling is gehandeld. Afzender is ohef van oen groot import- huis te Seraarang en voor zoover ik hem ken en ik meen hem goed te kennen volstrekt niet iemand van een zenuwach tig gestel. Het telegram beschouw ik dan ook als een noodkreet uit Seraarang.... De inwoners van Semarang betrekken liet water uit artesische putten, bij welke sedert jaren het verschijnsel van opdroging zich voordoet. Pogingen cm nieuwe putton aan te boren, of de bestaando putten tot groo- tor diepte te brengen, hebben niet aan net doel beantwoord. Vlak bij Semarang, op 0 A 8 kilometer van do hoofdplaats, I» vinden zich natuurlijke bronnen van kristalheldor en chomiscli zuiver water, bronnen van vol doende capaoitcit om desnoods een ata-i van een dubbelo bevolk in gas terkte als Sema rang voldoende van drink-, wasch- en bad water te voorzien. Over deze watervoorziening beraadslaagt men nu reeds 20 jaren, cn 't is begrijpelijk, dat het geduld der Scmarangera, onder (la tegenwoordige omstandigheden, eindelijk raakt uitgeput. tc Groots Voitegronds-Tentoonstelling Ie Hiirlem. De dag, 'die al zoo lang en zoo vaak' gesproken is, waarvoor een gehcele streek van ons land zich daadwerkelijk heeft ge ïnteresseerd; die dag waarvan zooveel ver wacht wordt, en waarop men zal kunnen zien en genieten, van bloemenpracht, van tuinaanleg, ja van wat al meer; van de mooie natuurprimeur welke ons Holland bekendheid heeft gegeven over heel de wereld, is morgen daar. Ontelbaar groot zal de schare bezoekers reeds .dien dag zijn en zelfs van zeer verre, doch vooral den eersten dag zal de be langstelling groot zijn van de leden der Alg. Vereeniging voor Bloembollencul tuur. Het Tentoonstellingsterrein, gelegen op het mooiste punt van Haarlems boschrijke omgeving, aan den Dreef, is alleszins een beschrijving vooraf waardig. De groote monumentaal gebouwde poort," die reeds den bezoeker vooraf een indruk geeft dat hij iets betreedt, hetwelk werkelijk schoon is en grootsch, doet wel zoo goed aan; dat als het beoogd was te doen gelden, dat „dé eerste indruk, de beste" was; men hierin al ter dege ge slaagd was. Het eerste wat op het terrein ons al aan genaam mag stemmen, is dat het voor zien is, in de eerste plaats van alle „bui- tcnlandsche" gemakken zou men kunnen zeggen, ten gerieve der bezoekers. Gebouwen bestemd voor Post- en Tele graafdienst, een persbureau, en een fiet senbergplaats, waar meer dan duizend stuks van dat' veel gebruikte vervoermid del kunnen geplaatst worden, geven een idee van den omvang. Door al dat groenende en bloeiende, waaróver later meer in bijzonderheden zal worden melding gemaakt, heeft men in mooie afwisseling aan het einde van de „Hertenkamp" de Kunstzaal, waarin een Schilderijententoonstelling zal worden ge houden, en die tevens dienst zal doen als ontvangsalon voor vorstelijke personen. De Hertenkamp biedt met haar golvend bbdemvlak menig aardig vergezicht op het terrein, waarbij een mooie rotspartij bij een wegglooiing aangebracht een heusch verrukkelijk schouwspel te zien geeft, wat tot volmaaktheid komt door 't rustig vlie tend beekje aan den voet. Nog veel van die plekjes, die tot stil staan nopen, tot bewonderen dwingen, doen zich voor, te veel om in één keer te, vermelden, nog minder te beschrijven. Over een aardig aangelegd bruggetje, komen de aanleg en opplantingen langs den kleinen Houtweg zich aan ons oog Vertooncn, waarvan elk vakman al kan zeggen wat dat zal zijn in bloei. Tusschcn mooien heesteraanleg komen daar zeker de bloemen, als nergens anders keurig uit, wat vooral bij 't Tulpbloempje zoo eenig is. De krokussen, wier bloei al aardig op weg is, heeft men, om kleur te hebben, kunstmatig het zonlicht ont trokken, waardoor juist bij de opening de „volle bloei" bereikt is. Om later meer over de inzendingen uit te weiden, kunnen wij echter reeds van een niet onbelangrijke afdeeling melding maken, om 't interessante wat men daar mede tracht te bereiken. De afdeelingen Lisse en Haarlemmer meer zonden in, een groote partij krokus sen, die nu bloeiend, en Ln een in Fran- scheii stijl aangelegd gedeelte zijn geplant, en een heerlijk aanzien geven. Zijn deze uitgebloeid dan beplant de afd. Lisse dat zelfde gedeelte met hyacinten, welke daar voor in kistjes gekweekt zijn. Het aantal daarvoor benoodigd en gereed, bedraagt het niet onbetcekenend cijfer van 28,000. Voor soorten zijn daarvoor genomen, „Mad. v. d. Hoop," „Queon of the Blues", „Gertrude," „Roi des Beiges", enz.; wat oen keurige collectie belooft te zijn. Zijn deze wederom uitgebloeid, dan denkt de afdeeling Lisse voor dc derde maak tot beplanting over te gaan met tulpen, waar voor vroege soorten zijn opgezet'cn waar voor „Vermilion brillant," „Prinoesse Hé- lène," „Wouwerman", „Goudvink" enz.; zijn gekozen. Om dan de afwisseling ten einde toe' 68) Zoo'n gesprek deed haar sidderen. Wat was er toch met dat huwelijk? Sandro w?s vast besloten een manier te vinden, waar door zij bij hem kon blijven, en dat huwe lijk rees als een grijnzend spook voor hen. De Prins vertelde haar, wat er op het paleis gebeurd waa, en hoe hij was gered. „Wij wachten nu op de Alexis-Garde", zei hij. ,,Als zij terugkeert voordat de opstande lingen zich meester van de hoofdstad ge maakt hebben, kunnen wij winnen." De terugkomst van de Alexis-Garde was buiten de berekening van de samenzweer ders. In het paleis hocrscht-j groote opwin ding en woede. Men verweet elkaar zelfs niets, Katkhr de sluwe samenzweerder; Slendereff, die in bet blinde haatte; Gruei, de domme egoïst, en de onnoozeie Tadislov, allen werden meegesleept door een maal stroom van woede. Eindelijk openbaarde rich een denkbeeld. Katkin bedacht het na tuurlijk Slendereff voegde er wat aan tce, en Gruel en TadisTov stemden er mee in. „Dit is een prettig verblijf", zei Katkin spottendhij was erg bitter gestemd, om meer dan één reden. De anderen zwegen. In alle geval", ging de Rus voort, „heb ben we toch den Rustemburger uit zijn pa leis gejaagd." „Wat wo eens gedaan hebben, kunnen we nog eons doen", zei Slendereff. by te houden, zal de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur,- daarna nog een beplanting doen met verschillende vroeg- bloeiende gewassen. Nog andere zeer aardige inzendingen,- waarin de bekende figuurpalmen waarmede Aalsmeer een goed figuur maakt, op deze tentoonstel ling een aardige afwisseling geven, zijn vermcldingswaard, doch verdienen niet slechts „vluchtig" beschouwd en beschre ven te worden. Voor de Tentoonstellingscommissie, de den zich met het oog op de verwarming der verschillende gebouwen, nog al eenige, moeilijkheden voor, waarbij vooral de ge bouwen voor de tijdelijke tentoonstellingen groote zorgen eischtcn. Door de Nederlandsche Maatschappij voor Centrale Verwarming en Ventilatie is dat moeilijk vraagstuk naar genoegen op gelost. Deze Maatschappij heeft geheel den aan leg der noodige verwarmingsbuizen cn ke tels op zich genomen, en wel kosteloos. t Mag daarom wel vermeld, en het Bestuur zou het ook zeer op prijs stellen als dc bezoekers dezen aanleg, zoo van belang voor het slagen der tentoonstelling, beschouwden als een inzending buiten me dedinging. Die meer persoonlijk belang heeft bij verwarming-aanleg zal goed doen ook dit Hoofdonderdeel niet buiten beschouwing te laten, en de noodige inlichtingen te vragen welke gaarne worden verschaft. De gebouwen zijn alle van centrale verwarming-aanleg voorzien, doch deels om den grooten afstand, deels om verschillende ketels te demonstrecren, heeft men drieërlei verwarming in de drie verschillende hoofdgebouwen, elk een af zonderlijk aangelegd. Aan de PaviijoenslaAn worden de gebou wen verwarmd met het „Snelcirculatie- Warmwatersysteem," de Kunstzaal en an dere gebouwen met lagen-druk-stoom, waarbij zeker belangrijke waarnemingen zijn te doen en veel belangrijks voor wer kelijk belanghebbenden zal zijn te verne men. Roode Kruis. In de gisteren onder leiding van Z. K. H. den Prins der Nederlanden gehouden algemeene vergadering van het Neder landsche Roode Kruis, werden in dc plaats van de heeren jhr. De Savornin Lohman, jhr. Van Karnebeek, kamerleden, en Tem pelman van der Hoeven, die bedankt had den en aan wie door den voorzitter hulde werd gebracht, gekozen mr. dr. J. A. A. H. de Beaufort, commies aan het depar tement van Buitenlandsche Zaken, dr. G. ,W. S. Lingbcek, arts, oud-leider van de Ned. Roode Kruis-ambulance in Zuid-Afri- ka in 1899, en jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, referendaris van het departe ment van Kolomen. Mevrouw Th. Hal- bertsma-Van Vollen hoven, voorzitteresse van het vrouwencomité te Rotterdam, op wie een gelijk aantal stemmen als op Van Karnebeek was uitgebracht, had zich te ruggetrokken. Te 1 uur werd de Prins door een com missie binnengeleid. Verschillende dames en heeren werden aan Z. K. H. voorge steld. De voorzitter opende de vergadering met een hartelijk welkom aan dc eere leden, vertegenwoordigers van afdeelingen en correspondenten, en deelde mede, dat het hoofdcomité zich onledig heeft ge houden met de herziening der statuten. Er ontbreekt thans nog de regeling van het personeel van het Roode Kruis te velde, de regeling der rangen en graden, enz., welke regelingen nog bij de regocring aanhangig zijn. Door den secretaris, den heer W. J Vervloet, werd het verslag uitgebracht over het tijdvak 1 Juli 1907 tot 30 Juni 1909. In April 1909 zoo wordt daarin onder veel meer anders meegedeeld werd door Z. K. H den voorzitter een beroep gedaan op alle Nederlanders tot mede werking, om aan het Nederlandsche Roode Kruis het volbrengen van zijn taak niet slechts in oorlogstijd, maar ook, en niet Gruel en Tadislov zwegen, en wachtten op het juiste oogenblik om hun instemming te betuigen. „Prachtig!" zei Katkin „Uitstekend. Hoe dikwijls moeten wij dat heerschap weg jagen?" Gruel rinkelde met zijn zwaard; Tadislov draaide woest zijn snor op. „Is eens niet genoeg?" zei Slendereff. Katkin lachte. „Misschien begrijp je den man niet. Hij is ontsnapt, de Rustemburger, de Vreemde ling Zijne Hoogheid Prins Alexander van Renaria gaat niet naar den Donau op dit oogenblik, omdat hij ontsnapt is ,,Ik weet het", zei Slendereff, die nier van dezen toon hield, en die boos begon te worden. „Je behoeft het ons niet te ver tellen, Katkin. Hij is ontsnapt, en wie wil daar in vredesnaam nog aan blijven den ken? Wat moeten we doen?" Kal kin zag, dat hij te ver was gegaan. Zijn eigen gevoelens waren zoo gecompli ceerd, en hij was zoo tot tegenstand geprik keld, dat hij in staat was, in het wildeweg om zich heen te slaan. Maar niemand wist beter dan hij, wat er in een crisis gedaan moest worden, en hij schatte Slendereff ook naar waarde. „Ja, ja. Het is heusch om bitter van te worden", zei hij op een anderen toon. „Wat zullen we doen?" Gruel en Tadislov waren gereed, een hou ding aan te nemen van samenzweerders, die alles met anderen meedoen. „We zijn hier in alle geval goed onder dak", zei Slendereff. „En ik zou wel eens willen weten, wie mij hier vandaan kreeg", zei Gruel met een hooge borat. „Dat zou ik ook wel willen weten", voeg de Tadislov er aan toe. „Maar hem, we moeten hem hebben", zei Katkin „De Rustemburger, hè?" zei GrueL „We moeten hem hebben." „Ja", zei Tadislov, die zijn hoofd schud de op een manier, die vrecselijk moest ver beelden. „O!" „Je moet hem te pakken zien to krijgen", zei Katkin. Slendereff knikte. „Wij kunnen de stad in onze handen hou den' zei hij. Wij kunnen bet bericht van den afstand overal verspreiden; wij kunnen mannen van de nieuwe Regeering publi- ceeren." Katkin berustte er in. Hiervan hield hij „Ja, ja", zei hij. „Ik, Minister van Oorlog", zei GrueL „Vergeet dat niet." „Ik, opperbevelhebber", zei Tadislov. De twee zwollen op van trotsch en von den zichzelf van, enorm belang. „We kunnen vanavond niets meer doen, zei Slendereff, die zich tot Katkin wendde, behalve maken, dat we niet overvallen wor den." „Ik denk het niet. Wij hebben het be wijs van zijn afstand in bezit. Zelfs als do Vreemdeling vrij is, kan hij niets doen, want hij heeft niemand, die voor hem vech ten kan, en morgen zal de heele wereld we ten, wat er gebeurd is." Het staat te betwij'felen of zij hun doel hadden kunnen bereiken. Als zij geweten hadden van de terugkomst van de Alexis- Garde. Maar wat is „als"? Slendereff riep met behulp van Gruel en Tadislov, d© man nen tot de orde en maakte het paleis in staat van tegenweer. Hij maakte plannen om zekere deelen van Rufia te bezetten, zoodat het volk onder den indruk van de nieuwe macht zou komen, en, met het volk op zijn hand, zou de rest van een leien dak je gaan. Zoo gebeurde het, dat dien nacht men- sclien in Rufia rustig insliepen, wien don volgenden dag groote verrassingen zouden wachten. XXIV. Er is maar eon kleine afstand tu88chen triomf ©n wanho op. De dag was aangebroken. De nacht was voorhij gegaan, en de zon stond als een wraakgodin, die vuurroode stralen om zich wierp, in het gloeiend© Oosten. Het nieu we daglicht gaf weer nieuwe hoop. De heu vels waren als met goud bedekt door het bloedroode zonlicht cn dit waa als een schitterende banier voor hen, die dien dag veel zouden ondervinden in Rufia. De menschen ontwaakten in groote span ning. In het Paleis zou er een verwezenlij king plaats Rebben van lang verwachte hoop; belooningen zouden worden uitge deeld, ©n velen, misschien onwaardigen, zouden met roem overladen worden. De sol daten, die nog erg jong waren, want do meesten waren nog cadetten, ontwaakten, lachend en waren vol verwachting van nst plezier; dat er komen zou. Het gekletter van wapenen en het geluid van voetstap pen in de straat maakten deze bedrogen militairen heelemaal vroolijk. Slendereff, Gruel en Tadislov gloeiden van opwinding. Slendereff werkte, Gruel liep deftig op en neer en Tadislov bleef voor eiken spiegel staan. „Wat ben je van plan?" vroeg Slende reff aan Katkin. „Laat je mannon dichtbij het Russische agentschap gain staan. Jij... of ik kunnen van daaruit tot het volk spreken". Het Russische agentschap was tegenover hot gouvernementsgebouw, dat den Prins en Vera tot schuilplaat» diondo. Grambuloff waa den halven nacht wak- kor geweest; Niclief de andere helft. Ma joor Nanof, met de Aloxis-Gardo, hadden zelfs niet gesluimerd. Heel Rufia was in beroering. Grambu- loffs agenten hadden ijverig cn goed ge werkt. Groepjes mannen waren op straat verspreid en deden opgewonden en vree- selijke verhalen, de Prins was aangevallen. De Prins was ontsnapt. God zego.no. hem I Lang leve Prins AlexanderWeg met zijn vijanden 1 Weg met de rochelen 1" Er heerschte een oprechte vreugde, die toonde, dat do Prins populair was. Do kracht van een heerscher zetelt in de ach ting van het volk. Rufia had nog wel iets om den samenzweerders weerstand te bie den, niettegenstaande het Struma-Regiment en de Cadettenschool. De Prins en Vera zagen elkaar weer in den morgen na een nacht vol droomen en verlangen. Hij scheen veel dichter bij haar gekomen te zijn in do laatste vier en twin tig uur. Zij was meer één geworden met zijn bestaan. Haar nu te verliezen,, zou ©en ramp zijn. Hij durfde niet kalm nadenken over de plechtigheid op Pietro's Hoeve; dit drukte hem te voel neer. (Wordt vervolgd^

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 5