fl°. 15360 Dondorda» XT' Maart. A°. 1910. <Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en (feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. Het Hnwelijk van den Prins. T) A fIBT, A T) PRIJS DER ADYERTENTIEN: VaD 1—0 regels /1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere letters naar pla&tsruimte. Kleine edvertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.Voor het incaaseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden l l f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd s(jn 1.30. Franco por post1.65. M1UT1E EN LANDWEER. Den milicien-verlofganger HEINRICH WILHELM GEORG SEUGLING, behoo- rende t-ot de lichting der militie van 1903 en tot het 4de regiment vesting-artillerie, alsmede den verlofganger van de Landweer FREDERIK WILHELMUS VAN DEVEN TER, behoorende tot de landweerliohting van 1908 en tot c?3 Landweer-pontonniers, wordt verzocht ten spoedigste hun tegenwoordige woonplaats op te geven of rich onverwijldbe vervoegen op het bu reau voor militaire zaken ten Stadhuize (kamer no. 9) alhier. De Burgemeester van Leiden, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 17 Maart 1910. Jacht en Visscherü. De Burgemeester van Leiden herinnert aan hen, die zich voor het aanstaande sei zoen 19101911 in het bezit wenschen te zien van Jacht- en Vischakten, of wel van een kosteloozo vergun ning tot uitoefening der vis- s o h e r ij, dat de blanco-verzoekschriften, ter bekoming daarvan gratis verkrijg baar zijn ter Gemeente-secretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór den lsten April a.s., moeten zijn te rugbezorgd ten eindo aan den Commissaris der Koningin in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt belanghebbenden herinnerd dat blanco-verzoekschriften tot het bekomen van buitengewone machtiging tot het ver drijven van schadelijk gevogelte, door mid del van pistoolschoten, het schieten van ko nijnen en ander schadelijk gedierte, en het visschen als het water met ijs is bedekt, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter in- uilling verkrijgbaar gesteld zijn, De Lurgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 17 Maart 1910. Leiden, 17 Maant. De onderofficiers-vereeniging ,,Door Vriendschap Vereenigd" zal Zaterdag 2 April a.s. een uitvoering geven in de groole saai der Stadszaal met introductie, gevolgd door een bal. De gemengde zangvereeniging „Zang- lust" te Alphen, bestaande uit ongeveer GO leden, verzocht den heer Th. Enderle alhier aanvang April als directeur te willen op treden. Beroepen is tot predikant bij de Ned - Herv. Gem. te Waddingsveen ds. J. H. F. Remme, te Yinkeveen en -Demmerik. In Teyler's Gehoorzaal te Haarlem heeft naar ons van daar wordt gemeld (dr. P. J. Blok, hoogleeraar te Leiden, gis teravond voor een talrijk publiek een voor- dracht gehouden over Tborbecke en Groen van Prinsterer, de twee heroën der 19de Deze twee, ver boven him tijdgenooten uit stekende mannen, zullen, door den geschied schrijver met onpartijdigheid gekenschetst kunnen worden genoemd staatslieden, die veel voor hun land zijn geweest, mannen doordrongen van het besef dat boven de partijen staat het vaderland. Sprekers réde, werd met groote aandacht aangehoord en aan het eind met luide toejuichingen beloond. Bij het eindexamen aan -de Rijks-tuin- bouwwinterschool te Boskoop, op 15 en, 16 Maart j.l. slaagden de heeren G. J. Alberts, Boskoop; W. H. C. Allart, Alphen; A. G. Bosgra, BergumW. H. J. Breijl, Den Haag; W. J. P. Godding, Nijmegen; W. M. de Haan, Utrecht; J. Hooftman, Boskoop; J. Kraaijenbrink, Socstdijk; R. G. Kuipers \on Lande, Gouda; W. T. Lemkes, Alphen; O. J. Loggers, Utrecht; M. v. d. Mei, Knijpe; K. J. Perk, Hilversum; N. J. Schaap, Deventer. Men meldt uit AmsterdamTer ge legenheid der installatie van den nieuwen burgemeester jlir. mr. A. Röell, was gisteren door vele ingezetenen de vlag uitgestoken. Fier en breed-uit wapperde het dundoek vooral in de voornaamste straten, welke daardoor een min of meer kleurig aspect hadden verkregen. Van de publieke tribune in het Prinsen hof (Raadhuis), waren de eerste rijen inge nomen door de hoofdambtenaren der ge meente, de tribune was geheel bezet. Er waren 60 kaarten uitgegeven en velen, die buiten queue hadden gemaakt, konden niet worden toegelaten. Een deel der perstribune was gereserveerd voor een aantal dames, onder wie zich mevrouw Roëll bevond. Van de raadsleden waren alleen de hee ren Zimmerman en Sclieltema afwezig. Te ruim halfdrie opende de w.d. burge meester, de heer T. F. A. Delprat, oudste wethouder, de vergadering. Nadat 't gebed was gelezen, verzocht de voorzitter den se cretaris voor te lezen het schrijven van den commissaris der Koningin in Noord-Holland, waarin mededeeling werd gedaan van de benoeming en de becediging van jhr. mr. dr. A. Roëll tot burgemeester van Amsterdam. Daarna verzocht de voorzitter den wethou ders, mr. S. de Yries Czn., dr. N. M. Jose- phus Jitta en mr. S. van den Bergh, den heer Roëll binnen te leiden. De raadsleden verhieven zich van hun zetels en onmiddellijk na het binnentreden van den nieuwen bur gemeester sprak de heer Delprat den beer Roëll toe. Deze rede werd met applaus ont vangen. Van de soc.-democratische groep klapten alleen de heeren Vliegen en Wibaut. De heer Roëll, die den ambtsketen droeg, plaatste zich voor den voorzitterszetel en hield daarop zijn rede. Weer applaudisseer den alle leden, van de soc.-domocraten al leen de heer Wibaut. De zitting werd onmiddellijk hierna ge sloten. Na dc sluiting verwijlden de raadsleden nog eenigen tijd in de raadsz^il om kennis te maken met den burgemeester. In het gezelschap van de familie van jhr. Roëll bevonden zich de heer Jolles, wethou der en mr. Van Essen, secretaris der ge meente Arnhem. Bij de aankomst van den heer Roëll ten stadhuize deed zich een klein incident voor, dat iets to kort deed aan het ceremonièei. De twee boden die in opdracht hadden den nieuwen burgemeester het stadhuis binnen te leiden, stonden, den staf waarmede zij hem vooraf moesten gaan in de hand, Z.Ed. Aohtb. aan den ingang op te wachten. Een heer vroeg aan een hunner: „of de dames al binnen waren." Op het bevestigend ant woord ging hij ook naar binnen. Eerst toen bemerkten de boden dat die heer niemand anders was dan de nieuwe burgemeester, dien zij nog niet kenden. H. M. de Koningin-Moeder heeft gister avond het Diligentia-concert bijgewoond. De Belgische gezant bij ons Hof, Baron Guillaume, begaf zich gisteren naar Brussel. De Minister van Marine verleent a.s. Vrijdag geen audiëntie. BODEGRAVEN. Als een zeldzaamheid kan worden medegedeeld, dat bij den land bouwer S. alhier een kalf is geboren, dat 140 pond woog. GOUDA. Aan den Raad is aangeboden de rekening der inkomsten en uitgaven van het gemeente-pensioenfonds over het jaar 1909. Uit deze rekening blijkt, dat de ont vangsten en uitgaven resp. bedragen f 38,973,511 en f 38,807,S0i, zoodat de re kening sluit met een saldo van 1 165,74. Het totaal der bezittingen van het fonds bedroeg op uit. December 1909 f 131,203,09, tegen f 114,783,19 in 1C03. Aan bijdragon van oontribueerendc ambte naren werd ontvangen f -1634,29, aan rente f 5270,851. Aan lijfrente werd uitgekeerd f 2040, aan pensioenen en gratificatiën f 11,305,85. B. en Ws. stellen den Raad voor de reke ning goed te keuren. Het nieuwe Van-Iterson-ziekenhuis, een schenking van de dames Van Iterson, zal Woensdag 6 April oriicieel worden ge opend. HAARLEMMERMEER. De twaalfjarige L. 0. liccft, toen hij uit de school aan den Aalsmeersderwcg kwam, zijn medeleerling, deu 10-jarigen D. A. K., onverhoeds ainge- vallcu en een griffel in het achterhoofd gedrukt. De hulj) werd ingeroepen van dr. B-, te Aalsmeer, die na operatie de overbren ging gelastte van den verwonden knaap naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden, waar een paar stukkon van den afgebroken grif fel uit het hoofd verwijderd zijn. Tegen den misdadiger is proces-verbaal opgemaakt, ter wijl liet verwonde knaapje zich nog in liet Ziekenhuis bevindt. I1ILLEGOM. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de O. L. S. is dc volgendo voordracht opgemaakt: 1. mej. E- E. Groustra, te Haarlem2. mcj. J- A. JansenHeitmajer, te Aalsmeer; 3. mej. C. M. G. Blooker, te Haarlem- De algcmeene vergadering van aandeel houders der „Hillegomsche Bloembollen- kweekorij en handel", voorheen M. van Waveren en Zonen, heeft de balans met de winst- en verliesrekening over 1909 goedge keurd, en het dividend, zooals gebruikelijk, op 5 pCt. bepaald. KATWIJK. Aan de Chr. School voor meer uitg. lag. ond. alhier is benoemd in de va cature-Lotman de lieer G. A. Gaikhorst, te Delft. Gisternamiddag word in ,,De Roskam" te Katwijk-Binnen de algcmeene vergade ring gehouden van aandeelhouders in den „Straatweg van het sohouw van Duiven voorde paar Katwijk-aan-Zec", welke werd bijgewoond door twee commissarissen en vier aandeelhouders, samen uitbrengende twaalf stemmen. Na opening door den voorzitter deed deze mededeeling van iugekomen stuk ken. Allereerst was ingekomen een schrijven van den lieer II. I. M. C. van Oordt te Arnhem, waarbij deze ontslag nam als com missaris, hetgeen voor kennisgeving werd aangenomen. Voorts een verzoek om eer vol ontslag van den administrateur, den heer W. C. Maarlevcld, te Valkenburg, en dat wegens vermoedelijk vertrek naar elders. Met zeer waardeerendo woorden voor de wijze, waarop do heer M. de betrekking liad bekleed, werd hem dat ontslag op do meest eervolle wijze verleend. Op voorstel van commissarissen werd be paald, om over 1909 als dividend uit te koeren 1 pGt., wat nog niet zoo gering is, waar de aandoelen niot hoog zijn genoteerd. Ook nog, dat in het loopende jaar 150,000 steenen zullen worden verwerkt. Daarna heeft plaats rekening en verant woording over 1909, welke door dc ter ver gadering opgekomen aandeelhouders wordt nagezien en itfccoord bevonden met de bc- bescheidcn. In verband met het eervol ontslag, zoo even aan den administrateur verleend, ver klaren nu dc beide commissarissen, dat ook zij tegen 1 Mei a. s. wenschen af te treden, zoodat tot de benoeming van een nieuw bestuur moet worden overgegaan. Na gehouden stemming bleken te zijn uit gebracht op ds. B. Bollee, te Katwijk aan den Rijn, 10 stemmen; op do heeren Gloich- man en Schultz van Haegen, beiden te '6-Gra- venhage, elk 5 stemmen en op don heer Schalij 1 stem. De meeste stemmen zijn der halve uitgebracht op de hccrcu Bollee, Gleichman en Schultz van Haegen. De heer Bollee stelde de al of niot aan neming van het commissariaat afhankelijk van de. beslissing, welke de bcido andere lieeren denken te nemen. Dezen verklaren evenwel op hun beurt commissaris te wil len blijven, wanneer dc heer Bollee wil op treden als firiancieel-vcrantwoordelijk com missaris. Ook wenschen die hoeren, dat de lieer W. C. Maarlevcld, thans nog administra teur, eveneens zou optreden als commissa ris. Blijkbaar wensoht men diens kennis cn ondervinding nog niet te willen missen. Do heer M. verklaart zich hiertoe bereid, wan neer de hoer Bollee, als woonachtig to Kat wijk, wil voldoen aan het verlangen van heeren commissarissen. De heer B. geeft ten slotte toe, waarop dë vergadering mot al gcmeene stemmen tot vierden commissaris den heor W. C. Maarlevcld, te Valkenburg, benoemt. Na nog eenige besprekingen wordt de al- gemcene vergadering gesloten. LISSE. Dc gisteravond in hotel „Dc "Witte Zwaan" geveilde pcreeelen van de Erven Lemmers, aan den Heerenwog, cn van de wed. A. Tibboel, aan de Kanaalstraat-, zijn opgehouden. Perceel I van dc Erven Lem mers op f 5100 en perceel II van de wed. A. Tibboel op f 2950. NIEUW VEEN. In de vergadering der ijs- club bleek, dat de rekening sloot met een batig saldo van f 376. Herkozen werden' de lieeren F. M. Baudt en J. A. Kiebert als bestuursleden. NOORDWLTKERHOÜT. De publieke vei ling in hotel ,,'t Rechthuis" heeft bij af slag opgebracht f 4675. Koopers waren: Geerlings, C. v. d. Burg cn B. Broekhof, terwijl de respectievelijke opbrengsten wa ren: perceel I f 2000, pore. II i' 1600, en perc. III f 1075. SASSENHKIM. De lieer A. Rotteveel P/a, is als poldermeester van den Motligerpolder herbenoemd. De Raad is bijeengeroepen tegen Za terdag 19 Maart, 's avonds te halfacht. De agenda luidt: Ingekomen stukken en het geen verder ter tafel zal worden gebracht. RIJNSBURG. In verband met het bou wen van een lokaal aan de School met do:i Bijbel, Smidsteeg, cn de weinige plaatsruimte wordt met 1 April xi. s. een klasse dier school tijdelijk ondergebracht in het gebouw „Concordia" VALKENBURG. In het kerkgebouw der Ncd -Herv. Gem. had gisteravond plaats do aangekondigde uitvoering der Chr. zang vereeniging „Bennebroek", een korps van 34 leden. De opkomst was tamelijk, had beter, veel beter kunnen zijn. En zooals gewoonlijk, do afwezigen hadden ongelijk, want er is lief, heel lief gezongen. Vóór de pauze voldeed ons liet meest No. 2: „Avondlied" en No. 4: ,.Lievcnd"; een kwartet, dat op verzoek moest worden herhaald. Nog werden wij vergast op en kele nummers buiten het programma, waar van ons zeer goed voldeed„Op het water" en oen solo met bromstemmen, die mooi werd uitgevoerd. Na do pauze werd „Loflied" verdienste lijk gezongen, waarbij dc sopraanpartij zich bepaald onderscheidde. Ook dc overige num mers kwamen goed tot hun recht. Of er dan geen aanmerkingen waren? Ze ker wel, maar wo houden die in de pen. want de Verecniging, die van zoo ver tot ons kwam, deed haar besl, pakte ons pu en dan, en daarbij komt, dat de leden zij:i dilettanten. "Wij wenschen het korps meur te hooren, en hopen maar, dat onze eiger Zangvereeniging, vóór kort ojigcricht, aan haar oudere zuster een voorbeeld zal nomen. Ds. Koek, die aan het eind met dank zegging sloot, bracht dien dank den leden van liet korps, ,maar niet minder den di recteur, den heer J. van Snipponberg, die ook dezen avond weder toonde te zijn dc rechte man op do rechte plaats. VOORSCHOTEN. Morgenavond heeft in liet /Vinbnchtshuis voor de leerlingen der Ambachtstcekenschool een openbare les mot prijsuitdceling plaats. Tentoonstelling "van de gemaakte toekeningen wordt gehouden a. s. Zondagnamiddag. Bij Kon. besluit is mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, met 1 Mei 1910, benoemd tot burgemeester der gemeente Arnhem; met 1 April 1910, bij den Centralen Ge zondheidsraad, bevorderd tot commies F. Heyne, thans adjunct-oommies, en tot adjunct-commies E. L. Ahlrichs, thans ïste- klerk-teekenaar on J. II. Hölscher, thans lste klerk; aan den officier-machinist 2de-kl W. Dondorff, met 1 April 1910, op zijn ver zoek, eervol ontslag uit den zeedienst ver leend. 63) - „De Rustemburgerl Vooruit, mannen!" (En Gruel, met een pistool in de hand, hol- .de van de eene kamer naar de andere, van 'de eene trap naar de andere, met een ver- 'bazend - groote volharding. Hij werd ge- ivolgd door mannen, die op buit belust .va- reu, en die iedere kamer vlijtig overhoop haalden. Meubelen werden omvergegooid, met bedden werd gesmeten, alle deuren open. Als iemand niet een erg goede schuil plaats had, had hij weinig kans om niet ontdekt te worden, terwijl deze menschen ronddwaalden. Slendereff en Tadislov voer den allebei kleine troepjes aan, en van tijd tot tijd ontmoetten zij elkaar, als zij van een kamer in een andere gingen. „Heb je hem gezien?" „Neen." „Geen spoor V' „Neen." „Hij kan toch niet ontsnapt zijn.." „Onmogelijk. Hij houdt zich ergens Bchuil „Vooruit, mannen! Zoekt den Rustembur ger! Jaagt den vreemdeling weg! Renaria voor de Renariërs Er steeg een gebrom op onder de man schappen, dat misschien wel voor een hoera gehouden kon worden, en de mannen zetten niet ongaarne hun werk met nauwgezetheid £n genot voort. Plotseling drongen kreten, niet van vreug de of louter opwinding, mair van vrees, te midden van het oproer in het paleis, j Zij, die het niet begrepen, hielden een j oogenblik op om te luisteren. De gillen j werden herhaald, en sommigen onder de luisterenden kregen een vreemd gevoel, want de kreten waren afgrijselijk. Gruel was op een van do slaapkamers op de bovenste verdieping, en hij luisterde, „Wat is dat?" zei hij. „Ga eens kijken Gramoff." Een van de mannen ging naar beneden, en toen bij dichterbij kwam, werden de kreten minder doordringend, maar boter te onderscheiden. Zij waren helderder, maar toch zachter. Zij kwamen van de bedienden van het paleis, die in een van de kelders samenge schoold waren en nu door de soldaten wa ren ontdekt. Gelukkig schenen de kerels, die zoo roekeloos met de meubelen omge sprongen hadden, niet door bloeddorst aan gegrepen. Eigenlijk, als velen te zamen één achtervolgen, en die toevallig geen bijzon dere vijand is, heerscht er weinig eenheid, en onder zulke omstandigheden godragen de vervolgers zich meer als gekken dan als schurken. Eenige meisjes werden vlug beet gepakt en er werden wel kussen gestolen, zonder dat er toestemming gevraagd werd. Maai" gelukkig vielen er geen 6lagen, hoewel de kreten uit den grond van het hart kwa men, want de bedienden van beide seksen waren bang. Slendereff haastte zich er heen en joeg de angstige bende spoedig naar boven, naar de troonzaal. Misschien koos hij toe vallig die plaats uit; maar misschien ook deed de grootte der zaal hem er toe beslui ten. Maar toen hij ze daar gekregen had, begon hij te trachten, iets uit hen te krij- I gen. j Terwijl hij een man bij den arm pakte, vroeg hij „Waar is de Prins V' „Ik weet het niet, mijnheer." „Waar is hij?" herhaalde Slendereff, ter wijl hij zijn revolver langzaam op do oogen van den man richtte, wat het gevolg had, dat eenige bedienden aan het schreeuwen gingen en eenigen flauw vielen. „Laat ze stil zijn," zei Slendereff tot een van zijn eigen mannen. „Geef antwoord," zei hij tegen den man, die hij bij den arm vasthield. Maar de man het was de knecht was doodsbleek en stom van vrees. Hij schudde het hoofd. Slendereff schudde hem been en weer. „Spreek! Waar is hij?" „Ik weet het niet," slaagde de man er in te mompelen, en hij zag er aldoor uit alsof hij bezwijmen zou. Slendereff begreep, dat als de man het wist, hij het wel uit puren angst al zou ver teld hebben, en dus liet hij hem gaan en pro beerde het met een van de vrouwen. Maar zij viel op de knieën en gilde en kreeg ein delijk een toeval voor dat Slendereff een woord tegen haar kon zeggen. De aanval op het paleis was goed ge slaagd, maar tot nog toe was het niet ge lukt den Prins te pakken en op het laatst begonnen niet alleen Slendereff, Gruel en Tadislov het vervelend te vinden, maar Katkin ook. Hij was buiten blijven wachten om den Prins als gevangene te zien wegrijden en er kwam geen Prins opdagen. Katkin gaf het wachten op en ging het paleis bin nen. Zelfs dezen avond kwamen zijn plan nen niet zóó mooi uit als bij verwacht had. Het is beter voor samenzweerders om niet te veel te verwachten en te maken, dat zij beel zeker van hun zaak kunnen zijn. In dit geval was er een beetje te veel ver wacht. Katkin kwam de troonzaal binnen, toen het meisje een toeval kreeg. Slendereff legde het geval uit, en Katkin wilde dc bedienden ondervragen. Maar daar zij niets wisten, konden zij ook niets vertellen, en dus werd er niets gewonnen door ze bang te maken of om te koopen. Gelukkig werden ze verder niet lastig gevallen. Een van de meiden zei, dat zij dacht, dat de Prins ergens in de buurt van do troonzaal was, maar zij kon geen duidelijker inlichtin gen. geven. Ondertusschen kon men de soldaten hoo ren, die het paleis doorzochten; zij gooiden met de dingen, zongen gedeelten van liedjes, en van tijd tot tijd stak er een zijn hoofd door een raam, om zijn mak kers buiten te begroeten En prins Alexander was te midden van dit alles en zag veel, want de lichten waren aangestoken in de troonzaal; en door de kamperfoelie op de zuil kon de Prins prachtig alles gadeslaan. Gruel en Tadislov voegden zich gauw bij Slendereff en Katkin en zij waren alle vier erg boos, dat zij er nog niet in ge slaagd waren den Prins te vangen,. „Hij zou er toch niet van door zijn ge gaan?" zei Gruel. „Neen," zei Katkin. „Waar zit haj dan?" „Ergens hier." „Waar dan?" „Verborgen." Zij bromden allemaal: zij wisten, dat hij zich schuil hield. „Zou het helpen, om die menschen te pijnigen tot ze het zeiden?" vroeg Tadislov, die de bedienden bedoelde. Slendereff schudde zijn hoofd. „Ik heb het geprobeerd," zei hij: „Zij weten niets," voegde Katkin er aan toe. „Wij moeten voortgaan met zoeken," zei Slendereff. Dus gingen zij weer in 't rond loopen, ter wijl ze hun mannen met dreigementen, aan moedigingen, ja, zelfs met slagen voortjoe gen. De meubelen werden nog eens omver gegooid; en de manschappen gingen weer van de ceno kamer naar de andere, ter wijl zij vlijtig zochten. Do mannen werden overmoedig en do bedienden begonnen bun vrees te verliezen, en toen een paar soldaten met koekenpan- non in de hand en braadpannen op het hoofd verschenen, begonnen de arme, vreesaeh-< tige schepsels, die eerst gegild hadden van angst, vreeselijk te lachen. Er kwam gauw afleiding. Tadislovs man nen hadden de eer van een vangst. Met kreten, haast van triomf, stormden zij do troonzaal binnen, terwijl zij een man voort sleepten. Het was Dimitri. Katkin en Gruel waren in de kamer, ea Slendereff kwam ook onmiddellijk. (Wordt vervolgd^

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1