Zaterdag 13 Maart. A°. 1910. §eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIJF Bladen. Vierde Blad. Offieieele Kennisgeving. UINI)I:RWET. No. 15356 LEIISCH M&BIAB PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels /"1.05. Iedere regel meer Grootere lettere naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Cents.Voor het incasaeeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents j per 3 maanden I f 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agonten gevestigd aijn 1.30. Franco per post f 1.65. Woensdag en Zaterdag moet vooral worden opgegeven of men de ingezonden adver tentie als gewone of als kleine advertentie ■nenscht geplaatst te zien. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, lste alinea, der Hinderwet; Brengen bij de_e ter algemeene kennis, dat door lien vergunning ia verleend aau H. E. DIETRICH en rechtverkrijgenden tot.het oprichten van een rijwielherstel- plaats met gassoldeertoestel, in het per ceel Apothekersdijk No, 29. En geschiedt hiervan openl>ar§ kennis geving door plaatsing in het „Leidsch Dagblad." Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 12 Maart 1910. HINDEBWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, lste alinea der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan de Firma J. ZUURDEEG en Zn. en recht verkrijgenden tot het uitbreiden van de far briek van wollen dekens aan den Ouden Singel No. 180, door het bouwen van nieu we fabriekslokalen op het terrein der per- ceelen Oude Singel 182 en 182a, welke wor den ingericht tot weverij, spinnerij en wol- magazijn en door het bouwen van een ver dieping op een bestaand gedeelte der fa briek, bestemd tot wolmagadjn. En geschiedt hiervan openbare kennisge ving door. plaatsing in het ,,Leidsch Dag blad". Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN HEIJST, Secretaris. Leiden, 12 Maart 1910. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet: Brengen ter algemeene kennis, dat door B. KOOREMAN, winkelier, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor don verkoop van uitsluitend Aloohol-vrijen drank, voor gebruik ter plaat- He van verkoop, in den winkel van het per ceel H. Rijndijk 78. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN HEIJST, Secretaris. Leiden, 12 Maart 1910. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gekt op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door 7. ZWIERS, schippersknecht, wonend© te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om Verlof voor den verkoop van alcoholhouden den, anderen dan sterken drank, voor ge- faruik ter plaats© van verkoop, in den win kel van het perceel Oude Vest 187. Burgemeest&r en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN HEIJST, Secretaris. Leiden, 12 Maart 1910. Vaccine. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op Dinsdag 15 Maart a. s. en tot na dere aankondiging desDinsd ags van elke week telkens des nami d- d a g s te 2 uren in het Eli sa- bethshof aan de Oude Vest, gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze-inenting' ,van on- en minvermogenden, wordende te vens aan belanghebbenden Herinnerd, dat zij slechts worden toegelaten op- -vertoon van een bewijs hunner geboorteinschrijving. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN HEIJST, Secretaris. Leiden, 12 Maart 1910. Leiden, 12 Maart, j== ;,Der Graf von Luxemburg"- had 'gisteravond geen talrijk publiek naar den schouwburg gelokt. Integendeel, dé zaal was overal slecht bezet; het parterre ter nauwernood half. En toch kan de uitvoe ring dezer operette door Edmund's Wiener Operetten-Gesellschaft wel tot de meest verzorgden gerekend worden, welke in den laatsten tijd werden vertoond. Natuurlijk heeft de intrige niet veel om het lijf; daar is 't een operette voor; doch de muziek is niet onaardig, nu en dan zelfs pakkend, meermalen bijzonder aangenaam klinkend. Franz Lehar heeft er slag Van afwisseling in zijn compositie te leggen. Daarbij kwe ten de hoofdvertooners zich de een meer, de ander minder verdienstelijk van hun taak, met name wat betreft de dames Liserl Linden als Juliette Vermont, die èn door opgewekt spel èn door voordracht, uitmuntte, en Olga Lenk als de Groote- Opera-zangeres Angèle Didier, die inder daad mooie oogenblikken had. Zij gaven aan het geheel iets bekoorlijks. René, de Graaf van Luxemburg zelf, (Fr. Weide- man) en de schilder Armand Brissard (Carl Theumann) hadden wel iets losser kunnen zijn, vooral de eerste in 't begin. Ze had den zeker nog meer voldaan als hun zang altijd even zuiver ware geweest. De oude vorst Basil (Anton Phatl) was door zijn ko misch optreden onbetaalbaar. Het orkest gaf reden tot tevredenheid en de kleine koren dito. In 't kortAan terugroepingen mangelde het niet en sommige gedeelten moesten zelfs worden herhaald. Op Dinsdag 29 Maart a.s. zal in den Leidschen Schouwburg een concert plaats hebben te geven door mevrouw Alida Lo- manLütkemann, sopraanzangeres; mej. C. Mac Gillavry, piano, en den heer Jhr. A. Rappard, viool. Het programma bevat lie deren van Brahms, Reger, St.-Saens, Du- pont en Arne, bonevens Sonates op. 78 en op. 100 van Joh. Brahms. In een vorig nommer werd gemeld, dat de Meisjesstudeütenvereeniging alhier haar medewerking zou verleenen op een feest avond, te geven bij gelegenheid van het Congres van den Nationalen Vrouwenraad. Naar men ons nu meedeelt, berustte dit op een vergissing. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsehe Zaken is met ingang van 10 Maart 1910 benoemd tot: onder-directeur bij het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, dr. J. H, Holwerda, thans conservator bij dat museum; administrateur bij het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, de heer P. L. van Genderen te Amsterdam. Voor het examen in de nuttige hand werken zïjn te 's-Gravenhage geslaagd de dames: C. Vcrmcij, J. A. Ovcrduin, J. H. Lancel, A. M. Gastman, M. J. Groen, allen te Leiden, en J. A, H. Roelofs te Oude-We- tering. Het centraal-bestuur van den Neder landschen Tuibbouwraad heeft de heeren H. M. Velders, te 's-Gravenhage, en C. vau Lennep te Eist (O. B.) aangewezen als af gevaardigden naar de internationale tuin bouwtentoonstelling te Boeda-Pest, die >n de eerst© helft van Mei wordt gehöudcn, met de opdracht, een onderzoek in te stel len naar de ontwikkeling van den tuinbouw, den handel in tuinbouwproducten, het ver- eenigingsleven op tuinbouwgebied, enz. in Hongarije. Aan de regeering is financieeie steun gevraagd ter tcgemoetko/ning in de kosten van dit onderzoek. Hetzelfde oentraal-bestuur heeft tevens besloten, een broeiglasverzekering tegen hagelschade op to richten ingaande op een nader te bepalen datum. Door de tuinders van Loosduinen en enkele andere plaatsen zal voor ongeveer één inillioen gulden aan glas verzekerd worden. De afd. Gouda en, Omstreken der Hol- 'landsohe Maatschappij van Landbouw hield te Gouda een vergadering ter bespreking van de wenschelijkheid om al of niet ad- haosie te betuigen aan het door de Ned. Vereeniging van Kaashandelaren bij het ge meentebestuur van Gouda in te dienen ver zoekschrift ter verkrijging van een vast aanvangsuur voor de kaasmarkt en dit te stellen op 8 uur. Met groote meerderheid van stemmen werd besloten geen adhaesie te betuigen. Door den heer C. van Veen werd daarop voorgesteld te verzoeken het aanvangsuur te bepalen op 6 uur. Ook dit voorstel werd met groote meerderheid verworpen, zoo dat de vergadering zich uitsprak voor het behoud van een vrij aanvangsuur. Op voorstel van den heer A. van Wijnen zal den Gemeenteraad van Gouda van dit besluit worden kennis gegeven. Bij de rondvraag pleitte de heer L. Ver kerk de wenschelijkheid om, ter voorkoming van beenbreuk bij varkens, aan het Waag gebouw een voetbrug aan te brengen. Over weging van dit denkbeeld werd door liet bestuur toegezegd. In Hotel „den Ouden Doelen" te 's-Gra venhage, is aangekomen de gezant van Siam, Phya Visutz Kosa. Bij Kon. besluit is bepaald, dat aan re serve-officieren behoorende. tot de Landweer en aan Landweer-officieren, die deelnemen aan landweeroefeningen buiten hun woon plaats en ter plaatse, alwaar de oefeningen worden gehpuden, in hun eigen huisvesting hebben te voorzien, een bijslag op het hun toekomende traktement wordt toegekend, ten bedrage van f 2 per dag, van en met den dag der opkomst op de oefenplaats tot en met den dag vóór dien van vertrek naar hun woonplaats. In d© Woensdagavond gehouden ver gadering van dc classis Amsterdam der Geref. Kerken werd na p'reparatoir examen de heer W. G, Harrenstein, candidaat van de Vrije Universiteit, tot het predik ambt in de Geref. Kerken toegelaten. Naar „De Tel." verneemt, heeft de heer J. Ferrares Jr., inspeoteur-handels- agent bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Rotterdam, met 1 Mei as., na een diensttijd van ruim 36 jaren, zijn eervol ontslag als zoodanig aan gevraagd. Tot onderwijzer aan de R.-K. Par. Bijzondere school to Alphen a./d. Rijn, is benoemd de heer J. L. H. Herberichs van de openbare school te Wijlre (Limburg.) j Te Hilversum is in don ouderdom van 79 jaren overleden de heer L. M. Rood, emeritus-voorzanger bij de Israëlietische gemeente te Gouda. De overledene was ver sierd met do eere-medaille in goud van de Oranje-Nassau-orde, welke onderscheiding hem to beurt viel bij zijn zilveren jubileum, dat hij te Gouda vierde. Naar de „Dordt. Ot." verneemt, heeft de quaestie, die aanhangig was tusschen de. J. Keiler, predikant bij de Ned.-Herv. gem. te Dordrecht, en den heer O. den Hartog, voorlezer en voorzanger der Groote Kerk, geen verdere gevolgen gehad, daar de Ker- keraad verklaard heeft, dat de uitingen van ds. Keiler van geheel persoonlijkon aard zijn cn niet de meening van den Ker- keraad uitdrukken. De minister van birmenlandsche zaken noodigt in do ,,Stct." de besturen van de vereenigingen, die over 1910 in aanmerking wensohen te komen voor een rijkssubsiuie tot bestrijding van lupus, uit hun daartoe strekkend op gezegeld papier geschreven verzoek vóór 1 April a.s. tot de Koningin te riohten. Men schrijft dd. 11 Maart uit 's-Gra venhage: Een groote stoet van vrienden, belang stellenden en van velen, <Ee in den maat- schappelijken, kring met den overledene samengewerkt hebben, sloot zich hedenmid dag op Oud-Eik en Duinen aan achter de zonder eenjge bloem of krans belegde lijk baar, die liet stoffelijk overschot ten grave voerde van den heer H. M. de Yries, lid dor Prov. Staten van Zuid-Holland, oud agent van de Ned. Bank hier ter stede. Aan het hoofd van die lang© rij ging de commissaris der Koningin, mr. Patijn, met de heeren Krap en mr. Limburg, leden van Ged. Staten, terwijl de prov. vergadering verder vertegenwoordigd was door de leden dr. Lely on mr. Brunt. Hierachter volgden o. a. de oud-minister Van der Sleyden, de leden der commissie van t-oezicht op heb middelbaar onderwijs de heeren De Marez Oyens, voorzitter, De Bruyn, Gijsberti Ho- denpijl en mr. Andries, do wethouder van Onderwijs, de heer Van Sandick, mr. A. Moens, directeur-secretaris der Ned. Bank, vertegenwoordigende haar directie, hoofden van verschillende credi-etinstellingeno.a. de heeren mr. Van Berckel en Gebel. de heer Sillevis* voorzitter der Kamer van Koophandel, met mr. Verbroeck, secretaris dier Kamer, de kerkeraad on vole lidmaten van do Doopsgezinde gemeente alhier; de heeren dr. Haverman, directeur. De Bock, waam. direoteur der 5-jarige, en dr. Quint, directeur der 3-jarge hoogere burgerschool in deze gemeente, zoomede eenige ambtena ren en beambten, thans of vroeger bij het bankagentseiiap alhier werkzaam. Ds. De Waart, em,-predikant der Doops gezinde Gemeente, herdacht den ontslapene in eenige hartelijke woorden, waarop de zoon van den overledene dankte. BODEGRAVEN. De opening van het Tuberculose-Museum der Zuid-Hollandsche vereeniging „Het Groene Kruis", aange vraagd door de afdeeling „Bodegraven en Zwammerdam", zal alhier, plaats hebben op Donderdag 24 Maart a.s. HAARLEMMERMEER. Te Nieuw- Vennep had de verkoopïng plaats van ruim een honderdtal kerk- en schoolscha- pen ten bate der Chr. school en der R.-K, armen aldaar. De gemiddelde prijs bedroeg 25 gld., tegen ruim 18 gld. het vorige jaar, zoodat de opbrengst aanmerkelijk grooter was dan bij den vorigen verkoop. De vereeniging ,,Het Hulpkruis" (voormalig Oranjekruis) hield haar jaarver gadering, waarin de penningmeester reke ning en verantwoording deed. Het bleek, dat de jaarrekening sloot met een batig saldo van ongeveer f 5. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. A. Bakker, M. Breure en H. van Vuuren. HAZERSWOUDE. Onze gemeente telt volgens de onlangs gehouden volkstelling 1908 mannen en 1927 vrouwen; totaal 3835 zielen. Bij den veehouder A'. Qualm, in den Bent, werd een schaap moeder van vier levende lammeren; zeker een zeldzaamheid. HILLEGOM. Aan haar werklieden deelt de firma M. van Waveren en Zonen mede, dat zij van de Vereenigde Bloemistwerk lied en voreenigingen een circulaire ontving, inhoudend© hot verzoek het loon o, f 10 per week te brengen. Het zal slechts dan mogelijk zijn hieraan te voldoen, wanneer het loon in het geheelo bloembollendistrict Noord- zoowel als Zuid-Holland, op het zelfde peil komt te staan. Alhoewel zij uit principe wel iets voor het voorstel voelt, moet zij uit zakelijk oogpunt tot de slotsom komen, dat de eisch op het oogonblik in een ongunstigen tijd gesteld is. Desalniet temin zal zij, indien de andere firma's van eenige beteekenis op bovengenoemd voor stel ingaan, zich niet terugtrekken. Zij wensoht echter aan het einde van deze beschouwing nog in het midden te brengen, dat het gemiddelde werkloon (ex tra-loon voor extra-werk buiten beschouwing gelaten), maar medegerekend, hetgeen be taald wordt aan het ondersteuningsfonds, de ongevallenverzekering, liet pensioenfonds en voor de koffie, het bedrag van f9,95 be reikt, hetwelk slechts weinig afwijkt van het voorgestelde loon. Dit neemt niet weg, dat, mocht men in de gehoele streek er toe over gaan liooger arbeidsloon te berekenen, zij de zooeven genoemde extra-betalingen niet in rekening zal brengen, maar met het al gemeene tarief medegaan. De toestand van den werkman 0. Been. onlangs ernstig door een omstortenden kip- kar verwond en thans verpleegd in het Academisch Ziekenhuis te Leiden, is vrij gunstig te noemen. Geheel herstel wordt niet onwaarschijnlijk geacht. KATWIJK-AAN-ZEE. Door de politie werd hier een reeds bejaard man aangetrof fen, die niet goed wist, waar hij zich be vond. Hij was gepensionncerd koloniaal en is woonachtig te 's-Gravenhage. De man was doornat cn verklaarde in een sloot ge worpen to zijn. Daar hij niet wel bij zijn zin nen was werd hij door de politie naar zijn. woonplaats gebracht. Gisteravond werd in de Gemeentezaal een vergadering belegd van de „Vereeni ging tot stichting en instandhouding van een Tehuis voor Jongelieden." Na opening met gebed deed dc Voorzitter mededeeling van enkele zaken. Hij deelde een en ander mee van ingekomen giften en van den arbeid van het dames-comitó voor den bazaar, waarvan wij in dit blad reeds vrooger enkele dingen meedeelden. Uit een en ander bleek, dat het met de zaak van het „Tehuis" goed vooruitgaat, zoowel wat financieelen steun, als wat de sympathie der bevolking van Katwijk betreft Om de werkzaamheden te kunnen voort zetten, had de Vereeniging Koninklijk goed gekeurde statuten noodig. Bij acclamatie werden, na voorlezing en korte toelichting, de statuten der Vereeniging „Ons Huis" te Noordwijk-aan-Zee, met een kleine wijzi ging overgenomen. Wij nemen er het belangrijkste uit over: Het doel der Vereeniging is do behar tiging der Christelijke en maatschappelijke belangen der bevolking van Katwijk, gods dienst en zedelijkheid onder haar te doen toenemen, tot geregclden arbeid aan te moe digen, het drankmisbruik tegen te gaan en kcryiis, beschaving en gemeenschapszin te vermeerdoren. De grondslag der Vereeni ging is Gods Woord. Middelen ter bereiking van het doel zijn: het openstellen van een lokaal voor gezellig samenzijn, tevens Volkskoffiehuis voor vreemden, het doen houden van lezingen en voordrachten, 't in gebruik geven van de zaal aan andere Vereenigingen wier doel niet met dat der Vereeniging strijdt en verder elk wettig raiddel, dat tot het genoemde doel kan strekken en niet met den grondslag strijdt. Leden der Vereeniging zijn zij, die een jaarlijksohe contributie van ten minste vijf tig cents bijdragen; het bestuur bestaat uit zeven, to Katwijk wonende, leden, die door do leden worden gekozen, verder worden door dc leden uit of buiten hun midden drie commissarissen gekozen die blijvend zitting hebben, doch zelf ontslag kunnen nemen. Op deze statuten zal do Koninklijke goedkeuring worden aangevraagd. Alsnu was aan de orde liet kiezen van een bestuurslid dewijl het bestuur nog onvoltal lig was. Gekozen werd de heer E. Smit, theologisch student, die verklaarde zich zijn verkiezing te laten welgevallen. Nadat de Voorzitter gevraagd had, of d© vergadering het goed vond, ter besparing van tijd, onkosten en moeite de verdere werkzaamheden aan het bestuur over te la ten en daarop goedkeuring had ontvangen, werd de samenkomst op gebruikelijke wijze gesloten. LEIDERDORP. Ingelanden van den Stadspolder hebben dé rekening over 1909 vastgesteld in ontvangst op f 663,89, en, in uitgaaf op f 579,G2& en alzoo met een batig saldo van f 84,26j. LISSE. Bij ondershandsche aanbesteding is de bouw van een steenen bollenschuur voor rekening van den heer B. Leyten aan den -Ringdijk, opgedragen aan den heeir Hendrik Huis in 't Veld, te Lisserbroek. NOORDWIJK. Gisteravond zijn do lesson aan den herhalingscursus van do R.-K. Jon. gelingsvereeniging „Geloof eu Wetenschap" geëindigd. Door den heer J. A. Engels man zijn do lessen gegevon in taal, rekenen en aanverwante vakken. Een groot deel der leerlingen heeft tot hot einde too do lessen! trouw gevolgd. De laatste les gisteravond werd bijgewoond door den wcleerw. lieer kapelaan J. Nielius, adviseur van „Geloof en Wetenschap." Het moet èn voor den ad viseur, èn voor den heer Engelsman een voldoening geweest zijn, dat vele jongelui, onder wie er enkelen zijn, die reeds lang do lagere school verlaten hebben, hun be lang zoo goed begrepen hebben, dat zij van; de gelegenheid, om wat te loeren, mot graagte gebruik maakten. De gemeentewerklieden zijn reeds do geheelo weok bezig, om do Kerkstraat, die ook gehavend was door het leggen van den; telefoonkabel, te verstralen. Gistermorgen zagen wij tot onze groote blijdschap, dat men bezig was, do bouw vallige schuur af te breken, die don hoek van Heiligcngccstweg cn Wilholminastraat ontsierde. Vroeger is dit gebouwtje, maar dat is lang geleden, een welbeklant kroegjo geweest, waar men gauw ovontjes aanwipte, om „op te steken"; den laatsten tijd diende liet den heer Joh. Vegt tot bergplaats. Dcz© nu heeft hot mèt den bijbehooronden grond' verkocht cn do nieuwe eigenaar is voor nemens, er een woonhuis to bouwen. Dib zal do Wilhelminastraat, die reeds velo aar dige villa-huizen tolt, werkelijk verfraai on. RIJNSBURG. Bij de inschrijving voor den bouw van een lokaal aan de school met den Bijbel, Smidsteeg, werden ingc-i leverd drie biljetten; van J. v. Iterson Jr.; voor f2220; W. Schonevcld Joliz. f2171.50 en N. van Egmond Wz., f 2495. Gegund aan den laagsten inschrijver, den lieer \V. Schoncveld. Gisteravond vergaderde de afd. „Rijnsburg" van het H. B. G. bjj den heer J. Verbrec. Dc notulen dcx vorige vor- gadering werden onveranderd goedge keurd. Uit het verslag van den penning meester, den heer KI. van Delft Dz„ bleek, dat cr een batig saldo bestond van f2.90. Ontvangsten: f76.47; uitgaven f75.67; na gekomen inkomsten f 2.90. De rekening werd nagezien en in orde bevonden door de heeren B. Star en Jac. van den Eijkel Gz. Door den afgevaardigde A. den Heijer werd verslag uitgebracht van dc laatstge houden Algem. vergadering. Op voorstel van liet Bestuur werd be sloten voortaan maar één afgevaardigde! te zenden met een vergoeding van f 3. Nog werd besloten voortaan weer veilin gen te organiseeren op ruime èchaal. Ook' tuinbouwvruchten, enz. zullen daarop wor den geveild. Ingekomen was een vragenlijst betref fende de werkeloosheid, van de Staatscom missie. Het bestuur, aangevuld met twee! leden, zal zich met dc beantwoording daar van belasten. De penningmeester had een goeden avond: inning van contributie, van-« daar ook een mooie verloting van fraaid luxe-voor werpen. VALKENBURG. Het schijnt wel, dat onze vrees (zie „L. D," van 5 dezor) voor een mogelijke weigering van lieer Ooievaar out zijn herhaaldelijk verplaatst nest weer te betrekkon, overbodig is geweest. Althans uw correspondent kreeg gisteron van onder scheidene zijden bericht, dat do eiber zijn. nieuwo standplaats op het weiland naast „Welgelegen" in den morgen van dien dag heeft in bezit genomen. Menigeen noemt hier van dat feit met bel an ga tolling kennis. De werkende leden onzer „Harmonie" oefenen zich tegenwoordig meer dan gewoon lijk om dezen tijd van het jaar. Stellig ge schiedt dit met het oog op het concours, dat op den Tweeden Pinksterdag to Dordrecht zal worden gehouden en waarvoor de Vereeniging zich te>r deelneming heeft doen inschrijven. Geen wonder, dat men een goed figuur wil maken VOORHOUT. In de zanderij aan do Tey- llngerlaau is men den gehcelen winter weer druk bezig geweest met grondverplaatsing. Een groot aantal werklieden heeft daar ge regeld werk gevonden, meest arbeiders van elders. De arbeiders in de gemeente konden: dezen winter aan hun gewone bezigheden' blijven, dank zij het zachte weder. Om het verschepen van grond te bespoedigen, wordt nu hij eiken weggehaaldcn kubioken Meter grond geld toegegeven. ZOETERWOUDE. Men moet het ijzer smeden als het heet is," dacht de licer J. Binnendijk, huis- cn rijtuigschilder al hier. Zoo vaak moesten er onderdeden] van rijwielen gelakt worden, nu langza merhand bijna iedereen fietst, dat een goede inrichting hiervoor noodzakelijk werd. Daarom schafte hij een lakoven aan; waarin alle mogelijke lakwerk aan fietsen; haarden, kachels, enz. behandeld kan wor-t den. Wij hebben er eenige proeven vari gezien en moeten erkennen dat een fiets na' deze behandeling, wat het lakwerk betreft,* fonkelnieuw lijkt. Een groot gemak voor, smeden en rijwielhandelaars alhier, die} fietsen, hun in reparatie gegeven, nu keu-» rig kunnen afleveren. jVij liopen voor deflj

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1