geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Kunst, letteren, enz. Gemengd Nieuws. N«. T53ÏB I>oncf er-dag 3 Maart. A0. TSTO. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van I6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 80 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Cents.-Voor het incasseeren wordt/"0.06 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden 11 If 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd lijn 9 1.30. Franco per post 1,66. Leiden, 3 Maart. „TJw Bewaarder zal niet sluimeren", de Leidsche Chr. jongelingsvereemging, etelde gisteravond in „De Graanbeurs" de gelegenheid open haar Winterbijeenkomst bij t© wonen. Van deze gelegenheid werd door velen gebruik gemaakt. Na het gemeenschappelijk zingen van [Psalm 138 vers 1 en, gebed sprak de heer iA. J. de Lange een inleidend woord. Hij heette, namens de Vereeniging, die te gast had genood, allen hartelijk welkom en dankte voor dc talrijke opkomst, in zich sluitende groofce belangstelling, 't Was zijn voornemen niet met veel woorden de Ver- eeniging aan te prijzen of clementie voor haar in te roepen en daarom gaf hij het woord aan den Voorzitter, den heer Rip- haagen, na uitgesproken, te hebben den wensch, dat hier zou doorgebracht worden een recht genoeglijke ure, dat het aange bodene zou blijken te zijn een perzik, sma kend naar mécr. De Voorzitter deed daarop eenige mede- deelingen aangaande do Vereeniging, die 22 leden telt, spoorde aan tot kennismaking met en tot aansluiting bij haar, den jonge lingen toeroepende: „Komt, ziet en over tuigt UI" en zette» uiteen het doel der Ver eeniging, in hoofdzaak het zich plaatsen tegenover de wereld met al haar wereldsohe Vermaken on verleiding. Het programma deed genieten van voor drachten cn samensprakenvan zangnum mers, uitgevoerd door de Chr. zangver- eeniging „Excelsior", van Rijnsburg, dir. de heer C. van Oefïelen; van staaf oefenin gen en standen, van do gymnastiekclub „O. D. I", onder af deeling van de Chr. jon- gelingsvereeniging, dir. de heer Toet, uit Den Haag. Deed genieten, schreven wij, in de ver onderstelling, dat het telkens on telkens herhaald applaus, zóó meermalen, dat do zangeressen en zangers uit Rijnsburg schier niet met een nieuw nummer konden begin nen, to beteekenen had, dat men inder daad genoot. Wij vonden het jammer, dat bij de staaf- oefeningen door de gymnastiekclub telkens Vergissingen voorkwamen. Beter, veel beter werden de gymnastische standen bij bijzon dere belichting uitgevoerd. Over 't geheel werd door „Excelsior'" good, slechts een paar malen valsch gezon gen. Het koor is niet sterk en moest in een gToote, voor de leden ongewone zaal zich doen hooren: geen voordeelen. Het dubbel kwartet hoorden wij met genoegen, Dc voordrachten en samenspraken aard en inhoud er van, laten wij onbe sproken was men goed meester; de eerste voordracht werd voor achter aan zittenden o.i. niet luid genoeg gezegd- De samenkomst werd gesloten door den, heer De Lange, die de Vereeniging zelve en allo anderen, die iets aangeboden had den, dankte voor het geschonkene, en op wekte in het algemeen tot aansluiting aan 'Jongclings-, Knapen- en Meisjcsvereeni- gingen, in het bijzonder aan „Uw bewaar der zal niet sluimeren", waar vaststaat, dat dergelijke Vereepigingen, indien er een frissche geest in heersoht, zegenrijk en nut tig kunnen werkzaam zijn. Met het zingen van Psalm 72 vers 11 werd het samenzijn, waarin voor de Vereeniging was gecollec teerd, geëindigd. De Staatscourant van heden bovat de Btatutcn der vereeniging „Middenstand" te Hillcgom. Als blijk van belangstelling in den voorgenomen bouw van een nieuw gesticht voor de werkjongens, heeft Z. K. H. de Prins aan het bestuur van het Doorgangs huis „Hoenderloo" te Hoenderloo doen toe komen een gift van f 100. (Ned.) Naar „De N. Crt." verneemt, bestaat het voornemen om de opleiding van torpe- distcn, thans gevestigd te Willemsoord, in 1911 te splitsen in 2 afdeelingen, waarvan de eene zal worden gehouden te Willems oord cn dc andere zal worden gevestigd te Hellevoetsluis. Ministers Regout en Talma zijn giste ren te 12.16 van Den Haag naar Friesland vertrokken. Minister Regout was vergezeld door den heer Bekaar, inspecteur-generaal van den waterstaat in de afdccling, waar onder Friesland ressorteert, en Minister Talma door den directeur-generaal van Landbouw, den heer Van Hoek. Dc Minister van Waterstaat zal bij dez-ï gelegenheid tevens een deel van Overijsel bezoeken, dat eveneens te kampen beefs met overtollig water. Daartoe zal Minister Regout a.s. Vrijdag te Steenwijk aanwezig ajn om van daar uit de toestanden in oogen- schouw te nemen. De Raad der gemeente Montfoort heeft besloten voor den tramaanleg Utrecht— Gouda een subsidie te verleenen van f 1000 gedurende 40 jaren met 5 jaarlijksche ver minderingen van f 100. Aan de algemeen© vergadering van aandeelhouders in „Hollandia", Holland- sche fabriek van melkproducten te Vlaar- dingen enz., zal worden voorgesteld 26 pet., dividend uit te keer en (vorig jaar 19 pet.). Naar wij vernemen, zal de kapitein- luit. ter zee A. J. van Storkum wegens ziekte uit Oost-Indië repatriceren, en is de kapitein-luit. ter zee C. H. de Lussanet de la Sablonière aangewezen om per eerst volgende gelegenheid daarheen te vertrek ken. (H.) HAARLEMMERMEER. Door het schrik ken der paarden, die voor een driewieligo kar gespannen stonden, geraakten de die ren met de kar in een sloot langs den IJ- weg. De voerman, de landbouwer N. P., wist nog bijtijds van de kar te springen. Kar en paarden werden met veel moeite weer op den wal gebracht. Het ongeval ver oorzaakte alleen materieel© schade. Nadat eerst een kerkdienst was ge houden, had te Nienw-Vennep de eerste- steen-legging plaats der R.-K. bijzondere 6ohool aldaar. De plechtigheid werd ver richt door den pastoor van Nieuw-Vennep, die daarbij een toepasselijk woord sprak. Een groot aantal parochianen was bij de plechtigheid aanwezig. LISSE. Gisteren was liet 25 jaar gele den, dat de heer P. Zonderwijk, meester knecht bij de firma A. Guldemond Zoon, alhier, (aildaai in dienst trad. Door zijn patroons werd hem een gouden horloge met dito Letting en inscriptie vereerd. NOORDWIJK. Voor de volle zaal van café „Het Fortuin" van den heer C. Gor dijn trad gisteravond de heer J. Beuraer, van Sassenheim, op met een lezing over: Ziekten en beschadigingen van onze bolge wassen. Nadat de heer L. A. Prins een inleidend woord had gesproken, verkreeg de bekende tuinbouwkundige het woord, dat hij be houdens een kleine pauze tot ruim elf uren behield. Dien langen tijd heeft hij be nut, om op de hem eigen, duidelijke en klare wijze zeer veel wetenswaardigs to vertellen omtrent de algemeen voorkomen de ziekten, enz. in de bol-, knol- en wortel gewassen, hoofdzakelijk in hyacinten en tulpen. In de eerste plaats besprak hij be schadiging door dieren als: muizen, ratten, hazen, konijnen, kraaien, Vlaamsche gaaien, larven van knip torren, enz. Bij dez© bespre kingen waarschuwde hij voor het gevaar, dat wij sommige dieren als mollen, wezels, spitsmuizen en uilen, óók als onze vijan den beschouwen, terwijl deze dieren in som mige, ja vele gevallen onze vrienden zijn, doordat zij schadelijke dieren verdelgen. Daarna behandelde spreker oud-ziek in hyacinten, terwijl hij opmerkte, dat d.t ook in tulpen wordt aangetroffen- Oud-ziek wordt veroorzaakt door kleine, glasachtige diertjes, door spr. voor de dui delijkheid „aaltjes" genoemd. Het eenige middel is, de aangetaste planten uitsteken met den koker, ook de rondom staande, alles in een emmer verwijderen: verbranden of in de sloot 1 Daarna behandelde spr. beschadiging door vorst en door water. Bij het eerste merkte hij op, dat de bollen niet gedekt worden, om te voorkomen, dat zij bevriezen, maar wèl, om te voorkomen, dat de warmte van den bodem plotseling naar buiten wordt gedreven, of de koudo plotseling in den grond dringt. Verder vestigde hij er de aandacht op, dat in drogen grond de bollen gemakkelijker bevriezen, dan in natten. Wat beschadiging door water betreft, het stond bij spr. vast, dat door deze beschadi ging zooveel verloren gaat en ging, dat het eenvoudig niet- te begrooten is. Na de kleine pauze werd achtereenvol gens behandeld: zwartsnot in hyacinten, geelziek en witsnot. Zwartsnot is een zwammen-ziekte, die te stuiten is door dc bollen te wassehen in een oplossing van drie deelen salieine-zuur op 100 deelen water. Het geelziek is een bactcricn-ziekte, waartegen alleen baat om de ziekte te stuiten wel te verstaan een zeer voor zichtige behandeling. Spr. had een proef genomen, die wol aan te raden is voor kleine, kostbare partijen, doch die in het groot te bewerkelijk is. Hij had n-1. den bloemstengel der hyacinten zoo diep moge lijk afgesneden en toen een handvol droog zand op het snijvlak geworpen. Dan voor komt men, dat de bacteriën, die in de lucht zweven, een voedingsbodem vinden op be doeld snijvlak en in den bol dringen. Het witsnot is, volgens spr., niets anders dan het optreden van een verrottingsbac terie. Middel er tegen is, volgens spr., de bollen opnemen vóór het laatste sprankje leven er uit is, en dan de bollen af te laten rijpen in het bollenhuis, door ze ongeveer veertien dagen bloot te stellen aan een warmte van tusschen 75 en 80 graden. Het talrijke publiek had den ganscheü avond zeer oplettend geluisterdhet was zelfs ademloos stil. Toen de rede geëindigd was, want een lezing was het eigenlijk niet, omdat de heer Beumer voor de vuist sprak, brak er een, warm applaus Jos. De heer L, A. Prins dankte met eenige welge kozen woorden voor de rede van den heer Beumer. NOORDWIJKERHOUT. Gisteren is in de Leidsche Trekvaart, onder deze gemeente, een Westlandsche schuit gezonken, geladen met tienden. Voor den eigenaar, J. Made- leen, te Katwijk, is dit een belangrijke schadepost. Een paard van den heer C. P. K., op „Langevold", dat den heelen dag zware vrachten had moeten trekken, werd 'b avonds uitgespannen. Zoodra het beest voelde, dat men do strengen losmaakte, rukte het zich los en holde de weri af. Het liep steeds door, totdat het op drie kwar tier afstands van do boerderij gegrepen werd op het erf van den bakker P. v. E., dio midden in het dorp woont. RIJNSBURG. Gisteravond gaf het fan farekorps „Wilhelmina" wederom een uit voering voor gehuwde donateurs met hun dames. De zaal achter café „Central" was slechts matig bezet. Het korps speelde, als altijd, goed. Waar ambitie en goede lei ding aanwezig zijn, kan dit ook niet an ders. De directeur, dc lieer "W. J. Smol ders, te Leiden, heeft dan oolc vroor eer ingelegd met deze uitvoering. Enkele nieuwe nummers stonden op het programma, die zeer goed werden gespeeld. „La vie militai re", van Stoencbrugge, is een zeer mooie marsch. Mej. 0. A. Hogewoning is een nieuwe kracht wat begeleiding, enz. op piano betreft; zij volvoerde haar laak hij liet aceompagnecren zeer goed. Ook de voor drachten vielen in den smaak. Er werd zelfs een kluchtspel gegeven: „Amslordam- sclie Keukenmeiden," waarin vier dames on vier lieoren optraden; hun spel was onbe rispelijk $n met genoegen werd het waarlijk komische stukje gevolgd. Ook hoorden wij nog een paar stukken voor piano oa viool (mej. C. A. Hogewoning on do heer Smol ders), die zeker niet de minste van hot programma waren. SASSENHEIM. In do gisteravond gehou den Raadszitting waren aanwezig alle leden. Ingekomen was een verzoek van het be stuur van de gymnastiek- en schcrmvcrccni- ging „Sparta"; om in bruikleen te mogen lichben de toestellen, eertijds door de gemeen te aangeschaft voor het voorbereidend mi litair onderricht. B. cn Ws. stelden voor, het 'in te willigen voor een jaar, waarmee do Raad genoegen nam. Tot leden van het stembureau verkiezing Provinciale Staten werden benoemd de hoe ren C. Rijnsburger en H. Bader met den lieer L. B. Roozen als controleerend lid. Hierna werd vergaderd met gesloten deu ren ter behandeling van het kohier H. O. 1910. "WARMOND. In den loop van 1909 wer den alhier geboren 55 kinderen, waarvan 32 van liet m. en 23 van het vr. geslacht- Overleden zijn 30 porsonen, waarvan 13 m. en 17 vt. Gesloten huwelijken 14. Echtschei dingen 1. WASSENAAR, Dat het vak van kwart jesvinder niet altijd even aangenaam i3, on dervonden de heeren dezen morgen. Eenige groentenhandelaars, die uit Den Haag kwamen, speelden en verloren natuurlijk. Dit vonden ze wat al te erg, en dwongen de heeren op hardhandige wijze om het ver lorene terug to geven, wat dan ook ge schiedde. De heeren riepen de hulp der politie in, maar de kooplieden waren na tuurlijk huns weegs gegaan. WOUBRUGGE. In verband met de in braak en den diefstal van geld cp Zondag avond j.l. bij J. B., alhier, is de politie bezig geweest met behulp van een speur hond. Dat beest schijnt mooi gespeurd te hebben. Zonder aarzelen trok hij het noor delijke gedeelte, Oostzijde, in, en ging niet verder dan No. A. 31. Ook in verband hier mede zijn ernstige vermoedens gerezen te gen iemand alhier. WADDINGSVEEN. De Commissaris dor Koningin in Zuid-Holland heeft aan den heer "W. Dogterom te Waddingsveen op diens verzoek eervol ontslag verleend als lid van dc Gezondheidscommissie te Zoeter- In de eerste helft der maan,d Maart zal door den Boekhandel en Drukkerij voorh. E. J. Brill, te Leiden, verkocht worden de hoogst belangrijke bibliotheek van wijlen prof. dr. M. J. de Goeje. Deze veiling be weegt zich op het gebied der Oostersche en klassieke talen. Geschiedenis, Geogra phic, Theologie, Belletrie, enz., en bevat over deze wetenschappen tal van belang rijke en zeldzame werken. Bij den uitgever G. J. Slothouwer te Amersfoort zal dezer dagen .het licht zien: ,-Officieele Beseheiden betreffende den dienst van Multatuli als Oost-Indisch amb tenaar" door P. M. L. de Bruyn Prince, oud-vice-president van den Raad van Indië. DeDuitscho Operettetroep van, Miksa Preger ontbonden. Men meldt uit Amsterdam, dat de gis teravond aangekondigde voorstelling van „Der Graf von Luxemburg", in het Paleis voor Volksvlijt, waarbij Emma Halkovska haar eereavond zou hobben,, niet is doorge gaan. Velen zijn daardoor teleurgesteld. In do vestibule hingen biljetten, dat „wegens on voorziene omstandigheden de voorstelling niet zou doorgaan". Aan de kasse werden de plaatebiljetten teruggenomen, men haastte zioh naar een anderen „Graf" er werden gelukkig nog een tweetal ver toond in de stad en zelf uit Bcnnebrook kwam een twaalftal personen in feest- kleedij gedost, do voorstolling niet bij wonen. Het „Hbl." meldt verder: Direktor Miksa Preger heeft nu voorgoed gebroken met zijn artisten. Sinds 1 Fe bruari bleef hij eenigen de gage schuldig, later beloofde hij toen, die achterstallige gages aan te Zuiveren en verder elkon dag te zullen uitbetalen. Ook hieraan hield hij zich met; zoo werd in 5 dagen slechts de gage van 3 dagen betaald en gisteren be sloot de heer Preger geen gage meer te be talen en het gezelschap te ontbinden. Hij grondt deze weigering op zijn bewering, dat de leden van het gezelschap door het niet- spelen in den Stadsschouwburg op 18 Febr. contractbreuk hebben gepleegd. Eenige der solisten zijn reeds naar hun Heimat teruggereisd, de anderen vertrek ken vandaag, de meesten naar Weenon. Voor de leden van koor en orkest ziet heb er wel het donkerst uit. Sommigen bezitten niet de middelen om naar hun familieleden in het buitenland terug te keeren, nu zij zoo plotseling zonder verdiensten staan. M. J. Vies, leeraar M, O., heeft het Duitech ter hand genomen in Schildlof's Taal-Mothode voor zelf onderricht van vreemde talen. De methode gaat uit van het beginsel, dat alle opgegeven zinnen en zinswendingen uit sluitend betrekking hebben op het practi- sche moderne leven. We vinden hier dus geen themazinnen met taalkundige voet angels en klemmen. De lust zal, wie, gedre ven het Duitsch te leoren kennen, rich aan deze methode overgeeft hen niet spoedig vergaan. Opgewekt wordt de stof behandelddiep er op ingegaan wordt er niet. Maar tot een slot taalgebruik kan men zeer zeker komen met deze handleiding. Uitgave: H. Meulenhoff, Amsterdam De beroemde scheove toren van P i s a schijnt door grondwater onder mijnd. Een oommissie stelt een onderzoek in. Een opliohtor. Gistermiddag kreeg het oude echtpaar v. <L L. een be zoek van een vreemden jongenman, die zei- de uit Amsterdam to komen en do groeten te moeten overbrengen van den zoon van V. d. L., die daar in betrekking bij Ihet gevangeniswezen is. Het was zijn vnend, die hem had gezegd dat hij de oudelui eens moest opzoeken. Hij was timmerman en had in Leiden werk gevonden en nu moest hij kost on inwoning zoeken, natuurlijk liefst hij fatsoenlijke menschen, en daarom kwam hij ook alweer op advies van den Am- stcrdamschon zoon, vragen of Van der L., hem daaraan niet helpen kon. Nu, dat wil de deze, dio ook timmerman van beroep is, wel. Waarom niet? De oude lieden waren zeer in hun schik zoo onverwachts iets van zoon-lief te hooren en ze onthaalden den aardi gen vreemdeling goed. Eindelijk moest men er toch op uit om "een kosthuis to zoeken. En dat ging ge makkelijk. In dezelfde straat woonde vrouw V., daar was hij gered. Men toog er heen en met de condities was men spoedig klaar. Allen waren blijvrouw V. dat zij zoo onverwacht een goeden commensaal kreeg; de jonge gezel dat liij zoo'n propere hospita had gevonden, cn de oude v. d. L. dat h,ij er toe had kunnen medewerken. Nu moest hij nog zijn garderobe en ge reedschap, dat aan het Station stond, halen. V. d. L., die toch niets te doen had, zou maar even meegaan. De vreemdeling zou allicht omloopen en misschien kon hij ook nog wat voor hem dragen, 't Was wel wat erg, meende de jonge man, maar hij vond 't toch wel aardig, en zoo gingen ze op weg. Een klein eindje liepen ze nog altijd over den Amstcrdamschen zoon keuvelend verder, toen dc Amsterdammer tot de ont dekking kwam dat hij zijn beurs ha/1 laten liggen, vermoedelijk bij vrouw V. Hij zou haar even halen; de oude v. d. L. moest maar zacht doorloopen. Deze deed dit cn kwam eindelijk aan hot Station, zonder den jongen ,vriend nog gezien te hebben. Toen hij eindelijk wachtens moede 'weer naar buis ging cn thuis kwam, hoorde hij dat de vreem deling onder valsche voorwendsels van vrouw y. een rijksdaalder had. geleend ea_vau ^ijn, vrouw f 4,80, natuurlijk om hot nooit weer terug te brongen, omdat hij zelf nooit meer zal terugkomen. Men was door een sluwen oplichter beetgenomen. W ij lozen in „D e Nieuwe Cou rant" het volgende, voor ons nog nieuw bericht H. J. Eilers, uit Oegstgecst, thans t© Kleef, heeft oon strafvervolging doen in stellen tegen den uitgever van het „Leidsok Dagblad", dio het eerst het gerucht ver spreidde, dat hij zou zijn, uitgeweken naar Amerika. Naar de Haagsoho bladen molden, zijn gistermorgen om zeven uron aan strandpaal No. 99 te Scheveningen op- gevischt twee met een touw aan elkander gebonden lijken. Ze bleken te zijn vaq manlijk"© verpleegden uit do inrichting voor zenuwlijders „Endegeeat" bij Leiden- De „Haagsche Crt.'' duidde de namen der vordronken verpleegden aan met dc letters v. L. en D.. Volgens „De Residentiebode" is de eerst© mr. on de tweede een kantoorbediende. Men meldt ons uit Haarlem: Op aanklacht van den inspecteur van den geneeskundigen dienst is door den Haarlem- schcn kantonrechter voor de buitengewone zitting van 14 Maart a.s. gedagvaard de heer R. C. Schooleman, onder-stationsohef te Haarlem, wegens het uitoefenen van de geneeskunde zonder dat de heer S. daartoe de bevoegdheid bezat. De heer S. oefent zijn praktijk reeds velo jaren uit en maakt daarbij gebruik van persoonlijk magnetis me. De heer S. heeft zijn patiënten onder de aanzienlijken van Haarlem. Dc vermiste jongen te Zeist. Door do politie te Zoist is Dinsdag wedor gezocht in de buurt van don Dolderschen! weg. Een 20-tal mannon namen aan dezen' tocht deel. Nog steeds is or geen zekerheid verkro. gen of het rijwiel, in zwaar verroesten toe- stand tusschen eikenhakhout op de z. g* Paltzor Hoogt gevonden, verband houdt met de vermissing van Jan van der Wiel. Do speurtocht, naar aanleiding van doze vondst ingesteld, heeft niets aan het liolit gebracht. Wel heeft men zekerheid verkregen omtrent het rijwiel, dat onbehoord aan hot station, te Maarsborgen is gevonden. De opgespoor de eigenaar, een heer uit Amsterdam, heeft met de geheele zaak niets te maken. Onder een wagen. Op den; Stammersdijk te Weesp had gisteravond een ongeluk plaats dat treurige gevolgen had. Al spelend kwam het zoontje van D. terecht onder een zwaar geladen werkwa- gen. Beide beenen werden zoo goed als afgekneld, en in treurigen toestand werd het vijfjarig ventje de woning van den ge neesheer F. binnengedragen door wien een verband werd gelegd. Een 20-j arige dienstbode t© Maarssenbrock (gem. Maarssen) is gisteren te water geraakt en verdronkeiv Te Vlijmen (N.-B.) is Dinsdag avond he>t huis van den landbouwer II Mommer8teeg-Van de Wiel geheel in de asoh gedegd. Twee koeien, een vet kalf en, een varken kwamen in de vlammen om.- Alles is verzekerd. Oorzaak onbekend. Gerechtelijk onderzoek aan de grens. Gistermiddag begaf do jus titie uit Breda zich per stoomtram via Zundert naar do Belgische grens, ten eindt) met do Belgische justilio een conferentie te houden inzako de onlangs gepleegde po ging tot doodslag op een jachtopziener, op Nedorlandsch gebied aan de grens aldaar gepleegd, waarvan do dader (Belg) in. België werd aangehouden. („B. Ct.") Hotongeluk bij Colmac hat Men meldt uit Deventer, dat de toestand der bij het ongeluk te Colmschat© gewon de personen zoo bevredigend is, dat zoowol mevrouw Van den BrandelerVan der Weus als de koetsier Fcenstra voorloopig door de marechaussee konden worden ge hoord. Gistermiddag is het lijk van jhr. Van den Brandcler gerechtelijk geschouwd vanwege de justitie me Zutfen. Na deze schouwing werd het overgebracht naar Baarn, waar het heden in het familiegraf zou worden bij gezet. In verband met goruchteS over gepleegde handelingen, in het Her vormd Diaconiehuis te Gorkum heeft de politie een onderzoek ter plaatse ingesteld. De vader is oneervol ontslagen. De moord te Gelee r». Men meldt ons uit- Sittard: Naar dc gevangema te Maastricht is overgebracht een vierde persoon, de mijnwerker II. Diedcren uit Schinnen, verdacht van medeplichtigheid aan den moord dc vorige week te Gelcen gepleegd. De staking te Philadelphia.— Do toestand in Philadelphia had zich weer verscherpt, en Zaterdagavond vonden weer onlusten plaats. Dit was een gevolg van het feit, dat de autoriteiten den leider der staking en president van de Centrale Vakorganisatie, John Murphy, hadden laten in hechtenis nemen. De arrestatie ge schiedde wegens een vraaggesprek raeti John Murphy, waarvan het verslag ver schonen waa itf een plaatselijk blad. Vol-

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1