Een Velo-Waschmachine CONCERT „Hotel de la Poste", Aalmarkt. Groote Afslag. Hypotheek. J. C. KORT. In de Kofliebaal H. Th. STRAATHOF, No. 15338. LEISSCH DAGBLAD, Zaterdag* 19 Februari. Derde Blad. Anno1910. zuivere Preanger-Koffie Varkensvleesch. Doczastraat 8. Telefoon 847. Stadsbank van Leening, BQUW6R0N9 OPROEPING. Wilhelmus Franciscns Versteef, Notaris H. van Hamersvelt Weiland, Zondagavond O uur, VERZEKERING YSHALEE 500RTEM SPIEGELF.ÏflfIDERE KOSTBARE RUITEM VEM5TERGLA5.E.M.ïTEGEN BILLIJKE PREMIërt F.?GU05TJGE VOORWAARDEN KR.tt•GRACHT.23.UTDFrHT TELEFOOn.354 Nieuwstraaf 7, bij Den Burcht. Chr. Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen - Leiden. Engelsche Schoolkousen Haarl.straat 122,nnnH Donkersleeg 3 - EEIDEN' Te Huur: De Rijnsburgsche Straatweg. Uit de ReehtzaaL brandt men dagelijks op Duitsche wijze 389 12 uitmuntende door geur en smaak. Prijs per 5 ons 60 C'eni. VEItKOUW&STOKtlkJYZliiN, SIEliWK ItIJN 47. Eerste qualiteit per pond 85 Cents. 40 i 45 46 40 .35. 3JJ 40 40 40 Karbonade Magere Lappen Mager. Stukjes Rollade Mager Spek Yet Spek Yetle lappen Gehakt Versche worst Saucijsjes Uit alle» aan (le bank, vraagt ANTON I1UNINKS Gcldersche Keskworst, bij snij rerkrysbrtr. Aanbevelend2097 29 AAN DE te LEIDEN, zullen op Woensdag 9 Haart 1910, des voormlddaga te 9 uren, publiek ten verkoop worden aan geboden: de Panden, beleend in de maanden September, October en Novomber 1908, hetgeen voor komen kan worden door aan zuivering van de op die pan den verloopen interesten tot en met 3 Haart a. s. Opgehouden Panden xyn aldaar iederen Dinsdag en Donderdag van 10 2 uur nit de hand te koop. 2101 19 te koop, zeer gunstig gelegen aan den straatweg tusschen Katwijk a/Zee en den Tol, voor alle doeleinden ge schikt. Te bevragen by 2051 9 A. DURIEUX, te Katwijk a/d. Rijn. Die iets te vorderen 'heeft van-, verschul digd ie aan-, borg tochten, titels of andere bescheiden, van welken aard ook, onder zich mocht hebben, behoorende tot den boedel en de nalatensohap van don Heer in leven Broodbakker te Alfen a.d. Ryn en aldaar overleden 22 Januari 1910, wordt verzocht daarvan vóór den Isten Haart a.s. opgave, betaling of afgifte te doen, ten kantore van den Notaris J. C. SPRUIJT te Alfon a/d. Ryn. 2098 20 te Zoeiermeer, zal op Woonsdagen 9 en 16 Haart 1910 beide dagen v. m., 11 uren in het Koffiehuis van donHeer Jb RODEN BURG, te Hazerswoude (dorp) by veiling en afslag, publiek verkoopen oen party best waaronder een porceel Bouwland, in de Haxerswoudsche Droogmakery, onder Hazerswoude, naby de Zyde ter gezameiyke grootte van circa 6 Hectaren en zulks In 3 perceelen, by afslag te combineeren. Dadeiyk na de toewyzlng to aan vaarden, betaling 2 Mei 1910, de Koopers moeten Borgen stellen of be- wys van gegoedheid overleggen. Inlichtingen te bekomen ten Kantore van Notaris J. J. A. MONTIJN te Gouda on ton Kantore van Notaris VAN HAHERSVELT voornoemd, al waar tusscben veiling en afslag tegen éón vyfde bodsverhooging kan worden aangeboden on Biljetten verkrygbaar zyn. 2100 30 J. DE VOGEL. u I nLLI I I 9106 80 is onmisbaar in een huisgezin waar men prys stelt op een hagelwitte wasch zonder te moeten boenen of. bleekpoeder to gebruiken. Ze werkt zóó gemakkelijk dat een zwakke vronw, zelfs een kind zittende de wasch kan doen. Hen vrascht er het fijnste zoowel als het grofste goed mede, vitrages zoowel als wollen dekens. Geen wasch wordt zindelijker en onschadelijker voor de gezondheid behandeld dan wanneer men haar wascht met een Velo-Waschmachine. Geen ergernis over het wegraken, geen onaangename renk, geen morsboel, geen slijtage, geen roesten. De huismoeders die ze gebruiken, bevelen ze u gaarne aan. Wordt met twee jaar degelijke schriftelijke garantie verkocht. Wordt op aanvrage, hetzy per briefkaart of mondelinfi gaarne op proef gezonden. Eeni geprobeerd, ie men kooper. 2105 120 Voor iedereen a contant en op afbetaling verkrygbaar. Iederen Dinsdag van 3-5 on Zaterdag van 11—3 uur is er proefwasschen met de VELO-WASCI1MACH1NE in het filiaal. Eenig adres voor Leiden Gevraagd: 13 mille lste Hypotheek op Unison. Brieven Bureel v. d. Blad No. 1872. Hot Toelatings-examen voor do Chr. Kweekichool te Leiden, zal gehouden worden in don loop van April. Ouders of Voogden, die voor hun kinderen of pupillen toelating verlangen, worden verzocht daarvan aangifte te doen uiteriyk 26 Maart, onder overlegging n van de geboorte- acte hunner kinderon of pupillen, b van vaccinatie-bewys. Leeftyd van toelating minetons 11 jaar. Hetonder- wys omvat: de vakken van het Chr. lager onderwys, Franech, Duitach, Engelsch, Wiskunde, Alg. Qeech,, Vioolspel, Gezondheidsleer en Paeda- gogiek. 2099 25 De Diroctour, J. SCHAAP Hl. Prima mul ex'ra lange beenstukken. Tel. Interc. 767. 1232 14 Rljnsbnrgerwee bij Leiden, HEEItEMIUIN met TllIN, ƒ350. 8 Kamers, Srrre. Kou- Jrsn, Zolder, Gas- en Waterleiding. BOVENHUIS r 15.-, 6 Ka mers, Ssrre, Keuken, Zolder, Gas- en Waterl. Te berragsn: P. J. CHRIS- TIAANSE, Kynaburgerweg C, 16 of Woninggids Boommarkt 11. 1989 11 v In het „Leidsch! Jaarboekje" van 1910 {wijdt onze archivaris, mr. dr. J- C. O ver- voorde, oen opstel aan dm in den laatsten 'Éjd veel besproken Rijnsburgschen Straat- weg- Hot ia grootendeols een historisch over dacht, doch er worden ook wenken in ge- 'igeven hoo de weg en daarmede de voor Leiden en omliggende gemeenten zoo lastige 'en nadoelig® tol uit particuliere hand.cn zou Tctomcn overgaan in het bezit van een open baar lichaam: Kijk, Provincie of Gemeente. De weg dateert reeds uit het laatst der 14de eeuw toen hertog Aelbreoht zich tot den Baljuw en den Hoogheemraad wendde om 'den weg dim hij reeds in „voorleden tij- 'den" bevolen had te keuren, aan. te leggen. Het zou om zandweg zijn en de koeten «ouden omgeslagen worden onder de belang hebbenden. In het begin der 19de eeuw berustte het onderhoud van dm weg bij de stad Leiden, Voor het gedeelte tusschen do Stadspoort ten do Paardebrug en bij de gemeente Oogst feest van de 130 roeden vandaar tot aan 'den Driesprong, waar de weg in dm straat weg van Den Haag naar Haarlem uit mondde. De toestand van dm weg was aller treurigst. Volgens een rapport van 29 Fe bruari 1816 w<ys hij gekomen tot dat /uiterste dat in des aal ven tegen woordigen, 'staat hoogst noodzakelijk moest worden voor zien". Een begrooting der kosten werd op gemaakt en waai het hier gold „een der voornaamste avenuen doeser stad", werd besloten tot een nieuwe klinker bestra ting, en aan Ged. Staten verzocht om het heffen van om tol toe te staan om in do kosten van de voor den aanleg van 'den weg to sluiten leening en van hot voortdurend onderhoud van dm weg to voorzien. Ge durende veertien dagen achtereen werd aan de Kijnsburgsche poort aanteekening gehou den van het verkeer op den weg en pp 'grond van de daarbij verkregen gegevens werd de opbrengst van de tolheffing ge schat op f 1300, wanneer hot tolgeld ge- lijkgesteld werd mot dat op den straatweg .van hot Haagsche Schouw naar Leiden en op f 2500 bij toepassing van het duur- 1 derc tarief dat voor den straatweg van 's-Gra- Ycnhage naar Haarlem gold. Do uitgaven werden borekond op f 300 voor onderhoud, 1 f 200 voor perceptie, f 500 voor rente en f 500 voor aflossing Ér zou dus bij het tduur- der tarief een ja***lijksch voordeel te ver- wachten zijn v» f 1000 en bij het goed- koo.per tarief eeui nadeel van f 200. Onverwachts kwam. er echter verzet. Ged. Staten wezen op het onzekere van de op brengst en raadden aan om de exploitatie aan particulieren over te laten. De schrij ver gelooft dat er reeds een combinatie in 'dien geest werkzaam was en 2 April 1816 werd de beslissing reeds genomen. De onder handelingen met de geïnteresseerden, de hec- ren Van Hal teren c.s-, gaven geen moeilijk heden. Den lOdon Juli 1816 werd eindelijk bij Kon. Besluit aan de heeren Van Hal teren c.s. de concessie verleend, tusscheh den Driesprong in Oejystgeest en de Poel- brug. De weg zou 13 voot en 2 duim breed worden en beplant mot twee rijen boomen, terwijl aan de rechterzijde van den weg een behoorlijk trekpad zal gemaakt worden. Do concessie tot tolheffing werd yerleend voor den tijd van 15 jaar en jvel voor eon tolgeld, gelijk aan de helft van hetwelk is of zal bepaald worden voor dm grooten weg van Den Haag naar Haarlem. Hierbij werd, zooals ook reeds vroeger door ons word vermeld, in art. 4 de restrictie gemaakt, dat „bij al dien de weg in het vervolg geoordeeld werd als eongrooteoommunicatieweg, zul len do aanleggers gehouden zijn homterug te geven zonder eenige andere sohadevergoeding dan do teruggave van de kosten van dos- zolfs aanlogen onderhoud met bij voeging van de interest vol gons do wet, na aftrok van de ap proximatieve opbrengst van den tol." Hiermede was de zaak beslist en door do uiterst voorzichtig© houding van Gedc- putoerdo Staten is het recht van tolheffing aan do stad ontgaan en in handen gespeeld van enkele particulieren, terwijl zooals do heer O. terecht opmerkt, reeds bij den aan leg met zekerheid te voorzien was, dat de tolheffing spoedig een overschot moest geven. Hot recht van tolheffing word bij verschil lende K. B. verlengd, o- a- hij K. B. van 17 Maart 1892, waarbij aan de heffer3 do verplichting werd opgelegd om aanteeke ning to houden van exploitatie-kosten en op brengst. Het toezicht van den weg werd door God. Staten voorbehouden en zij verleenden hot recht van tolgeldheffing, gelijk aan de helft van dat wat hij K. B. van 29 Oct. 1833 voor de rijkswegen was vastgesteld. De vergunning word in do laatste jaren stoeds voor één jaar verlengd, voor zoo ver de schrijver kon nagaan het laatst bij K. B. van 29 Juni 1907, waarbij eon 'eigen tarief werd vastgesteld om ook fietsen en auto's tolplichtig te maken. Zonder deze bepaling zou hot volgens hem betwistbaar zijn of nog tolgeld te betalen viel, daar de concessie van 1816 slechts recht gaf op do heffing van de helft van het tolgeld op den straatweg naar Haarlem. Dit tol geld is afgeschaft en do helft hiervan werd daarmede ook tot niets teruggebracht. Toch mag volgens den schrijver gevraagd, worden of er nog recht van heffing be staat, daar het K. B. van 1907 slechts recht van heffing verleende tot 17 April 1908 en na dim datum dus het rocht ver viel tenzij het opnieuw werd verlengd, doch hot by voegsel in hot Staatsblad van 1908 vermeldt geen verlenging. Mogelijk is dit nog in 1909 geschied. (Wij meencn to we- ten dat dit het geval is, Red. L. D-) Ook dan blijft het echter volgens dr. O. de vraag of hot niet moer dan tijd wordt om de. concessie eindelijk in te trekken. Reeds do opheffing der Rijkstollen maakte den last van deze particuliere tollen, waaraan Leidens omgeving zoo rijk is, dubbel voel baar en die last is onduldbaar geworden sinds de weg bijna geheel volgebouwd is en bij Rhyngeest een geheel nieuw kwar tier is ontstaan, dat een zeer levendig ka- rakter onderhoudt met de stad. De opbrengst van dm tol is tot een bedrag gestegen, dat in geen verhouding meer staat tot de onderhoudskosten van den weg. De erven Beyer hebben hierdoor eon gemakkelijk vloei ende bron van inkomsten verkregen, waar geen voldoende praestatie tegenover staat, een privilege waarvan de schrijver hun de voor deden gaarne zou gunnen wanneer niet hier door een ondraaglijke last op het verkeer gelegd en Leiden en omgeving onnoodig schat plichtig werd gemaakt, ten bate yan slechte enkelen, die dit voordeel alleen danken aan do sleur en het niet-in grijpen -van hooger- hand. Volgens schrijver is do weg wel 'dege lijk als „een groobo communicatie" aan te merken en etr bestaat- allo rodrn om ein delijk art. 4 der concessie van toepassing te vorklaren. Een verlenging van het pri vilege is niet te rechtvaardigen eti reeds te lang is hot belang van Leiden m omge ving opgeofferd aan het .belang van en kelen, die in bij de intrekking der con cessie te betalen vergoe>ding en de ruime inkomsten sinds jaren uit de tolgelden ge noten, ruim schadeloos gesteld zullen zijn voor de kosten ©n risico verbonden aan don aanleg van den straatweg, aldus besluit de schrijver zijn hoogst belangrijk en actueel artikel. Ret jubeljaar der bloemenstad. Het vijftigjarig bestaan der Algemeene Yerecniging van Bloembollencultuur worde in de gemeente Haarlem als een bijzonder plaatselijk jubileum beschouwd, ofschoon deze vereeniging, wel is waar vanouds te Haarlem gevestigd, toch vertakt is over drie provinciën en haar werkzaamheid uit strekt van West-Friesland tot de Zeeuw- sche eilanden. De gemeente Haarlem heeft op meer dan één wijze ondubbelzinnig blijk gegeven van haar ingenomenheid met het feest der bloembollenkweokers. Niet alleen stond zij gedurende een vol jaar het terrein voor de tentoonstelling af, met de daarop staande muziektent, en gedoogde zij de onttrekking aan het openbaar verkeer van eenige hoofd wegen door den Haarlemmerhout, maar bo vendien stichtte de gemeente een fontein voor het Paviljoen, die bijzonder good in den aanleg der tentoonstelling past. Ook stelde zij een waarborgsubsidie tot een maximum van f 5000 beschikbaar en ver leende zij der tentoonstelling tegemoetko mingen in den vorm van kostelooze electri- sche verlichting, enz. De provinciën Noord- en Zuid-Holland toonden evenzeer de economische belangen, aan de tentoonstelling verbonden, volkomen in te zien, door het schenken van waar- borgsubsidiën van f 5000 en f 4000, terwijl de Regeering een subsidie van f 2000 toege zegde in een eventueel tekort. Maar ook van belanghebbende en belang stellende zijde is men de tentoonstelling zeer genegen. Reeds zeer spoedig was een waarborgkapitaal van f 20,000 bijeen, waar over evenwel slechts zal worden beschikt bij onverhoopten tegenslag. De opzet der geheele tentoonstelling, die zonder eenig winstbejag en met geheel welwillende me dewerking der commission van uitvoering wordt ondernomen, is, dat zij haar eigen kosten dekt. Yan die kosten moge hier genoemd wor den een bedrag van f 18,000, hetwelk aan eereprijzen en medailles, volgens het pro gramma der tentoonstelling, is uitgeloofd; waartegenover staat een aanzienlijk bedrag, reeds door overheidspersonen, gemeentebe sturen, vereenigingen en anderen voor dit doel beschikbaar gesteld. De hoogste eereprijzen, welker bestem ming nog moet worden vastgesteld, zijn dé medailles van het Koninklijk Huis; in de eerste plaats de Gouden Medaille van H. M_ de Koningin, maar ook de gouden en twee zilveren medailles van Hare Majesteit de Koningin-Moeder en de twee zilveren medailles van Z. K. H. den Prins der Ne derlanden, den hoo gen beschermheer der T en toonstelling. Reeds ia gemeld, dat de Prins de ope ning der tentoonstelling mot zijn tegen woordigheid zal vereoren; thans is, gelijk gemeld, ook bij het hoofdbestuur der Al gemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur het bericht ontvangen, dat H. M. de KoninginrMoeder voornemens is de ten toonstelling te bezoeken. Rakkcrsnachtarbeid. Omtrent het thans versohenen rapport no pens de verrichtingen van het Nationaal Co mité voor de Joodsohe bakkerijen in Neder land inzake afschaffing van naohtarboid, deelt het „Hbld." het volgende mede: Hert; rapport resumeert de wenschen van het oomité als volgt: 5 nachten gelijk aan gewono Donderdag nachten. 5 nachten gelijk aan gewone Zaterdag nachten. 5 goheele nachten. 3 geheele nachten voor holiday's. In een adres aan de Tweede Kamer zegt het comité o.a. Alhoewel iedere niouwo regeling ongemak kon met zich brengt en meerentijds met pes simisme wordt begroet-, geldt hier niet do bodoeling van ongemakken in algemee- nen zin, doch een zeker tekort aan arbeids tijd dat door uitbreiding van personeel niet te vervangen is, omdat het gallesbrood dat ia een 6oort brood dat uit drio of meer strengete gevlochten wordt veel tijd van bereiding kost en grootendeels de consump tie vormt voor het tweede deel van den dag, dat voor den Sabbath is bestemd. Wat betreft den Zaterdagnacht wordt op gemorlct dat wanneer in den zomer de Sob bath eindigt des Zaterdagsavonds ongeveer halftien, er slechts vier uren voor hest berei den en afbakken van brood beschikbaar zijn en geen enkele bakker daarvan gebruik zal, noch kan maken. Tusschen broodbereiding, zooals het kneden èn vormen èn het bakken, verloopen circa drie uren. Indien alles regel matig marcheert en een trage rijzing van het deeg geen verhindering brengt Van het bepaalde in de wet om tot 2 uren in don nacht to arbeiden, kan dus geen ge bruik worden gemaakt. Het govolg zal hiervan dan zijn, dat de winkels der Joodsche bakkers Vrijdags en Zaterdagsavonds gesloten zullen zijn. Het is begrijpelijk dat de lasten daardoor enorm zullen stijgen, waar do winkels der algemee ne bakkerij alleen 's Zondagsavonds geslo ten zullen zijn. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage 6tond gisteren terecht H. van V., hoibaas to Waddingsveen, door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot 1 maand ge vangenisstraf, wegens verduistering van een rijwiel onder Hillegersberg, op 9 Sep tember 1909. Beklaagde betuigde groote spijt te hebben dot hij het feit gepleegd had. Advocaat-generaal mr. Van Hangest baron d'Yvoy vorderde bevestiging. Tevona werd behandeld de zaak van A. H. L., varensgezel, thans zonder vaato woonplaats, door do rechtbank te 's-Gra- venh&g© veroordeeld tot 9 maanden gevan genisstraf geëischt was 1 jaar wegens verduistering té 's-Gravenhage van een rijwiel, dat hij in do eerste helft van Octo ber 1909 had gehuurd van, Jan Hoogen- doorn te Loosduinen. Dozo beklaagde bad tusschen 1898 cn 1906 reeds herhaaldelijk gevangenisstraf ondergaan, wegens oplich ting, diefstal en verduistering, laatstelijk 3 jaar gevangenisstraf wegens diefstal van vee uit de weide. Bekl. ontkende het feit. Hij had hof. rijwiel 's avonds halftien teruggebracht aan don zoon van Hoogendoorn hetgeen ech ter, naar de president, mr. Sterck, op merkte door dien getuige pertinent is tegengesproken. Bovendien is bekl. dien avond stilletjes van zijn baas, een schip- per op Delft, weggebleven. Hij is over het strand naar Zandvoort goloopcon, van daar naar Amsterdam en toon weder naar IJmuiden, waar hij dienst heeft genomen op een stoomtrawler. Advocaat-generaal mr. Van Hangest baron d'Yvoy reqnireerdo bevestiging. Mr. A. L. Hermans, advocaat te 's-Gra- venhagc, pleitte vrijspraak, aangezien niet bewezen is of bewezen kan, worden dat de eoon van Hoogendoorn het rijwiel niet van beklaagde in ontvangst heeft genome* Deze omstandigheid volgt toch alleen uit, de verklaring van dien getuige en wordt door bekl. pertinent weersproken. De verdwenen gouden tientjes. De 4de Kamer der Amsterdamsche rechtbank deed gisteren uitspraak in do zaak tegen den 37-jarigen J. L., geschorst beambte van dc Nedcrlandsche Bank, tegen wien een gevangenisstraf van 1 jaar en zes maanden was geëischt wegens den t meermalen medcgedeelden diefstal van 27 gouden, tientjes uit een verzegelde trommel, die bij genoemde Bank door de 7l-jarigo wed. BernerburgVoogel in bewaring ge geven was. In een zeer breedvoerig vonnis ver klaarde de rechtbank hem schuldig aan den hem primair ten laste gelegden diefstal en veroordeelde hem conform den eisch tot eer\ jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Getuige Muisken, reeds vroeger gehoord, werd nog eens voorgeroepen cn verklaarde op een desbetreffende vraag, of do kamer, waar do inmiddels overleden beambte G. onder koffietijd zat, gelegenheid geeft iets weg te nemen, ontkennend. De rechtbank te Breda veroordeelde gis teren P. J. L., te Halstoren, wegens mis handeling met doodelijk govolg van Jacoba Franken te Bergen-op-Zoom, tot een ge vangenisstraf van twee jaren. De eisch was 4 jaar. Sigarenzakje in den vormt van bankbiljetten. Do kantonrechter in het tweede kanton to Amsterdam deed gisteren uitspraak in del zaak van den heer F. J. V. L., teLgaren- handelaar, aldaar, die terecht stond teat zake yan het ter verspreiding in yoorrartd

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 13