Safe Deposit. Iü de kolliebitai Stoomboot-Mi]. „De Volharding". zuivere Preanger-Koffie Aanbesteding. Leiden-Allen Boskoop-Gonda-Nieuwvsen- Amsterdam A. L. REINIERMGER ZONEN, Commissionnairs in Effecten, Rapenburg 106 -108. Inflezonden. brandt men dagelijks op Duitsche wijze 389 lü uitniunlende door yeur en smaak Prys per 5 ouu GO Cent, V ËIIK OU VV& S'i'U li i UJ Y /.KïN NlIilJWU ItlJ.V <17. Op Binftdag den Sïiaten Fe bruari 19IO, des voormiddaga te elf uren, zal door ondergeteekendo ln het Kolflehuis „De Wakende Haan", Vrouw«aieeg No. 16, te Leiden, wor den AANBESTEED: Het riuleeren en dem pen van de Sieboldsluot, liggende midden in de SieboJdstraat, te Leiden en daarmede in verband staande werken. Aanwijzing Donderdag 17 Februari 1910, dea voormiddaga te oil uren. Bestek en teekeningen liggen ter inzage in bovengenoemd Koffiehuis en zijn aldaar één Gulden per stel verkrijgbaar. Inlichtingen te bekomen dagelitka des morgens tusscben 9 en 10 uur, Middelstegracbt 26, te Leiden. JAN BOTEitMANS, 1678 28 Bouwkundige. 19 132 VERTREKUREN VIA ALFEN NAAR Amsterdam i v.m 5.— (Maandag 1.30), n.m. 2 uttr (werkdagen). Goudai v.m, 5.30, 8.30, 12.— n m. 4.45. Zondag v.m. 7.—, n.m. 4.45. Bovendien Vrijdag n.m. 1.30. Zat. n.m. I.—. Nieuw veen: v.m. 5.—, (Maand 1.30), 8.30. (Zat. niet), 1545 34 n.m. 2.— en 6.15 (Werkdaeen). Dienstregelingen op aanvraag gratis verkrijgbaar. Het oordeel der vaklieden luidt: zijn de beste! Ook bfl enkele blokjes k Cts. verkrijgbaar btf ALB. HEIJN, Leiden. 1968 20 VEILIGE BEWAARPLAATS voor Effecten, stukken van waarde, Goud en Zilver, enz., der firma 1063 20 Staatsambten of Gemeente-ambten het traktement volstaan moet om er in zijn po sitie van te leven. Dusver gold dit beginsel niet. Vooral hooge Staatsambtenaren ontvingen slechts een kleinen bijslag, en er werd op gerekend, dat ze hoofdzakelijk leven kon den van eigen middelen. De leden van den Hoogen Raad, van den Raad van State, enz. ontvangen nog steeds niet meer dan f 6000; een som, waarvan geen hunner naar zijn stand in Den Haag leven kan. Vindt nu het nieuwe beginsel ingang, dan zulle® alle deze soort traktementen een sterke verhooging moeten ondergaan. Voor alle budgetten saam zal dit uiteraard eon zeer aanzienlijk bedrag aan meerdere uitgaven opleveren. En toch, dien weg wil men blijkbaar uit. Ook wie geen eigen middelen bezit, moet elk Staatsambt bekleeden kunnen en naar zijn stand leven. „De T ij d" komt op tegen dit betoog van „D e Standaar d". Eerstgenoemd blad gelooft, dat het laatstgenoemde ie ver gaat in zijn. gevolgtrekking. Men vrage zich, om dit in te zien, een voudig af waarom de Burgemeester van de hoofdstad öf een zeer bemiddeld man moet zijn, óf als hij dit niet is, een betrekkelijk zeer hoog traktement behoeft 1 De reden hiervan is geen andere dan deze, dat de Burgemeester is de man, die bij alle gelegenheden de gemeente, in dit geval de hoofdstad des Rijks, represen teert. Om dit naar behooren te doen, heeft hij een deftige woning en nog veel meer noodig, moet hij bij het verleenen van steun, bij het tot-stand-komen van nuttige zaken en bij hulpverschaffing in nood vóórgaan, enz., enz. Ons dunkt, dat, als het op bezoldiging aankomt, tusschen dergelijke represente rende ambtenaren en andere, wel degelijk verschil behoort gemaakt. Het geheele land, de Staat, wordt in de eerste plaats gerepresenteerd door den Vorst; vandaar dat een zekere mate van uiterlijke praal en weelde van de hofhouding, van ieder regeerend Vorstenhuis onafscheidenlijk zijn. Zelfs de president van een Republiek ont komt aan den eisch van zeker uiterlijk ver toon niet. Representeerende ambtenaren voorts zijn de gezanten en verdere diplomatieke ambtenaren, welke bij de vreemde Regee ringen die van het eigen land hebben 1e vertegenwoordigen, de Minister van Bui- tenlandsche zaken, welke tegenover de di plomatie van vreemde mogendheden de zelfde taak heeft te vervullen enz. Het landsbelang vordert, dat al derge lijke personen een zekeren uiterlijken staat voeren; dat zij geheel overeenkomstig hun rang leven. Ditzelfde geldt echter niet voor andere, zij het niet minder hoogge plaatste ambtenaren. Een geheel andere vraag is natuurlijk, of niet de over het algemeen lage trakte menten van dergelijke ambtenaren op den duur verhooging noodig zullen hebben, aan gezien bij te lage traktementen van heden de keuze van geschikte personen voor ge- wichtige betrekkingen te zeer beperkt wordt. De luister, het prestige, tot dusver aan Wekere staatsambten verbonden, begint in onzen democratisch en tijd te verbleeken. Betrekkingen, niet om het daaraan ver bonden salaris, maar alleen ter wille van de eer, door gefortuneerde personen ge zocht, worden zeldzamer en verliezen meer en meer haar aantrekkelijkheid. De arbeid en de eischen, welke het bekleeden van der gelijke betrekkingen medebrengt, worden daarentegen steeds grooter. Meer en meer noodig worden dus ook voor het bekleeden van dergelijke betrekkingen werkelijk eer- ste-klas-menschen, niot slechts wat naam en fortuin, maar ook wat werkkracht en bekwaamheid aaDgaat. En dergelijke per sonen kunnen in het particulier bedrijf, in handel en industrie bijna altijd inkomsten vorweiwen, heel wat hooger dau de poovere traktementen, die in Staatsdienst worden uitgekeerd. óm die reden, een geheel andere dus dan die door ,,D e Standaar d" is aan gegeven, meent ,.D c T ij d", zal vroeger of later door het dringend Staatsbelang een %anaenlijke verhooging der traktementen, bepaaldelijk van de ambtenaren van hoo- geren en allerhoogsten rang, noodzakelijk worden gemaakt. „De Oontroleu r" bevat in een Amsterdamsohen Brief het volgende: De nieuwe burgemeester zal, gelijk men misschien gelezen heeft, een salaris krij gen van f 20,000 waarvan f 5000 voor wo- ring wordt gerekend. Dit bedrag vervalt dus, wanneer de gemeente een ambtswo ning versohaffc. Er schijnt heel wat gekon keld to zijn, vóór en aleer men het over het bedrag is eens geworden. Ik kan de waarde van f 20,000 per jaar voor onzen burge meester niet juist booordeelen. Maar het wil mij voorkomen, dat er nu een schrome lijke wanverhouding komt te bestaan tus schen de f 20,000 van den burgemeester en de f 4000 van de wethouders. Want de wethouders kunnen er gevoeglijk ook niets anders bij doen en zijn overkropt met ar beid. Dat de burgemeester voor f 16,000 zooveel meer zal presteeren, is natuurlijk onzin, en nog maar steeds wacht de bur gerij, die 6j pCt inkomstenbelasting be taalt, voor welke zaken de burgemeester toch wel f 10,000 of meer representatiekos ten zal uitgeven. Het komt mij voor, dat. dit toch wel eenigsztns doenb'jk zou zijn, als het werkelijk geschiedde. Een enkele maal een diner; maar daarbij blijft het dan ook, voor zoover ik weet. Royale gevers zijn de burge meesters ook in het algemeen niet en kis zij geven, zijn het maar kleine bedragen. De noodzaak van die f 20,000 wordt dan ook door velen niet ingezien. Maar die velen heb ben slechts stem door hun. raadsleden, en dio spelen ja on amen daar zelfs de arbei dersafgevaardigden niet van het hout zijn gesneden, dat zij f 20,000 een kolossaal be drag vinden. Ik wees reeds op de oneven redig kleinere belooning van de wethouders. Daarvoor is ook verandering te waohten. De f 4000 zullen f 8000 worden, of in totaal f 16,000 meer. En clan zullen de heeren ook wel, A 1'in star van Rotterdam, pensioenaan spraken gaan doen gelden. Maar zou men, als de gemeente zooveel gaat betalen, nu niot eens werkelijk mensohen kunnen vin den, die ook iets weten en iets kennen be- halvo debatkunetjes „Neutraliteit" van hot openbaar onderwijs. B. en Ws. van Rotterdam hebben gisteren aan de hoofden der openbare scholen van la ger onderwijs te dier stede een circulaire verzonden van den volgenden inhoud „Van velo onderwijzers ook uit deze gemeente is in den laatsten tijd in ver schillenden vorm de bewering vernomen of instemming daarmede, dat het openbaar la- gor onderwijs behoort te zijn neutraal op Staatkundig zoowel als op godsdienstig ge bied, in dien zin, wat het staatkundig ge bied betreft, dat bij het onderwijs, ten aan- zien van het Koningschap of den republi- koinsohen regoaringsvorm in Nederland geen partij mag worden gekozen, en, als gevolg daarvan, het niot behoort tot de taak van don onderwijzer dor openbare school om den kinderen in te prenten eerbied voor de Ko ningin en gehechtheid aan het Huis van Oranje. „In het belang van het openbaar onder wijs in deze gomoonte, achten wij ons ver plicht om tegenover deze en soortgelijke uitin gen duidelijk de richting aan te geven, waar in wij wenschen dat, wat het hi er bedoelde onderworp aangaat, het onderwijs geleid wordt. „Vooreerst wijzen wij er op, dat voor het openbaar onderwijs, zelfs niet ten aanzien van godsdienstige, en zeker niet ten ami zien van staatkundige gezindheid, neutraliteit is voorgeschreven. Wel wil de Wet, dat de openbare onderwijzer, zijn onderwijs dienst baar makende aan de ontwikkeling van de verstandelijke vermogens der kinderen en hun opleiding tot. alle christelijke en maat schappelijke deugden, in acht neme den eer bied, verschuldigd aan de godsdienstige be grippen van andersdenkenden, maar rij spreekt niet van „neutraliteit". „Trouwens „neutraliteit" op staatkundig gebied ware op een Nederlandsche school voor toepassing niet vatbaar. Reeds bij „le zen" en „schrijven" komt het mede aan op datgene, wat gelezen en geschreven wordt, en komt gelijk doorgaande bij bat onder wijs noodzakelijk óók ter sprake de ver houding van het kind tot zijn land. Bij de bespreking daarvan een voor het kind onver klaarbare neutraliteit te bewaren ten aanzien van '8 lands regeeringsvorm en de verhou ding van het land tot het Huis van Oranje komt neer op het aankweek on van onver schilligheid ten aanzien van beiden- „Do overheid, nu, mag niet dulden, dat in de van harentwege bestuurde school de kinderen geleid worden tot onverschilligheid ten aanzien van hetgeen den room van 's lands geschiedenis uitmaakt en ten aanzien van het Grondwettelijk Hoofd van den Staat. Zij moet daarentegen verlangen, dat op haar school het onderwijs in nationalen geast ge geven worde, en dat de kinderen hiervan door drongen worden: dat de grondslag der in stellingen, waaronder zij leven, is het, in het Huis van Oranje erfelijk, Grondwettelijk Koningschap, en bij hen gewekt en onder houden worden: eerbied voor het hoofd van den staat en gehechtheid aan het koninklijk stamhuis. „Slechts door dit in het oog te honden, zal de openbare school op den duur het vertrouwen der ouders kunnen blijven heb ben, en ook ouders, die een repuhlikedn- schcn staatsvorm wcnschclijk zouden achten, zullen moeten begrijpen, dat hun kinderen, de scholen der overheid bezoekende, onder richt worden met volle aanvaarding der grondwettelijke instellingen waarvan de ge meentelijke overheid zelve deel uitmaakt. „Daarom verlangen wij dan ook, dat de onderwijzers van de openbare scholen dezer gemeente de kinderen in bovenbedoelden geest zullen onderwijzen en, op die wijze, zullen trachten hen op te leiden tot goede burgers van .den Nederlandschon Staat. Wij gelooven u door het bovenstaande duidelijk ons inzicht te hebben doen blijken. Mochten er onder de onderwijzers zijn, wier beginselen hun werkelijk verbieden om, bij het hun opgedragen onderwijs, voor zoover dit, daartoe aanleiding geeft, in bovenver melden geest werkzaam te zijn, dat zij be denken: dat hun plaats niet is op de over- hcidsschool. Wij van onzen kant mogen en zullen niet aarzelen om, indien ons uit het optreden, uit het doen of nalaten van een onderwijzer blijkt, dat hij in de school niet in den bovenvermelden geest kan of wil werkzaam zijn, te doen wat noodig is om hem uit de school te verwijderen. Wij moe ten hierbij voegen, dat ons dit ook kan blij ken uit zijn optreden buiten de school in het openbaar, uit de openbare uiting zijner meening, mondeling of schriftelijk- Want wij kunnen niet aannemen, dat een onder wijzer in do school zal handelen in strijd met hetgeen hij buiten do school in het open baar verdedigt „Door ons wordt order gegeven, dat mor gen in den loop van den dag een aantal af drukken dezer circulaire aan u op uw school zullen worden bezorgd ter uitreiking aan de onder uw leiding werkzame klasse-onder wijzers en/of onderwijzeressen. Wij verzots ken u ook de vakonderwijzers en/of onder wijzeressen van den inhoud mededeeling te doen, terwijl u dee verlangd door het bureau voor hot openbaar onderwijs op aanvrage meer exemplaren zullen worden verstrekt." Opgave van personen, die slch te Leiden hebben gevestigd. G. Schoenen, Lange Agnietenstraat 9, werkman. Wed. De Lange, Nieuwe Beestenmarkt 3. P. Theuiysse, R.-0. Parochiaal Weesh. Hooigracht, kloosterlng. J. H. Klostere, Musschenbroekstraat 13A, bouwk. teekenaar. J. H. van Baak, Hooge Rijndijk 12-2. G. A. Musohter en gez., Pres. Steijn- straat 9, electricien. J. Boonstra, Nassaustraat 1, bode. T. Both, Lammermarkt 36, officier Leger des Hei Is. Wed. Ermere, Hooigracht 31- W. A. Affourtit, Rijn- en Schiekade 117, architect bij gasfabrieken. A. A. E. van Oijen, Bijleveklshof 1. G. Bru&see en gez., Levendaal 63, melk- verkooper. J. A. J„ Haselhoff, Höpitad Wall on, pleegzuster. E. Koper, Hooigracht 11, dienstbode. P. de Graaf f, Poelgeeststraat 4, metse laar. H. J. Andriessen, Pieterskerkhof 18, be hanger. A. van Ginhoven, H oogewoerd 179, dienstbode. P. Truijers en gez., Pr. Frederikstr. 10, kleermaker. M. van, Apeldoorn, Hooigracht 4 A. B. H. J. Hulskramer, Steenstraat 37. A. Gerritsen en gez., Maredijk 105, lood gieter. W. M. de Leen, Plantsoen 26, dienstbode. A. van Velzen, Hoogewoerd 136, dienst bode. H. E. Bakhuis, Oude Vest 137. J. M. van der Beek, Bloem mar kt 11, dienstbode. Wed. Bekooy en gez., Huigstraat 2. Mijnheer de Redacteur 1 Met de plaatsing 'van onderstaand stukje zult u mij zéér verpliohten. Bij voor baat mijn beleefden dank. Het was gisteravond dat mij het volgen de overkwam, in de aloude sleutelstad, de goede stad van Leiden. Kalm rijdende op de fiets kwam ik onge veer 7 uren over de Hoogewoerd, met als doel om 10 m. voor halfacht den trein te treffen, toen op zeker oogenblik een steeg- bewoner er do liefhebberij in kreeg kwasie per ongeluk achteruit te loopen, in zoo'n vaart, dat een botsing met mijn fiets een voudig onvermijdelijk was. Het noodzake lijke gevolg was dat ik tegen het trottoir aanreed, en van de fiets aftuimelde. De fiets gedeeltelijk stuk. Lantaarn in flarden, over den weg. Tijd om dien jongen voor zijn laffe daad te doen kennis maken met mijn vuisten, (want dat soort publiek ver staat eenvoudig geen rede), had ik helaas niet. De trein leen omstander maar dan ook maar een begreep de situatie, en verweet in hartgrondige taal den opge schoten jongen zijn laffe daad. Anderen echter meenden zich geroepen, om mij, staande bij een fietshandelaar, de fraaiste benamingen te geven. Is het dan waar, wat zoovele bewoners van andere steden, van ons Leiden zeg gen, n.m. dat een fatsoenlijk mensch zich 's avond8 wel wachten mag voor het straat publiek? Staat Leiden dan zoo laag, dat het werpen van uitgekauwde pruimen e>n dito wortels liefst in het gelaat van meisjes en vrouwen, zoo'n beetje tot de avondver makelijkheden behoort van dat publiek? Kan er dan niets gedaan worden, waar door het peil zioh wat verheft... of... dat dergelijke liederlijke uitingen, dermate zwaar worden gestraft, zoodat de vrees voor de straf dan afschrikkend werkt? En waar nu de Haarlemmerstraat al sinds ge- ruimen tdjd, haar „reputatie'* hoog houdt, zou het wel treurig zijn, wanneer de Hoo gewoerd eenzelfden weg on zon gaan. Het is daarom, dat ik mijn ervaring van de Hoogewoerd neerschrijf WILLEM C. BROUWER, „Vredelust", Leiderdorp. Een nieuwe vereeniginj; voor scheikundigen. Onder voorzitterschap van dr. H. Jvan 't Hoff werd Zaterdag te Amsterdam in het „American Hotel" eem vergadering ge houden van leiders van particuliere labora toria in Nederland. Er word. besloten tot oprichting een er nieuwe vareeniging, tob welke reeds zijn toegetreden de hoofden der firma's Boldingh en Van der Heide, P. Form an, Koning on Bienfait, Wijnhoff en Van Gulpen te Amsterdam, de lieer N. van der Sloen te Haarlem, de heer J. J. Hof man te 's-Gravenhageen de heeren dr. van 't Hoff en Wceda, Schalkwijk en Pen- nink te Rotterdam. Het doel der vereeni- ging is samenwerking, teneinde de belan gen en de wetenschappelijke positie der practdsche scheikundigen te bevorderen en te streven naar verbetering van de wette lijke regelingen, bij welke de scheikundigen in hun werkkring zijn betrokken, en het tegengaan van misbruiken, welke heersóhen aan eenige rijks- en gemeente-laboratoria- De vergadering benoemde een voorloopig bestuur, bestaande uit de heeren P. Fer ms®, dr. H. X van 't Hoff en dr. H. W\ Salomon san, om in samenwerking met den, rechtskundigen adviseur mr. E. M- Meyer^ de statuten der nieuwe vereeniging te ont werpen. Bloem bolleneiil tuur. De vergadering der Algemeene Vereent ging voor Bloembollencultuur wordt 75 Maart te Haarlem gehouden. De agenda meldt o. a. Mededeeling van het hoofdbestuur ia zake districts-telefoontarief: Naar aanleiding van de op de jongst» algemeene vergadering, door de afdeelino Sassenheim ingediende motie, waarbij d*. wenschelijkheid werd uitgesproken, dat het hoofdbestuur trachte zoo spoedig mogelijk een verlaagd tarief te verkrijgen voer interlocale telephonjsche gesprekken tus schen de gemeenten, welke geacht wordeur te behooren tot de bloemenstreek, kan worden medegedeeld, dat overwogen worcfc om een districtstelephoontarief in *te voe ren. Blijkens een ontvangen mededeeling van den directeur-generaal der postorije* en telegraphic zal de invoering van zulk een tarief, waardoor aan den in de moii» uitgedrukten wensch gevolg wordt gege ven, eerlang een punt van ernstig on eoek uitmaken. 0>O. H. Oh") Inwisseling Zegels-acten B. IS. Bij Min. Res. zijn die ambtenaren van he^ Zegel, bevoegd om, wanneer inwisseling vaSj zegels vanwege het Rijk uitgegeven ong;v bruikt gebleven in registers don Burger* lijken Stand, wordt verlangd, een door de ambtenaren van den Burger lij ben; Stand onderteekende verklaring t* eiscbeCL van het aantal niet gebruikte vellen in registers bij de gemeente berustende, welkd verklaring moet worden bekrachtigd door een visa van den Burgemeester of die berfi vervangt. Betreft het verzoek zegels in registers, dia» bij de Arrondissementsrechtbanken berus ten, dan wordt een soortgelijke verklaring overgelegd, onderteekend door den griffee* der daaabij betrokken rechtbank, welke ycn klaring wordt geviseerd door don arubt-enar» van het Openbaar Ministerie. Na de inlevering van deze verklaringen worden de zegelafdrukken op de niet ge bruikte vellen door de ontvangers vernie- tigd door middel van een afdruk in blauwctf inkt van een houten vernietigingsstempe J Na de vernietiging der zegelafdruksel,- kunnen kosteloos, tot gelijk bedrag als hsSf betaalde recht, andere zegels worden uitge reikt. Al de hiervoor bedoelde verklaringen kun nen op ongezegeld papier worden gestelds Uitlotingen. Loten stad Antwerp pen 2 pCt. van 1903. Trekking 10 Fohoy Betaalbaar 1 Maart. 18 eerieën. 2571 4792 6432 7452 8884 13207 1830S 22986 23467 27638 29853 30725 30873 3181Z 33298 33923 39415 39984. Serie 7452 No. 6 fr. 25,000; serie 2571, No. 8 fr. 1000; serio 39415 No. 15 fr* 500; serie 2571 No. 21 en serie 27638 Nd,- 12 dk fr. 250. De volgende elk fr. 200. Serie 4792 No. 5; serie 13207 No. 1; eerie 18303 No. 2; serie 18303 No. 3; serie 18303 No. 21; serie 23467 No. 4; serie 23467 N<* 13; serie 23467 No. 23; serie 27638 Na 22; serie 29853 No. 4; eerie 30725 Na 16; serie 30725 No. 19; serie 30725 Na 21; serie 30725 No. 23; serie 30725 Na 25; serie 30873 No. 4; serie 30873 Na 23; serie 31817 No. 2; serie 31817 Na 3; serie 33298 No. 22. de volgende elk fr. 150. Serie 7452 No. 13; serie 8884 Na serie 8884 No. 31; serie 13207 No. 13; serie 18303 No. 7; oerie 22986 No. 23? serie 23467 Nol 14; serie 27638 Na 4; serie 27638 No. 8; serie 27638 No. 9; serio 27638 No. 16; serie 29853 No. 20; serie» 30725 No. 3; serie 30873 No. 3; serie 31817 No. 6; serie 33298 No. 12; serie 33923 Na 6; serie 39415 No. 2; serio 39415 No. 4; serie 39984 No. 8. De overige Nos- vervat ïn bovenstaan» eerieën met fr. 110.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 10