düwvt/'Soó Saoenkoootmeel' Aambeien. De kwellingen van Eczema. Kunst, letteren, enz. Buitenlandsch Overzicht. Academienleuws. Middernachtzending. Gisteravond had de in ons blad aangekon digde openb. vergadering plaats in de zaal van „Patrimonium", alwaar ala spreker optrad de heer W. H. Verhoeff, an Utrecht, lid van hei hoofdbestuur der Mid- demaohtrending-vereeniging met het onder werp „Van Liefde en Strijd". De heer H. Retel, voorzitter c-r Ver eeniging voor Chr. belangen, waarvan deze samenkomst uitging, opende de vergade ring met g»«bed, las 1 Cor. 13, deelde tot zijn leedwezen rnede, dat ds. Douma, door ongesteldheid verhinderd was om den spre ker in te leiden, hetgeen hij thans deed en na hot doel van dit samenzijn uiteen ge- zH te hebben het woord gaf aan den heer Verhoeff. In een viertal schilderachtige teekenin- gen (de komst der haring op Noorwegens kust, het pralende bloemeke in 't veld, de loo7x>, vraatzuchtige spin, afleggend haar nijdigheid gedurende zeker tijdperk, de misdeelde ééndagsvlieg) schetste de spre ker zijn aandachtig gehoor, den drang, bij dier en plant, tot instandhouding der soort. Toen plaatste hij den mensoh, man en vrouw, die elkaar zoeken, zich tot elkan der voelen aangetrokken in dat licht. De liefde in de Natuur. Heerlijke C dsgave. Maar Gods wederpartij der wilde dat werk verstoren; den demon der onzedelijkheid zond hij; dien rustte hij toe met doodelijk venijn. Zie der bloemen sohoon, der vlind'ren schitt'ring, des nachtegaals lied; alles schoonheid en glans en klank, het is de kracht der Liefde. En dit begreep Satan maar al te goed. En hij zond zijn trawanten naar het atelier van den schilder en beeld houwer, om zich daar achter schoone vor men, verdekt op te stellen. Ook drong hij binnen bij Toondichters en Schrijvers, om van dezen uit te gieten net gif met boordevolle bekers. En ook in de weten- eobap en de wetgeving, die de zonde goed praten of vergoelijken, ze toelaten of steu nen. In klank en kleur, in kunst en kracht, in gebaar en rythrae deed hij zijn satani sch en invloed gelden. Want ook ernsti- g e menschen erkennen, dat daar in het ge nieten van ware kunst toch dikwijls z^o groote gevaren schuilen. Maar niet slechts den mensohenlijken geest bezoedelt, vergiftigt deze demon der onzedelijkheid ook, en ach ja niet min der, zijn lichaamhet bloed bederft, de riekte komt, een erger dan de peet. Een tweetal voorbeelden, gegrepen uit de duizend gevallenen, moesten, zoo verteld, de hoorders wel in ziel en geweten grijpen. De Middcrnachtzeiyiing is uit het b e- ginsel dor liefde geboren, gedron gen door 's Heilands woord: „Hob uw naaste lief als uzelf" De onzedelijkheid gaat natuurlijkerwijze steeds hand aan hand niet den drank. Het „kom, kerel 1 één glaasje bier, wat zou dat nou?" doet me nigeen uit valsche schaamte 't oor leenen aan deze valsche vriendsohap. Men 0eeft toe, en door alcohol beneveld en verVt. begaat men méér gemakkelijk de zonde, doordat het schaamtegevoel wordt afge stompt. het geweten toegeschroeid. En nu rijn daar de goede vrienden, in den laten avond of to middernacht, om te waarschu wen en terug te houden, zoo het kan. O, roo moeilijk, vaak ontmoedigend, soms dankbaar, altijd heerlijk. Een enk al tast baar bewijs soms van wat men wel .gelooft maar niet altijd ervaart: een zeker e m .a' ontvangt een der broeders een schrijven, van iemaT d, die zijn diepen dank uit spreekt voor de waarschuwing en goeden raad en sluit een brief ie van f '25 'n, ter wijl hij teekent: „Een berouwvol zondaar" Ja, de ziel is het kostelijkst. Die moet ge red. Daar is een legende van een geval len engel, die weer in Gods gunst rich ge steld wilde zien. De Heere God stelde <ieze voorwaarde, dat de gevallen geest het kos telijkste van de aarde ten hemel brengen zou. Noch een druppel hartebloed van een stervenden held, noch de zucht oener we duwe: „Ach God! neem ook mij nu maar tot U!" maar de opgevangen traan des .zondaars, die in bitter berouw hot uitrieo: ,,0 God! gen*, gen&!" deze was het koste lijkste: het was de redding eener ziel, <Le den engel weer bij den heiligen God toe gang verschafte. Welnu, de Middernacht- zending mag menigmaal doen als die engel in (lc legende: een geredde ziel voor den Troon Gods brengen Maar ook voorkomen van deze zonde stelt ze zich ten doel en heeft daartoe een Nationaal Bureau van Informatie, dat ieder met raad en daad helpen wil. Dok vooral miliciens, de voor de gevaren in en buiten de kazerne, bij openharen op roep, worden gewaarschuwd. En zulk een woord, geput uit droeve ervaring, mag soms meer baten, dan indien ouders of rn- deren dat doen. Maar is de liefde ook hier het grondbe ginsel als overal en immer: ook hier geen liefde zonder strijd. In dit geval een tegen allerlei schandelijke verordeningen en wets bepalingen. O gruwel 1 het groote Rotter dam staat daar nog als voorname stad en komt achteraan. De Middernachtzending mag, bescheiden- lijk gesproken, eerlang „de kroon" op haar werk zien in „De Wet tot bestrijding der zedeloosheid", de eerste, waarender H. M. once Koningin heur naam zette net de weelde van het Moederschap Ook is er nu, alsmede door den stilW en openbaren, steeds volgehouden arbeid van dit Werk der Liefde, de Wet naar onderzoek n het vaderschap. „Hoe was he* mogelijk", vraagt men zich af, „dat zulk een nat. uurlijke zaak niet éér werd gedoogd"?.... „Nu, we hopen er", zei spreker, „ons van te bedienen, om velen te helpen en voor gróóter val te boeden." Gedenk ons daarom in uw gebed en steun ons met uw gaven. En zegt men soms: o, daar komt de aap uit de mouw... Welnu, we zullen het, als nu 20 jaar, dan wel zonder dezulken doen, en met Gods hulp alléén. Wellicht dan een offer in- stee van een collecte! De heer Yerhoeff, die daarop terstond met den trein weg moest, werd door den vooratter hartelijk bedankt voor zijn be langwekkende rede, terwijl laatstgenoemds collecte en lectuur zeer aanbeval, bekend maakte welke plannen de Vereeniging 1 ad en den heer Snel verzocht om de verga dering met dankzegging te willen sluiten, die daaraan voldeed na het zingen van Ps. 73 14. BECLAHES, 1804 17 40 Cent per regel. bJieefl aan da soap eone boogfyne smaak^ Mtuidkxw&z&eetiy \v ^.Soepen, Sausen,Groenta|Vleesteffl«n^ Deze chronische, dikwijls het hoole loven durende en periodiek sterker optredende riekte vindt in de meeste gevallen haar oor zaak in bloed opstopping en slechten stoel gang. 1801 12 Vt wijnglas natuurlijk FRAKZ JOSKF Bitterwater, dagelijks '6 ochtends op de nuchtero maag genomen, bewerkt in vele gevallen volkomen genezing en steeds be terschap. Schitterende medische attesten. De kwellingen en pijn, die eczema (prik- kolonde huiduitslag) veroorzaakt, zijn maar al te goed bekend aan den ongel ukkigen lijder. Zoodra do patiënt warm wordt, be gint do huid onuitstaanbaar te jeuken en kan hij bijna niet nalaten om de huid op do aangedane plaateen open te krabben. Wanneer eczema uitbreekt op de handen en het gelaat, is dit niet alleen onooglijk en kwellend, doch zal het zich bovendien dikwijls spoedig uitbreiden. 1803 32 F os ter'8 Zalf is een balsem, zonder weer ga. Zij is zeer verkwikkend en verzachtend, en reeds de eerste aanwending geeft een opmerkelijk gevoel van verlichting. Al naarmate met de toepassing der zalf wordt doorgegaan, heelen de jeukende inzinkingen en aangedane plaatsen der huid, en bijna altijd in één doos voldoende om een duur zame genezing te bewerkstelligen. Foster's Zalf kent hoars gelijke niet voor eczema, aambeien, puisten en gordeluitslag, schurft, of eonige andere jeukende huidziekte. Ziet toe, dat gij de echte Foster's Zalf krijgt. Zij is te Leiden verkrijgbaar hij de hoeren D. W. E. F. de Waal, Mare 56; D. M. Kruisinga, Nieuwe Rijn 33; en Reijst en Krak, Steemstraat 41. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10 voor zes doozen. Julius Röntgen zal op het oonoert van de Leidsche aid. van de Mij. tot bev. d. Toon kunst, 1 Maart voordragen het eerste piano concert van Beethoven (dus niet van Schumann.) „E 1 e k t r a". Ook menig Lei don aar maakte gisteravond gebruik van de gelegenheid, welke in Den Haag werd geboden om de generale repe titie van de „Elektra"-op voering bij te wo nen. Het Gebouw v. K. en W. was wegens den gelijken prijs op alle rangen zeer good bezet. De repetitie heeft getoond, dat hier met recht van eon groote gebeurtenis" kan ge sproken worden, want hoewel de meeste so listen niet in kostuum optraden on, con rich te sparen, gedeeltelijk met halve stem zongen, vooral in die passages waar juist de meeste kracht moet worden ontwikkeld, maakte allee op de aanwezigen een gewel digen indruk. Alle artisten bleken in hooge mate voor hun uiterst moeilijke taak ten volle be rekend te rijn. Aan het slot rees het publiek van zijn plaatsen op en barstte los in een ongekend geestdriftig applaus en gejuich. Toen, na driemaal halen, op algemeen geroep, einde lijk de componist Strauss, die de repetitie had geleid, ten tooneele verscheen, barstte het gejuich met verdubbelde kracht los. Een en ander doet de eigenlijke voorstelling van hedenavond met te meer spanning tegemoet zien. De repetitie begon gisteravond om even over achten en eindigde om vijf minuten voor tienen; zij duurde aan één stuk door, zonder eenig oponthoud, een inspanning dus gedurende bijna twee volle uren, want een inspanning, zéér gróóte inspanning is het; zoo geweldig als muziek en zang boeien, zonder verpoozing. Het t-ooucel en de zaal zijn den ganschen avond zoo goed als in duister gehuld, het toonoel misschien wel wat al te veel, vooral voor de achtoraanzittende toeschouwers. Mr. De Jongh's geschriftje: „Bewijs van goed zedelijk gedrag," 't welk wij bij zijn verschijnen zoo warm hebben gepre zen, beleeft nu den tweeden druk. Toegevoegd aan dezen nieuwen druk zijn een paar voorbeelden van eeD niet vlekke loos bewijs van goed zedelijk gedrag, hev welk dientengevolge niet, als een zooda nig bewijs kan gelden en voor den betrok kene een beletsel is, om voor verschillende openbare en particuliere betrekkingen in aanmei'king te komen. In het voorbericht zegt rnr. De Jongh de milde woorden, die het gans he kenmeric van het geschriftje zijn: dat de prijs zeer laag is gesteld r.m een afname in massa te bewerken, dat het ook de werkgevers be reiken moei, om 'n juister inzicht te krij gen in den werkelijken toestand van, dit go edgedrag-be wijss; dat thans xooveLan belemmerend in den weg treedt. ,.H et Leven". Het nummer van 11 Februari bevat de volgende geïllustreerde artikelen en fo to's: Portret van den heer P. van Hoek, den nieuwbenoemden direoteur-generaal van den Landbouw; Vele foto's van toonee- len uit en portretten van medewerkenden in Richard Strauss' opera „Elektra"; Car naval op Rolschaatsen te bcheveningen Vijf mooie foto's van den jongsten Bouw meester; De Rotterdamsche zanger Anton van RooyC. F. Roos en Co.Carré in Stad; Een nieuwe Geneee-methode en ver- dr de gewone rubrieken. De bijlage bevat de zevende aflevering van de serie: „De Troonopvolgers van Europa" en geeft hei portret van. Kroon prins Constantijn van Griekenland. Albert Vogel. Albert Vogel heeft den 5den een voor dracht gehouden voor Koningin Elisabeth van Roemenië, voor Carmen Sylva De zaakgelastigde van Nederland Mr. Royaards, begeleide hem. Vogel mocht te vens met de vorstin een langdurig gesprek voeren over literatuur en kunst. Ook van onze Nederlandsche letteren bleek H. M. geenszins onkundig. Zij vertelde van haar leven en haar letterkundigen arbeid, het laatste met opmerkelijke bescheidenheid. O.a. ging het gesprek over Vondel en Mil ton, over „Lucifer" en „Paradise j,ost" Verder ook over het Spaansche drama. H. M. wees den Hollandschen kunstenaar schilderijen in het paleis aanRembrandt's, Brueghel's. Titiaan's en stelde levendig be lang in Vogel's indrukken van Japan en speciaal het Japansche tooneel. Een studie daarover, welke eerlang in druk cal ver schijnen, bood Vogel in vertaling H. M. aan Het geschreven opstel was in een fraaieu band gebonden, een kunstwerk van den teokenaar D. H. Kramer. Ten slotte be steeg Carmen Sylva het podium en droeg eenige gedichten voor van Stracliwitz; den bundel schonk zij daarna aan Vogel. (N. R. C.) Men beweert dat Rostand over de ont vangst van zijn stuk „chantecler" niet bijster tevreden is en de schuld werpt op Guitry, die niet met voldoende fantazie den haan gespeeld heeft. Te eeniger tijd kan het nog wel gebeuren dat de twee ruzie krij gen en een andere haan den hoenderhof te bewaken krijgt. Guitry is nogal kort aan gebonden naar het schijnt. „D eNavorscher" opent zijn laatste nummer met: „Een en andor over bezwe ring" door S. K. Feitsma, waarbij van de gruwelijkheid, welke in naam van het geloof geschiedde in tijden waarin het bijge loof officieel was, wordt verhaald. Het ge loof aan bezwering dagteekent reeds van de oudste tijden. Immers vinden wij reeds in het bock Exodus: „En de Egyptische toove- naars deden ook alzoo met hun bezwerin gen." Bij Jood en Heiden, bij Christen en Mo- hamedaan bij Ooster- en Westerling, overal is bijgeloof. Aan den schrijver van het stukje „Een middeleeuweohe Pasteursgenezing" uit de vorige aflevering, wil G. A. Nauta de woorden van Prediker 1, 10 of Prediker 17 in herinnering brengen. Zoowel de serumtherapie (behandeling met bloed wei) als organotherapie (behan delingen met lichaamsdeel en van dieren), die tegenwoordig zulk een opgang rnakeu. aijn in haar wezen oude volksgeneeswijzen» Onze oude medici zouden, wanneer ze op de hoogte waren van de hedendoagsohe scheikunde en dus konden weten, wat het testine of Sequardine is, daarin een goede kennis ontmoeten; de genezing door de te genwoordige schildklierpreparaten zou hen heelemaal niet van verbazing stom doen staan. En reeds in zeer vroegen tijd: werd de blinde Tobit, blijkens het apocriefe boek van dien naam, niet genezen door het door zijn zoon Tobias meegenomen wondermiddel, bestaande uit het hart, lever en gal van een in den Tigris gevangen visch? Evenmin is iets nieuws de heilgymnastiek en de massa ge. Plato in zijn werk „Over den staat" (III 106) noemt den geneesheer-gymnastiek- 1 eeraar Herodikus, die een bekwaam mas seur was. Massage heette toen iatroliptiek. Zijn vrouwelijke studenten of vrouwelijke professoren soms iets nieuws? Uit de mid deleeuwen rijn ons te Salerno, de oudste speciaal medische universiteit, vrouwelijke studenten bekend, te Parijs daar was theologie het vak doceerden de dochters van den hoogleeraar Manegold (pl.m. 1070); de schoone Novella Andreae moest rich, terwijl ze college gaf, door een gordijn onzichtbaar maken. 1) Zijn de „af schaffers" iets nieuws? Wel neen, de nazi- reërs, o.a. Simson, moesten zich immers van wijn en sterken drank onthouden! (Numeri 6, 2; itiebteren 13, 7). Ook Lucia- nus in zijn werkje „Hoe men Geschiedenis schrijven moet" (35) spreekt hierover. Ook het „trenen" onzer sportlui is niets nieuws. Ikkos, door Plato t.a.p. genoemd, gaf daar reeds voorschriften voor en in Bredero'a „Klucht v d. Koe" (643) treffen we een dief aan. die in zijn handwerk aardig ,,ge- trynneerd" is. Evenmin is het vegetarisme iets nieuws onder de zon. We weten o.a. dat Seneca, de bekende wijsgeer en tragi cus vegetariër was, zeer tegen den zin van zijn vader, dio zulks (ook dat hooren we immers heden ten dage er tegen inbrengen) voor zijn zwak gestel nadeelig achtte. Ook de „mystici" uit Euripides' tdjd waren ve getariërs." Zeer gunstig wordt opnieuw geoordeeld over Royaards „Mercadet". De „N. R. Crt." schrijft: „Royaards speelde gisteravond te Rottev- 1) Dat is wel nieuw: het vrij ontmoeten van man en vrouw op wetenschappelijk terrein. dam voor de eerste maal na rijn herstel en den terugkeer van een noodzakelijk ver blijf in bet buitenland. Een en al krachC, een en al brio en levendigheid en beheer- eohing van gebaar en dictie, was hij. Men heeft hem hulde gebracht met gestamp en gejuich en een fraaie Lauwerkrans met bloe men er in is hem aangeboden. Welk een voorbeeld van dictie in onze lage landen blijft deze „Meroadet"-voordracht van Royaards!" Wij ontvingen heden ter recensie: Schidlof's „Taai-Methode. Praxis voor zelf-onderricht in vreemde talen." (Duitsch) door M. J. Vies. Uitg. EL Meulenhoff, Am sterdam. „De Nieuwe Gids". Februari 1910. Uitg. Drukkerij „Luctor et Emergo," Den Haag. De „Norddeuteche Allgem. Ztg.", het of- ficieele Duitsche regeeringsorgaan, deelt mee, dat het verhaal omtrent een straf, welke de Duitsohe kroonprins van den Keizer zou opgeloopen hebben we gens een onaangekondigd schouwburgbe zoek, een verzinsel is. De heer Sonnino heeft in de 11 a 1 i a an- sche K a m e r bij de uiteenzetting van het Regeeringsprogramma gezegd, dat de maatregelen betreffende de subsidies voor de zeevaart en de scheepsbouwnijverheid, alsmede die, strekkende tot de bevordering van den aanbouw van schepen op natio nale werven, beoogen hulpverleening van den Staat aan de vrije vloot, door middel van bijdragen in de vracht, hetzij bij in voer in de Italiaansche havens van grond stoffen, bestemd om in het land te vrorden verwerkt, hetzij bij uitvoer van Inndbouw- of nijverheidsproducten. Zij stellen vaste en beperkte subsidies in voor de lijnen, die een handels- en tevens een erkend politiek karakter dragen, en ook voor eenige lijnen, die een commercieel karakter dragen, dat tevens overeenkomt met het politieke doel der Regecring. De maatregelen zullen de begrooting jaarlijks belasten met 30 millioen lire. De Regeering hoopt, dat de Italiaansche vlag een machtig middel op zee zal worden ten dienste van de uitbreiding op nationaal economL-h gebied. De Minister heeft een wetsontwerp inge diend tot instelling van een ministerie van spoorwegen. Indien de den handel belemmerende maatregelen van andere landen het eischen, cal de Rogeering een maximum en mini mum tarief voorbereiden, met e:n daarbij behoorende verhooging der douane rechten. Ook heeft Sonnino een wetsontwerp in gediend tot hervorming der plaatse! jke be lastingen en tot hervorming der lagere scholen. De koeten van het lager onderwijs zullen in 9 jaar van 7 op 40 millioen lire gobracht worden. In deze uitgave zal voor zien worden door een belasting op sigaret ten en op de binnenlandsche suiker-pro ductie, zonder de bestaande douane-recn- ten te treffen. De belasting op de binnen landsche suikerproductie van de eerste kwa liteit wordt van 1 Juli gebracht op 72 lire, met een jaarlijksche verhooging van 6.25 liro tot 1914. Sonnino heeft aan de Kamer gevraagd een nieuw krediet van 38 millioen lire toe te staan boven het reeds aangenomen van 50 millioen, ter voorziening in de gevolgen der aardbevingen van 1908. In de kringen van het Russisohe h o f is er, volgens den Petersburgschen oorrespondent van de „Daily Mail", groote opschudding ove^ het geheime buwc- 1 ij k van den 32-jarigen grootvorst Mïohael Aloxandrowitsj, den eenigen broer van den Tsaar, met een vrouw, die een veelbewogen levensloop achter zich heeft en niet minder dan drie malen gescheiden is. De Grootvorst, chef van een rui terregi ment te Orel, heeft zich met zijn morgan-v- tische vrouw in verschillende deftige eetgr legenheden te Moskou vertoond. Te St.-Pe tersburg wist men, dat de Grootvorst ia vrouw zeer genegen was, maar pas Maan dag werd bekend, dat hij metterdaad net haar getrouwd is. De Tsaar moet woedend zijn en keizerin Marie heeft, toen zij onlangs uit Kopen hagen terugkwam, haar zoon niet willen ontmoeten- Volgens Berichten uit "Weenen is de t o e- stand van de Tsaritsa zoo ongun stig, dat geen beterschap meer te wach ten is. Zij zou lijden aan een ernstige ze nuwziekte. Zij herkent man en kinderen niet meer. Treurig, als het waar is 1 De „Petit Bleu" meldt, dat koning A If ons van Spanje plan heeft in Jul; een bezoek aan de Brusaelsche tentoonstelling te brengen. Voor het oogenblik laat de gezondheid van den Koning wel wat te wenschen over. Men hoopt echter, dat er van den zomer geen bezwaren zullen bestaan tegen een reis van Madrid naar Brussel. Volgens berichten uit Madrid zou er thans reeds oneenighei d heersohen fcusschen de leden van het nieuwe Spaansche kabinet. Een paar der nieuwe ministers willen n.L niet zoo scherp optreden tegen de geestelijke orden als Canalejas teil Men geeft het kabinet dan ook slechts een kort leven. De Spaansche minister-president heeft aan journalisten verklaard, dat hij het be wind had aanvaard, omdat de crisis een regelmatig verloop had. Hij cal de bijzonderheden van de tus- schenkorast des Konings mededeel en vöórde besprekingen over kabinetswisseling, om onaangenome verdenkingen op te heffen. De ontbinding der Cortes ia geen tr'erst dringende kwestie. Het Regeeringspro gramma moet door daden nauwkeurig wor den aangegeven, opdat d© kiezers met ken nis van zaken hun stem sollen kannen uit brengen. Volgens een telegram uit Mazagaa hebben Fransohe troepen, de poor ten van Azemmoer bezet en den pasja ge dwongen tot de uitlevering van de twee moordenaars. Ter toelichting diene, dat twee inboor lingen op het gebied van Sjawia een an deren inboorling van den stam der Sjtoeka vermoord hebben. Omdat de pasja van Azemmoer weigerde de moordenaars aan de Fransche overheid uit te leveren, heeft een afdeeling tirailleurs de poorten van Azemmoer bezet en de uitlevering van de twee moordenaars geëisoht; met het gevolg, dat de pasja daaraan onmiddellijk voldeed. De secretaris van het M a rokkaan- ache gezantschap te Par ij's stel de eenige dagen geleden den Sultan te Fez den tekst van het leeningsverdrag met Frankrijk ter hand en Moulay Hafid be raadslaagde daarna met zijn minister© daarover. Op de vraag van den grootvizier, of hij van zins was het voorloopig verdrag te be krachtigen, had hij, volgens de berichten, geantwoord: „Ja, indien mij dezelfde waar borgen worden gegeven, die men ook van mij eisoht." Volgens een nader bericht uit Fez ech ter zou de Sultan, nadat hij kennis had go- nomen van het door El Mokri gesloten i verdrag, zich zeer boos hebben gemaakt, dreigementen tegen Frankrijk hebben uit gesproken en gelast, dat de troepenaf- deelingen, die door Fransche instructeurs geoefend worden, ontbonden zouden wor den en dat de artillerie-secretaris Silahein Snussi, die ter beschikking van den Fran- sohen majoor Man gin was gesteld, in hech tenis zou worden genomen. De Fransche consul heeft daartegen^ geprotesteerd, maar de Sultan verwaar digde hem zelfs geen antwoord. De Fransche militaire missie heeft on middellijk haar werkzaamheden gestaikt. Men verwacht, dat zij spoedig teruggeroe pen zal worden. Er is reden om te vermoe den, dat het gebeurde ernstige gevolgetï zal hebben, tenzij de Sultan ten spoedigste rijn gedragslijn wijzigt. Amsterdam. Bevorderd tot arts do heeren A. Oyemann, geboren te Amster dam, en A J. L Terwen, geboren te Alk maar. Geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsexamen de heeren G. F. Gaaren- stroom en R. T. A. Ie Cavelier. üledische zending in Indië. Gisteravond hield de heer J. G. Schoundr* zen deling-arts voor de Vereeniging voor Ge reformeerde Zending in Indië. in het kleint Auditorium van het Academiegebouw voor de In dologenvereeniging een voordracht over Indië. Voor een aandachtig gehoor, waaronder enkele hoogleeraren, vertelde spr. allereerst een «n ander van do medische zending. Voor 1893 werd deze in de missie op Java niet toegepast. Toen werd spr. vanwege de Go- reformeerde Zending uitgezonden naar dé Residentie Bagelen, het uitgangspunt der Ge- ref. Zending in Indië. Mot gemengde gevoelens, al gevoelde hij voel voor den bruinen broeder, ging spr. er heen. Men jiad hem tweeërlei biographie van den Javaan gegeven. In de eerste werd van dezen alles wat leelijk is gezegd, in de tweede kwamen de goede eigenschappen beter uit Thans nu spr. het volk kent, houdt hij hot met het laatste. In Batavia had men hem gezegd, dat hij nooit een me© moest gebruiken. Ook dit bleek overdreven. Het was spr.'s ervaring, dat men ook alsl medicus tegenover den Javaan waar kon zijn. Toen hij eenmaal een van een lastig gezwel verlost had, kwamen honderden tot hem om geopereerd te worden. Spr. deelde mede hoe men in Bagelen met een klein primitief Ziekenhuis was begonnen en vandaar rich had gevestigd in de Vorsten landen, Solo en Djokjakarta- In de laatste residentie is het Petronella-hospitaal ge sticht, waarnaast een kerkgebouw. Zoo gaat er ook van de medische zending hand aan hand met de eigenlijke missie een groote kracht ten goede uit. De Sultan van Djok jakarta draagt de Vereeniging oen goed haart toe en heeft haar zelfs gesteund. Th ana is ook reeds een kliniek gevestigd in Pro holingo, terwijl ook andere Zendingsvereeni, gingen het voorbeeld hebben gevolgd. Na deze aantrekkelijke schildering van' zijn Zendingswerk, schetste spr. de histo rische ontwikkeling van Insulinde, dat, vol gens hem, door God aan Nederland is ge geven om het te ontwikkelen, op te voe den en tot hoogere cal tuur te brengen. Verzonken in anymistisch heidendom heb ben het Brahmisme, het Boeddhisme en nog allermeest de Islam demoraliseerend op dé bevolking gewerkt. Alleen het Christendom kan haar opheffen, opvoeden tot zelfstan digheid. Van de Jong-Tuxksche beweging verwacht spr. voor Indië ook niets. Zich] aan Indië onttrekken door bijv. er stukken van ftnder den hamer te brengen, wil spr. niet. En de Oost-Indische Compagnie èn het Cultuurstelsel hebben niet gebracht wat Indië behoeft, omdat beiden gebaseerd waren op egoïsme. Wat hït Moederland aan In dië verplicht is, kan men lezen in het 19de Hoofdstuk van „Ons Program". De zending het wordt meer en meer ook door de Regoering ingezien moet de hoo gere cultuur, die de bruine broeder noo dig heeft, brengen. Spr. riep ten slotte de mannen hroederé Indologen, die straks als Indische ambte naren in Indië zullen moeten optreden, tot medewerking daartoe op. De rede, die met groote aandacht was ge volgd, werd aan het slot warm toegejuicht. Van de gelegenheid tot gedachten wisseling werd geen gebruik gemaakt. Uitlotingen. Loten van Parij# (Municipal) van 1876. Trekking 10 Febr. No. '220056 fr. 100,000, ^o. ïuoïoI fr. 10,000; No. 183488 fr. 6000; Noe. 294S2, 77863, 92619, 33431, 183587 ,171073, 198740, 196146, 231610 en 133460, elk fr. 1000.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 14