EEartesteeg-. Met Goud bekroond. No. 15324. IiEIDSCH DAGBLAD, Donderdag* 3 Februari. Tweede Blad. Anno 1910. MIEUW PRODUCT der CömpüUEBiO Leidsche Melkinrichting. „DE LANDBOUW" Aalmarkt No. 13, J. HENRI BERKELJON, Soc.-Dem. Arb -Partij. bouw of verboüw, rioleeringen Lezen Pretmakenü Lachen!!! Het Leidsch Assurantie- I Administratiekantoor, Roode Wijn 40 Cfs. per flesch, Port 40 Jenever80 brandewijn 85 Cognac 90 Liter, Eerste Kamer. Kunst, letteren, enz. Ingezonden. Uit de „Staatscourant". Faillissementen. «73 64 Rijnsburyersingel 23. Leiden. Telefoonnummer 218. De DIRECTEUR tan bovenge- Doemde Melkinrichting geeft hier mede kennis van de opening Tan een Winkel, ln het pand op Vrijdag 4 Februari 1910. 1382 22 De Directeur, P. VAN STAALDÜIJNEN. NIEUWE MARE 26, IiCernar voor Plano on Orgel. 9670 6 Afd. LEIDEN. Cursusavonden te houden in ,V o or uit", Duizonddrnnd steeg, op Maandagen 7 en 14 Febr. a. s., om haltnegen, door Mevr H. ROLAND HOLST, die spreken zal over: Moraal en Klassen. Gelegenheid voor gedachtenwisseling Toegang ÏO Cents. 1338 16 BET BESTUUR. Voor het maken van Teeke- ningen, Bestekken, enz. voor enz. beveelt zich aan 9830 13 A. I>. VERHOOG. Gemeente-Architect van Sassonheim. liopen burg 115. Lelden. Telef. Interc 636. Voor fislechts 1. De onovertroffen Goo chelaar en Toovenaar, keur van ruim 300 der gemakke lijkste en aardigste goochcl- toereu, kunstjes met de kaart, vermakelijke rekenopgaven, anrdighedeu, enz. enz. 2. De Molenprins, een span nend tamilieverliaal, door N. v. Lsclistrntli, traai boek. 3 tot 6. Vier beroemde lndiaansche Opperhoofden. Avonturen, gevechteu der Roodhuiden enz. 4 dln. TUT ATI RQ t0 bekomen zoo- UI 1 aLLCO lang de voorraad strekt. bU D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Hoeken, Hang 93 te Rotterdam. Franco na ont vangst van Postwissel, ad slechte 1, waarop moet «laanPakket 6. 1320 30 RSpj B Haverstroopastilles j merk het Roode IVI^USbilt 3 Chineesche Drop J Kruis, wettig Welbekende Borstcaramels 1 gedeponeerd, slaan onder vooitdurende contróle van Or. VAN HAMEL ROOS HAR MENS, zijn i3en uitstekend middel tegen hoest en verkoudheid, tevens zeer aangenaam van smaak. Ven:i;)gbaar voor Leiden bjj G E B Rs. CHRISTIAANSE, Hoagewoerd 3; Katwijk a 'Zee, P. BLO JT Voorschoten, Firma ELZIMGA. 139S 8'J Nieuwe Rijn 28. bezorgt op billijk© voorwaarden en tegen matige rente. 1141 13 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 Aan de orde was gtetomamiddag nog Hoofdstuk 3 (Justitie) der Staatebe- grootiag. De heer Van der Feite vroeg een regeling omtrent het uitreiken, van aange- teekende brieven voor minderjarigen, vol gens dc Kinderwetten. Er dient een wijziging te komen in het voorschrift, dat bedoelde brieven alleen aan 'den geadresseerde kunnen worden uitge reikt. Men diene rekening te houden met den wensoh van den wettelijken vertegen woordiger. De heer Van Basten Batenburg kwam op tegen de meening in het voor- loopig verslag, als zouden rechtspleging en procedure bij den central en raad van be roep veel te wenschen overlaten. Het kos teloos procedoeren heeft, zeer zeker zijn be zwaren en spreker zou het willen afschaf fen; eenige andere maatregelen rijn ook noodig om een snellen gang der procedure te waarborgen. De heer Van Leeuwen wensebte een Ibpmerking te maken in verband met het debat, ook in do andere Kamer gevoerd, over de verbetering en uitbreiding der cri- ïnineele statistiek. Een statistiek dient voor zichzelf te spreken. Mr. Loeff heeft in de Tweede Kamer uit de crimneele sta tistiek gevolgtrekkingen afgeleid, die niet juist zijn en waartegen spreker wil opko men. Uitbreiding van politie kan heel goed rijn, maar of daardoor direct misdrijven worden voorkomen, is te betwijfelen. De heer Loeff heeft gezegd, dat in Amsterdam per jaar 5000 strafbar» feiten niet ont dekt worden, cLw.z. dat de dader er van onbekend blijft. Spreker noemt verscnillen- fle cijfers uit zijn ervaring. Over 1907 ble ven 2-125, over 1908 2719, over 1909 2745 misdrijven onberecht, óf omdat de dader niet ontdekt werd, öf om andere redenen. De cijfers van den heer Loeff, hem door een hooggeplaatst Amsterdamsch ambte naar verstrekt, moeten dus op een mis sverstand berusten. Men houde bij een en ander in het oog, dat verschillende straf bare feiten door eenzelfden persoon wor den bedreven; ieder geval komt echter af zonderlijk in de statistiek, daarom is die *ta tistiek misleidend, gelijk spreker met voor beelden toelicht In 1907 werden Lijv. 264 aangiften gedaan van het ontvangen van Valsche munt. Als er nu 1 dader wordt ont dekt, mag men toch niet zeggen, dat er 263 Vond zijn blijven loopen. Amsterdam kan üe vergelijking met andere steden zeer goed doorstaan. Het gaat niet aan, de hoofd stad bovenaan te stellen bij de steden, Waarin de meeste ernstige misdrijven voor komen. In den breede verdedigde epr. Amster dam tegen de onjuiste cijfers van den heer Loeff. Bij het getal strafbare feiten zijn er bovendien zeer vele, die niets om het lijf hebben, bijv. in 1907 261 beleedigingen, 1282 mishandelingen zonder eenige beteeke- tnis, enz. Men mag daarom de cijfers van den heer Loeff niet als maatstaf nemen. [Nogmaals betoogde spreker, dat uitbrei ding der politie zeer weinig zal geven, al kan het aantal onontdekte misdadigers or floor verminderen. Verbetering van de sta- jfcistick is echter dringend noodig. De heer Kist meende, dat aan de cij fers van den heer Loeff wel degelijk waar de moet worden toegekend. Het is zeer goed mogelijk, dat spreker de ambtenaar is ge weest, die de cijfers aan minister Loeff heeft verstrekt; maar hij weet het niet zeker meoT. De cijfers, door mr. Loeff ge noemd, zijn zeer zeker hoog, maar of ze onjuist, zijn, is iets andera Spreker acht rs niet onmogelijk. Het gaat niet aan. om ver schillende misdrijven, door eenzelfden per soon gepleegd, als één misdrijf te beschou wen. De cijfers, door den heer Loeff ge noemd. zijn nog maar alleen misdrijven te gen den eigendom, andere feiten zijQ er niet bij. Mr. II eg out, die jaren lang sub- 'stituut-ofticier te Amsterdam was, noemde 100 delicten per weck, waarvan de dader 'onbekend bleef. De vergadering werd verdaagd tot heden 'ie elf uren. „H ot Russisohe Tri o." Voor den eersten keer komt in Februari het vermaarde Russische Trio (Vera Maurina, piano, Michael Press, viool, en Josef Presa, violoncel) naar Nederland. Do concerttour- nóo is vastgesteld als volgt: 10 Rotterdam, 11 Zwolle, 13 Amsterdam (matinee Holl. Schouwburg), 14 Arnhem, 15 Groningen, 16 Enschedee, 17 Leiden, 18 Hongeloo, 21 Apeldoorn, 22 Nijmegen. Te Leiden zal het optreden .in den Schouwburg. Het programma bestaat uit: Schubert: op. 99 trio in Bes; Handel: Press Passagaglia voor viool en violoncel; Tschai. kowsky: Trio in A. kl. t. „Dem Andenken einee grossen Künstlera". Richard Strauss komt 8 Februari in Den Haag om de verdere reretities voor de ,,Elektra"-opvoering persoonlijk te leiden. Voor de „Electra"-voorstelling te Lon den die eenige dagen na de voorstelling te 's-Gravenhage zal plaats hebben is de belangstelling zoo groot, dat men nu reeds besloten heeft een tweede en derde voor stelling te geven, ook onder leiding van den componist, dio tweehonderd pond per avond krijgt. Uit Manchester en Birming ham, zelfs uit Edinburg worden bezoekers verwacht Mevrouw Our ie on het Radium-laboratoriuia. De universiteit te Parijs wordt verrijkt met een groot laboratorium voor radio-ac tiviteit. De wetenschappelijke afdcoling zal onder leiding staan van mevr. Curie, de geneeskundige, onder die van het Instituut Pasteur, dat 400,000 fr. in de kosten bij- draagt. Blijkens het „Volksbelang" van Gent heeft i de uitgever C. A. J. van Dishoeck te Bus- sum n-AT) Koning Albert van België een exemplaar aangeboden van al de Vlaamschc boeken, die hij heeft uitgegeven. In een brief aan den Koning zeide de heer Van Dishoeck o. a.: „Er is geen land t.T wereld dat heden ten dage zoo'n rijke literatuur voortbrengt als Uw Vlaanderen; zoo hoog staande li teratuur, die blijven zal: een bloeitijdperk, zooals nergens is aan te wijzen. Vergeef mij, het lijkt wol houd gesproken, maar ik ben er van overtuigd dat dio meening, nu nog maar in kleineren, den li ter air-goed voelenden kring, hooggehouden, spoedig al gemeen zal zijn, zooals dit trouwens in ons land Holland reeds meer en meer het geval is. Aangemoedigd door wat ik tot mijn grooto vreugde mooht hooren over Uw kennen der taal, waag ik het Uwe Majesteit deze boeken aan te bieden, hopende dat U ze wille aannemen." Van Koning Albert wordt gezegd dat hij zeer de literatuur van zijn land liefheeft. De Koning heeft een bedankbrief laten schrijven. Een aardig mensoh. In de Kunstchronik vertelt Bode over den Londenschen kunstverzamelaar Salting zijn kostbare collecties zijn onlangs aan den Staat gekomen die een zonderling moet geweest zijn. Schoon de man eenige ton nen gouds inkomen had, wa© hij zuinjg bij gierigheid af. Men kon hem er niet toe krijgen, vertelt Bode, een rijtuig te ne men, alleen wanneer hij bang was een nieuwen hoed door den regen te bederven, en nimmer protesteerde hij wanneer een ander het rijtuig betaalde. Dat hij zoo lang hij leefde ooit een cent voor openbare doeleinden heeft uitgegeven, weet men zich niet te herinneren. In vijf-en-dertig jaren dat Bode hem kende en vaak dagelijks met hem verkeerde, heeft hij hem met menige inlichting moeten bijstaan en hem menig advies moeten geven. Op aanmaningen, daarvoor eens zijn dankbaarheid te betui gen door iets voor een museum af te staan, bleef Salting doof. Eenmaal verraste hij Bode met een geschenk, een medaille uit de cinquecento. Doch bij nadere beschouwing bleek deze valscb, Salting's genoegen dat hij den Duitschen kenner er in had laten loopen was borenmcitig. S. M. N. C a 1 i s o h. Onder volc blijken van belangstelling en sympathie hordaoht de heer S. M. N. Ca- lisch gisteren to 's-Gravenhago den dag waarop hij voor veertig jaar zijn journa listieke loopbaan aanving. Voel vrienden en oollcga'e waren hem komen bezoeken; an doren haddon hem schriftelijk of telegra fisch hun gelukwonsohen doen toekomen, onder dozen de oud-voorzitter van don Nod. Journalistenkring dr. A. Kuyper (dio „een feestgroet uit mijn journalistenhart" aan den gelukkigen jubilaris zond), do voorzitter van den Nederlandschen Journalisten Kring en dio van do Haagscho Journalisten-Vereerd ging. Laatstgenoemde Vereeniging had ook door oen bloemstuk van haar belangstel ling doen blijken ©venals de directie van het Nedorlandscli Corresponded tiebureau en tal van anderen. [Weledele Heer Red&otcurl Zoudt u zoo vriendelijk willen zijn door uw veel gelezen blad de aandacht te wil len vestigen van hem dio er mee belast worden te zorgen dat do verkeerswegen voor vervoer en loopplaatsen van hot loopend publick bij het schoonmaken dor straten bij vallende sneeuw, bij een mogelijk volgen de gelegenheid, dit meer te doen bij die plaateen, waar het tooh zoo broodnoodig is. Nu weet ik wel, dat men niet overal te ge lijk kan zijn, maar op een gevaarlijk punt wil ik wijzen; neon op vier wil ik zeggen. Daar zijn bijvoorbeeld do Marepoortsbrug, Singolbrug, brug naar de broodfabriek en van do Haarlemmervaart. Menige klap wordt aan hot lastdier, dat tooh al moe is van door de sneeuw te karren, uitgedeeld, wat door rappe handen in een paar uur weg kn.n wezen, want overal is water, waar het in geschoven kan worden. Wij hopen dat, als wij weer eens met zoo'n Baan wachter «<11 en At ln het hooge Noorden. Een ingesneeuwd wachtersbuis aan de nieuwe spoorlijn van Ohrlstiania naar Bergen. De vereeniging „Het Nederlandsch Na tuur- en Geneeskundig Congres", bescherm heer Z. K. H. do Prins der Nedeilanden, Hertog van Mecklenburg, zal haar 13de congres houden te Groningen, in de week na Paschen 1911. Het bestuur is samenge steld uit do heeren: prof. dr. K. F. Wencke bach, te Groningen, algemeen© voorzitter; prof. dr. J. C- Kapteyn, te Groningen, al- gemeene onder-voorzitter; dr. C. Kerbert-, te Amsterdam, algemeene penningmeester dr. D. Coelingh, te Bussum, lsté algemee ne secretaris; dr. W. P. 0. Zeeman, te Amsterdam, 2de algemeen© secretaris; prof. dr, J. W. van Wij he, te Groningen; prof. dr. J. W. Moll, te Groningen; prof dr. F. Schuh, te Groningen, voorzitter der natuurkundige sectie; prof. dr. H. J. Ham burger, te Groningen, voorzitter der bio logische sectie; prof. dr. 0. F. A Kooh, te Groningen, voorzitter der geneeskundige sectie; prof. dr. G. A F. Molengraaf, te 's-Gravenhage, voorzitter der geophyaisoüe sectie. In de Illuatrirte Zeitung rijn afgedrukt beeltenissen van de Fransohe kunsttentoon stelling, die thans te Berlijn wordt gehou den. Het is schilderkunst vooral uit de 18de eeuw, door den Franschen Staat en Fr att ache particulieren voornamelijk ingezonden. Ook werk van David is er bij. Portretten van Madame du Barry, van de Prinses van Condé; Van Tragonard, de lezeres. Van Roslin het portret van de hertogin van Parma. Ook een Greuze-portret vindt afbeelding, dat van den architect Gabriel. pak sneeuw overvallen worden, dit druk gedeelte het eerst aangepakt zal worden en men de sneeuw niet met do marktdagen zoo zal laten liggen. U dankzeggende, mijnheer de Redacteur voor de verleende plaateruimte, Een Dierenvriend. Mijnheer de Redaoteur 1 Gelieve een plaats in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Aangezien ik zelf sneewopruimer ben ge weest en belast was om vier uren te komen om mijn verdiend loon in ontvangst te nemen, waarom moet ik dan staan tot 7 uren? U zult wel zeggen plaats dit in de vragen en antwoorden, maar nu ga ik vra gen, zouden daar geen andere maatregelen tegen genomen kunnen worden, om op een andere gelegenheid, een ieder uit te be talen? Zoo bijvoorbeeld, zijn Zaterdags de meeste scholeq vrij. Mocht het soms op an dere dagen gebeuren dat uitbetalen, zooals op Woensdag, dan denk ik volgens mijn in zicht dat het beter zou gaan dan verleden Zaterdag 29 Jan. toen was 't een moorde naarsboel. U zult wel zeggen een ieder moet niet dringen, maar ik zeg maar, dat een ieder net zoo goed als ik gebrek heb aan rijn verdiende loon. Nogmaals mijn, dank. Uw dw. dn. P. DE KLERK. Mijnheer de Redacteur I Beleefd verzoek ik u, dit nog in uw ge acht blad te willen op-, aan anderen het te willen overnemen. Bij voorbaat aan allen dank er voor. Honderden mensen van allerlei stand en rang schreven mij en daaronder zijn er heel welen die als bun mening to kennen gaven. dat er duizenden niet echroven maar wèl met ons doel sympathizeren Tal van perso nen wijzen er mij op, dat N. O. G. te laks ia, verscheidenen beweren dat het niet durft wat bedroevend zou rijn en voorts dat de Hoofden-vereniging als zoodanig niet mag optreden wat me juist lijkt; en nu dringen ze op een samenkomst aan van burgers, nietr-onderwijzers en onder wijzeressen, ten einde te bespreken wat er gedaan moet worden om krachtig front to maken tegenover die verderfeliko negatieve neutraliteit, dio parodie op elke behoor like opvoeding. Ik herhaal, dat ik graag mee doe. Wel schreven ook verscheidene Bondsleden mij, maar do Bond zal wel in zijn waan verstar ren. Zullen wij iets bereiken, dan moeten de 600 bewijzen van sympathie minstens aan groeien tot 1000. En dan kunnen we eens zeggen, hoe wij de Openbare School verlan gen en waarsohijnlik invloed oefenen op de wettelike Overheid ook Wij voeren geen kleinzielige strijd; we eisen een volksopvoe ding in vaderlandse geost, zooals vrije en trouwhartige mannen dat verplicht zijn tegenover hun verleden, hun land, hun taal, hun Koningin, dio ook bovon wet en voor schrift Haar hoge betekenis behoudt voor land en volk. Men verschaffemij dus meer adressen. Ik heb de eer te rijn, hoogachtend, uw Dw.Dn. Sappomeer. J. B. MEERKERK. Bij Kon. bcaluit is P. Koopman benoemd tot burgemeester der gemeente Nieuwe Niedorp en L. E. M. van Oppen tot burgemeester der gemeente Heer; met ingang van 1 April 1910 aan J. Mol te Brielle eervol ontslag verleend als bureolambtenaar van den Rijkswaterstaat 3de klasee. H. Hemerik, fabrikant van geschilderde meubelen, Raephorststraat te Rotterdam. N. van Dijk, zetkastelein te Rotterdam. J. A M. Beusker, klerk bij de posterijen en telegrafie, Rembrandtstraat te Rotter dam. M. Roth, koopman, te Vlissingen. F. W. Clements Jr., koopman en winke lier, to Heesselt. A .F. Sandbergen, agent in brandstoffen, te Amstox .m. D. A Hansen Jr., te Amsterdam. Kerk gaan van militairen. Het komt den minister van oorlog wen- schelijk voor tegemoet te komen aan hot verlangen van vele ouders met betrekking tot het ter kerke gaan op Zon- en feestda gen, van hun minderjarige zoons, die in militairen dienst zijn. Dientengevolge heeft de minister bepaald, dat indien door hen die do ouderlijke macht of voogdij uitoefenen, bij het indiensttre- den van hun minderjarige zoons of pupil len, het verlangen wordt to kennen gege ven, dat dezen geregeld de godsdienstoefe ningen hunner gezindte op de hiervoren be doelde dagen bijwonon, de minderjarigen, voor zoover de belangen van don dienst zulks zullen toelaten, onder geleide van den oudste in anciënniteit of rang, en zul len te brengen zijn. (,,i J Uitlofcin gen. Loten van Madrid van 1868. Trekking 5 Januari. No. 12432 Pes. 40,000; Nes 31016 en 378757, elk Pes. 1000; N09. 312365, 109196, 128137, 410927 en 211180, elk Pe-. 500; No. 156947, 249297, 166901, 385851, 176109, 411801, 70517, 11941, 322474 en 18286, elk Pes. 300; Nos. 182136, 120570. 228591, 309737, 377129, 331901, 218316. 33o483, 252801 399968, 71343, 116618, 81621, I'S: 393870. 133585, 33088, 421348 250559 182078, 255721 en 420069, elk Pes. 200.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 5