N«. 15322 Dinsdag 1 Februari» A0. 1910. Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Het Huwelijk van den Prins. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DKR ADVERTKNTIRN: Via 16 regels ƒ1.05. Ieders regel meer /0.17|. Grootere lettere naif plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.Voor het incasseeren wordt/0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per postt 1.65. Grondbelasting. Do Burgemeester der gemeente Leiden, Ontvangen hebbende den staaft No. 75, aanwijzende de uitkomsten der meting en Boha^ting van gebouwde en ongebouwde eigendommen, bedoeld bij de artt. 15 en 23 der wet van den 2Gsten Mei 1870 (Staats blad No. 82) betrekkelijk de Grondbelas ting. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat die opgave gedurende dertig dagen ter secretarie dezer gemeente is nedergelegd. Burgemeester voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. loco Burgemeester. Leiden, 1 Februari 1910. Leiden, I Februari. Het bouwen van een feestgebouw, bijge bouwen en verdere werken ter oppervlakte van 2500 M*. op een terrein aan den Zoe- terwoudselien Singel alhier, aanbesteed door het Collegium van het Leidsch Studenten korps (architecten de heoren Jesse en Fon tein) is gegund aan op één na den laag- 8ten inschrijver, den heer C. Hartman, te Loosduinen, voor f 17,000. De laagste in- echrijving bedroeg f 16,750; de hoogste t 28.778. Bij de door den Burgemeester en Wethouders van Leiden gehouden openbare aanbesteding, van ,,het leveren en bedrijfs klaar monteeren van den electrischen aan leg in het Raadhuis in aansluiting op het kabelnet der Stedelijke Electriciteitsfa- briek"; waren de volgende inschrijvingen in gekomen Crcruer Co., Leiden, f 3917.70; A. E. Ge6eJlschaft, Amsterdam f4110; Gebra Spoolstra, Haarlem f4304; firma Bouvy Protzniann, Den Haag, f 4572; P. Regout, Den Haag, f5198; firma Heringa Wütrich, Haarlem, f6286; F. Koopman?, Rotterdam f 5578; E. J. Choufour, Leiden, f 5642; De Vries Stevens, Leiden, f6047.50. Tot tijdelijk onderwijzer aan school B (vacature-J. H. Apetz) te IJmuidon, is be noemd de heer W. F. Jansen te Leiden. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot professor in de phi losophic aan het seminarie te Warmond den weleerw heer A. Th. Seijsener; tot kape laan to Warmond den weleerw. heer G. H. Rongs, die kapelaan was te Zieriksee; tot kapelaan te Rotterdam (H. Lambcrtus) den woleerw. heer A. J. M. van Meeuwen; tot kapolaan te Amsterdam (Gesticht „de Voor zienigheid") den weleerw. lieer A. Kra mer, dio kapelaan was te Leiden (H. Pe trus.) Uit Warmond, waar de nieuwbenoemde professor kapelaan was, meldt men ons, dat eijneerw. ongoveer anderhalf jaar kape laan was en den leeftijd van vier en twintig jaren nog niet heeft bereikt. Beroepen is bij de Geref. Gem. te Willemstad ds. A. Brouwer, te Harmeien. H. M. dc Koningin schonk een gift van f 100 |3&p de .Vcreeniging „Pro Juven- tute." De Italiaansche gezant te 's-Graven. hage, <d« hertog van Calvello, i9 na lang durig buitenlsuacbch verblijf, op zijn post terug. De heer Lampreis, gezant van Portugal gedurende de afwezigheid van graaf De Sélir, vertrekt deze week met verlof voor gerui- men tijd naar Lissabon. Prins Hendrik keert hedenavond met den nachttrein uit Berlijn, welke morgen v.m. tegéa 11 uren te 's-Graven ha ge aan- komt, naar Den Haag terug. H. M. de Koniugin-Moedea- is voorne mens morgenavond het thé dansant ten Hove te bezoeken. Do Koningin en de Koningin-Moeder dejeuneerden heden samen ten Paleize Voor hout. Gisteren hebben deelgenomen aan den disch van H. 11. do Koningin-Moeder de gezant van Oostenrijk, de Amerikaansche gezant en mevrouw Beaupré; de Portugeesche gezant; de Minister van Binnenlandsche Zaken en mevrouw Heemskerk; de Minister van Ma rino en mevrouw Wentholt, benevens oenige dames en hoeren van het Huis van H. M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft hedennamid- dag in audiëntie ontvangen de leden van den Rand van State, den Hoogen Raad en de Algemeens Rekenkamer ter voldoening aan vroegere aanvragen dier hoogc ooileges om naar aanleiding der geboorte van Prinses Juliana hun opwachting bij H. M. te ma ken De Minister van Landbouw Nijverheid en Handel, de heer Talma, was door onge steldheid verhinderd de Eerste-Kamer-zit ting van heden, waarin de Algemeen© Be- aohouwingen over de Staatsbegrooting aan de orde waren, bij te wonen. In dc gisteren te 's-Gravenhage ge houden Raadsvergadering gaven twee voor- voorstellen om legaten ten behoeve van het Gemeentemuseum niet te aanvaarden, aan leiding tot breedvoerige besprekingen. B. en Ws. steunden n l. hun voorstel len op het motief dat het gemeentemuseum geen genoegzame plaatsruimte biedt; een overweging die echter door verschillende Raadsleden niet juist werd geacht. Zij vrees den dat hij aanneming dezer voorstellen op dezen grond, velen van schenkingen aan aan het Gemeentemuseum zouden worden weerhouden. In dit verband werden verschillende voor stellen ingediend, eenzijds tot aanhouding der voorstellen, anderzijds tot reorganisatie van de tegenwoordige inrichting van het Gemeentemuseum. De voorzitter meende, dat aan B. en Ws. kon worden overgelaten om op de meest hupscho wijze te beschikken in den geest van den Raad die blijkbaar de niot-aan- vaarding wil, zonder echter iemand af te schrikken. Na deze verklaring werden, met intrek king van ingediende wijzigingsvoorstellen, de voorstellen van B. en Ws. aangenomen. H. M. de Koningin had gisteren aan het diner genoodigd mevrouw douairiè 'e baronesse van Hardenbroek, grootmeeste resse; generaal Rooseboom, oud-gouver neur-generaal van Ned.-Indiê, en mevrouw Rooseboom; den heer Van Leeuwen, oud- burgemeester van Amsterdam en mevrouw Van Leeuwen; baron van Lynden van San- denburg, kamerheer i. b. d., lid van de Tweede Kamer, en mevrouw van Lynden van Sandenburg; jhr. mr. Van Karnebeek, kamerjonker, en mevrouw Van Karnebeek; jhr. Van Tets, kamerheer van H. M. de Koningin-Moeder. Do beweging tot verkrijging van een Raadhuis aan den Dam te Amsterdam zet zich voort, en wordt thans van gezagheb bende zijde gesteund. Gistermiddag werd ter Beurze in de nis der Nederlandsoho Han delmaatschappij door de heeren mr. N. P- van den Berg, president van de Nederland- 8che Bank; J. T. Cremer, president van de Nederlandsche Handelmaatschappij, en S. P. van Eoghon, voorzitter van do Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amster dam, het volgend adres aan den gemeen teraad ter teekening neergelegd: „De ondergetoekenden, allen bij den han del en den bloei van Amsterdam betrok ken: „van meening zijnde, dat de waardigheid der stad niet langer gedoogt het voort duren van den tegenwoordigen toestand, waarin het gemeentebestuur in onooglijke en in ongeschikt© lokaliteiten gehuisvest is, en qen gelegenheid voor plechtige ontvang sten van gemeentewegen zelfs geheel ont breekt; „veroorloven zich Uw college uit te noo- digen, het erheen te leiden, dat naar de uitvoerbaarheid van het denkbeeld, om in het bestaand© gebrek door den bouw van een Raadhuis op den Dam te voorzien, een ernstig onderzoek ingesteld wordt, on geen verkoop van terrein aan don Dam go*l te keuren, tenzij onverhoopt dc onuitvoer baarheid van het plan mocht blijken." Op het adres werd druk go teek end. Naar aan da „N. R. Ct." gemeld wordt, zou de kolonel Buhlmann, commandant van het 3de reg. infanterie, in aanmerking ko men voor de betrekking van commandant der 4do divisie infanterie, standplaats ta Amersfoort, ter vervanging van wijlen ge neraal-majoor Nierstrasz. De vereeniging van R.-Kath. Onder wijzeressen in het Bisdom '6-Hertogenbosch heeft ©en beweging op touw gezet om wet telijk© salarieering der verplicht© Akte Nut tige Handwerken Vak K. t© verkrijgen. Alle onderwijzeressen in Nederland zijn uitge- noodigd, deze beweging te steunen. Op d© voordracht voor loer aar in de oude talen aan het gymnasium te Doetin- chem is geplaatst dr. M. Engers, leeraar aan de Briniosohool te Hilversum. Hr. Ma. pantserschip „Tromp", onder bevel van den kapitein ter zee J. W. Ter- mijtelen, is 30 Januari te Port-Said aan gekomen en Hr. Ms. pantserschip „Heems- kerek", onder bevel van den kapitein tor zoe G. L. Goethart, 31 Januari van Na pels vertrokken. Bij de herstemming voor een lid van de Prov. Staten (vacature Sligcher) te F.dam, werden uitgebracht 3122 stemmen, waarvan 1388 op den heer W. J. Kern kamp (chrisk-hist.) en 174-1 op den heer J. Korthals Altes (lib.). Gekozen ia dus de heer Korthals Altes. De gewone audiënties van. de ministers van financiën, van marine en vau koloniën zullen deze week niet plaats hebben. GOUDA. Gisteren is alhier aanbesteed het leggen der kabels voor de electrische gelei dingen door de stad. Van de 5 inschrijvers was laagste: d© heer Knobel, to Rotterdam, met f 8110. HAZERSWOUDE. In de algemeen© ver gadering van „Trouw Sohoolbczoek", gehou den ten huize van den kastelein J. Roodon- burg, werd door den penningmeester, den heer J. Dekker, rekening en verantwoording gedaan van zijn gehouden beheer. Tegenover een ontvangst van f 189.20 staat een uit gaaf van f 156,647ï, zoodat oen batig slot van f 32.557t kon worden geboekt. Het jaarverslag van den secretaris, don heer C. van der Heo, werd met belangstel ling aangehoord en ontlokte aan verschil lend© aanwezigen teekenen van goedkeuring wclko door den voorzitter ten slotte gere sumeerd werden, toon hij den heiden titu larissen dank bracht voor hetgeen zij in het belang deer Vereeniging hadden gedaan. D© hoor C. van der Heo werd als secre taris, do hoeren J. Bogerman en A. van Vliet wei-den als oommissarissen herkozen, terwijl in plaats van wijlen den heer N. Voets als bestuurslid werd gekozen de heer J, Vellekoop. Als oommissie-lid werd in diens plaats benoemd d© heer W. van Kla veren Jbz. Ten 6 lotte werd nog een oommissie be noemd tot het nazien van de opstellen der leerlingen, dio aan het uitstapje naar Rot terdam hebben deelgenomen. Daarvoor wer den bij stemming aangewozen de hoeren C. van der He©, J. Dekker en J. Vellekoop. KAT WIJK-AAN-ZEE. De Anti-Revo- lutionnaire Kies vereeniging „Nederland en Oranje" hield gisteravond in de Gemeente- zaal haar jaarvergadering. Na opening met gebed sprak de Voorzitter een openings woord, waarin hij een verslag gaf van de werkzaamheden der Vereeniging gedurende hot afgoloopen jaar. In 't geheel zijn dat jaar vijf vergaderingen belegd. Na hot openingswoord volgde de lezing der notulen en het verslag van den penningmeester boide werden goedgekeurd en onveranderd aangenomen- Van den heer A. don Duik was ingeko men een schrijven, dat hij zijn bestuurs functie wenschto neder te leggen. Er be stond bovendien nog oen vacature in hot bestuur, zoodat hierin twee nieuwe leden moesten worden gekozen. De heeren R. Ouwehand en A. de Klerk werden hiervoor verkozen; beiden verklaar den zich do benoeming te laten welgeval len. Nog was aan de orde een voorstel tot wijziging van het reglement, welk voorstel dooi- de vergadering werd aangenomen. Ton slotte werd beraadslaagd over het houden van een lezing door een bekend spreker. Het resultaat dezer beraadslaging was, dat vermoedelijk nog in dit seizoen zal optre den óf de heer J. v. d. Molen, lid der Tweede Kamer voor het district Sliedrecht en schoolopziener in hot arrondissement Rot terdam, óf de heer Vogtel, lid der Prov. Staten dezer provincie en lid van den Haag- schen gemeenteraad. De heer D. Ouwehand Azn. heeft be dankt als lid der Commissie van Beheer en Bestuur der Hervormde Scholen alhier. LISSE. Door den gasstoker Kleiboer is met het spitten op het terrein van de Gas fabriek alhier een gouden dukaat gevonden. Dit muntstuk, dat, naar men zegt, een waarde hooft van f 12, verkeert nog in een volkomen gaven toestand en draagt het jaartal 1720. Deze munt zal voor oon nader onderzoek opgezonden worden naar den di recteur van 's Rijks Munten- en Penning- ka b net in Don Ha~ig Aan de Gasfabriek alhier zijn gedu rende het jaar 1909 afgeleverd 383,955 MJ. gas; dit is 41,191 M3. meer dan in 1908. Het aantal geplaatst© gasmeters bedroeg op 1 Januari 1910 729, namelijk 362 voor ge woon en 367 voor muntgas. NIEUWERBRUG. In de gisteravond ge- houden vergadering der Vereeniging tot Werkverschaffing, alhier, waren slechts zeer weinig leden aanwezig. Uit hot verslag van den penningmeester bleek, dat in het jaar 1909 de inkomsten bedroegen f 63.44, de| uitgaven f 62.70, zoodat er oen batig saldo is van f 0.73. Als commissarissen werden herkozen de heeren H. Vijfhuizen, P. Brunt Hzn., Horm. van El ten en P- Brunt Pzn. In de plaats van den heer W. van Dam C.Jzn., die wegens drukke werkzaamheden bedankt had en door de Vereeniging tot core lid werd benoemd, werd gekozen de heer D. de Bruin. De Vereeniging telt thans 63 led on. OUDSHOORN. De heer W. van der SluyV. arts, alhier,' is door B. en "JYs. belast me den doodschouw, in de plaats van dr. O» H. van Waas borgen, die, wegens vertrH uit de gemeente, daarvoor had bedankt. Door het vertrek van dr. Van Waasbergcn ontstaat er een vacature in den Raad. Door B. en Ws. is bepaald, dat ter voorziening in deze vacature de can didaats tel ling zal plaats hebben op 22 Maart a. s. REEUWIJK. De motortxam-maatsohappij GoudaUtrecht heeft tot don Raad dezer gemeente het verzoek gericht, van gemeente wege haar een subsidie te willen verlecnen, groot 150 guldon per jaar, en dat wel ge durende 25 jaren. De Raad hooft dit ver zoek aangehouden tot een volgende verga dering. SASSENHEIM. Gisteravond hoeft de on deraf deeling Toonocl van den R.-K. Volks bond voor haar loden oen uitvoering gegevcD Nadat ©enige huishoudelijke zak on waren afgehandeld en het Bondslied was gezon gen, werd met het programma begonnen. „De zoon van den werkstaker" liep vlot van stapel en viel in goede aarde. Niet minder was dit het geval met de vroolijke nummers: ,,Do gefopt© socialist" en „Hob betooverde logement." De leden der Vert oon i ging speelden met animo en hadden hun rollen uitstekend ingestudeerd. VOORHOUT. Morgenavond houdt do R.-BL Kies veroen igi Dg „Eensgezindheid" in het café „De Bont© Koo" oon huishoudelijke vergadering tot het uitbrengen van ver- slagen en verkiezing van een bestuurslid in do vacature-Van Sonsbeek. VOORSCHOTEN. Als een bijzonderheid deelen wij mee, dat een hen toebehooren- d© aan den arbeider E. dezer dagen, in Januari dus, negen kuikens uitgebroed heeft. ZOETERWOUDE. Hot ontbrcokt tegen woordig ook hier niet meer aan ontspan ning, vooral in de dagen vóór Vastenavond. Zondag en gisteren werden toonool-uitvoe- ringen gegeven in het Patronaatsgebouw aan Meerburg, vanavond speelt „Dc Echo der Duinen, van Noordwijkerhout, bij Dolle in de Weipoort en Maandag 7 Februari a. a. 10) Afgunst, haat, boosaardigheid, eerlijk heid, braafheid, gehoorzaamheid, vader landsliefde en verraad zag hij veel; maar den vriendelijken kant van het leven, een trouwe, vertrouwde, innige liefde moest hij ontberen. Hij kon die liefde verkrijgen, door Renaria te verlaten... Renaria te ver laten. Moest hij van rijn hoeg standpunt af dalen? Hot vormen van een staat, het maken van wetten en wegen, het oefenen van een leger en het bouwen van een hoofdstad, zou hij al dit werk moeten opgeven? Hij voelde een trilling van aandoening door zich gaan. Zulk groctsch werk is maar aan weinig inenschen gegeven, en zij, die het vinden, zijn zeer bevoordeeld. Kon prins Alexander het gemakkelijk opgeven, ter wijl alles iu hem dro j groote dingen te doen? Hij kon het niet opgeven; hij hield van zijn werk en van rijn macht. Hij zon uit Renaria verdreven moeten worden en toch.... Vera... Hjj had er vele nachten tevergeefs over gedacht, hoe hij haar bij zich kon brengen. Hi; had oogenblikken van vurig verlangen ©n groot verdriet Maar naarmate tijd verliep en Renaria zijn erkkrachten en gedachten meer en meer in beslag nam was het minder zijn ge voel dar. zijn geweten, dat hem kroelde bdj de gedachte aan Vera, Hij bleef coh- ter altijd naar haar te verlangen. „Dus", zei hij tot Herr Grambuloff, „denkt u niet, dat het Renaria iets zou helpen, als ik afstand deed?" Herr Grambuloff schudde het hoofd. „Neen. Wij zullen Rusland wel verslaan, als wij verstandig en dapper zijn.'' „Maar mijn vrouw. Het is erg wreed voor haar." Herr Grambuloff knikte. „Mag ik vragen of het een kerkelijk hu welijk is geweest?" „Ja." „Het is jammer, dat de plechtigheid plaats gehad heeft, en ook, dat het huwe lijk niet verbroken kan worden." „Verbroken I Scheiden 1" De Prins sprak met vuur. „Zoowel ter wille van uw vrouw als van u." „GescheidenWij willen niet scheiden. De Prins was opgewonden en sprak haas tig. „Neen, neen 1" zei Herr Grambuloff. „Er rijn zóóveel verkeerde dingen in deze wereld, dat men soms verlangt er verbete ring in te brengen. Ik voel met u mee. Ik wou alleen maar, dat u, terwille van i.zelf en van Renaria in plaata van 'n vrouw, die misschien meer waard is dan alle prinses sen van Europa, een ware prinses tot vrouw gekozen hadt." De Prins was getroffen, en voelde mis schien zelfs een klein verlangen bij zich op komen, dat Vera een geboren prinses was geweest; iets te wcnschen is gewoonlijk op den rand te zijn om over iets spijt te hebben. Verlangen en ontevredenheid zijn nauw verwant. Herr Grambuloff ging voort: „Als u getrouwd waart met een dochter uit het Oo8tenrijk&che Huis, of zelfs uit het Engelsohe, maar het liefst uit het Pruisische Huis, zouden we om Rusland kunnen lachen." „Lachen 1" „Luid zelfs I Een voordeelig huwelijk is net zooveel waard als een regiment en een paar gezanten." De Prins zweeg een oogenblik, alsof hij de zaken aan het overwegen was; toen draaide hij zich snel om. „Maar waarom is dit alles? Ik ben ge trouwd. Het zou om sommige redenen mis schien beter zijn, als ik het niet was. Maar als ik vrij was om te trouwen met wie ik wou, zou ik weer trouwen met mijn vrouw." ,,Ik begrijp het", zei Herr Grambuloff buigende. De twee mannen zwegen weer, want de Prins voelde zich door zijn aandoening en het gesprek niet op zijn gemak. „Toch", zei Herr Grambuloff, moet me vrouw, de vrouw van Uwe hoogheid, haar plaats voelen. Het is heel hard. Maai' er zijn zóóveel dingen hard in de wereld, als er iets grootB gedaan moet worden. Dit denkbeeld van echtscheiding kwam bij mij op als een goede uitweg voor u beiden." Nu de vraag van scheiden zoo voor hem bloot gelegd woe, maakte ze den Prins on rustig. Scheiden van de vrouw, die hij liefhad en die hem liefhad Het was onnatuurlijk bijna belachelijk. Toch kon hij het denk beeld niet dadelijk van zich afzetten, want het werd hem aan de hand gedaan door iemand, die slechts tijd had voor belang rijke zakenen de Prins zag hoe oen voor deelig huwelijk sijn plaata op den troon, van Renaria zekerder zou maken. Maar een slechte daad stond hem tegen, evenals aan ieder verstandig, eerlijk mcnsch. Scheiden van Verat... Hij sidderde. Maar hij voelde, dat hij iets, dat tot stand ge bracht kon worden, aan het overwegen was, en dit beviel hem niet. Het was als of hij zich zelf betrapt had op booze over leggingen. Hij schudde van neen alsof hij daardoor de kwade gedachten van zichzelf kon werpen. „Neen, neen!" riep hij uit. „Mijn vrouw is te goed, te edel en te geduldig, om door een scheiding beloond te worden. Het is slecht om aan zoo iets te denken. Ik ver wijt u niets. Ik dank u. Ik weet, dat u het met mij en mijn vrouw goed meent, maar boven alles gaat de welvaart van Renaria. Maar scheiden, neen. In den tegenwoordi gen toestand zie ik, dat mijn huwelijk een ramp is, maar toen ik trouwde wist ik wat ik deed Wij moeten Rusland zoo goed mo gelijk bestrijden." „Wij oogsten niet altijd wat wij gezaaid hebben, soms loopen de goede dingen ver keerd uit," „Mijn huwelijk was goed", zei de Prins. „De tijd," zei Herr Grambuloff, zal ons misschien een beteren weg aanwijzen. Ik zou u graag willen aanraden om ergens een paar weken rust te gaan nemen. Wij hebben nog een massa hard werk voor den boeg en moeten niet wankelen. Een paar weken in Baden-Baden of Homburg zouden u al goed doen." De Prins hield van werken en sinds hij meer dan twee jaar geleden in Renaria ge komen was, had hij het land niet verlaten. behalve om een nieuwe provincie er bij to trekken en een paar indringers er uit te zetten. In den laatsten tijd had men er hem dikwijls op gewezen, dat het verstandig zou zijn een poosje vaoantie te nemen. „Hot zou mij goed doen", zei hij. „Ja. Dus Uwe Hoogheid zal gaan?" Hij hield op en zei toen beslist: „Ik denk. dat ik het doen zal. Waar naar toe? Baden-Baden... Neen," „Carlsbad dan." „Ja juist." En toen Herr Grambuloff het paleis ver liet, voelde hij zich voldaan ^ver zijn onder houd met den Prins. Prins Alexander was ter neer gedrukt door het gesprek, dat hij met den president van den Raad gehad had, maar opeens lachte het denkbeeld, om naar Carlsbad te gaan, hem zeer toe, want hij dacht er aan, dat Vera ook naar Carlsbad zou kunnen gaan. Hij ging dadelijk zitten en schreef haar een brief, vol van liefdesbetuigingen, want hij voelde, dat hij haar een vergoe ding schuldig was voor de plannen, die er omtrent haar gemaakt waren Hij schreef haar van zijn voorgenomen »>?zoek Carlsbad en raadde haar aan zich klaar t© maken er dadelijk heen te gaan, en kamers in het hotel, waar hij zou logeeren, t© be stellen, zoodat het net zou zijn alsof elkaar toevallig ontmoetten» (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1