Een lekkere kop Koffie 1 EET GULZIG BEKHAM'S P1UEN HERMAN F. A. DAMEN ZOON. Wijnhandelaren - Hofleveranciers. „HET WAPËN VAN ASTEN'' Agenda yan de week: Gemengd Nieuws. Vragen en Antwoorden. Uit de ReehtzaaL Bal-Masqué, 5 Februari a. a. De versiering en verlichting der Groot© Stadszaa.1 wordt buitengewoon. Door het Electrotechnisch Bureau van den heer Chou- ïour zal een electrische feestverlichting van ongeveer 500 lampen aangebracht worden. Door de firma's: Wed. A. A. Peltenburg en Zoon, Sebr. Straatsburg. A- J. Stal- linga, Alb. B. Timmerman, Th. J. Hei na en anderen zijn prachtige prijzen voor fraaiste en geestigste kostuums, paar en groep beschikbaar gesteld. Worgen, 1 Februari, wordt de aanvrage voor toegangskaarten, adree Nieuwe Rijn 32, gesloten. Voor andere vermakelijkheden wordt een belasting geheven naar de oppervlakte van het gebouw of het terrein, waarin zij wor den gegeven. Daar tot de invoering der gemeentelijke inkomstenbelasting op 1 Januari 1911 zal worden overgegaan, wordt ten einde te vermijden, dat op hetzelfde oogenblik twee nieuwe belastingen worden ingevoerd bepaald, dat de thans voorgestelde belas ting in werking zal treden op 1 Juni a. s. Aanslag van studenten. Een studente aan de Universiteit te Lei den, door die gemeente aangeslagen in de plaatselijke directe belasting naar bet in- Komen van 1908, kwam daartegen bij Ged. Staten van Zuid-Holland in verzet mét de bewering, dat zij de kosten van studie voor haar tijdelijk verblijf te Leiden noodig) van haar cldors wonenden vader slechts ter leen ontving, zoodat zulks niet als inkomen te beschouwen was. Ged. Staten beslisten op de volgende gronden, dat de aanslag tereoht had plaats gehad: „Overwegende dat art. 6 der verordening ©p de heffing van een plaatselijke directe belasting te Leiden onder „zuiver inkor men" verstaat: de som van alles wat in gold jaarlijks verkregen wordt: lo. enz. 4o. uit eiken anderen hoofde,' krachteDs welk recht en onder welke benaming ook dat hieruit, blijkt, dat de rechtstitel, waaronder hetgeen in geld jaarlijks wordt verkregen in handen van den belasting plichtige komt, uit het oogpunt van belas tingaanslag is onverschillig, zoodat het in het alcemeen niet ter zake doet of hetgeen de belastingplichtige jaarlijks ontvangt door licm later moet worden teruggegeven"; dat deze uitlegging te meer klemt, om dat 1> j letter e van datzelfde artikel der verordening een uitzondering wordt ge maakt. krachtens welke minderjarigen niet belastingschuldig rijn voor hetgeen hun door bloed- of aanverwanten in de rechte lijn wordt verstrekt tot bestrijding der kosten van studie, welke uitzondering er op wijst, dat. meerderjarigen voor hetgeen hun door bloed- of aanverwanten in de rechte lijn wordt „verstrekt" niet rijn vrij gesteld dat derhalve do gelden, die reclamant© ter bestrijding van studiekosten van haar vador ontvangt, beschouwd moeten worden als inkomen in den zin der verordening; dat mitsdien de aanslag terecht heeft plaats gehad." (Vad.) LANDWEER. RECLAMES, 1261 16 40 Conta per regel. en ge wordt gestraft met benauwde indigestie, 't «uur in de maag, do hik M en winderigheid. Neem.dan hot be- d sluit om nooit meer zonder een doos H te b)\jven. ZU zijn het onschatbaar 5* middel om een slechte spijsvertering snel en zeker te verhelpen. 1» Jj jj Kantoor Burgsteeg. LEIDEN. 1326 7 op z'n tijd in tooit maar alios! Vooral nis ze sioo geurig; en pittig is als de Koffie^ die verkocht worden in Speciaal aanbevolen: Merk „Extra" (verpakt) a 58 ct. p. pond en de bekende' Javn-Mélange No. 1 a 52 ct. p. pond. g Reide met een heelen 0 of 10 ets-bon. N. V. Maatschappij v/h. Gieseler. Te Leiden alléén Haarlem merstraat 29. 1253 26 Door den Minister van Oorlog is ljepaald dat a-an de landweermannen, die dit jaar aan de oefeningen zullen deelnemen, als gunst kan worden toegestaan voor zoo veel de belangen van den dienst zulks toe laten om buiten de kazerne te overnach ten en ook om onder genot van vergoeding voor levensmiddelen, in eigen voeding te voorden. De verlofgangers, die voor deze gunst in aanmerking wenschcn te komen, moeten uiterlijk vier weken vóór den dag van opkomst bepaald, een desbetreffend ver- j zoek indienen, de infanteristen bij den j Districtscommandant, de artilleristen van de 29ste compagnie cn van de 43ste com pagnie bij den Commandant van het deta chement vesting-artillerie t© 's-Gravenhage, de artilleristen van de 42ste compagnie bij den Commandant van het 2de regiment vesting-artillerie te Amsterdam, de genie soldaten bij den Commandant van het re giment genietroepen te Utrecht en de pontonniers bij den Commandant van het korps te Dordrecht. Indien van een verleende vergunniDg misbruik wordt gemaakt, moet deze, onverminderd de eventueel op te leggen straf, onmiddellijk worden inge trokken. De Districtscommandant, De Kolonel KLASING. Belas ing sp openbare vermakelijkheden in Oen Daag. B. en Ws. van Den Haag hebben thans hot indertijd aangekondigde voorstel inge diend, om over te gaan tot de invoering ©ener belasting op tooneedvertooningen en andere openbare vermakelijkheden. De financieele toestand der gemeente heeft, zeggen B. en Ws. een zoodanig karakter aangenomen, dat naast de meest mogelijke bezuiniging naar mid delen moet worden omgezien tot verster king der gemeente-inkomsten. Zij zijn tot de overtuiging gekomen0 dat inderdaad voor de invoering der voorgestelde belas- iing liet oogenblik dddr is, te meer waar schier elke belasting in art. 210 van de Gemeentewet genoemd, zoozeer bet karak ter draagt van een op weelde uitga ven, als deze en de wel eens geopperde bedenkin gen tegen deze belasting hun niet klem mend voorkomen- Zij stellen voor, onder vermakelijkheden te verstaan: tooneel- en andere vertoonin- gen, zaDg- en muziekuitvoeringen, draai molens en kermistenten; alsmede wedstrij den, tentoonstellingen en voordrachten, tenzij deze een uitsluitend wetenschappelijk karakter dragen. Openbaar zijn de vermakelijkhedena. waartoe het publiek, hetzij tegen betaling van entrée- of abonnementsgelden, hetzij om niet, toegang heeft; b waarbij intro ductie van ingezetenen is toegelaten. De belasting bedraagt voor openbare ver makelijkheden (uitgezonderd draaimolens), waarvoor entréegeld van meer dan 10 cent wordt gevorderd, 5 pCt. der onzuivere opbrengst. Maandag: Rolschaatsenbaan. Graanboura. 812 uur. Dinsdag: Stadsgehoorzaal Veieenig „Wilhelmina Juliana Opvoering „Marijke vauScheveningea", Zangspel. 8 uur. Leidscho Volkshuis Nederl. Bond Vrou»»on- Kiesrecht. Voordracht Mr. L- N. Koodenburg (Den Ha<g) en Mej. J. Peck. 8 unr. Woeusdag: Leidscho Schouwburg. (13do coup.-Vooratell.) „Het Paleis van Lirce", Tooneelapol. 8 uur. Rijnsburg. Ned. tlerv. Korkgebouw. Uitvoer. Chr. Zangvoreeniging „Excelsior". 7J uur. Donderdag: I.eidsche Schouwburg. R.-K". Amstord. Studen ten Tooneelisten Opvoering „Van je vrienden moet je 't hebben" Blijspel. Halfacht. 'tad9gebooizaal. Zeede bijeenkomst .Commissie Volkebijeenkomsten". Voordrachten door den heer Hein Harms, buur. Rolschaatsenbaan. Graanbeurs. 812 uur. Vrij dag: Loidsche Schouwburg. „Die Förslorchristl", Operette. Suur. Zaterdag;: Stadsgehoorzaal. Bal Masqué L. W.-V. „All Right". H all ti en. Voorschoten. Algem. Uitvoering Tooneel vereoni- ging „Nut en Genoegen". Halfucht Zondag;: Foyer Stadszaal. Uitvoering Muziek'en Tooneel- vereoniging „Nut en Vermaak", b uur, *t l'osthof. Instrumentaal Concert. Voorschoten. Algem. Uitvoering Tooneelrereeni- ging „Nut on Genoegen". Halfacht. Heden heeft de directie van den eersten. Leidsohen Nachtveiligheids dienst de uniiormcapes geëtaleerd bij de firma Peek en Gloppenburg. Het is het streven, geweest deze zoo eenvoudig en het minst opzichtig te maken, doch degelijk opdat ze bestand zijn tegen alle weer. Ver der zijn er alle attributen, die de wakera bij zich moeten hebben, eveneens geëta leerd, als lantaarns, verbandstoffen, gum mistokken, enz. Do wapens zijn geleverd door de firma H. Meijkamp; de verbandsloffen door den heer Gerritsen, Haarlemmerstraat. Begrij pelijkerwijs zijn de heeren P. en C. de kleeding-leveranciers. Dammen. Deheer Ph. L. 3 a t- tefeld, van Amsterdam, zal as. Donderdag, in Hotel-Restaurant „Plaats Royaal", Noordeinde, een simultaanseance geven. Alle damspelers kunnen deelnemen, mits men bord en schijven medebrengt. Het aantal medespelenden is due onbeperkt Toen er verleden week zoo verbazend veel neeuw was gevallen, trok het aan de gasfabriek alliier de aandacht dat op een hoop aldaar liggende cokes de sneeuw zoo bijzonder gauw ontdooide. Bij onderzoek bleek toen dat de onderste lagen in brandenden toestand verkeerden. Het vuur breidde zich sedert meer uit. De hoon wordt nu omgewerkt en tevens bespoten. Hij bedraagt enkele duizenden hectoliter. Een dief heeft Zaterdag- nacht de winkelruit van den horlogemaker J W van Eijmeren, in den Hang te Rot terdam ingedrukt, na eerst een gedeelte van een luik afgerukt te hebben, en uit de uitstalling een 20-tal gouden heeren- en dameshorloges gestolen. Deze diefstal werd bomerkt door een overbuurman, die op merkzaam werd door het lawaai, dat de dief maakte. Toen dese buurman zijn raam openschoof, nam de dief de vlucht. Hij beeft zich bij 't indrukken van de winkel ruit aan een band verwond, want ter plaatse waar de horloges in de uitstalkast lagen, zijn bloedsporen aanwezig. In hetruimgeva 1 1 en. Aan boord van het stoomschip „Gedé", liggen de aan de Lioydkade te Rotterdam- is een zakkennaaier dood in het voorruim gevon den; vermoedelijk is hij van het tusschen- dek gevallen. Een geneesheer constateerde schedelbreuk. De officier van justitie t© Amsterdam deed Zaterdag huiszoeking ten kantore der maatschappij „Reohtzeker beid", in verband met de zaak van de fail liet verklaarde Alg. Versckeringsmaat- Bchappij „De Elf Provinciën". Den dienst opgezegd. D heer W. van den Berg Jr., sigarenfabri kant te Amsterdam, beeft tegen Donderdag a.i. het personeel, dat op zijn fabriek aan den Ameielvcenflchenweg werkzaam ie, en getale van 40 man, den dienst opgezegd daar hij zijn fabrieksgebouw verhuurd heeft- aan de firma Koch, wier fabriek in de Plantage Franschelaan eenigen tijd ge leden is afgebrand. De heer Yan den Berg gaat zijn fabriek te Nijmegen vestigen. (T.) Woeker. „D e Residentie bode" signaleert de volgende advertentie in een plaatselijk blad: „Huis van verkoop, met recht van weder- inkoop. J. G.LRente per dag 1 pCt., per week 6 pCt., per maand 16 pOt. Staan- tijd één maand. De aangehouden beëedigde klerk ter griffie van de arrondissements rechtbank te Winschoten, J. EL Z., heeft bekend een dagvaarding valschelijk opge maakt en daarvan gebruik gemaakt te hebben, om 27 getuigengeld uitbetaald te krijgen. Hij is naar de gevangenis over gebracht. Te Katwijk aan de Maas is brand ontstaan op de hofstede, bewoond door den heer Yoigt, Onder een hevigen sneeuwstorm uit het zuiden brandde de ge- heele boerenplaats af. Veertien koeien en drie paarden zijn in de vlammen omgeko men. Verzekering dekt de schade. Klaas B., verdacht in zake den moord te Koekange, is weer op vrije voeten gesteld. Te Brunswijk is bij een sociaal-democratische kiesrechtbetooging op straat hevig met de politie gevochten. Toen de menigte aan, de herhaalde aan maning van de politie om uiteen te gaan, geen gehoor gaf en de agenten tartte, door hen met stukken ijs te gooien,, en er zelfs een schot uit de menigte gelost werd, trok de politie van leer. Met de blanke sabel gingen de agenten er op in. Verscheidene betoogers kregen ernstige kwetsuren, een hunner werd zelfs eon arm afgehouwen. Een man, die een gevallen po- litie-agent op den grond hield en hem trachtte 'te wurgen, kreeg" een zwaren houw over zijn schedel, die hem een hersenschud ding bezorgde. De politie nam verscheidene mannen in hechtenis. Volgens de voorstelling van de „Vor- warts" hadden de betoogers in het geheel geen kwaad in den zin en is de politie maar op hen los getrokken. „De afgeslagen arm van het proleariérkind van, Brunswijk czoo schrijft zij zal nieuwe scharen aan het heirleger van de strijders voor het kies recht toevoeren. En voor komende eeuwen zal bij nog een vreeselijk getuigenis van de barbaarschheid eener klasse zijn, die zich luide erop beroemde, de beschaving tegen de' roode barbaren te verdedigen." t Te Nestime (district Kastoria) hebben Bulgaren zieh meester gemaakt van de Gricksche kerk, waar zij alles kort en klein sloegen en de kerkboeken verscheur den. Ten slotte werden zij verdreven door militairen, die elf der vandalen in hechtenis namen. Toen generaal Weyler, de gouverneur van Barcelona, verl. week te paard over de Pase© Colon reed, is zijn paard uitgegleden. Hij viel op den grond en is bewusteloos en met verschillende ern stige verwondingen opgenomen. Zware stormen hebben in de laatste dagen groote verwoestingen aan gericht aan de Noord- en Oostzeekust' van Duitschland. Te Hamburg en omgeving woei een hevige sneeuwstorm, die het scheepsverkeer ernstig belemmerde. Op de Beneden-Elbe is het kleine passagiersschip „Borstel" in botsing gekomen met het En gel sche stoomschip „Albatros" en gezon ken. Passagiers en bemanning van het ge zonken schip konden nog tijdig worden ge red, de machinist echter is door den ont snappenden stoom ernstig gekwetst. Ook was ten gevolge van den storm het spoorweg- en tramverkeer te Hamburg ge stoord. Uit Kiel, Lübeck, Bremen en Oost-Fries land kwamen eveneens berichten van zoo zware sneeuwstormen, als men sinds jaren in die streken niet heeft beleefd. Ernstigspoorwegongeluk. Bij een ongeluk dat Zaterdagavond bij het station Stoartsnest den sneltrein Brighton Londen is overkomen, zijn zeven personen gedood en een twintigtal gewond. Terwijl die trein een vaart, van een 65 K.M. per uur had, ontspoorde hij; twee rijtuigen vlogen over het perron en vernielden een deel van het station. Telegrafisch weerbericht, mar waarnemingen in den morgen van 31 Jan. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteer. Iaetitnat te De Bilt. Hoogste barometerstand 770.9 te Horta; laagste 724.7 te Bodo. Verwachting tot den avond van 1 Febr Matige tot krachtigen zuidwestelijken wind. Toenemende bewolking. Waarschijn lijk regen. Zachter temperatuur. V raag: Zaterdagmorgen brak er brand uit in de Pau 1-Krügerstraat in de onmid dellijke nabijheid van het Militaire Hospi taal. De brandweer was eerst ongeveer één uur na het ontstaan van den brand op het terrein aanwezig met slechts één slangen - wagen. Aangezien de rook het gebouw achter, naar de zijde van het hospitaal, verliet, werd door mij naar middelen gezocht van die zijde den brand te' blusschen, althans te beperken en slaagde ik er in door 't verbin den van een slang op de waterleiding het brandende perceel te bereiken en het eerst water te kunnen geven. Ik vermeende daardoor voor mijn per soneel aanspraak te mogen maken op een premie en vervoegde mij daarvoor bij den Directeur der Brandweer. Deze beweerde dat ik hierop geen aan spraak kon maken en wel hoofdzakelijk om de reden, dat er geen water moebt worden gegevenfl dan met toestemming van den Directeur. Nu is mijn beleefde vraag, of het waar is, dat een brand, die reeds een uur smeu lende is, niet gebluscht mag worden, alvo rens daartoe door den Directeur last is ge geven en of, naar uw meening, de Brand waarborg-Maatschappijen met dezen maat regel akkoord gaan 1 Antwoord: Wij zijn niet zoo heele- maal op de hoogte der instructies bij het geven van water bij brand. Het geven van te veel water kan nog slimmer zijn dan de brand zelf, maar waar het brandt, mag de eerste, die komt toch wel water geven, dunkt ons Het best is, dat, als de comman dant u geen inlichtingen geeft, die u vol doen, ge u per brief wendt tot B. cn Ws., en in den allerhoogsten nood tot de leden van den Raad. Vraag: Ik ben den Sleten Dec. bij een mevrouw verhuurd om 2 Febr. in dienst te treden. Nu schrijft mevrouw mij 16 Jan. af. Ik heb mijn godspenning ge had. Heb ik nu nog recht op zes weken loon Antwoord: Het is maar de vraag of u schade lijdt, doordat u 1 Febr. geen dienst hebt. Is de schade door den gods penning niet gedekt, dan zoudt u altijd nog schadevergoeding kunnen vragen. Hoevee' dat rijn moet nou de rechter desnoods moe ten bepalen- Vraag: Kunt u mij ook mededeelen, wanneer de lichting 1903 (Wapen Infante rie) voor herhalingsoefeningen wordt opge roepen en voor hoelang Antwoord: Hiervan is nog niets oe- kend- V r a ag: Ik ben 18 jaren en word 4 Apni 19 jaren. Moet ik mij nu in deze maand aan geven? Antwoord: Ja, voor 31 Januan a.s. Vraag: Daar ik mijn beschrijvingsbiljet thuis heb gekregen en eenige dagen gele den in het „L. D." las, vulde ik 't besohrij- vingsbiljet naar waarheid in. Je benadeelt uw modeburgers wanneer je het niet doet enz. Nu rijst de vraag bij mij op: Moet iemand, die 20 gulden per week verdient an geen huishouden heeft-, ook geen belas ting betalen? Daar zijn traktement geheel uit 's Rijks schatkist komt, begrijp ik niet dat zoo iemand den dans ontspringt. Ik ver dien 11 gulden per week, maar de heeren weten mij wel te vin-den. Daar ik geld krijg van een gepensionneerd sergeant-majoor, enz., kan dat geld ook van zijn pensioen afgehouden worden. Antwoord: Rijksambtenaren, w.o. militairen, ingezetenen van deze gemeente, behooren evenals de andere ingezetenen in kom stecdb©lasting te betalen. Voor wat uw opmerking over het pensioen betreft, raden we u aan u te wenden tot hem die het pensioen uitbetaalt; deze .zal u wel voldoende aanwijzing geven. Een lezer uit Lisse. geeft ons welwillend heden onderstaand adres: Mr. Thomas A_ Edison, West Orange, New-Jersey, U. 3. America. Do watersnood, in Franbr(jk. Volgens berichten van gisteren uit Parijs hield de daling van den waterspiegel der Seine aan; de toestand was aanmerkelijk verbeterd: bij de Gare de Lyon was het verkeer gedeeltelijk hersteld. De was in de riolen verminderde. De overstrooming had echter het Bois de Boulogne bereikt. De schade is daar enorm. Te Colombes waren alle huizen ontruimd. .Het station van den Métropoli tain op de square du Temple was plotseling onderge- loopen. In den namiddag bereikte het wa ter een hoogte van 7 meter. Ten gevolge van het ontbreken van elec trische verlichting werd Zaterdagavond geen opera-voorstelling gegeven, en onder vond oök het afdrukken der dagbladen Zaterdagavond vertraging. Volgens officieel© mededeelingen daalde Zaterdag de Seine 13 centimeter. Bij de daling van het water is gebleken dat de ste vigheid van geen enjcele brug te Parijs zorg behoeft te wekken. De Marne daalde bij Ohaiiferfc 74 C.M. de Seine bij Bray 37 C.M.; bij Monterean 74 c M. In de eerste 24 uren werd een nieuwe daling van de Seine van 30 c.M. verwacht. Op tal van plaatsen heeft men pompen aan het werk gezet. Daarentegen is er een geringe was in de Tonne merkbaar, waarvan de geringe in vloed zich in den loop van Dinsdag te Parijs zal doen gevoelen. Het was gisteren mooi weer; in "den afge- loopen nacht vroor het twee graden; gister- namiddag wees de thermometer zes graden boven nul aan. De barometer was sedert Zaterdag 10 millimeter gestegen en staat op 762. In het 12de arrondissement van Parijs is het rijtuigverkeer weer begonnen. Eenige huizen in het 15de arrondisse ment van Parijs, waarvan men dacht, dat ze zouden instorten, rijn ontruimd. Ver- soheidene straten rijn geheeè drooggeloo pen. Stroomafwaarts van Parijs zag bet er nog treurig uit Te Suresnes stond 't water tot de eerste verdieping der huizen. Te Guenelle is de toestand bevredigender. De groote loopbrug over de Esplanade des Invalides is onder het gewicht van een groot aantal nieuwsgierigen ingestort; ver scheidene vielen in het water; zij kwamen er echter met een nat pak af. De souter rains van het Magasin du Louvre waren ook ondergeloopen. Zaterdagnamiddag is de speelzaal van de school in de Rue de l'Amiral Roussin, waar 100 dakloozen een toevlucht hadden ge zocht, merkbaar beginnen door te zakken. De in de schooi aanwezigen moesten naar elders overgebracht worden. De Koning van Engeland h-?eft 1000 gum- jee en de Koningin 1000 pd. st. gezon den aan het fonds van den Lord Mayor tot ondersteuning van de noodlijdenden te Par ijs- De Koning van Italic zond 5fr000 fr. van de slachtoffers en de Amerikaansche Kamer van Kcjpphandel te Parijs schonk 200.000 franken. Kan&ongere.htte Leiden. Voor openbare behandeling waren heden aan de orde 45 zaken» voor behandeling met gesloten deuren 3. Allereerst moest voorkomen J. W. F., die echter niet verscheen. Dr. Van Eek bracht verslag uit omtrent den staat der melk, welke niet voldeed aan de verorde- ning, om welke melk het m deze zaak, wa-ar omtrent wij verder niets vernamen, ging. Het O. M. vroeg vier dagen hechtenis. W. G., arbeider te Zoeterwoude, stond terecht wegens overtreding der leerplicht wet ten opzichte van zijn dochter Johanna, de oudste van acht kinderen. Als reden gaf de man op: het kind was dertien jaar en hij had een groot huishouden. Eisch: drie gulden of drie dagen. Voqr eenzelfde feit stond voor F. v. d. Loo, mede van Zoelerwoude, betreffende zijn zoon F reder ik. Ook in deze zaak werd het hoofd der openb. lag. school, de heer Van Ren esse, gehoord. Deze beklaagde heeft tien kinderen en voerde in hoofdzaak dezelfde argumenten, te zijner verdediging aan. En hij voegde er bij, dat zijn zoon dingen moest doen onder schooltijd, welke z. i.niet behoorden tot het onderwijs fietsen schoonmaken en de konij- ne mesten voor meester. Eisch: drie gulden boete of drie dagen. In den nacht van, 31 December op 1 Januari hadden B. R., J. F. R., G. v. D. nu riek, dus niet ter zitting en J. B., van Valkenburg; D. van E. en J. van E., van Rijnsburg, alsmede M. v. d. E., van Oegstgeest, hinderlijk gevolgd den gemeen- tovoldwachter H. M. en den nachtwaker Z. te Valkenburg. Deze personen, met O. O., J. C. J.. Dirk van E., M. G. en E. v. d. M., allen van Valkenburg, hadden tevenc toen lawaai gemaakt door te schreeuwen. De rij van beklaagden verzette zioh hoofd voor hoofd: zij hadden niet hinder lijk gevolgd en niet geschreeuwd; aUeen C. O. had een beetje geschreeuwd. De politie-mannen daarentegen hielden vol, dat zij van al deze personen, die zich bevonden in een zeer groote volksmenigte, gezien, gehoord en ondervonden hadden, dat zij, als de belhamels, zich schuldig had den gemaakt aan, Eet hun ten laste gelegde. Tegen ieder van hen» die zich aan het hinderlijk volgen hadden vergrepen, eischte het O. M.» ondankB htm ontkente- nis, tien gulden boete of tien dagen; tegen elk der levenmakers vier gulden boete of drie dagen hechtenis, behalve tegen Dirk van E., tegen wien geëischt werd drie gul den boete of een maand tuchtschool. Na het hooren van den edach hadden ven len nog wat in te brengen. Er waren es* die konden bewijzen, met getuigen, dat zij niet op straat waren geweest; dat rij nie* achter de veldwachters hadden gelooperi em misschien even hoera hadden geroepen^ maar niet hard hadden geschreeuwd; dat er rekening moest gehouden worden, dat bet in zoo'n nacht altijd roemoerig is op bet dorp, en dat de politie niet met ta^i was opgetreden. Slechts één getuigo de getuigen ston den onder 't publiek werd gehoord, want de kantonrechter moest van de Val- kenburgsche jongens als getuigen niets hebben. Ook achtte hij rich niet verplicht de vragen der beklaagden te beantwoorden.. "Wegens het rijden met oen vierwielig mo torrijtuig op den Haag weg, onder Zoetcav woude, op 2 Januari, zonder voldoend rij bewijs, stond terecht A. D., 18-jarig chauf feur, wonende te Haarlem. De chauffeur zei in dienst te zdjn van een heer te Haarlem en te Utrecht te wonen. Vandaar het geval met het niet vbldoende rijbewijs. Een vreemde toestand vond de kantest reohter het. De volgende week moet rijn heer verkla ringen afleggen. In de zaak van de Leidsche studenten, welke voor veertien dagen diende, maar uitgesteld werd om den verbalisant te hoo ren, hield deze politie-agent heden vol, dat de heeren zich wel degelijk hadden schuldig gemaakt aan burengerucht op het Rapen burg, waarom het O.M. eischte voor eik drie gulden boete of één dag hechten». Wegens het spelen met centen te Noord- wijk moesten terechtstaan G. van E., 16 jaren, visscher te Noordwijk, en D. van N.r 29 jaar, aldaar. Laatstgenoemde was niet verschenen en tegen eerstgenoemde werd geëischt twee gulden boete of een maand tuchtschool. G. L., van Leiden, was in verzet geko men tegen een vonnis ter zake van visschö-

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 2