UK T53TT Woensdag 30 Januari. a°. i9ia jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen, Eerste Blad. FEUILLETON. Het Huwelijk van den Prins. IBIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1regels ƒ1.05. Iedere regel meer fQ.Y1\. Grootere letters naar plaat8mimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oente contantelk tiental woorden meer 10 Cents.Voor het incasseeren wordt f 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post 1.65. Onze expeditie kal hedenavond wel voor het grootste ge deelte buiten de stad in het honderd h_o- pen 1 De stoomtrams zijn, de eene hierf de an dere daar» blijven steken Telegrammen konden, ten minste naar Oegatgeest en Voorschoten, niet worden aangenomen. Kunnen bij vriezend weer, wanneer de vaart gestremd is, de gemeenten aan vaar water het „Leidsch Dagblad" niet op .IJd krijgen, nu treffen het de gemeenten, die aan de trams zijn gelegen 1 En bij vriezend weer kan per schaats, per rijtuig nog iets worden gedaansneeuw echter tart alle te nemen maatregelen 1 Tot ons leedwezen sullen dus vele abon- né's dit nummer niet op tijd ontvangen Leiden, 26 Januari. In de laatst gehouden vergadering der Kamer van Koophandel, gepresideerd door den heer Verhey van Wijk, waarin afwezig waren de heeren Haitink en Hoo- geii6traaten, heette de Voorzitter aller eerst de leden welkom in het nieuwe jaar en memoreerde daarbij het feit dat de nestor van de Kamer, de heer Van Nouhuys, onlangs den dag mocht herdenken, waarop hij 25 jaar gele den de Directie aanvaardde van de toen reeds bloeiende Stoomboot-Maatschappij „De Volharding" en hoe de heer Van Nou huys in den loep der jaren die Mij. tot nog grooter bloei wist te brengen; bij wenschte den directeur nog vele jaren toe om met kracht en ijver voor zijn Maatschappij en de belangen van handel en nijverheid werk zaam te zijn. In het verder deel van zijn oror>insar^de en van den terugblik op het afgeloopen jaar wees de Voorzitter er op, dat in de textiel-industrie twee fabrieken van eige naar veranderden; de Deidsche Dekenfa- txriek, sinds het eind van het vorig jaar in liquidatie, kwam in het bezit der firma J. C. Zaalberg en Zood„ terwijl de fabriek .van de firma J. Parraentier en Zonen, wier eenige firmant eenige maanden gele den overleed, overging in handen van den heer W. A. Leembruggen, eenig firmant der firma Clos en Leembruggen. Met vol doening werd er op gewezen dat deze twee fabrieken voor Leiden behouden bleven. Voorts werd de aandacht gevestigd op het feit dat tal van nieuwe en verbeterde win kels en magazijnen verrijzen en dat vooral de Breestraat in de toekomst schijnt voor bestemd winkelstraat te worden, waarin het cleotrisch licht kwistig wordt aange bracht, trots het feit dat- de prijs voor avondstroom abnormaal hoog is. In verband daarmede wees de Voorzit ter op de wensohelijkheid om de cliënteele Van buiten af te lokken en 't haar zoo ge makkelijk mogelijk te maken door de com munie atie-mid del en met de omliggende ge meenten te verbeteren, waartoe ook het gemeentebestuur met kracht medewerkt, terwijl de Voorzitter eindigde met een glo baal overzicht over de veemarkt, waarvan het nader uit te komen verslag meerdere bijzonderheden zal vermelden. Met acclamatie werden respectievelijk tot Voorzitter en Vice-Voorzitter herkozen do heeren Verhey v. Wijk en Haitink, ter wijl in de Commissie van Redactie voor het verslag 1909 werden aangewezen de hee ren Van Nouhuys, Van Rossum dn Chat tel en Verhey van Wijk. Naar aanleiding van de circulaire van de K. v. K. en F. te Zutfen over de stuiver stukken, met den inhoud waarvan de Kamer geheel sympathiseert, werd be sloten deze te steunen, zoodra nog eenige te verwachten gegevens verkregen zijn. Voorlezing werd gedaan van een sohrij- ven van de H. IJ.-S.-Mij., waarin wordt medegedeeld, dat voldaan is aan het ver zoek van de Kamer tot verbetering der verlichting van het emplacement bij de Staatsspoor. Vele leden meenden dat do toestand ook zelf6 nu nog niet rooskleurig is en werd tot een nader onderzoek en verdere bespreking besloten. De beide circulaires van de Kamers van^ K. en F. te Amsterdam en Dordrecht over verhooging van het tarief van invoerrech ten werden voor kennisgeving aangeno men, zijnde inmiddels het ontwerp inge trokken, terwijl hetzelfde geldt van de circulaire van 't bestuur der zoutconventie. Daarna kwam in behandeling de circu laire van den Bond van Handelsreizigers, gericht aan den Min. van B. Z., houdende verzoek ter voorkoming van brandgevaar in hotels door wettelijke regeling meerdere waarborgen te eischen. Ofschoon enkele leden wel geneigd waren dit adres te steu nen en het in de circulaire vervat denk beeld in het algemeen wel de sympathie had van de Kamer, meende men toch dat dit onderwerp meer thuis behoort bij de plaatselijke Vereenigingen van het Vreem delingenverkeer, en werd besloten daarvan aan den Bond kennis te geven. De circulaire van de K. v. K. te Londen over het Nederlanderschap werd voor ken nisgeving aangenomen, als zijnde in de daarin vervatte wenschen reeds voorzien, en eveneens werd voor kennisgeving aan genomen de circulaire van de K. v. K. te Sneek, gericht aan de Tweede Kamer met verzoek om naar aanleiding van de' wet op het gedistilleerd restitutie te verleenen van de accijnzen op de eerste 25 Liter. En ten slotte kwam ter sprake het rap port van de Commissie, benoemd om te onderzoeken in boever verbetering zou zijn aan te brengen in het terrein van de Leidsche Kaasmarkt, dat in elk opzicht gebleken is onvoldoende te zijn. Besloten werd aan de hand van dit rapport zich tot B. en Ws. van Leiden te wenden, er op te wijzen hoe hei terrein der Vischmarkt, waar thans do Kaasmarkt is, aan redelijke eischen niet meer voldoet, de ruimte te klein en de toegangsweg onmogelijk is en eindelijk op welke wijze door verplaat sing in een en ander verbetering zou zijn aan te brengen. In den breede zal daarvan aan B. en Ws. kennis worden gegeven. De 2de luit. W. K. R. Diemont, van het 4de reg. infanterie te Leiden, wordt met Februari ontheven van zijn detachee ring bij de normaal -echietschool te 's-Gra- venhage. Men meldt ons uit Zoetermeer: Doof het bestuur der Harmonie „Kunst en Vriend schap" daartoe uitgenoodigd, had gis term een vergadering plaats in de nieuwe con certzaal van den heer E. O oma, van. vele ingezetenen van alle gezindten der beide dorpen, tot het bespreken van een Groot Nationaal Concours voor Harmonie-, Fan fare- en Zanggezelschappen, ter viering van het 121/j-jarig bestaan van „Kunst en Vriend schap." Nadat de heer A. Heemskerk, voorzitter en directeur van bovengenoemde Voreeni- gxng, de vergadering had geopend, werd; overgegaan tot bespreking van de wijze der feestviering, en nadat men het hierover «eens was geworden, word bij acclamatie benoemd tot eere-voorzitter, de edelachtbare heer C. L. J. Bos, burgemeester van Zoetcrmecr en Zegwaard, tevens beschermheer van „K. en V." Daarna ging men over tot stemming van een eere-comité, waarna uit de overige aan. wezigen bij stemming een Feestcomité werd benoemd, hetwelk, bijgestaan door het Uit voerend Comité, de werkzaamheden, aan een groot nationaal concours verbonden op zdoh zal nemen. De datum van feestviering, in de maand Juli, zal in oen eerstvolgende vergadering worden vastgesteld. Daar Zootcrmoer en Zegwaard zeer gun stig gelegen zijn aan de Staatsspoor Gonda 's-Gravenhage en in de onmiddellijke na bijheid van de Z.-H. K.S., kan het niet uitblijven, of „Kunst en Vriendschap" zal vele har er zustervcreeni gingen zi-en komen, om met elkander een edelen strijd te be ginnen. Door ds. J. van 't Hooft, predikant bij de Herv. Gemeente te Vlaardingen, is tegen Juli emeritaat aangevraagd. Den 2Qsten Maart sal het 40 jaar geleden zijn, dat hij het predikambt te 'a-Heerenhoek aanvaardde. Na 's-Heerenhoek stond bij achtereenvolgens, voordat hij 2 September 1888 te Vlaardingen kwam, te Nisse, te Bruinisse, te Koudekerk (Z.-H.) en te Koudekerke (Zeeland). Hare Majesteit de Koningin-Moeder, vergezeld door freule Van ,d© Pol), jhr. De Ranitz, graaf van LiuiLorg Öürum en mr. De Nérée van Babberich, kwam giste ren ongeveer halfdrie in het Sanatorium „Oranje Nassau's Oord" aan, waar Hare Majesteit werd ontvangen dooT den genees heer-directeur dr. A Schuld en den rent meester van 't landgoed den heer Hüpscher. Dr. Schuld stelde de adj unct-directrice, mej. Van Kaathoven, en den inwonenden geneesheer dr. Hobbel aan Hare Majesteit voor. Daarna begon de rondgang door het ge bouw. Achtereenvolgens bezichtigde Hare Majesteit de njeuwe Röntgen-insta 11 atie en het toestel tot reinigen en desinfecteeren van vaatwerk enz. Vervolgens bezocht Hare Majesteit allo patiënten, zoowel die buiten op de lighallen als die in bed lagen. Voor ieder had Hare Majesteit een vriendelijk woord en zij schonk ieder een bouquetje levende bloemen. Na den rondgang door het hoofdgebouw bezichtigde men de ma- garijnen, keuken, wasscherij en 't machine- gebouw, waarna men een bezoek aan de donkere kamer en de apotheek bracht. Na dat 't hooge gezelschap in de kamer van de adjunct-directrice, waar ook mevrouw Schuld zich bevond, eenige ververachingen had gebruikt, vertrok Hare Majesteit even na halfvijf. In den ouderdom van 83 jaar is te 's-Gravenhage overleden de heer O. J. J. Bijleveld, gop. kolonel der infanterie. De luit.-kolonel-kwartiermeester D. G M. de Vries, oontroleur der inwendige administratie der korpsen 2de bureau te Amersfoort, heeft tegen 1 Mei pensioen verzocht. Bij het late reg. inf. is benoemd tot officier voor speciale diensten de lsto luit. J. O. Tengbergen te Assen. Door het bestuur van de Vrije Ge meente te Amsterdam is het volgende twee tal opgemaakt voor voorganger bij de Vrije Gemeente in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer Hugen- holtz la Mr. H. Rogaar, vroeger predikant bij do Ned.-Herv. Gemeente te Roermond, Sneek en Deventer, thans advocaat te Deventer, en, 2o. Dr. H. P. Schim van der Loeff, Re- monstrantsch predikant te Boskoop. De aanbieding van het eore-doctoraat in de staatswetenschappen aan mr. W. F. van Leeuwen, den afgetreden burgemees ter van Amsterdam, zal plaats vinden in een waarsohijnlijk op 28 Februari in de aula der gemeentelijke-universiteit te houden plechtige vergadering. Namens de juridische faculteit zal als promotor bet woord voeren prof. mr. A. A. H. Struycken. De Belgische missie, dio aan H. M. de Koningin officieele mededceling komt doen van de troonsbestijging \un koning Albert, is gisternamiddag te half twee uit Brussel in Den Haag aangekomen en aan het sta tion der Hollandsche Spoor begroet door Harer Majesteit's adjudant baron Van As- beck, door de Koningin aan de zending toe gevoegd, en door den Belgischen gezant vergezeld van den leg&tieraad en een der gezantschap ssecretarissen. In gereedstaande hofrijtuigen begaven de loden der missie zich naar hun hoteL De leden der missie hebben kort na hun aankomst in Den Haag, hun opwachting go- maakt baj den minister van buitenlandscbe zaken. Jhr. mr. J. P. F. van der Mieden van Opmeer, kantonrechter te Middelburg, heeft eervol ontslag gevraagd. Door de arr.-rechtb. te Alkmaar is ter vervulling een er vacature van rechter in dat college, opgemaakt de volgende alphabeti- scho lijst van aanbeveling: Mr. F. Haversohmidtmr. A M. Lede- bocr, en mr. G. A Servatius, allen subet.- griffier, respect, bij de arr.-rechtbank te Utrecht, 's-Gravenhage en Amsterdam. De Minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist, uit Rotterdam, van een onbekende onder letter X is ontvangen f 2096.44 aan bank biljetten en postzegels, ter voldoening van te weinig betaalde belasting. („St.-Ot.") Hr. Ms. pantserechip „Tromp", onder bevel van den kapitein ter zee J. W. Ter- mijtelen, ia 24 dezer te Perim aangekomen em Hr. Ma. pantserdekachip „Koningin Wilhelmina der Nederlanden", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. H. van Yoorthuysen, 25 d. a. v. van Port-Said vertrokken. Het lag in het voornemen van den com- mandant van eerstgonoemden bodem 25 de* oer weder van Perim te vertrekken ter voortzetting van de reis naar Nederland, (St-Ot.) AARLANDERVEEN. Ds. D. Meerburg alhier, heeft ruim honderd gulden gecob lecteerd voor het opvoedingsgesticht van-! wege de Synode der Herv. Kerk voor voog-, djj- en regecringskinderen, dat eerlang te Maarsbergen zal gebouwd worden. In de commissie tot voorbereiding van dit Ge sticht werden door de Synode o.a. benoemd tot voorzitter ds. Heldring, te Amsterdam, en tot secretaris ds. P. S. Meerburg, em.- predt. te Soest. Zestig bunder heidegrond bjj het station Maarsbergen (gem. Doorn) werd reeds voor dit doel aangekocht opdat daar weldra het zoo noodigde en nuttige opvoedingsgesticht voor jongens gebouwd worde. LISSE. Gisteravond kwam een met een paard bespannen wagen van den heer F. M. Verduijn, door dat het paard schrok van de tram, met deze in aanraking. Het ger volg was, dat een tweetal ruiten werden verbrijzeld .van twee tramwagens en een balkon werd ingedrukt. Van den wagen was het lamoen stuk, terwijl de voerman nog" eenige kwetsuren opliep. Het paard werd door A. van Stein tot staan gebracht, waar-! door hoogstwaarschijnlijk erger gevolgen werden voorkomen. Gisteravond werd de jaarvergadering gehouden van de alhier gevestigde afdee- ling van „Patrimonium" in haar gewoon vergaderlokaal aan de Gracht. Deze verga-! dering droeg een feestelijk karakter. Bij de Chr.-Geref. Gem. alhier zijn tot ouderling gekozen de heer M. deal Bleker, en voor diaken de heer J. van Vliet. Mej. M. A. Homburg heeft ontslag gevraagd als hoofd der Chr. Bewaarschool' alhier, tegen 1 Maart, wegens vertrek naar Rhenen. OEGSTGEEST. Tegen Vrijdagavond a.s., te halfzeven, is een vergadering vatf den Raad uitgeschreven. VALKENBURG. Door het gemeentetx^ stuur is aan de pas opgerichte Zangver* eeniging toegestaan, om haar wekelijkschq oefeningen te houden in een der lokalen! van de gemeenteschool. De Vereeniging zal moeten zorgen voor vuur en licht; ove-t rigens wordt de localiteit gratis afgestaan. Reeds in de volgende weck zal van dej verleende gastvrijheid gebruik worden ge maakt. WOU BRUGGE. De Raad dezer ge meente vergadert morgen, Donderdag, des: morgens be den uren. NIEUWKOOP. Vn die in don vroegen! morgen oan praam mot hood zon vervoe ren, kwam tot do ontdekking, dat do reié slecht vorderde. Bij onderzoek bleek, dab men een ijzerdraad met eon emmer aan zijn roer "bevestigd had, zoodat de emmer does? do inodder moest getrokken worden, wat neer bezwaarlijk ging. .Vandaar do slechte! vooruitgang I Tot heden ontbrak in dezo gemeenbtj een gelegenheid om lijders aan besmettel lijke ziekten in afzondering te verplegen* Geheel overeenkomstig de eischen, aan zulk een gebouw to stellen, wordt thans oen zeer solide houten barak gemaakt, die geheet uit elkander genomen, opgeborgen cm, dog Het maal kwam tot een eind, en man en iVrouw maakten zich gereed voor de reis. Zij werden hierin gestoord, doordat de knecht kwam zeggen, dat er iemand was, <lie den Prins dringend moest spreken. „Wie ia hetl" „Hij zei, dat hij zijn naam niet wou zeg gen, tenzij Uwe Hoogheid hem ontvangen iwilde." „Ik ben op t oogenblik niet te spreken, zei do Prins. De knecht boog en wilde heengaan, maar bij de deur draaide hij zich nog eens om. „Hij zei, dat het van het grootste belang .was, Uwe Hoogheid." De Prins keek zijn vrouw aan, en zij be greep opeens haar plicht. Het drong plot seling tot haar door: zij moest haar man helpen. „Ontvang hem," zei zij. „Breng hem boven," zei de Prins. „Het kon eens slecht nieuws zijn," zei iVera, die een voorgevoel had. Hij kuste haar. „Vandaag niet." De knecht kwam terug. „Herr Grambuloff," kondigde hij aan. Een korte, dikke man, in rok, kwam bin- ben. Vóór op zijn hoofd was hij kaal en het weinig je haar, dat hij had, was kort ge knipt. Hij maakte den indruk van koppig jbe zijn, ja1 zelfs onwrikbaar als hij net wenschte. Hij had donkere, rechte wenk brauwen boven oogen, die helder waren maar met groot, zijn neus was breed zijn lippen waren nik en hij had een korten puntbaard. Groveener keek hem doordringend aan en dacht bij zichzelf: „Een welvarend koop man." Maar toen Herr Grambuloff begon te spreken en zijn oogen schitterden en er twee diepe lijnen in zijn voorhoofd ver sohenen, veranderde Groveener van opinie. „Een krachtig man," zei hij. Herr Grambuloff keek prins Alexander aan zoo doordringend, alsof hij in zijn bin nenste wilde lezen. „Spreek ik tot prins Alexander van Rus tenburg 1", vroeg hij. „Ja." „Ik zou graag Uwe Hoogheid even alleen spreken." Prins Alexander keek om zich heen en opende een deur, waardoor men in een aan grenzende kamer kwam. „Willen jullie hier even wachten 1" oei hij, en Vera en Groveener gingen de deur uit. „Ik ben er achter 1" riep Alexis uit, ter wijl hij de deur achter zich sloot. „Wat V' vroeg Vera. „Herr Grambuloff. Ik weet, wie het ia: de premier of zoo iets van Renaria." „Wat moet hij van Sandro hebben?" vroeg zijn vrouw. „We zullen het waarschijnlijk wel hoo- ren," antwoordde Alexis. Ondertussohen legde Herr Grambuloff zijn opdracht aan prins Alexander nit. „Ik kom in naam van de Regeering van Renaria om Uwe Hoogheid de kroon aan te hoeden van mijn land," zei hij. Een schok doortrilde den Prins. Hij zag het opeens vóór zich. Een kroon.... Dan zou hij heusch iets kunnen doen, dat de moeite waard was. Een land regeer en „De kroon van Renaria," herbaalde hij, en do schrandere slimme man zag duidelijk in wat voor een verleiding hij den Prins ge bracht had. „Ja, zeide hij. Hij verkwistte niet veel woorden, want hij kende er de waardo van; van woorden als juweel en of woorden die snijden als een mes, of van een woorden vloed, die alles overweldigt. De Prins was stil, want hij wa« een beetje onthutst door hot aanbod. „Weet iemand hier iete van?" vroeg hij. „Do leden van de Regeering." „Zijn ze hierin eenstemmig?" Herr Grambuloff trok zijn wenkbrauwen op, op een manier, waaruit bleek, dat de genen, die het er niet mee eens waren, min der in aanmerking kwamen. „Ik vraag Uwe Hoogheid niet te komen om op een bed van rozen te liggen," zei Herr Grambuloff. „Renaria ia een nieuw land en op het gebied van politiek onge schoold. Maar do meesten van ons zijn vaderlandlievend. Wij hebben een vorst aan het hoofd noodig, die orde in de zaken moet brengen. Er rijn menschen, die hun ziel zouden verkoopen, om zoo'n kans te krijgen als ik Uwe Hoogheid aanbied. Wil lem van Normandië had het harder te ver antwoorden in Engeland, dan U het in Renaria zult hebben. Peter de Groote zou Uw werk als een tijdverdrijf beschouwen. Hendrik IV en Willem van Oranjo leefden in een moeilijker tijdperk dan U en toch nemen se hun plaats in in de geschiedenis. En ik weet, dat Uwe Hoogheid met bang is voor den dood." „Ik wil eerst van het leven genieten." „Ik geef u een kans,"- zeri Grambuloff kalm. De Prins keek voor zdcb been, alsof hij trachtte in zijn verbeelding dat Renaria te zien, hetwelk buigende op hem wachtte. Hij had een eigenaardig gevoel, toen het tot hem doordrong, dat hem nu werkelijk een kroon werd aangeboden. Hij keerde zich tot Herr Grambuloff: „Waarom bent U bq noij gekomen?" vroeg hij. „Wij hebben u noodig." „Wat zullen de Mogondheden zeggen? Rusland bijvoorbeeld?" Herr Grambuloff trok rijn wenkbrauwen een weinig op. „Wij kunnen Rusland met tact trotsee- ren," antwoordde hij. De Prins begon belang te stellen in dien man uit Renaria, die er over sprak om Rusland met tact te troteeeren. „Oostenrijk?" „Keizer Frans Jozef zal niets tegen U hebben als vorst van Renaria." „Engeland?" Herr Grambuloff schudde zijn hoofd. „Engeland denkt nu alleen over het be stuur in den Balkan en niet over zijn in vloed." „Duitschland „Zal Rusland wel plezier willen doen. Rusland zal geen bezwaar tegen u maken, zoolang u zich toont als Renariër. Wij be ginnen dus met Duitechlands welwillende onzijdigheid." De Prins «weeg 'eer. Het was een aan bod, zóó zeldzaam als maar weinig men schen te beurt valt. „Als ik het aanneem?" aed hij, terwijl btf terug dacht aan al zijn droomen van gloria, „Dan moet gij zoo spoedig mogelijk ko men. De Sob ran je wil U verwelkomen." De Prins verwonderde zich over do be reidwilligheid van de Ronaarscho Sobronje., Maar mannen als Herr Grambuloff die al-, tijd duidelijk zien wat er gedaan moet wor den on die het durven doen, verrassen dq meeste menschen, waaronder zichzelf het moest. Want do meeste menschen zijn laf, als het op daden aankomt. De Prins voelde, dat hij een kroon niet kon weigeren. Nu was do kans, aar hij naar verlangd en om gebeden ha - werke lijk daar. Verrukt keek hij naar Herr. Grambuloff, maar opeens veranderde rijn uitdrukking. Het was alsof er een schaduw, van vrees over zijn stralend mi blik kwam* „Ik ben getrouwd," zei hij. Herr Grambuloff boog. „Ik ben vanochtend getrouwd," berbaat- de de Prins. Herr Grambuloff boog weer. „Mijn gelukwenschen, Uwo hoogheid. Dus was de dame, dio ik zag..." „Mijn vrouw." „Ik herhaal mijn gelukwenschen." De Prins aarzelde. Zijn verrukte uit drukking was verdwenen. „Zal, zal het eenig verschil makent"' vroeg hij. Herr Grambuloff schudde van neen. „Ik wist niet, dat u zoudt gaan trouwen. Het huwelijk kan een voordeel zijn. Ie Hare Hoogheid familie van den Tsaar?" De Prins was stil v. :>r een oogenblik. (Wordt vervolgd*

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1