No. 15315 Ü^Iaandag 24 Januari. A0. 1910. i§eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van !§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. I Eet Huwelijk van den Prins. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTBNTIEN: Van I6 regels ƒ1.06. Ieder# regel meer ƒ0.171. Gmtore letten naar plaatsruimte. - Kleine idrertentiëa yan 30 weorden 40 Oente contantelk tiental woorden meer 10 Oenta. Voor het inoasaeann wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURAUT: Veer Leiden per week 9 Oenta; per 3 maanden 1.10. Sniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rijn t 1.30. Frase# per postv 1.65. Portret Burgemeester. Gaven wij Zaterdagavond reeds een por tret van onzen Burgemeester, waardoor on ze lezers ten minste een indruk ontvingen van zijn persoon, hedenavond vinden onze lezers binnen de stad een mooier uitge voerd portret in het „Leidsch Dagblad". Mochten er lezers zijn buiten Leiden, die het ook wenschen te ontvangen, dan zen den y J het op aanvrage gaarne toe. Urjaterisj van dsn Ciniinlerari «in Leiden, op Donderdag 27 Jan. IS 10, d»s namiddag* te twee uren. L Te behandelen onderwerpen: 1. Verzoek van A. Kist om bestendiging ïn de betrekking van Stadsgeneesheer. (29) 2. Verzoek van P. H. Mooy om eervol ontslag als onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de school 3de klasse No 3 (25) 3. Bcgrooting, dienst 1910, van het R.-K. IWeos- en Oudeliedenhuis. (21) 4. Bcgrooting, dienst 1910, van het R.-K Armbestuur. (21) 5. Verzoek van de vereeniging van Ne- derlandsche Baksteenfabrikanten om wijzi ging te brengen in bestek No. 4, betreffen de de levering van straatklinkers en met- eelsteenen voor den dienst 1910. (26) 6. Verzoek van het Leidsch Studentea- korps om vergunning tot het bouwen van een houten feesttent op het terrein aan den Zoctorwoudachen Singel, kad. bekend •gemeente Leiden, Sectie M, Nos. 765 en 766. (32) 7. Voorstel tot verhoring van het per- Ceel Aalmarkt No. 6, aan de wed. G. W. Karg-D oor naar. (24 en 33) 8. Verzoek van den Leidschen Bestuur de rsbond om spoedig over te gaan tot het uitvoeren van die werken, die in dezen winter kunnen worden uitgevoerd en om daarbij bij voorkeur Leidache werkkrachten in dienst te stellen. (28) 9. Voorstel: a tot wijziging van de verordening van 23 April 1908 (Gem.blad No. 13), regelende den door de gemeente te verleenen steua her bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid; •b. tot beschikbaarstelling van gelden ten 'behoeve van de uitkcering door het Werk- loozcnfonds over 1909 c. tot beschikbaarstelling van gelden, ten behoeve van het verhoogd subsidie aan dat (fonds over 1910. (27) lOo. Voorstel: a. tot het aangaan van een overeenkomst fnet de gemeente Leiderdorp in zake de le vering van gas in die gemeente; b. tot aanvulling van het uitbreidings- en vernieuwingsfonds der Stedelijke Gasfa briek, met een bedrag van f40,000; c. tot vaststelling van den desbetreffen- 'den bcgrootingsstaat. (31) 11. Voortzetting van de behandeling der verordening^ regelende de voorwaarden, waaronder aan bijzondere bewaarscholen subsidie uit de gemeentekas kan worden verleend. (300, 341 van 1909 en 15). 12. Verordening, houdende wijziging d-er verordening van 10 April J902 (Gemeente blad No. 8), voor de Kweekschool voor On derwijzers en Onderwijzeressen. (22) 13. Verordening, houdende wijziging der verordening van 19 April 1900 (Gemeente blad No. 8), regelende de heffing van schoolgeld aan de gemeentelijke Kweek school voor Onderwijzers en Onderwijze ressen. (23) 14. Verordening betreffende de 8amen- stel ling en de bezoldiging van het perso neel, verbonden aan het hoofdkantoor en aan do hulpkantoren van de Bank van i.ee- ning te Leiden. (30) Leiden, 24 Januari. Tegen de inwilliging van het verzoek van den heer A. Kist, om continuatie in de betrekking van Stadsgeneesheer, bestaat bij B en Ws. geen bezwaar, zoodat zij in over weging geven hem wederom voor den tijd van drie jaren in deze betrekking te be stendigen. Evenmin bestaat bij B. en Ws. bezwaar tegen de inwilliging van het desbetreffend verzoek door de heeren H. J, Jesse en W. Fontein, architecten, namens het Collegium van het Leidsch Studentenkorps, inge diend, zoodat zij in overweging geven aan bet Leidsch Studentenkorps vergunning te vorleenen tot het bouwen, overeenkomstig de overgelegde teekening, van een houten feesttent op het terrein aan den Zo eter- wou dsch en Singel. Naar aanleiding van het voormeld voorstel van B. en Ws., heeft de wed. G. Karg een nader verzoek tot ben gericht, thans om het huis aan de-Aalmarkt No. 6 voor den tijd van 3 jaren tegen den huur prijs van f 275 per jaar in huur te beko men. Hunnerzijds bestaat tegen de inwilliging van dit verzoek geen bezwaar. Do afdeeling Leiden van den Bond van Ned. Onderwijzers hield Zaterdag avond j.L haar jaarvergadering in het Volkshuis. Aan belangstelling ontbrak het niet, de vergadering was druk bezocht. De voorzitter memoreerde in zijn openings woord o.m. de ontvangst van de Alge meene Vervadormr te dezer stede. Hij wees er op hoe geen enkele klacht van af gevaardigden daarover vernomen was, maar dat wel in de organen van de groote afdeelingcn met waardeering over de ont vangst van de Leidsche afdeeling is ge schreven. De voorzitter bracht daarom onder applaus van de vergadering, een woord van hantelijken dank aan de oom- missie's die een en ander zoo flink heb ben voorbereid. Na behandeling van de ingekomen stukken las de secretaris zijn jaarverslag en deed de penningmeester mededeeling omtrent den stand van de kas. Uit het eer ste bleek dat 1909 voor de afdeeling een druk jaar gewekt is; niet minder dan twaalf vergaderingen zijn gebonden, waar onder een openbare met den bondsvoor zitter F. L. Ossendorp als spreker. Ten gevolge van de gevoerde acties is het ba tig saldo van het vorige jaar niet alleen heelemaal ingeteerd, maar sluit de reke ning van den penningmeester met een te kort. Op de volgende vergadering zal be sproken worden hoe hierin op do beste wij ze voorzien kan worden. Yan bet aftreden de bestuur bal alleen de heer S. Brackbui- zen zich wegens ziekte niet weer herkies baar gesteld. In de vacature werd voor zien door do benoeming van den heer N. J. Swicrstra, oud-hoofd eener school; de andere bestuursleden werden herkozen. Bij de rondvraag bracht een der leden bet in September van dit jaar 20- jarig bestaan van de afdeeling ter sprake en vroeg of bet bestuur in deze ook plau had om dit feestelijk te herdenken. Het bestuur had hier wel ooren naar en zei nader© overweging toe. Zooals wij reeds voor eenigen tijd hebben meegedeeld, heeft de Leidsche Pluimvee-Vereeniging" besloten ook weder dit jaar een nationale pluimvee-tentoon stelling te organiseeren. Thans is het reglement en vraagprogram ma verschenen en aan al de bekende lief hebbers in geheel Nederland toegezonden. Aan dit programma ontleenen wij het vol gende De tentoonstelling zal gehouden worden in de zalen van „Zomerzorg" op 18, 19, en 20 Februari a. s.; de keuring heeft plaats op Donderdag 17 Februari door de beken de keurmeesters G. Muijs, van Amers foort; Joh. C. W. Smits en C. J. G. Repe- lius van Utrecht; G. S. van der Spruyt, van Voorsohoten, en G. H. Stouten van Haarlem. Yoor de leden zal de tentoonstelling fees telijk geopend worden Donderdagavond 17 Februari na de keuring en voor niet-ledon is de tentoonstelling geopend de volgende drie dagen. Buiten de gewone klasseprijzen zijn extra uitgeloofd niet minder dan 116 eereprijzen, die buiten de klasseprijzen worden toege kend en wel voor plus minus f 200. aan contanten waaronder f 10 uitgeloofd door Dr. J. Th. de Visser te 's-Gravenhage af gevaardigde der Tweede Kamer voor het district Leiden, f-25 door de L P. Y., f 20 door de ,,Ned. Hoenderclub" f 15., door de club Harburger Hoen'', f 10, door de ,,Holl. Sierduivenclub", f 25 door den heer N. N., groote bronzen, plaque door de „Yereeniging van het Vreemdelingen Verkeer" te Leiden, verguld zilveren me daille door de Afd. Leiden van de Maat schappij van Landbouw, eereprijs door de Ned. Nat. Hist. Yereeniging Darwin", benevens tal van kunstvoorwerpen, w.o. kristallen beker op zilveren woet, luxe kistje, Champagne, drie olieverfschilde rijen in vergulde lijst, „Eastman Brounee Camera" en nog tal van vepguld zilveren, izilveren en bronzen medailles door beken de liefhebbers. De animo voor deze tentoonstelling moet buitengewoon groot zijn. Reeds zijn ruim 1200 vraagprogramma's verzonden en nog dagelijks komen nieuwe aanvragen in. De sluiting der inschrijving is bepaald op 1 Fe bruari a.s. Zooals het bestuur van de L. P. Y. ons verzekert, hebben tal van bekende lief hebbers en fokkers van pluimvee reeds hunne toezegging voor inschrijvingen ge daan en verwacht het bestuur eene ten toonstelling veel belangrijker dan de vorige en die telde, zooals verscheidene bezoekers zich nog wel zullen herinneren, reeds meer dan 500 verschillend© dieren, waaronder zeldzame prajchterempdacen. Wij hebben dus goeden, moed dat het streven van deze betrekkelijk nog jonge Vereeniging met succes bekroond zal wor den. Bij beschikking van den minister van marine is, met 1 Februari de officier van administratie der 2de klasse H. D. Ruben koning, geplaatst bij de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, op non-activiteit ge steld en in die plaatsing vervangen door den eersten luitenant-kwartiermeester der mariniers E. A. van Wely. De aanbeveling voor opzichter der Algemeene Begraafplaats te Haarlem luidt: 1. E. Winkelman te Enschede©; 2 J. D. Boerboel te Onstwedde, en 3. J. A. Vermeulen te Leiden. Bij Kon. besluit van 21 dezer is be paald, dat lo. een, afzonderlijke gezondheidsoora^ missie wordt ingesteld voor de gemeente Haarlemmermeer, als hebbende deze ge meente meer dan 18,000 inwoners; 2o. een afzonderlijke gezondheidscommis sie wordt ingesteld voor de gemeente Vel- sen, uit hoofde van de bijzondere omstan digheid, dat vereeniging van deze gemeente met een andere ge.meen,t« als zijnde IJmui- den, een zeehavenplaats, niet wonschelijk is; 3o. een gezondheidscommissie wordt inge steld voor de gemeenten Haarlemmerliedo en, Spoarnwoude, Spaarndsm, Schoten, Bennebroek, Heemstede, Bloemendaa/1 cn Zandvoort. met bepaling, dat de zetel dezer gezondheidscommissie ia gevestigd te Bloe- mendaaL De NederLandscho Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde sal op 8 Maart te Utrecht een buitengewone algemeene •-Tgadering houden, ter verkiezing van een lid van het hoofdbestuur, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het bedanken van mr. W. C. van Boeteelaer te Maar tensdijk. De 1ste luitenant B. J. W. van Pan- thaieon baron van Eek is overgeplaatst van het 2de reg. veld-artillerie te 's-Gravon- hage naar het 3de reg. veld.-artillérie Bergen-op-Zoom. De arrondissements-rechtbank te Bre da heeft., ter vervulling der vacature van kantonrechter te Tilburg, de volgende al phabet isohe lijst van aanbeveling opge maakt: jhr. mr. A. J. M. G. de la Court, griffier bij hot kantongerecht te Tilburg; mr. G. M. H. Sassen, idem, te Eindhoven; mr. K. O. J. M. Sassen, ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arrondissement 's-Hectogenboaoh, voor de kantons Yeghel, Boxmeer en Eindhoven, ter standplaats Eindhoven. BODEGRAVEN. Uit bijna alle wonin gen van ons dorp hingen Zaterdag de vlag gen uit, ter oere van onzen burgemeester en zijn echtgenoot©, die hun 25-jarig huwe lijksfeest vierden. De leerlingen van alle scholen ontvingen van de jubilarissen ieder een zakje met bruidssuikers en de behoefti gen werden des middags door hen ruim- ochoots bedeeld. HILLEGOM. Hot aantal inwoners dezer gemeente bedroeg op 1 Januari 1910: 7960 personen, waarvan 4080 mannen en 3880 vrouwen. De schaal collecte ten behoeve van de Ohr. Naaischool alhier, welke gistermorgen bij het uitgaan dor Herv. Kerk is gehouden heeft f 62.50 opgebracht. —Gisteren werd de nieuw beroepen herder en lecraar ds. H. H. van Ameide in zijn ambt bevestigd door onzon vorigen pre dikant ds. M. M. den Hertog van 's-Gro- venhago, waartoe hij als tekst had gekozen: Richteren 6 14. ,,Ga heen in dezo Uwe kraoht." Des avonds hield ds. Van Ameide voor een tnlrijko schare zijn introde met 2 Kor. 4 5. „Want wij prediken niet ons zeiven, maar Christus Jezus, don Heore, en ons zeiven, dat wij uwe dienaars zijn om Jezus' wil. Na afloop van den dienst werd hem P» 124 4 door de Gemeente staando toegozor gen. LISSE. Zaterdagavond werd in het hotei „De Witte Zwaan", do jaarvergadering gehouden van het Ondersteuningsfonds bij ziekte. Nadat de vergadering door den heer M. van der Veld was geopend, werden do no tulen van de vorige jaarvergadering gele zen door den heer L. Kapitein en onveran derd vastgesteld. Daarna werd door don penningmeester, den heer J. Pijnacker, verslag uitgebracht van zijn financieel beheer gedurende het jaar 1909. Hieruit bleek dat dc gezamenlijke ont vangsten hadden bedragen f 3726.10 en de uitgaven f 3171.04, zoodat dit boekjaar sloot met een batig saldo van f 555.06. Onder de uitgaven is begrepen een bedrag van f 2-152.30 van uitkceringon aan zieke leden en f 645 aan kraamvrouwen. Hot totaal bezit van het fonds bedroog op 31 December 1909 f 3415.31. Door een commissie bestaande uit de hoe ren P. Warmerdam, Ohr. Faas en S. Lange- laan, word de rekening nagezien en in orde bevonden. Daarna werd de rekening vastgesteld en aan den penningmeester dank gebracht voor zijn zeer omvangrijken arbeid. Hot fonds bestond op 31 Dec. 1909 uit 634 leden en 155 donateurs. Do periodieke aftredende bestuursleden M. van der Veld, J. H. van Brugge en L. Kapitein, werden allen met groote meer derheid van stemmen als zoodanig herko zen. Op een verrook van de alhier gevestigd© afdeeling van „Het Groene Kruis" om goi- delijken steun voor de bestrijding der koe ten van de Wijkverpleging, werd afwijzend beschikt. Daarna werd d© vergadering gesloten. LEIDERDORP. Het bestuur van den Zijl- Laan- en Moyepolder heeft den omslag voor 1909 verlaagd en bepaald op f 3 per hectare. Als een bijzonderheid kan worden me degedeeld, dat thans reeds de hazelnoten struiken in bloei staan. WARMOND, Tot schatter van de drank- Iocaliteiten in deze gemeente is benoemd de heer B. Rotteveel alhier. Aan het postkantoor Warmond werd gedurende het jaar 1909, ingelegd f 87,569.12$ en terugbetaald f 58,877.08$. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1612. :"2) „Het schijnt mij toe, dat ik niets doe dan rusten", zei de ander bitter. I Grovecner haalde Voltaire aan: I ,,Le repos est une bonne chose, maïs «•ennui est son frère." „Als jij rust Alexis, dan maak je het plan 'Voor je boeken en denkt ten minste over Bets na. Bij mij is het: rust roest." „Ga je met mij op de leeuwenjacht in (Afrika 1" I„En daarna?" „Nog meer leeuwen." „Bah 1" „Het leven is ook wel eens vervelend op f !rijn tijd. Zullen wc den Tsaar gaan vermoor- den, een alleenheerschappij op touw zetten, 'een leger van vier mïlliocn man op de been brengen en een wilden tocht door Europa gaan maken, zoodat alle vorsten en heer- schers voor ons moeten knielen? Of mis schien lijkt Azië je prettiger; dat zou wri een goede verandering zijn. Kom, vooruit, Alexander de Grooterol" Sandro lachte. I „Wil jij het leger aanvoeren?" j „Ik zal je geschiedschrijver zijn." I „Je bent een gelukkig mensch, Alexis." „Hoe zoo?" „J? hebt iets tot stand gebracht." De ander maakte een gebaar, waarmee hij een leegte trachtte weer te geven. Alles "wèl beschouwd, is ook iets tot stand ge bracht te hebben een vage term." „Voor sommigen beteekent het veel, voor ónderen weinig; het hangt van hun kundig heden af. In de gelijkenis daarover was de man, die zijn talent begroef, de booze." Prins Alexander nam een sigaar en was stil, terwijl hij er het puntje afsneed. Zijn vriend keek hem aan en zei niets. Toen de 6igaar aangestoken was, zei Sandro: „Eén ding vind ik vreemd in die gelijke nis." „He?...." Hij hield op, als iemand, die iets, al was het ook maar een idee, in zich voelt opko men, „Er wordt niets gezegd van mensehen, dio een verborgen talent hebben." „Een talent komt altijd tot zijn recht." „Misschien „Nu, dat is de moeilijkheid." Prins Alexander keek zijn vriend onder zoekend aan. Had hij hem begrepen? Alexis was iemand, die veel opmerkte en de men- schelijko natuur kende. Dit is een groote gave, maar in deze dagen, nu iedereen slechts op geldelijk voordeel bedacht is, van niet veel waarde. „Je zou graag iets willen doen?" zei Alexis. „Ja, om mijn bestaan tot eenig nut te maken." „We kunnen niet allemaal groote dingen ten uitvoer brengen, Sandro. Niet iedereen kan een groot man zijn." „Ik verlang er niet naar. om een Alexan der de Groote te worden, maar ik zou graag iets meer dan gewoon zijn." „Misschien wordt de weg je nog wel eens gewezen. Velen hebben een roeping, maar volgen die niet. Eenvoudig je plicht te doen is somtijds het beste. Een goede echt genoot en vader te zijn ia soms een eervol bestaan voor een man." Sandro keek voor zich hoen en zuchtte. ,.Ja, dat is zoo", zeide hij. „O, zijn we zóó ver I Wel, als de liefde in het spel komt, hoef je je eerzuoht nog niet te laten varen." „Ik zou eerst wel wat van het leven willen, genieten." Alexis knikte. „Ik hen van dezelfde gevoelens. Dus. een vrouw, een gevecht, dan rust." Op Sandro'8 gezicht stond te lezen, iat hij dieper hierover nadacht. Alexis zag het Hij stond op en legde zijn hand op zijns vriends schouder. .,Some", zei hij op zijn prettige manier, „is het huwelijk de weg tot de glorie." Prins Alexander scheen, nu plezierige ge dachten te hebben. „Heb je wat bijzonders vanavond?" vroeg hij. „Ik ben tot je beschikking, Sandro." „Laten we dan naar de opera gaan." „Graag. Ik heb in bijna vier maanden geen mooie muziek gehoord. Wat wordt er gegeven „Romeo et Juliette." „Wie speelt er voor Juliette?" „Vera Dinolin." „Ik zou haar graag eens zien." Er was een oogenblik van stilte en toeü zei Sandro: „We zullen een soupertje daarna hebben in het „Café de l'Europe"; ze hebben een uitstekenden chef. „Een goede kok moest in hooge eer# ♦ehouden worden. Hij kan het leven zoo heerlijk maken; ik geloof, dat hij een vrek liefdadig zou kunnen doen worden. Slechte koks zijn voor vele miedaden verantwoor delijk. „Dus een diner k deux, beste Sandro. „Ik heb niet gezegd a deux." Alexis keek zijn vriend veelbeteekenend aan. „Misschien zei ik het juist daarom", merkte hij op. „Je hebt toch niets tegen een derden persoon?" Alexis schudde van neen. „Natuurlijk niet. Jij, ik en...'' Hij hield op. „Vera Dinolin." „Juliette 1 Jij, Juliette en ik en een uit stekende chef. Prachtig! Vergeet alleen maar niet, Sandro, dat je van het leven wilt genieten." „Ik zal het niet vergoten", antwoordde prins Alexander. Zij spraken nu over vele dingen van wei nig beteekenis voor anderen en verviolen in gebabbel. Mannen houden van babbe len, maar zij zijn niet kwaadsprekend. Als iemand niet van onsohuldig gebabbel houdt, houdt hij niet van zijn medemen,- schen. *8 Avonds gingen prins Alexander ep Alexis naar de opera en hoorden Vera Dinolin prachtig ringen. Prins Alexander sloeg haar van uit rijn loge met bewon derende blikken gade: „Ho© vindt je haar?" vroeg hij. Alexis wachtte even. Hij was ook in be wondering en vroeg zich af, waar dit alles op uit zou loopen. „Een kunstenares en een vrouw," zei hij. „En mooi V' „Ja, ook mooi". Toen keek Grovecner onderzoekend naar zijn vriend. Maar prins Alexander sloeg Vera Dinolin weer gade, en Alexis stelde rioh voor, wat er zou kunnen gebeuren. Het soupertje was een succes, waaraan de chef ook deel had. Het menu was uit stekend. Maar Alexis schonk zelfs nog moer aandacht aan Vera Dinolin. Haar overvloodig zwart haar, haar violette oogon, haar fijn gesneden gelaatstrekken maakten haar tot een bijzonder mooie vrouw. Om haar mond had zij een beslisten trek en toen Alexis naar huis ging, zei hij tot zichzelf„Die vrouw is tot alles in staat. Ze zou hemel en aarde bewegen voor hem, dien zij liefheeft. O, wee". Een maand later kreeg Alexis Grovecner een dringenden brief van prins Alexander. Hij luidde als volgt: „Beste vriend. Ik zou graag willen, dat je mij bij komt staan bij mijn overtocht over den Rubicon. Ik ga naar het Paradijs. Verschillende dingen hebben mij in verzoeking gebracht; ik verlangde naar room en eer. Het leven heeft mij overweldigd cn geplaagd, en nu heb ik cipdelijk de oplossing van het raad sel gebonden. Liefde, Alexis, vervult alles. Ik zal niet uitweiden over al het genot van de liefde, omdat jij zoo prachtig ovor dat onderwerp geschreven hebt. Nu begrijp '»k het. Ik ben er van overtuigd, dat ik geluk kig zal wezen. Al mijn wenschen zijn nu vervuld, want ik bezit haar. Morgen trouw ik met Vera, heel stil, want ik moet een paar weken van ongestoorde rust en genot hebben. Dus kom alsjeblieft op No. 48 morgenochtend om tien uren proces. Vera mag je graag. Ik ben gelukkig J'ai la jcie de vivre. Jc toegenegen Alexander".! (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1