N<>. 15313 Vrijila® 21 Jannai*i. A0. 1910. i§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. De aaugeuomeu naam. LEIDSCH MfrBIAB PEL'S DER ADVEBTENTIEN: Van 16 regels f L05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letten naar plaatsruimte. - Kleine advertenties van 30 woorden 40 Oenta contantelk tiental woorden meer 10 Cents.-Voor het incasseeren wordt/" 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidei per week 9 Cents; per 3 maanden .1 f 1.10. Boiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rijn 1.30. Prance per post1.65. Bekendmaking. De Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland, Gelet op art. 102, alinea 2, der Wet vajx den 7den September 1896 (Staatsblad no. 154) Noodigeu de inwoners der Provincio Zuid-Holland, die elders in 'g Rijks direc te belastingen zijn aangeslagen, uit, om daarvan vóór den löden Maart 1910 aan hun College te doen blijken, door over legging van het aanslagbiljet of van een uittreksel uit de kohieren der Rijks direc te belastingen, opdat daarop kunne wor den gelet bij het opmaJcen der lijst van de hoogst-aangeslagenen, verkiesbaar tot af gevaardigden ter Eerste Kamer van do Staten-Goneraal. De aanslagbiljetten of uittreksels uit do kohieren moeten, wat de grondbelasting aangaat, den dienst 1910 betreffen. De bedoelde stukken beboören door be langhebbenden te worden ingezonden aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland, mot opgave van: lo. den nram, de voornamen en do woonplaats van den aangeslagene; 2o. de gemeente on de dagteckening zij ner geboorte; en 3o. bijaldien hij buitenslands geboren is. of, en zoo ja, waarom hij als Nederlander is te beschouwen, met veim lding van de dagteckening zijner naturalisatie, indien deze mocht hebben plaats gehad. 's-Gravenhage, .0 Januari 1910. De Gedeputeerde Staten voornoemd, PATIJN, Voorzitter. F. TAVENRAAT, Griffier. DRANKWET. Burgemeester eh Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet: Brengen ter algemeeuo kennis, dat door Th. STIJNMAN, koek- en bankethakker, wonende te Leiden, een verzoekschrift is in gediend, om verlof voor den verkoop van alooholhoud enden, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van ver koop, in het benedenlokaal van het perceel Steenstraat 12. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. loco Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 21 Jan. 1910. Leiden, 21 Januari. Onze nieuwe burgemeester, jhr. mr. dr. De Gijselaar, heeft heden met zijn echtge noot© een bezoek aan deze gemeente ge bracht. Hij werd ontvangen door het Col lege van Wethouders en maakte kennis met de verschillende afdeelingen op het Raadhuis, waar de hoofdambtenaren aan hem werden voorgesteld, terwijl l.ij yerder den aanwezigen ambtenaren de hand drukte. De indruk, dien de nieuwe burgemeester maakte, was onverdeeld gunstig. Na het meer offieieele bezoek werd naar een geschikte woning rondgezien. De aangekondigde „wetenschappelijke lezing" der Volksbijeenkomsten werd gis teravond in beslag genomen door een ,,vacantie-reis in Tyrol" van den heer H. H. Breuning. De aanvraag om kaarten voor deze spreekbeurt is zoo groot geweest, dat de kleine Stadszaal geheel bezet, eigen lijk te klein was. Met groote belangstelling werd er geluisterd naar hetgeen de heer Breuning omtrent de door hem gemaakte verschillende tochtjes door Tyrol mededeel de. Hij wist dat te doen op onderhoudende wijze, en tevens leerrijk voor hen, die het waarschijnlijk nooit zoo ver op hun uitstap jes zullen brengen. Ten einde zijn hoorders en hoorderessen een goed denkbeeld van hetgeen hij zou gaan vertellen, te geven, ging hij eerst met hen de kaart van het te bewandelen of te beklimmen, aan natuurschoon zoo rijke land na, met aanduiding van de plaatsen, wegen en passen, welke zouden worden aange daan. Daartoe werden ook verder gedu rende den avond tal van duidelijke lichtbeelden vertoond, welke het gespro kene des te aantrekkelijker maakten. Het waren groote en belangrijke tochten welke hij alleen, met een gids of in gezel schap van anderen maakte en hij kon daar aan als man van ondervinding beschouwin gen vastknoopen van wat hem het beste voorkwam. Hij liet ook enkele voorwerpen zien, welke voor de reizigers bij het be klimmen der sneeuw- en ijsbergen en het paaseeren van gletschers onontbeerlijk zijn. Met lof gewaagde hij over hetgeen de Duitsch-Oostenrijksche Alpen-voreeniging, waarvan de Ncderlandsche Alpen-vereeni- ging een afdeeliDg is, voor de reizigers heeft gedaan en nog steeds doet door het vestigen van talrijke hutten, (z.g. kleine hotels) en het aanstellen van geoefende en gediplomeerde gidsen, die den reizigers vertrouwen inboezemen en onschatbare diensten bewijzen. De spreker doorspekte zijn mededeelin- gen nu en dan met aardigheden,, welke in sloegen. Hij werd aan het einde luide toe gejuicht, nadat hij zijn voornemen had te kennen gegeven een volgende maal op nog meer bijzon derheden terug te komen, daar één avond voor zóó veel belangrijks te kort is. 21 Febr. a. s. wordt het 36 jaren, dat ds. H. van Druten. pred. bij de Ned.-Herv. Gemeente te Rijnsburg, in zijn ambt werd bevestigd. Het op gisteren bepaalde bezoek van H. M. de Koningin-Moeder aan Oranje- Nassau-Oord te Renkum is uitgesteld tot Dinsdag 25 dezer. De benoeming van een nieuwen ohcf ▼an den General en Staf kan tegen het laatst dezer maand worden verwacht. De inspecteur der cavalerie had giste ren tot een bespreking ten zijnen bureeie vereenigd de hoofdofficieren der huzaren- rogimenten van 's-Gravenhage en elders. Nu de onafhankelijke Uongo6taat een Belgische kolonie is geworden, zullen ook do bezwarende tarieven van uit dat land naar alle andere landen worden afgeschaft. Van af 1 April worden dientengevolge de gowono posttarieven ingevoerd en de bijsla gen, ten bedrage van 100 pCt., die thans worden geheven, afgeschaft. De ter-aarde-bestelKng van generaal Nicrstrasz zal plaats hebben a.s. Maandag, den 24sten, des middags te twee uren op de algemeene begraafplaats te Utrecht, T-. F. P. A. Muysken, geneesheer te Baarn, is benoemd tot arts der hofhouding van H. M. de Koningin-Moeder ten paleize Soestdijk. Op 1 Januari j.1. mankeerden aan de organieke 6terkte bij de infanterie der landweer 16 hoofdofficieren, 124 kapiteins, 168 luiten, its en 18 kapiteins of luitenants, kwartiermeester. De luit.-kolonel W. F. Pop, comman dant der 2de afd. van het 3de reg. veld artillerie te Breda, is, naar wij vernemen, bestemd tot directeur der hoogere krijgs school te 's-Gravenhage. (N. R. C.) Volgens de „Eioile Beige" is Oliveira Céiar, ©erste-secretaris bij de A.gentijn- sche legatie te Brussel, in dezelfde functie benoemd bij de nieuwe legatie, die Argen tinië te 's-Gravenhage heeft ingesteld Gezantschapsraad graaf von Hacke, eerste-seeretaris bij het Duitsche gezant schap te 's-Gravenhage, is, volgens de „Norddeutsche Allgemeine Zeitung", be stemd voor minister-resident in li ma. Het Jaarboekje van don Nederland- schen Coöperatieven Bond voor 1910 is de zer dagen verschenen. Zoowel voor do coö peratie in Nederland als daar buiten bevat het belangijke gegevens, en loert hot den omvang der beweging voldoende ken nen. Nevens de gewone opgave van kalen der, post- en telegraafdienst, zegel, vreem de munten en ook het uur van den dag op verschillende plaatsen (waarom niet die van Batavia en wel die van koloniën van andere landen T), geeft het een overzicht van de inrichting -van den Bond en bevat belangrijke statistisch* opgaven van rijn meer dan 100 aangesloten vereenigingen, waaronder de grootste in den lande eeu plaats innemen. Voorts is er een overzicht van het nu vol eindigd 20-jarig bestaan van den Bond, en uitgebreid mengelwerk over coöperatieve on derwerpen van verschillende hand, en veel al met illustraties voorzien. De internatio nale beweging wordt gediend door f-en opgave van den internationalen coöperatie ven bond, en lijsten met adressen van bui- tenïandsche londen en tijdschriften, ten slotte met enkele statistiekjea over de grootste winkelvereenigingen op de wereld e>n over dc verhouding der coöperatie tot het aantal inwoners in verschillende lan den. In de St.-Jacobekerk te 'e-Hertogeo- bosch is gisteren monseigneur Joseph Sweens, Bosschenaar van geboorte en be stemd voor de missie in Afrika, plechtig tot bisschop gewijd. Deze handeling werd met het daarbij gebruikelijk ceremonieel uitgevoerd door monseigneur W. van de Ven, bisschop van 's-Hertogenbosch en bij gewoond door een groot aantal hoogere en lagere geestelijken en burgerlijke en mi litaire autoriteiten. De kerk was overvol. Na afloop der wij ling gaf monseigneur Sweens receptie, die druk werd bezocht. Naar de „N. R C." verneemt hebben de onderwijzers en onderwijzeressen te Ambt-Aimeloo, dio deel hebben genomen aan het bekende kinderfeest, waaraan mochten meedoen die kinderen, welke niet hadden deelgenomen aan het Koningmnefeeafc op 31 Aug., van B. en Ws. en het rijksschool- toozicht een ernstige berisping ontvangen en een waarschuwing zulks niet weer te doen daar anders art. 30 der wet op het L. O op hen zou worden toegepast. HAARLEMMERMEER. Op verzoek der afdeeling Nieuw Vennep, van „Patrimo nium", trad in de Geref. Kerk te Nieuw- Vennep op de heer J. Huizing*, van Axel, met een rede over: „Het arbeidscontract in de practijk". Met allerlei voorbeelden uit het dagelijksohe leven werd het arbeidscon tract toegelicht en werden verschillende ar tikelen besproken. Het Kerkgebouw was goed bezet en met aandacht werd do mooie en zeer duidelijke bespreking gevolgd. Op de voordracht ter benoeming van een eersten onderwijzer bij het m. u. 1. o. te Ambt-Almelo komt voor de heer E. van Geuns, onderwijzer aan school No. 4, te Hoofddorp. KATWIJK-AAN-ZEE. De heer G. Var- keyisser heeft ieta gedaan, dat doet den ken aan den tijd met den zeilwagen van prins Maurite. Hij heeft n.L aan zijn fiets een zeil bevestigd, en kan, alzoo zeilende, don a&tand van hier naar IJmuiden, langs het strand, S3 KM., in 28 minuten afleggen. NIEUWKOOP. Gisteravond gaf de af deeling van „Gezellig Verkeer", voorzitter de heer J. Slootje®, voo* haar leden in de zaal van den heer T. van den Boaoh een goed geslaagde uitvoering. De aanwezigen wisten zich blijkbaar goed te vermaken. In dit seizoen zal de Vereeniging nog een uit voering geven, die met een bal b. Joten zal worden. NOORDWIJK. Wij voelen ons gonoopt, de inwoners van ons dorp te waaraohuwen tegen de handige, maar oneerlijke prak tijken van óén of meer personen, die bij den oonfiseur P. bestellingen doen op naam van ter goeder naam en faam be kend staande Noordwijkers. Daar P. j niet genoeg bekend is in ons dorp, om arg waan te koesteren, als hij de bestellers of bestelsters ziet, wordt het bestelde ook bezorgd. Om zelf ook profijt to ebben van P.'s lekkernijen, vragen zij een gedeelte der bestelling te mogen meenemen, terwijl het andere gedeelte aan huia bezorgd moet worden. Wie dus in den vastenavondtijd iets thuis bezorgd krijgt, informeere eerst maar eens naar de herkomst. In één der gevallen treedt do politie reeds op. OUDEWETERING. Gisteren verliet een jonge man, zekore P. B., zijn woning, om zich naar de dichtbijzijnde schuur te begeven. Hij had het ongeluk aan een daar hangenden haak, dio gebezigd wordt voor het ophangen van fietsen, zich het ooglid op te halen. Gelukkig had hij de tegen woordigheid van geest op een fiets te springen en naar den doktor te rijden. Daar gekomen werd het ooglid, dat vree- selijk bloedde, door den geneesheer vastge naaid en gepleisterd. RIJNSBURG. Do bevolking dezer ge meente bedraagt volgens de jongate telling 1655 m. en 1452 vr.totaal 3107 personen, In dc toekomst zal het aantal ra -dsleden derhalve van 7 tot 11 stijgen. SASSENHEIM, Gisteravond heeft do hoor H. J. Kruithof, organist en muziek onderwijzer te Kampen, alhier in de Ge reformeerde Kerk een muziek- en zanguit voering gegevon. Nadat ds. Thijs met gebed had geopend, hield hij een korte toespraak tor inleiding, waarna do hoer Kruithof hefc woord kreeg. Deze toonde, dat hij zijn instrument, het org®!» goed in rijn macht had. De nummers voor orgel werden dan ook met aandacht gevolgd. Niet minder vielen in den smaak de nummers voor zang met orgel. Ook do voord, at: „De laatste vijand" werd dankbaar aangehoord Een boek in blindenschrift werd ter be zichtiging gesteld. Jammer, dat hot gcAat aanwezigen niet grooter was. Er wata voor weinig geïd veel goede te hooren. De bloembollen beginnen zoo te wer ken, dat zo togen het dek staan met hun koppen. Heden is dan ook reeds met los- dekkon begonnen. WASSENAAR. Terwyl versclrillcnde po- litie-beambten in eenige in aanboir.r zijnde villa's op wacht waren, maakten cenigo dieven een rondreisje. In den Zandweg werd een landbouwer de dupe daarvan. Bij een villa op den Haagweg werden, cenigo kippen ontvreemd en bij oen landbouwer in 't Lange duin moesten do eejiden het ontgolden. De politie klaagt, dat gereed schappen on andere dingen van waardo niet zorgvuldig genoeg worden weggeborgen. Tentoonstelling Wolter. Leidsche Kunstver ecniging. Uit don zaehten winter wordt men in dtf Kunstvereenigingszaal eensklaps in dei^ zomer geplaatst. Van zonnige zomerweelde, in brecde verre landerijen-perspectievea vertelt daar Wolters arbeid. Groote land schappen liggen in hun bloei voor ons opea- gespreid. Een warmte stralende blauwe lucht trilt cr boven. Van dezo wijde buiten- landschappen zijn dat riviergezicht, zo« voortreffelijk van buitonatmeapheer, da groote landschap aan den korten linksoheu zijwand, schitterende voorbeelden. Maar er is veel in Wolters werk tc genie ten. De intiemheid von stadsbuurtjes, do lichteffecten op een daken-complex, do samengesteldheid van zoo'n gracht oude huizen, het zijn dezo onderwerpen waar Wolters schilderstalent met graagte zich naar richt. Welgeslaagd en waarlijk aan trekkelijk is het dorpsche stadje Zieriksee, zooals we dit hier in een schilderij van den buitenkant aanschouwen. Het fijn-stemmige grachtje te Edam, dat reeds een kooper uit Leiden vond, dient bij de goede werken genoemd. Dc wolken lucht vlak in de nabijheid van dit grachtje gehangen, voldoet mij niot. Hot bewegen dier wolken lijkt mij nc^g te zeer gowild, to weinig oen natuurlijke voortdrijving te geven. Van stemmingsvolle visie, van kleur-zui- verto is veel in dit werk. Een groote ernst kenmerkt den schilder; zoo is het aange naam aan dit werk zijn volle aandacht te schenken. Een bezoek kunnen wij onzen stadgenooten aanbevelen. Maar ik geloof eigenlijk, dat ik zonder het zelf to weten, een beetje jaloersch op 'je was. Jij weet met, wat ik weet. Je weet niet, dat ik, vóór ik je ooit met eigen oogen had gezien, al herhaaldelijk en nog wel op een manier, die mij niet beviel, aan je bestaan herinnerd werd. Dat kwam alle maal door die grap, die mijn dochter en Judith hebben uitgehaald. Toen het mij fcer ooro kwam, dat mijn dochter zich bij voorkeur „gravin Athlyne" liet noemen..." „Vadertje!" nep Jo ontsteld. Maar de oude heer vervolgde: „Ja, meis- jolief, ik wil je niet verraden. Maar je man moet die geschiedenis weten, anders eou hij een wrok houden tegen je ouden va der, en ik weet, dat jo dit niet prettig zou ▼inden. Jo kunt hem dezer dagen zelf het verhaal immers doen? Ik denk, dat hij er ten minste wel meer van zal willen weten en je niet met rust zal laten vóór je hem alles hebt verteld. Nietwaar, Athlyne? Zoo moet ik je immers noemen, nu je mijn zoon, ten minste nu je de man van mijn dochter bent." Hij stak den ander de hand toe en Atbly- tie drukte die eerbiedig en hartelijk. Toen echter zei hij met een vastberaden trek op het gezicht: „Dus, kolonel, de vrede is gesloten en do wapenen zijn neergelegd. Maar ik wil u toch nog even zeggen, dat ik wensch, dat het voorgoed is. Ik doe dit, omdat u mis schien vroeg of laat aanleiding zult vinden ze weer op te nemen, O ja, ik begrijp u, (want de kolonel was op het punt iets te neggen), maar ik heb een waarschuwing gehad. Een oogenblik geleden, toen Jo de geldigheid van ons huwelijk in twijfel trok, roerde u onmiddellijk die kwestie, die ik reeds als een afgedane zaak beschouwde, weer aan. En daar het in het vervolg mijn plicht is over Jo's geluk te waken, moet ik alles doen, wat ik kan om bet te ver zekeren. En zij zou onmogelijk gelukkig kunnen zijn, als zij altijd-door vervolgd werd door de vreeselijke gedachte, dat u en ik nog eens zouden kunnen duel- loeren. Ik van mijn kant zal er u geen aan leiding toe gevenwees daarvan overtuigd. Ik weet echter, dat dit niets zegt, als men te doen heeft met iemand, die er op uit is om te vechten. Om Jo verzoek ik u dus mij te beloven nimmer meer met mij te willen duelleeren." „Die belofte wil ik wel doen en nog meer Je moet luisteren, meisje, want het is alles ter wille van jou. Ik ben zelf, dat ik groot ongelijk had zoo gauw te willen duel- loeren, zonder te wachten tot ik alles be greep. En daarom zweer ik bij deze, dat er nooit, nooit meer sprake zal rijn van een duel tusschen je man en mij." „Dat is het mooiste huwelijkscadeau, dat u me hadt kunnen geven", zei Jo, in de handen klappende, en Athlyne vervolgde: „En daar ik nu toch voor Jo moet zor gen, wilde ik u nog een voorstel doen. De sherif zal het wel bij het rechte eind heb ben en ik wil aannemen, dat wat hij van de Schotsche wetten zegt, juist is. Maar ik en wij allen zullen wel wenschen, dat er omtrent ons huwelijk nooit eenige twijfel kon bestaan. En daarom zou ik willen, dat Jo en ik onze wederzijdsche verklaringen nog eens schriftelijk neerzetten en deze dan door onszelf en door getuigen, door u, en den sherif en tante Judith, onderteekend werden. En dan kan later ons huwelijk kerkelijk worden ingezegend, in de West- minster Abdij bijvoorbeeld of waar gs maar wilt." „Waar jij maar wilt, dat bet zijn zal", zei Jo stralend van geluk, „daar vind ik het ook goed. Ik ben blij, dat ik driemaal met je trouw." „Waarom?" „Omdat ik van je houd voor drie", lach te zij. En zoo verlieten rij lachend en arm in arm de kamer en gingen de trap af en naar de kamer van den sherif, om, toen zij de deur openden, hem op het eene eind van de canapé te zien zitten en Judith blo zende en wel op het andere. XIX. Toen het drietal binnentrad sprong Ju dith haastig overeind. De sherif volgde met een voor zijn leeftijd merkwaardige vlugheid haar voorbeeld en heette de bin nenkomenden recht hartelijk welkom. Ju dith was één en al leven en beweging. Zij was in dit opzicht zichzelf zoo ongelijk, dat Jo haar vragend aankeek, en kolonel Ogilvie, die al begrepen had, dat de sherif ernstige plannen had, maar vast besloot zijn toestemming te geven. Er volgde een druk gesprek, dat onder broken werd door een klop op de deur. Op het „binnen" van den sherif werd zij op een kiertje geopend. De stem van de eige nares vroeg: „Mag ik u ©ven spreken, sherif?" Hij ging naar do deur cn men hoorde een zacht gefluister. Toen kwam hij weer terug. „De eigenares vertelt mij, dat we een half uurtje geduld zullen moeten hebben, alvorens we kunnen gaan lunchen, als ze ten minste de noodige serg wil besteden aan de schoteltjes, die ze ons wil voortzetten. Ik moet dus uw toegevendheid inroepen." „Dat treft prachtig I" riep de kolonel. „Dan kunnen wo dat halve uurtje juist gebruiken om nog eon oeremonie te door- loopen. We wilden namelijk, dat er nog eens een ..onregelmatig huwelijk" werd voltrok ken in dat halve uurtje. Als u bereid is ons hier uw hulp bij te verfeenen, zouden we u zeer dankbaar zijn." ,,Op dit punt kan ik u geruststellen, kolonel. Ik ben niet in mijn rechtsgebied en dus onbelemmerd in mijn handelingen. Maar wie zijn de partijen, die een huwelijk willen aangaan? U is reeds getrouwd, uw dochter en graaf Athlyne zijn l ot ook. Het heeft er werkelijk veel van, juffrouw Hayes, alsof wij u en ik het zijn. Wij beiden blijven alleen over. Maar ik vrees, dat zulk een geluk niet voor mij is wegge legd, ofschoon ik alles ter wereld zou wil len geven om het deelachtig te worden 1" Hij boog hoffelijk en nam haar hand. Ju dith keek schrikkelijk verlegen, maar hee- lemaal niet verbaasd. En zij bloosde als een kostschoolmeisje. „Dit is wel heel vlug", zei zij eindelijk. „Maar hartsaangelegenheden schijnen zich al heel gauw af te wikkelen in dit heer lijke land 1" Zij keek naar Jo en Athlyne, die hand in hand naast elkander stonden. Jo trad op haar toe en kuste haar. Athlyne volgde het voorbeeld van zijn vrouw. En de kolo nel volgde dat van zijn schoonzoon. Nu bleef nog slechts de sherif over. Deze bedacht zich eenige seconden, toen profiteerde hij van het oogenblik en deed hetzelfde, waar na hij, om haar tijd te geven van haar ver legenheid te bekomen, tot den kolonel zei: „Maar ter zake, kolonel. U hadt het zoo even zeker niet over een ceremonie, waar in ik een hoofdrol zou vervullen. Waar wilde u naar toe?" „Het huwelijk, waarvan ik sprak, was dat van graaf Athlyne met mijn dochter." Nog terwijl hij sprak ging Athlyne naar een tafel, waarop do schrijfbeDoodigdhedcn van den sherif lagen. Hij nam een vel pa pier en begon te schrijven. Kolonel Ogilvie vervolgde: „Ofschoon het huwelijk tusschen graaf Athlyne en mijn dochter vplgeDs u wettig en geldig is, kan het geen kwaad als de ceremonie nog eens en dan meer naar den eisch wordt overgedaan. Wij allen weten, dat de wet een net is met ontelbare mazen, waar men gemakkelijk door kan glippen; vooral als cx geen tastbare en schriftelijke bowijzen van een of ander feit bestaam Daarom zullen zij in uw tegenwoordigheid hun voornemen om in het huwelijk te tro- den op papier zetten. Dan zullen zij het onderteekenen en ook wij zullen, als getui gen, er onze namen onder zetten. Dan kun* hen wij aan onze lunch gaan denken." (Slot volgt).

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1