Vrees# Ongeluk op m Baggermachine. Vragen en Antwoorden.* Tweede Kamer. do Peruvian Corporation; waarschijnlijk zou do introductie der aandeolen van de Corpo ration daarna te Parijs volgen en wellicht gaat daaraan vooraf een reorganisatie, die reeds .ka-nt en klaar was, toen een 2-tal jaren geleden 't geheele pro jet weer word afgesteld wegens 't mislukken der toen ge plande leening. Londen is voortdurend groot- kooper vooral voor de gewone aandeelen. W. Be droomdanseres tJadeïeïne Er was voor deze voorstelling bitter wei- iiig belangstelling. De studentcDbanken zoo goed als leeg; in parterre en baignoires een kleine vijftig personen, de loges geheel on bezet en dan nog eenige toeschouwers op de galerij dat was alles. Of zij onder den indruk hiervan verkeerden, weten wij niet;*maar in elk geval waren de heer Swaap (violist) en Blazer (piano) in het begin van Goldmark's Suite niet op dreef; de inzet was niet gelukkig, er vielen slor- digheden te constateeren, de voordracht was mat. Maar gaandeweg werd het mooier. En van do derde vioolsonate van Grieg, waar door de tweede afdoeling werd geopend ga ven de beide heeron een zeer goede vertol king; de violist dwong door toon, technische bekwaamheid en muzikale voordracht respect af en werd ten slotte door een hartelijk applaus gehuldigd. Ook de heer Blazer toonde zich (niet het minst in de kleinere nummers) een begaafd eu inlcdligent pianist met. mooien aanslag. Na Goldmark's Suite kwam een heer op het tooneel die ons mededeelde dat mej. Madeleine voor vijf jaar was ontdekt en in Miinchen voor een publiek van journalisten on artsen haar eerste séance gegeven had en dat een Münehensch professor over het Madeleine-probleem een brochure had geschre ven. Hierop leidde hij de danseres ecu feeer sympathieke verschijning binnen^ deed haar op een stoel plaats nemen en zich achter liaaT plaatsend met de handen op haar schouders, keek hij strak op haar neer, totdat zij na een paar minute.1 haar handen begon uit te strekken, zeker ecu bewijs, dat do droomtoestand was ingetre den. Do stoel werd nu weggenomen en bij de voordracht der muzieknummers begon mej. Madeleine de bij haar opgewekte emo ties door gebaren, gelaatsuitdrukking, be wegingen en danspassen weer te geven. In velo dingeD deed zij aan Isadora Duncan denkeuook hier soortgelijke smeekendc, droevige, extatische gelaatsuitdrukkingen, "uitstrekken van armen en bewegen van han den en vingers, bevallige standen, huppe lende passen, enz. Het was alles vol charme en zeer expressief. Of zij echter den in houd der muziek en van het ééne gedecla meerde gedicht (met begeleiding van Schu mann) „tot in dp kleinste bijzonderheden" weergaf, zooals haar geleider ons verzeker de, kunnen wij niet beoordeelen. Zoolra mej, Madeleine in haar bewegingen te dicht bij voetlicht en coulissen kwam, wat. telkens gebeurde, riep hij haai' met een enkel woord terug. Na afloop van elk stuk bleef zij in do laatst aangenc-men houding staan tot bet vclgendo begon. Beide malen bij het einde van het laat ste nummer werd mej. Madeleiue door hand bewegingen, die wij niet zien konden, uit haar slaaptoestand opgewekt, wat langer duurde dan. het doen inslapen. Aan de uitnoodigiug tot de eventueel aan wezige artsen om den droomtoestand te cou- troleoren, werd niet voldaan. O. IBxaiitons Mamiwea-keia. De examens ter verkrijging van, akten van bekwaamheid voor huis- en schoolon derwijs in do nuttige en in de fraaie hand werken voor meisjes zullen aanvangen op 10 Febr. e. k. Aanmelding vóór 2G Jan a. s. bij den voorzitter der commissie of de voorzitters der commission, voor welke zij wenschen te verschijnen, met overlegging van ge boorteakte en getuigschrift van zedelijk gedrag. De examen-oommissiën zullen zitting houden: voor de nuttige handwerken te Breda, 's-Gravenhage, Utrecht en, Gronin gen, en voor de fraaie handwerken te Utrecht-. In die commissiën zijn benoemd o.a.te 's-Gravenhage: tot lid en voorz. der commissie voor de nuttige handwerken J C. Fabius, ipspecteur van liet lager onderwijs in de tweede inspectie; tot leden, de dames: J. G. Gravelotte, geboren Pontier, te 's-Gravenhage; G. Eggers, leerares aan de industrieschool voor meisjes te 's-Gravenhage; wed. M. A, Baas, geboren Van Drunen, onderwijzeres aan de Rijksnormaallessen te 's-Graven- bage; A. M. Nater, onderwijzeres aan de gemeentelijke vormschool voor onderwijze ressen te Rotterdam; M. J. Renard, onder wijzeres aan de Rijksnormaallessen te Delft; M. W. Kruisheer, onderwijzeres aan de Rijksnormaallessen te Gouda; tot plaatsvervanger van den voorzitter: mr. R. van Goens, schoolopziener in het district 's-Qravenhago tot plaatsvervangende leden, de dames: G .W. Kuyk, geboren Van der «Steen, en J. H. Sckambacb, onderwijzeressen in de nuttige handwerken te 's-Gravenhage; tot lid en voorzitter der commissie te Utrecht voor de fraaie handwerken: dr, 'J, H. Jennes, schoolopziener in het dis trict Rotterdam tot leden: de dames: M C. de Vet, onderwijzeres in de vrouwelijke handwer ken te Breda; J. van der Kaay, leerares aan de industrieschool voor meisjes te RotterdamE. J van Nieuwenhoven leerares aan de industrieschool voor meis jes te 's-Gravenhage; J. E- Kleyn, direc trice der industrie- en huishoudschool te Zwolle; tot plaatsvervanger van den voorzitter: P. Ie Grand, schoolopziener in bet district Dordrecht; tot plaatsvervangende leden, de dames: E. C. van de Wall Perpó, geboren Van Vooren, leerares aan de industrieschool voor vrouwelijke jeugd te Amsterdam; I. If. A. Linden, directrice dor industrie school voor meisjes te Groningen. RECLAME», 611 66 40 Cents per regel Werk man bewusteloos weggedragen Roe de KLOOSTERRALSEM een wonder verrichtte. Toen wij van het geval vernamen, zijn wij onmiddellijk naar Valthermond gegaan om persoonlijk odzc inlichtingen in te win nen. Wij zijn daardoor in staat onze lezers volkpro en nauwkeurig iu te lichten. Do arbeider Adolf Dijk te Valthermond (Dr.), wicn het hier bovengenoemde onge val overkomen was, troffen wij niet thuis toen wij hem een bezoek brachten. De zoon van dien heer, die ons .zcor vriendelijk ont ving, was echter zoo beleefd ons volkomen in te lichten. Deze zeide ons: „Op 12 April j.l. was mijn vader werk zaam op een baggermachine. Hij moest de Jacobsladder in orde maken en terwijl hij met den machinist boven op de machine bezig was den ketting om do katrol te leg gen, raakten zijn vingers beklemd tussclieu de katrol en den ketting. De linkerhand was heolemaal gekneusd, do vellen hingen er bij on de pijnen waren zoo hevig, dat hij be wusteloos neerviel. Toen hij zoo thuis werd gebracht dachten wij niet anders dan dat J>jj zijn vingers zou moeten missen en daar door zijn werkzaamheden niet moer zou kunnen verrichten. Een kennis gof ons den raad onverwijld deir KLOOSTERBALSEM, Klooster Sancta Paulo, aan te wenden en ik liep direct naar den winkelier M. T.cn te Valthermond om een potje KLOOSTER BALSEM te halen. Er werd toen een ver band met KLOOSTERBALSEM om de hand heongelegd, hetgeen de pijnen ver zachtte. Wij hebben 5 dagen lang versche ver banden met KLOOSTERBALSEM er op om de hand heen gelegd en toen was deze volkomen gerezen. Allen, die de vingers van mijn vader gezien hebben, staan ver baasd dat. de KLOOSTERBALSEM zulk een geneeskrachtige werking heeft. Namens onze geheele familie dauk ik U en wij zullen den KLOOSTERBALSEM aan bevelen waar wij kunnen." De Kloosterbalsem, welke alle wonden geneest en de pijn onmiddellijk verzacht-, mag in geen enkele huishouding ontbroken, teneinde bij de zoo dikwijls voorkomende kleinere en grooto ongelukken steeds onmid dellijk bij de hand te zijn. Prijs per pot van 20 gram 35 et., van 50 gram 75 et-., van 100 gram f 1.20 en van 250 gram f 2.50. Hoe groot-er pot, hoe voordccliger dus! Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothekers en do bekende Depothouders. Vraag: Ik heb van mijn zuster geld gebeurd en nu wi] zij mijn inboedel en mijn gereedschap op haar naam zetten. Hoe moet ik daarmee aan en wat is het beste adres daarvoor en wat zijn de kosten? Antwoord: Maak een eenvoudig con tract een zegeltje van 22.} ct., waar bij U verklaart dat uw inboedel en gereed schap liefst omschreven wat dit alles omvat aan uw zuster behoort. Verklaar daarin dat gij dit nooit'of nimmer zult ver- koopen of verpanden en dat uw zuster bij niet-betaling der schuld, gerechtigd is dit op te eischen en te verkoopen te haren bate. Dat is o.i. de eenvoudigste weg. V raag: Kunt u mij ook noemennaam en adres van den secretaris der Leidsche PI uimvee-V ereeniging Antwoord: De heer Zaalberg, Hooge Rijndijk. Vraag: Kunt u mij ook mededeelen het adres der Rubber-Maatschappij Ik meen, dat deze te Arasterdam gevestigd is. Antwoord: Als u schrijft aan de direotie der Ned. Rubber-Mij., te Amster dam, komt uw brief wel terecht. Vraag: Is de Brandwaarborg-Maat schappij „Nederland," firma Gebr. Meijer, te Allernaar, u bekend en is die maat schappij solide? Antwoord: Wij kunnen niet van iedere Maatschappij gaan zeggen of deze solide is of niet. V raag: Hoeveel sigaren mag men naar Duitschland medenemon, zonder dat men daar belasting voor behoeft te be talen? En hoeveel belasting moet men be talen als men er 2B meer medeneemt dan geoorloofd is? Antwoord: U betaalt Mark 2.70 per kilo; voor rooktabak Mark 1.80. Men ziet tegenwoordig nogal scherp toe op sigaren. V raag: Bestaat er te Rotterdam een Maatschappij, door welker tussohenkonist of voor welker rekening men vrij overtocht naar Amerika kan krijgen, om eenmaal daar zijnde, door werken de onkosten te vereffenen? Ant woor d: Neen, wij hebben nooit- van zoo'n Maatschappij gehoord en dat laat zich wel verklaren, anders zou menigeen een pleizierreisje op kosten dier Maatschap pij maken 1 Vraag: Als de deurwaarder komt met een dagvaarding voor een kleine som en ik dan betaal, ben ik dan vrij van de gemaak te kosten? Antwoord: De deurwaarder vraagt u eerst betaling; maar wanneer u bet tot een dagvaarding laat komen, wordt het geld zonder de gemaakte kosten niet meer aangenomen en volgt er vonnis, waardoor nog meer kosten worden veroorzaakt. Vraag: Wat- is een morganatisch huwe lijk? Antwoord: Het huwelijk van iemand van hoogen- met een persoon van lager en rang, die een uiteet, des of morganatica krijgt. De kinderen uit het huwelijk ge boren erven alleen het vermogen der moe der en dragen haar naam. Een en ander natuurlijk voor zoover dit niet met- de lands wetten in strijd is. Men spreekt ook wel van een huwelijk met de linkerhand Vraag: Zijn de nummers boven de 380 tot 400 vrij van den dienst, van de loting van dit jaar? Zoo niet, moet alsdan en wan neer in dienst gekomen worden, en of er nu niet in dienst kan komen voor den dienst tijd die voor een milicien daartoe staat, en bij de bereden wapens Antwoord: Of de genoemde nummers al dan niet vrij zijn hangt af van het aan tal miliciens, dat wordt afgekeurd. Ge kunt dus ook nu niet in dienst komen. Vraag: Zou u mij ook inlichtingen kun nen geven waar er een inrichting is om als vrijwilliger voor Korporaal en hoogcr op geleid to worden Zoo ja, en hoe oud moet men wezen? Geschiedt dit kosteloos en is daar een lengte aan verbonden Kan men daar proef voor krijgen. Zoo ja, voor hoe lang en wat is het tra element? Antwoord: We geven u in overweging uw vragen in persoon te doen op het bureel van den commandeerenden officier der In fanterie, Pieterskerkhof No. 6. Ga kunt bij elk regiment kosteloos worden opgeleid. We raden u echter ra het vervolg wat meer leesbaar te schrijven. Vraag: Zoudt u mij de oorzaak kun nen zeggen wat 't zou kunnen zijn, dat afgetapte zwarte bessenwijn blijft gisten en zoudt u er ook raad voor weten Antwoord: Gisting is ontleding of om zetting van. organische stoffen onder be paalde voorwaarden. Een dezer voorwaarden is toetreding der zuurstof. Dit zal bij uw bessenwijn waarschijnlijk het geval zijn. Als do gisting eenmaal is ingetreden, is er niets meer aan to doen. Hoe spoediger u den bessenwijn gebruikt, hoe heler, zoo hij al thans nog bruikbaar is. Vraag: Ik ben in het bezit van eenige Christelijke boeken, welke ruim 200 jaren oud zijn. Hebben die eenige waarde en weet u ook een adres daarvoor Antwoord: Dat kunnen we zoo niet zeggen of deze boaken waarde hebben. Dat hangt af van den naam van den schrijver en van de zeldzaamheid van het "boekwerk. Vraag het eens aan een boekhandelaar. Als ze van eenige beteekenis zijn, zoudt ge ze kunnen laten verkoopen o-p een auctie van de firma Burgcrsdijk en Niermans, Niauw- steeg. V raag: Kunt u mij ook zeggen v an neer en voor hoelang de lichting 1907 van het korps pantserforteartillerie 2de oomp. onder de wapenen moet komen? Antwoord: Indien u bedoelt voor herhalingsoefeningen, zij medegedeeld, dat het betrekkelijke Koninklijk besluit- nog niet bekend is. V raag: Mijn zoon ia met Maart inge deeld bij de vesting-artillerie. Toen is hii bij latere loting aangewezen tot het blij vend gedeelte. Zoudt u mij nu kunnen zeg gen wanneer hij met groot verlof komt? Antwoord: 31 Januari a.s. Vraag: Is iemand, die bij zijn moeder inwoont en een vaste betrekking heeft van f 25 per week, verplicht die moeder, die weduwe is, te onderhouden, terwijl er nog zusters in huig zijn, die voor zichzelf kun nen zorgen. Is de zoon verplicht het gehee le ge-zin te onderhouden? Antwoord: Zeer zeker niet, maar hij is verplicht naar vermogen bij te dragen om voor do moeder te zorgen. Is zij bij hem in huis en wordt daar van al het nooüige voorzien, dan heeft hij in ieder geval ge noeg gedaan. V r a a g: Wanneer bij heb overlijden der eerste moeder in een gezin niets is en de man later trouwt met een vrouw die in staat is een bedrag te storten, kan er nu een contract gesloten worden dat de langst- levonde in het bezit blijft van alles? Antwoord: Neen, dat kan niet. Lij het overlijden van den vader komen de kinderen in elk geval om hun erf portie en daar de tweede vrouw geld aanbracht en dua niet bevoordeeld werd, zal de boedel wel moeten worden verdeeld op zoodanige wijze dat de helft is voor de vrouw en de andere helft voor de nalatenschap, waar uit dan aan de vrouw bij testament nog een gedeelte kan worden gegeven. V r a a g: Ik heb in 1808 geloot en ben in 1909 7} maand in dienst geweest. Nu moet ik in 1910 weer twee zomermaanden dienen. Daar ben ik 15 Dec. weer voor in geloot. Zoudt u mij nu ook kunnen zeggen hoelang ik vrijstelling kan krijgen als ik naar bet buitenland ga? Of hoelang ik weg moet blijven daar ik toch aan mijn eersten dienstplicht voldaan heb? Antwoord: Zonder toestemming van den Minister van Oorlog mag u drie maan den naar het buitenland. Overigens zult ge eerst- aan uw verplichting om tot het blij vend gedeelte te behooren (de beide zo mermaanden te dienen) moeten voldoen. V r a- a g: Mijn zoon is zijn 19de levens jaar nu ingetreden, maar in betrekking buiten do stad (intern). Waar moet hij zich aangeven voor de nationale militie, hier te Leiden of ginds? Antw oord: De inschrijving geschiedt in dit geval in de plaats waar de vader woont. Vraag: Door de nalatigheid van onzen voogd kregen wij niet het kapitaal, dat wij voor ons moederlijk erfdeel te goed hadden, omdat onzo va-der later failleerde en wjj met eenige percenten werden uitbetaald. Nu wilden wij onzen voogd in rechten ver volgen. Is er een weg om tot een goede oplossing te komen? Antwoord: U bedoelt waarschijnlijk den toezienden voogd, die verplicht was ge weest om te zorgen dat uw vader als voogd zekerheid stelde. Wij kunnen echter niet beoordeelen of dat mogelijk was en in ieder geval hadt u bij uw meerderjarig- wording zelfstandig 't recht om het u toe komende op te eischen. Wij kunnen u geen beteren raad geven dan de zaak eenvoudig in handen van een advocaat te stellen, die zo dan behoorlijk onderzoeken en u naar bevind van zaken adviseeren kan. Vraag: Ik ben tot Mei verhuurd per week en krijg op acht dagen mijn ontslag zonder dat er iet-s is voorgevallen. Heb ik nu recht op zes weken huur Antwoord: Als men bij de week ge- baurd is, dan is men niet voor een bepaal den tijd gehuurd De termijn van opzegging is dan ook een weck, roodat u op zes weken geen recht hebt. V raag: Kunnen wij volgens de wet la ten beschrijven, dat onze kinderen bun erf deel niet eerder kunnen ontvangen dan wanneer vader en moeder beiden zijn over leden? Antwo o r d: Neen, dat moet aan het goedvinden van de kinderen worden over gelaten. Gedwongen kunnen rij in geen ge val worden. Vraag: Wanneer de statuten eener coöperatieve vereeniging Koninklijk zijn goedgekeurd en die statuten worden gewij zigd, moet er dan weer Koninklijke goed keuring volgen Ant woo r d: Ja, de bepalingen om trent Koninklijke goedkeuring der notarieel te verlijden akte van wijziging, gelden ook voor veranderingenmaar de notaris zorgt voor alles. Vraag: Zijn gewijzigde niet-Koninklijk goedgekeurde statuten eener coöperatieve vereeniging geldig? Antwoord: Neen, de wijziging die niet bij notarieele akte is geconstateerd, is nietig, V raag: Een dienstbode is 15 December 1.1. in dienst gekomen en heeft toen den gebruikelijken bandpenning ontvangen. Ik meende dat 't gebruik was om in zoo'n ge val niet bovendien een nieuwjaarsfooi te geven. De dienstbode beweert echter recht op de fooi te hebben. Is dit juist? A ntwoord: Recht heeft zij niet; maar het is wel gebruik. Door het aanne men der fooi verbindt de dienstbode zich dan echter ook om met Mei niet op te zeg gen en deed zo het wel, dan sou de fooi weer kunnen worden ingehouden. Dit alles is evenwel geen wet, maar plaatselijk ge bruik en hoe de rechter zou beslissen in dien de zaak voor hem gebracht werd, zou den wij niet durven voorspellen, want dat hangt van den uitslag van het getuigen verhoor af. V raag: Wanneer de statuten eener Koninklijk goedgekeurde Vereeniging in- grijperd gewijzigd worden, behoeven zij dan opnieuw de Koninklijke goedkeuring alvorens iu werking te treden? Antwoord: Alle veranderingen, in grijpend of niet, moeten worden goedge keurd, anders zou er afwijking van de goed gekeurde statuten plaats hebben en gevaar bestaan voor het vervallen der rechtsper soonlijkheid; bovendien, wanneer het be stuur krachtens de aangebrachte wijzigin gen handelde, zou het persoonlijk verbon den zijn. Vraag: Mogen zaj in werking wor den gestold alvorens notarieel te zijn ver leden? A n twoord: Deze statuten worden niet notarieel verleden; dat is alleen het geval met de statuten der coöperatieve ver eeniging en der naamlooze vennootschap. Bij de gewone vereeniging van personen als zedelijk lichaam een «sociëteit, een ijsdub, een weldadig genootschap, ens,, is het an- ders. V raag: Kunnen commissarissen, die belast zijn met het toezicht op het bestuur, tevens bestuursleden zijn? Antw o ord: Neen, zeker niet, en wij kunnen ons bezwaarlijk voorstellen, dat zoo iets in de statuten zou worden opgeno men. Het eene zou immers in strijd met het andere zijn? V r a a gOm rich buiten een kerk te stellen, waarin men gedoopt is, zijn daar formaliteiten aan verbonden? Antwoord: Men kan dat uitdrukke lijk of stilzwijgend doen. Stilzwijgend ge beurt het door overgang tot een ander kerk genootschap maar men kan het ook doen door kennisgeving aan het kerkbestuur. Aanzegging per deurwaarder-exploit is dan het beste, omdat er dan wettig bewijs is. Vraag: Is men gedoopt en kerkelijk aangenomen, en men wil rich afscheiden, wat is dan daarvoor te doen? Antwoord: Wij kunnen in die twee gevallen geen verschil zienten minste niet wat de door u bedoelde afsoheiding betreft. V t a a g: Wanneer een dienstbode met 1 Nov. j.l. in dienst is getreden en rij haar dienst opzegt om met den laats ten dezer ma-and te vertrekken, kan ik dan haar godspenning afhouden? An twoord: Ja. Tweegevecht bij het Indisohe leger. De heer Thomson heeft de volgende vra gen gesteld omtrent het ontslag van een officier van het leger in Nederl.-Indiö (Ingezonden 29 December) lo. Is het juist, dat bij G. B. dd. 10 Juni 1909 no. 9 een officier, ingevolge art. 30 punt 3 K. B. 24 Nov. 1859 No. 69 (Ind. S. B. 1860 No. 26) uit den dienst is ontsla gen op advies van een Raad van Onder zoek, - die met 4 tegen 3 stemmen het „schuldig" zou hebben uitgesproken; dat het onderzoek niet volledig is ge weest omdat een der getuigen niet is ge hoord; en ook de schuld van beklaagde niet is bewezen; dat de hoofdgrief tegen den beschuldig de o. a. neergelegd in het schrijven van den wd. afdeelings- tevens brigade-commandant te Soerabaia d.d. 17 Maart 1909, deze zoude gc|fc eest zijn, dat hij in gebreke is gebleven zekeren aangedanen smaad (die intusschen onbewezen zoude zijn) ,,op eene bij officie ren gebruikelijke wijze uit te wisscnen"; dat met dit „uitwisschen" bedoeld ia: uitdagen tot een tweegevecht, hetgeen 0. m. hieruit zoude zijn; gebleken, dat de verdediger van beschuldigde er zich op be roepen heeft, dat hem door het ingrijpen van den plaatselijken commandant de tijd van beraad van 24 uren ontbroken heeft en verder dat beleediger een bekend journalist door het geheele officiers korps „urusatisfaktionsfahig werd geacht. dat pressie kan zijn geoefend op den Raad van Onderzoek door de overlegging van een tussohentijdsche beoordeeling over 1909, die reeds was ingevuld in verband met het feit waarover het onderzoek juist liep en die de conclusie van den wapenchef inhield: „een slecht officier, die zoo spoe dig mogelijk uit het leger moet worden, verwijderd". II. Indien ja, is de minister dan be reid om lo. maatregelen te nemen opdat de op vattingen omtrent het tweegevecht in het Indische leger meer naderen die welke door den minister van oorlog in dit Kabi net den 23sten Dec. j.l. als de juiste zijn. erkend; 2o. te overwegen, in hoeverre er termen bestaan den gewezen officier alsnog te doen, vallen onder art, 30 punt l van het Kon. besluit hiervoren genoemd. Het antwoord van den heer De Waal Malefijt, minister van koloniën (ingezoiv- den 8 dezer), luidt als volgt: Naar aanleiding van de bij uw schrijven van 29 December j.l. No. 85, te mijner ken nis gebrachte vragen, van 't lid der Kamer, den heer Thomson, heb ik de eer U Hoog edelgestrenge mede te deelen, dat inder daad bij Gouvernementsbesluit van 10 Juni 1909 No. 9, een officier van het leger in Nederlandscb-Indië, ingevolge artikel 30, punt 3, van het Koninklijk besluit van 24 November 1859 No. 69 (Indisch Staatsblad 1860 No. 26) zooals dit artikel bij Kon. be sluit van 1 December 1879 No. 35 (Indisch Staatsblad 1880, No. 23), is gewijzigd, uit den dienst is ontslagen, onder toekenning van een voortdurenden onderstand van f 54*1 's jaars. Dit ontslag werd verleend nadat de Raad van Onderzoek, waarvoor bij ingevolge art. 33 van genoemd Konink lijk besluit werd gebracht, hem met nlge- meen© stemmen schuldig had verklaard aan „gedragingen in het openbaar, waar door de waardigheid van den officiersrang bepaaldelijk wordt aangerand" en met 4 tegen 3 stemmen bevestigend geantwoord had op de vraag of de beschuldigde dien ten gevolge uit den dienst moest worden ontslagen. Daar voor de beantwoording van de overige in de eerste vraag genoemde pun ten bij mijn departement de noodige gege vens ontbreken, stel ik mij voor, de door den heer Thomson gestelde vragen volledig to beantwoorden nadat de ter zake aan de Indische regeering gevraagde inlichtingen, mij zullen hebben bereikt. Ziekentondaeu en geneeskundige specialiteiten. Door do specialisten vereeniging te Amster dam welker leden geneeskundigen zijn, die geen algemeen© praktijk uitoefenen, doch' uitsluitend bepaalde ziekten behandelen, is besloten dat haar leden van 1 Moi a.s. af niet meer aan ziekenfondsen mogen verbeen den zijn. Ziekenfonds]eden die door hem be handeld willen worden, zullen daarvoor moe ten betalen, en wel minstens fl voor twee' maanden behandeling. Na verloop van twee maanden kan dan opnieuw zulk een twee- maandelijksoh abonnement worden genomen'. Het besluit der vereeniging is door een. referendum onder haar leden bevestigd. Het Vredespaleis. Een der bladen had vernomen, dat de algeheele voltooiing van het Vredespaleis eerst in 1916 kon worden te gemoet gezien- een jaar later alzoo dan aanvankelijk wera verwacht. Bij informatie bleek ons, dat er niet ali leen geen sprake van is, dat de aanvanke lijke termijn zal worden overschreden, maar dat men zelfs eerder hoopt, gereed to rijn, dan °erst vermoed werd. Met het oog op het ongunstige jaargetij de lijkt het op het oogenblik, of de bouw niet zoo snel vordert, maar in werkelijk heid wordt alles in gereedheid gebracht, om bijv. tegen Maart as. des te snelle? te kunnen werken. Het volgende jaar om dezen tijd, zoo werd ons verzekerd, zal reeds een gedeelte van het paleis onder de kap zijn, terwijl de mo gelijkheid niet uitgesloten werd geacht,, dat, zoo het een en ander medeloopt, tegen dien tijd zelfs het geheele gebouw onder dt kap zal zijn gebracht. „Het publiek zal er verbaasd over staan", aldus onze zegsman, „wanneer het zal rien hoe enorm snel de opbouw na het intreden van een gunstiger jaargetijde cal geschieden". Het spreek natuurlijk vanzelf, dat in ver band met het zeer omvangrijk binnenwerk, het niet wel mogolijk is precies den juis- ten tiju te L.palen, waarop de algeheele voltooiing is te verwachten, maar van een zoo groote vertraging, als waarvan bet be doelde blad gewaagde, is geen sprake. (Vad.) Vroawen-naclitarbeld. De Vereeniging ter behartiging van de belangen der Vrouw te Rotterdam, heeft tot de Tweede Kamer een adres gericht met het verzoek, bij de herziening der Arbeids wet het verbod van vrouwen-nachtarbeid niet van toepassing te doen zijn op vol wassen vrouwen. „De meerderjarigheid," zoo wordt in bet adres gezegd, „zoude als leeftijdsgrens kunnen worden aangenomen. Immers het kan niet rechtvaardig noch redelijk zijn door een wet de vrouw tot een minderwaar dige arbeidskracht te maken, waar zij toch vaak, door de veranderde omstandigheden in gezin en maatschappij, gedwongen wordt voor zich en de haren kostwinner te zijn." l>e Chineesde© gezant. Tn een Indisch blad komt het bericht voor, dat de Chineesche gezant te 's-Gra venhage, Liok Tien Siang, door rijn regee ring zou zijn teruggeroepen in verband met de houding, door hem aangenomen ten op zichte van de Chineezen in Ned.-Indië. Uit een door het „HbL" ingesteld onder zoek blijkt, dat ter officieel© plaatse nieta bekend is van zulk eon terugroeping er. be schouwt. men het bericht als een praatje naar aanleiding der stukken over het Oit» derdanenwetje.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 6