Leidsehe Schouwburg. JEUKENDE HUIDZIEKTEN. Buitenlandseh Overzieht. Gemengd Nieuws. „De Vrouw in 't spel. JUKT TOONEEIi. De «enige echtheid in dit Engelsohe too- Ueclmaakwerk ia ongetwijfeld het laatste be drijf. De rol, welke de schrijver als sympathiek gewild heeft, die van de vrouw des ver dachten, is inderdaad een mislukking van dan gezwollen heldhaftigheid, dan werke lijke misdadigheid- Het contrast tusschen braaf en niet-braaf voel ik in dit stuk gansch en al niet. Beide vrouwen komen tot uitersten. Bei den haten uit liefde. De haat van Claire Forster verschilt in wezen zooveel niet van die der eerbare vrouw. De valschheid van deze laatste groeit de heldhaftigheid van de opoffering over 't hoofd. Na deze, mijn vorige recensie aanvullende opmerkingen, zij hier nog eens het spel van Carolina van Dommelen geprezen. Door deze rol heeft zij in ons land oen ernstige aandacht tot zich getrokken. Mevr. De Vries en de bedde hoor en, de advocaat, en de losbol gaven weer uitmun tend spel. Do zaal was slecht bezet. De H. De Haarlemmertrekvaart. Men schrijft ons uit Noordwijkerhoutï Er wordt wel eenp gezegd, dat schippers zingen als ze voor den wind gaan en vloe ken als tegenwind hun deel is. Wie echter in het schippersleven een beetje thuis is, en daarin ook meer hem be kenden, heeft, zal ongetwijfeld het sterk overdrijven daarin gelegen helpen beves tigen, doch daarom niet kunnen ontkennen, dat sohippers over het algemeen, vrijwel openhartig hun gevoelen te kennen geven, soms wel in minder goedgekozen vorm of woorden- Ieder die echter in, den laatsten tijd in de gelegenheid is geweest na te gaan in welke misère de binmenschipperij, met name in, de Haarlemmertrekvaart van Warmond tot Halfweg is gekomen, door „Anna" en consorten, de zandbakken alee- pend, kan niet anders dan het geregelde mopperen billijken. Toen onlangs onder Voorhout de Nagel- brug vernieuwd werd, uitte een lang niet ruwe schipper den wenjscli, dat alle brug gen langs de vaart maar in elkaar gevaren moesten worden; want eerder zouden toch door Leiden geen maatregelen getroffen worden om het onbesuisd varen tegen te gaan. In hoeverre deze schipper gelijk blijkt te hebben was Zaterdagavond in het ,,L. D." te lezen. Na de groote reparatie en kort daarop 'de geheele vernieuwing der Nagelbrug, komt men nu voorziening vragen van do (Piet-Gijzenbrug, waarmede alweer ge moeid zijn een, 12 15 millo, behalve de tegonvallertjes bij zulk werk nog. Waren de „bakken" niet gaan varen, dan bad jaren die reparatie uit kunnen blijven en dan nog nimmer zoo'n omvang gekregen, daar juist het onderwaterwerk nooit zoo verwoest was geworden, terwijl dit nu de kosten zoo hoog opvoert, en zooveel duur der werk noodzakelijk maakt dan enkel bovenbouw van 'bruggen. Als men de vragen- en antwoorden- rubriek in het „L. D." naleest, dan zijn er niet weinigen in Leiden, die de meening toegedaan zijn, dat althans zij te veel belasting betalen, zonder dat door hen nog godooht wordt waarvoor hun belasting- penningen benoodigd zijn. Nog minder aan genaam zal 't hun zeker aandoen als ze te lezen krijgen, dat nu al voor de derde maal een gemeenterekening eenige duizenden in uitgaaf zal te boeken krijgen voor brug genbouw, ten gevolge van het vaarwerk (beter aanvaarwerk) van een partiouliere maatschappij. Het kan dan ook niet anders, al kan Leiden, wat 1 ij d e n, of elk wenscht dat het gemeentebestuur, onverschillig hoe het het aanlegt-, het klaar krijgt dat het van, hot onderhoud van bruggen en oeverver- dedigingen afkomt. Doch afdoen,d voor het algemeen is het nog alles behalve, want alleen Leiden is dan nog maar uit zijn lijden, en, de last wordt dan op andere schouders gelegd, dan is bo vendien Leiden het niet alleen, die het aan don lijve voelt, want heel wat polderbestu ren hebben de schadelijke gevolgen al van de „zan/dbakkcn"-vaart ondervonden en komen in de toekomst voor nog grootere kosten te staan voor hun kadeversterkin gen, zoo o.a. de Boekhorstpolder, welke zijn kaden wel bijna vier kilometer langs de vaart heeft laten liggen, kan voor groo- te kosten komen te staan, terwijl geen en kel voordeel er tegen, opweegt, waarvoor die ingelanden te betalen hebben. Hoort men dan nog de klachten, welke van de schipperij inkomen, dan staat men wel eens een oogen,hlik paf dat door zoovelen voor 200 enkelen zooveel moet geofferd. In tegenstelling met vroeger, toen de ïïaarlemmcrtrekvaart gold voor een der beste bevaarbare wateren, wordt nu door alle schippers volmondig verklaard, dat. niet meer dan een smalle vaargeul te be speuren is, en als men het ongeluk heeft dat, vooral voor de „zandbakken", moet geweken worden, vaart een beetje flink diepgaand vaartuig aan den grond. Moeten r.og langer zoovelen, die met het varen hun brood trachten te verdienen, in de uit oefening van hun bedrijf bemoeilijkt, zoo velen die overal huitenstaan, hun penningen daarvoor storten? Reeds zijn twee groote gemeenten voorne mens de handen ineen te slaan, om het „Eendracht maakt macht" in de praktijk op te laten gaan. Als nu de respectieve polderbesturen eens volgden, en belang hebbende schippers niet achterbleven, zou het. niet zoo onmogelijk zijn om een toe stand te krijgen als tusschen Lisse en Hil- Jegom, waar geen enkele sleepboot in het vaarwater wordt toogolaten, bestaat. Er eou zeker wel wat meer werk aan zijn de „zandbakken" zonder stoomkracht naar de Warmonder-Leedo te brengen; doch al komt er wat meer werk door en minder spoed, dit kan zoo'n vaart njet loopen, en t zand wordt evengoed weggehaald, als dat te Lisse en elders het geval is. Misschien s vanwege het Hoogheemraadschap Rijnland ook nog wel medewerking te verkrijgen als bet voor geheel of gedeeltelijk heeft bij te dragen in de kosten van diepwerk over een lengte van, bijna twee uur gaans. Of Leiden moet daarvoor ook aanspra kelijk zijn, dan nog maar harder geijverd voor verandering en verbetering in deze, want anders komt „Leiden, in last". Opgave van personen, die zieh te Leiden hebben gevestigd. H. Gerritsen, Oost-Havenstraat 1A. L. A. van der Stok en gezin, Witte Sin gel 28, lnitenant ter zee lste kl. K. M. P. Reerragh, Oude Rijn 15. G. H. Cunaeus, Galgewater 15, bouwkun dige. G. van der Niet, Wasstraat 33, dienst bode. N. Pijl, Hoogewoerd 103. H. Th. Franken, Haarlemmerstraat 152, enderw ijzer. Wed. Way, Eva van Hoogeveenehof 6. M. Stijns, Aalmarkt 28. F. W. de Koning, Claraetoeg 2A, reizi ger. J. G. J. van Oordt, Pieterskerkkoorsteeg 15, onderwijzer. A, M. M. van Lierop, Oude Vest 131. C. C. Vonk, Hooigracht 27, dienstbode. N. A. van Zijp, Heerengracht 92, smid. P. A. Rijnvis, Plantage 9 A, dienstbode. P. J. W. de Man, Zijlstraat 17, kellner. J. O. van der Marei, Hooge Rijndijk 55. F. J. van Driol, Sliksbeeg 10 A, werkman. A. Fris, Witte Singel 89. I. A. Thoméoe, Heerengracht 4, loïrares M. O. H. van der Keur, Lange Schoolsteeg 5, bakker. E. J. Brohm, Botermarkt 31, modiste. D. van Rijn en gezin, Oude Singel 122, mandenmaker. A. C. Berends, Broes trant 25, bibliotheca resse. G. TJittenbogaaxt en gezin, Modusastraat 3, schoepstimmerman. B. G. A. Smeets, Doezastraat 23 A, onder wijzer. A. F. de Rijk, Stadhonderslaan 8, kok. M. A. Ittmann, Acad. Ziekenhuis, arts. F. Hendriks, Van der Tasstraat 14, machi nist. M. L. A. Hoffmann, Oudo Vest 97, &poth.- assistente. Wed. R. Bruintjes, Bloemmarkt 1. D. W. Slot, Oude Vest 33 A, bouwk. tee kenaar. L. J. Lansman, R.-K. Liefdegesticht, Pe likaanstraat-, religieuse. Opgaaf van het aantal bezoekers «ter musea en monumenten. 4de kwartaal van 1909. Jaar 1909. Hot Rijksmuseum te Amet. 67,093 296,594 Het Koninklijk Kabinet van Schilderijen te 's-Gravenhage 6,680 70,308 Het Museum Meermanno te 's-Gravenhage 24 143 Hot Koninklijk Penning kabinet te 's-Gravenhage 70 410 Het Museum H. W. Mes dag te 'e-Gravenhago 941 9,046 Het Rijksmuseum van Oud heden te Leiden 1,286 7,597 Hot Rijks- Ethnographisch Museum te Leiden 302 2,221 Het Museum van Natuur lijke Historie te Leiden 817 5,959 De Gevangenpoort te 's-Gravenhage 2,541 80,425 Do historische zaal van het Prinsenhof te Delft 925 9,023 Het Muiderslot 202 4,710 De Ruïne van Bred erode 977 12,485 Het Monument te Reili- 469 5,990 (St.-Ct.) Zieke dienstboden. Men weotdo wert op het Arbeidscon tract bepaalt, dat do patroon aan zijn in wonende arbeidcre (dus ook dienstboden) bij ziekte gedurende zes weken verpleging en geneeskundige hulp verschuldigd is, waarvan hij de kosten over de laatste twee weken op het loon kan inhouden. Do wet liet, echter de bevoegdheid, daar omtrent eon overeenkomst te maken. Maar de praktijk is anders. Ziekenfond sen en geneeeheeren hebben gemeend, to gen dio bevoegdheid to moeten ingaan, wat reeds menigeen op vrij zware lasten is to 6taan gekomen. B. en Ws. van Amsterdam hebben nu, met het oog daarop, de volgende regeling voorgesteld voor het sluiten van abonne menten voor zie kon verpleging van inwonen de arbeiders. Tot dusver zijn tot de volle vorpleegkos- ton verplicht person on, die in inwoneudto dienstbetrekking zijn bij hun werkgevers en, ingevolge art-. 1638ij, recht op verple ging tegenover dezen kunnen doen gelden. Dit is hierop gegrond, dat do werkgevers in staat zijn, of althans door do wet geacht worden in staat te zijn, die kosten te be talen. Het is echter thans reeds gebleken, dat de inning met moeilijkheden gepaard gaat, speciaal bij die werkgevers, die van be perkte inkomens moeten leven. Het be drag, dooT den werkgever uit dezen hoofd© te betalen, ad f 1.50 of f 2 per dag, kan nl. tot f 63 of f 84 klimmen. Toch kan de Gemeente die werkgevers niet geheel of ten deele van do betaling vrijstellen, omdat zij daardoor lasten op zich zou nemen, die de wet aan de werk gevers oplegt. B. en Ws- hebben nu ge tracht, een weg te vinden, die de genoemde bezwaren tot een minimum kan beperken. Do voorgestelde maatregel bestaat daarin. dat de Gemeente den werkgever, die dit wenscht, in de gelegenheid stelt, zich voor de verpleging van zijn inwonende werklie den en dienstboden te abonneer en. Daar door zal de werkgever niet langer het risico van een gr00ten schadepost behoeven te loopende werklieden rullen meer zeker heid krijgen dat zij verpleging bekomen; en de Gemeente zal op gemakkelijke wijze be taling erlangen voor de door haar te be wijzen diensten. Het gemeentelijke abonnement zal zich niet uitstrekken over de geneeskundige be handeling buiten de ziekenhuizen. Dit ter rein van werkzaamheid is reeds ingenomen door do ziekenfondsen. En voorts zal het abonnement slechts verpleging waarborgen over een tijdvak van zes weken, omdat het dool uitsluitend is, de gevolgen van het nieuwe art. 1638ij te regelen. Op gxond van statistische berekeningen on vergelijking met de elders bestaande re- geiing, stellen B. en Ws. voorloopig voor, de jaoilijksche vergoeding te bepalen op f4 voor eiken inwonen den arbeider. BECLA31ES, 482 40 k 40 Cents per regel. Niets kwelt u meer dan een jeukende huidziekte. Aambeien zijn door hun pijnlijk karakter bijzonder lastig te verdragen. Het jeuken ervan maakt u bijna krankzinnig. Zij verwoesten uw slaap en maken u mis moedig en wegkwijnend. Nooit krijgt ge de minste verlichting, of gij staat, zit of loopt. Eczema is niet alleen onooglijk, maar ook besmettelijk, en het breidt zich sohrik- barend vlug uit. De prikkeling is zoo onuitstaanbaar, vooral wanneer ge warm wordt, dat gij bijna niet kunt nalaten om uw huid open te krabben. Huiduitslag, puisten, schurft en gordel roos zijn eveneens zeer pijnlijk en in staat om u moedeloos te maken. Voor aambeien, eozema en iedere jeuken de huidaandoening iB Foster's Zalf zonder wederga. Zij doet onmiddellijk de kwellen de prikkeling bedaren, en geeft een onge kend gevoel van rust-. Al naarmate de aan wending der zalf wordt voortgezet-, heelt de jeukende oppervlakte der huid, en de vol harding van den patiënt wordt ten slotte beloond door een volkomen en duurzame genering. Foster'9 zalf prikkelt de huid niet en do©t haar ook niet te vlug opdrogen. Over de geheele wereld oogstte rij door haar uitste kende hoedanigheid niets anders dan lof. Verzekert u, dat gij de echte Foster's Zalf krijgt. Zij is te Leiden verkrijgbaar bij de heeren D. W. E. F. de Waal, Mare 56; D. M. Kruisinga, Nieuwe Rijn 33; en Reyet Krak, Steenstraat 41. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel h f 1.75 voor één, of f 10 voor zes doozen. De Belgische bladen gaven bijzonder heden van het bezoek, dat de Lord Mayor van Londen met zijn Ssheriffs in Juli aan Brussel (de tentoonstelling) en Antwerpen (de havenwerken) zal brengen. Naar men uit Brussel aan do „Kólnische Zeitung" schrijft, ziet men in dio mededee- ling, lang vooruit gedaan, een toespeling op de verbotering van betrekkin gen tusschen België en Engeland, sedert de troonsbestijging van koning Al- bert ingetreden. Men zegt ook, dat de her tog van Connaught, die rijn broeder den ko ning van Engeland bij de begrafenis van ko ning Leopold vertegenwoordigde, koning Albert een dringende uitnoodiging heeft overgebracht om spoedig eens in Engeland te komen. De advocaten der schuldeischers van prinses Louise te Brussel hadden, zoo meldt de „Vlaainsche Gaz.," in volle vergadering, ten gerechtshove, dezen hun ner confraters ontboden, die te Brussel de 6chuldeischer8 van prinses Louise vertegen woordigon. Er waren er veel, daar er veel schuld eischers zijn. Men denkt, dat de schulden wat meer dan vier millioen bedragen; vooral verschuldigd aan leveranciers, hotel houders, kleermakers, modulen, juweliers. De advocaten der Prinses stelden aan de leveranciers voor bun reeds een kleine af betaling te doen, daar de prinsessen binnen eenige dagen 'n voorloopige verdeeling der verwezenlijkbare waarden, alle van eerste klas, zullen doen. Daardoor gaat de Prin ses een half dozijn millioenen trekken, en daar allee wel wat later 20 millioen zal be dragen, zullen alsdan de schuldeischers alles ontvangen. De schuldeischers van prinses Louise zul len met dit voorstel tevreden rijn. De voorzitter von Kröohner heeft gisteren de vergadering van het Pruisische Huis van Afgevaardigden ge opend met een „hooh!" op den Keizer. Hierna begroette minister-president von Bethmann Hollweg het Huis. Hij gaf de verzekering, dat hij ziah zal beijveren het vertrouwen, dat- het Huis hem tot dusver geschonken had en dat een onontbeerlijken grondslag vormt voor een nuttige leiding der zaken, te blijven verwerven. Vervolgens gaf von Rheinbaben, de minis ter van financiën, een uiteenzetting van den toestand der geldmiddelen. De Pruisische begrooting voor 1910 becij fert de inkomsten op 3,837,412,963 mark, dc gewone uitgaven op 3,725,019,542 mark en do buitengewone uitgaven op 20-1,393,421 mark, te zamen op 3,929,412,963 mark; bij gevolg zijn de uitgaven 92,000,000 mark hoo- ger dan de inkomsten, welk tekort door het aangaan van een leening gedekt zal moe ten worden. In het Huis van Afgevaardigden verklaar de minister von Rheinbaben, dat Pruieen de riviertollen met- alle energie ter overwinning helpen zou met ter zijde-stelling van alle hinderpalen. L>e^ rechterzijde juichte deze verklaring onstui mig toe. De „Daily Mail" somt het een en ander op van het werk en de winst, die een ver kiezing in Engeland oplevert Vooreerst wat de post te doen krijgt Zeven, en een half millioen kiezers krijgen ieder ten minste twee brieven van beide» en soms von drie, candidates Dat wil zeg gen, dat er ongeveer 35 millioen extra-brie ven behandeld moeten worden, waaraan 125,000 pd. st. aan postzegels is besteed. Maar die gedrukte brieven van de c&ndida- ten vormen bij lange n,a niet het meeste drukwerk, dat de post bij een verkiezing heeft te bezorgen. Wat de propaganda- commissies der partijen, de kranten en de plaatselijke verkiezingscomité's aan ge schriften en aanplakbiljetten rondzenden, telt vele millioenen meer. Denk nu aan het leger, dat die geschrif ten en plakaten ontwerpt, uitvoert, zet, drukt; aan hen, die het papier en den inkt leveren, aan de verpakkers en bezorgers I Denk aan de 4000 stemlokalen en 15,000 ver- kiezingsbureelen, die ingericht moeten wor den; aan de 1500 bezoldigde verkiezings agenten; aan de auto's bij den verkiezings veldtocht en op de stemdagenEn zoo zou er nog heel wat op te noemen zijn om den, enkel ijken kant van een verkiezing in het licht te stellen. Kamer en Senaat inFrankrijk hebben hun werkzaamheden hervat. Van deze Kamer zal het de laatste arbei'ds- periode zijn, daar het mandaat der volks vertegenwoordigers op 31 Mei afloopt. De algemeene verkiezingen voor de nieuwe Kamer moeten tusschen 1 April en 31 Mei plaats hebben. In 1902 zijn de stemmingen geweest op 27 April, de herstemmingen op 11 Mei; in 1906 waren, deze data 6 Mei en 20 Mei. Men verwacht, dat de verkiezingen dit jaar zeker vroeger zullen plaats hebben, daar de thans zittende Kamer nog een berg werk heeft af te doen. Brisson is met 300 stemmen, zonder tegencandidaat, ate voorzitter der Kamer herkozen. Het bureau dei* Kamer is ook herkozen. De „Temps" zegt, dat Parijs en Kon- stantinopel het heelemaal nog niet eens zijn over het incident aan de Tripo- litaansche gr ene. De „Imparcial", van L i s s a b o n„ meldde, dat daar een kom p'lot werd ontdekt., dat het gemunt had op hot leven van den Koning; dat er reedB veertig republikeinen achter slot waren gezet en men op nog meer bet oog bad. Het blad wist tevens mede te deelen, dat eenige gevangenen, bij den moord op koning Canloe en den Krooprins zijn be trokken geweest. Reuter seint: De bladen meldenp dat de politie een wijdvertakte samenzwering, ge leid door leden van geheime vereenigingen en gericht tegen de staatsinstellingen, heeft ontdekt. De politie heeft verschillende per sonen gevangengenomen en nam vermom mingen, ontplofbare stoffen en wapenen in beslag. Verscheidene der in hechtenis genomen lieden hebben gewichtige mede- deelingen gedaan. Bij besluit van den koning van Italië zij verscheidene diplomaten ver plaatst. Tusschen Montenegro en Enge land is op den voet van meest begunstig de natie een handels- en zeevaart- verdrag gesloten. Het nieuw gekozen Noorsche Stor thing is gisteren bijeengekomen. De heer Khuen Hedervary heeft, naar uit W e e n e n wordt gemeld, gezegd, dat de Keizer hem heeft belast met de vormjrg van een kabinet. Onlangs is melding gemaakt van de ver- leonjng der orde van St.-Wladimir aan ver schillende hooggeplaateten in Ru s 1 a n d. Tot degenen, aan wie deze onderst*, iding verleend is, behooren ook eenige hoogge plaatste politie-ambtenaren en nu zegt men dat een en ander in verband staat met de ver ij deling van een, s a ra e z w e- r ing tegen den Tsaar. Er zou n.4. een komplot bestaan hebben om den Tsaar door een bom te dooden, en wel tijdens de begra fenis van wijlen grootvorst Michael. Voor dien aanslag, zoo heet het, was allee al in gereedheid en de leiders van den aanslag rekenden er reeds op, dat het komplot slo- ge^ zou, toen, op het laatste oogenblik, de politie door verraad er achter kwam. De waakzaamheid, der politie is in den laatsten tijd verdubbeld. In verband daar mede nemen de arrestaties en de huiszoe kingen op onrustbarende wijze toe. De gevangenissen zijn weer voller dan ooit, treurige toestand in dat Rijk Toen de nieuwbenoemde grootvi zier, Hakki bei, Zondag te Konstantï- nopel aankwam, waren wel vierduizend personen op het station om hem te begroe ten. Vooral waren er veel studenten, bij wie Hakki zeer gezien is. De ontvangst was geestdriftig. Hakki zcide, dat hij het grootvirii'aat nog niet definitief had aangenomen en dat hij eerst na bespreking met zijn politieke vrien den een beriuit kon nemen. Over het programma van den nieuwen grootvizier wordt het volgende vermeld: De buitenlandseh© politiek zal worden voortgezet volgens deselfde beginselen als tijdens het grootvizierschap van Hilmi pasja. Op het gebied van de binnenlandsehe staatkunde zal in de eerste plaats worden overgegaan tot een minder soherpe toepas sing van den staat van beleg. Vergrijpen van onbeteekenenden aard zullen niet voor den krijgsraad worden gebracht. Er zal amnestie worden uitgevaardigd voor de politieke verooixleeldenechter nrct op eens, maar geleidelijk. Door een bijzondere wet zu'len eenige veroordeelden als d© vroe gere eerato secretaris des Sultans, _Tasin^ pasja, en de vroegere minister van oorlog, Zekki pasja, van de amnestie worden uitge sloten. De groote lijnen van Hakki'g poli tiek zullen niet afwijken van de beginselen van het comité van eenheid en vooruitgang. Men zal zich wellicht herinneren, dat Hakki bei eerst den eisch had willen stel len, dat de staat van beleg zou worden op gegeven. ~it vet feit, dat hij thans genoe gen neemt met een verzachting van den staat van beleg, blijkt alzoo, dat hij water in zijn wijn gedaan heeft, wellicht in ver band met de aanvaarding van de porte feuille van oorlog door Sjefket pasja. In verband met de kennisge- ving van Burgemeester en Wethouders van Leiden, dat iedere houder van een of meer honden, die aan de belasting onder hevig zijn, verplicht is daarvan vóór of op den 31 sten Januari a.s. bij den Gemeente- Ontvanger aangifte te doen, is het niet ondienstig te vernemen, dat in het af ge loop en jaar door de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage 43 personen veroordeeld rijn tot geldboete of gevange nisstraf wegens ontduiking dier belasting. Rolsohaatsrijd en.O p 30 Jan. a.s. zal op de baan van het Bron- gebouw te Haarlem een nationale wedstrijd pla-ate hebben 5n rolschaatsrijden. Te Amsterdam zijn twee Ha genaars aangehouden ten kantore van notaris Ritman, waarvan een zich uitgaf voor jhr. v. Doorn, en die verschillende op lichterijen gepleegd hadden Reeds was het hun o. a. gelukt door fcua- sohenkom8t van een zaakwaarnemer twee bedragen respectievelijk van f 9000 en f 2000 op hun aangenomen naam te be machtigen. Juist waren tij bezig een leening van 20,000 gulden aan te gaan, toen zij werden gearresteerd. Volkstelling. Een alleen wonend vrouwtje legde bij haar buurvrouw het navolgend schrijven neder, opdat de volksteller haar kaart zou kunnen invullen* johannesweduwenaar van anna johannesmjjn ouders zijn geboren te den 12 Augustus 1S03 vader, moeder anna is geboren te. den 28 October 1820 ge huwd met johannes.den 17 Mei 1856 wettelijk en den 19 mei 1S56 voor god en zijne kerk het eerst kint doctcr anna mariagebo ren den 17 October 1858. het teeude kint johannis is geboren den 3 jannieary 1860 johannis overleden den zoon 23 November 1863 anna.... of verleeden Jen 10 december 1902 johannesof verleeUen 21 Juni 1885. ze is nederlandsohe. zo is geboren den 17 October do maat Octo ber van het jaar 1858 dus is den 17. October van 1909 is geworden 51 jaar. ze i6 ongehuwt due jonge docter. zo behoort tot een godsdienstig doel als roozekansbide in de roomsch katho lieke apostoliek parochie kerk te zoo ook lit van vereeniging der kon- ker aiszij (oongregratie) vanin de paterskerk, ze is arbeidster in meesterschool of kscoo- maaken en haar handen waarvan he hoofd is nikelaas..... alleen voor eigen rekening te ze leeft af zonderljjk als jonge docter en wonende ten huisze van willem in de kamer, quet (gent) en wat deel zoolang ze leeft. ze geboren tegemeent zo was in haar kamer anweeaig den 31 december 1909 op 1 Januari 1910. („De Tijd.") TeRavenstein oenstadje van ongeveer duizend zielen, is in het ge- cindigdo jaar geen enkel huwelijk voltrok ken. Gisteren is de ooievaar op rijn nest op de buitenplaats „Ten Donck" te Bolnes teruggekomen. Het dier is zeker in de war. De „Vlaam8che Gazet" van Brussel deelt omtrent de ontvluchting van Pellaert, den koning der oplichters, het volgende mede: Er is eindelijk licht gekomen in deze ge heimzinnige zaak. De rechter van onderzoek Do Vos beeft 'n mandaat van aanhouding afgeleverd ten laste van een heerschap, dat wij voorloo pig M. Xzullen noemen en onder ver denking berust gansch de historie der ont vluchting van Pellaert uit het gevang van St.-Gilles, op haar poot-en te hebben ge zet. De opsporingsbrigade zocht X. tever geefs op cn men is dan ook overtuigd dat de kerel den ontsnapte heeft gevolgd in zijn vlucht. X.... werd in de gevangenis van St.-Gil les gebruikt als hulpkok en had gelegenheid met- Pellaert in onderhandeling te treden. Pellaert wist dat X.... rond het einde De cember zou in vrijheid worden gesteld cn moet hem dan ook zijn ontvluchtingsplan hebben onderworpen. Een aanzienlijke som moet hem als geldeliiko belooning zijn voor oogen getooverd en deed dan ook zijn laat ste aarzeling wijken. Het staat vast dat Pellaert, ziekelijk cn krachteloos als hij was, in de onmogelijkheid verkeerde zelf en alleen rijn ontvluchting te bewerken. Daarbij om over do muren van het gevang te klimmen en 's nachts de cel te vinden waar Pellaert in opgesloten was, moe6t men goed de ligging van het gevang,-nhuis kennen en zonder aarzeling te werk gaan. Het verhaal van den opgeslotene in de cel No. 261, die beweert 's nachts een man onder het venster der cel van Pellaert te hebben gezien, is dus zeer waarschijnlijk. Zonder de hulp van Xdie een kloek en vastberaden kerel is, zou Pellaert nooit hebben kunnen ontsnappen. De twee mannen bevinden zich nu den kelijk te Londen, waar het moeilijk zal gaan, in dit menschelijk mierennest, hun spoor te ontdekken.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 6