No. 15288. XiEEDSOSX DAGBLAD, Woensdag1 22 December. Tweede Blad. Anno 1909, Faillissementen. Gemengd Nieuws. Op de werf ,,D e H o o p", van gebroeders Bo..t te Leiderdorp, rijn in d:zo maand met goed gevolg te water gelaten: 1 sicepkaan voor schipper F. A. Maes, te Antwerpen; 1 sleepkaaa voor sch pper A G. Oomes te Niel; 4 motorboot, n voor Zuid-Amerika1 motortankschip voor de firma v. d. Eist k Matthos te Amet-erdam, en werden de kielen gelegd voor: Een nieuwe passrgicrs'ooot genaamd Vol harding 17" voor de Lejuschc Stoomboot- Mij: „De Volhr.rding"; voor een luxe motor jacht voor den heer A van Aarc.enn?, te Warmond; een luxe motor-zeiljacht voor den heer P. Smidt van Geld r, te Heem stede; een motor-logger voor de harirgv a- scherij, voor Belgische rekening; een zeil- logger voor de haringvisscherij, voor de heeren Gebr. Den Duik, te Katwijk-^an- Zee; een motorboot van 25 last voor schip per A. Byloo, te Sch'edam; een sicepkaan van 375 last voor schipper C. Smits, te Roo- zendaal. Op de werf „De Waard" van dezelfde heeren zijn in deze maand met go d gevolg te water gelaten: een sleepkaan, gnot 135 last. voor schipper G. Huisman, te Rot terdam; een sleepkaan, groot 275 1 st, voor schipper C. Grutter, te Antwerpen; een sleepkaan. groot 230 last, voor schi per C Trouwbast, te Rotterdam; en werden de kielen gelegd voor: een sleepboot voer den heer Korthals Al tea, te Araster 'am; een sleepboot voor den heer G L. van 't Érde, te Amsterdam; een sleepkaan, groot 350 last voor schipper C. Kre-e', te Roozen- daal; een motorboot, groet 35 la:t. voor schipper C. Jongh, te Zaandam; twee motorbooteD, groot 100 la~t; voor de f'rma E. Deckers en Co., te Rotterdam; een motorboot, groot 50 last, voor schipper J. van Dcssel, te Lier in Belg c Zaterdagmiddag zijn uit het kantoor van den heer Van M. aan dc Nieu we Haven te Rotterdam twee overjassen gestolen, een van den bediende en een van den patroon. In die van den patroon bevond zich een spaarbankboekje met een tegoed van ruim f 20. Zaterdagavond vervoegde zich aan het Hulppostkantoor aan de Veer kade een jongmensch, de 18-jarige J. G. van S., die op dit boekje 18 gulden wilde halen. De beambte vertrouwde het zaakje niet, waarschuwde de politic, de jongen werd ge arresteerd en bovendien nog twee mede plichtigen. De jassen weiden in een geheel ander gedeelte achter een schutting terug gevonden. Voorb ij gangers ontdekten in den afgeloopen nacht omstreeks kwart na twaalven brand in het benedenhuis Oostzco- dijk (beneden) hoek Oostmaasslraat te Rot terdam. In dat benedenhuis drijft C. J. van Voordragers, vrouw van H. Blokland, een verlcfzaak, waarin zich op het oogenblik dat dc brand ontdekt werd, niemand be vond. De vrouw woont met. haar man, een losseu werkman, in Booland. Zij, die den brand ontdekten, waarschuw den terstond de omwonenden en zoo kon de heer 0. A. de Hooge, boekhouder, die met zijn gezin het uit cén verdieping be staande bovenhuis bewoont, zich met vrouw, en kinderen in veiligheid stellen. De vlammen hadden zich intusschen eon weg naar buiten gebaand en sloegen aan de zijdo van den Oostzeedijk (beneden) hoog tegen den gevel op. Nu alarmeerde de po litic de brandweer in oud-Kralingen, en ver schillende spuiten rukten uit In Tuim een. jiur wan de brand gebluscht. Het vuur had zich binnendoor 'ook aan het bovenhuis medegedeeld. Hc-t benedenhuis, waarin de verlofzaak ge vestigd was, brandde geheel uit, terwijl in het bovenhuis belangrijke schade is aange licht. (N. R. C.) Deman, ciie eenigentijdge. leden dood gevonden werd in een hotel op het Oudehoofdplein te Rotterdam en zich onder den naam Sommer had doen inschrij ven, is herkend als de reiziger Schcrnikau, te Berlijn woonachtig. De commissaris van politie in de 2de afdecling verzocht destijds inlichtingen omtrent dezen persoon, ten einde rijn identiteit te kunnen vaststellen. Gistermorgen geraakte te Amsterdam een werknmn aan de scheeps bouw werf in de Conradstraat bekneld tus- schen twee colliwagens. Zwaar verwond werd hij naar het O. L. Vrouwegasthuis vervoerd, waar hij na eenige uren overleed. Waarschijnlijk door het te dicht bij het behangsel plaatsen van een brandende kachel, ontstond Zondagmorgen, even over achten, brand bij den verlofhou der N. Alkemade, Middenklooster No. 5 te Amsterdam. De brand liet zich aanvanke lijk ernstig aanzien, want zoowel vóór aLa achter naar de zijde van het Eerste Klooe ter, sloegen de vlammen uit. De vlammen woedden in het koffiehuis en op de verdieping één hoog, en door het uit slaan werden ook eenige, over de verlof zaak liggende perceelen, geblakerd. De brandweer, onmiddellijk ter plaatse, had binnen twintig minuten, den brand go- bi uscht. Daar de verlofhouder pas verhuisd was en zijn polis nog niet op het nieuwe per ceel had laten overschrijven, wordt de schade waarschijnlijk niet door assurantie gedekt. Gistermorgen is de kuiper R~ te Zaandam, door het omslaan van een met vaten hoog geladen schuit, in de Achter- Zaan verdronken. Zijn mede aan boord zijnde 21-jarige zoon werd gered. Te Baarn is gisternaoht het houten restauratiegebouw in het Oranje park voor het grootste gedeelte afgebrand. De brandweer slaagde or in den feilen brand, die voor belendende p rreelen ge vaarlijk was, te blusschen. Het gebouw is op beurspolis gedeeltelijk verzekerd. De drank. Door de Groen- steeg te Zutfen reed een kar, voortgeduwd door een zwervend echtpaar. Man en vrouw waren beiden zoo beschonken.dat ze de kar niet behoorlijk konden besturen, zoodat die opeens kantelde. Toen viel hun jongste kind, een stumper van een half jaar, gewik keld in wat lompen, op de straatkeien, en de menschcn die zich „vader" en „moeder" noemen, vielen eveneens. Dadelijk bemoeiden een paar daar wo nende vrouwen zich met 't geval. Bewogen door medelijden namen ze 'het kind op, en brachten het naar 't politiebureel. Dade lijk werden er een paar agenten uitgezon den om de dronken zwervers naar 't bu reel te brengen, waar ze hun roes konden uitslapen. De twee vrouwen namen bet kind voorloopig mee naar huis, verpleegden het liefderijk en voorzagen het van schoone kleertjes. Den volgenden ochtend werden man en vrouw weer vrijgelaten. Uit de ouderlijke macht over hun andere kinderen zijn ze reeds ontzet, maar deze zuigeling kon nog niet buiten de „moeder" en was hun dus gelaten. Zij kregen 't stumperdje dus weer mee, en ze trokken er mee verder, de we reld in(Z. C.) De politie te Nijmegen heeft aangehouden N„ arbeider bij de Staats spoorwegen. Hij had dezer dagen twee gou den ringen bijbeen goudsmid gebracht ter graveering,"welke ontvreemd waren uit een pakket onder beheer der H. IJ.-S.-M. De man wordt ook verdacht van andere derge- 'lijke diefstallen. De H. IJ.-S.-M. heeft een zeer uitgebreid onderzoek ingesteld, met het gevolg, dat reeds twee andere arbeiders der Maatschap pij zijn geschorst. Naar eenglobale berekeni ng, die de heer J. J. v. d. Weide, te Leeuwar den, geeft in een ingezonden artikel in do ,,L. Ct.," zou men dit jaar in Friesland door den hoogen waterstand ODgeveer f 1,540,000 schade hebben geleden. Hij dringt op spoedigo verbetering van de boezemaf watering aan. Dezer dagen is de eerste dak spant gezet op het gebouw van de Neder- landsche afdeeling ter Brusselscbe tentoon stelling, bij welke gelegenheid de werkl e- den op de gebruikeijko wijze onthaald werden. Eennaclitelijke ballontocht over de Noordzee. Een Engelsche dame, mevrouw Assheton Harbord, vergezeld door Philips Garner en C. F. P llock, steeg Zaterdagmiddag om 4.20 te Battersea op mot haar ballon, genaamd Nirvana, met het doel, te trachten, den beker te winnen, FEUILLETON. De aangenomen naam. ui Deze woorden schenen de juiste snaar in hoars vaders ziel te treffen en rijn recht vaardigheidsgevoel te doen ontwaken. „Dat is waar", zei hij, „dat is volkomen Waar. Ik ben wel wat voorbarig geweest. En hij heeft het leven van mijn klein meisje gered 1" Hij stond op, sloeg zijn arm om haar schouder en kuste haar. Toen gingen zij samen naar het salon. Jo hield zich het verdere gedeelte van den avond goed; maar toen zij in bed lag, kwam de reactie. Zij was ijskoud en beefde over het geheele liobaam. Het gelaat in het kussen verbergend, trok zij het laken over haar hoofd en snikte alsof haar hart zou hreken. „O, wat had het heerlijk kunnen wor den, als alles goed was geweest! Maar als papa rich eens iets in het hoofd zetteiets dat hem deed vinden, dat hij moet duel- leeren. 01 01"- VII. Toetï „mijnheer Hardy" Dinsdagmiddag öp bezoek kwam, vond hij alleen tante Ju dith en Jo thuie. Kolonel Ogilvie was uit gegaan voor 't regelen van v rschillende za ken, die in verband stonden met zijn be- «ittingen in Kentuckey en met zijn aan staande reis uaar Europa. Hij zou niet r66r het eten thuis komen. Mevrouw Ogil vie was gaan rijden en zou vóór rij terug kwam nog eenige visites maken. Toen Athlyne een poos had zitten pra ten, zei hij, schijnbaar terloops, dat hij graag zooi willen weten in welk gedeelte van Engeland de familie Ogilvio dien zo mer bij voorkeur zou reizen en aan welk adres de voor hen bestemde brieven moes ten worden opgezonden. „Naar het kantoor van Brown, in Pall Mali" zei Jo. „We zullen wel het grootste gedeelte van den zomer reizen en trekken Mama moet weer een badkuur volgen in Ischia en één van ons zal met haar mee gaan. Maar papa zou graag do Engelsche meren eens bezoeken. „Maar hoe kan ik dan weten waar u bent?" vroeg hij levendig. Jo wees op tante Judith. „Vraag dat maar aan tante. Zij kan u misschien wel een raad geven. Zij is de brievenschrijfster van de familie". En met een glipte rij weg. 't Was niet kwaad, tante Judith eens met den bezoeker alleen te laten. „Wilt u me misschien op de hoogte hou den, juffrouw Hayes? Dat zou heel vrien delijk van u zijn." „Natuurlijk wil ik dat", zei Judith. „Als u me uw adres maar opgeeft." Athlyne had blijkbaar deze vraag voor zien, want hij haalde uit zijn opschrijf boekje een visitekaartje, waarop hij onde» den daarop gedruktcn naam van Richard Hardy met potlood het adres van rijn no taris had geschreven. „Als u het maar hierheen adresseert. Ik zou op reis of afwezi? kunnen zijn, maar mijn brieven worden altijd opgezonden. Ik waardeer het zeer, dat u de moeite wilt ne- uitgeloofd door de Aero-Club voor de langste ballonreia in het jaar 1909. Men liet to Deal de Engelsche kust achter zich en bereikte 03tende na een tocht van zes en een half uur. Dj tocht over de Noordzee duurde 3 uur. De lucht schippers daalden om 7.30 in den morgen bij Hagen, in Westfalen. Deze moedige dame heeft reeds driemaal den tocht over het Kanaal per ba Ion vol bracht en steeg 100 maal op De nu afge legde afstand heeft vroegere ondernemin gen van dien aard niet overtroff.a Eon vermakelijk voorval wordt uit Hamburg d:or een deu. waarder meegedeeld. De beambte had in opdracht beslag te leggen op de goederen van een koopman. Hij trof dezen niet thu aook werd hem eerst na herhaald bellen door het dienstmeisje opengedaan. Zonder zich la^g te bedenken, verzegelde de deurwaarder een kleerkast, tot grootcn 8"hr k van de meid, die, doodsbleek, zag wat er ge beurde. De beambte was al weer op de trap, toen het meisje hem naliep en onder tra nen hem smeekte even terug te krmen, omdat hij haar aanstaande verzegeld had 1 „Uw aans'aande?" vroeg de d u-waarder verwonderd. „Dat is immers net moge lijk". ,,'t Is toch zoo", en'wocrdde het meisje, ,,hij zit in de kleerkast. Toen gij kwaamt, meende ik dat mijnheer er was, en daarom deed ik mijn vrijer s~el in de kast, claar mijnheer hem n et mocht zien." Onder deze omstandigheden blco. den deurwaarder wel niets anders over dan den zoo goed verborgen vrijer, een jongen meu belmaker, weer te „ontzegelen" en hem aan de vrijheid terug te brengen, TeWeisscnfels, in do pro- vincie Saksen, is een zadelmakerslecrling van vijftien jaar in de woning van een koopvrouw Günther binnengedrongen. Hij deed zoo meldt de „N. R, C." alsof hij een klant was, overviel de vrouw met een mes en bracht haar tien steken in hals en borst toe. Daarna stal hij de beurs van de vrouw, in welke beurs in het geheel 30 pfennig zak Do jongen had, toen men hem vatte, een aflevering van een sensatie-ver- haal, de avonturen van een neeroover, bij zich. Hij bekende, dat het lezen cr van hem tot zijn misdaad verleid had. De vrouw verkeert in gevaar. De strafkamer te Görlitz heeft zc9 jon gens, van elf tot dertien jaar, die zich tot een rooversbonde vereenigd en oogeveor vcertigmaal ingebroken cn gestolen hadden, tot gevangenisstraffen, wisselende tusschen zes maanden en twee jaar, veroordeeld. Het heeft over haast heel Engeland knap gevroren. Gisterochtend daalde de thermometer in Derbyshire, Not tingham en Staffordshire tot 15 graden F. vorst.' Daarbij woei er in sommige streken een sneeuwstorm uren aaneen. Te Liver pool en Birkenhead moest het tramverkeer wegens de Biioeuw tijdelijk staken. Voor het hof te Muuchen ver langde een sneeuwschepper, cbe als getuige een halven dag verlet had, 7$ nik. getuige- geld. Men vond dat te hoog, maar toen het hof een onderzoek instelde, bleek, dat sneeuwscheppers met aangenomen werk dikwijls 15 mk. daags maken. De gezagvoerder van oon te Nieuw-York gearriveerdo transatlantische boot, de „Napolitan Prince," was dezer da gen in hcahtenis gesteld, wegens het ver voeren van te veel landverhuizers met zijn schip, waardoor de hygiënische voorschrif ten waren overschreden. Deze gezagvoer der is nu onder borgtocht op vrije voeten gelaten. Dc zaak zal later dieneD, met nog andere. Er waren vele klachten en rappor ten ingekomen omtrent den ongezonden toestand onz., op verschillende booten. De toestrooming van immigranten in de Vereenigde Staten is den laatsten tijd weer enorm. En eDkele dagen geleacn is een boot van de Hamburg-Amerika-lijn, de „President Grant," voor Ellis-Eiland (het landingsstation voor immigranten) aange komen met drieduizend derde-klaspaasa- giers aan boord. Een dergelijk getal was nog nooit be reikt men, mij op de hoogte te houden." „Nu, 't is niet meer dan billijk", zei Ju dith bijna fluisterend, opdat Jo, die in de zijkamer sohijnbaar met aandacht naar bui ten stond to kijken haar niet zou verstaan, „dat u, die zooveel voor mijn nichtje hebt gedaan, ten minste weet waar zij is." „Dank u, dank u zeer", zei Athlyne met warmte. En woderkeerig voelden zij, dat- zij elkaar konden vertrouwen. Jo's terug komst bracht een zekere gedwongenheid te weeg. Zij bad met opzet het gesprek zulk een draai gegeven, dat het voor de hand lag, dat zij elkaar wederkeerig hun adres sen moesten vragen en opgeven. En nu was zij bang, dat hij haar toeleg begrepen had, en voelde zij zich een beetje verlegen. En toen, in den loop van het gesprek, do heer Hardy in herinnering bracht, dat hij Woensdag scheep ging, zag Judith baar nichtje opeens bleek, heel bleek worden. Zij begreep, dat bleek worden in dit geval nog meer zei dan 61ozen, en rij begon zich af te vragen, of zij misschien geen goede daad zou doen met het tweetal met elkaar alleen te laten. Toen dus het uur, waarop de bezoeker zou heengaan, naderde, glipte zij ongemerkt weg. Nadat Judith hen verlaten had, naten Athlyne en Jo een poos zwijgend tegenover elkaar. Opeens zei Athlyne zacht: „Zult u af en toe eens aan me denken, wanneer we van elkaar af zijn?" Jo deed haar best. op een zake]ijken toon te spreken. Maar de trilling in haar stem zei meer dan haar woorden. „Natuurlijk zal ik dat. Hoe kan het ook andere? U hebt mijn leven gered." Zij sloeg de oogen Deer en zag er aller liefst uit, terwijl zij dit deed. Maar tooh De justitie houdt tich ijve- rig bezig met nasporingen, in verband met den tragischen dood van mevrouw Gouin, wi-er lijk. gelijk wérd gemeld, op dan spoorweg bij Bruncy gevonden is. Mevrouw Gouin had gereisd in een waggon 1ste kl. vooraan in den trein. In een andere af deeling van den waggon reisden een pries ter, een officier en eon bankier, wier iden titeit men heeft kunnen vaststellen. Deze reizigers hebben verklaard geen verdacht leven gehoord te hebben. Een andere rei ziger, een architect heeft eebter wel iets bui tengewoons opgemerkt .onderweg. Ik was met twee kennissen te Melun in den trein gestapt, zoo zeide deze. We gingen in een ooupé, waar gerookt mag worden. Ik sliep weldra in. Na eenige minuten werd ik wakker geschrikt door een schok. We dach ten, dat we over een steen ger<- i waren. Den volgenden dag vernamen we deD dood van mevrouw Gouin. Ik denk nu, dat het opengeslagen portier in do afdeeling, waar in mevrouw Gouin gereisd had, gebotst ia tegen een stang van een wisseltoestel en dat vandaar die schok kwam. Maar kreten hebben we niet gehoord. Ik geloof eer aan een ongeluk dan aan oen misdaad. Volgens andere berichten wardt het ech ter buiten twijfel geacht, dat mevrouw Gouin wèl het slachtoffer is geweest van een misdaad. Vastgesteld is althans, dat drie ringen, die de vermoorde aan dc linker hand droeg, ontbreken, terwijl haar band- tasohjo met een mes is opengesneden en van den inhoud beroofd. In de afdeeling, waarin mevrouw Gouin goreisd had, was het gordijntje afgescheurd, denkelijk ton gevolgo van een worsteling van mevrouw Gouin met haar aanvaller. Men vermoedt dat de misdaad begaan is eenige minuten na het vertrek van den trein uit Melun, waar mevrouw Gouin in den trein gestapt was. Vermoedelijk is het lijk ongemerkt op de treeplank blijven liggen, want er zijn over een lengte van eenige 'kilometers bloed sporen gevonden. Er zullen speurders gezonden worden lang3 den spoorweg, waar het incident heeft plaats gehad, om alles nauwkeurig op te nemen en te kijken of er geen nieuwe aanwijzingen zijn te vinden. O.a. zal gerocht worden naar het rechterbeen, dat van het govonden stoffelijk overschot was losge scheurd, on de drie zoek geraakte ringen. In het Russische gouverne- nement Mohilef heeft b'j ht dorp M ayr een vreeselijk ongeluk plaats gehad Een veerboot, waarop zich 27 menschen cn 2 paarden bevonden, ging bij ijsgang over de rivier Pripet Midden in de rivier werd een der paarden wild en begon te steigeren. De mensohen drongen zich naar één kanl van het vaartu:g, dat daardoor het evenwicht verloor en omsloeg Alle opvarenden mak ten te water. Aan den oever stond n h n- derden landlieden, die de ongelukkige drenkelingen zagen worstelen met h t ijs, zonder in staat te zijn hun hulp te bieden. De ijsgang was te sterk. Alle 27 opvaren den vonden den dood in het water. Een bekende millioenendame to Brooklyn, die een kostbaar paarlon halssnoer, naar het heet, ter waarde van 500,(XX) gulden heeft gekccht, heeft dn voorzorg genomen^ om een atooren joegen man van goeden huize tot haar lijfwachter te benoemen. Deze vergezelt haar naur alle bijeenkomsten, waar zij het kleinood draagt. Drie schouwburgen te Nieuw- York zijn Vrijdag j.i. door het vuur aange tast. In den Murray Hill sohouwburg waren 1600 personen in de zaal, tron het geroep „brand" weerklork. W anz:nnjg van angst snelden de me-sriien naar de uitgangen, zoodat een grcot aantal hunner onder den voet geraken. Veertig per onen werden gekwetst, allen gclukk g slechts lioht. De schade aan het gebouw is onbe duidend. In den Windsorschouwburg was oen kmematosraphisohe vocrstelling aan den gang, toen de brand uitbrak. Door hun tegenwoordigheid van geest wisten de schouwburgbeambten een paniek te voor komen en do toeschouwers rust'g het ge bouw te doen verlaten. was hij nog niet tevreden. Hij wilde die oogen zien en weten wat er in te lezen zou staan. Jo's heele ziel weerspiegelde zich altijd zoo in haar oogen. Met zachte, gedempte stem, oen stem, die beefde van ontroering, vroeg hij: „Toe, kijk eens naar me, Jo." Zonder het zelf te weten was hAar naam hem over de lippen gekomen. Jo's hart be gon e66 luid te bonzen, dat zij vreesde, dat hij het zou hooren. Een donkere blos overtoog haar gelaat; maar het volgende oogenblik werd zij weer bleek. Toch aar zelde zij niet. Zij sloeg de oogen op en zag recht in de zijne. En terwijl zij dit deed, voelde Athlyne een bijna onweerstaanbaar verlangen de armen om haar hoen te slaan en een kus op haar voorhoofd te drukken. Reeds had hij zich voorovergebo gen, toen hij opeens een verandering zag komen in de uitdrukking van haar gelaat. Zij keek verschrikt en scheen te luisteren. En nu hoorde ook hij in de aangrenzende kamer do stem van mevrouw Ogilvie, die thuis was gekomen. „Wat zeg je, Judith? Is hij er nog? Dat doet me genoegen. Het zou me vreeselijk hebben gespeten, als ik hem niet nog even gezien en goede rcia gowenscht had I" Toen zij eenige seconden later binnen kwam, vond zij het tweetal schijnbaar zeer onverschillig naast elkander zitten. Ea het bezoek, dat beslissend bad kunnen zijn voor het levensgeluk van twee menschen, eindigde als het banaalste beleefdheidsbe zoek. Toen Athlyne het huis veriiet, was hij als in een roes. Allerlei gedachten woelden door zijn hoofd. Hij had behoefte aan be weging en verlangde niet« liever dan om In den Broadwayschouwburg brak de brand 's ochtends uit. Het gebouw werd ernstig beschadigd. I H, Meslier, winkelier io koloniale waren, te Amsterdam. HaagscheMij. vanOnroeren- de Goederen. Nadat gisteren voor de rechtbank te '8-Gravenhflge voor en tegen het verlecnen van surséance aan do „Haagsche Mij. van onroerende goederen" werd gepleit, ver klaarde de voorzitter der commissie uit de obligatiehouders tegen de sursëance-verlce- ning te zullen stemmen. Daar hierdoor dc moerderheid tegen do surséance-verleening aanwezig wns, trok mr Bourlicr de aanvrage daartoe in. Daar door werd het faillissement der Mij. o\ vermijdelijk, wat a.s. Vrijdag door de rechtbank zal worden uitgesproken. (■deSled. Werltlur. zijn opgenomen: DATUM. D AO HM. Volw eert. Kin- 4«rae 3 H 12 Deo. Zendas 67 26 02 13 llaaadag 61 21 102 14 DtoadaR 63 27 110 15 Weanodag. 65 24 111 16 Doaderd.ig 85 16 111 17 68 1« 112 18 later.u* 68 23 1.1 SASSENHEIM. De afdeeling Sassenheim van het Nod. Werkliedenverbond „Patri monium" heeft gisteravond in „Gonoordia" haar achttiende jaarvergadering gehouden. Zoo'n jaarvergadering, waartoe ook de vrouwen of verloofden der leden worden toogelaten, is niet alleen leerrijk, maar ook gezellig. Leerrijk, omdat er punten van nlgjineen belang wordon bohandeld; gezel lig, omdat de voordrachten worden afge wisseld met het zingen van liederen ou om dat aan het geheel een feestelijk karakter wordt gegeven. Do voorzitter, do hoer J. W. Molenaar, zorgde, met den humor, hem eigen, dat er den geheeleu avond een uitstckondo geest heerscüte, on ook, dal niemand der verga derden naar huis verlangde, om een kopjo koffie of een boterham, want op zijn wen ken waren vele handen gereed, den aanwezi gen van een heerlijk kopje chooolado met een koekje te voorzien. Op voorstel van het bestuur werd, staan de de vergadering, een telegram van hulde cn verknoohtheid gezonden aan H. M. do Koningin, waarop door do aanwezigen hot „Wilhelmus" werd gezongen. Hierna kreeg hot woord de secretaris- penningmeester. Uit hetgeen dezo voorlas, toekenden we op, dat de afdeeling 37 go- wone en 33 buitengewone led ca telt cn dat het aantal nummers der bibliotheek van 30 lot 110 is gestegen. Vorder, dat de uitgaven heblicn bedragen f 03.62^ en de inkomsten f 87.71, zoodat er een nadeclig saldo was van f5.91i Het ba tig saldo van 1908 bedroeg evenwel f 52.01, waardoor nog in kas is f 40.69$. Voor do ziekenkas was ontvangen f 730 en uitgegeven f 520; een batig saldo alzoo van f 210. Het aantal leden hiervan is 80 en hot aantal donateurs 14. Do penningmeester deeldo nog mede, dat do contributie zal moeten worden ver hoogd, om dezelfde uitkecriDgen als voor heen te kunnen blijven volhouden. Na dit altijd eenigazins dorro deel van do agenda te hebben afgehandeld, kregen nog verschillende afgevaardigden of leden der afdeeling het woord en bleef men tot laat genoeglijk bijeen. Een knecht van de firma Speelman, zekere PL, had het ongeluk van een met twee paarden aangespannen brik te valloc. Hij kwam onder den wagen terecht en hooft zich inwendig nogal bezeerd. Do paarden gingen er van door en werden een eind bui ten het dorp opgevangen. alleen in de lucht te zijn. Hij sloeg dus niet den weg naar zijn hotel iD, maar nep de Vijfde Avenue af tot nan het Centra'9 Park. Eenmaal daar, richtten zijn schreden zioh als vanrelf naar den Rijweg Langs de rivier en toon hij aan een beschaduwde bank kwam, van waar men een fraai uitzicht op het water had, ging hij hierop zitten en liet zijn gedachten den vrijen loop. Het beeld van het meisje, dat hij hier onder zulko buitengewone omstandigheden had leeron kennen, zweefde hem onophoudelijk voor dc-n geest en deed hem den tijd vergeten. Hij bleef zitten tot lang nadat het plotseling invallende duister van den Aroerikaanschen nacht op de stad was neergekomen. Toen ging hij naar zijn hotel terug. Daar vond hij een bezoeker op hem wach ten, luitenant Breckenridge, die afsoheid van hom kwam nemen. Hij deed dit zóó har telijk, dat Athlyne van rijn kant ook een hartelijken toon aansloeg. Ofschoon hij er naar verlangde alleen te zijn:, drong hij er op aan, dat de jonge man met hem naar zijn kamer zou gaan. Toen zij met elkaar alleen waren, zag Athlyne wel, dat zijn nieuwe vriend iet» op het hart bad, en hij zei: „Ik geloof, dat je me iets te eeggen hebt, kerel. Komr voor den dag er mee!" „Wel", zei de ander ernstig. „Je hebé me als een kameraad behandeld en ik wil je dus wederkeerig ook als een kameraad behandelen."- (Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 5