BOCKBIER. De Russische gevangenis. RECEPT. Voor liefhebbers van •Oambrinus' edel gerstenat is het weer eon goede tijd: er is Bockbier, en dat ia voor do echto liefheb bers reden om aan hun dagclijksch rantsoen nog een extra-potje toe te voegen. Wel laat koning Cambrinus het heeie jaar door allerwegen lustig zijn banier wapperen, maar in dezen tijd vertoont hij al bijzonder aantrekkelijke kleuren: een diep, vol bruin, dab in het licht roflexen als van rood gloeiend ijzer afwerpt en met een fijnroom- kieurigen rand getooid ib. En tongsmakkend verhaast de beminnaar van het Bockbier zijn schreden naar het bierhuis. Veel meer echter nog dan bij ons is het bij onze Oostelijke buren, waar de biergod yan oudsher zijn hoofdkwartier heeft, een gewichtig en verblijdend oogenblik, als onder vroolijk gejubel van de stamgasten bet eerste vat „Urbock" aangestoken wordt. Het is dan feest» en zoodra de wel bekende plakkaten met den gehoornden sikkekop verschijnen, zoodra. de met kran sen en guirlandes versierde bierwagens van den Tempelliofor Berg door de straten rol len, klopt den Berlijner het hart met snel ler slagen. Vroeger was dat pas omstreeks Pasehen. Dan trokken de bierlustige man nen en vrouwen in drommen naar buiten, den berg op, waar op Palm-Zondag onder vroolijke uitgelatenheid de kraan in hot «erste Bockbiervat geslagen, werd. Bockbier, vanwaar dio naam 1 Natuurlijk is bij van Duitschen oorsprong en veelal wordt hij daar in verband ge bracht met de oude stad Eimbeck in de buurt van Hildesheim, waar al in den Re formatietij d een wijdvermaarde drank ge brouwen werd, waarvan, volgens het ver baal, ook dr. Maarten Luther op den .Rijksdag te Worms een potje liet aanruk ken en zich dat heerlijk smaken liet. Het „Eimbecker", zooals het toenmaals bekend was, telde echter nog talloos andere ver eerders, waaronder ook vorstelijke perso nen, zoo als bijv. hertog Willem van Beieren, die op het laatst van de 16de eeuw regeer de en als prachtlievend en royaal bekend stond. Ook op zijn natje en droogje was bij bijzonder gesteld, aoodat het „Eim- becker" aAn zijn Hof gedronken werd als pompwater, en uit het Beiersohe land •voortdurend aanzienlijke geldzendingen onderweg waren naar de oude Hanzestad, ter vereffening van de lang niet malsche bierberen. Ten slotte eohter begon de Hertog zelf sen brouwerij, welker brouwsel, dat voor bet „Eimbecker" niet behoefde onder te doen, in 1691 voor het eerst uitgeschonken werd aan het Hof. Zijn zoon echter, do zui nige Maximiliaan I, vond het geldverspil ling nog langer bet origine el e „Eimbecki- scbe" bier te Uten komen, en vergenoegde rich uitsluitend met zijn eigen fabrikaat, dot hij weldra voor het publiek verkrijg baar stelde. Dat keurvoretelijk brouwsel nu stond óók als „Eimbockisch" bekend, en tot in het begin van de vorige eeuw bleef te Münohen de naam „Eimbock" voortbe staan, zij het dan ook ten slotte alleen nog maar onder den verminkten vorm van ,,Bock". En van Münohen uit verspreidde rich deze biersoort onder dien naam naar alle wereldstreken, zoodat bijv. te Berlijn in 1838 de eerste „Münchener Bockbraue- rei" gebouwd werd op de plaats van do tegenwoordige Tempelhofer-brouwerij. De Borlijners hebben evenwel voor den naam „Bockbier" een andere afleiding. In het begin werd het. Beiersoh bier in d© Pruisische hoofdstad alleen op Hesschen verkocht; toen men het. echter beter had leeren waardeeren, begon men het ook direct uit het vat te verschenken. Daa-rbij lag het vat dan op een houten onderstel, dat „Bock" genoemd werd; vandaar de naam „Bockbier", die later, evenals ook thans nog het geval is, overal aan ieder sterker dan gewoonlijk ingebrouwen bier gegeven werd. De „Bockonstich" begint, in Münohen ook tegenwoordig nog heel wat later dan in noordelijker streken; de Münchener —Bierkiefer" immers maakt er een Meikuur door; juist die vroeger aJgomeen in hot voorjaar vallende verschijning van het „Bockbier" was oorzaak, dat de taalvor- schers dien naam met heel wat anders in verband braohten dan met bet „Eim- becker"-brouwscl of met de Berlijnsche vat- stellagcs, maar den oorsprong meenden te moeten zoeken in reeds half-vorgetcn dagen uit den oud-Germaanschen voortijd, toen Wodan nog in eere was, en zich op zijn met bokken bespannen wagen door het luchtruim voortbewoog. De bok was aan den heidenschon oppergod toegewijd en zijn voornaamst offerdier. En dat bij de Ger- maansche godenfeesten een krachtige dronk niet ontbroken mocht» is van algemeene bekendheid. De Michaelisdronk en de Martinusdronk bleven nog tot ver in de middeleeuwen een belangrijke rol spelen bij de gcchristani- 6eerde, vroeger oud-heidensche- feesten; het Pinksterbier is zelfs nu nog in Thürin- gen welbekend. En ook de Wodansdronk, dien men bij elk nieuwe ontwaken der natuur uit reusachtige drink hor ons tot zich nam, ter eere van de godin der vruchtbaar heid, werd nog eeuwenlang in eere gehou den, evenals ook de Wodan-dienst zelfs nog tot na do Hervorming tal van aanhanger* behield. Bij de daarmee in verband staan de feesten werd dan, op dergelijke wijze als in Israël, een bok met de zonden der gemeenteleden beladen door den heiden- schen priester bet bosch ingejaagd. Nog in 1667 moesten deze oude gebru.ken onder be dreiging met strenge straffen door de overheid verboden worden. Bij al die godsdienstige plechtigheden be hoorde, lezen wij verder in „De N. Crt.", een overvloedig drinkgelag, en het klinkt dan ook geenszins onwaarschijnlijk, dat do naam „Bock" afkomstig zou zijn van dien ouden feestdronk der heidensche Germa nen; te minder, omdat in het Mecklen- burgsche de maaiers gedurende den oogst tijd ook thans nog gewoon zijn hun „Wodel-" of „Wodan-b'er" te drinken. Het inbrouwen van het krachtige bier, dat bestemd was om in de eerste lente maanden verbruikt te worden, dagteekent dus al van verouderde tijden, wat ook wel te begrijpen is, daar bet naast de „mee of „mede" niet aileen als gezelschapa-, maar" ook als offerdrank dienat moest doen. Ook de gewoonte, om, door toevoeging van een of ander kruid, aan het eenvoudige - mout^extract een pikanteren smaak te ge ven, is reeds bij verschillende bierbrouwen- de volken van de oudheid in zwang geweest. Dit kruid, de hop, schijnt eohter in West- Europa sinds de groote volksverhuizing be kend. Een tegenstelling met het sterk ge hopte bier vormt het zoogenaamde „na- bier", dat hoofdzakelijk door een nogmaals herhaalde afkoking van reeds gebruikte mout en hop gemaakt werd. Ook in enkele onzer Nederlandsche ste den werd in de middeleeuwen een biersoort gemaakt, „Kuijt" geheeten, die zoowel voor drinkerB met schrale beurs als met twakke maag bestemd was. Het „Bockbier even wel kan zich met deze beide attributen on mogelijk verdragen; daarvoor is het te duur en te koppig. Maar lekker is het dok. KONING MANUEL. Naftr aanleiding van h©fc bezoek van dom Manuel, den koning van Portugal, aan Par rijs, deelde Jane Diculafoy in de „Figaro het een en ander mede omtrent de opvoe ding van dezen jongen Souverein, dio zoo onverwacht en onder zulke treurige omstan digheden op den troon werd geroepen. Als klein knaapje reeds betoonde de te genwoordige Koning groote leergierigheid, die gepaard ging met een uitstekend geheu gen, zoodat hij gemakkelijk leerde en bet eens geleerde in zijn goheugen gegrift bleef. Op zekeren dag kwam graaf Ficalho on verwacht dc leerkamer van de beide prin sen Luiz Filippe en Manuel binnen en zog den kleinen Manuel gebogen over een land kaart, die over den gTond uitgespreid lag. Hij riep den Koning en deze, verrukt over de groote belangstelling in de aardrijks kunde, die zijn jeugdige spruit aan den dag legde, zeide lachend: „Dat zou nu bet' model zijn voor een schilderij, voorstellende Hendrik den Zeevaarder, den grondlegger van onzo zeemacht als knaap 1" Werktuigkunde was steeds een liefhebbe rij-vak geweest van de Bourbons en de Ur- leansen en ook bij don jongen Manuel zat de belangstelling in de mechanica in het! bloed. Geei* horloge of ander kunstig sa mengesteld voorwerp was dan ook veilig' voor hem; hij rustte niet, vóór hij achterj de geheimen van hun samenstelsel was. Een karaktertrek trouwens, die ook zeer' veel kinderen, vertoonon, bij wie later blijkt, dat van aanleg voor werktuigkunde niet de' minste sprake was. De beide broertjes werden zooveel moge lijk buiten aanraking met de hofhouding ge houden; bij hun opvoeding ging hun moeder uit van het denkbeeld, dat de mensch zijn! waarde ontleent niet aan zijn geboorte,' maar aan zijn karakter, zijn kennen en zijn' kunnen. Steeds werd hun ingescherpt, datij hun hoogo geboorte voor, hen een prikkel moest zijn anderen in alles te overtreffen, in deugd zoowel als in wetenschap. En ont zien werden de jeugdige Prinsjes niet. Op zekeren dag kwam het speelkameraad-, jo van Manuel weenend aan koningin Ajné- lie mededeelen, dat de kleine Prins hem had geslagen. „Welnu", zei de Koningin, „sla hem terug, maar klik nooit." Toen de Prins twaalf jaren was, werden Mousinho d'Albuquerque, een dapper offi cier, en Franz Kerausch, een geleerd Oostenrijker, zijn leermeestersde laatste was speciaal belast met zijn letterkundige opleiding. De Prins was bestemd voor zeeman; zijn' vader koesterde de stille hoop, dat zijn zoon eens in, staat zou zijn in verre gewesten de schitterende tradities van zijn geslacht te handhaven en daar den Portugeeschen naam/ wofler tot de oude eer te brengen. In 1904 werd dom Manuel na afgelegd, examen adelborst. Eerst in 1907 echter be-, gon hij de lessen te volgen, evenals de' eerste de beste aanstaande zeeofficier. Heb noodlot beeft echter niet gewild, d&t hijl de studies ten einde zou brengen; het fris-j sche zeemansleven was voor hem niet weg-j gelegd; hij zou geen lauweren plukken inj afgelegen streken; er wachtte hem een troon, nadat het moordend lood van een. verraderlijken misdadiger zijn vader en zijn) oudsten broeder had nedergeveld. Wodki-verbrtuik in Rusland. Sedert de Russische Regeering den ver koop van brandewijn gemonopoliseerd heeft i stijgt de drankzucht in dit land van jaari tot jaar. Daarbij krijgen de verbruikersj thans een veel minder product dan vroe-j ger; een product, dat buitengewoon schade-, lijk voor de gezondheid is. De wocUri wordt) gedronken in paleizen zoowel als' in ar-1 moedige hutten. Een maaltijd zonder dit] vocht is niet denkbaar. Alle pogingen oml het volk van dit kwaad te redden, zijn tot! nog toe mislukt. De Regeering moet haar wodki kwijt worden en den staatsbuidel] vullen. Geen dorp bestaat er meer in Rus land of de Regeering draagt er zorg voor, dat wodki verkocht wordt. In sommige dor pen vereenigden de vrouwen zich en be stormden de regeeringskroeg, om haar fa milie voor ondergang te bewaren. In andere dorpen deden de boeren zel^l alle moeite zulk een" verkoopplaats uit hnn' dorp te weren, zonder succes natuurlijk. Het vorige jaar verkocht de Regeering voor ruim 700 millioen roebels aan brandewijn;» de onkosten bedroegen ongeveer 200 mil-4 lioen; zoodat een ronde winst van 500 mil-| lioen de staatskas binnenstroomde. Aan de, ruim 27,000 brandewijnwinkels voegt de| Regeering ieder jaar nog een aantal toe." De barometer van de drankzucht stijgt' ieder jaar nog in Rusland. In het gonver-] nement Moskou is verleden jaar per hoofd^ ongeveer 22 liter wodki verkocht; over ge-; heel Rusland genomen werd ongeveer 8 li ter per hoofd verbruikt. In geen enkele gevangenis is men voor zijn pleizier opgesloten. Maar in een Rus sische het allerminst. Het leven wordt daar den opgesloten gevangone, en don po- liticken nog veel meer dan den criminee- ,len, tot een verschrikking gemaakt. En "vooral degenen, die alleen op verdenking van politieke woelingen worden opgesloten, en soms maanden en jaren moeten wachten •voordat hun zaak onderzooht wordt, zijn er slecht aan toe. Over de ellendige toestanden in de Peter en Paulsvesting ód in Schlüsselburg zijn dikke boekdeelen volgeschreven, dio doen denken aan de griezeligste verhalen uit de .middeleeuwsche lijfstraffelijke rechtsple ging. Daar vindt men gevangenen, die jarenlang hun cel niet mochten verlaten, om in de open lucht te kom an. Dagen en jaren gingen voorbijde gevangene zit in zijn cel, denkend en zoekend naar de redenen, die tofc zijn opsluiting aanleiding kunnen gegeven hebben; en niemand deelt hem mede hoe lang het nog duren zal; van icdero gemeenschap met de buitenwereld is hij afgesloten, en hij ziet alleen den nooit sprekenden, norschen, vuilen cipier, die hom het schamele maal komt brengen. Dat zijn de gekerkerden van St.-Petersburg, die geen ander einde kennen dan de dood, krankzinnigheid of Siberië. En wio naar Siberië ging, mocht zich gelukkig achten; hij ontkwam ten minste aan het gevaar, gek te worden van angst en vertwijfeling: De willekeur in de behandeling der poli tieke gevangenen in Rusland is spreek woordelijk geworden; en na alles wat Her- zer, Stepniak, Leo Deutsch en anderen daarover geschreven hebben, is er nog niets veranderd. Nu en dan bespreekt de radicale pers één of meer gevallen; dan wordt aan een der Doemaleden eonig bewijsmateriaal toegezonden, met verroek een interpellatie te houden. In de eerste en tweede Doema geschiedde dit nogal eens. Maar in de „heerendoema" komt ook dat niet meer voor. Wat helpt het ook? Het blijft alles toch zooala het was. En ingrijpende hervormingen in Rusland, die met de verandering van den geheelen toe stand wellicht ook in het gevangeniswezen wijziging zouden kunnen brengen, laten op rich wachten. Dit alles komt weder in de herinnering door de gebeurtenissen, die uit Kief wer den gemeld, uit de Lukjanof-gevangenis. Daar hebben 40 politieke gevangenen, die tot de intellectueelen behooren, een der gevangenbewaarders niet de door dezen ge- eischte „hoogachting" bfctoond. Toen dia ambtenaar die ocllen betrad, zijn zij niet dadelijk opgestaan. En het gevolg daarvan was een meer dan gruwelijke behandeling. Al dadelijk werden de britsen verwijderd uit de cellen, zoodat de gevangenen de nach ten op den vloer moesten doorbrengen. De toch al magere gevangeniskost werd tot water en brood verminderd. De nachtton- nen moohten niet worden geledigd, moesten tot straf dag en nacht blijven staan, zoodat een ondraaglijk® reuk in de cellen heerschte. Dientengevolge werden vele opgeslotenen ziek. De andere ambte naren trokken met den zich gekrenkt ge voelende één lijn, en werkten mede om de gevangenen te „treiteren." De directeur hief de benoeming van een oudste, starost, op, die voor de verdeeling der levensraid- delen te zorgen bad. Hierdoor ont stond natuurlijk groote ontevredenheid; en deze leidde /weder tot nieuwe maatrege len van den cfirëötënr. Totdat ten slotte de gevangenen een „hongerstaking" begon nen. De directeur gaf toen bevel aan de wacht, iederen staker, die voor de vensters of voor de deur verscheen, onmiddellijk neer te schieten. Een der gevangenen werd door een geweerschot aan het hoofd gewond; en als straf daarvoor gaf de directeur last de gcheele groep opnieuw te beknibbelen op levensmiddelen en vrijheid. De moeder van een der gevangenen die van een en ander kennis kreeg, zond een verzoekschrift aan den gouverneur. Het resultaat daarvan was onverwacht. Op last van den gouverneur werden aan de gevangenen pennen, papier en inkt ont nomen, om elke betrekking met de buiten wereld onmogelijk te makendan konden rij zulke dwaasheden niet weder uithalen. Bovendien werd een der gevangenen op gruwelijke wijze afgeranseld. Toen de an dere gevangenen zich daarover beklaagden, gaf de directeur bevel: dat de „politieken" voortaan niet meer alle weken schoon lin nengoed zouden krijgen, maar tweemaal per maand, voorloopig gedurende drie maanden. Aldus geschiedt in het jaar 3909, in de „beschaafde" twintigste eeuw, in Kief. ih het Russische Rijk. Zeven wenken aan hen, die bijdragen voor kranien en tijdschnflen leveren. 1 Wilt ge iets mededeelen, stel dat dan nooit uit, maar zend uw bericht zoo spoe dig mogelijk. 2. Wees altijd kort; u bespaart dan zoo wel uw eigen tijd als dien van den redac teur. Schrijf alleen feiten, 2onder veel frasen. 3. Wees duidelijk, Bchrijf nooit met pot lood en vooral leesbaar, in het bijzonder namen en cijfers. Voorts ziet de redactie liever meer punten dan komma's, d. w. z. hoe korter de zinnen zijn des tc beter is het. 4. Schrijf niet „gisteren" of „heden", maar noem den das en den datum. 5. Knoei nooit in het geschrevenemaakt ge een fout in een woord of getal, sla dan het foutieve woord door en schrijf de ver betering er boven of er naast. 6. Schrijf nooit anoniem. Geen redactie toch zal aan anoniem geschrijf waardo hech ten en dus zijn ongeteekende stukken te voren reeds naar de papiermand verwezen. 7. Ten laatste, de hoofdzaak, beschrijf uw papier nooit aan beide zijden. Een stukje van 40 regels, geschreven op twee zijden van het papier, vereischt meer tijd om te zet ten dan een 100-regelige kopij, éénzijdig beschreven. Het papier kan dan gemakke lijk verknipt worden en het zetten van één zelfde stuk kan door meerder© zetters ge lijktijdig geschieden. Zandtaart. Smelt vier ons boter, giet ze van het be zinksel, laa,t se koud worden en klop ze tot schuim. Klop door do schuimende bo ter drie ons suiker, en daarna één voor één acht groote eierdooiers, verder de gerasp te schil van één citroen, een ons bloem met een ons aardappelmeel, dooreengemengd. Laat het zoo een halfuur staan en roer er dan naar volgorde door het sap van den citroen, een paar lepels siroop van punch of een lepel rum, desverkiezende een lepel gesnipperde sukade en eindelijk het ge klopte eiwit. Doe het in een vorm, die eerst met boter besmeerd en met fijne beschuit moet zijn bestrooid en bak het in den heeten oven één uur of vijf kwartiersoms zachtjes den vorm draaien, maar vooral niet stoo- ten. STOPGOUD. Het geloof heft bet hart naar den He mel maar in de liefde daalt de Hemel in het hart. B y r o n. A Houw liever uw hand af dan iets te ne men wat niet het uwe is. B o e d h a. Haadgevingtn vour konijnenhondus. Geef nooit nieuw strooisel dan nadat de mest verwijderd is. Bestrijk elke maand de binnenwanden der hokken met kalk. Geef nooit beregend, bedauwd, berijpt 1T* of beschimmeld voeder. Als de konijnen in warme dagen liggen te hijgen, beproef dar» of zc willen drinken. Zoek de fokdieren uit; sluit minderwaar dige exemplaren uit. Speen de jongen niet vóórdat ze 6 weken oud zijn. Verkoop niet elk najaar allo volwassen konijnen, een goede voedster kan men 3 en, een goeden rammelaar tot 4 jaar aanhouden. Licht uw konijnen nooit bij de o.oren op. doch bij het rugvel. Martel uw dieren niet; Blacht nooit een. konijn, als gij het niet in één slag kunt' afmaken. - Een flinke maaltijd. Onder do varia van den Groningschen, Volksalmanak komt het volgende contract van een gildénmaaltijd voor: Conditiën 'van de Maeltijd bij Monsr. vAo Someren, den 29 en 30 Juny 1740, aanstaande bestelt voor 34 personen,! en bedongen van ieder Persoon voor' 35 et. eerste dags, dog soo er meer verschijne, daarvoor na quota te vol> doen. 2 Ruiiderbraën op id er tavel een, van 40 pnd. of daaromtrent. 36 kiekens, de helfte van dien 1 gespcckt: 4 schotéls pastijen, op ider tavel twee. 2 verse schinken, op ider tavel een. 2 ekkelschinken 1), op ider tavel eeD. 2 deftige kalvcrlumjes 2), op ider tavel een. 2 schotels met lamvlees, op ider tavel een. Diverse groente en assietten na tijds gelegenheid, yder persoon een geraspte bolle en ander wittebrood, augurken, cap pers, citroenen, dunnebier, coffy en thee water, porcelijn etc., schone servetten- messen-lepels-vorken, kussens en stoven voor de vrouwen etc. Op de tweede dagb. yder persoon bedongen voor 25 stuver. 10 schotels verze vis, op ider tavel 3 schotels met doopvi6 3) en twee met water- vis, gespecificeerd in exellente baars, snoek, aleën en verder beste soort, die er is, met ruim peperwortel en goedé sause. 36 kiekens, de helfte van dien gespeckt. 2 deftige en heerlijke cal ver borsten, op ider tavel een, de overige daagsché runder- braën op ieder tafel een als boven gesegt is. 2 vri8se verse schinken, opnieuw. 2 ekkelschinken, opnieuw, op ider tavel van ider een. Diverse groente, poelen, walsebonen, palaet, etc. chuley etc. in assietten na tijds gelegenheid. Vers wittebrood, als boven gemeld is. Augurken cappers etc. als boven. Schone servetten, messen, vorken, lepels, etc. als de eerste dagh. Dog hetgeene er smiddags overbijft mag savonds wederom geëischt worden, tzij schink en calverluinje, grof brood, witte brood, moostaert, zuiker, etc., te weten zoowel op de eerste als op de tweede dagb, dog de tweede dagh mag geijst worden run- derbraën, schink en cal verborsten. Tan deze conditiën sijn twee gelijkluiden de gemaakt en wederzijds onderteijkent. Nog op dagh van de uitproevinge van de wijn. en bestellinge van de maeltijd gekocht en bedongen 3 Anker beste witte wijn a 20 gl. yder. Anker roode wijn voor 12 guldens. Alle tijdig in vlesscn afgetapt. Op heden geconditioneert. den 18 Juny 1740. (get) J. Amoldi, ©lderman 4). n F. Lantink, overste heuveling. i, O.'Trèviso, jungste dito (get.) Jacob van Somerën. 1) D.z. e:kelhfimmen, op eiken spaanders gerookte hammen. 2) Vermoedelijk het Engelsche loin is len- destuk. 3) Visch, mét saus gestoofd. 4) Deze zijn de old er man en hcuvelingefl van het koopmans- of kramcrsgilde te Gro ningen in 1740.

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 12