LE1B5GH BAGBLAD, Woensdag' 15 December. - Twesds Blad. No. 15282. De mensclielijke anatomie in haar verhoud.ng tot vergelijkende anatomie en on'.w.kkelingsgetchledenis. Hedennamiddag aanvaardde prof. dr. J. Boeke het ambt van hoogleeraar in de ont leedkunde aan de Rijksuniversiteit alhier, met het uitspreken eener rede in het Groot- Auditorium van het Academiegebouw over ,,de menschelijke anatomie in haar verhou ding tot vergelijkende anatomie en ont wikkelingsgeschiedenis." Spr. begon met er aan te herinneren, dat het thans voor de tweede maal in en kele jaren is dat hij hier optreedt om te spreken over het hem opgedragen onder wijs. Hoewel er dus reden zou zijn om een blik terug te slaan op den reeds afgeleg- den weg en het verband te zoeken tusschen dezen en den in de toekomst te bewande len weg, daar heeft hij er toch de voor keur aan gegeven vooruit te zien en zoo wil de hij aan de hand van bepaalde verschijn selen nader bespreken wat de anatomie bij haar ontwikkeling voor nut heeft getrok ken van haar zusterwetenschappen, de ver gelijkende anatomie en de ontwikkelingsge schiedenis, de embryologie. Na in het kort te hebben aangegeven hoe men de eischen, die aan het onderwijs in een bepaald vak kunnen worden gesteld, eerst langzamerhand leert kennen, kwam spr. tot zijn eigenlijk onderwerp. Wie eenig gevoel heeft voor de histori sche ontwikkeling der ontleedkunde staat hier op gewijden bodem. Slechts weinige universiteiten kunnen er zich dp beroemen een zoo hoogen en langdurigen bloei van de anatomie gekend te hebben als Leiden. Gemakkelijk ging zoo toonde spr. met voorbeelden aan oudtijds het bestudeeren van de menschelijke anatomie. Er moesten nog zoovele hoofdzaken ge vonden worden, men tastte, ook wat den groveren bouw van het menschelijk lichaam betreft op vele punten nog zoo in het duis ter rond, dat van een werkelijke vergelij kende anatomie nog geen sprake was. Eerst toen door Cuvier en zijn volgelingen, de beroemde Fransche school van anato men, de vergelijkende anatomie een vaste, zekere basis had verkregen, toen door Carl Ernst von Baer de vergelijkende ontwikke lingsgeschiedenis was geschapen, toen door het meesterwerk van Bichat de grondslag der algem. anatomie van de weefsels was ge legd en Schleiden en Schwann de overeen stemming in den bouw van dieren en plan ten hadden gedemonstreerd, werd ook aan de menschelijke anatomie in engeren zin nieuw leven ingeblazen. Wat hebben nu op den grondslag der evolutie-idee de twee groote. takken van wetenschap, de vergelijkende anatomie en de vergelijkende ontwikkelingsgeschiedenis voor een beteekenis gehad voor de anato mie .van den mensch? Beide wetenschappen vragen naar het waarom der dingen, trach ten .den samenhang der op aarde voorko mende dier- en plantvormen na te gaan en aan te toonen, trachten de langzame ont wikkeling van den eenen vorm in den an deren in hun versohiilende stadiën vast te stellen. Bij beide is op het gebied der menschelijke anatomie de eindvraag: hoe is het zoo wonderbaar fijne en doelmatige samenstel van de menschelijke organisatie ontstaan, hoe heeft het zich uit lagere vor men ontwikkeld, hoe zijn de variaties, le anomalieën, de pathologische afwijkingen van den vorm te verklaren, welke rol speelt daarbij de afstamming van den mensch, of de vraag omgekeerd geeft de bouw van den .mensch een vingerwijzing voor zijn af stamming: „der Ban des Menschen ah Zeugnia für scine Vcrgan-gcnheit?" Beide wetenschappen becogcn hetzelfde doel, beide gaan uit van dcnzelfdcn stel regel, dat slechts uit do voorgeschiedenis van den vorm, de vorm zelf kan verklaard worden. Op geheel verschillende wijze evenwel wordt dit doel nagestreefd. De vergelijken de anatomie vergelijkt slechts volwassen vormen met elkaar. En daarbij wordt een groote factor, de tijd, volkomen uitgescha keld. Wat wij met elkaar vergelijken zijn de eindpunten van eeuwenlange ontwikke lingsreeksen, waarvan wij wel veronderstel- FEUILLETON. De aangenomen naam. 6) Toen steeg hij weer te paard en reed pijl snel terug. Zoodra hij het touw aan net kanon vast had gemaakt, begonnen zijn manschappen te trekken en zag men bet stuk geschut zich snel over de open vlakte voortbewegen. In weerwil van do nederlaag en de bekomen verwondingen, ging er een luid gejubel op, toen graaf Athlyne weer bij de zijnen terugkeerde." Jo's oogen straalden en haar wangen gloeiden. „Wat zegt u er van, vadertje, is dat nu geen mannelijke daad?" En zij laolite blij en gelukkig toen haar vader met haar instemde. „Zeker is het dat. Maar, beste kind, waarom ben je het mij eigenlijk komen vertellen?" „Ik moest het toch aan iemand ver tellen. 't Was to mooi en te heerlijk, om het alleeD voor mijzelf te houden. En ma ma en tante Judith zouden zulk een daad niet zoo op prijs stellen als u. Ook wilde ik u laten zien, dat graaf Athlyne een echte gentleman en daarbij een kranig officier is U hebt altijd een vooroordeel tegen hem gehad," besloot zij met een pruilmondje. „Maar ik begrijp je niet, kindlief. Je hebt dien man nooit gezien. En toch vrees ik, dat je veel te veel aan dat alles denkt. Pas maar op „Geen nood, vadertje. Hij is toch maar een droom voor mij. Hij interesseert me len, dat-zij voor een groot gedeelte min of meer evenwijdig aan elkaar geloopen heb ben, maar waarvan wij het volstrekt niet weten, zeide spr. Slechts in relatief groote trekken kan de anatomische bouw van de verschillende diergroepen en van den mensch vergeleken worden. En toch treffen juist bij deze vergelijking twee feiten tel kens weder den opmerkzamen beschouwer. In de eerste plaats de wondervol harmoni sche ontwikkeling van het menschelijk orga nisme cn daardoor een volledig aanpas singsvermogen aan de meest verschillende omstandighsden, en anatomisch gesproken, een vereeniging van primitieve, niet sterk gedifferentieerde vormen cn kenmerken, zoo, als geen diersoort ons kan aanwijzen. In de tweede plaats treft ons het bewon derenswaardig constante conservatieve van do levende natuur. Het levensprincipe moet, al zullen we ook nooit in staat zijn dien eenvoud te doorgronden, wel zeer een voudig zijn als men ziet, hoe de natuur steeds volgens dezelfde methoden, langs denzelfdon weg, gebruik makend van de zelfde kleine reeks van élementen en orga nen haar verschillende levensvormen boet seert en hoe een eenmaal ingeslagen weg niet wordt verlaten. Zoo zien wij bij den mensch nog steeds organen, zij het dan ook rudimantair aanleggen, dio bij veel lager staande vormen een voor het orga nisme belangrijke rol te vervullen hebben. Hierbij ia het dat de vergelijkende ontwik kelingsgeschiedenis een groote mate van be langrijkheid verkrijgt. Twee grondbeginse len, waarvan het onderzoek is uitgegaan, spelen hierbij een rol cn moeten volgens spr., in dit verband iets nauwkeuriger wor den besproken, wil hst verband tusschen de anatomie en haar zusterwetenschappen duidelijk worden, n.l. de zoogenaamde biogenetische grondwet en hot beginsel van de functiewisseling. Onder het eerste moet. worden verstaan dat elk embryo zijn eigen stamboom beklimt. De ontwikkeling van elk individu is een wedergave in gedron gen vorm van de gradueele veranderingen gedurende de ontwikkeling van die bepaal de soort of dien bepaalden typus, waarvan het individu de eindvorm is, doorgemaakt, slechts min of meer vervalsoht door directe aanpassing van het embryo aan een nieuwe omgeving. Heit grondbeginsel do recapitula tie was niet nieuw. Reeds in het einde van de 18de eeuw werd cr door verschillende onderzoekers op gewezen, dat de embryoncn van hoogere vormen, dikwijs geleken op de volwassen individuen van lagcro vormen (Kielraeyer 1793) Het embryo is op elk stadium van zijn ontwikkeling een gesloten kraeutsysteem, ook bij het begin van zijn ontwikkeling, een complex dat in geheel bepaalde ver houding staat tot zijn omgeving. Bij dc ont wikkeling van het organisme in zijn geheel en van de versohiilende deelen, die het sa menstellen, is elke stap het noodzakelijk ge volg van de voorgaande schrede. De fundamenteele waarde van de reca pitulatie ligt. in de ontogenie, niet in de pbylogenie. Bij elk ontogcnctisch proces volgt do natuur met ijzeren consequentie den eenmaal ingeslagen weg. Een reeks van verschijnselen kan met vrucht tegen het beginsel van de biogeneti sche grondwet in het veld gebracht worden, n.l. de verschijnselen der regeneratie. Na dit nader te hebben uiteengezet stond spr. nog een oogenblik stil bij het tweede hoofd beginsel, dat der functievcrwisseling, clat onafscheidelijk met het evolutiebcginsel is verbonden. Zonder een wisseling in de functie is geen werkelijke evolutie denk baar. Het begrip functiewisseling is door An ton Dohrn het eerst scherp geformuleerd. Volgens zijn opvatting heeft elk orgaan raeerdero functies, een hoofdfunctio cn nevenfuncties. In twee verschillende vor men treedt functiewisseling op, wat spr. uitvoerig met voorbeelden aantoonde, en .meermalen blijkt zij een volkomen raadsel waarbij de ontwikkelingsgeschiedenis zelfs in den steek laat. Wellicht dat de vergelij kende anatomie ons hier nog vormen doet kennen, dio ons den loop van dit evolutie- procos meer begrijpelijk maken, zeide spr. alleen maar. Maak u maar niet bang. Ik zal u eerlijk alles, wat betrekking op hem heeft, opbiechten." „Doe dat, meisje, doe datZoo lang je je vader maar op de hoogte houdt, kan er geen govaar in schuilen." Drie maanden daarna drong Jo ander maal tot de bibliotheek van haar vader door. Ditmaal zag zij er bleek en ontdaan uit en haar oogen waren rood. Weer hield zij een courant in de hand en weer wees zij op een bericht uit Zuid-Afrika. „Lees het me maar liever voor, kind je." Tot antwoord gaf Jo een onderdrukten snik en zei met gebroken stem: „Neen lees u het alsjeblieft zelf. Ik kan het niet. Het doet me zoo'n pijn, zou in elkaar zakken. Ik weet wel, dat het maar een droom wasmaar, o zoo'n droevige droom, die veel te kort heeft ge duurd." En nu las kolonel Ogilvie een verslag van het gevecht aan de Durk-Rivier, waar in zulk een groot aantal Engelschen den dood hadden gevonden in den zich woest voortstuwenden stroom en onder het vree- selijke geweervuur der Boeren. Onder do lijst der gevallenen bevond zich een hem welbekende naam. „Majoor graaf Athlyne, van de Iersche Huzaren." Kolonel Ogilvio stond op, nam een stij ve, militaire houding aan en ontblootte eerbiedig het hoofd. „Een kranig officier! Een wakker edel man. Ik voel voor je, kind. Een droom is een droom, dat is waar. Maar deze droom heeft al een heel treurig slot." Ten slotte zijn betoog samenvattende, zeide spr., dat het zijn streven is geweest aan de hand van eenige voorbeelden te doen zien, hoe eerst de vergelijkende anatomie en de ontwikkelingsgeschiedenis ons tot een werkelijk begrijpen van den ingewikkelden bouw van het menschelijk lichaam hebben gevoerd, en welke grondbeginselen daarbij het onderzoek in bepaalde banen hebben geleid En aldus eindigde spr. alleen de voortdurende combinatie van die twee takken van wetenschap, zal in de toekomst ons meer en meer het hoe en het waarom van dien wonderbaar harmonischcn bouw leeren kennen. Met de gebruikelijke toespraken aan cu ratoren, hoogleeraren, waaronder in het bij zonder zijn voorganger prof. Langelaan en studenten besloot prof. Boeke zijn rede, echter niet nadat hij zijn blijdsohap er over had uitgesproken rijn ouders voor zich te zien zitten, wat aan dezen heuglijken dag voor hem een nog dieper, inniger betee kenis geeft. Gemengd Nieuws. Naar den gewonen loop der dingen zal het niét lang meer duren of do wintervorst komt ons bezoeken met hagel, sneeuw en koude. Hét natuurlijk gevolg is, dat de werkzaamheden, vooral ook op het veld, stilstaan en het losse werkvolk met rijn leegen tijd geen raad weet. Het ergste is, dat er dan niet wordt verdiend. Komt er ijs dan verandert de toestand wel eenigsrins. De ijsclubs trekken dan aan het werk en velen, die anders op de hoeken der straten staan, nemen den bezem ter hand en kunnen nog een aardig daggeldje ma ken. Om die menschen aan het werk te houden is geld noodig en nogal veel geld. Hoe meer leden dus de IJsclubs tellen hoe beter zij aan haar doel: werkverschaffing, kunnen beantwoorden. Laat daarom zooveel mogelijk ieder lid worden van een ijsclub en zich bij een der bestuursleden daarvan aanmelden! ^e Dolft ontstond gister avond halfzes door fel stoken brand in een mandenmakerij aan de Gasthuislaan. Wat brandbaar was aan hét huis ging door vuiu* verloren. Men meldt uit. Rotterdam: De inbraak bij de Schiedamscho Voorschot bank van den heer J. P. v. d. Hin de Tieu- slraat had plaats in den nacht van 3 op 4 December. In beslag zijn reeds genomen de nikkelen cn zilveren horlogesdo gou den horloges echter nog niet. Naar den dief of de dieven wordfc ijverig gespeurd. In do buurtschap het Sport hij Dinxperloo is Zondagavond do 76-jarigo landbouwer B. EL, die van een buurvisitc huiswaarts keerde, to water geraakt en verdronken. Zijn lijk w^rd den volgenden morgen in een sloot geyondèn. Het driejarige zoo n tjo van den adjudant-onderofficier der koloniale reserve B. te Zutfen, viel, terwijl het op de plaats der kazerne Wallen aan het spelen was, achterover in een kuip met heet water. Het kind is aan de bekomen wonden overle den. Een bij h.et agentschap der Nederlandsche Baük tc Leeuwarden aan geboden en gewisseld bankbiljet van f 100, dat valsch bleek te zijn, is zeer kunstig na gemaakt. Het watermerk ontbreekt er niet aan; op het biljet staat de naam gestem peld van een koopman te Amsterdam. De kassier van het agentschap te Leeuwarden twijfelde wel, maar k-n toch niet verkla ren, dat het b:ljct valsch was. De Ne I r- landscho Bank tc Amsterdam hoeft thans het. biljet in bezit. De koopman, voor wicn 't biljet gewis seld werd, is een zeer sol'ed man. Hij weet piet van wien hij het b'ljet ontvangen h-*cfb De v c e n b a a 8 W. H., te Oranje- dorp, in wions woning inbraak heette tc zijn gepleegd, is gevankcl jk naar Assen overgebracht. Hq wordü verda-.ht van valschheid in geschrifte cn verduistering van verschillende geldsommen ten nadccle va.n de heeren Stoker, te Appelscha, voo>* wien hij werkzaam was. Hij had aangifte gedaan, dat hem f 2000 was ontstolen. Toen haar vader een week later in zijn tuin wandelde, zag hij Jo opeens met schit terends oogen en een stralend gezicht op hem toestorinen. „Hij is niet dood, vadertje. Hij is niet dood 1" jubelde zij uitgelaten van blijdschap. „Hij is alleen maar gewond en door de ri vier meegesleept En nu hebben de. Boeren hem gevangengenomen en naar Pretoria gebracht. En daar heoben ze hem in do Vo gelkooi, gedaan. U kunt het hier allemaal lezen in de oourant." Nu raakte kolonel Ogilvio toch uit zijn humeur. Zoolang hij aan graaf Athlyne ken denkon als aan een doode, kon hij zijn heldenmoed bewonderen en hem zelfs de rol, dio hij in hun leven had gespeeld, ver geven. Maar dat telkens veranderen, dat doodgaan en weer levend worden, wat waren dat voor kuren? Dat kwam nu hee- lemaal niet te pas. Kon hij niet dood blij ven, zooals ieder ander rechtgeaard mensch? Hij was nu één keer dood gegaan. Was dat niet gonocg? Jo zag, dat. hij niet gesticht was, maar zij was te gelukkig, om het zich aan to trekken. Instinctmatig voelde zij echter, dat zij het beste deed met heen te gaan. Zij legde de courant dus op zijn knie cn zei rustig: „Dat zal ik maar hier laten, vader Dan kunt u het op uw gemak lezen. Het is heel interessant." Zij wilde wegsnellen. Maar haar vader riep haar terug en zei vriendelijk, maar hoogst ernstig: „Nu vooral geen namen meer noemen, meisjelief." Zij legde den vinger op haar mond, als legde zij een gelofte af van te zullen zwij gen. Toen glipte zij weg. Moord te Aalten. Indezaak van B. R. verdacht van moord op den jon gen Kalberg te Aalten, zijn een paar be langrijke punten ten nadeele van verdach te te berde gebracht. Zooals men weet, be weerde verdachte in geen zes weken een mes in zijn bezit te hebben gehadthans is een getuige gehoord, die verklaart een paar dagen voor het gepleegde misdrijf'het zakmes van verdacht© een oogenblik ter leen te hebben gehad. Verder is een der zakken van de broek, die verdachte op den bewusten avond aan had en welke bereids is in beslag genomen, een groote bloedvlek ontdekt. To Heilbron n, in Duitsoh- land, heeft de politieagent Janus terechtge staan, die beschuldigd werd, als melkkcur- meester, de onderzochte melk aangelengd en bij daaruit voortgekomen processen meineoden begaan te hebben, «.anus kreeg een premie voor elk geval van vervalsching, dat hij aanbracht. De g:zworenen verklaar den, dat Janus zich in elf gevallen aan ver valsching van de melk en in negen gevallen aan meineed bezondigd had. Het hof ver oordeelde hem tot tien jaar tuchthuisstraf Door overstrooming van de Irvine in Schotland de rivier was door zware regens gezwollen is een kolenmijn van de Carprington-maatsohappij ondergc- loopen. Van de zestien mijnwerkers, die be neden waren, zijn er tien verdronken. Eonige dagen geleden werd gemeld, dat het stoomschip „Vlug" uit Am sterdam in de Oostzee de bemanning had gered van den Deenschen schcener „Ros- ka". Aan „Politicken" vertelt kapitein Petersen van de „Roska" lioo dat is ge schied De „Roska" was met een lading hout on derweg van Kotka naar Londen en word in de Oostzee door een orkaan, overvallen. Het schip kreeg een lek, pompen hielp niet en men heesch do noodvlag. De schoener kreeg gedurig zeecn over en ten laatste dreef hij op zijn lading. Verscheiden, stoom schepen kwamen in de buurt, o. a. de „Tord" uit Stockholm, dio do „Roska" op sleeptouw trachtte te nomen, maar dat mis lukte. Een boot uitzetten kon niet wegens de wild bewogen zee, en zoo zotte de „Tord" haar reis voort. Iets later het was de ochten.d van den 5en kwam een groot stoomschip in zicht. Men zag van den schoener, dat het schip een boot trachtte uit te zetten, maar het ging niet cn ook dat. schip zette do reis voort. Men begon het aan boord van de „Roska*' benauwd te krijgen en do man schappen bonden zich aan het want vast. De schoener dreef al meer naar do Zweed- schc kust. (hij is gestrand bij Smvge Hok) en redding leek niet meer mogelijk. Toen stevende er weer een stoomschip op dc Roska" af. Het bleek do „Vlug" (van do Stoombootreederij „Baltic") uit Amsterdam. Kordaat streek men er een boot, homand met den len stuurman en drie matrozen, cn met een groot gevaar lukto het hun dc heele bemanning van de „Ros ka" behouden aan boord van de „Vlug" te brengen. Kapitein Petersen had geen lof genoog voor de fl;n.ke zeemansdaad van de beman ning van (le „Vlug." Hii prees ook ten zeer ste den Noorschcn gezagvoerder kapitein Börvik, die do schipbreukelingen goed liet verzorgen. De „Vlug" zette lien te Reval aan land. Volgens het Hongaarsche blad „Budapcsfi Hizlap" moet in Hongarije een koning gekozen worden. Heden zou de oude Zigeuner-koning kroon en schoptcr aan zijn opvolger overdragen. De preten dent van de Zigeuner-kroon, Paul Rascli Racz, is een gevierd vioolspeler in een der grootste Zigeuner-kapellen. Zijn vader was ook koning en nir wil de zoon zichzelf de kroon op het hoofd zetten zonder de for maliteiten der kroning te willen mcemor ken. Daartegen komen verschillende Zigeu- ner-grooten in opstand en rij hebben Racz uitgedaagd zijn recht op de kroon met de viool in de hand te bewijzen. Een riool- wedstrijd zal dus heden plaats hebben en de jury zal uitmaken, wien de kroon der Zigeuners toelcomt. Dooreen Londonsche recht- bank is de bookmaker Th. H. Dey vcroor- IV. Do zoogenaamde „Vogelkooi" te Pretoria was het gebouw, waarin de door de Boeren gevangengenomen Britsche officieren ge durende het tweede kwartaal van het jaar 1900 verblijf hielden. Het; was cr niet weelderig ingericht. Maar zij, die gedwon gen waren zich hier op te houden, tracht ten het zich hier zoo behaaglijk mogelijk te maken en hadden een stilzwijgende over eenkomst gesloten nimmer te zullen klagen. In het begin van Mei zaten twee man non rustig met elkaar te praten. Zij waren in den tijd, dien zij hier te zamen hadden doorgebracht, goede vrienden geworden. In de laatste vior weken was er haast geen onderwerp van eenige beteekenis, dat zij niet met elkaar hadden beaproken. In het begin was er natuurlijk niets, dat hen zoo interesseerde als de oorlog en alles, wat er betrekking op bad. Zij waren vol hoop. Want ofschoon er zes maanden van onop- houdelijken tegenspoed achter hen lagen, twijfelden zij niet of de tijd en generaal Roberts zouden de overwinning brengen. Ofschoon dit onderwerp hun dus onuit puttelijke stof tot conversatie opleverde, kwarnen er toch, toen zij elkaar beter leer den kennen, ook wel andere aangelegenhe den op het tapijt, In den laatsten tijd be gonnen zij zoo nu en dan brieven van huis to krijgen. Zij waren natuurlijk door de handen van den censor gegaan en droe gen daarvan het stempel. Maar dc gevan genen hunkerden zóó naar nieuws van wel ken aard ook, dat iedere brief welkom was rn in zekeren zin algemeen eigendom werd. Zelfs uit de intieme brieven van vrouwe- Anno 1909. deeld tot 50 pd.st. boete en de kosten, om dat hij te Middelburg een kantoor houdt, waar geld wordt ontvangen voor wedden schappen. In t* eieren hebben aanhoudend» sneeuwbuien het verkeer onireduenl. Verschil lende tieinen zijn ingesneeuwd, buurtspoor wegen onbery ibaar, internationale tremen met eenige uren vertraging le Munriieu aangeko men. In Munchen zelt moest de Li am gisteren haren dienst inkrimpen. Het Russische stoomschip „Lucy," dat j.l. Zaterdag tc Helder werd binnengebracht, is door duikers onderzocht en zeewaardig bevonden. Er loopen geruchten, dat er to Jalta, in Rusland, aan boord van het Keizerlijke jacht, de „Standart", twee bom men zouden gevonden zijn. De waakzaam heid der politie is in de laatste dageD weer aanzienlijk verscherpt. In tnl van plaatsen worden huiszoekingen gehouden, («veral zoekt men naar verdachten. Op bloot© ver moedens worden de mensch n »n hechtenis genomen on niet allen zijn zoo gelukkig to kunnen bewijzen, dat ze onschuldig zija. De Doema afgevaardigde, die onlangs bij de arrestaties op groote schaal tc Kief in hechtenis werd genomen is weder op vrije voeten gesteld. Volgons berichten uit St.-Petersburg ne men de terechtstellingen in Rusland in do laatste tijden weder op onrustbarende wij ze toe. In de maand November ia het aan tal terechtgesteJden aanzienlijk hooger ge weest dan in vorige maanden. Er wordt- och ter van ambtelijke rijde groote geheim zinnigheid betracht in deze droevige zaak. Men doodt in stilte en er wordt voor ge zorgd, dat de pers het juiste cijfer der terecbt-gestelden niet te weten komt. Dis bloedige justitie der Russische krijgsraden staat onder hoogo bescherming. Alleen in de laatste week van November moet het aantal terechtgestelden in verschillende plantscn niet minder dan 48 bedragen heb ben. Internationale huwelijken. In de Vereenigde Staten 19 er belang stelling voor het feit, dat een bekend Llon- gaarsoh edelman, graaf 'Sigray, binnenkort in het huwelijk zal treden met een dochter van een der rijkste ijzermngnnten in do Vereenigde Staten. Do naam van de a.s. gravin Sigray is niet bekond. Wel wordt reeds gemeld dat zij op den dag van haar huwelijk 100,000,000 gulden cadenu krijgt van haar vader. Dit a-a. huwelijk is bedisseld door gra vin Szechenyi, van zichzelf een juffrouw Vandcrbilt. ToBismarokk tic, in Duitse h- land, hebben gauwdieven 's nachts de ge meentekas leeggehaald, nadat zij dc kluis openg-.broken hadden. Zij vonden er 24,000 mk. in aan baar geld, oen spaar bankboekje van de gemeente waarop 1300 mk. staat, en verder spaarbankboekjes van ambtenaren en coupons van effoctcn ten bodrage van 120,000 mk. Do gemeente is tegen inbraak verzekerd. De nachtwacht* dio do gemeentekas had to bewaken, schijnt vast geslapen te hébben. Een paar maanden geleden ontmoette een rijke Brazilinansche dame, mejuffrouw T., te Marienbad een Duitsche ondorwijzeres, dio zeide Elisabeth Wherfritz te hceten. Zij sprak aoht talen waaronder Japansch. Juffrouw T. nam Elisabeth in haar dienst-, nam haar mee naar Parijs cn was zeer mot haar ingenomen. Totdat Eli sabeth op oen goeden dag verdwenen was mét juweclen van juffrouw T, tot een waarde van 80,000 franken. Er 'werd een onderzoek door de politie ingesteld, dio Elisabeth na reisde van Parijs naar Lon den en van daar naar Barcelona, Milaan, Turijn, Monaco, Nico. Endelijk in Rome werd zo gepakt, waar zo onder den noanJ van Yolande Wh er vertoefde. Het schijnt eon boroep8dieveggo ts zijnook in Enge land moet zo terechtstaan voor een diefstal, die zo daar in 1908 gepleegd heeft. Ze is 52 jaren oud. Volgens oen bericht uit Konstantinopel zijn eergisteren to Adana vijf en twintig personon, die aan de moor den hadden deelgenomen, terechtgesteld. lijko familieloden werden dio gedeelten, welke betrekking hadden op onderwerpen, dio hen allen interesseerden, aan de ande ren voorgelezon. Vandaag ging het gesprek voornamelijk, over Athlyncs persoonlijke aangelegenhe den. Hij was bezig zijn toekomstplannen uiteen te zotten aan zijn vriend, kapitein Vachell, van de Yeomanry, toen dezo bern. plotseling in de rede viel „Zeg eens even, Athlyne, ik rncot jo toch iets vragen. Ben jc getrouwd?" „Wat? Ik getrouwd Lieve hemel kerel, boe kom je daaraan?" „Zeg dat wol! Je hebt nooit iets gedaan of gezegd, waaruit ik het kon afleiden. Maar toch wilde ik het jo vra3en. Jo moet het mo niet kwalijk nemen. Ik heb er mijn bijzon- dero redenen voor." „ïk denk cr niet aan het jo kwalijk te nemen? Hoe kom jo daar bij? Maar waar om vroeg jo het me?" „Dat zal ik je vertellen. Maar het is een heel teedcre kwestie en dus wilde ik eerst het zekere voor het onzekere nemen. Dat is verstandiger." Athlyne luisterde met aandacht. „Hoor eens, Vachell, dat wordt inte ressant. Ga door 1 Ik brand van verlangen te weten waar jo naar toe wilt." De ander aarzelde en zei toen plotseling: „Jo hebt dus nooit een huwelijkscere monie of iets van dien aard doorgemaakt? Ik vraag jo werkelijk vergiffenis voor dio vraag." (Wordt vervolgd.).

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 5