N* 15266 "Vrijdag 26 November. A0. 1909. (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. TER WILLE VAN HET KIND. FEUILLETON. Üos© Marie. M&BLAD PBL*S DER ADYERTENTIENs Ven I6 regels ƒ1.06. Iedere regel meer 0.17$, Grootere letters naaf plaatsruimte. - Kleine edvertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor bet ineassesren wordt/" 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden l l l f 1.10. Belten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sjjn 1.30. Franco per post1.65. De Havenmeester fce Leiden brengt tor kennis van heeren Reeders te Katwijk, dat er in Leiden geen ligplaatsen meer beschik baar zijn voor loggers en bommen. De Havenmeester voornoemd, J. ROMANESKO. Leiden, 26 Novembor 1909. Het ia nog maar weinige jaren geleden, dat de heerlijke klank der woorden ,,naar buiten" sleohts bekend was aan ben, dio bohooren tot de zoogen. bezittende klasse. De meeste menschen en kinderen, wier go- zondheid ten gevolge van aanleg en levens omstandigheden er treurig aan toe was, verkeerden toen nog in de droevo noodza^- kelijkheid te traohten gezondheid en levens kracht te heroveren in bedompte, vochtige» soms overbevolkte woningen, veelal in nauwe stegen en gevoed slechts met brood en aardappelen. Voor do kinderen, de zwakken, de ziekelijkcn, is in dit opzicht gelukkig een betere tijd aangebroken. Toen maar eenmaal een paar echte kindervrien den een proef hadden genomen met liet naar buiten sturen van arme, zwakko kinde ren, en de resultaten uitstekend waren, toen heeft met verwondcrlijko snelheid de idee der gezondheidskolonies warme vrien den gevonden, dio met woord en daad trachtten de verwekelijking er van mogelijk te maken. En dat de idee thans verwezen lijkt is, daarvan zijn de bewijzen voorhan den. Wie toch heeft ze niet gezien, de groepen van kinderen, soms zwoegend onder den last van hun miniatuur-koffers onder leiding van een heer of dame, op weg naar het station en„naar buiten" Zoo stroomen zo toe uit alle oorden van het land, de kleine bleekneusjes, dio o.a. in de kolonies van het „Centrnal Genoot schap voor kinderherstel lings- en vacantie- kolonies" komen zockon de kracht en oct weerstandsvermogen, zonder welke de meesten van hen het onherroepelijk zx>uden afleggen tegen de vele vijanden, dio hun gezondheid bedreigen. Het is oen genot de kinderen te zien trekken „naar buiten," maar heerlijker is het om bij fce wonon, hoe een verblijf van vier weken in do zon en de zuivere luoht, in een frissche gezonde omgeving, waar voor reinheid en rust, voor vroolijkheid, zorgeloosheid en eenvoudige, versterkende voeding wordt gezorgd, den tengoren vaak ouden gezichtjes 'n gezonden blos kan geven, de oogen doet glinsteren als echte kinderoogcQ en 't gewicht en den levenslust doet toenemen. Wie het zelf heeft bijgewoond, hoe zoo betrekkelijk wei nig verplegingskostcn de zwakke kinderen der armen kunnen doen opleven en aanster ken, wie beseft hoe onberekenbaar groot de invloed is, dio daarvan uit kan gaan op ons volk, die neemt zich voor niet te rusten voor het zoover is, dat al l e zwakke on ziekelijke kinderen van arme ouders dea zomers dit reisjo ,,naar buiten" kunnen maken. ,,Maar," zoo zult go misschien vragen, „hebt ge dat daii nog niet bereikt, nu zoo vele warme vrienden van het Centr. Gen. overal in ons land aan het werk zijn?" En ge hobt gelijk dat zeer veel i s bereikt. De vrienden van het Centr. Gen. hebben veel, zeer veel gedaan en het gevolg is ge weest, dat het Centr. Gen. door zijn afdeo- lingcn bestormd is met aanvragen voor plaatsing hunner kinderen en verreweg oe meesten dier kinderen zijn geplaatst. Maar velen van hen heeft het G. helaas moeten afwijzen en honderden zal het moe ten afwijzen uit plaatsgebrek. Is het niet zonde en jammer, dat zoo vele onge zonde kinderen, voor wie de verpleginskos- ten aanwezig waren, hebben moeten thuis blijven? In 1905 werden door het C. G. 33 kinde ren verpleegd, in 1909 groeide het aantal tot 261, in 1907 tot 551, in 1908 tot 861 en in 1909 tot 1250 kinderen. In 1910 wordt een tekort van 500 plaatsen verwacht. Het is een tweede eigen koloniehuis dat het C. G. behoeft, een ruim zonnig gebouw, dat het mogelijk zal maken den volgenuou zomer alle kinderen te plaatsen waarvoor verpleegkoeten aanwezig zijn. Dit huis moet van den zomer gereed zijn. Hiervoor is noodig f 70,000. Op verzoek van het C. G. heeft zioli, even als in vele andere steden, ook hier te Lei den een sub-oomité gevormd, om geld bijeen te brengen voor het beoogde doel. Verschei- dono jonge dames hebben zich bereid ver klaard het geld in fce zamelen en spoedig zal hiermee eetti begin worden gemaakt. Wie wil helpen het doel te bereiken? Wie wil een steen of een aantal steenen bijdra gen voor dit groote gebouw. Ook de klein ste bijdrage aal dankbaar aanvaard worden. Oivders, wier kinderen den heerlijken klank van do woorden „naar buiten" kennen uit ervaring, doet wat in uw vermogen is om de leus te helpen verwezenlijken: „alle arme bleekneusjes naar buiten Het sub-comité té Leiden. J. ALMA, Presidente. M. VAN DER VLUGT, Secretaresse. Leiden, 26 November. In verband met achterstaande adver tentie vestigen wij de aandacht op het concert, dat a.s. Zondagavond in het Volks huis gegeven wordt. Het programma be staat uit quartetten, duo's en solo's voor vrouwenstemmen onder leiding van Hen drik van Oost. Men weet dat de prijzen der programma's toegangsbewijzen van 10 en 20 cent teruggebracht zijn op 7$ en 12$ oent. Het bestuur van den Ned. Bond van Boekbinderspatroons besloot in zijn verga dering van gisteren definitief tot het op richten en doen uitgeven van een vakblad, tovens Bondsorgaan. Met een uitgevers firma is daarover een contract afgesloten Een commissie van Redactie en toezicht werd in het leven geroepen, waaraan een aantal medewerkers bereids hun steun hebben toegezegd. Tevens is voor deze com missie een reglement vastgesteld. Zoo eenigszins mogelijk zal het orgaan in de eorsto week van Januari 1910 verschijnen. Medegedeeld werd, dat ook te Leiden een Boekbinders-patroons-vereeniging werd opgericht, die zich bij den Bond heeft aan gesloten. Voorzitter daarvan is de heer A. P lianen. Ook te 's-Hertogenbosch worden ernstige pogingen aangewend om tot organisatie té komen. Voor het exameni in de wiskunde la ger onderwijs is gisteren te 's-Gravenhago geslaagd de heer 8. Roos jen, van Aals meer. Z. K, H. Prins Hendrik nam Donder dag en Woensdag als gast van graaf van Bontinck van Middaohten deel aan een drijfjacht in de Havikkewaard, onder De Steeg. Do Prins heeft op het kasteel Mid daohten overnacht. Een resolutie van den Minister van Fi nanciën bepaalt, dat door het vervallen van het tractaai van 19 April 1884 Fransche onderdanen geen aanspraak kunnen maken op behandeling als onderdanen der meest begunstigde natie. De rijksopcenten kunnen derhalve op de aanslagen in de bedrijfsbelasting van ge- noemdo onderdanen tot het volle bedrag worden geheven. Zoo zal dus door Fran sche handelsreizigers in bet thans loopondo belastingjaar verschuldigd zijn een bedrag van f 16.50 in hoofdsom en opcenten. De Gedeputeerde Staten dor provincie Groningen hebben besloten aan de Pro vinciale Staten voor té stellen, vanwege de provincio oen grondig onderzoek te doen instellen nopens de weaschelijkheid der op richting eener groot© provinciale electri- sche oentrale tot levering van stroom voor het aan té leggen uitgebreide not van tram wegen door d« geheele provincie, voor de electrisohe verlichting der dorpen en ste den en voor de klcin-industrie cn den Landbouw. Door den architect K. M. Kuyk te 's-Gravenhage werd heden aanbesteed: het bouwen van oen schoolgebouw met gym nastieklokaal en conciërgewoning voor de Ned.-Herv Gem. te 's-Gravenliage op eon terrein gelegen aan de Ferdinand Bol straat. Laagste inschrijvers: W. Nieuwen- huizon, Den Haag, voor f 81,255. Cp Zondag 28 November zal de predik- beurt in de kapel ten Paleize Het Loo wor den vervuld door professor dr. Valeton, hoogleeraar to Utrecht In een gis ieravond té Amsterdam ge houden vergadering v$n de Beurs voor den Diamanthandel werd met 365 tégen 40 stem men een motie aangenomen, waarin de ver gadering het hoogste vertrouwen in het be stuur uitspreekt. Mr. F. Uytteribogaart. president der Reohfcbank te Tiel, heeft tegen 1 Januari a.8. eervol ontslag aangevraagd. Tor voorziening in de vacature van leeraar in de oudo talen te Zwolle, ont staan door het overlijden van mr. dr. W. F. Kaiser, worden door curatoren van het gymnasium aldaar aanbevolen: 1. dr. W. H Chr. van Esveld te Hilversum, 2. Fred. Muller Jzn. te Utrecht, en 3. dr. M. Engers té Hilversum. De benoeming cal a.s. Maandag plaats hebben. Men meldt ons nit Zutphen: Naar uit Zutphen wordt gemeld, heeft mr. J. L. A. Sfcolk, rechter in de Arrond. Rechtbank al daar, aan H.M.de Koningin een verzak om eervol ontslag uit die betrekking inge diend. Men meldt ons uit AmsterdamOp de Jprichtingsvergadering van den Alg. Nei. Ambtenaarsbond, welko is vastgesteld op 12 December a. e. zal door den voorzitter G. J. A. Smit Jr. een inleiuing gehouden wcr den over: a De noodzakelijkheid van een Algemee- nen Ned. Ambtenaarsbond. b. Het standpunt dat dezen Bond moot innemen. o. Zijn verhouding tot de bestaande or ganisaties van ambtenaren. Voorgesteld zal worden het uitgeven van een vakblad cn aansluiting bij bet Ned. Verbond van Vak- vereenigingen, terwijl torens de verkiesing van een redacteur en het hoofdbestuur moet plaats hebben. ,,Het Volk" meldt, dat de herstem ming tusschen mevr. Roland Holst en Her mans om een lid van het partijbestuur der S.-D. A.-P., tot resultaat had, dat Her mans gekozen is. De gewone audiëntie van den minis ter van justitie zal Maandag 29 November niet plaats hebben. AARLANDERVEEN. Bij de gisteren go- houden verkooping van wei- en hooiland, van de erven Heemskerk, ten overstaan van de notarissen mr. 0. v. d. Lee, té Aarlon- derveen, en v. d. Heiden, te Mijdrecht, was koopster van per ^el 1, de R.-K. Kerk té Aarlanderveen voor de som van f 15,125; terwijl perceel II werd opgehouden op f 1810. ALPHEN. In de gisteravond gehouden bestuursvergadering van den Verbondsring „Rijnstreek" onder voorzitterschap van den heer H. P. Fortgens, te Hazerswoude, werd o.m. besloten de 30e algem. ringverga- dering te houden op Dinsdag 21 Deo. as., in „Conoordia", alhier. HAARLEMMERMEER Do vereeniging „Eensgezindheid" té Nieuw-Vennep gaf in café Stapel, een voordrachtavond en wel de eerste in dit seizoen. Als declamators traden op, gebr. Boes- nach uit Rotterdam. Door het publiek is er den geheelen avond hartelijk gelachen. Voor de Nationale Militie, lichting 1910, bedraagt het door deze gemeente te leveren aandeel 60 man, waarvan 42 tér volledige en 18 man tot korte oefening zul len worden ingelijfd. HILLEGOM. Ter gelegenheid van haar vijftien-jarig bestaan gaf de Hillegomsohe „Harmoniekapel", directeur de hoer J. D. Schouten, gisteravond in de concertzaal „Het wapen van Friesland" een feest- concert met bal. Een gonotvoUo avond was het. Bij de verkiezing van drie Notabelen der Ned.-Herv. Gem. werd on de periodiek aftredende heoren F. W. Vlotman, J. van Til Rz. en J. van Til Jz.. met respectieve lijk 175, 171 en 123 van de 192 uitgebrachte geldige stemmen als zoodanig herkozen. Op den heer D. Moolhuyzen werden 73 stemmen uitgebracht. LISSE. Do zwarte laan zal ook worden bebouwd en wel mot een achttal flinke werk manswoningen voor Tokening van den heer G. van dor Mey, bloemist alhier. Aanne mers zijn do boeren Van Homert ea Mar seille, alhier. De eerste houtveiling op het land- good „Veononburg-Elsbroek" is goedkoop go- gaan, zoodat er voel koopen worden inge houden. Gieteren- cn Woensdagavond gaf do toonoelvereoniging „Nut en Genoegen" goed geslaagde uitvoeringen in het hotel „De Witte Zwaan", voor haar kunstliovcndo lo den on donateurs. Hot aantal begunstigers dezer Tooneelvoroeniging noemt stcods toe, reden waarom het bostuur zioli genoodzaakt zag op twee avonden eon uitvoering té ge ven, wilde men hun ten minste een fatsoen lijke plaats bezorgen. Dit feit zegt genoog; namelijk, dat hetgeen dozo Vereeniging in don loop dor tijdon heeft gepresteerd, do sympathie wegdraagt van het publiek. Door den Voorzitter dozer Vereoniging, den heer H. van Hage, werden do aanwe zigen op beide avonden van harte welkom gohocton en tevens werd hun dank gezegd voor de sympathie cn den steun, die zij, zoo ruimschoots geniet. Ditmaal is op beide avon den opgevoerd hot drama in 7 taferoelen: „De Vadervloek, of misdaad en wroeging". Hot spel der hoofd vort oikers was zeer goed, en ook de mindere rollen werden good ver vuld. Een hartelijk applaus viel don spelers fcm deel. Daarna werd door den heer P. Vrijburg nog opgevoerd een komische solo-scèue, ge titeld: „Eon bekroonde komiek." De voosv draoht word har tol ijk toego.uioht. Tot slot kregon wij te zien en te hooren.: „Er is een dubbeltje verloren" groote spco- taclo-ensem blo-scène, door het gohoele gezel schap. Daarna bal. Dozo 21ste uitvoering is in alle opzichten, uitstékend geslaagd. NOORD WIJK. Gisteravond vergaderde de aid. Noord wijk der Algemeeno Vereeni- ging voor Bloembolloncultuur in café „Flora". Nadat de voorzitter, de heer L. A_ Prins, do vergadering geopend had, worden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. De opkomst ter vergadering was nog magerder dan de vorige maal Tot nieuwe leden der afdeeling werden aangenomen de heeren W. Beijk, A. Dobbe Cz. on Karei F. Beretta; tot lid-leerling: G. C. Alkemado W.N.zn. Tot oandidaton voor hot hoofdbestuur worden gekozen: in de vacaturc-E. H Kruijff Lz. do heer G. Vlasveld, van Sas- senhoim; in de vacature-G. van der Veld, de heer J. L. Veldhuijzen van Zanten, fce Lisse. Bij do behandeling van den beschrijvings brief voor do 119do AJg Verg., dio Maan dag 13 December a. s. te Haarlem gohou- den wordt, voerde men weinig discussie punt 7, voorstel van hot hoofdbestuur, om alsnog 500 beschikbaar te stellen op den dienst van 1909, ton behoeve der inzending op do Berlijnsche tentoonstelling, April 1900, droeg de goedkeuring der vergade ring weg. Ook de bogrooting voor 1910 ging vlot onder den hamer door. Tot afgevaar digden werden gekozen de heeren L. A. Prins en G. J. G. van Parijstot plaats vervangers de heeren J. Braun en N. M. Alkemade. Naar aanleiding van een op merking van den heer N. M. Alkemado, dat in hot landbouwverslag der twee laatste jaren omtrent den stand van het gewas a Noordwijk en omstreken niet overeen komstig de waarheid was gerapporteerd door den betrokken landbouwcorre^pondent, ontspon zioh een nogal landurigo discussie.) 84) „Dat komt van mijn vereering voor het schoone", antwoordde zij onverschillig. „Het komt or niet op aan; afleeren doe ik het toch niet." Zij kreeg haar elegante portemonnaie en zij wilde haar verlies betalen. „Waar denkt u aan; het was toch maar een grap." „Een grap? Niet dat ik weet en ik ben gowend aan mijn verplichtingen te vol doen." „En u denkt, dat ik dat gold van u zal aannemen?" „Natuurlijk, want het is mijn recht u mijn schuld te betalen. Ik sou niet weten waarom ik me iets door u zou laten schen ken". Dat was dc voorname vrouw weer, dio precies wist wat zij wilde en die geen tegenspraak duldc. Ebersdorf zeide: „Welnu dan, uw wil geschiede, maar ik heb er een conditie bij." Mevrouw von Siegen wilde wat drinken en Ebersdorf haastte zich aan haar weusch te voldoen. Hij was steeds beleefd tegen dames, ook tegen oude en stond daard or bij allen in een goed blaadje. En dat moak- te hij zich nu ten nutte. „Mevrouw," smeekte hij met een onwe- derstaanbaar vleicndo stem, „wil u mij de eer aandoen, na dezen inspannenden mid dag een kleinen dienst van mij aan te ne men. Ik voel mij tegenover u verplicht. Uw geleide heeft mij geluk aangebracht, en ik zou dat gaarno willen vergelden. Wat zou er u van zeggen, als wij eens naar Dressei gingen „Neen, mijn waarde Ebersdorf, dat gaat helaas niet," antwoordde de oude dame, „ik heb vanavond mijn partijtje." „Kan u dat niet veranderen? U zoudt mij zeer verplichten?" „Onmogelijk, beste vriend, onmogelijk. Een anderen keer zou het nog mogelijk zijn, maar vandaag beslist niet." Wolf zuchtte en keek Rose Marie eens aan, die stil naar haar bloemen keek, als ging haar de geheele zaak niet aan. „Dus ben ik voor de rest van den dag tot alleen-zijn gedoemd," zeide hij e nde- lijk, maar ook daarop antwoordde Rcse Marie niet. Zij kon evenwel niet verhin deren, dat de oudo dame, die zich dcor haar naar huis liet brengen, uitvoerig baar deelneming met Ebersdorf betuigde en zoo onwillekeurig bewerkte, dat haar gedachten van hem vervuld waren. „Dan zeggen de menschenzeide de oude dame, „les extremes se touchenfc. Maar in het huwelijk moet dat toch niet waar zijn. W t heeft Ebersdorf aan zijn vrouw? Alleen al haar gezicht moet zijn goed humeur bederven, en wanneer hij baar eens noodig heeft, is zij ziek. Hij had beter verdiend, die arme Ebersdorf, die van top tot teen ridderlijk is en die moet dulden, dat zijn eigen vrouw, de positie, die hij zichzelf heeft geschapen, ondermijnt. Dat komt van die ongelijke huwelijken! Hoeveel betrr zou jij voor hem gepast hebben." Een kwartier later ging Rose Miarw do straat uit, waarin mevrouw von Siegen woonde, en vond tot haar verbazing op den hoek Ebersdorf, die daar bedaar! heen en weer liep. Hij kwam naar haar ttoe. „U hebt mij lang laten wachten." „Wachten? Dat wist ik niet. Wie heeft u gevraagd hier te blijven? Ik dacht, dat u al lang weg was." „Dat was ook wel mogelijk, maar ik kon niet gaan. Het was als werd ik hier vastgehouden, als moest de dag van heden mij nog wat verrassends brengen, nadat bij zooveel beloofd heeft." Rose Marie keek hem verwonderd aan. Het trof haar, hoe knap hij er uitzag, en zij. dacht aan de woorden van mevrouw von Siegen. „Hebt u nog nooit zoo'n schooljongens achtig verlangen in u gevoeld?" Rose Marie lachte. Eerlijk gezegd, dat voel ik heel vaak in me, wanneer ik me verveel." „Bijvoorbeeld vandaag." „Ja, van avond bijvoorbeeld. Papa. is naar een heerendiner bij den minister van Oor log. Dan komt hij altijd laat thuis." „Geef mij dan nog een paar uren. Di neer met mij ook zonder een chaperonne. Heeft freule von Gilfach die noodig?" Rose Marie keek ernstig. De kale boomen in den Thiergarten stonden voor haar; er hing een nevelige luoht, frisch; alles westc haar op nog niet naar huis te gaan. Fn Ebersdorf speelde met succes. Hij. ont hield zich van allerlei complimenten, waar mee hij ander8 haar placht te overstelpen; hij deed als een goed vriend, in wiens ge zelschap zij wel eens yrat buitengewoons mocht wagen. „Eertefc gaan we een uurtje rijdeti en dan naar DresseL Ben ik niet meermalen in uw gezelschap gezien?" En Rose Marie stemde top. Wel mot het onbehaaglijke gevoel, dat zij boter zou doen te weigeren, maar toch ook met dat bewust zijn van souvereiniteit, dat ai haar hande lingen, ten minste in haar oogon ken merkte. Tegenover Ebersdorf bleef zij toch altijd de dochter van zijn generaal en dat gaf haar een gevoel van zelfbewustheid. Zij bewees hem eer en hij had die rich slechts waardig te toon'-i. Ook medelijden had in vloed uitgeoefend op haar besluit. Zij wil de hem niet verbannen tot de ongezellige huiselijkheid met een zieke vrouw, die zij zooevon nog beklaagd had. Zij vroeg al leen maar, toen zij in een rijtuig stapte: „Wat zou uw vrouw zeggen, als zij ons nog uitgaan zag?" „O, niets, rij is nice als andere vrouwen. JaJoerschheid kent rij niet; ook is zij niet kwalijk-nemend. Wan neer zij maar eens eenmaal goed boos op mo werd, dan zou ik althans niet dat nare gevoel hebben, altijd do egoïstische tiran tegenover haar te moeten zijn. Ik meen het wel goed met haar, maar 'j zelf maakt me zoo." „Arme Ebersdorf, ik heb medelijden met je. Lahnstein..." „Och, Lahnstein is een geluksvogel, wien alles gelukt. Zijn naam moet je niet noe men." „Efoudt je het voor zoo'n groot geluk, dat ik iemands vrouw word „Voor een onuitepi -elijk geluk.' „Dat w eet ik toch niet. Wanneer ik be ter was dan ik ben, had ik hem naar Sed- din moeten volgen en niet hier op rijn over plaatsing wachten." „Dat offer zou to groot geweest zijn. U, in een provinciestadje..." „Ja, een offer zou hot goweest zijn, en ik voel me niet bijzonder aangelegd om of fers te brengen. Het woord alleen verveelt mo al; het wekt in me eon sombere voorstel, ling van allerlei onaangename dingen, die men zoo kalm mogelijk moet opnemen, hoezeer het dan wel eons tegon bet eigen gevoel strijdt, hotwelk er toe dringt een ander aangenaam te zijn. Ik weet zeker, dat ik mij nooit vrijwillig zal opofferen, maar mij altijd tegen alles cal ver ze.', ten, wat mij onaangenaam is. Men heeit mü op een onverantwoordelijke manier verwend en i'c kan er weinig aan doen, dat i: zoo geworden bon. En du had ik vandaag Fo- dor moeten schrijven, die natuurlijk ver langt naar een brief van mij- Maar altijd schrijven is ook vervelend. De gedachte, dat het gebeuren moet, werkt al verlammend op mij cn verstikt ieder gevoel van harte lijkheid." Wolf zuchtte. Zij waren nu door de Bran denburgerpoort Onder de-Linden gekomen., De lantaarns brandden al, men behoefde niet bang te zijn herkend te worden. Daar-» aan dacht rij ook eigenlijk iet. Op het oogenblik, waarop hij haar een arm bood, verlieten vier officieren bet res taurant en koken nieuwsgierig naar het paar. „Het waa Ebersdorf,'" teido von Langen. „Nu, die neemt het er van. Wie was er bij hem? „Naar de groote to oordeelrn, Nelly va» de Friedrich Wilhelmstadt." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 1