15265 I>on<ler<1 ag; 35 November. A0. 1909. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering Yan §pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. „Pak me iee," Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. Rose Marie. DA&BLAD PRIJS DER AD YERTENTIEN Van 16 regels /"L05. Iedere regel meer f0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine edvertentiën van 30 woorden 40 Gents contant; elk tiental woorden meer 10 Cents.-Voor het incasseeren wordt/" 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentei per 3 maanden I f 1.10. Eniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zy'n 1.30, Franco per post1.65. dat hedenavond aan de Abound s daarop wordt thuisbezorgd, bevat o.a. het portret van wijlen onzen Burgemeester; het por tret van Louis Bouwmeester aan boord van het stoomschip ,,Derfflinger"het dames comité van den te Rotterdam gehouden Wel dadigheidsbazaar portret van Burgemees ter en Wethouders van Amsterdam; het van stapslloopen van het grootste oorlogs schip; optredende specialiteiten in „Flora"; verscheidene portretten, enz., enz. Abonné's op het „Leidsch Dagblad" kun nen ,,Pak me mee" voor 3i Ct. thuis be zorgd krijgen. Leiden, 25 November. De heer L, Bunschoten, onderwijzer aan de Chr. school aan den Maresingel, al hier, ia benoemd tot hoofd dor Chr. school te Zonnemaire. Daardoor is aan die school de tweede vacature ontstaan. De Z.Eerw. heer J. Th. L. Verhoeven, pastoor to Koudekerk (Rijndijk) die gedu rende eenige weken in het St.-Elisabethsge- sticht te Leiden werd verpleegd, is zeer tot genoegen zijner parochianen hersteld terug gekeerd. Gercf. Kerk. Tweetal: te Roode- sohool (Gron.) do heeren W. F. C. van Holsdingen, oand. to Leiden, en J. S Schaafsraa, cand. te Grootegast. De Eerste Kamer is ter vergaderifig bijeengeroepen tegen Woensdag 1 Decem ber, '8 avonds te balfnegen. Ook namens H. M. de Koningin zijn op den bazar van „Arbeid Adelt" belangrij ke inkoopen gedaan. De begrafenis van den heer Bunnik, directeur der gemeentc-telepboon te 's-Gra- venhage, ia bepaald op Zaterdag a.s. op Oud-Eik-en-Duincn, om halféón van tet sterfhuis. De Minister van Financiën maakt be kend, dat door hem van een onbekende, on der postmerk van 23 dezer, 118 postzegels van 5 cents zijn ontvangen, voor te weinig betaald successierecht. (Sfc.-Ct.) De Vereeniging van Gymnastiekon- derwijzers in Nederland heeft de verschil lende gymnastiekonderwijzers-vereenig.n- en uitgenoodigd, oen afgevaardigde to zen den naar een op 28 dezer te Utrecht te houden vergadering, waarin de oprichting van één organisatie van gyoinastickondcr- wijzera in ons land zal worden besproken. De candidaat D. Rumpff van de Vrije Universiteit heeft een beroep naar Zuid- Afrika ontvangen. In Januari hoopt hij derwaarts te vertrekken. Bij kon. besluit is bepaald, dat de wet van den 16en November 1909 (Staatsblad No. 363) tot wijziging en aanvulling van en kele artikelen van het Burgerlijk Wetboek, ter opheffing van de bezwaren, waartoe het bestaande voorschrift betreffende het on derzoek naar het vaderschap aanleiding geeft, in werking sal treden op 15 Deoem- ber 1909. Te Beverwijk en Haaksbergen zijn af- deelingen van den „Volksbond tegen drank misbruik" opgericht met resp. 70 en 50 le den. HAARLEMMERMEER. Voor tal van ge- noodigden had de officieele opening plaats der nieuw gebov de Chr. school te Hoofd dorp. Onder hen, de burgemeeeter, mr. A. Slob, de beide wethouders, de arrondisse- ments-schoolopziener, de heer Van Meete- len, de heer -ijleveld, inspecteur van de Vereeniging voor Chr.-Nat. Schoolonder wijs, en mr. Zubli, burgemeester van Ben- nebroek. Nadat het fraaie gebouw in oogenschouw was genomen, vergaderde men in de ruime bal met aangrenzende suite-kamer (be stuurskamer), waar door den voorzatter der Vereen., dr. R. W. de Jong, de openings rede werd uitgesproken. Hierna werd het woord gevoerd door deD burgemeester. De districts-schoolopziener, die zijn bij zondere tevredenheid uitsprak over dit ge bouw, drong aan, toe te zien op leermidde len, enz. en te streven naar het „Excel sior", opdat Hoofddorp, het centrum van de Haarlemmermeer, spoedig een Chr. school rijk moge zijn voor M. U. L. O. Vervolgens werd nog het woord gevoerd en de beste wenschen voor de school uitge sproken door de heeren Bijleveld, mr. Zu bli, Tj. Kuipers en den heer Valkenburg, hoofd der Lar. school te Nieuw-"\ ennep, ter wijl de plechtigheid met een slotwoord werd geëiodigd door het hoofd der nieuwe school, den heer Pos. Hierna trok men gezamenlijk naar het oude schoolgebouw, waar door eenigo jon gedames een bazar is georganiseerd ten behoeve van het suppletie-fonds der school, ten einde on- en minvermogende kinderon in de gelegenheid te stellen het onderwijs aan deze school te volgen. Hier was ruim schoots gelegenheid om eenige ververschin- gen te gebruiken. KATWIJK-AAN-ZEE. De Vereeniging voor Bloembollencultuur en Landbouwbe langen te Katwijk-aan-Zee hield gister avond in de „De Zwaan" haar jaarverga- doring. Er waren 98 leden aanwezig. Voor een groene veiling, in 1910 te houden, wer den geen nummer opgegeven; de leden wer den in de gelegenheid gesteld nog vóór de voorjaarsvergadering bij het bestuur aan gifte te doen. In de vraagbus bevond zich een schrij ven van den volgenden inhoudZou het niot mogelijk zijn, dat door de Vereeniging, met het oog op den nieuw aan te leggen Electri se hen Tramweg, pogingen werden aange wend om verbetering van goederenvervoer voor deze plaats te verkrijgen t Daar thans eJtijd in Leiden moet worden overgeladen, zou reohtstreeksche verbinding met binnen- cn buitenland voor Katwijk van groot be lang zijn. Dit voorstel vond algemeenen bijval. Besloten werd om het ook tot het perso nenvervoer uit te breiden en zich voor een en ander in verbinding te stellen met de Kamer van Koophandel. Bij de rondvraag werd door een lid voor gesteld alhier op landbouwgebied een lezing te houden. Na eenige discussie hier over werd besloten zoo mogelijk dezen win ter twee lezingen te houden en het bestuur daarvoor een krediet van f 25 te verleenen. Deze lezingen zullen alsdan ook door niet-leden kunnen worden bijgewoond tegen betaling. Na verloting van eenige mooie prijzen werd de vergadering te ODgeveer negen uren gesloten. NOORDWUK. Gisteravond gaf onze reciteerclub „Utile Dulci"» onderafdeeling van het Sint-Jeroens-gilde, een uitvoering, waarvan de baten zullen vloeien in de iteeds noodlijdende kassen van de St. Liduïna-Vereeniging en do St.-Jerocns- leosbibliotheek, de ai yele jaren zóó nuttig werken, dat het hebben van een noodlijden de kas der leden tot eere strekt: zieken steunen mi lectuur verschaffen koet handen vol geld. Het zal dan ook voor de genoem de Vereenigingen een verblijdend gezicht geweest zijn, toen zij de gxoote zaal van café „Het Fortuin" stampvol met menschen zagen. En de bezoekers hebben dubbel van hun geld geprofiteerd; behalve de voldoe ning, oen goed werk gedaan en twee schoone instellingen gesteupd te hebben, hebben allen ook een genotvollen avond ge had. Want we kunnen het getuigen zon der vrees voor tegenspraak er is tot hot eindo goed en leuk gespeeld. Het dank woord aan het einde, van den heer C. J. L. van der Meer, was wèlverdiend, niet het minst door den volijverigen adviseur-r.gis- 6eur, den weleerw. heer kapelaan Niehus. De avond werd geopend met een duet: „De Straatslijpers", dat do menschen in feestelijke stemming moest brengen. Daar op volgde een mooi blijspel in drie bedrij ven: „Wie ben Lk?" waarin vooral de hoofdrol: Schoenmaker Pioen» die gedu rende zijn roes gemetamorphoseerd wordt in een baron, en de rol van huisknecht heel goed werden gespeeld Wij zouden den ver tolker van de hoofdrol alleen in overwe ging willen geven, zijn rol wat vaster in te studeeren, dat komt ook den medespelers ten goede, die dan vaster in h u n schoenen komen te staan. Ock de andere rollen wer den op verdienstelijke wijze gespeeld. Na de pauze volgde nog een mop van Abram de Winter, buiten het programma om, ten beste gegeven door eon oud-lid der Club. „Inkwartiering" en de slotscène, een leuk spectakelstuk, vielen zeer in den geest. Er is onbedaarlijk gelachen en ge applaudisseerd. Het was een avond, die nnar een tweeden doet verlangen. Wij gevoelen ons genoopt, nog een woord van lof te brengen aan de verzorging van het tooneeldécor, dat er zo'oals wij met vreugde hebben opgemerkt weer op ge wonnen heeft sedert de laatste uitvoering. De grimeering bleek weer in goede handen bij onzen Noordwijkschen tooneelkapper, den heer Van der Heijden, die éék een advertentie had op het voorschermja, het voorsoherm was productief gemaakt door 't verhuren voor advertenties. Deze kleino concurrentie wij zien hier geen concur rentie in. Red. en Adm. „L. D." zal de administratie vaD ons blad den dilettanten wel vergeven: zij willen uit de opbrengst de kosten van een geheel nieuw voorscherm bestrijden. NIEUWKOOP. De heer P. de Graaf •- eeft zich belast met de leiding van de Zondagsschool, uitgaande van de afdeeling van den Ned. Prot.-Bond. Vroeger stond genoemde Zondagsschool onder leiding van ds. La Gro, die vertrokken is naar Zwam- mer dam. SASSENHEIM. Juist toen een bruilofts stoet 't hek van de pastorie der R.-K. kerk uitreed, kwam een auto aantuffon. Een der paarden schrikte, waardoor het rijtuig met de auto in botsing kwam en zoodanig werd beschadigd, dat de inzittenden, bruid en bruidegom, het geraden vonden in een an der rijtuig over te stappen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. VOORSCHOTEN. Naar wij vernemen, is door het bestuur der Vereeniging „Kinder- zorg" een adres gericht aan den Raad dezer gemeente, waarin aangedrongen wordt op de tot-stand-koming van een waterleiding. Hedenavond heeft de jaarvergad«*tog plaate van de ijsclub „Allemansgeest." Het kiescollego van de Ned.-Herv. Kerk heeft benoemd tot ouderling de hee ren H. J. Bijleveld eu J. van der Marei en tot diaken den heer T. Oskam, allen aftre dend. WOUBRUGGE. De twee tuberculeuze runderen van den landbouwer Chr. P., al hier, zijn aan het Rijk overgegaan tegen een schadeloosstelling, respectievelijk voor f 160 en f 130, benevens een drietal dusda nige runderen van den landbouwer A. T., mede alhier, tegen een sohadeloosstelling respcotievelijk voor f 100, f 150 en f 150. De dieren zijn per stoomboot naar Rotter dam vervoerd. WARMOND. Gisteravond herdachten de leden der sociëteit „Amicitia" met een ge zellige feestelijke bijeenkomst het 30-jarig bestaan dder Sociëteit. ZOETERMEER. Alhier werd ter aarde besteld het stoffelijk overschot van dr. A. Meerburg, plotseling op 50-jarigcn leeftijd overleden. Vele familieleden en vrienden, benevens het bestuur van „Het Groene Kruis" (waarvan de overledene voorzitter was), volgdeD de lijkbaar, met fraaie kransen gedekt. Aan de groeve sprak een neef van den overledene, de heer Meerburg, uit Leiden, namens de familie. Hij sprak over de ach ting en de liefde, die do inwoners van Zoe- termeer en Zegwaard den overledene had den toegedragen, herinnerend hoe nog kort geleden zijn 25-jarig ambtsfeest algemeen was gevierd. Hierna voerde, ds. Boots ma het woord, den afgestorvene schetsende als go- neesheer en mensch. Nog voerde het woord een bestuurslid van „Het Groene Kruis", die er aan herinnerde, hoe de overledene met het hier tegenwoordige bestuur do Wijkverpleging had opgericht. De heer I. Soheer, schoonvader van dr. Meerburg, dankte voor de betoonde belang stelling. Bij Kon. besluit is benoemd tot comman deur in de orde van Oranje-Nasoau mr. J. van Heukelom, president der arr.-recht bank te Rotterdam; en hom, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Jan. 1910 eervol ont slag verleend uit die betrekking; benoemd bij de arr.-rechtbank te Rotter dam, met ingang van 1 Januari 1910, tot president mr. J. H. van Meurs, thans vioe- presidont van gemeld ooilege; en tot vioe- president mr. F. M. 0. E. Koksma, thans rechter in gomeld ooilege lo. aan den off. van ges. lste kl. dr. O. W. Broers, van het personeel van den ge- neesk. dienst der landmacht, op door hem gedaan verzoek een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; 2o. die off. van gez. benoemd tot reserve- off. van gez. lste kl. bij de landmacht: te rekenen van 1 November 1909 aan den heer A 8. Tain-, v, min$-.f>r van Landbouw* Nijverheid on Handel op zijn verzoek eer vol ont«4ig verl end als >d en voorzitter van de staatscommissie van enquête .om trent het tramwegpersoneel, Ingesteld btj Kon. besluit van 29 Mei ItfcJO, onder dank betuiging, en benoem' hx *~oorzitter van genoemde commissio hei lid dier comriissie jhr. mr. 8. Laman Trip. Prof. dr. Van Bakel. Men meldt aan de ,,N. R. O." Dr. H. A. van Bakel, te Haarlem, gis teren door de Synode van het Evangelisch- Luthersch Kerkgenootschap met 11 stem men benoemd tot hoogleeraar van het Evang. Luth. Seminarium te Amsterdam, (dr. J. A. Rust, pred. te Utr'e^t, had 10 stemmen, terwijl ook n^g op de voordracht) van curatoren stond dr. W. .'an Lingen, pred. te Doetinchem), als op olger vau prof. Brandt, is in 1874 te Amsterdam ge boren. Na het gymnasium en de hocgo- school in de hoofdstad te hebben bezocht, is de heer Van Bakel in Juni 1900 cum l&u- de bevorderd tot doctor in de godgeleerd heid, na verdediging, in het openbaar, van zijn proefschrift over: De oompositie van den Pastor Hermao. Dr. Van Bakel behoorde tot de jongere vrijzinnige predikanten van wetcnschappe- lijken aanleg. Hij was gedurende 3$ jaar redacteur van „Do Wachter", „Stemmen uit de Evangelisch-Lutherschc Kerk", le verde aan Teylers Theologisoh Tijdschrift critiekcn op werken van beoefenaars der oud-christelijke letterkunde en dogmen-ge- schiedenis en liet zich in vergaderingen van godgeleerden en predikanten meerma len op degelijke wijze hooren. In 1907 hield dr. Van Bakel op de bijeenkomst van mo derne theologen te Amsterdam een (later in druk - verschenen) referaat over: „Ethi sche orthodoxie en Modernisme." Zijn laat ste arbeid in „De Waohter" was een beoor deeling van prof. Valeton's geschrift (in de serie Kerk en Secte der Hollandia-druk- kerij) ovor do ethische richting. Blijkeng rijn geschreven en gesproken woord meng de dr. Van Bakel zich met goede kennis van zaken in de debatten over de beteeke- nis der supra-historische beschouwing, wel ke tegenwoordig in de kringen der godge leerden aan de orde is, en dec J zich daarbij kennen als tegenstander van het overdreven historicisme der critische school. Dr. Van Bakel voegde zich met overtuiging aan de zijde der „maloontenten" onder de vrijzin nigen (de rechts-modcrnen), wier inzichten hij poogde positief te formuleeren Na een verblijf van drie jaren to Edam werd dr. Van Bakel in Mei 1903 predikant bij de Evangelisch-Luthersche Gemeente te Haarlem, waar hij een groot arbeidsveld vond en veel goeden arbeid heeft verricht. 83) Zij schudde energiek van neen; de ge dachte alleen was haar te eng. Zij moest haar hand voor haar oogen brengen; oen duizeling overviel haar en zij was bang te zullen vallen. „Natuurlijk I" zeide hij woedend en smeet een boek, dat hij had opgenomen, op tafel „Dat had ik ook wel kunnen denken. Jullie deugdzame vrouwen meet zulke zoogenaam- 'de offers zoo breed uit, tot ze alle waarde verloren hebben. Impulsief opofferen kan jullie niet- Behoud je kleinood, behoud je gelder zijn nog menschen minder klein geestig dan gij. Maar houd in de boekomst dan ook je teederheden voor je; ik weet nu wat die waard zijn." „Wolf!" riep zij, „Wolf, wat doe je mij onrecht. Thuis heb ik van zulke dingen nooit gehoord en dus was het volkomen natuurlijk, dat ik 9chrok Maar ik wil graag je zin doen; hier." Zij rende weg en kwam terug mot het étui, waarin het sieraad op blauwe rijde lag: „Hier, neem dit, neem alles, maar twij fel niet aan mij." Haar tranen stroomden, maar het gevoel van angst, dat ha; r beklemde, wilde niet wijken. Het scheen haar als waren alle fun damenten onder haar weggehaald als kon zij nooit meer kalm en gerust leven. De lichtzinnigheid van haar man zag zij nu voor de eerste maal duidelijk en die veront rustte haar. Wolf was de kwade bui, die hem overval len had, spoedig meester, toen hij het étui in handen had. Hij kuste haar en zeide schertsend „Je bent toch een goed kind, Marianna." Toen ging hij en besteld© allereerst een duren bouquet voor Rose Marie. De samen stelling daarvan gaf hij zelf aan: violen en witte rozen. Rose Marie ontving dezen als een morgen groet en roemde tegenover haar vader de beminnelijkheid van zijn adjudant. „En wat zou Lahnstein daarvan zeggen!" vroeg de generaal. „Lahnstein? Maar papa, wat een vraag. Houdt u hem voor een tiran of mij voor een kleinsteedsche juffrouw?" Al bij het opstaan had Mariene gevoeld, dat de scène van gisteren nadeelig was voor haar hoofd; haar hoofdpijn werd al spoe dig zoo erg, dat het haar onmogelijk was he den mee uit te gaan Zij hield zich met in spanning van al haar krachten op, want de ongeduldige woorden en blikken van haar man kwelden haar bijna even erg als haar hoofdpijn, maar ten slotte kwam toch het gevreesde oogenblik, waarop zij, trots allo zelfbeheersching, niet meer kon. „Ik kan niot- meer," zeide zij, viel op een stoel, het'hoofd in de handen steunend. Woedend sprong Ebersdorf op; een platte vloek ontsnapte hem. „Loop naar den duivel met je hoofdpijn Wat moet dat nu? Het rijtuig is besteld, Ros© Marie wacht; we moeten gaan." Zij was niet meer in staat bem te ant woorden; onmachtig leunde zij tegen de kussens van de sofa. Hij wachtte even, liep ongeduldig de kamer op en neer; maar toen zij bleef liggen zonder *i«h te bowegen, voegde hij haar toe: „Je hebt aJ eens vaker diergelijke plannen in de war gestuurd, maar vandaag gaat dat niet zoo." Bijna onmerkbaar sloeg zij de oogen naar hem op; hij had daarin een smeekbede kun nen lezen. Maar daarvoor was hij thans allerminst gestemd. Half razend van boos heid, ronde hjj de kamer op en neer en verdween eindelijk, de deur achter zich dichtslaande. Zij zuchtte verlicht, wel voel de zij pijn, maar al het andere was haar op het oogenhlik onverschillig. „Zoo vroeg al?" vroeg Rose Marie ver rast, toen haar gezegd werd dat Ebersdorf er was. „En toen zij hem zag, reide zij: „Mijn hemel, wat een gezicht, als een on weerswolk." „Ik ben buiten mezelf." En hij vertel de haar alles. „Durft u het wagen, met mij alleen te gaan?" „Wat een idee," zeide zij, „dat gaat na tuurlijk niet, maar het spijt mij heel erg." Zij had een nieuw toilet aan en aag er mooier uit dan ooit. Ebersdorf geloofde in allen ernst het niet te rullen overleven, wanneer hij vandaag niet in haar g.izel- schap kon zijn. „Is er dan geen andere uitweg?" vroeg j hij op zóó klagenden toon, dat Rose Marie weer lachte. „Ik bon bijgeloovig eo zou het als een boos voorteekon voor den geheelen dag beschouwen." Zij had ook nagedacht. Wanneer de weduwe van den hofmaar schalk mee zou willen gaan, da* zou het kunnen en behoefde niemand or aanpoot aan te nemen. Ebersdorf rende zoo vlug weg, dat rijn sabel hem b^'na had doen yal- len, waarom Rose Marie hartelijk lachte. Zijn moeite werd met suocea bekroond; me vrouw von Siogen stemde toe, mede te gaan, op conditie, dat zij voor haar whistpar tijtje terug zou zijn. In een lange rij reden de elegante équi pages op den zonnigen, stoffigen landweg. Het weer was verrukkelijk en Rose Marie, die boven haar bleeke gezicht een rose para sol had, die een zeer sterk flatteerende werking op haar had, was vroolijk en opge wekt. Af en toe verstopte zij haar neusje in den prachtigen bouquet en dan was Ebers dorf bovenmate gelukkig. Duizenden toeschouwers waren op de ren baan. De tribunes waren geheel bezet, op de zadelplaats verdrongen belanghebbenden en belangstellenden elkaard bookmakers maakten van de gelegenheid gebruik om nog zaken te doen en om den totalisator ver drong zich een dringende, jolende, luid ruchtige menigte. Duizenden Btemmen klon ken door elkaar, vulden de lucht met haar gegons en gaven aan het geheel den indruk van een levendig, kleurig beeld van opge wekt leven. De eerste rennen waren afgeloopen; nu kwam hot groobe nummer, waaraan „Sullivan" zou deelnemen. Ebersdorf hield het op de tribune niet langer uit, Rose Ma rie wilde paarden en jockeys ook wel eens van dichtbij zien, en aangezien de onde da me het goed vond, bood hij de jongs den arm en leidde haar naar de stallen. „Hier nu is „Sullivan"," zeide hij en wees haar het slanke, ravenzwarte paard, dat juist naar buiten werd gebracht; „zijn kleuren rijn purperrood en zwart. Wed u ook op hemhet is nog tijd en het is zeker, dat hij wint." „En wie ia dat?" vroeg zij, wijzendo op een bruin paard; „dat beest bevalt mij.' „Asharver", o, die heeft geen kans." „Ik wil op hem wedden", zeide zij en haalde een kleine portemonnaie uit haar taschje. „Waarom? Hij heeft absoluut geen kans." „Maar ik wil. Honderd mark, Ebersdorf. Hoe veel zet gij daartegen „Het dubbele, maar ik steel u eigenlijk het geld af. Hoe komt u op het idee?" „Ja kijk eens", zeido rij, even lachende, waardoor haar parelwitte tanden te voor schijn kwamen, „de jookey bevalt mij zoo goed. Hij weegt nauwelijks tachtig pond en heeft een gezicht als een meisjo. Oogen zóó groot zij wees op den gouden knop van haar parasol on zwart. Daarbij zijrt blauw en wit, rijn kleuren, mijn lievelings kleuren. Ik wed op den knapste en de jockey van uw „Sullivan ziet er afschu welijk uit." „U bent werkelijk onberekenbaar", mom pelde hij. „Sullivan", „Sullivan", hoera!" klonk' bet tuaschen de menigte, toen het prachtige dier plotseling een paar lengten voorsprong nam en den strijd won. Men lachte, schudde elkaar de hand, wenkte en was opgewon den, want velen hadden belangrijke bedro* gen gewonnen. „Heb ik het a niet gezegd?" zeide Ebers dorf tot Roee Marie. „Nu bel* u verlo- (Wordt v<?rfolgdL

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 1