en win. [pp- dropte keuze Artikelen voor St.-Nicolaes-Oeschenk. -fsg Jongensbroeken Te koop gevraagd, Fröbel-Artikelen W. RSATVELD, Prlnsessekade 2, Telef. Belangrijke Veiling BLANOSCAiERTS C@., Broole sorieering. Billijke prijzen. No. 15263. XiEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 23 November. Tweed© Blad. Anno 1909. Burgerdochter CKEVIÖT Haarl straat 122. Donkerstee» 3. - LEIDEN Blaasziekte Algem. Verg. van den Bond van Ned. Onderwijzers. Frou Frou met „De Lindeboom1', 1830E0EL, Breestraat 34. Telefoonn. 568. |A.6L DE L82T. I Tweede Kamer. f!*!?1!!; GEBRs. REIHKE.M" ii Botermarkt 5. Een flinke 3111 6 gevraagd, om In de huishouding behulpzaam te zjjn. Adres: Hej. SI. VEBZAAL, te Boskoop. Er biedt zich aan: oen net, degeiyk Meisje, om be hulpzaam te zUn in do huishouding, genegen alle huishoudelijke bezig heden te verrichten. Brieven Bur. r. d. Blad onder No. 3142. 6 IN ALLE MATEN EN DIVERSE MODELLEN. j„ o. mm, TEL. INTERC. 767. "TasF19" wordt spoed 'g gerezen door de beroem de Santa! parels van Dr. FEST. PrUs i I.20, Hoofddepöt .Sanitas", Steenschunr 1, Leiden. 8140 6 op eersten stand: eon groot, ruim, goed onderhouden HEEBEN- H1J1S, zonder gebreken en met grooten Tuin. Brieven letters K. K. met volledige omschrijving van aantal Kamers enz aan het Adv-Bur. van G. LOS, Hoogewoerd 65. 2051 11 DEKKER's Pijpenbazar, HAABLEHDEBSTBAAT 253. GROOTSTE KEUZE: Bookbenoodlsdliedea. Set GoedMoop.te adres roer Wederrerlioopers. a963 12 Beparatlën spoedig, net ea bllltjk. PARTICULIEREN, die voor gen. Verg., alhier te houden op 28 en 29 Dec. a.i., gelegenheid voor Logies verstrekken willen, worden verzocht xich vóór 27 Nov. met opgave van condities te wenden tot 3149 12 F. F. DUYVEBHAN, Pieterskerkhof 26. is da ECHTE. JHIJDBECHT. Biscuitfabriek AHSTEBOAM. „De Lindeboom". u ,4 Firma Wed. B. Ü0ESBÜ3B. Handjes-, Bordanr-, Matjes-, Plasticine- en Meccanodoozcno SezeischapssgBelsBi IN VELE NIEUWE SOORTEN. 2966 6i (wegens Sterfgeval). Op Donderdag 25 November a. s., des morgons te ÏO uion, zat ln het Notarishuis te Leiden publiek en om contant geld wor den verkochtde deftige, goed onderhonden behooronde tot de Nalatenschap van den Hooggoleer len Hoor Mr. B. VAN BONPaVAL FAUBE, id leven Oud Hoogleeraar te Leiden, be staande uit: Mahonie en andere Ameublementen, Pianino (CAUL SCHEEL, Casaeh, Buffet ten, Zilverkast, Canape's, Fauteuils, Stoelen, Linnen kasten, Spiegelkast, Salon- kast, Bonheurdu Jour, Salou- en andere Tafels, Gangbank, Kamerschermen, Gordijnen, Kaarsenkronen, Spiegels, Gravures, Pendnles, traaie Gangklok, Kristal, modern on au'iek Zilverwerk en Porco- leinwaarbij Kandelaars, 2 Delftsche Muiltje*, Iraaio Vazen, beschildflrde Waaiers, enz Eetservies, Koperwerk, Ledi kanten, Beddegoed, Wasch- talels, Smyrna Tapijten on Karpetten, Kleedcn, Loo- pers, Kachels, Linnenpers enz. Voorts: degelijke Mahonie Sta- deerkamer-Menbclen, alsBa- reau-lliuistre,Sclirijf Bureau Bnreanstoelen, Jlainoslesae- naar, groote mali. Boekenkast met 4 glazon Schuifdeuren (brood 4.^0, hoog 3.10 M.), een dito (broei 3, hoog 2 30 M.), twoe kleinere dito; en hotgeen meor ton vorkoop zal worden aangeb don. Voor commission gelieve men zich tot den Vendumees ter te wenden. 3052 67 Kijkdag: Woensdag van 10-4 uren. Zoo uoodig zal ook dos avonds worden ge veild. Eerst na deze veiling kunnen weder Goederen ten verkoop worden ingebracht. WIJNHANDELAREN. BIJZONDER AANBEVOLEN: 2u33 30 CHaT. BELLEVÜE a f 0.80 per flesch. ST.-PIESRE POM2ROL 1.00 Belffc. I' A MLtiiiK- A COTaol WHHul. Den Haag. I. 2474 66 Bij het gistemamiddag voortgezette alge meen debat over de Staatsbegrooting vroeg de heer Kuy per of inzake vaccinedwang niet de tegemoetkoming ia fce geven, dat kinderen, van wie deskundigen verklaren, dat voor hen inenting levensgevaarlijk zou zijn, niet gevaccineerd behoeven te worden Hij bepleit de bevordering van vestiging van internationale bureaux rondom het Vredespaleis. De jongste verkiezingen besprekende, be toogde spr. uitvoerig aan de hand der ver kiezingen van de laatste tien jaren, dat een rechtsche meerderheid steeds een con stant feit is geweest, dat de meerderheid van rechts op links steeds is geklommen en dat bij de Kiesrecht-uitbreiding de meer derheid niet slonk, doch won. De meerderheid mag ochtcr geen ver drukking der minderheden in toepassing brengen, daartegen heeft spr. steeds ge waarschuwd. Daarom wil spr. ook door evenredige vertegenwoordiging de minder heden tot haar recht doen komen. De neutrale zdne kan zelfs vooropgesteld, gelijk volgt uit de anti-revolutionnaire be ginselen zelf. In den breede zet spr. het anti-revolutionair beginsel, de souvereini- tcit Gods uiteen en gaat hij daarvan de po litieke oonsequenties na. Den vorm, waarin do Grondwetsherzie ning wordt aangekondigd, heeft spr. niet met onverdeeld genoegen gezien. Hij voelt tegen algemeene Grondwetsherziening be denking, omdat de herziening van het kies recht daardoor op de lange baan kan wor den geschoven en in het gedrang kan raken Dezo laatste behoort dus eerst plaats to vinden en daarna dienen de Christelijke grondslagen in ons Staatsrecht te worden neergelegd en wel bhoort te worden vast gesteld, dat de Koning regeert bij de gra tie Gods, moet de wetsafkondiging door den Koning als vertegenwoordiger Gods plaats vinden, moet op het gebied van on derwijs en kiesrecht het anti-revolutionair beginsel worden opgenomen. Spr. zou het wenschelijk oordeelen de tijdelijke tariefsverhooging voorloopig te laten rusten. Zij is niet strikt noodzakelijk en er zijn zeer ernstige bezwaren aan ver bonden. Men wacht met ongeduld de invaliditeits verzekering en daarvcor was nu eenmaal altijd het tarief gereserveerd. Tegenover dit Kabinet staat spr. Z6er vriendschappelijk, omdat het ais coalitie kabinet de andere partij ver ia te geraoet gekomen Spr. heeft dus ook het volle ver trouwen en zal de Regeering met warmte steunen Hij vraagt alleen of de invalidi- teits-verzekering wel voldoende bespoe digd wordt. De heer Kooien verdedigde het Ka binet tegen het verwijt van den heer Patijn, dat het zijn financieel beleid in éón jaar tijd geheel gewijzigd zou hébben. Spr. achtte het overigens evenzeer niet onmogelijk althans indien de dienst 1910 gunstig is de 30 pet tariefsverhooging nog uit te stellen. De heer H ugenholtz besprak den slechten toestand van de veeteelt in Fries land en Groningen, te wijten aan den slech ten zomer. Spr. hoopte dat de landeigenaren de kleine boeren zouden vrijstellen van de pacht, wat door enkelen reeds gedaan wordt, terwijl de Regeering harerzijds meer kan doen door de artt. 1628 en 1629 (bepa lende, dat de eigenaar de 6chade niet op zijn huurder 'an verhalen) tot dwingend recht te maken. De heer Vanldsinga verdedigde tegenover den heer Drucker het vasthouden aan de Christelijke beginselen, betoogende, dat zelfs bij 'lepgaande theoretische ver schillen tusschen groepen van rechts de Re geering niets zal beletten practische din gen tot stand te brengen. Spreker betoogde tegenover Regeerïng en den heer Lohman, dat de Regecring zich niet had mogen onttrekken aan beantwoor ding van enkele vragen in het voorloopig verslag in verband met de decoratie-kwes- tiei De Regeering is verplicht de haar ge vraagde inlichtingen te geven zooveel in haar vermogen ligt, tenzij rij te goeder trouw van oordeel is, dat de gevraagde in lichtingen in strijd zijn met 's lands belang. De gronden, thans door de Regeering voor haar weigering aangevoerd, behoeft de Kamer niet te aanvaarden. De Regeering had de Kamer best alles moe kunnen deelen, wat dr. Kuyper in de in de Kamer afgelegde verklaring mee deelde. Spreker oordeelt de onderscheiding aan den heer Lehmann volkomen te goeder trouw verleend, om diens verdienste te eeren. Spr. zette echter uiteen, dat de gronden, waarop de onderscheiding steun de, onvoldoende waren. De verwachte onderscheiding moest niet gegeven enkel omdat gelden werden gege ven voor het op zichzelf zeker menschlïe- vend en nobel Btreven om krijgsgevangenen uit St.-Helena te doen terugkeeren, maar moest van den gedecoreerden persoon ze kere persoonlijke toewijding en inspanning vorderen voor groote maatschappelijke be langen of een landsbelang. Dat was het terugkeeren der bedoelde gevangenen niet. Anders had het de plicht der Regeering geweest, de daarvoor benoo- digde f 300 bij de Kamer aan te vragen en had zij niet mogen volstaan met de eenvou dige verklaring, dat het haar onmogelijk was de gevangenen te doen terugkeeren. Intusschen wilde spr. toegeven, dat wel om mindere feiten dan het onderhavigo een decoratie is verleend. Over het algemeen echter zou spr. het verleenen eener ridder orde willen beperken tot vreemde diploma ten, als een bewijs van vriendschap en van apprecieering van de goede verstandhou ding tusschen ons land en dat vreemde land. Hedenmorgen voortzetting. 1 Uit het Kameroverzicht van de ochtend bladen: ,,De Nieuwe Courant"En hierna kwam de Leider aan het woord en sprak een uur over de algemeene politiek. Hangende het geding, waarvan hij de hoofdpersoon is en dat wel niemand, zelfs van zijn getrouwste volgelingen, met zijn verklaring van Don derdag in oprechtheid voor besloten kan houden, sprak hij van staatkunde en chris tendom, antithese en beginselstrijd. Van de linkerzijde verlieten verscheidene leden bij den aanvang zijner redevoering de zaal en wie op de banken aan dion kant bleven, schonken den redenaar geen aandacht. Maar de bctooging, als men het zoo noemen mocht, miste demonstratief effect: aic-n verstaat links die kunst niet zoo goed als in dea Leiders omgoving. „De Nieuwe Rotterdamsche Courant" Than3 onkele woorden over de tweede redo van dr. Kuyper in dit debat. Ditmaal is ons de heer Kuyper geïntroduceerd door zijn volgeling, den heer Van de Velde, die ons kwam modedeelen, dat de heer Kuyper voor hem en de zijnen nog altijd d o man Hiormede soheen aan dr. Kuyper voldoend het pad bereid, om zich in de hoogere po litiek te begeven. Voor vele Kameclu l.ui is do afgevaardigde voor Ommen echter de oude niet meer of nog niet weer. Kr is althans links buitengewoon weinig aandacht aan zijn redevoering gesohonken. Zoodra aan den heer Kuyper bet woord verleend werd, pakte de heer Troelstra zijn porte feuille en ging heen. Anderen.ter linkerzij de volgden. En wie bleven begaven zich in druk gesprek, lachend en roezemoezig, al dus er den nadruk op leggend, dat naar hun oordeel de tijd voor dr. Kuyper om over do algemeene politiek in discussie te treden nog niet gekomen waB. Te opvallen der werd deze betooging toen ue heer Kuy per uitgesproken had. Onmiddellijk, nadat het laatste woord was uitgestorven, maakte mr. Troelstra zijn entree, gelijk dr. Kuy per had gedaan na de rede van mr. Troel stra op Donderdag. En de linkerzijde kwam weer op bet appèl, schoof gezellig naar het spreekgestoelte too, om met groote belang stelling naar mr. Kooien te luisteren, die in alle opzichten aan de discussie deelneemt, zonder restrictie. „Het Vaderland": De afgevaardigde voor Ommen heeft andermaal gesproken, thans uit naam der antirevolutionnaire Staatspar tij, en der Regeering warrnen steun en on voorwaardelijk vertrouwen toegezegd. De rede ving aan met een zegekreet. De tachtigjarige worsteling voor de Christelijke beginselen was nu met een ovcrv/inDing over do gansohe linie bekroond: in de Tweede Kamer 6taan 60 Christelijke mannen tegenover 40 vrijzinnige, in de eer ste 31 tegon 197 provincies zijn Christelijk, 4 slechte liberaal, do vrede van Munster kon geteekend worden. En mot gedurig meer statistisch materiaal, mot cijfers der verkiezingen van de laatste 25 jaren werd de gestadige groei, de eindelijko triomf der roohterzijde bowe>zen.... Welde er vreugde in de harten der Chris telijke leden, deelde dio jubelstemming zich mede aan allen, vlie in dienst der rechtsche partijen hadden meegewerkt tot dio defini tieve, onkeerbare overwinning? Wij keken op en neenhij stond daar in zijn bank, dr. Kuyper, alleonl Hij argumenteorde alleen, hij juichte alleen; do schaarscho le den der rechterzij-de luisterden sympathie- loos, ijzig, een enkele en niot de minst ge ziene had de oogea geloken: le sommeil aussi est uno opinion. En van den linker kant waren bijna allo leden verdwenen toen het woord den hoer Kuyper werd verleend. Geen hand is den leider aa zijn wederoptre- don toegestoken. Do mise-en-scène ontbrak ditmaal wel zeer. 't Was zelfs geen succè# d'estime. Het „Handelsblad": Dr. Kuyper heeft kan3 gezien om bij zijn ministerieelo stijlfout ook nog een ctijlfout als Kamerlid te voe gen. Na in do Lehmann-zaak do ministerieo io voegzaamheid verro te buiten to rijn gegaan, is hij nu over do grens getrokken van wat hem, in zijn tegenwoordige omstan digheden, als Kamerlid voegzaam ware ge weest. Do eischon van distinctie en discre tie geboden, dat dr. Kuyper met spreken over eenig ander onderwerp dan z ij n e zaak zou hebben gewacht totdat die zaak geheel was afgehandeld. Dat is ze echter in het geheel niet. Toen dr. Kuj'per gistermiddag sprak, hadden drie partijen in de Kamer (van do zeven) zich nog in het geheel niet over zijn Verklaring uitge sproken. Nooh door do katholieken, noch door de Unie-liberalen, noch door do so ciaal-democraten was dit geschied (want mr. Troelstra sprak vóór het afleggen van die verklaring). Doch bovendien was de dis cussie er over nog nauwelijks geopend. Nu heeft dr. Kuyper onmiddellijk dc óók reeds onvoegzame houding aangenomen van op discussies niet te willen ingaan. Men moet wel, door de persoonsvergoding, die men rijkelijk ondervonden heeft, omboog ge schroefd zioh voelen om zulk 'n houding aan te durven nemen jegens een vergadering van collega's, waarin men staat als een be schuldigde. Dr. Kuyper blijkt reeds aan stonds en zijn zeer ontijdig spreken, nu is dat komen bevestigen in den waan ge weest te zijn, dat hij, nu ja genoopt was om een woordje te spreken rver zijn zaak, maar ongeveer zóó als een fbrst van het balkon van rijn paleis de menigte toe spreekt, omdat dio al zoo ng er om ge roepen heeft na welke minzaamheid de vorst zich, onder het gejuich van zijn ge trouwen, weer terugtrekt in onzichtbare ma. jesteit en het mindere volk daarbuiten zich nog eenigen tJid vergapen Jaat aan het lichto venster waar hij rijn verschijning deed. Maar dat was de positie misverstaan. Dr. Kuyper paste het niet, te zeggen of hij nu, na zijn genadige verklaring, nog met do ordinaire menigte van zijn colle ga's over zijn gedragingen wilde sprekon. Aan de Ka ra er stond het, to beslissen of zij met het gehoorde genoegen nam, of zij daardoor den beschuldigdo voldoende ge reinigd achtte om naar hem nog vor dert© luisteren. Daartoe had dr. Kuyper aan de Kamer verdere, even tueel gewensclite, inlichtingen moeten ge ven en dus aan de discussie over rijn zaak a 11 6 d over zijn zaak deel bchooron te nomen, ton einde datgen© wat nog duin- ter ia gebleven, op te helderen. En vóór dat héól zijn zaak was afgehandeld moesten dis cretie en distinctie hem gebieden, over oen andere niet te sprekon. Hoe zou ooit een gentleman zich dringen in een ger.ef- schap, waarin hij over do tong gaat? Dr. Kuyper echter heeft, met een zoef hinderlijk gemis aan goeden stijl, gesp rok ©q over de zaken, waar hij nog niet over te spreken had, en slechts gezwegen over do cenige zaak, waarover hem te spreken voeg de. Dat dit con groot deel van de Kamer heeft mishaagd, is hem, althans aan dien kant, waar men geen motief heeft om ben» wat te sparen, vrij gevoelig getoond. Toen hij zijn rede begon en het bleek, dat des» over politieke koetjes en kalfjes zou loo- pen, verliet een belangrijk deel van de lin kerzijde de zaal. En degenen, die links over bleven. schonken aan den spreker uit Om men niet de minste aandacht, praatten, schreven brieven, lazen kranten of verdre ven zich op andere manier den tijd. Rechts zat men stil, doch op niet sterk bo;:ctte banken. Het was in het algemeen of u n monsieur queloonqae aan het woord was. Toen daarop do heer Kooien kwam fce spreken, liep de linkerzijde weer vol en stroomde men van dien kant naar den spre ker toe. Hoo juist de linkerzijde had gezien met dezo les, bleek bovendien weldra, en zeer verrassend, uit een rede van den heer Vaa Idsinga. Als dr. Kuyper waande, dat hij althans rechts elk vuiltje van do lucht ge vaagd had met zijn Verklaring, dan had hij uit de rede van den afgevaardigde van Bo degraven kunnen vernemen, hoe hij zich daarin vergiste. Doah hij heeft dat niet vernomen, want hij is, na zijn eigen rede, aanstonds weer vertrokken. Dr. Kuyper schijnt in dezo dagen slechts zichzelf het hooren waard to vinden. Hij is alleen present wannoer do afgevaardigde van Ommen spreekt. „Do Telegraaf": De heer Kuyper hoeft in deze namiddagzitting van bevriende zijde 'n por in de lendenen gekregen, dia 'm heugen zal, al was hij even to voren stilletjes naar do koffiekamer getippeld*

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 5