N«. 15250 Maandag 8 November. A®. 1909. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Yirgadering van dis CiBiKltriad *aa Leis», Leldsehe Sehouwburg. FEUILLETON. Rose Miarie. LEIISCH DA&BLAB PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels /L05. Iedere regel meer f 0.171. Qrootere letters naar plaateruimte. - Kleine edvertentiën Tan 30 woorden 40 Oentecontant; elk tiental woorden meer 10 Oente.-Voor het inoasseeren wordt/0.05berekend, PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per week 9 Oente; per 8 maanden I l l f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd «ijn f 1.30. Franco per post 1*55. op Donderdag 11 Not. 1809, des namiddags te iwte uren. y, To behandelen onderwerpen: V L Benoeming van een 4e onderwijzer in 'de handwerken aan de school 4e klasae Na 1. (.293.) 2. Verzoek van W. Cramer om eervol ont slag als hoofd der Jongensschool 2e klasse. (287.) 3. Verzoek van Mej. O. P. Qeaink om eervol ontslag als onderwijzeres aan do school 3e klasse No. 1. (285.) 4 Verzoek van J. F. van Hes om eervol ontslag als onderwijzer aan de school 3q klasse No. 8. (288.) 6. Suppletoire staat van bogroofeing, dienst 1909, van het Gerof. Minne- of Arme Oude Man non- en Vrouwenhuis. (292.) 6. Begrooting, dienst 1910, van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwen huis (292.) 7. Begrooting, dienst 1910, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (292.) 8. Verzoek van de dames G. J. on M. G. B. Konings om het gebruik van het gym nastieklokaal der Hoogore Burgerschool voor Meisjes. (294.) 9. Verzoek van O. Immerzeel ter beko- ming in eigendom van een gedeelte berin langs de H aar lemmort rek vaart onder Noordwijkerhout. (143 en 292.) 10. Verzoek van E. J. E. Voigt om ver gunning tot het plaatsen van twee post zegel au tomaten op den openbaren weg. (281) 11. Verzoek van H. Blans Kztl om ver gunning tot demping van twee gedeelten «loot langs den Hoogen Rijndijk, vóór de perceelen kad. bekend gemeente Leiden, Sectie M nis 918, 922 en 923. (295) 12 Verzoek van de N. Z. HolL Tramweg maatschappij om vergunning tot demping van 2 sloot en aan den Hoogen Voort weg oai- ■der Oegstgeest en tot het graven van eon .verbindingsslootje. (299.) 13. Voorstel tot hot openen van het bij art. 29, 7e lid, der wet op hot Lager Onderwijs bedoelde overleg met den Districts-Sohooi- oprioner, ten aanzien van de benoeming ran een hoofd der Jongensschool 2e klasse. (291) 14. Voorstel a, tot aankoop ten behoeve van de gasfa briek van de perceelen, kad. bekend ge meente Leiden, Sectie B nis 638 en 539 en tot beschikbaarstelling van de voor dien aankoop benooddgde gelden. b. tot aanvulling van het uitbreidings- eaa vernieuwingsfonds der Stedelijke Gasfa briek. (289) 16. Voorstel tot aankoop van de perceelen Lange Vrouwekerksteeg Nis 9, 11, 13 en 16 en tot beschikbaarstelling van de daarvoor benoodigd e geld en (290) 16. Verordening, regelende het onderwijs aan spraakgebrekkige kinderen te Leiden. Leiden, 8 november. Voordracht voor de benoeming van een 4de onderwijzeres in de handwerken aan de openbare school 4do klasse No. 1, ter vervulling van de vacature, ontstaan ten gevolge van de benoeming van mej. S. M. van den Ameele tot 3de onderwijzeres aan de openbare school 4de klasse No. 2. lo. Mej. O. P. Verweij de Winter, tijde lijk onderwijzeres aan de openbare school der 3de klasse No. 1; 2o. mej, M. Henner, werkzaam aan de openbare school der 3de klasse No. 4; 3o. mej. A. Th. van Wijngaar den, werkzaam aan de openbare school der 4de klasse No. 1. B. en Ws. geven in overweging aan de dames G. J. en M. G. B. Konings tot we- deropzeggens toe vergunning to verleenen om het gymnastieklokaal der Hoogore Bur gerschool voor Meisjes te gebruiken voor het houden van gymnastiek-oefeningen, des Woensdagsavonds van halfzeven tot halfne- gen, tegen betaling van een bedrag van f 10 's jaars per wekerjkc>b uur en van de kos ten van vuur, licht-, schoonhouden en bedie ning en onder voorwaarde, dat de kosten van herstel van aan het gebouw of meubi lair eventueel toegebrachte sohado door haar worden vergoed c.i dat alle ter zake van het gebruik door B. en Ws. te geven voor schriften zullen worden nagekomen. Genoemde dames, wonende Breestraat No. 6, hebben nl. het plan tot het oprich ten van een dames-gymnastiekvereeniging. Aangezien noch bij de Oommissie van Fabricage, noch bij B. en Ws. bezwaar be staat tegen de inwilliging van het verzoek van den heer H. Blans Kzn., fabrikant te Zaandam, om vergunning tot demping van twee gedeelten sloot langs den Hoogen Rijn dijk, mits daaraan de gebruikelijke voor waarden worden verbonden, stellen B. en Ws. den Raad voor: a. aan H. Blans Kzn., voornoemd, be houdens rechten van derden, vergunning te verleenen tot 't dempen van twee gedeelten sloot langs den Hoogen Rijndijk, ter lengte van ongeveer 44 en 13.5 Meter, gelegen vóór de perceelen, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie M. nos. 918, 922 en 923: b. to besluiten, dat indien or adres sant van de genoemde vergunning gebruik wordt gemaakt, het gedempte gedeelte sloot, dat gemeente-eigendom wordt, door en voor rek ting van de gemeente zal wor den verhard. B. en Ws. voegen hier slechts aan toe, dat Sr h. 1. geen reden bestaat om in dit geval af te wijken van den gewonen regel om den door demping verkregen grond geheel k o 8 t e 1 o o 8 bij de gemeente in eigendom over to nemen. Indien dus adres sant mocht volharden bij rijn besluit om den door demping verkregen grond, die rijn eigendom zal worden, alleen dan aan de ge meente af te staan, wanneer deze de kos te® van overdracht voor haar rekening wil nemen, zoo komt het P. en Ws. met de oommi&sie van fabricage voor, dat dan niet tot de overneming moet worden overge gaan. In dat goval zal dus, overeenkom stig de gebruikelijke voorwaarde, aan der gelijke vergunningen vorbonden, en thans ook weer onder de voorwaarden opgeno men, adressants terrein op zijn kosten door oen ijzeren l ek op steenen voet van het grondgebied der gemeente moeten worden afgescheiden. Wij vestigen de aandacht op de in dit blad voorkomende advertentie betreffende een cursus in kinderverzorging, die dr. E. Gorter in het Volkshuis gaat geven aan jonge vrouwen en moeders. Deze beschei den poging om, in aansluiting aan de zui gelingen-kliniek, te helpen verhinderen, dat onkunde en onverstand vaak onherstel bare schade aanrichten aan toekomstige menschenlevena, zal, hopen wij vruchten dragen. Mochten zeer vele vrouwen zes Woensdagen achtereen over wezenlijke en onwezenlijke huishoudelijke b?rwaren heen stappen, ter wille van een zéér groot be lang voor hun kinderen. Voor het examen in do vrije- en orde- oofeningen der gymnastiek zijn te Haar lem geslaagd mej. J. Ephraïm en de heer F. Reindersma, beiden van Loiden. De majoor W. F. van Hoogstraten, van het 4de reg. vesting-artillerie, is toege voegd aan den inspecteur der vesting artillerie en in verband daarmede overge plaatst bij den staf van zijn wapen. De 2de luit. H. F. hl baron van Voorst tot Voorst, van het 3de reg. huzaren, is overgeplaatst van 's-Gravenhage naar Amsterdam. Tot secretaris van den Vrijzinnig-De- mocratisohen Bond is benoemd de heer G. R. J. Haentjes Dekker te 's-Gravenhage. Het examen voor adspirant-inspecteur van politie, uitgeschreven door den Bond van inspecteurs van gemeentelijke politie in Nederland wordt dit jaar op 3 en 4 De cember te Amsterdam gehouden met een 8-tal candidates. Bij de teraardebestelling van het stof felijk overschot van den heer J. O. Bon man, oud-hoofddirecteur der registratie enz., waren op Nieuw Eik en Duinen een groot aantal hoofdambtenaren en ambtena ren van de registratie en de directe be lastingen, de oud-minis Ws Bergsma en Harte van Tecklonborg en een deputatie van de Nederlandsche Heide-Maatschappij. De heer Gratama, hypotheekbewaarder te Assen, herdacht in eenige diep gevoelde woorden don overledene. Een groot aantal bloemstukken dekte de baar. Ook de stationschef van het Centraal station te Amsterdam, de heer H. R. Kra pels, is naar het „N. v. d. D." meldt, door H. M. do Koningin benoemd tot ridder in de Huisorde van Oranje. Het ridderkruis is hem Zaterdagmiddag door Z. K. H. Prins Hand rik bij rijn vertrek uit de hoofdstad overhandigd. Prins Hendrik had in don loop van den dag den ched laten weten, dat hij hem per soonlijk wenschte te spreken. Z. K. H. trad in de wachtkamer dadelijk op den cihef toe en deelde hem mede, dat H. M. de Koningin de diensten en do groo ts activiteit van den heer Krapcis, tijdens diens langdurige loopbaan bij de H. IJ. S. M. waardeerde, waarom 't Hare Majesteit behaagd heeft den heer Krapels het ridder kruis van de Huisorde van Oranje te ver leenen. Met een hartelijken handdruk over handigde de Prins den chef daarop het rid derkruis. De minister van Binnenlandsch'e Zat- ken brengt ter kennis van belanghebben den; dat, ten beKoevc van het onderwijs in de vlakke meetkunde, de beschrijvende meetkunde, de doorriclitkunóe en het pers- pectievisch teekencn, met ingang van 1 Fe bruari 1910 i3 te vervullen de betrekking van leeraar aan de Rijksnonnaaischool voor teekenonderwijzers en aan dc Rijksschool voor. kunstnijverheid te Amsterdam. De aan die betrekking verbonden jaarwedde zal bedragen f 2000f 2500. Zij die voor genoemde betrekking in Aanmerking wenschen te komen, behooren zich vóór 20 November 1909 met op zegel geschreven adressen te wenden tot Hare Majesteit de Koningin^ HAARLEMMERMEER. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men bij dc® timmerman Onos aan d»n Ringdijk bij den Bennebroekerweg inbraak gepleegd. Door het verbreken der sluiting van de werk plaats is men daarin gekomen en heeft men van twee rijwielen, die daar stonden, het beste meegenomen. Dader of daders nog onbekend. Behalve de gewone paardenmarkten is alhier ook ingesteld een z.g.n winterpaar- denmarkt. Dezo zal dit jaar voor het eerst gehouden worden, op 14 Deo. a.s. KATWIJK-AAN-ZEE. Laatstleden Za terdag kwamen hier acht partijen haring in afslag. Volle haring bracht op van f 9 tot f9.50; ijle ran f 5.50 tot f5.90; stecr- haring van f 8.30 tot f 8.60; makreel f 8.75, alles per kantje. LEIDERDORP. Gisteravond om half- negen van een familiobeaook huiswaarts keerende, had J. vta-n der Noort, beamote aan de Stedelijke Gasfabriek to 's-Graven hage, Rijswijkscho weg, het ongeluk onder deze gemeente, nabij Leiden, per rijwiel in do zoogenaamde rieteloot te rijden. Een paar personen uit de omgeving, die het ongeval zagen, kwamen hem ter hulp en mochten hem uit zijn be narden toestand redden. Met een nat, bezoedeld pak kon hij huiswaarts keeren. NOORDWIJKERHOUT. Zaterdagavond had in café Heemskerk" een vergade ring plaats van den „Kweokersbond." Veel belangrijke zaken werden niet ter tafel ge bracht. De twee voornaamste ponten wa ren: lo. Voorstel tot coöperatieven aan koop van dekriet voor bloombollen te be trekken van Do Heide-Maatschij. Utrecht. 2o. Voorstel om allen lid te worden van de Onderlingo Tuinbouw-verzekering tegen ongelukkon in bet bedrijf, waarvan de oon- tributio slechts 3/4 percent bedraagt. Beide punten zullen in overweging geno men worden. Het ons allen wolbekende koopman netje K. uit Noordwijk, die hier geregeld tweemaal per week zijn groenten en fruit aan den man komt brongen, scheen Zater dag nogal voordeelige zaken gedaan te heb ben. Zijn heele voorraad was too minste uit verkocht. Alvorens weer den langen terugweg naar huis te ondernemen, wilde hij zich eens trak- teeren in café „De zwaan." De man net heel gemoedelijk zijn hondenkar voor don ingang en treedt binnen. Na een kwartiertje komt hij vergenoegd bij zijn beestjes terug. Maar, balddadige jongelui hadden de heele hon den-équipage ten onderste boven gekeerd. Manden en schalen over den grond, en er waren gewichten zoek, die niet konden wor den teruggevonden. Het herhalingsonderwijs is in de Oponb. School alhior aangevangen rost 6 jongens* Meisjes hebben zich dit jaar niet a&ngcmeUL, SASSENHEIM. Nadat Zaterdagnamid dag B. on We. en 't bestuur der gymnastiek en scherm ver eeni ging „Sparta" een kijkje hebben genomen in do openbare school, ia men overeengekomen voorloopig het mid delste lokaal tweemaal per weck, Dinsdags en Vrijdags, te beginnen in December, aan „Sparta" in gebruik tc geven. WARMOND. Donderdagmiddag a.s.' zal alhier de plechtige inwijding plaats hebben van de R.-K. bijzondero school. Allo pa rochianen zijn uitgenoodigd I j do inwij ding tegenwoordig te A WOUBRUGGE. Inderdaad de oonvorsutio- avoad, tolken Zaterdag in het lokaal der Jongeling8vereeniging „Obadja" alhier go- houden, werkt uitstekend. Do jongolui houden zich alsdan aange naam berig: hier damt men, daar is men aan het domineereti, ginds leest of knoopt men gesprekken aan Het doel om n.l. jon gelui voor dien avond van de straat te hou den wordt dus flink beantwoord. Ter ver aangenaming wordt don jongelieden ook een kop koffie gratis gepresenteerd. De verbouwing van de R.-K. school te Hoogiuade, alhior, nadert haar voltooiing, schilder en stukadoor maken nu inwendig 't •ohoone aan hot gebouw. Do school bestaat na uit 4 lokalen, waarvan voorloopig con lokaal ongebruikt zal blijven. Ieder lokaal bovat drio grooto ramen tor verkrijging vad hot noodigo licht en lucht. Do ambachtshazen van Hoogmade zijd Boovoel mogelijk do stichters van hot go- bouw. Jammer dat hot schoone van hot uiterlijk gebouw, niet van don weg is te zien. Nederl. Tooiieolvercenigiug. Hofgunst. Dit blijspel is een sucocestuk' geweest van Emmy Morel. Een ongewoon aantal malen voor ons kleine land werd het door „het Nederlandseh Tooneel" opgovoerd,. dat er een uitnemende raonteering voor had. Een heel waagstuk dus voor de „No- derlancbcho Tooneelvereeniging", dit ge zelschap, dat zulke mooie kunst geeft, in dien het zioh binnen de grenren beweegt van het ocht Hollandsch zoden-leven, om dit stuk aan te durven. Nu hoeft dit kunstenaars-gezelschap uit stekende krachten en op die rekenende, heeft de leider terecht gomeend dat oont opvoering van „Hofgunst" nooit tot mis lukking kon leiden. Verder vertrouwde dit kunstcnaarsgroepje op het succes, dat oca stuk als „Hofgunst" met zijn onderwerp dat het groote publiek zóó trekt, noodzake lijk hoeft. Deze twee factoren waren oor zaak dat do „Hofgunst"-avond van ris „Nederlandsche Tooneelvereeniging" tob het sucoes leidden van gisteravond. Een prachtige mand bloomen van hef Schouwburg-bestuur werd na het derde bs- drijf Tilly Lus aangeboden en het applaus na iedere acherm-zakking was van een warm enthusiasm©. Ik stond daar waO 10) Zoo ging hij in zijn gedachten terug, ter- flrijl zijn oogen dwaalden Langs het lange, rechte pad in den tuin, aan beide zijden Jraarvan rozen stonden, welker geur de lucht vervulde en waarvan er van tijd tot üjd een ontbladerde. Hij was in zijn hart .wat ontevreden op zichzelf, dat hij zoo spoedig had kunnen vergeten. Daar stak Fanny haar hoofd door het met klimop be groeide venster en riep hem vroolijk toe: „Verveelt u u alleen, mijnheer von Lahn- vtein 1" „Bijna, nu u mij zoo veronachtzaamt. Waarom komt u niet oen beetje in den tuin, juffrouw Fanny?" „Ik moet de wasch doen," antwoordde zij. Nog-altijd niet klaart Wat moet ik dan beginnen?" „Weet u wat, kom maar een beetje hier. Het is hier wel wat warm, maar toch wel pit te houden." Fedor voldeed aan de uitnoodiginghij had weinig zin langer met zijn gedachten alleen te rijn. De robuste Mini gaf hem een stoel en Fanny stond bij de waschbobbo en ging kalm haar gang. Een poosje keek hij Paar haar, toen zeide hij „Dat is een inspannend werkje." „Och, als men er aan gewend ia, gaat het Dogal. En dan, ik heb er plcirier in. Kijk dat alles daar nu eens netjes liggen! De da mes in de residentie zullen dergelijk werk !Wel niet doen."- „Ik weet het niet; in ieder geval niet allemaal. „Ook niet die in die groote vergulde lijst op uw tafeltje staat?" vroeg zij ondeu gend, „of is dat uw zuster?" „Neen, dat juist niet," antwoordde hij aarzelend. „Dan heeft papa toch gelijk gehad, toen hij in die dame uw aanstaande vrouw ver moedde." Fanny trok zoo met alle aandacht een band uit en streek dien daarna glad, dat zij geen tijd had Lahnstein aan to zien; al thans haar oogen bloven hardnekkig naar beneden gericht. „Ook dat niet. Zij is freule Gilfach, de dochter van mijn generaal." „En die gaf u haar portret?" „Uit vriendschap ja en ter herinnering." „Zoo, zoo," zeide Fanny, die eindelijk den wederspannigen band baas was gewor den. „Ik dacht altijd, dat men alleen aan een heer riin portret gaf, ala men hem liefhad." „Rose Marie heeft mij nooit liefgehad," antwoordde hij niet zonder eenigo bitter heid in zijn toon. „Maar u?" „Nauwelijks," antwoordde hij, zijn blon den knevel opstrijkend, „ten minste dat schijnt me nu zoo te zijn. Bovendien, wat zou het mij gegeven hebben 1 Ik boteekende niets voor haar. Zij heeft me niet eens ge antwoord op mijn langen brief, cuen ik haar uit Seddin schreef. Dat toont toch duide lijk genoeg, hoeveel ik in haar leven betee- kon." „En verder?" „Verder heb ik ook gezwegen. Ik" dring mezelf niet gaarne op." „Maar dat was heel onverstandig." „Zoo, vindt u?" vroeg hij op nogal hef- tigen toon. „Wat had'ik dan moeten doen? Wat zou u dan gedaan hebben?" „Nog een keer geschreven." „Dat begrijpt u niet, juffrouw Fanny. Een dergelijke zaak gaat dieper dan u denkt. Freule von Gilfach toonde mij door haar houding, dat ik haar volkomen onver schillig ben." „Arme mijnheer von Lahnstein," zeide Fanny, die nu aan het strijken was en met volle aandacht een ijzer van het vuur nam. „Dan bent u daarover zeker heel verdrie tig geweest en dan begrijp ook, dat hot u in den eersten tijd bij ons niet bevallen heeft". „U vergist u, verdrietig was ik hcelemaal niet," antwoordde hij met groote energie. „Mijn gevoel van trots zou dat niet hebben toegestaan. En bovendien, ik geloof ook, dat het was, omdat iedereen haar 't bof maak-' te, en dan die bedwelmende parfum." Hij zweeg een poosje, nam een stapeltje zakdoeken op en legde dat behoedzaam er gens anders neer, ala was hij heelcmaal ver geten waar hij was en wat hij deed. Waar om moest hem juist op dit oogenblik alles in de gedachten komen, hoe Rose Marie hem eens op een repetitie van een dilettan- ten-tooneel had weggestuurd, om een van die fijn zijden, sterk geparfumeerde zak doeken te halen, die zij altijd gebruikte. Toen was uit haar toilettafel een massa doekj es en kanten to vooi schijn gekomen, zoo groot, dat hij er zich over verwonderde waarvoor al die dingen dienden en waar voor een vrouw die allemaal gebruikte. Hier op Fanny's strijkplanken rag hij wel ste vig linnen, flink, en het geld, dat er voor betaald was, waard, maar van doekjes en lintjes, van die toch eigenlijke onnutte luxe artikelen was hier niets aanwezig. En hoo had hem dat tot dusver onmoge lijk geschenen, hoe had hij juist die dingen een noodzakelijk element in het leven ge vonden. „Lieve hemel, qjijnheer von Lahnstein, wat hebben mijn arme zakdoeken u ge daan?" Fanny's lachende stem riep hom tot d| werkcb'jkheid terug; hij z>og meett go voel van schaamte hoo onachtzaam hij geweest was, want hij had de keurignet gestreken en opgevouwen doeken weer in tallooce vouwen gemaakt Hij maakte zijn excuses. „Het beteekent niet voelik strijk «e even weer over. Maar waar bent u met uw go- dachten geweest? Zeker bij de mooie geno- raalsdochter. Vertol mij toch eens iets van haxir." „Zij zou u zeker bevallen." „Is rij mooi?" „Dat wel, maar meer dan dat. Zij is chic, zij weet zich te kleedcn, voor te doen en te spreken, nu, zooals Rose Marie dat alleen kan." En vóór hijzelf het wist" was hij in öon geestdriftigo beech rij ving van zijn afwezig, onttroond idejaal vervallen; een verhaal, dat Fanny met evenveel belai^stelling aan hoorde, als Lahnstein het vertelde. „Ja, nu geloof ik ook wel, dat mijn ouders mij een beetje veronachtzaamd heb ben", zeide Fanny met een kleinen zucht. „Maar nu is het te laat." „Wat een dwaas idee. U bent juist z^oals u wozen moet, om mij buitengewoon goed tc bevallen." Hij jgreep haar kleine hand en drukte ©r een kus op, wat zij stilzwijgend toestond* Gezegd en gedaan was door dezo eonvou» ctigo, vaak voorkomende hulde in den grond der zaak niemendal; maar die beweging woa het begin van een lange serie kleine, in om vang steeds toenemende vertrouwelijkheden die de beid© jonge harten al nader en nar der tot elkaar bracht. Fedore gedachten namen een al meer el meer idyllischen vorm aan en toch plaagde hem bij alle rust on tevredenheid een gevoel v&n onvoldaanheid. „Adieu, mijnheer von Lahnstein!" Met dio woorden riep Fanny's vroolijke stem hem op oen morgen uit zijn drootneif wakker. Hij zat op de veranda, van waar mort rechts en links uitzicht had over den straat weg, waar Fanny stond, een breedgeranden hoed op en een mandje aan den arm. „Waar gaat u heen?" „Naar het dorp, naar de goede oude Karthner. Zij is ziek en mama heeft wat ver sterkende middelen ingepakt, die ik haar brengen ga." „Waarom hebt (I mij dat niet eer gezegdf dan zou ik gaarne zijn meegegaan." „Nu, dan wacht ik hier even op u." „Wanneer ik mijn voet niet ontzien moest, tcAi ik met een 6prong aan uw voeten zyn." Hij boog zich over de balustrade voorj over, als om den afstand te moten, rnaaf' Fanny strekte afwerend de handen uit. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 1