Viel op haar neus. Vreeselijke pijn. Gemeenteraad Tan Oegstgeest* Gisteravond kwam de gemeenteraad van Oegstgcest in openbare vergadering bijeen. Aanwezig 10 loden. Afwezig de heer Van den Ameelo wegens ongesteldheid. Voorzitter de heer Van Griethuysen, bur gemeester. Na opening der vergadering werden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Hierna deed de voorzitter medcdcoling van de volgende ingekomen stukken Op 24 Sept. hebben B. en Ws. de kas opgenomen van den gemeente-ontvanger. Boe ken en kas warou in orde. In kaa was eon "bedrag van f 3170.62, waarvan op bet spaar boekje f 1994.47. Bericht' van Ged.- Staten dat de goraoente in 1907 aan subsidie; voor het lager onder wijs f24.17 to voel heeft ontvangep, Idciq van den Rijksontvanger dat de grond en personeel© belasting in 1909 door de ge meente vorschuldigd f 190.24 bedraagt. Dispositie van Ged. Staten, houdende goed keuring der Tekening dienst 190S en van het Raadsbesluit inzake de comptabiliteit. Een selirijven van do Gezondheidscommis sie van het ressort Katwijk, houdende goed keuring van het plan der riolecring van de sloot aan den straatweg hij Rhyngeest. VerdeT deelt do voorzitter mee, dat van de standpijp ter verkrijging van drinkwater bij „De Pen", op 10 September geplaatst, een druk gebruik wordt gemaakt. Hoewel het Vcornemeu was haar een gedeelte van den dag open to stellen, hebben B. en ¥s. be sloten haar den gcheelen dag open te hou den. Mocht dit een weinig meer water ver- tischen, men heeft nu ook niet iemand noo- dig om haar te openen cn te sluiten. Mocht er te veel water verspild worden, dan kan de maatregel nog altijd genomen worden. De Raad is hot daarmede unaniem eens. Ingekomen waren ook verzoeken om af schrijving van hoofd el ij leen omslag van mej. J. G. van "Vleet, de familie Van Riet jan de erven Schwarts. De voorzitter gaf in over weging hierop jjunstig te beschikken, als zijnde in overeenstemming met de verorde ning, die wegens vertrek of overlijden af schrijving toestaat. Conform besloten. Eindelijk kwam in behandeling een ver zoek van den heer Van der Steen, uit Val kenburg, om van de gemeente te koopen de niet meer gebruikte petroleum-lantaarne met de daarbij bohoorendo ijzeren palen. Namens B. en Ws. stelt de voorzitter voor, daartoe over to gaan. Deze palen lig gen toch nutte! ooa to roesten. Zij goven in overweging do drie beschadigde te verkoo- pen tegen f per stuk en de eene "onbe schadigde tegen f 10. De heer Duivenvoorde vraagt of het niet wcnschelijk zou zijn er een te plaatsen op den weg Noordelijk van liet huis van ICor- tclcaas. De heer Luhbe pleit voor plaatsing hij Poblgecst. Do heer Boon zou den MoTsch ei- voor iQ aanmerking willen laten komen. De Voorzitter voorziet moeilijkheden. Wan neer men ergens oen lantaarn plaatst, dan komen er dadelijk meer aanvragen. Men zal echter bij eventueelo plaatsing beter doen gas t-o gebruiken, of nu de electrische kabel In de gemeente wordt gelegdelectriciteit. Mot algomecne stemmen werd ton slotte Jot den verkoop der lantaarns besloten. Nu kwam men aan de agenda toe. Eerst kwam aan de orde een adres van bót Fanfare-korps „Crescendo" om vrijstel ling van zaalhuur voor het gebruik door do leden van een schoollokaal voor hun oefe ningen, wat hun eon voordeel zou opleveren van f 39. Do Voorzitter vreest dat men door dit verzoek toe te staan in groote moeilijkheden zal geraken. De consequentie zou meebrengen dat men ook andcro voreenigingen hetzelfde niot kon weigeren. B. en Ws. stellen dus voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Zij hebben daaraan echter een voorstel ver bonden, nl.f om een bedrag van ten hoogste f 60 beschikbaar te stellen voor volkscon certen, waarvan de twee bestaande vereeni- gingen zullen kuiurm profiteeren. Voor elk concert zal f 10 vanwege de gemeente wor den vergoed. Er zullen dan hoogstens vijf concerten worden gegeven. Do gemeenten aren. krijgen dus van het goede ook niet to veel. Do Raad verccnigde zich blijkbaar gaarne met dit voorstel, dat met algemeene stem men -word aangenomen. B. en Ws- zullen met de Vereenigingen hierover nader in overleg treden. Hierna haddon eenige af- en overschrij vingen op de "begrooting plaats. De post „be zoldiging gemeentewerklieden" werd ver hoogd mot f 147.1472 voor de aanstelling van een nieuwen gemeente-arbeider. Voor het plaatsen van den straks genoemden standpijp f 24.69, voor betaling der notarieele akte hij het transport van het aangekochte stukje grond, vnn don heer Hoogcveen f 26.60 en 4" 10 vergoeding aan genoemden Hoogovocn voor extra-kosten bij die overdracht, een cn ander te vindon uit den post „Onvoorzien." Nu kwam aan do orde de vaststelling van Öo gemeentebegrooting over 1910. Do Voorzitter wenschto deze begrooting pest voor post voor te lez9n, men zou dan zijn op- on aanmerking daarbij kunnen ma- kon. Zij is in handen gesteld van een Raads commissie, de hoeren Van den Ameele, Boon en Van der Spek, die er schriftelijk rapport over heb bon uitgebracht, dat ook door den Voorzitter wordt voorgolezen. Daarin bren gen zij dank aan den Burgemeester, dia hun allo inlichtingen welwillend heeft verstrekt. Hun oordeel over de begrooting is zeer gun stig en ze juichon het met name toe, dat B. en Ws, er in geslaagd zijn de begrooting sluit-end te maken, zonder belastingverlioo- ging. Toch heeft de Commissie enkele opmer kingen gemaakt. In do eerste plaats be treffende den desolaten toestand, waarin do grindweg aan de Groen es teeg verkeert. Zij zou daar een straatweg willen leggen of een paardenspoor. Vorder acht zij een bezoldiging van f 100 voor de wethouders onvoldoende en geeft in overweging ieder met f 50 tc verhoogen en den post te brengen op f 300. Een lid der Commissie acht het ontvangen schoolgeld al bijzonder gering. Hij is van meening, dat ouders die een behoorlijk school geld kunnen betalen, dit ook moeten doen. Ook pleit de Commissie voor restauratie van het schilderstuk in de Raadzaal en eindelijk geeft de Commissie in overweging om de begrooting met de memorie van toelichting jaarlijks te laten drukken cn desnoods tegen betaling van den kostenden prijs aan de Raadsleden ter beschikking te stellen. De Voorzitter geeft nu gelegenheid tot het. houden vai^algemeene beschouwingen, waar van niemand gebruik wenscht te maken. De Voorzitter merkt op, dat het laatste punt door do Commissie besproken, daarbij te pas kan worden gebracht. Hij vraagt zich af of er wezenlijk een groote behoefte aan een ge drukte begrooting is, waar bij de loden een geschreven exemplaar circuleert. Elk jaar is met ecnigszius andero cijfers de begrooting eigenlijk dezelfde. En de kosten zijn niet onaanzienlijk. Na eenige gedachlenwisseling, waaraan de hoeren Schuitemaker, Boon, Lubbe, Bakker en do Voorzitter deelnemen, wordt op voor stel van den heer Luhbe met algemeene stem men besloten, dat aan elk lid, die het wenscht, tegen den kostenden prijs een geschreveoi exemplaar met de memorie van toelichting, zal worden verstrekt. Vervolgens werd met algemeene stemmen overeenkomstig het advies van do Ooïnmis- sio besloten de vergoeding der wethouders met f 50 te verhoogen en die te brengen op j 150. Hierna ging men over tot -de artikelsge- wijze behandeling. Wij kunnen met het oog op de ruimte, alleen do eind-conclusies der besprekingen geven. In beginsel werd besloten tot restauratie van het schilderstuk in do Raadzaal. Besloten werd ook bij lichte maan nog oen lantaarn in hot Wilhelmina-park te doem branden. Het denkbeeld om aan de Groenesteeg den weg te bestraten of van een paardenspoor to voorzien, word voorloopig vastgehouden, doeh een besluit werd niet genomen. Bij den post „Schoolgelden" doet de heer Boon zich kennen als het lid der Commissie, dat hot bedrag van f 75 te laag acht. Hij wordt daarin gesteund door den heer Luhbe. Do Voorzitter merkt op, dat deze zaak bij afzonderlijke verordening is geregeld; de heeren zullen dus beter doen bij gelegen heid een wijziging dier verordening voor te stellen. De heer Van der Spek zou echter niet voor vorhooging zijn. Men treft dan meest de arme mcnschen. Eindelijk werd de begrooting met alge meene stemmen aangenomen in ontvang en uitgaaf op f 29,366.24 met een post On voorzien van f 525.35. Tot leden der Commissie voor Schoolver zuim worden herbenoemd de heer on L. J. van Doeveren, voorzitterP. W. de Jong, secretaris, J. Schonovold, 2de voorzitter-; L. den Ouden, 2de secretaris; N. van der Spek, C. Duyvenvoorde en A. v- d. Hulst. Met hot oog op de vermeerdering, van drie scho len in de gemeente, stelden B. en Ws. voor de Commissie met twee leden uit te breiden. Daarvoor werden benoemd de heeren E. C. Broekstra en N. Breedijk. Hierna kwam aan de orde een verzoek van den directeur der Stedelijke Fabrieken va.n Gas en Electriciteit to Lc-i'den, namens het bestuur dier gemeente, tot het leggen van een eloctrischen ha-bol in den Morsch- weg, naar de fabriek der Naamloozo Ven nootschap „Wernink's Betonfabriek." De Voorzitter stelde voor de beraadsla-gin- gen daarover in geheime zitting te houden. Nadat de deuren ruim twintig minuten wa ren gesloten geweest, word do openbare ver gadering heropend en de vereischte toestem,- ming onder eenige voorwaarden verleend. Do gemeente Leiden zal een recognitie moe ten betalen van f 1.50 en voor liet weder in prde maken der straat en van den weg mooten vergoeden 50 ets. per strelckenden meter voor straatweg en 20 ets. voor grind weg. Hierna kwam aan de orde het verzoek van de JToord-Zuid-Holl. Trammaatschappij tot demping en riolecring der Zandsloot aan het bruggetje van Do Groot tot aan het eindpunt Leidsche Buurt. Ook deze toestem ming werd onder een aantal voorwaarden we hoorden or 24 opnoemen verleend. Het bleek daarbij, dat de rioleering, waar van het hoogste punt bij de Wilhelminar brug zal liggen, oou groote verbetering voor do gemeente zal zijn. Alle kosten komen voor do Maatschappij, die bovendien een jaarlijk- sche recognitie van f 6 zal moeten betalen. Als laatste punt kwam aan de orde de rioleering van de Leidsche Buurt, waartoe de gemeente een stuk grond zal moeten koo pen van 450. M2. van den heer H. C. Juf fermans tegen f 1000. Ook daartoe werd na eei^ige gedachtenwisseling met alger meene stemmen "besloten. Hierna ging de Raad uiteen. Gemeenteraad Tan Zoetermeer. Tegenwoordig zijn alle leden, terwijl er één vacature is. Na goedkeuring van de notulen en na me* dedecling van enkele ingekomen stukken, wordt vastgesteld het kohier der schoolgel den over hot derde kwartaal tot een bedrag van f 20.45. In verband met do kosten, verbonden aan een nieuwe buisnummering en om te kunnen betalen de bijdrage van de gemeente, bere kend over een bedrag van f 100 jaarlijks aan „Het Groene Kruis" voor do kosten van wijkverpleging, wordt vastgesteld een besluit ^ot wijziging der gemeente-begroo- iing voor 1909. Daar de huur van don tuin achter het' Raadhuis op 31 Deo. a. s. eindigt, wordt besloten deze. w.eder voor vijf jaren onder dezelfde voorwaarden ondershands te ver huren en wel een gedeelte aan den heer A. Meerburg voor f 30 en het andere ge- doel te aan den veldwachter M. Noppe voor f 15 per jaar. Vervolgens wordt in behandeling genomen do begrooting dezer gemeente voor het dienst jaar 1910, welke met algemeene stemmen wordt vastgesteld tot een bedrag van f 13,103.98 aan ontvangsten en f 13,100.04 aan uitgaven, waaronder f 306. voor onvoor ziene. Hoewel de uitgaven jaarlijks toene men, zal ook dit jaar nog niet tot de hef fing van een hoofdelijken omslag behoeven te worden overgegaan. Gemeeutcraad Tan Zegwaard. Tegenwoordig zijn alle leden, terwijl er één vacature is. Na goedkeuring der notulen van de vorige vergadering wordt mededeeling gedaan van enkele ingekomen stukken, waaronder een schrijven van Ged. Staten met terugzending van het in de vorige vergadering vastge stelde besluit, waarbij bet maximum van den in deze gemeente te heffen hoofdelijken omslag wordt gebracht van f 2500 op f4500 en waarbij bepaald wordt, dat er een sup- pletoixe. aanslag kan worden geheven van ten hoogste f 250. Ged. Staten stellen voor deze laatsto bepaling te doen vervallen. Daar hiertegen geen bezwaar bestaat, wordt met algemeene stemmen daartoe besloten. Vervolgens wordt vastgesteld een ontwerp besluit tot wijziging der gemeente^begroo- ting voor 1909, in verband met den bouw van het nieuwe huis. De huiten-rekening is van geen beteekenis; de totale kosten heb ben bedragen f 7585.35. Tevens wordt be sloten aan den heer Van Kampen een grati ficatie van f 25 te verleenen. Daarna wordt vastgesteld het kohier der schoolgelden over het derde kwartaal tot een bedrag van f 53,75. Na benoeming van leden voor het stern- bureel voor de aanstaande verkiezing van een J,id voor den Gemeenteraad wordt in behandeling genomen de begrooting der ge meente voor het dienstjaar 1910, welke met algemeene stemmen wordt vastgesteld tot eon bedrag van f 11,971.447a aan ontvang sten en f 11,968.13 aan uitgaven, waaron der f 205 voor onvoorziene uitgaven. Met het oog op dp stijgende uitgaven wordt do hoofdelijke omslag uitgetrokken tot een bedrag van f 4250, tegenover f2500 .voosr het loopende dienstjaar. KECJLAJUES, i 40 Cents per regel. Dank zij den Kloosterbalsem genezen. "Do Heer L. Post, bakker té Bilderdam, gemeente Leimaiden, schrijft ons: „De KLOOSTERBALSEM is «en wonder middel. Eén uit duizenden: MUn dochtertje Willemientje, oud 8 jaar, wae met haar neus zóodaolg op een klomp gevallen, dat lk en mUne omgovlng niet anders dachten, of de neus zou nooit meer genezen, zoodanig was hty geknousd. Het kind leed vreeaeHJk veel pijnon, totdat ik den KLOOSTER ALSEM aanwenddo, dien ik haalde by den Heer Th. Beuk te Leimulden. In acht dagen t|jds was zij daarmede volkomen genezen. Iedereen bier in de buurt roemt daarom den wonderdadigen KLOOSTER BALSEM, hetgeen gerust moogt bekend maken. De Klooeterbalsom, Klooster Sancta Paulo, geneest onvoorwaardelijk oude en nieuwe wonden, open beenen, zweren, ziekten der hoofdhuid, aambeien, rhoumatiek en alle rheumatitcho aandoeningen. Btf gebruik van den Kloosterbalsem vrorden de pijnen onmid dellijk verzacht en volgt do genezing spoedig en zeker. Prijs per pot van 20 gram 35 ct., van 60 gram 75 ct., van 100 gram f 1.20 en van 250 gram f 2.50. Hoe grootor pot, hoo voordeellgor dus! Verkrijgbaar b{J Drogisten, Apothekers en de bekende Depöthouder». 1872 40 dood Tan Perrer. Gisteravond word in Den Haag ten tweeden male een protest-meeting gehouden, naar aan leiding van de terechtstelling van Ferrer, ditmaal ultgaando van de Vrije-Sociallsten- Vereeniging. In twee vergaderzalen moesten de overtalrijke bezoekerB dezer moeting onder gebracht worden. De drukst bezochte ver gadering was die, gehouden in „Conoordia," Hoogozand, alwaar achtereenvolgens hot woord gevoerd werd door de heeren Luitjes en Reyn- ders. Ten slotte deed do leider, de heer C. do Voogd, het voorstel om, ten einde uiting te geven aan het gevoelen der aanwezigen, gezamoniyk een brief aan den Spaanschen gezant te gaan overhandigen, waarin gepro testeerd werd tegen don „gerechtolijken moord op Ferrer" en verlaDgd wordt, „dat de go- rechteiyko straf zal worden voltrokken aan allen, die medeschuldig z\)n aan dezen grime- lijken moord". Met klem verzocht de heer de Voogd, dezen gozamonlijken tocht niet het idee eentr be tooging te geven, door te zingen of wat ook, doch rustig te zamen op te trekken. De Spaansche legatie, zetelende in het Hotel dei Indes" werd evenwel niot bereikt, daar de naar ichatting 400 man sterke troep in de Vlamingstraat uiteengedreven word. De sterke politiemacht, die rondom het „Hotel des Indes" was samengetrokken, onder toe zicht van de commissarissen Dietz en Olivier, behoefden niet handelend op te treden, daar hot in den omtrek van het Voorhout rustig bleef. (jaaggnsn^ Het „Leidsch Dagblad," ia 's ZaterdagaTond® in de «II stad verkrijgbaar bij: Joh. Dekker, Haarlemmerstraat 258. Joh. Hogervorst, Haarlemmerstraat 128. P. J. van Keuion, Zuidsingel 29. H. Lambooy, Hoogewoerd 90. P. v. d. Meer, Haarlommerstr., hook Turfmarkt A. Somorwll, Hoogewoerd 24. 0. Stuivenborg, Groenesteeg 81. en bjj alle loopers on agenten bulten de stad tegen Cent. En Dagelijks aan de Kiosk Apothekersdijk. Leidsche Kunstvereeniging, De tentoonstelling van Hahn hoort tot 't verledene. Na de diepte van zijn kunstuiting komt, als 't mag wel lijken een con trast, do meer oppervlakkige maar stellig in veel opzichten knappe kunst van Gabrielae. Dit is nu kunst, welke In den algemeenen smaak zal vallen een oordeel reods eenigs- zins bewezen daar den eersten dag voor een groot bedrag reeds werd aangekocht. De kooper van dit: „Op de heide", kunnen wij met zijn aanwinst geluk wonachen. Het is een keurig, knap schilderijIje; het is een lust dé oogen er op te slaan en hot weet te boeien: dit schilderij. 't Stelt voor oen jonge dam» in 't wit, een zomerhoed mot bloemen heeft ze op; ze staat, verrukt van den prachtigon dag op de bloeiende heide. De o e n h e id tusschen het figuur en het landschap is opmerk inga waard. Het portret van onzen stadgenoot den hoog leeraar Dr. J. v. Leeuwen, is mede oen kra nige proeve van schilderkunst. Het geeft den hoogleeraar in xittende houding; een stuk van den leunstoel is nog te zien. In ambts- kleeding wordt hij voorgesteld. De handen, zeer goed geschilderd zijn gevouwen, het gezicht staart strak voor zioh uit; groote een voud kenmerkt dit geleerden gelaat, dien een voud voelen we in de rust van dit gelaat. Een paar Volendamsche interieurs kunnen wU niet het sterkste werk vinden. Een paar knappe portretten, esn man en een vrouw, treffen bijzonder. Een aantal boerenmslsjos, zijn met een vlotte handigheid weergegeven. Do dienstmeisjes die boodschappen doen,_dp Heilsoldaten, het courantenuurtje, dit is alle maal kunst, welke met genoegen zal worden genoten, dunkt one, door de Kunst-vereent- ging-bezoekers. "Voor Gabrielse's vooruitgang in sake kunst, hopen wij dat hij het vlotte genre, dat ongetwijfeld goed verkoopbaar is, wat minder ga betrachten, en het wat dieper zoeken wil. HU is ongetwijfeld een begaafde jonge kunstenaar. De H. laadsché'cakon. Brieven uit Warmond. in. Het ligt er maar aan, of men een naak al of niet licht opneemt, om licht geneigd te zijn, een eenmaal voorgenomen taak we gens gebrek aan stof na te laten. Wij, Hollanders, is er wel eens gezegd, zijn niet lioht in vuur te brengen; doch eenmaal voor een zaak gewonnen, is ons doorzettingsvermogen prijzens- en navol- gingBwaardig. „Licht", wat bijna als woordspeling in de eerste regelen voorkomt, werd voor mij een lichtpunt", deed mij een licht opgaan, om het voor dezen keer eens over de verr lichting hier ter plaatse te hebben, die men, niet ten onrechte, nogal eens als „primi tief" hoort betitelen. Ten minste wat be treft de gemeentelijke; daar het par ticulier initiatief, reeds in veel particulie re gevallen zelf voorzien heeft. Indien ik my goed herinner, werd al een jaar of tien geleden, of missohien nog wel langer, door den heër W. O. van Senden, de kat de bel aangebonden en werden door diens bemoeiingen hier proeven genomen, met een soort watorstofga-slicht, genaamd naar den uitvinder-exploitant den heer Jas, van Noordwijk: „Jas-licht". Goed gezien was het, te laten zien waf en hoe die gasfabricatie in haar werk ging en met welke resultaten, want zooals ik reeds boven zei, „wij, Hollanders*', wat ik vrij wel kan vervangen door: ,,wij, Wannon- ders" rijn niet gemakkelijk warm te ma ken voor een nieuwigheid, waarvan wij niet overtuigd zijn, dat voorcteel en goede resultaten te wachten zijn. Die proeven dan hadden plaats in hef lokaal „De Zon" en slaagden uitnemend. Men was overtuigd, dat het mooi, heidér licht was, en de technische toelichting over deze verlichting, door den exploitant, deed de uitvoerbaarheid voor deze gemeente blijken, ook op het gebied van haar finan- cieele draagkracht. Er werd over gesproken, geschreven, ge confereerd, en het gevolg was, dat niet de gemeente, welke toen nog wel vijftig per cent conservatiever was dan nu, zich het lioht aanschafte, doch alleen de eigenaar van het buiten „Leevliet", die geen vrees bleek te hebben voor nieuwigheden, welke goed waren. Intu8schen bleven wij nog steeds, zooals het heden ten dage is, met de z.g.n. „Slag- van-~Waterloo-verlichting" zitten; welke ge lijktijdig met de in-werking-treding der Zondagswet van 1815 werd uitgevonden, en evengoed voldoet I) als genoemde wet voor deze plaats. Later kwamen we in het bezit van voor uitstrevender gemeentebestuur, en, „zoo vader, zoo zonen", ook de ingezetenen werden onwillekeurig in die richting ge leid. Er werd met verschillende conoes- sionnarissen van ondersoheidene soorten van nieuwere en gasverlichting onderhan deld; me£ het resultaat* dat... het bleef zooals het was. Nu hebben wij hier, zooals in alle plaat sen wel zal zijn, meer „koeien" dan „de koe-bij-de-horens-vatters", en ook hieraan zal het wel te wijten zijn, dat verschillende „vette kluifjes" ons nu ontgaan zijn, en bij de tegenwoordige „hooi-schaarsohte", hier in casu de gemeentefinanciën, is men niet erg geneigd de overblijvende „magere beestjes" te stallen. Men scheen zich maar niet tc kunnen in denken, dat een dergelijke exploitatie, al was het met de «oerbeelden en cijfers voor de oogen, ooit voordeel kon afwerpen. Alle gemeenten in den omtrek gingen vóór; die zelf de exploitatie niet aandurfden, betrok ken licht uit Leiden, en nog konden dfo voorbeelden niet trekken. En wat is het gevolg geweest van dat niet beslissen, dat talmen De groo-tste oonsument ongetwijfeld, höti Seminarie, het wachten moede, liet zicti voor zijn gebouwen dezen zomer een mo del-verlichting aanleggen, en vervaardigt nu zelf zijn electrische verlichting, bene vens electrische drijfkracht, o. m. voor het orgel der kapel en ventilatie. Welke afnemer het Seminarie zou ge weest zijn, blijkt wel uit de groote inricK-» ting en machines, het gjoot anntai lichten, dat, naar ik hoorde, op een 600 wordt ge schat, behalve de drijfkracht nog bovendien* En die is nu niet meer te vangen. Die, daarop volgend, ook verloren is voor con sument, is het buiten „Leevliet", dat voos zich ook electrische verlichting heeft aan geschaft, en voor gas natuurlijk nooit meeï te vinden is. Verder nog het café „De Zon" met ver gaderlokalen, en eenige andere particulie ren, die acetyleen-gasverliohting bezigen* Alzoo, die afnemer is van beteekenis, ia reeds voorzien. Zou iemand nu nog durven bewerenf itaS ik pessimistisch ben, door voorloopig onder deze omstandigheden, weinig te verwachten! van een nieuwere verlichting voor risico dér gemeente, en evenzoo voor aanvragen voor concessie? 't. Is er in té zien, dat, door niet tijdig be slissen, wij minstens, het eeuwfeest van den Slag bij Waterloo vieren bdj petroleumlicht waarbij dan tevens de branders der lan taarnlampen hun gouden feest kunnen her denken. Ik las eens over tuft gesprokene op oeaï gehouden „Sociale Week", waar een zeer voor uitstrevend rechtsgeleerde en gemeen* tepolitiöus, uit Leiden, de gemeente-ooöpo- ratie besprak.- Als voorbeeld daarvoor haal de die spreker o.m. Leiden aan, dat onge veer op coöperatieven grondslag o.a. gag leverde aan velschillende gemeenten in den omtrek, als Voorschoten, Stassenheim, Oegstgeest en licht binnen korten tijd ook aan Warmond. Dit was geheel in de richting van demi spreker, die het ook ongetwijfeld zal toe juichen, dat men in Noord-Brabant bijna een halve provincie voornemens is te voor zien van electrische verlichting en drijf* kracht door één Centrale. Doch Warmond bleef nog steeds achter en de eenige hoop ie, dat we later voor ona wachten, in plaats van gae> de ideale elector!» sohe verlichting krijgen- Dit zon de eenigé lichtzijde zijn, van de liohtkwestie, die mi duister ia. Dus daarom nog maar gehoopte Nu ik 'fc toch over lioht heb, kan hier toé slot nog gevoeglijk een heel andere lichtge* schi edenie aan "toegevoegd, met welke ééii van mijn vrouwelijke huisgenooten, zoo men dat noemt, aan kwam dragen. De verschillende bakkers hier, leven meer collegiaal met elkaar dan wel als concur renten. Er bestaat echter toch concurrent tie, en elk is er bij als de kippen om eeft' nieuwen klant te bedienen. Een pas zich hier gevestigd hebbende* deftige familie nam nu als maatstaf voor het klandiziegunnen aan bakkers, het ge wicht van het brood, en gaf voorloopig huif die „te licht" bevonden werden hun congóy of eigenlijk: de leveranoier van het zwaar ste brood werd begunstigd. Het gevolg wae eoht9r, dat nu een ander het brood een half hectogram zwaarder is gaan bakken en leveren dan hij, die tot heden dit zwaar ste leverde. Als het nu heusch waar is,: „want vertellen van vrouwen is niet steeds to vertrouwen", en het gaat dan steeds hoo* gor (liever zwaarder) tegen elkander op„- dan wordt deze „licht" (of „zwaar") ge schiedenis nog opgelost In voordeeligen zin voor sonsumenten, en krijgen wij deaen winter wel hoog in prijs zijnd, maar toch! goedkoop brood. Ook dat van harte ge wenscht, daar eï meer gebruikers dan bakkers zijn, en dua veel, die er voordeel van hebben, terwijl &t slechts enkelen zijn, die door minder ver diensten een weinig schade lijden. SPECTATOR. UTTLOTINGEN.— Loten van don Congo-Staat a ft. 100 van 18S8 SorieSn- en pronriotrckkingSo Oct Sorio 4431 no. 17 fr. 100,000; sono 18632 no. 8 fr. lBOOj eerie 2744 no. 6, sorio 4431 no. 2 on serie 24928 no. 2, ell fi:. 76a De volgende elk fr. 400: 8erie 2508 no. 9, sorio 2744 no. 23, sorio 4431 no. 7,seria 7607 no. 10 on 12, sorio £329 no. 10, sorio 17074 no. 6 en 19, serio 24928 no. 6 en 7, serio 2S637 no 7, serio 29383 do. 17, serie S03S9 no. 24, sorie 43630 no. 6, sorle 60374 no. 14. serio 6U4S9 no. 18, serie 60587 no. 8,12 en 20, serio 51070 no. 5. UITLOTINGEN.— Loten van Parlls (Munioipal) van 1871. Trekking 20 October. No. 4907 fr. 100,000: Nos. 989566 en 1246398 elk Cr. WéOOr Noa. 996824, 793169, 629665, 1036094. 1221064, 793089,653508, 1219273, 1252400, en 1127825 oik fr. 10,000. Do volgendo Noa. elk fr.' 1000: 6892 17904 70511 85122 83247 30051 47097 98107 S18745 43S658 499321 15S7S5 681957 228503 708646 373649 8536S3 290897 9426S7 786451 563407 749178 183552 816956 919627 924571 66187S 22S504 628S40 932694 167283 847366 642778 17079S 495791 300993 40079S 43273S 492S28 899461 405568 (365956 828SS0 928759 873647 816951 391931 41068 132805 606854 736659 806858 601620 212706 871139 871445 829022 1138272 1030246 1169350 12.8389 1050296 1095314. 1266012 1127821 1061061 1036100 1205360 1219280 1051065 1277093 1038091 1166715 1260735 1278298 AARLANDERVEEN. Overleden» Laveoloos aangegeven kind van Hendrik de Jong on Klaasje van der Greft. NOORD WIJ KERHOTJT. Geboren: Johannes Wilhelmus. Z. van H. 3. Bmohman en M. vait Eeden.Maria, D. van J. Oklcereo en A. Bei aars. Ondertrouwd: Dirk Kuiper 24 j., te Apeldoorn, en Jannetje Hendrina Nijeboer 28 j., alhier. WASSENAAR. GeborenMaria Helena, D. van L. Alkomade en C. Th. Koot Ondertrouwd: L. N. Zandvliet 23 j.enA.0. da Groef 20 j. Getrouwd: L- P. Gravers en W. P.Ruygrok.

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 6