Agenda van de week: Uit de Rechtzaal. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Ingezonden. Tweede Kamer. Tan oen luchtballon en Tan Mar». Vele Leidenaars rekten gisternamiddag de halzen, gingen cp de teenen staan, maak ten de diepe kniebuiging, deden een pas naar voren, een pas naar achteren, helden met het hoofd over naar links of naar rechte of snelden voorwaarts, al naar dakon en boomcn het van hen vergden, wilden zij zien oen voorwerp in de hoogte, tegen den blauwen hemel, een heel zacht zweven den bol, welige dra bleek te zijn een lucht ballon. En er werd in do verschillende groepjes levendig tussohen oud en jong, vrouw en man, van gedachten over gewis seld wat dat wel voor een ballon mocht zijn: een van Pottum, een voor reclame of een echte. Sommigen, met een kijker gewapend, beweerden tegenover de minder bedeelde waarnemers met het bloote oog, dat zij „er een stip onder zagen," het mandje, wat het ongewapende partijtje, prat op zijn heel goede natuurlijke kijkers, dan schouderop halend in twijfel trok. De vraag wat voor een ballon het zou wezen, was de voornaamste, maar branden de kwesties waren ook: Yan waar komt hij "Waar gaat hij heen? En het spoot geleerd heid naar alle kanten over afstand, hoogte windrichting, hemelsbreedte. Maar.... nie mand wist iets positiefs. Weldra wisten wij het, die den ballon ook met een opwaartsohen blik vereerd had den, te laat echter om bet duizenden en duizenden, nabij en veiaf, te kunnen o n- d e r het oog brengen. Het was de luchtballon „Rotterdam," van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart, welke had moeten opstijgen tij dens de sportweek van den Necl. Bond voor Lichamelijke Opvoeding in Den Haag. Nu eerst was de wind gunstig, van het groote water, de zee, af, voor de vijftiende ieis van dezen ballon. Op het „Zorgvliet"-terrein kwamen tegen halftwee vrij veel belangstellenden in die opstijging te 'e-Gravenhage bijeen. Na twee uren w ach tens ging de ballon omboogal dien tijd had men zich ten nutte gemaakt om het vullen van hem gade te slaan, waarmee trouwens al om elf uren was begonnen, om daarna met aandacht toe te kijken hoe het schuitje onder den bal lon werd bevestigd en deze verder voor de reis in gereedheid werd gebracht. Drie luchtreizigers maakten den tocht fn den ballon van 1200 kub. M. inhoud en van geverniste ballonstof, te Keulen ver vaardigd, m6de: de 1ste luit. W. N. Bak ker, van de veldartillerie, als commandant, de heer Boelo, uit Amsterdam, en de heer O. van Rossen Hoogendijk van Bleiswijk, uit Gottingen, voor dezen laatste als proef- tccht voor heb balloncommandantepatent. In het mandje, dat plaata biedt voor wel Iviji luchtreizigers, werden verscheidene wetenschappelijke instrumenten medegeno men. Zoo zien de reizigers door middel van hun statoecoop de stijging of daling van den ballon qualitatief. Een ballonvariome- ter naar dr. Bestelmeyer, uit Gottingen. wijst het stijgen of dalen quantitaticf (ln Meters per seconde) aan. Dit laatsto instru ment wordt in verband met de verfcicaal- anemoBCOop afgelezen, een uit aluminium .vervaardigd windraadje, dat bij daling, links en bij stijging rechts draait. Staat de ane- moscoop stil en wijst de variometer bewe ging in verticalen zin aan, dan bevindt men zich hetzij in vallende, hetzij in stijgende luchtstrooming. Yerder is buiten het mandje een. snel- heidskompas, eveneens naar dr. Bestel meyer, een cardanisch opgehangen wind roos bevestigd. Dit instrument is vervaardigd van mica, dus doorschijnend en is gemonteerd op een bus, aan welker ondereinde zich een para bolische lens bevindt, die een beeld van het onderliggende terrein op de windroos pro jecteert. Door waarneming en volging van een kerktoren of kruispunt van wegen bijv. van af het midden van de windroos tot aan den omtrek, kan men in verband met den hiertoe benoodigden tijd en de betrekke lijke hoogte, de horizontaio snelheid van den ballon, direct uit een bijgevoegde tabel aflezen. Yerder werden meegevoerd 12 zakken ballast (fijn zand) ieder 15 K.G. wegende. De Rijkspostdirivendienst stond vier duiven af, ten einde deze in het lucht ruim los te laten om berichten aan te brengen. De in den middag opgelaten proefballon* netjes wezen als windrichting West aan, met een snelheid van 7- tot 800 M. per mi nuut. Yormoedelijk zou de daling in het Gooi of in de buurt van Amersfoort geschie den. Zee uren zou de ballon boven kunnen drijven. De militairen, die bij de vulling behulp* zaam waren, hadden zwaar werk het heen en weer deinende gevaarte in bedwang te houden, totdat klonk het bevel „alles los". Statig verhief zich het mandjo van den aardbodem en toen zag heel Den Haag, wel dra Wassenaar en daarna Leiden den bal lon. Do eerst wuivende reizigers waren eoh- ter nog maar even te zien voor do ongewa pende oogen van de juichende toeschouwers. Voor den vervolgingsrit per auto hadden zich twee deelnemers aangemeld, de hee- Ten P. J. Adrian en B. E. Heohtermans. Wie het eerst den ballon na diens daling zou bereikt hebben, zou ontvangen uit handen van den commandant een zilveren herinne- rrngsmedaille. Omstreeks zes uren is do ballon vlot ge land nabij het stationsgebouw te Harmeien. De vervolgingsprijs werëf toegekend aan den heer Hechtermans. Maar wat heeft Mars nu met dezen ballon te maken vragen velen onzer lezers. Wij zullen het hun zeggen. Dio zwevende ballon van 's namiddags spookte 'b avonds nog menigeen door 't boofd, zweefde nog menigeen voor oogen enspeelde menigeen parten. Groepjes hier en groepjes daar in do sta-d staarden opwaarts naar ,,'n Hggie" hoog in de lucht. En dra was gevonden wat dat voor een „liggio" was: 't was van een lantaarn van dien luchtballon. En men was verrukt en vol bewondering, al vond men het vreemd, dat het ding zoo stil bleef. Die velen wisten niet, dat dat licht aan het onbewolkte uitspansel Mars was, en waren vergoten wat wij omtrent die eter mededeelden in ons nummer van 23 Septem- j.l. Daarom laten wij in hoofdzaak hier nog eens volgen, wat wij toen van Mars ver telden. De groote, roodachtige ster, die den hee- len avond aan den hemel staat, onder het „vierkant van Pegasus", is de planeet Mars, dio dez r dagen „in oppositie" is. Dit wil zeggen, dat rij, van de Aarde uit gezien, juist tegenover de Zon staat; wat voor ons, aardbewoners, de geschiktste ge legenheid is om haar waar te nemen. Voor al de^e maai Want niet elke „oppositie" is even gunstig. Men herinnert ad oh uit het schoolboekje, dat de planeten geen cirkels beschrijven om de Zon, maar ellipsen, en vooral bij Mars fs de uitmiddolpuntigbeid vrij aanzienlijk. Licht begrijpelijk is, dat dientengevolge de afstand tusschen Aarde en Mars veel verschillen kan: naarmate de „oppositie" plaats heeft in een déél van de loopbanen, waa/r deze tot elkaar naderen of ver uiteen- liggen. Het verschil loopt van 53 tot 98 mil- lioen K.M., waarmee overeenkomt, dat het schijfje van Mars den eenen keer 25 secon den meet, den anderen keer 13. Het spreekt ook vanzelf, dat in het eerste geval de bij zonderheden op Mars' oppervlak veel duide lijker rijn waar te nemen dan wanneer de planeet ver af blijft en. h^ar schijnbare doorsnede dus klein isin ruik een gunstig geval bevinden wij ons thans, voor het eerst weder sedert 1892, want de afmeting der schijf is thans ongeveer 24 secunden. In mooie nachten laat een zeer kleine (mits goede) kijker op hot planetenschijfje duideh'jk de witte pool vlek en bok een don korder gedeelte (de groote Syrté) onder kennen. Het is een aardig en interessant gezicht, ook voor wi'e zich gewoonlijk niet om de sterren bekommert. Ziedaar die Leidsche geschiedenis van den luchtballon en van Mars. Vrijdags Salie Amicitia, Alliance francais» Asaemblée géné rale des Adhérenta. 9 henres du eoir. Zomerlnet AJgem. Vergadering Veefonds Leidon, 'a ra o rg e n a 11 uar. Eleine Zaal Stadwaal. Voordracht-avond Raadgor. en wenkon. Beoefenaars Zangkunst» 8 uar. Zaterdag: Bioscope-theater Rjjnsb. Singel. Voorstelling. 'sMidd. 2 nar en 'a avonds 8 nar. Tan Dinsdag 5 tot en met Zondag 10 October. Leidsche Sohonwburg. Royal Bioscoop Direct. F. A. Nüggerath. 8 nur. Dagelijks: Leidsche Kunst Yeresnigicg. Tentoonstelling teekeoingen door Albert üahn. 12—4 uur. Gemeenteraad ran Warmond. tVergadeïrijig van hedenmorgen. Voorzitter de Burgemeester, de Keer A. J. Schölvinck. Afwezig de Keer J. H. Kniseman, met ken nisgeving. De Voorzitter opent de vergadering, waar op de secretaris de notulen leest-, welke zon der aanmerking worden goedgekeurd. Do Yoorzitter doet mededeeling dat bij den gemeente-ontvanger kasopneming is ge schied, waarbij alles in orde werd bevonden. Ingekomen is de goedgekeurde verordening van de heffing van opslaggeld op de gemeen telijke losplaats. B. en Ws. stelden voorloo- pig tot opslagmeeater aan den heer J. Bcijer. De raad. welke hierover nu te stemmen had, benoemde met a-lff- stemmen daarop eveneens den beer Boijer. Do hoer Korswagen, Koofd der O. L. S-, zond een schrijven in van dankbetuiging voor zijn benoeming als zoodanig, en dat hij de benoeming aanneemt. Tevens deelde de Voorz. mede dat voor het Herhalingsonderwijs zich 20 jongens en 5 meisjes heb bon aangemeld. Voor de inning der schoolgelden, wat vroe ger geschiedde door het toenmalige Koofd der school, den heer Lugthart, en waarvoor een vergoeding van f 10 per jaar wordt toegekend, werd hot nu benoemde hoofd aan gewezen. B. en Ws. stellen hierop voor in verband met do nog van kracht zijnde Zondagswet van 1815, de politie-verordening van 5 Sopt. 1905 te wijzigen en met bedoelde wet in overeenstemming te brengen. De roden hier toe is een beklag van den Ned.-Herv. Ker- keraad, daar bij den laatsten Kermiszondag, do muziek en publieke vermakelijkheden hin derlijk waren geweest voor de toen gehou den godsdienstoefeningen. Do Voorzitter zegt, dat liij geconfereerd heeft met ds. Rutgers en gecorrespondeerd mot Gedep. Staten, doch dat, daar ds. Rut gers vasthoudt aan die wet, de zaak niet anders to regelen is dan door wijziging der verordening, en dat al zoo voortaan de ker mis niet eerder mag beginnen dan na af loop der godsdienstoefeningen, wellce steeds plaats hebben van 6 uren tot halfacht. In de discussiën, die hierover volgden, vraagt de heer Papöt of voor dien éénen dag dan niet van 2 tot 4 uren kerk ge- Kouden kan worden. De heer Heijl zegt, dat het geKcele jaar door dien tijd kerk is. Nu, dan kon voor één enkelen keer dat wel eens verzet worden, meende de lieer De Vroomen. De heer Do Haas zegt, dat men dan wel om 9 uren 's avonds kerk kan gaan houden, en verwacht zelf bij doordrijven onregelma tigheden, iets wat hier anders niet voor kwam. Da beer De Vroomen stemt hiermede in en zou in afstemmen der wijziging een protest zien. De heer Papot brengt hierop in 't mid den dat veel schade zal geleden worden en vooral voor do^kinderen, die in den middag en den vooravond feestvieren, zou hij 't jam mer vinden. ."Waarom don op geen andere dagen ker mis gehouden P voert de Keer Heijl weer aan. pe Voorzitter leest daarop de met den Pre dikant en G-ed. St. gevoerde carrés ponden tie voor, waarbij laatstgenoemden mededeelen, dat, zoo de Raad niet tot wijziging over gaat, aan de Koningin de vernietiging der verordening zal worden voorgesteld. JDe Keer De Vroomen wil echter eerst maar eens probearen met afstemmen. Dat is ook geen eer als dan vernietiging volgt, meent de heer Heijl. De Keer Papöt meent zelfs dat de muziek voor de godsdienstoefening als men die niet wil verzetten, niet hinderlijk is, wa,t de Keer Heijl bestrijdt. De heer Heemskerk wil echter wel tot wijziging overgaan, om de wet te hand haven. Misschien doen de Protestanten voor dien éénen dag dan eens geen kerk. Andere leden bleken echter minder optimistisch ge stemd en zagen er meer „zoeken" in, of plagerij. In stemming gebracht of volgens voorstel van. B. en Ws. de Politieverordening voort aan zoo zal blijven of dat ao zal luiden, „na afloop der laatste Godsdienstoefening'' (in overeenstemming met de Zondagswet) doch niet vroeger dan 4 nren n.m werd vóór de wijziging geetemd door de bceren Heijl en Heemskerk, tegen door de h eren De Vroomen, Papót, De Vetten en De Haas. De Voorzitter deed hierop mededeeling, dat hij voor een Commissie bedoeld in art. 67 der Gemeentewet, tot ondersoek van de ophanden rioleering, waterleiding, enz., be noemd heeft de heeren Papót, Heijl, en Krusenmn. De begrooting 1910 wordt hierop n& eenige toelichting over verhoogde posten, als Brandweer, enz., vastgesteld met alg. stemmen tot een bedrag in ontvangst en mo- gaaf van f 16,024.20^, waarbij het te heffen percentage gelijk blijft aan het vorige jaar. Het kohier schoolgeld 3de kwartaal werd vastgesteld tot een bedrag van f 05.65, en een. af- en overschrijving goedgekeurd van f460. Voor het geven van herhalingsonderwijs aan meisjes, wat nog niet was voorgekomen was benoemd mej. De Bock, tegen een ver goeding van 60 cent per lesuur. Bij de rondvraag vraagt de heer Heyl of het te heffen opslaggeld niet te hoog is, en hij wil in plaats van het in de verordening bepaalde 2 dagen op 4 dagen brengen. De Voorzitter meent dat het niet goed zon zijn een verordening, waaraan hijzelf me degewerkt heeft tot stand te brengen, reeds 14 dagen nadat die van kracht geworden is, wederom te wijzigen en stelt voor één jaar althans te probeeren, waarbij genoemd lid zich neerlegt. Nadat besloten is dat de salarisbepaling voor met de volkstelling belaste personen, de heeren Beyer, Spaargaren ten Moor, door den Voorz. geregeld zal worden, gaat de Raad over in geheime zitting tot behan deling van reclame® H.. O. en suppl. kohier H. O. en hondenbelasting. Haagsche Rechtbank. Deze reohtbank veroordeelde heden: W. V., wegens diefstal van een taschje met geld, dat een dame in een uitspanning te Wassenaar aan den muur had ge hangen, tot drie weken. Tegen een Engelschman, B. W„ die met een landgenoot in een Haagschen goud smidswinkel inkoopen had gedaan en daar bij een papier in betaling had gegeven dat op een Engelsche 20 pd. st. note geleek, met de bedoeling dit voor een echt bank biljet te doen doorgaan, werd heden door het Openbaar Ministerie bij de Ha-agsche Rechtbank veroordeeling gevorderd tot één jaar gevangenisstraf wegens oplichting. Be klaagde beweerde, niet zelf het biljet in betaling te hebben gegeven. Dat had rijn landgenoot gedaan, van wien bij dit biljet had gekregen ter terugbetaling van geleend geld, en aan wien beklaagde dat biljet zoo lang had teruggegeven toen rijn landgenoot in den goudsmidswinkel geen geld genoeg bij rich had om te betalen. Maar de bena deelde winkelier wedersprak dat verbaal. Het Gerechtshof te '6-Gravenhage heeft heden den groentenkoopman J. T. M. te Rotterdam wegens Let vervaardigen van valsche munt veroordeeld tot twee jaren ge vangenisstraf. De rechtbank te Rotterdam had één jaar opgelegd. De gevangenisstiaf van één maand, door de Middelburgsche Rechtbank opgelegd aan A. de V. en O. L. C. dTL, werklieden, to St.-Jan-Steen, wegens wederspannigheid te Hulst, werd door het Hof teruggebracht tot 14 dagen. Bevestigd zijn do veroordeelingen van J. R., loodgieter, zonder vaste woonplaats, tot één jaar wegens rijwieldiefstal (door de Rechtbank te Dordrecht): J. Cb. 8., loa werkman te Dordrecht, tot 6 weken wegens het toebrengen van een steek met een bajo net; en J. P. S., te 's-Gravenhage, tot 3 maanden wegens diefstal van eieren. Hnarlemache Rechtbank. Oneerlijkeschippersknecht. Het schip persknechtje S., dat te H i 11 e- g o m zijn. baas bestal voor een bankbiljet van 25 gld., is er betrekkelijk goed afge komen. Do Haarlemsche rechtbank veroordeelde Hem heden tot 4 weken gevangenisstraf. Aangezien hij ieeds langer in preventieve hechtenis heeft doorgebracht, werd hij di rect in vrijheid gesteld. Diefstal te Aalsmeer. Neeltje B. en Mijntje B., twee meisjes van Aalsmeer, stonden verleden week terecht, omdat ze bij een uitverkoop bij den heer Broekmans manufactuiier te Aalsmeer, een rok, kant en andere goederen hadden ge stolen. De rechtbank veroordeelde vandaag elk harer tot 20 gld. boete, subs. 12 dagen hechtenis.. Groot e-H outstraat-sohan- dalente Haarlem. Zooals bekend is, wordt te Haarlem zeer geklaagd over de wanordelijkheden in de Groote Houtstraat. Onlangs is een geacht ingezetene van Haarlem de knieschijf stukgetrapt door zekeren v. d. M. Deze stond verleden week terecht wegens wederspannigheid tegen de politie bij zdjn overbrenging naar het poli tiebureau. Hij werd beden deswege tot 3 weken ge vangenisstraf veroordeeld. Stadstimmerwerf telefoon No. 127. Geopend van 912 nren des morgens en van Si5 nren des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 1 kantoorbediende, 6 timmerlieden, 1 £a- brieksfcimmerman, 2 metselaars, l opper man, 4 schilders, 1 behanger en stoffeerder, 1 stoker-machinist* 1 aankomende smids knecht, 1 machinistieleotricien, 1 gas- en waterfctter, l motor- en rijwielhersteller, 1 bakker, 2 letterzetters, 1 koekbakker, 4 grondwerkers, 3 magazijnkneohten, 2 loop jongens, 1 pakhuisknecKlje, 8 loopkneohten, 2 op pass ere, l incasseerder, l nachtwaker, 14 losse werklieden, 2 werksters, 2 wasch- vrouwen, 1 boerendaggelder, 1 dienstbode, 1 baker, 2 fabrieksjongens. Telegrafisch weerbericht, ■aar waarnemingen in dea morgan van 7 Oot. Maéagadaald door Kat Kon. Ned. Matoor- Instituut ta Do Bilt. Hoogste barometerstand 768.2 te Breslau; laagste 732,7 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 8 Oct: Zwakke tot« matigen zuidelijkten tot raid- westelijken wind. Toenemende bewolking. "Waarschijnlijk droog weer. Dezelfde tempe ratuur. Mogelijk nachtvorst in het ooeten. Geachte Redactie! Het ingezonden Btuk van den heer W. P. v. Rhijn Jr. (in Uw blad van gisteren) aan gaande do mishandeling van een bond, ver wekt ondanks de goede bedoeling waar mee het zal geschreven zijn ergernis door het daarin gestelde aan het adres der mili tairen in de Doelenkazerne. Het i3 onredelijk „de militairen" aan sprakelijk to stellen voor de wandaden van enkelen. Do aardigheid van het „Wacht u voor do Militairen'' te plaatsen bij den ingang van de kazerne is dan ook van be denkelijk allooi; wat zou do heer Van Rhijn zeggen indien van militaire zijdo werd voor gesteld om bij het schildwachthuis op den Morschweg een bord te plaatsen: „Wacht u voor de burgers"? Da eenigo juiste weg om aan balddadig- heden binnen bet kazerneterrein, waarvan men ooggetuige mocht zijn, onmiddellijk een eind to maken, is dat men zich ver- voege bij den commandant der politiewacht (bij den ingang der kazerne steeds te vin den). Deze onderofficier zal bet noodige doen om de mishandelingen onmiddellijk to doen ophouden en zoo mogelijk de daders in handen te krijgen. Verwijten in de courant aan algemeen adres verwekken ergernisen redden den hond ndefc. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, D. 0. M. ANDRé DE LA PORTE Leiden, 7 October 1909. NATIONALE INSCHRIJVING ten bate van het Bli oden-Instituut: St.-9Ienricn»-Ge»ticht te Grave, bij gelegenheid van het vijftigjarig beataansfeest. Op 22 September j.l. herdacht het Blin- don-Instituut, „St.-Henricus-Gesticbt" to Grave, den 50sten verjaardag zijner stichting. Zeker werd te Grave nooit oen gedenkdag met zóó veel geestdrift en met zóó alge meen© belangstelling der bevolking gevierd, als dit gouden jubelfeest van bet Blinden instituut, dat de Glorie is van Grave, maar dat ook ten heil en zegen is aan talrijke blinden uit alle streken van ons dierbaar Vaderland. Op zulke vierdagen, onder den zachten, weldoenden glans eener gouden jubelzenne, voelt men zich verheugd en trotsch om het geen in 50 jaren aan blinden is gedaan, doch wordt men te gelijker tijd vervuld met weemoed om betgeen de blinde moet mis sen, om zoo véél, dat nog meer kon worden gedaan voor die armsten der armen, indien de middelen toereikend waren. Daarom hebben de leden der feest-com missie van het gouden jubelfeest van 22 September jJ., zich vereenigd, om door ge heel ons Vaderland bij gelegenheid van dit jubelfeest een inschrijving te openen, ten einde door de opbrengst het „St.-Henricus- Gesticht" in staat te stellen nog méér voor de blinden te kunnen doen dan in 60 jaar reeds met zoo veel offervaardigheid en op offering is geschiod. Hnn het licht der oogen terugschenken is een onmogelijkheid. Doch mogelijk is het, door milde bijdragon te hunnen bate, een zon van vreugde en vrede te doen schijnen in het hart der blinden en hun lichtlooze oogen to doen stralm van blij geluk. Wie zou kunnen weigeren dit te doen? Do Commissie bestaat uit de heeren: G. H. L. Pries en, wethouder, voorzitter; dr. H. J. L. R. Schoepp, apotheker, secretaris; J. Lamers, bouwkundige, penningmeester; P. v. d. Wielen, directeur Blinden-Institunt Ign. G. Mnlacr, gemeenteraadslid; A. J. M. Kanters, arts; J. S. P. P. van Oppenxaaij, notaris; Th. A. Janssen-Snijdere, industrieel en J. D. P- J. van Dieren, uitgever. Alle giften zullen ook gaarne door de# penningmeester in ontvangst worden geno men. Zitting van heden. (Per. Tel.) De Voorzitter deelcfe mede,, dat de stuk-* ken en bescheiden betreffende de verkie- (zing te Gulpen bij de Kamer zijn in gekomen. Voortgezet werd do beraadslaging over bet ontwerp betreffende de haven te 8 a b a n g, waarover hef debat Dinsdag jl. onderbroken werd. De heer De Beaufort verklaarde namens de Commissie van Rapporteure geen bezwaar te hebben tegen de nadere wijziging, door de Regeering in het ont werp gebracht, hoewel hij ze niet strikt noodzakelijk achtte, daar hij meende, dat bet ontwerp, in zijn oorspronkelijken vorm, voldoende waarborgen bevatte ten aanzien van de macht van den Staat tegenover de vennootschap. De heer Van Karnebeok verklaar de zich, al blijft hij do zaak belangrijk vin den, ten slotte bij bet ontwerp neer te leg gen, waar het zich immers laat aanzien, dat de haven te Sabang toch nimmer eeni ge andere beteekenis kan krijgen dan die van kolenstation. Na een korte repliek van den Minis ter werd het ontwerp ronder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Na een regeling van werkzaamheden ging de Khmer uiteen t-ot 19 dezer. Tot de lijst van alsdan te behandelen onderwerpen be hoort de enquête betreffende de Departe- mentsinxichtingen. In de afdeelingen der Tweede Kamer was men gisteren nog druk bezig met de algemeen© beschouwingen,, waarbij 's lands finanoieele toestand, de voorne* mens der Regeering ten opzichte van het tarief van invoerreohten e# de bekende r i dd erordenzaak dè' meest op den voorgrond tredende puntert moeten gevormd hebben. Cholera. Men meldt ons uit Gorkum: Bij zekeren Hol, werkzaam op de glasfabriek „Dé Hoop" te Leerdam, doet zich een vermoe-* delijk geval van cholera voor. De politie bewaakt streng zijn woning. Men meldt ons uit Hattum De rieken zijn allen overgebracht naar do barak, welke is opgeslagen op een terrein gelegen tegenover de woning van r. d. Horst, even buiten de bebouwde kom der gemeente. De toestand van de patiënten is bevredigend. In een barak bevinden zich v. d. Horst, zijn vrouw en twee kinderen, terwijl in een andere barak nog een kind van v.. d. Horst in observatie wordt gehouden. Heti achttal gezinnen, dat met de lijders in aan raking is geweest, blijft nog steeds onder politie-bewaking. Luchtvaart. Dc Gordon Bennett door Amerika ge wonnen. Van de te Zürich opgestegen bal- lens landde de ballon „America'' in Polen, eu legde een afstand van 1100 K.M. af. De Amerikanen winnen dus de Gordon Ben nett. Een geweigerd crediet voor vliegmachine» in de Vereenigde Staten. Een aanvraag om 500,000 dollars op de begrooting te bren gen voor den aanbouw van vliegmachines is door den minister van oorlog geweigerd. Deze is van oordeel dat bij den snellen vooruitgang van de luchtvaart het geld wegwerpen is, om nu machines aan te bou wen, die over een of twee jaar antiquiteiten zullen zijn. Reuter seint uit Frankfort a/M.a 0 Oot. t De aviateur Rougier steeg heden te 4 u. 15 min. op tot een hoogte van 60 A 80 en landde te 4 u. 20 min., nadat hij twee ronden had gevlogen; te 5 u 7 min. landde hij nadat hij 3i ronde op een hoogte van 160 tot 200 M. had gevlogente 5 u. 28 min., steeg hij ten derden male op en vloog 3f rende op een hoogte van 300 M. Hij landde zonder inoident te 5 u. 35 min. De Wrights zullen niet meer vliegen. Wilbur Wright heeft te Nieuw-York mede gedeeld, dat de vliegtocht van 50 K. M., dien hij Dinsdag volbracht, zijn laatste tccht in het publiek zal zijn. Zijn broeder en hij zullen zich geheel bezig houden met de commercieel© exploitatie va-n hun machi nes en alleen vliegen, om zich te overtui gen van de waarde van veranderingen, die ee in den bouw van hun aeroplans zullen aanbrengen. Nederlanrïsch eskader In Oosl-I.idië. Na aankomst in Oost-Indië van de in het a.s. najaar derwaarts vertrekkende sche pen „Holland" en „Hertog Hendrik" zal heb Nederlandsch eskader bestaan uit de pantseischepen „De Ruyter", „Hertog Hendrik" en. „Koningin Regentes" en de pantserdelcsohepen „Holland" en „Noord- Brabant." Het pantserdeksohip „Koningin Wilhel- mina der Nederlanden" zal na terugkomst in Nederland met sterk verminderde beman ning in dienst worden opgelegd. Het pant serschip „Tromp" zal na de noodige her-* stellingen te hebben beëindigd in het na jaar 1910 weder naar Oost-Indiö vertrekken* Re Rijksverzekeringsbank. Ten gevolge van de enquête aangaande de werkzaamheden aan bovengenoemde in stelling zijn, naar de „Haagsohe Cti" ver neemt, een zeventig adj.-commiezen en la gere ambtenaren, als overbodig, voor ont slag uit den dienst bij de- bank aangewezen^ Leidsche maskerade 1910. Als hoofdpersoon bij de maskerade vart het Leidsch Studentenkorpa in 1910 zal op treden de heer W. F. Tromp Meesters.

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 2