Kunst, letteren, enz. Ingezonden. Uit de Reehtzaal. Burgerlijke Stand. Vragen en Antwoorden. Faillissementen. Dat op de groote Drcsdcner tentoon stelling van photographic, de Hollandsche inzending in de Land- en Volkenkunde-af- deeling, zulle een succes was, meldden reeds de couranten. Merkwaardig is het te vernemen dat oor spronkelijk naar het plan der tentoonslel- lings-commissie, Holland, als niet van groot belang, in de afdecling Land- en Volken kunde, geen plaats was toegewezen. Van de 37 Staten die in deze afdeeling inzon den, verwierf zich Holland evenwel den eereprijs. Vergelijkt men de geldelijke of fers van andere Staten en de daarmee ver geleken'betrekkelijk luttele subsidie, wel ke onze Regeering toestond, dan is deze eereprijs, een dubbele vcrdienste.erkenning van dc Hollanders, welke deze inzending bezorgden. Dr. Trcub, de inmiddels afge treden Directeur van den plantentuin te Buitenzorg, zorgde voor zeldzaam schoone photographieën uit de tropen zelve naast de meer dan 300, welke, hier bijeenge bracht, een beeld van Indië gaven. Frag menten van de Borobudur waren in gips afgietsels aanwezig, kunstproducten, welke met ethnographische voorwerpen een cul tuurbeeld der bewoners geven, waren mede als architectonische versiering aangebracht. Kortom, deze Hollandsche land- en volken- kunde-inzending beloofde zulk een succes te worden, mede voor den totaalaanblik van 'de tentoonstelling, dat de tentoonstellings architect uit Dresden een paar dagen te Leiden toefde om met prof. Nieuwenhuis, jdie de gansche zorg voor de afdeeling op zich had genomen, in nader overleg te tre- iden. Op een royale wijze hebben verder te gemoetkomingen van Duitsche zijde, de af deeling tot haar recht doen komen, begun stigend aldus het verlangen van den hoog- leeraar Nieuwenhuis, in zijn streven de Hol landsche koloniën, in het buitenland waar dig te doen kennen. In het Tijdschrift voor .Wijsbegeerte", Ver volgt Dr. ,W. Meyer zijn „bestrijding van professor Erhardt's kritiek over de phiv losophie van Spinoza." K. J. Pen stond het slot af van zijn artikel: „Wijsbegeerte en Wijsheid. De gewoonlijke rubrieken: boekbespre king, ontvangen boeken, correspondentie, voltooien den verderen inhoud. In de „correspondentie" voert M. W- Mook het woord over protesteerende Theo- sophie; S. A. van Lunteren over dupli- ceerende philosofie. Uitgave Boekhandel, voorheden Brill Lei den, en W. Versluys, Amsterdam. Van ;,Toonkunstnieuws" ontvingen wé jde derde aflevering. Dr. Julius de Boer behandelt in de serie Groote Denkers, door de Hollandia- drukkerjj uitgegeven, Soörates. In deze tweede serie, Groote Denkers zul len Plato, Aristoteles Philo van Alexan- Idrië, Plotinus, door dr. De Boei; achter^ 'een volgens worden behandeld. „Gebrekkige bijbelkennis, een leemte in de ontwikkeling der beschaafde kringen," door Dr. N. J. Singels, rectoi; van het Stedelijk Gymnasium te Utrecht, wordt in !dc Hollandia-drukkerij te Baarn uitgege ven. In „Belang en Recht'- kom? voor onder het hoofdjeï.De wetenschappelijkheid der examinatoren voor Ned. Taal- en Letter kunde op 't Hoofdakte-examen te Haarlem 1909, een lang relaas van vragen van exami natoren met de daarop gevolgde 'en afge keurde antwoorden. Conservatorium). Mejuffrouw Gusta Koch. leerlinge der piano- en der compositie-klassen van het Amsterdamsch Conservatorium, zal den 9en October a.s. in het openbaar dingen naar 'den „prjjs van uitnemendheid", het vorig jaar aan Willem Andriessen toegekend. Voor Victor Hugo is een standbeeld op gericht in den tuin van het Palais Royal )e Parijs. Rodin maakte het. De dichter is er afgebeeld als een man- henfiguur, rustend op een rots, het hoofd peinzend op een arm gesteund, de andere hrm uitgestrekt op een korten staf; een fijne draperie terzijde, gedeeltelik over de frots en het beeld. Enkele korte redevoeringen werden ge"- houden, onder andere door den minister van schoone kunsten. Enkele verzen wer den gezegd. Muziek speelde. Rodin was aanwezig, verder, veel letfer- kundigen en autoriteiten. ISezoek der Koningin-Bloeder ann Rotterdam. Zooals men weet had gisteren het voor genomen beizoek van H. M. de Koningin- Moeder aan de Maasstad plaats. Zij arri veerde met deu trein van 11.67 aan het Maasstation met gevolg, bestaande uit [Freule van de Poll, Jhr. Mr. R. E. W. van Weedo, hofmaarschalk, en Jhr. Mr. A. G. Schimmelpenninck, kamerheer. Door den burgemeester Mr. A. R. Zimmer man op het perron verwelkomd, werd de Vorstin naar de voor dit doel met een loo- per voorziene wachtkamer 2de klasse geleid en aan versohillende autoriteiten voorgo- steld, die op de tenderboot „Columbus" ,van de Holland-Amerika-lijn, zouden mee varen. Dit waren de heeren G. J. de Jongh, direoteur der gemeentewerken, dr. A. Hij- mans van don Borgh, onderdirecteur van het gemeentelijk ziekenhuis, M. A. van der Perk, direoteur van den gemeentereinl- ginga- en ontsmettingsdienst; J. V. Wierds- ma, president-directeur der Holland-Amen- ka-lijn, en de havenmeester L. J. H. Wil- linge. H. M. Koningin-Moeder arriveerde dus een halfuur later dan aanvankelijk was vastgesteld. De vrouw van den burgemees ter was mede aanwezig. H. M. werd door het dochtertje van den heer Zimmerman een bouquetrorehideeén aangeboden. De Koningin-Moeder droeg een eenvoudig zwart kostuum met bontkraag, een geel- atroohoed met witte aigrettes. Nauwelijks had de Koningin-Moeder zidh buiten het station vertoond, of luide hoe- zees weerklonken van alle kanten, welke hartelijke begroeting Hare Majesteit min zaam buigend beantwoordde. Toen de Koningin-Moeder aan boord van de „Columbus" was gekomen, werd onmid dellijk de vlag geheschen. Aan boord be vonden zich nog, behalve de reeds genoem den, de grootmeester jhr. mr. De Ranitz met dochter, die beiden den tocht door de havens meemaakten. Tt. 10 m. over twaalven had de afvaart der „Columbus'' met de Hooge gasten aan boord plaats in de richting Dordrecht. On derweg onderhield H. M. de Koningin- Moeder zich met verschillende der aanwe zigen o. a. met de heeren dr. Hijmans en v. d. Perk, naar aanleiding van het opko men en de gelukkige verdwijning der zoo zeer gevreesde ziekte, de cholera in Rot terdam. Teruggekeerd zijnde werd te ongeveer kwart voor tweeën het MaasBtation gepas seerd, waarna men onder de Spoor- en Willemsbrug door de Maas- en Waalhaven stoomde en daarna terugging naar het Ko- ninginnehoofd, waar men bij drieën arri veerde. Met belangstelling nam H. M. de havenwerken in oogenschouw, terwijl zij daarover meermalen haar bewondering uitdrukte. Alleen vanaf het Koninginnehoofd tot aan de loods der H.-A.-Lijn had men hier een looper gelegd; overigens had men ook hier alles, overeenkomstig den wensch van H. M., gewoon gelaten. In de loods werd de Vorstin begroet door de heeren J. V. Wierdsma, president- diredteur der Holland-Amerika-lijn, en Jhr. J. G. ReuchJin, mede-directeur (de andere direoteur Jhr. Otto Reuchlin vertoeft op !hiet oogonblik te Nieuw-York in verband met de Hudson-Fulton-feesten) en verschil lende officieren en hoofdambtenaren. Direct na de begroeting had de bezichti ging plaats van de gepavoiseerde „Rotter dam"; ook de toestellen voor draadlocze telegraphie werden bezichtigd. Als eigen aardigheid wisselde met eenige Marooni- telegrammen met het station voor de draadlooze telegraphie te Scheveningen. Met de grootste belangstelling zag H. M. op de „Rotterdam" overal rond, ging bin nen in de hutten der verschillende klassen, in het verblijf der tusschendek-passagiers, in de reusachtige keukens, de feestelijk ver lichte eetzalen, enz., en vroeg overal de nadere beteekenia van de dingen. In den palmhof op het zonnedek werd de thee ge bruikt. Te ongeveer vier uren begaf zich de Konin gin-Moeder met gevolg weer aan boord van de Columbus" om tien minuten later weer te arriveeren aan het Maaststation, waar de Vorstin opnieuw door honderden met geest driftige hoezees werd begroet. Met den trein van 4.17 vertrok Hare Majesteit weer naar Soest-dijk, uitgeleid door den burge meester en eenige autoriteiten. Bij Haar afsoheid verzekerde de Koningin-Moeder den burgemeester, dat ze andermaal zeer voldaan was over Haar bezoek aan dezo gemeente. SPORT. 1 Sportagenda. Zondag, 3 October 190 9. Voetbal. Nëderlandsche Voetbal-Bond. Derde Klasse Competitie A. Leiden: De SportmanXerxes 52. Reserve Tweede Klasse B. 'Amsterdam: A. F. C. IIAjax II. Leid s c h V o e t b a l-B o n d. Eerste Klasse Competitie. Leiden: Ajax IIIDe Sportman II 30. De achter de wedstrijden geplaatste uit slagen zijn die van het vorig seizoen. Nederland sc h eBond voorLiclia- meljjkeOpvoeding. Nationale wedstrijden in het „Park Zorg vliet" te 's-Gravenhage. Achtste Dag. Voetbalwedstrijden uitgeschreven door. den Nederl. Voetbal-Bond: 12 uur—12.30 uur: H. V; V.—^Vilhel- mina le helft. 12.30 uur—1.30 uur: Sparta—Vitesse. 1.30 uur—2 uur: LI. V. V.—Wilhclmina 2e helft. 4 uur: Finale. 1 uur: Voortzetting van den Schermwed- strijd van Zaterdag. 23 uur: Athletische wedstrijden, uitge schreven en 4.30—6 uur. door de Neder- landsche Athlctiek LTnie. 2—5 uurMatinée door de Jagerkapel. Als het kalf verdron ken is, dempt men den putlll Zeer dikwijls ziet men, dat bovenstaand spreekwoord wordt bewaarheid. Evenwel, ik zou nog een ander spreekwoord willen vormen, n.1. „Vöör het kalf verdronken is, wordt de put half gedempt." Zooals U weet, is de vorigo week, door een ingezonden artikel, er op gewezen, dat; de vernieuwing der brug op de Mare, groote lasten medebrengt, temeer, daar alles wat rij- en voertuigen zijn, de Nieuwe Maro moet passeoren, hetwelk door de vreeselijk steile brug, voor een groot gedeelte der nij verheid een hindeipaal is. Daarbij, en wat hot grootste bezwaar ie, heeft men bij het afgaan dier brug, mot kwistige hand zand gestrooid, ongeveer 7 c.M. hoog. Op klach ten van eenige handwagenbeatuurders is daarop een persoon geplaatst, om de band- wagoiilieden te helpen, voor welke taak den aangewe>zen persoon alle lof verdient, omreden hij zijn plicht met grooten ijver vervult. Dooli zie: Zaterdag 25 Sopt. in den na middag gebeurt aldaar een ongeluk. Een oude vrouw van ruim 70 jaren, werd over reden door paard en wagen, die over het oude menach heengingen, en waardoor die Btumperd een sleutelbeen brak, zoodot zij in het ziekenhuis werd opgenomen. Wie de schuldige? De politie zal het wel uitzoe ken. Gisteren 29 Sept. 's namiddags 12 uren, weer 2 kinderen overreden, door, men zegt een koets, komende vanaf de Lammermarkt, den hoek omslaande, om met een vaart bij de bewuste brug te trach ten op te komen. Aan wicn hier de schuld? Men sprak van woest rijden. Evenwel dien ik dan even op te merken, dat op die plaata wel wat harder dient te worden gereden dan gewoon, wijl het anders niet mogelijk is, dat paard en rijtuig door die zandwoestijn heen, de hoogte bereiken. Dat zand is daar gestrooid, om een ern- stigen zieke in zijn rust niet te storen, of i e voorkomen, dat diens toestand verergert. Maar mag men daarom hierdoor het leven van andere menschen wagen Al is dat zand nu niet de gchoele oorzaak, het heeft er grooten invloed op, want rijtuigen komende vanaf de brug, hoort en ziet iemand, ook komende van af de brug niet aankomen, en zoo dit zand er niet lag, behoefde men minder woest te rijden. Zou die zieke niet bij machte zijn, een rustiger plaats tot ligging te krijgen, welke er in deze stad toch zoovede zijn I Of moeten er soms nog meer ongelukken gebeuren, of wtjlicht eerst dooden komen om in dien bonatdon toestand verbetering te brengen? Even wil ik nog doen opmerken de groo te lasten, welke de bewoners van dat ge deelte der Nieuwe Mare hebben, van dien zandboel, daar de huizen, bij droog weer ondeistuiven door hot drukke verkeer, en bij regenachtig weer worden herschapen in zandpoelen. (Ik bedoel hiermede do binnen vertrekken.) Ik twijfel dan ook niet, of er zal hierin worden voorzien, door n.L het zand te verwijderen. Een groot gedeelte voor gevaar en ongelukken wordt dan weg genomen, en de wagenbestuurders zullen veel beteT de helling te boven kunnen k >- men. De thans aangestelde wacht aan de brug- zon dan evenwel nog niet kunnen worden ge mist, zoolang de overrijd© nog niet gereed is, voor het algeheele verkeer. U, Mijnheer de Red., dankende voot dei verleende plaatsruimte, teeken ik mij Een bewoner der Mare. Leiden. 29 Sept. 1909. Mijnheer de Redacteur! Ik verzoek u beleefd mij een kleine plaats ruimte in uw blad van hedenavond af te staan. De heer De Oler vindt dat de taxatie van den heer Van Rossum du Chattel 15,000 gld. per Heet. kant noch wal raakt, m. a. w. veel te laag getaxeerd ia. Volgens mijn oordeel is d)ie taxatie veel te hoog, wijl dat land niet geschikt is voor bouwterrein, waar toch vindt het uitweg, als weiland *8 het slecht. Het is mogelijk dat in de Waard meermalen het dubbele is besteed. Zoo iets kan voorkomen, maar ook is waar, dat mij in de Waard land is aangeboden beneden de 7000 dat weet de heer De Cler wel en ligt er in de onmiddellijke nabijheid van het tegenwoordige terrein: geen terrein te koop dat beduidend goed- kooper is? Mocht men dit niet weten, dan wil ik het de stad aanwijzen, dan blijft men in eigen gemeente en 'behoeft men andere gemeenten geen overlast 'aan te doen. Ik sluit hiermede en vraag u verder geen plaatsruimte meer voor repliek. U, mijnheer de Redacteur, dankzeggend voor de plaatsruimte mij verleend, hoog achtend TJw Dn. J. C. STADHOUDER, Zoeterwoude, Hooge Rijndijk Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft afgewezen het beroep van mr. J. Dermout, advocaat en procureur te Rotterdam, tegen do beslissing van den raad van toezicht en discipline der orde van advocaten aldaar, waarbij hij is gesehorst in de uitoefening van de praktijk gedurende den tijd van een jaar. Dë Groote Houtstraatschanda- lën te Haarlem, In 'den gemeenteraad van Haarlem is Woensdag j.l. geïnterpelleerd over dë Zoti- dagavondschandalen in de Groote Hout straat, die de stad Haarlem tot schande strekken. O. a. .werd toen de aandacht gevestigd op het geval dat voor eenige weken een geacht ingezetene, die zich tegen onhebbe lijke jongelui verweerde, de knieschijf werd stukgetrapt'. De bedrijver dezer euveldaad had zich gisteren voor de Haariemsche Rechtbank te verantwoorden wegens het verzet 'dat hij bij bovenbedoelde gelegenheid pleegde te gen 'een adjunct-inspecteur, toen die hem naar het politie-bureau wilde brengen. Hij hoorde voor dit feit drie weken gevange nisstraf tegen rich eischen. Tegen een anderen schandaal maker, een onverschillig heer, die zich in de Groote Houtstraat bemoeide met een arrestatie en dé politie in haar taak 'ernstig belemmerde, werd 1 maand gevangenisstraf gcrequi- rcerd. De bovenstaande gévallen bewijzen dat dë Groote Houtstraat werkelijk terecht be rucht is om haar avondherrie. Worden er straffen als de geëischte op gelegd, dan zal er zoo langzamerhand wel een einde aan den ongewenschten toestand komën. De rechtbank te Haarlem veroordeelde gisteren J. B., wegens diefstal van een paard uit de weide, tot 1 jaar min de pre ventieve hechtenis. De eisch waB 18 maan den. De Amsterdamsche rechtbank veroordeel de gisteren bij verstek tot een jaar gevange nisstraf, overeenkomstig den eiech van het O. M., een 22-jarig hotelknecht van het Victoria-hotel" te Amsterdam wegens dief stal van een flesch wijn en eenige lijfgoedle ren. De rechtbank gelastte tevens, uit vrees voor ontvluchting, zijn gevangenneming. Bedrieglijke bankbreuk. Het vonnis der rechtbank te Groningen, waarbij E. J., timmerman en aannemer al daar, werd veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, werd gisteren door het gerechts hof te Leeuwarden vernietigd, en bekL vrij gesproken. Arnhemsohe Bankvereen iging. Dc officier van justitie bij do rechtbank te Arnhem, mr. A. N. Alpherte, heeft gisteren conclusie genomen in do zaak - an curatoren der Amhemsche Bankvereeniging Plieater en Co. tegen oen der aandeelhouders van ge noemde gefailleerde bank: eisoh tot betaling van f 5000 voor 50 pot bijstorting op 10 aandeelen in de commanditaire vennoot schap. De conclusie luidde' tot nietr-ontvankelijk- vorklaring en v. as gegrond op de volgende overwegingen: De commanditaire vennootschap bestond uit diie hoofdelijk aansprakelijke beheeren- de vennooten benevens een aantal comman ditaire vennooten. Deze laatsten hebben zich tegenover de drie beboerende vennooten persoonlijk verbonden tot hijstortingvan daar dat een eventueele actie van de be- heerondo vennooten is een persoonlijke vor dering, die alleen kan ingesteld worden door henzelf of hun rechtsvertegenwoordigers. Daarom hadden wel do eisohers in kwali teit van curatoren der beheerende vennoo ten kunnen age eren, maar niet in kwaliteit van ouratoren der commanditaire vennoot schap. In laatstgenoemde kwaliteit kunnen rij alleen vorderen nakoming van de ver bintenissen tegenover de commanditaire ven- nootsohap. Ware dezo nu rechtspersoon, met de beheerende vennooten oIb directeuren, dan zou de aotie wel ontvankelijk zijn. Zulks is echter niet het geval, de comm. vennoot schap heeft geen jus standi in judieio, is geen rechtspersoon en heeft evenmin een afzonderlijk vermogen. Uit het door eisoher aangehaalde arrest van den Hoogen Raad, betreffende het reohtskarakter van een ven- nootsoliap onder firma, valt niet af te lei den, dat de Hooge Raad zoodanige vennoot schap zou beschouwen als een rechtsper soon, wel als een lichaam met een afzon derlijk vermogen; maar aangenomen, dat dit juist is, dan zou zulks nog niet meebrengen, dat curatoren van „deze" commanditaire vennootschap een aotie zouden kunnen in stellen tot nakoming van jegens de perso nen van beheerende vennooten aangegane verplichtingen. Aangezien z.i. de rechtbank de niet-onjt- vankelijkhoid van de vordering moet uitspre ken, aal spreker niet treden in een beschou wing over de eigenlijke gogrot\<Uxoid dor ao tie, evenmin als over de daarbij ter sprake gebrachte kwestie der compensatie. Uitspraak over zes weken. RASSENHEIM. Geboren: Emereniia Maria Johanna, D. van Tb. Reeuwijk en J. Maas. STOMP WIJK. Bevallen: E. van der Meer Sob. v. Rodenrijs Z. H. Vocelsar geb. v. d. Sloot M. M. Mooijman geb. Romeyo Z. VEUR. Gevallen: A. J. F. Huleober geb. Staal Z. J. Tetteroo geb. Weerdenburg Z. VOORSCHOTEN. Getrouwd: J. Brouwer 20 j. en D. J. DuinJam 22 i. Q eb or en: Pielor Cornells, Z. van C. G. Noomon on M. van der Stelt.Hormaous Petrus, Z. van Q. A. Niersmnn en W. M. van Wiesen. Greta. D. van J. Sprey en M. N. Bogaards. Wilhelmina Cbrietina, D. tan J. A. Mens en W. C. van dor Krogt. Overledon: Adrianue van Vliet 7 m. Vraag: Daar ik Maandag door riekte mijner moeder en mij, niet in mijn dienst ben geweest en dus onmogelijk een boodschap kon sturen, zoo heeft mijn juffrouw den zelfden dag een andere dienstbode genomen. Daar ik oen dagdienstbode hen, en nu geheel zonder "betrekking sta, hoe moet ik daar hu mee aan? Antwoord: De juffrouw zal n nog een week Icon moeten betalen en u, van uw kant, kunt u Sn een anderen dienst he geven. Vraag: Eon weduwe ontving van een barer zusters bericht dat haar het moeder recht barer kinderen ontnomen was. Lezen of schrijven kan zij niet en de brief is zoek geraakt. Zij betwijfelt het ten sterkste. Waar kan dat geïnformeerd worden? Antwoord: Wees maar gerust, ëen vrouw kan wel uit de voogdij worden ontzet over haar kinderen, maar niet zonder dat zij er iels van weet; dat is absoluut onmo gelijk. Vraag: Kunnen familieleden, zonder toe stemming der moeder, door tusschenkomst van een derde, de kinderen zoodanig naar ©en of ander gesticht zenden, dat de moedeT later haar rechten niet meer kan doen gel den? Antwoord: Dat is even ónmogelijk en de moeder, die weduwe is en niet uit de voogdij is ontzet, kan haar kinderen, wan neer dm zich elders bevinden, elk oogen- blik weder tot zich nemen en daartoe des noods de hulp van den sterken arm inroepen. Vraag: Wanneer een vader is wegge gaan uit het gezin van bijna drie kindereu en de vrouw haar intrek bij haar moeder heeft moeten nemen, terwijl da man elders twaalf gulden verdient,- heeft do vtouw dan recht om inkomsten te vragen van haar man A ntwoord: Alleen maar een zedelijk recht, want dwingen kan men den man mot. Deze is intusschen schuldig aan verwaar- loozing van den ouderplicht en behoort alzoö uit de ouderlijke macht te worden ontzet. In dat geval kan hij wel genoodzaakt worden om hij te dragon tot onderhoud en opvos- ding der kinderen. Vervoeg ,u bij den heer Secretaris van den Voogdijraad. Vraag: Voor welk bedrag is er gemunt aan centen van 1901 waarop voorkomt: „Koninkrijk" Antwoord: Ons onbekend. Vraag: Hebben ouders het recht om van een minderjarig kind geld van de postspaar bank af te halen Antwoord: De terugbetaling op de boekjes kan gevorderd worden door den vader of voogd; maar indien de minderjarige den leeftijd van 12 jaren heeft bereikt, niet an ders dan na verkregen machtiging van den Kantonrechter. Vraag: Ik ben betrokken in een fail lissement. Nu dwingt de procureur mij om iets wat ik 1-maal gehad heb, tweemaal te betalen. Wanneer ik eenmaal het artikel betaal, kan hij mij dan verder vervolgen? Antwoord: Vervolgen kon men altijd, maar als u betaald hebt wat u schuldig waart, kan er toch geen veroordeel in g volgen. De zaak komt ons anders wel een beetje zonderling voor. Vraag: Daar ik gehuwd ben met een vrouw die kinderen heeft medegenomen en wettelijk gescheiden is van haar eersten man wanneer een van die kinderen nu komt to trouwen, wien heeft het kind dan noodig voor toestemming te geven, de eerste fit de tweede vader? Antwoord: De eigen vaderde stief vader heeft met die zaak niets te maken. Vraag: Wie is de Nederlandsehe consul- generaal te Parijs Antwoord: Consul te Parijs is de heeï J. D. Viruly. U kunt aan hem in 't Ne- derlandsch schrijven. Vraag: Wanneer was dat gedeelte der Vereenigde 8taten van N.-Amerika om Nieuw-York in ons bezit, en op welken tijd hebben wij het verloren. Welke benaming had toentertijd die landstreek? Antwoord: Nieuw-Nederland heette do kolonie in bet Noord-oosten, die de Ne derlanders gevestigd hadden en tot 1067 be zaten. Do EngelBchen veroverden de bezit ting in den tweeden Engelsohen oorlog en bij den vrede van Breda, van 31 Juli 1607, behielden zij het veroverde gebied in Noordr Amerika, dooh stonden ons Suriname weer af. Vraag: Ten onrechte ben ik aangesla gen in de vermogensbelasting. Tot wien moet ik mij wenden om daartegen te reola- meeren Antwoord: Wanneer iemands aanslag hooger is gesteld dan zijn aangifte, kan hij binnen dertig dagen na de aanteekening der uitnoodiging tot betaling,een bozwaar- sohrift, met redenen omkleed, ln gesloten omslag per post aangeteekena zenden aan of tegen bewijs bezorgen bij den ontvanger die de uitnoodiging tot betaling beeft ge daan. Men kan door den inspecteur of deïï ontvanger in persoon over rijn bezwaren worden gehoord. Heeft iemand bezwaar tegen de uitspraak van den inspecteur of tegen den aanslag, hem ambtshalve opgelegd, dan kan hij in beroep komen bij den Raad van Beroep. Vraag: Kunt u mij eenige adressen Op geven van papierfabrikanten, welke oud papier opkoopen? Antwoord: Deze adressen kunnen we niet opgeven. Als u een groote partij papier hebt, zult u goed doen dit per advertentie aan te bieden. Gegadigden kunnen zich dan aanmelden. Vraag: Ik heh een knecht van f 3 per week intern. Indien ik deze nu direct wü ontslaan, kan ik dan volstaan met een week huur en kostgeld. Hij is per week gehuurd* Antwoord: Ja, daar is geen "bezwaar tegen. Vraag: Ik hen in mijn dienst gegaan met Mei en ik vertrok met laatst van Sep-, tember. Heeft mevrouw nu het recht óm mijn kermisgeld af te houden? Antwoord: Voor do aanneming van de fooi hebt ge u stilzwijgend verbonden om thans niet te vertrekken. Volgons plaatselijk gebruik wordt het ten minste veelal zoa opgevat, zoodat wij vreezen dat ge er niet veel jaan zult kunnen doen, wanneer me vrouw de fooi afhoudt. Vraag: Daar ik verleden jaar met I Aug. in dienst ben gekomen en nu 17. Aug. mijn dienst opgezegd heb om met 1 Nov, te vertrekken, heeft mijn mevrouw n,\J rocht op mijn kermis fooi? Antwoord: Wij kunnen geen ander ant woord geven dan dat op de vorige vraag, De gevallen staan gelijk. Vraag: Hoe kan ik van kerkelijk© be lasting afkomen? Antwoord: Eenvoudig door uw lid maatschap van het kerkgenootschap op tl zeggen. J. A. Vermceren, vroeger £annëinlïY thans timmermansknecht, te Tilburg. G. Zwart-Arendsen, schoen-winkelier, fé Haarlem. P. F. M. Nieuwenhuis, brood- en ban ketbakker, te Deventer. P. Beekhuis, bakker ëri koopman, W, Nieu w-Wee rdinge (gemeente Emmen). J. A. Kanters, handelende onder de firmH Job. Kanters Boots te' Amsterdam. Een onderzoekingstocht. De door gouverneur Sosnowsky naar No va Zembla gezonden expeditie is te Archan gel teruggekeerd. De expeditie onderzocht de 200 werst lang© streek langs do Oostkust van het eiland van Sukho Noss tot aan het Admiraliteits-sohiereiland. Daarbij werd een gemakkelijke, sleohts 30 werst lange, door vaart tusschen de Kruisbaai aan de Ba- rentszee en de Karische zee ontdekt. Aan d© Kruisbaai werd een steenkolen- laag gevonden. Er is een plan gevormd tot stichting van een visscherskolonie aan die baal Y.-D. Kamerclub. De vrijzinnigHiemocitatisohe Kamerclub koos mr. Drucker tot haar voorzitter en mr, Limburg tot secretaris. (L. 'en V.)

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 6