••Ho. 15218. LEIBëCIE M6ELAS, Vrijdag' 1 October. Tweede Blad. Anno Ï900. Middelbaar Technisch Onderwijs. FEUILLETON. De nieuwe rijknecht. Gemengd Nieuws. (Een plaat.elijk belang.) Het was ons hoogst Mngonae» een twee tal ingezonden stukken oree borenbedoeJd Onderwerp te kunnen opnemen, omdat ons Haard oor bleek, dat er leren ij» de brouwe- rij komt. En te meer reuhengete ons dit, om- "dat bedde inzenders het uitgangspunt van bns betoog, n.1. dat Mathesis niet moer aan de eischen van deoen tijd voldoet, als Juist erkenden. Took geren tij otu aanlei ding tot eniele opmerkingen. Aanstonds bleek ons, dat de heer Van Achterberg niet alleen niet wil blijven stil staan bij een M. T. 8., doch tot de Btich- ting van een bedrijfsmuseum zou willen overgaan. Hoezeer wij ook dat zouden toe juichen, het zal noodig zijn dat wij voorioo- pig de aandacht bepalen tot een M. T. 8., .willen wij niet door te grooten ijver niets toi stand brengen. Evenwel kunnen wij de be zwaren tegen de oprichting van een M. T. S. door den heer v. A. aangevoerd, niet zoo zwaar voelen als hij. De M. T. S. van mi nister Kuyper moge voor velen nog bekoring hebben voor hen, die met de oritiek op deee school kennis maakten, staat het vast, dat de scholen op grootschen voet ingericht" biet voor ons land geeohikt zijn. Het ia al thans een der goede zijden van de Holland- sohe langzaamheid, dat men daardoor de za ken beter van alle kanten kan bezien. Wij weten thans, dat wij geen vakscholen met werkplaatsen moeten hebben, doch scho len, waar goed ontwikkelde jongelcd, die keods met de praotijk kennis maakten, een theoretische opleiding kxijtgefn. Het type eohool, blijkbaar door den heer v. A, voor gestaan, was voorgesteld door den minister Kuyper en daarna door zijn opvolger Kink. Wie echter de gedachten wisseling over M. T. O. gevolgd heeft, weet dat vrijwel allen het er over eens zijn, dat wij moeten hebben M. T. 0. verdeeld over zooveel mo gelijke scholen. Die scholen hunnen zijn dag scholen, doch op verschillende plaatsen zul len ook avondscholen zeer goed kunnen vol doen. En onder die plaatsen behoort ook Leiden. Daar kunneD de jongens, die over dag op de werken zijn, 's avonds lessen krij gen er op die wijzte practijk en aan theorie paren. En nu moge ons worden tegengeworpen, dat de lokalen thans bij Mathesis in ge bruik daarvoor geen gelegenheid bieden, ieder die ooren en oogen niet dicht heeft, riet ree>cfe het oogenblik naderen, waarop tot uitbreiding van de H. B.-S. wordt over gegaan. Wij willen althans van ons gemeen tebestuur aannemen, dat het een bedoeling had met den aankoop van het huis van prof. Van Leeuwen. Als dat huis is opengesteld, is er toch zeker wel genoeg ruimte. Werk plaatsen toch zijn niet noodig. Dat het bestuur van Mathesis ooren en oogen open heeft, moge waar rijn. Doch het ware toch beter geweest, dat zulks intijds was gebleken. Heeft niet een der leeraren een hekend architect uit onze stad!, ree-da jaren op verbetering aangedrongen, dooh te vergeefs? Neen, wat de heer v. A. ook mo ge zeggen, de drang naar verbetering is tot heden niet tot uiting gekomeo. Dat velen met het onderwijs van Mathesis daaraan zij hun tegenwoordige positie dan ken, tevreden zijn, zal wel niemand ver wonderen. Vroeger toch bestond zoo goed als nergens eenige opleiding en in eoo'n geval is men reeds blijde, als men een onvol ledige opleiding, dus althans iets, krijgt. Maar dit zal veranderen, nu verschillende plaatsen in ons land een behoorlijke oplei ding orgaDiseeren en in den vervolge zal on ze Leidache jeugd met haar onvolledige Ma th esis-opleiding het in den strijd om 't be staan moeten afleggen. Nu moge men de schuld er op gooien, dat Mathesis burger avondschool is, dit houdt geen steek. Gaan deweg is Mathesis gewordon een technische opleidingsschool nu het dit is, moet het dit ook maar goed zijn. En daarom moet het gereorganiseerd worden. Want Mathesis is verouderd. Wel krijgen (of kregen) de jongens er les in scheikunde, maar wat hebben zij daaraan Doch zij leeren niet voldoende detaillee- ren, geen berekeningen uit het bouwkundig leven verrichten, al leeren zij ook inhou den van allerlei lichamen berekenen. Een behoorlijke begroting maken en een heidsprijzen bepalen, moet mon zich later maar rion eigen te maken. En zoo zouden or nog veel meer dingen te noemen zijn. De fout zit daariD, dat het ouderwijs niet geleid wordt door een ingenieur 1) en dat lang niet alle technische onderwijzers voor hun taak berekend zijn. En nu moge het naïef zijn om op schrift te uiten, wat negen tiende van de Leidsche technische wereld reeds lani- voelt od onder elkaar bespreekt en onwellevenc óm een bestuur aan te sporen den verborgen drang naar verbeteringen om tc zetten in aader., toch dient dit te geschieden. Wel zegt de beer dat eft> refill-. randelw jzo nog geen burgerrecht in Leiden V'ukr -g?n hceit. Helaas men. Cm elkaar J.:e spa en, werden steeds de fouten verzwegen, hoog stens binnenkamers hesp r ken en Haardoov kan Leiden zoo hard achteruitgaan als het dit jaren lang is gegaan. Loten wij toch breken met die 18de-eeuwschie braafheid. Laten we elkaar wijzen op be staande fouten en dankbaar van eikaars opmerkingen profiteeren. Dan hebben wij kans niét vorder achteruit te sukkelen. Wil het bestuur van Mathesis zelf de hand aan den ploeg slaan, dan zal ons niets liever zijn, ons en de maasa personen, die ons kaartjes, voorzien van de letters M. T. 8., toezonden. Maar er dient iets gedaan, en mocht het bestuur van Mathesis dralen, dan zullen anderen zijn taak moeten op nemen. j van sommige registers, het geklepper der. i toetsen, het onzekere, ja de onzuiverheid in de diepe tonen waren soms hinderlijk. In het eerste nummer, dc Koraalbewerking van den grooten Buxtehude leek de heer Mens ons nog niet recht op dreef. Maar de grandiose G-Moll Fantasie van Bach en eveneens het deel uit Guilmant's Sonate werden met knappe techniek en over 'i geheel goede voordracht gespeeld. Met bijzonder genoegen luisterden wij naar de orgelcompositie van den concertge- ver. Deze is effectvol geschreven en boei de ons van het begin tot het eind. Het j éerste der beide, door Mej. van der Harst gezongen liederen van den heer Mens zou. den we (liefst met andere begeleiding) nog eens moeten hooren. Het tweede maakte nu reeds terstond een zeer sympathieken indruk. Op hef programma waren bij een paar nummers goede aanteekeningen gegeven. Dit moest meer gedaan worden. O. Vergadering K. v. K. en F. te Leiden. I) Van verheerlijking van Ingenieurs is geen sprake, dooh men kieze voor betrek kingen mensohen, die er door hun opleiding voor geschikt zijn. Het verhaal van den „onpractischen inge nieur", die pas na jaren „goed" wordt, mo ge inslaan bij lieden, die niet in de wereld rondkeken, ieder die dit wel deed, zal onge twijfeld ook met jonge practische ingenieurs htbbon beottb gemaakt. Ccncert Pieterskerk. Men had voor deze uitvoering in het be gin van het seizoen en gegeven door een hier zeer gewaardeerde zangeres, meer be langstelling kunnen verwachten. Het ge tal toehoorders was niet veel grooter dan dat vpor de vroegere kerkconoerten van den heer Duyster in deze Septembermaand placht samen te komen. Mej. Harry van der Harst had twee aria's van Handel en verder een zestal lie deren ter voordracht uitgekozen. Haar wei luidende, volle, maar in de lage tonen niet klankrijke, stem kwam in de groote ruim te goed uit, en ook haar, voordracht viel zeer te prijzen. Verreweg liet meest volde den ons de aria uit „Samson" en het door Cath. van Rennes gecomponeerde lied van Gezelbe: „Heer, mijn hert is boos en schul dig." Deze laatste ontroerende compositie werd door mej. Van der Harst op treffende wijze weergegeven. Op dit orgel een goed klinkende, eenigs- zins genuanceerde begeleiding te geven, zal den heer Leo Mens, die zich overigens als een bekwaam organist deed kennen, niet gemakkelijk zijn gevallen. De bijgeluiden In de laatst gebonden vergadering der- Kamer van Koophandel en Fabrieken kwam onder meer aan do orde de circulaire van den Minister van L,, N. en H. over verbod en beperking van dien arbeid op Zondag. Na lange bespreking wordt besloten ten aanrien van de circulaire van den Minister van L, H. en N. over verbod en beporking van don arbeid op Zondag, den Minister in de eerste plaats mede te deelen, dat de Kamer zich ontslagen rekent medodeelingen te doen omtrent de personen over wie de gegevens reeds zijn verstrekt of verstrekt zullen worden door de Kamera van Arbeid en vakvereenigingen, voorts omtrent per sonen in dienst van Staat, Provinoie en GomeeDte, en eindelijk omtrent personen van wie de gegevens verondersteld kunnen worden door den burgemeester te zijn ge geven- De Kamer kan don volgons de ter barer beschikking zijnde gegevens nog hot volgen de mededeel en: lo, Dat de dienst van naoht- en dagwakors in de fabrieken met het oog op de veilig heid niet kan beperkt. of verboden worden op Zondag, dat de dienst voor dezo catego rie van personen verschillend ia en daar omtrent geen constant gebruik bestaat; 2o. dat evenmin naar het oordeel van do Kamer de arboid kan beperkt of verboden worden van stalhouders, waaronder begre pen chauffeurs, verhuurders van rijwielen en automobielen en in het algemeen van hen die diensten verrichten in on op vervoer middelen; dat tooh een verbod en boper- king van don arbeid op Zondag, waarop de verdiensten voor hen verreweg de grootste zijn, het bedrijf zou vernietigen, althans on berekenbare schade zou toebrengen, daar gelaten dan nog do vraag of niet door middel ran de verflokillcndo vervoermidde len, naarmate de arbeid op Zondag meer be perkt zal worden, voor hen, dio geduronde zes <Lagon inspannenden arbeid verricht hebben, nog meerdere gelegenheid moet be staan voor uitspanning, eon vraag, waarom trent de Kamer thans niet Id beschouwingen wenscht te treden; 3o. dat evenmin de arbeid zou kunnen beperkt of verboden worden voor verple gers en verpleegsters in ziekenhuizen, waar trouwens voor een behoorlijke afwis seling van het personeel in den Zondags dienst zorg wordt gedragen. Bij de gewone rondvraag vestigt een der leden de aandacht op het feit der slechte en onvoldoende verlichting op het empla cement van de Staatsspoor, waardoor de veiligheid van personen en goederen in gevaar wordt gebracht. Besloten wordt rich met verzoek tot ver betering te wenden tot de Dirootie van do H. IJ.-Sp.-M"ij tot wier territoir een en ander behoort. Door een der ledeD wordt nog gewezen op de belemmering, die het verkeer pas heeft ondervonden gedurende langen tijd door de herstelling van de brug over de Mare bij de Oude Vest, en thans weer on dervindt ten gevolge van de herstelling van de brug over de Langogracht bij do Mare, 10» „Ik hoop van harte, dat iemand je her kent en verraadt," verklaarde ik veront waardigd. ,,Heel vriendelijk I Gij rijt tooh op Nancy verliefd, nietwaar? Nu, zoudt gij niet alles doen om in haar nabijheid te zijn, haar te 'dienen, haar stem te hooren, met haar paard ie rijden, kortom, altijd in de betooverende Singeving van haar persoon to zijn? Goed, c bemin dit meisje; ik weet dat nuhet is aan geen twijfel onderhevig. Haar nabijheid is voor mij even noodig als de lucht, die ik Inadem. Zoo ik haar op de gewone wijze was Senaderd, zou zij mij voor den een of an- eren willekeurigen man gehouden en mij over 't hoofd gezien hebben. Nu weet zij niet, wat en wie ik ben. Ik ben een geheim, een raadsel, en znj zou dit raadsel gaarne willen oplossen. Bovendien dwingt mij een steker iets, zoo te handelen, geheel onafhan kelijk van de liefde. Ik kan hot niet ver klaren; wellicht is het het noodlot." Op staande, begaf hij zich naar het raam en keek naar buiten. ..Ik vraag je vergiffenis, Bob. Gij hebt een beter inzicht in de-vrouwelijke natuur dan ik van je bad gedacht. Maar hoe wilt gij haar op deze wijze winnen?" Hij haalde rijn schouders op. ,,Tijd en toeval." ..Nu, het moge. gaan, hoe het wil, ik wensch je geluk." I'ij schudden elkaar zwijgend de hand en *k het hem alleen. „Vader," zeide juffrouw Annesley bij het avondmaal, ,,ik heb een nieuwen groom ge nomen. Vanmiddag heeft hij Pirat bereden en volkomen getemd." Pirat 1 Dat doet mij genoegen. Pirat zou een uitstekend rijpaard zijn, wanneer het maar dikwijle genoeg werd bereden. De groom zal dus een vertrouwde metgezel we nen op jo rij toertjes te paard. Zijt gij van avond te moe om te teekenen?" „De schetsen voor de vestingwerken?" „Ja," Zijn blikken dwaalden van haar ge laat door het raam naar buiten in de duis ternis. Wat was de wereld grauw en droe vig! ,,Znlt gij je vader altijd liefhebben, hartje?" „Liefhebben? Altijd." „Wat er ook moge gebeuren, goed of kwaad „Wat er ook rnogo gebeureD." „En toch zult gij mij eenmaal verlaten en den man, dien gij liefhebt, volgen. Moge dan zijn hart ook even trouw voor je klop pen a-la het mijne." Zij gaf geen antwoord, maar trad op het raam toe en drukte haar voorhoofd tegen de koude ruit Duiztenden sterren flonkerden aan het firmament en in de verte vertoon den zioh de lichten der stad. Wat dacht, wat droomde zij Ach, al die droomen van jonge meisjesZij droomen van helden, van aan goden gelijke mannen van den een, die komen zal Maar ach, hij komt nooit, en de droom verbleekt en verdwijnt, en het dage- Lijksoh leven eischt rijn recht. De man mag zijn, ideaal vinden, de vrouw vindt dit nim mer. „De Regeering moet u wel goed betalen, wanneer deze schetsen van nut blijken te zijn," zeido zij, het raam verlatend. „Ja, dat zal de Regeemig moe ton doen. Ik zou jo zoo gaarne rijk en gelukkig ma ken, lieveling." „Ei, vadertje^ ben ik dan niet beide? Ik weet volstrekt niet wat ik met mijn geld moet aanvangen on bei. crergelukkig, dat ik den besten van alle vaders bezit." Dat zeg gend ging zij om do tafel heen on legde baar wang tegen die van haar vader. „Geld is niet alles. Ik ben zeer gelukkig, wanneer ik iets voor u kan doen." Hij sloeg zijn arm om haar heen. „Weet u, wat mij gisteren bij den gezant door het hoofd ging? Ik dacht er aan hoe lief ik mijn groot vaderland toch heb. Ik beschouwde den gezant en zijn kliek en dacht: „Gijlieden waagt dat nietl" Wel licht was dat dwaas, maar ik kon niet an ders. Wanneer ik vreemde soldaten met de onze vergeleek, hoe zryci dan steeds mijn hart van trots. Geen vormelijkheid, geen standsvooroordeel, geen valscbe trots. Te genover vreemde officieren moest ik altijd aan mijn vader denkon, aan rijn eervolle litteekens, rijn verachting voor het klein geestige; zijn moed, zijn standvastigheid, rijn liefde voor het vaderland, hetwelk hem met zijn vertrouwen heeft vereerd." En rij greep lïaars vaders verminkte hand en kuste die. „Zelfs nu nog denkt hij aan niets anders dan om zijn vaderland van dienst te zijn." „Maar gij moogt er niemand een woord van zeggen, kindlief; dat moet geheim blij ven, tot dat alles gereed is. Ik heb beden in de olub Karloff aangetroffen en hem verzocht morgen bij ons te dineeren." „Dat moet uitgesteld worden. Nanoy Warburton heeft mij voor morgen te dinee ren gevraagd." ,rEet liever met ons en wijd aafi je vrien- herstellingen die naar het oordeel van velen met groofeeren spoed zouden kunnen geschieden, dan nu het geval is. Besloten wordt Burgemeester en Wethouders te ver zoeken zoo mogelijk maatregelen te nemen tot bespoediging van een en ander. Gisteren keerde na oen ver blijf van vier weken te Oudenboecb 't twee de 25-tal kinderen terug, uitgezonden door de Leidsche Vereeniging voor Kinderher- stellingskoloniea. De kleinen hadden bui tengewoon genoten, zagen er flink uit en waren allen, sommigen zelfs voel, in ge wicht toegenomen. Vergeleken bij wat we dezen zomer gehad hebben, is het weer be paald gunstig geweest. As. Woensdag 6 Ootobor hoopt A. Starre, letterzetter bij de firma voorheen E. J. Brill, den dag te berdenken, dat hij 25 jaar bij genoemde firma werkzaam ia geweest. De vermaarde Badhoeve te Haarlemmermeer van wijlen mr. J, P. Amorsfoordt, groot ongeveer 200 H.A,t is verkocht voor 350,469. Een 25 jaar gele den brachten de gronden met boerderijen 2 ton op. Te Amsterdam werd gisteren iemand telephonisch gefeliciteerd, daar op zijn nummer de f 100,000 was govallen, he laas echter op zijn telephoonnuinmcr. Voor den grappenmaker was het maar goed dat hij aan bet andere eind van de teleplioon stond! („N. v. d. D.") De Rotterdamse he recherche deed gisternacht een goede vangst door de aanhouding van M. H. Bakker, bijgenaamd Roolo Klaas, J. Vormeulen, door de Rotter- damscho rechtbank indertijd ontoerekenbaar verklaard, en zekeren Geers. Dit klaverblad van drie brak gisternacht in In het manufacturonmagaxyn der grossiers J. H. Kellor en Zoon, Eorste Wagenstraat 19b. De heeren hebben een brandkast openge broken, waaruit /"2100 gostolen Is. De derde aangehoudene, Geers, ia weer op vr\Je voeten gosteld. Een korte werkstaking. Gis teravond brak ln het Cafó „De nieuwe Karae- boom" aan hot Rembrandtplein to Amstordam een werkstaking uit. Sinds eenige weken speelt daar de „Scotch Imperial Band", waar aan verbonden ls een 14-jarlg zangeresje Miss VloUtta Penrose. Zy on hare broeders, die ook aan dit orkest verbonden zyn, wenschten met ingang van 1 October hun contract niet te hernieuwen. Dit gaf den gérant van „De Nieuwe Karseboom" gisteravond aanleiding bun den toegaDg tot zyn cafó te weigeren, hetgeen by vele bezoekers protest uitlokte. Het orkest van bet voorgevallene in kennis gesteld, weigerde daarop te spelen en verliot het podium. Na eenige minuten onderhandelen stomde de gérant er in toe do uitgestotenen den toegang tot het café niet te weigeren. Nadat deze hot cafó betraden, begon het orkest weder lustig er op los te blazen en behoorde deze staking tot bot vorleden. Men meldt ons uit Heerenveen. Gisteravond is afgebrand de boerdery „Tjaarda State" te Veensluis by Heerenveen, toebe- hooronde aan den hoer W. Tjaarda te Oranje woud. De boerdery was bewoond door S. J. de Jong. De geheelo voorraad hooi, alsmede 3 koeien en nagenoeg de gohoele Inboedel werden een prooi der vlammen. Do bewoners konden zich met groote moeite en ln nacht gewaad nog juist redden. De sohade ls door verzekoring gedekt. Menmeldtons ulbHeerlon: In de mijn. „Willem Sophie" te Kerkrade heeft gisternacht een ongeluk plaats ge vonden, enkele arbeiders geraakten onder een waggon. Twee werden ernstig gekwetst, één levensgevaarlijk. Bijhetafgraven van wi erd e- gronden onder do gemeente Ezinge (Gr.) zijn vele bronzen muntstukken gevonden uit de 15de of 16de eeuw, benevens eon ijzeren kistje met 26 groote zilveren Spaansohe matten, met duidelijke boratbeelden en een met het jaartal 1673 er op te onderscheiden. Gistermorgen werdteAmbfc- Almeloo vermist het 6^-jarig zoontje van Ten D. Tegen den avond werd het kind doodgedrukt gevonden onder een stapel ge vallen planken. EenhoutvestorteTatischa u had een teof met vijf jongen aan iemand to Beuthen ten geschenke gegoven. Ai die dieren bleken dol te zijn. Vijftien mon- sollen, die gebeten zijn, hebben rich naar Breslau begeven, om zioh aa i de universi teitskliniek te laten inenten. In verband met do gestolen Franscho mitrailleuse zijn nu vi personen aangeklaagd, de gedeserteerde korporaal Deschamps en drie artilleristen. Deze vier worden beklaagd van verraad, spionnagc, medeplichtigheid aan den diefstal van do niitraileuse eu poging tot diefstal van een onderdeel van een kanon. Deschamps is bo vendien van desertie beklaagd Nogoenanderer ij kaard, de heer Spiess, heeft een bestuurbaar lucht schip aan de Fransohe regeering ten ge schenke aangeboden. Decc luchtbol is al klaar. De hevige regens, die een groot deel van Engeland geteistord heb ben, zijn 's nachts het ergst geweest. In tweo uren tijds was er op vele plaatsen zoo veel water gevallen, dat rnenschon en dio- ren in huizen on atollen niet veilig waren. To Aberavon (Wales) was het noodweor het hevigst. De Avon wies tot zulk een hoog peil. dat de bruggen wegspoelden, do oovers overstroomden en de straten van het stadje vijf of zes voet onder water kwamen. In de lager gelegen wijken moesten de men- schen door do ramen van hun slaapkamer» heen in veiligheid gebracht worden. Een van de hoofdhuizen van do waterleiding be- Eweek, zoodat het stadje, tot overmaat van ramp, van goed drinkwater Verstoken is. In het dal van do Noath viel een spoor brug in en werd de spoorweg vernield, zoo- dat het verkeer tussohen Aberavon en Cwmavon stil staat. Te Oefn zijn tweo man door den stroom meegeslourd en ook elders zijn monschon omgekomen of vermist. To Georgetown Is een vrouw van schrik gestorven. Ex. commies (l)recte bcl?ntingen. Op 4 Jan. 1910 en volgende dagen zal to Arnhem hot vergelijkond examen voor kom mies der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen worden gehouden ter vervul ling van 166 plaateen, welke in 1910 of later mochten openvallen. Om tot het examen te worden toegelaten moet men ongehuwd zijn, bij den aanvang van het jaar 1910 don vollen ouderdom van 22 jaren boreikt en dien van 28 jaren niet oversohreden hebben en de lichamelijke ge schiktheid voor den aotieven dienst der be lastingen beritton. Gepasporteerde onderofficieren, die ten minste 12 jaren als militair gediend hebben, kunnen echter tot het examen worden toe gelaten, indien rij bij den aanvang van het jaar 1910 den vollen ouderdom van 3-1 jaren, en gopoaportoerde militairen, die 6 jaren als zoodanig hebben gediend, indion zij op gemeld tijdstip den vollen ouderdom van 30 jaren niet hebben overschreden. De verzoeken om toelating moeten, op ze gel geschreven, vóór 10 November 1909 bij het ministerie van finanoion zijn ingekomen. Voor wat betreft do onderwerpen, waar over hot examen loopt en do stukken, die de oandidaat heeft over te leggen, wordt vorwecen naar de „Staatscourant" No. 223. De inzending der verzoeksohriften kan ge schieden door tussohenkomst van don insp. der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, bij wion ook nadere inlichtingon te bekomen rijn Inspectie invoerr. en accijnzen. Men doelt ons medo: Naar wij vernemen lo do heer J. C. E. Slotemakor, directeur der directe belastingen, invoerrechten en ao- oijnzen, te Amsterdam, met ingang van I October a.s. ontheven van het beheer der inspectie der invoerrechten en aocijntfin >n verband met een bijzondere opdracht, hem van regeeringawege g«xlaan. De inspectie dor invoerrechten en aooijnzen zal tijdelijk worden beheerd door den heer H. van do Ven, inspecteur der directe belastingen 6de kantoor te Amsterdam. din den avond. Vindt gij hem niet een in nemend persoon?" „Hij is beminnelijk." Zij schoof de schaal mot de papavers terecht en glimlaohto. „Hij ia ook zeer rijk.'' Betsy had er geen opmerking bij te voe gen. „Hoe is het mot dien kerel afgeloopen, die or gisteren met jou en mevrouw Ohod- wick van door wilde gaan?" „Hij werd opgepakt en aohtor slot en .grendel gebracht." „Ik hoop, dat zij hem een poosje vast houden. Welke reden heeft bij voor zijn handelwijze opgegeven?" „Hij zeide, dat hij met een paar dienst meisjes een weddenschap had aangegaan, om met haar van het gezantschapshotel weg te rijden. Hij moet het verkeerde nummer en het verkeerde rijtuig genomen hebben." „Een zeer waarschijnlijk klinkende ge schiedenis." „Ja, zeer waarschijnlijk 1" En Betty trad, altijd nog glimlachend, de muziekkamer binnen, nam haar viool en speelde een paar vroolijke melodieën van Offenbach. Tegelijkertijd stond ook haar vader op en begaf rich naar bet terras voor het huis, waar hij met groote, haastige schreden op en neer wandelde Acb, rijn gelaat vertoon de geen glimlach meer; verdriet en wroe ging hadden hun rimnels daarin gegrift. Eindelijk trad hij zaoht op het raam der muziekkamer toe. Op het mooie geziohtje daar stond evenmin zorg als verdriet te lezen: slechts levenslust en vroolijke gedach ten. Wat geleek rij toch op haar moedert Plotseling sloeg hij zich met de gebalde vuist tegen htefc voorhoofd. „Ellendeling, waar is je trouw gebleven? Hoe diep heeft je kind je in het hart gegrepen t Geheel onbewust I Mijn vaderland! Mijn eer I Mijn moed en mijn standvastigheid 1 Spot en hoonl" XI. Den volgenden morgen werd Warburton in een mooie kamer naast het koetshuis ge bracht. Hij zag eon veldbed, eon wascfo- tafel, waterleiding en gereedschap voor hel poetsen van 6ohoenen. Er hingen van zijn voorgangers eenige photograph ieön vau paarden, van worstelaars en balletdanseres sen aan de muren. Om den schijn te bewa ren, had de heer James een nieuwen, goed- koopen koffer gekocht, waarvan de inhoud ook splinternieuw was De eenige bezwaren de dingen, welke hij had meegenomen, wa ren rijn zegelring en rijn kostbaar horloge. „Hebt ge reeds ontbeten, mijnheer Osbor ne?" vroeg William, de staljnogen. „Ja, mijn zoon. Wilt gij mij, daar juf frouw Annesley dat vergeten heeft, zeggen, wat hier eigenlijk mijn bezigheden rijn?" „Gij spant in en zadelt, rijdt en ment en houdt het metaal in orde. Ik poets het leer werk, houd de rijtuigen sohoon en roskam de paarden. Wat er te koopen valt, moet gij aanschaffen. Vloekt gij ook?" „Vloeken?" herhaalde Warburton vra gend. „Ja, dat duldt juffrouw Annesley name lijk niet in den stal. Je voorganger kon vree- aelijk vloeken en ik geloof, dat hij daarom ls ontslagen. Ten minste, dat was zeker een reden". (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 5