No. 1521*1. LEIDSCH DAG-BLAB, Donderdag1 30 September. Tweede Blad. Anno 1909. Kunst, letteren, enz. FEUILLETON. I£e nieuwe AlbertHahns werk ia al spoedig in Üg Leidscke Kunstvereeniging te zien. MiBoha Elman.. Deze groote viool-kunstenaar zal Zaterdag 16 October een concert geven in den Leid- schen Schouwburg. Over zijn optreden gastei-avond te Rotter- Ham schrijft de Nieuwe Rott. Crt." in het ochtendblad De eminente kunstenaar, die reeds op knapenleeftijd het élite-publiek van een Ne der rijnsoh Muziekfeest (1906) in verruk king te brengen wist met zijn van gloeiend temperament doortrokken vioolspel, heeft gisteravond ook de Rotterdamsche kunst liefhebbers zij waren in vrij grooten getale opgekomen tot geestdrift opgevoerd. Do warmste toejuiohingen hebben na de fameus gespeelde „Caprioe Basque" van Saras ate welk een pittig, vonkenspattend ding geklonken en men heeft Elman een tweetal toegiften afgedwongen, een Hongaar sche Dans van Brahms en een ons onbekend num mer, naar den stijl te oordeel en van een Fransch componist. Inderdaad hebbon wij in Elman met een der merkwaardigste viool meesters van rijn tijd te doen. Het wonderkind Elman, dat reeds voor vijf, zes jaren van zich spreken deed, heeft zich ontwikkeld tot een violist die het beste en edelste dat eigen is aan het volk, waaruit hij stamt, op zijn instrument tot uitdrukking te brengen weet. Naast het tiiterlijk, de elegance, het geacheveerde, den warmen glanzendon toon, sleept zijn voor dracht mede door een zangerigheid, die nooit de uitdrukking forceert, en dat zijn toon zelfs in het fijnste pianissimo zoo ver draagt, dankt hij zoowel aan zijn groot vo lume als aan de vlekkelooze reinheid. In het tweede deel van Handei's Sonate sprong een snaar dio al gedurende eenigen tijd gerammeld had; ware dat niet het ge val geweest, de volmaakte schoonheid van toon en de volmaaktheid der uitvoering zou 'door niets verstoord zijn geworden. In de Faust-fantasie waarin Winiawsky al de geheimen der viooitedhniek geborgen heeft in Lalo's „Symphonie Espagnole" en in iSarasate's ..Caprice" deed Elman wonde ren met dubbeltrillers, octaven, ohromati- sohe passages etc., en hij deed dat met dio gemakkelijkheid en sierlijkheid welke hem eon bijzondere plaate onder de meesters op 'de viool verzekeren. Doch, afgezien van technische bekwaamheid, is ook zijn voor dracht van Lalo's werk door hevig tempera ment, rndrukwekkond geweest. En dan do kleinere stukjes van Beethoven, Glüek, Gos- sech en Sulzer, hoe prachtig fijn zijn zij Voorgedragen, met welk een zuiverheid van rhythmiek en stijl Kunstexport naar Amorika. Bode heeft in den „Cicerone" een opstel geschreven over, hoe de Amerikaanache koopwoede in Parijs en Londen huishoudt. O a. lezen wij hier: Reeds is een groote Velazquez voor één millioen zeshonderd-vijftig-duizend m,ark aan een kunsthandelaar verkocht en naar men zegt^ heeft men denzelfden prijs aaa den markies van Lansdowne voor zijn ,,Mo len" van Rembrandt aangeboden tot nu toe zonder resultaat. Ja, ook aan het kunstsnobisme en aan de reclame van de kunsthandelaars en de hen omringonde fcchare van ,,art critics" worden bloedige offers gebracht. Sedert Greco uitgevonden ia en zijne tallooze oppervlakkige schilde rijen de magazijnen van de in Spanje „wer kende" kunsthandelaars vullen, heeft ook deze „grootste onder de grooten" zijn prijs verkregen. Twee kolossale stukken van een geniale wildheid, die een bekende Parijsohe kunsthandelaar sedert twee jaren te koop had, was mr. Widener juist „zoo gelukkig" voor een millioen francs te verwerven Maar Bode gelooft dat de prijzen-opdrij- ving van Greco onmogelijk het lang kan uithouden. ,,Wat zal er van alle schatten, die de pa leizen en de landhuizen in Engeland en de helaas weinige (behalve de Rotihsohild- Bche verzamelingen en eenige weinige col- 13) Het slijk spatte omhoog en met eiken sproug zonk Pirat dieper weg en de druk van de knie van den ruiter begon te werken. Warburton zag züjn voordeel in Nog eens wierp hij zich achterover, ditmaal naar links Half onwillig draaide Pirat zijn kop om; hij was in zijn rennen gestuit en spartelde in het water. Nu maakte Warbur ton een flink gebruik van zijn hielen; hij nam de teugels korter en sloeg Pirat met de zweep om de ooren Het paard sloeg met zijn pooten achteruit, het steigerde, en na raenigé vergeefsche poging bereikte het den vasten grond. Daar Warburton overtuigd was, dat het dier de omheining niet nog eens kon nemen, liet hij het daar langs huppelen, totdat hij een defecte plek vond. Snuivend sprong Pirat er overheen. Maar hij had zijn mees ter gevonden Of hij steigerde of met zijn pooten sloeg, danste of galoppeerde, deze onbarmhartige knieën bleven voortdurend drukken. Hij begon te voelen wat alle die ren eenmaal moeten voelen, nl. de onweer staanbare heerschappij van den mensch. In de neusgaten vsn 'bet pnnrd stond bloed. Nu streek een hand liefkozend over zijn hals. Hij schudde zijn kop; het. wilde van geen verzoervng weten. Nu sprak eon eenitrszins hiieende stem het. vriendelijk toe Weer schudde Pirat riin kop, maar hij liep nu slechts nog in een korten galop. Warburton slaakte een zucht van vèrlich- lecties in Weenen) particuliere verzamelin gen van het vaste land nog bevatten, na eenige tientallen van jaren nog in Europa voorhanden rijn? Waar de oude Engelsche bezitters u nog ieder aanbod afwijzen, daar is toch de opgroeiende jeugd helaas reeds een andere opvatting toegedaan; en de handelaars probeeren ze reeds nu in hun macht te krijgen. Daarover heerschte in Engeland een niet geringe opwinding; en die opwinding is het, waardoor men er nog in geslaagd ia, ten minste reeds belangrijke werken, als den z.g. Ariosto van Titiaan, de Venus van Velazquez, Holbein's Herto gin van Milaan, het groote familieportret van Frans Hals, door nationale inschrijving voor het land te behouden. Tegelijkertijd roept men er om een wet, die den uitvoer zal verbieden." N i e u w-o ntdekt ouds te Enkhuizon. Aa.n de gewelven der voormalige St.-Pan- oraskerk, thans Zuiderkerk te Enkhuizen, zijn plafondschilderingen ontdekt, die waar schijnlijk reeds tijdens de Hervoiming door een verflaag aan het oog zijn onttrokken. Van een klein oppervlak is de verflaag ver wijderd; uit een onderzoek, door deskundi gen ingesteld, is gebleken, dat de schilderin gen nog in zeer goeden staat veikeeren, waarschijnlijk dagteekenen uit het begin der 15e eeuw en van groote waarde zijn, zoodat het zeer wenschelijk is, ze weder bloot te loggen. De kosten daarvan rijn vrij belang rijk en worden geraamd op f 10.000. Indien de benoodigde gelden kunnen worden ver kregen, dan zou 't werk in tien jaren wor den uitgevoerd, zoodat jaarlijks f 1000 wordt besteed. Door de kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente is een verzoek om subsidie tot het Rijk gericht. Op de begrooting Ls f 600 voor het dool uitgetrokken. W ordfc dit bedrag toegestaan, dan zal het overige door de vereeniging „Rembrandt," het Oud heidkundig Genootschap en de Kerkvoogdij worden bijeengebracht. HotbosohteFontainebleau. Er schijnen plannen gemaakt te zijn om in het beroemde bosoh van Fontaineblean een kazerne te bouwen. Het genootschap voor land scha psbe&ch er- ming in Frankrijk doet pogingen om deze schending aan het natuurschoon te verhin deren. Hetzelfde genootschap heeft een congres bijeengeroepen van organisaties van gelijken aard, teneinde over internatio nale samenwerking te beraadslagen. Het congres zal te Parijs plaats hebben van 17 bot 20 October. Deelneming ls te verwach ten uit België, Schotland* Luxemburg, DuitecMand en Italië. En Holland niet? vragen wij Holland, dat aan dat Fontainebleausche boscb, met rijn indirecten invloed op onze moderne, schil derschool zoo verwant is» Z a 1 s m a n-A ndriessen. Het eerste der drie concerten, door Ge rard Zalsman en Willem Andriessen te Am sterdam i!n de kleine zaal van heb Concert gebouw te geven (12 October) belooft be langrijk te zullen rijn. Zalsman ringt, behalve liederen van Brahms en Hugo Wolf, voor het eerst een werk van Alphons Diepenbrock: „Oele- britat," tekst van Goethe, en een aantal lie deren uit de onlangs verschenen bundeltjes „Levensmorgen" van Philip Loots, Willem Andriessen zal o.a. zes kleine „Oharakterskin&en" van Philip Loots voor dragen. (Hbld.) De heer P. Clignett, chef dor afdeeling Aansluiting en Lidmaatschap van de Cen trale Werkgevors-Risioo-bank, heeft een klein boekje samengesteld, waarin ieder krachtens de ongevallenwet 1901, verzeka- ringsplichtig werkgever gemakkelijk kan na zien, in welke gevaren-klasse rijn bedrijf, na het op 1 Juli 1909 in werking getreden, nieuwe tarief van de Rijksverzekeringsbank behoor! ingedeeld te worden en waarin hij tevens zal vinden welke de 3 of 5 gevaren- cijfers rijn welke tot die klasse Ix-liooren. Uitgave Pedro Clignett, Frans v. Mie risstraat, Amsterdam. ting. Een trekken aan den linkerteugel en Pirat keerde om, een trekken rechts en weer gehoorzaamde hij en galoppeerde. Maar nog steeds sdhudde luj ontevreden zijn kop en het schuim in zijn bek was met bloed vermengd. Warburton hield beide teugels m en Pirat verviel in een draf. Hij was getemd. Nu had het dier zijn les geleerd en rijn meester kon met hem doen wat hij wilde. In de hitte van het gevecht had Warburton geheel vergeten, waar en wie bij was en pas toon hij heel in de verte een tuinhoed met fladderende lmten boven den muur zag verschijnen en een jongen daarop staan, keerde de herinnering terug. Een ge voel van verrukking deed rijn borst zwel len. Voor de oogon van de uitverkorene zijns harten had hij het paard getemd. Hij kwam naderbij en zag over den muur het meisje vriendelijk glimlaohend in haar verbaasde oogen. En wat meer zeggen wil, ook zij glimlachte hem waardeer end toe. Als rijknecht had hij verworven, wat hij in geen andere betrekking had kunnen verwerven: de achting en bewondering van het jonge meisje. Ofschoon geheel en al een dame van de wereld, had zij toch een ocg nblik vergeten haar gelaat te beheersehen, en Warburton was een scherp opmerker. „Kranig, mijnheer Osborne I" riep Wil liam, op hem toesnellend. „Dat was mees terlijk." „Ginds is een sluitboom", zeide het jonge meisje bedaard. „Loop, William, maak dien open 1" Warburton kreeg een kleur; hoe zij het gedaan had, hetzij met haar stem of met een gebaar, wist hij niet, maar kalm had rij den slagboom tusschen meesteres en be diende weer opgericht. Gemeenteraad Tan Lelmuiden. Voorzitter: burgemeester Ninaber. Allereerst wordt de heer J. van Leeuwen, herkozen Raadslid, beëedigd, wat in de vorige vergadering verzuimd is. De Voorzitter wenscht den heer Van Leeuwen geluk met bet vertrouwen, dat de kiezers hem weer schonken, en spreekt den wensch uit, dat hij voort mag gaan de be langen der gemeente te behartigen, zoo als hij tot dusverre deed en waarvan deze Raad grootendeels getuige geweest is De heer Van Leeuwen dankt den Voorzitter. Ged. Staten hebben goedgekeurd bet Raadsbesluit tot het in-gebruik-geven van de dienstwoning aan de Bilderdammer- buurt. Verder deelen Ged. Staten mede ingevol ge schrijven van den Min. van Binnenl. Zaken, dat de Rijksvergoeding inzake art. 23 der wet op bet lager onderwijs over 1907 bedraagt 1675. Rest nog een adres, dat echter naar '8 Voorzitters meening niet meer voor be handeling vatbaar is. Het adres is van den heer G. Bernard en deze biedt thans aan 1000 vrij geld te storten in de kas der gemeente, wanneer het besluit tot onteigening van adressants grond voor een los- en laadplaats wordt in getrokken. Verder deelt adressant echter mede, dat höj deze som niet wenscht be schouwd te zien als onteigeningswanrde, daar die veel grooter is. Een en ander met vrij overpad van het Raadhuis naar de Dorpsstraat. Dit adres is den 25sten Sept. te elf uren ingekomen. De Voorzitter licht een en ander na der toe. De onteigening Loopt over twee eigenaars, zijnde P. Zuidervaart met 11 vierk. M. en G. Bernard met 1476 vierk. M. Beide hee- ren rijn gesommeerd om binnen drie dagen hun wenschen kenbaar te maken, doch dien tijd hebiben zij laten voorbijgaan, en Zui dervaart heeft nu genoegen genomen met het aanbod der gemeente, zijnde 2.75. ter wijl f 29 door hem gevraagd wa Deze grond behoort dus thans aan de gemeente, en daardoor worden wij belot op dit adres In te gaan. Ter informatie uitgetogen, vond spr. be vestiging van zijn meening, dat het thans te laat is voor een dergelijke schikking. Tets vreemd vindt spr. dezo aanbieding van Bematd, die eerst nergenb in wou tre den. Spr. daaht aan een truc, waar de zaak heden voor de rechtbank behandeld wordt, om pressie uit te oefenen op den prijs. Uit spr. informatie is verder gebleken, dat B '8 advocaten zijn de heeren Aalborse en Barge, uit Leiden en dat B. kon weten, dat dit aanbod te laat gedaan is, en spr. ad- viseerende stem luidt van bet aanbod- Bernard, al of niet goed bedoeld, geen go- bruiik: le uitikcu. Op alle mogelijke momV ren ls getracht naar een minnelijke schik king, en gelegenheid daartoe heeft over vloedig bestaan; aangeboden is buur, erf pacht of proef, doch tot niets was B. te vinden. Spr. gelooft, dat we niets anders kunnen doen, dan voor kennisgeving aan nemen. Het kan best zijn, dat vandaag hierover beslist wordt. De heer Kiobert zegt, dat de heer B. hem gezegd heeft, dat het 8 dagen uitgesteld zou worden. De Voorzitter meent, dat dit nergens toe dienen kan, nu de eene helft van den grond in handen der gemeente is. De heer Jansen vraagt of die grond wel van Zuidervaart is. De Voorzitter zegt, dat dit ons koud laat. Dat. moeten Zu'dervaart en Bernard sa men maar uitveohten in een burger 1 jke procedure. De heer Kiebert wijst er op, dat Bernard dan geen pulp meer kan los.cn. De heer Koot antwoordt, dat er nog ter rein genoeg overblijft. De heer Kooy ziet tegen de kosten op; spr. is er eigenlijk niet z< o voor geweest. De Voorzitter bewijst uit de notulen van 6 Juli 1906, dat de heer Kooy t. en voor stemmer was. De heer Kiebert vraagt of van de ont eigening geen proces gevolg kan zijn. „Pirat moet den muur nog eens nemen", Eeide onze held, over wicn een geest van verzet was gekomen Hij liet liet paard om draaien en een eind torugloopen. Pirat steigerde. Nog eens omgekeerd, het veld door en terug. Ditmaal vloog het paard over den muur, rijkelijk een voet te hoog. De zegepraal was volkomen. Toen Pirat weer in zijn stal stond eu on geduldig rijn haver kauwde, stelde het jonge meisje den heer James voor, dert vol genden morgen zijn dienst te aanvaarden. „Ik boop, dat u over mij tevreden zal zijn, freule". „Zeg In hot vervolg juffrouw Annesley", antwoordde zij en mot eon knikje keerde zij in huis terug. De vreugde over rijn zegepraal werd door dit antwoord vergald; geen enkel woord van lof had rij voor hem gehad. Maar zijn glimlach was toch door haar be antwoord. Nu, hij was knecht geworden; iets anders dan veertig dollars in de maand en bevelen kon hij niet verwachten. Zijn aan mij gegeven woord brekend, ver scheen bij niet aan het avondmaal bij de rijnen. Hij liet slechts rijn goed halen en tevens weten, dat hij naar het Noorden was opontboden en geen tijd bad om afscheid te nemen. Ik bad al mijn overrodrngskraoht noodig, vóór dat do hooggaande golven vervloeiden, en er waren plaatsen, waarop mijn olie niet den minsten invloed hod. „Hij heeft geen hart 1" riep Nanov. „Hij kon niet mee naar het bal gaan, maar wel kon hij heiraeliik wegsluipen en met een bende niets uitvoerende kameraden den rré- heelen nacht spelen. En nu gaat 'hij naar Canada, zonder ons 'Vaarwel te zeggen. Daar steekt iets achter-, Charlie."- De Voorzitter zegt, dat er geen beroep van is. Wil de Raad echter met het adres mee gaan, dan zal spr. handelen naar art. 70 der Gemeentewet. De heer Kiebert stelt voor de 1000 te accepteeren. De heer Roest ondersteunt dit voorstel. In stemming gebracht, wordt dit voor stel aangenomen. Voor stemden de heoren: Kooy, Roest, Kiebert en Jansen. Tegep de heeren: Van Leeuwen, Koot en De Rijk. De Voorzitter deelt hierop aan den Raad mede, dat hij gobruik zal maken van de bevoegdheid, hem toegekend bij art. 70 der Gemeentewet, en Eet besluit niet zal uit voeren, doch ter vernietiging voordragen aan H. M. de Koningin, als zijnde in strijd met het gemeentebelang. De vergadering wordt hierop gesloten. SPORT. Sportagenda. Zaterdag 2 October. Ned. Boud voor Lichamelijke Opvoeding. Nationale wedstrijden in bet „Patlc Zorg vliet", te 's-Gravenhago. Zevende dag. VoormiddagB. 7.30 uur: Verzamelen groepscommandan ten als op Vrijdag I October. 8 uur: Aanvang van alle militaire wed strijden op alle terreinen. Namiddags. 122.30 uur: Beslissing van de voetbal wedstrijden voor het leger. 2 uur: Schermwedstrijd, uitgeschreven door den Koninklijken Officiers-Scherra- bond. 2,301 uur: Kaatswedstrijden tnssohen de kampioenen van den Nederlandsohen Koats- bond 45 uur: SautB oouplés. Gezamenlijk springen met tweeën door dame en heer. D uur: Buffalo Bill-race Neder 1. Boud voor Liohame- lijke Opvoeding. Nationale wedstrijden in het Park „Zorg vliet" te 's-Gravenhage. Vervolg Vierde dag. In den namiddag werd allereerst een partij gren&bal gespeeld tussoheo twee twaalftallen van onderofficieren van do Normaal Schietschool. Het eenu twaalftal leidde met rust met 61 en won ten slotte met 103. Daarna werden oen duizendtal postduiven opgelaten. De vuistbalwedstrijd tusschen vijf officie ren van hot Nedevlandsche (luitenants H. Bierman, H. A. Seyffardt, T. J. C. Boele, J. F. Altman en J. Hsitsma Alulier) en vijf oIEiuieren vrua het Nca.-Indische leger (ka pitein W. Bekkcr en de luitenants P. F. de Groot, P. Ronkcns, W. Nieuwenhuyzen en A, v. A rem) had tot resultaat da t IndiÖ won met 118105. De zadelron, uitgevoerd door onderoffi cieren en korporaals der boreden artillerie, werd bijgewoond door de ministers van oor log en marine. De vierde dag werd besloten met een vol tige door kader en manschappen van de be reden wapens. Kegelen. De Leidsche Kegelolub „Houdt Plank" herdenkt in Nov. a s. haar 3-jarig bestaan. Dc lsto en 2de jaarvieringen zijn steeds krdm met een onderlingen wedstrijd en een klein feestje voorbijgegaan. Ditmaal zal zulks evenwel niet het geval zijn. De Alge- meene Vergadering van 27 Sept. j.i. heeft besloten een groot nationaal Ke- gelconoours te houden op 3 geheel nieuwe en een gerestaureerde baan iu Den Burcht en do Graanbeurs4 in Nov. a. s. Tal van kegclaars uit alle deelen van hot land zullen dan naar Leiden trekken om elkander den eerepalm te betwisten. En aan afwisseling zal het ook niet ontbreken. Gehouden zullen worden een Korps- wedstrijd waarvoor worden uitgeloofd zilveren lauwerkransen en takken, vergnld- Zeker iets vrouwelij Ls', beweerde Jack en keek mij onderzoekend aan. Maar ik ben ook een diplomaat en hij vond mij op mijn post „Er is ook een telegram voor hein gekomen „Ik zal zoo vrij zijn, dat open te maken", izeide ik. Ik kende den inhoudhet was het antwoord op Warburtons depeohe. Het is toch heerlijk, zulke vrienden te hebben. Het telegram bevatte geen vraag, maar eenvou dig: „Kom dadelijk voor de Cariboujacht Met den eersten trein." „Bob is een hansworst", merkte Jack op- (Iets dergelijks bad ik beden reeds eenmaal gehoord). „Hij zal wel weer opduiken". En Jack stack een sigaar aan en greep naar de courant. „En Betty Annesley komt morgenavond bij mij", zeide Nancy pruilend, ja zelfs met tranen in haar oogen. „Ik had gaarne gc- wensoht, dat zij elkaar leerden kennen." In stilte noemde ik mijzelf een schurk; maar ik had mijn woord gegeven en was ook verliefd. „Ik ric niet in wat wij zouden kunnen doen; wanneer Bob zich eens wat voorgero men heeft-, dan doet bij het ook Daarmee meende Jack, het thema voldoende bespro ken te hebben en verdiepte zich in do „Morning-Post". Nanoy begon zacht te schreien; zij hield van den vagebond, zooals zusters slechts kunnen liefhebben. „Zoo was hij altijd", be weerde zij snikkend en drukte haar minia tuurzakdoek tegen haar oogen. „Wij hrd den nooit gedacht, dat hij officier w ide worden, totdat hij ons op een avond mee deelde, dat hij het toclatings-cxamcn voor West-Point, met succes had afgelegd. Hij wordt gewond en wij vernemen dat uit de couranten, neemt daarop zijn ontslag ed zilveren en zilveren medailles; een e e r* wedstrijd eveneens met zilveren lau* werkransen, takken en medailles. Kampioenwedstrijd, waarvan do eerste prijs zal rijn een gouden remontoir- horloge, terwijl de overige prijzen gouden medailles en kegeltjes zullen zijn. Personeele wedstrijd met gou- dn en verg.-zilveren medailles. Dameswedstrijd, waarin smaak volle prijzen zullen worden uitgeloofd, ter wijl last not least een v r ij e-b a a n-w e ri st r ij d zal gehouden worden, waarvan de eerste 5 prijzen bedragen de waarde van 200, 150, f 100, 75 en f 50, terwijl ver der nog een 15-tal voorwerpen van kunst en smaak zullen worden uitgeloofd. De voorzitter van den Leidscben Kegel bond, dr. J. A. Schreuder, heeft bet eere voorzitterschap voor dit conoours aanvaard, terwijl als jury-leden zijn uitgenoodigd eenige heeren kegelnars van bij den Leid- sohen Kegelbond aangesloten voroenigin- gen. Als aanvangsdatum is vastgesteld 6 No vember. Nog rij vermeld dat reeds van verschil lende kanten medailles zijn aangeboden. Nieuwe raog bij «1e Marine. Met bet oog op de belangrijke en verant woordelijke taak, welke aan de hoogore on derofficieren-stokers der Marine wordt op gedragen, bestaat het voornemen don rang van op perstoker (adjudant-onderofficier) in te voeren. De tot dusverre voor de stokers- kwaliteit hoogst bereikbare rang, was <fie van sergeant-majoor. Beweging oorlogsschepen. De respectievelijk met 26 October en 1 November a.s. In dienst gesteld wordende sohepon „Holland" en „Hertog Hendrik" zijn bestemd om naar O.-Indië te vertrek ken ter aflossing van Hr. Ms. pantsorsohip „Tromp", en panteerdekschip „Koningtri Wilhelmlna der Nederlanden". Laatstge noemde schepen zullen In Januari 1910 de thuisreis aanvaarden. Ondo oorlogsschepen. Bij het Departement van Marine bestaat hot voornemen om den uit do sterkte der. vloot afgevoordon monitor „Heiligorlee" ori de torpedoboot XV en do voor logemontsoho- pen onbruikbaar geworden „Marnix" ea „Amstel" te verkoopen. „Hvalen." Inzake het onderzoek betreffende het ge beurde met de inmiddels weer naar Stock holm vertrokken Zweedsche onderzeesohe boot „Hvalen" wordt vanwege de regeering met bet inwinnen van inlichtingen tot vast stelling der feiten voortgegaan. O. a. rijn informaties gevraagd aan den president dor rechtbank to Haarlem in verband met de verleende machtiging tot hot leggen van b's- slag op het schip. Ken ontslagname. De heer W. B, van Liefland richtte hot' volgend schrijven tot hert bestuur der Cen trale R.-K, Kiesveroeniging te 's-Groveri- hago: „In verband met do bekende motion, iri verschillende Kiesvereenigingcn hier ter stode aangenomen en tor kennisgoving en bc- oordeeling ook aan het Centraal Bestuur der Katholieke Kiesvercenigingen toegezon den, acht ik het ge wenscht mijn ontslag als voorzitter van bet Centraal Bestuur te ne men. Tk doe dit uitsluitend, opdat de R.-K. Kiesvereenigingen geheel vrij over de beken de mak kunnen beraadslagen en besluiten. De „Residentiebode", die dit schrijven" mededeelt, verneemt nog dat bedoeld Óen* traal bestuur, bestaande uit de bes'urori der drie districts-kiosYoroonigingon, Maan dagavond zal vergaderen Opcenten. Ingediend is een wetsontwerp, waarbij be paald wordt, dat ook voor hot volgend be lastingjaar tien opcenten op de bedrijfs- en op de vermogensbelasting zullen worden geheven. gaat naar het buitenland, zonder ons dat mede te deelen of vooraf ie Lezceken. Ik weet niet, wat ik van Bobby moet denken." Ik drukte een kus op haar band en zeide, dat de schavuit wel te eeiuger tijd weer te voorsohijn zou komen; /.ij hadden hem ze ker van den winter niet voor bet laatst gerion. „Maak je niet ongerust, Nancy. Hij is ge dachteloos en zal wel weer iets iu het sohild voeren. Weet gij, waarheen hij gega.n is l" vroeg Jack nnj. „Het telegram geeft daaromtrent ophel dering", zeide ik ontwijkend. Tegen tien uren verliet ik do familie, ging naar de stad en vond den verloren zoon in een goedkoop hotel, met rijlaarzen, slobkousen en rijbroeken voor zich. „Hoor eens, Bob, dat gaat niet zoo", be gon ik. „Ik heb Nancy in tranen over je ontzettende liefdeloosheid verlaten." Nancy 1 Nancy behoeft goen tranen om mij te vergieten; ik ben het niet waard." „Alsof je dat iets kan schel n Z o gij mij niet de ware toedracht der zaak hult bekend, zou ik je vanavond verraden heb ben. Waarom zijt gij niet bij het souper versohenen? Al hndt gij ten minste miar gedaan alsof gij afscheid naamt." „Be9te jongen, ik geef toe, dat mijn ge drag beneden alles is. Maar kijk eens! Nan cy kent juffrouw Annesley en zij bezoeken elkaar Eerlijk gezegd, durf ik mij niet zon der baard vertoonen. En ik kan niet meer terug; daartoe ben ik reeds te ver ge gaan." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 5