Kunst, letteren, enz. Tweede Kamer. Ingezonden. Agenda yan de week: Gemengd Nieuws. De N. V. „Het Tooneel", directeur W. Royaards Jr., zal als openingsvoorstelling Of. Woensdag 29 September in den Leid- Bcben Schouwburg opvoeren: „Adam in Ballingschap." De rol van Adam wordt vervuld door den heer Gust Cauwenberg, Eva is mevr. Royaards-Sandberg, en Lucifer, de beer W. Roy aards. Echte cabaret-kunst valt maar zelden in ons land te genieten. Genoegen doet het daarom te kunnen meededen dat eenige dames en heeren, waaronder een paar studenten, rich tot een cabaret-club hebben verecnigd, met bet doel die kunstuiting ook in ons vaderland meer populair te maken. Het veeltalig repertoire dezer club „Va- riëtas delectat" (Je verscheidenheid ver maakt) omvat o. m. chansons van Mont- rnartre, Duitecbo Ueberbrettl-liedjes, eenig oorspronkelijk Hollandsch werk, negro- songs, enz., afgewisseld door verschillende instrumentale prestaties. De première zal 18 September plants heb ben in de concertzaal van „Het Hof van Holland" te Noordwijk-Binnen. De heeren Van Isterdael en De Vogel heb ben wedorom een uitnoodiging ontvangen voor een tourneé in Spanje en Frankrijk, in Maart a.8. De gisteravond te Amsterdam gehoudeD ledenvergadering van „Architectura et Amicitia" lieeft besloten een adres tot den gemeenteraad van Rotterdam te richten om een prijsvraag uit te schrijven voor het nieuwe stadhuis met omliggendo gebou wen. Mijnwetje Van Rol. Teneinde zijn amendement in overeenstem ming te brengen met de redactiewijziging vau den beer Van Kol, stelt de heer Van Nispen tot Sevenaer voor art. 1 aldus te lezen „Uns b:sluit tot uitgifto eencr concessie, bedoeld bij art. 26 der wet van 21 April 1810 (Bulletin des lois No. 285) zal, gelijktijdig met het advies daarover door den Raad van State uitgebracht, in de „Staatscou rant" worden openbaar gemaakt." De haven van Sabang. Do minister van Koloniën heeft een me morie van antwoord ingediend nopens het voorstel tot goedkeuring eenor overeenkomst met do noamloozo vennootschap „Zeehaven en Kolenstation Sabang" te Amsterdam betreffende den aankoop van een deel van ha?.r bezittingen op 't eiland Wó en daaxmoe vorband houdende regelingenen tot wij zigirig on verhooging van de begrooting van uitgaven van Ncdorlandsch-Indiê voor het dienstjaar 1903. De Minister legt er nadruk op, dat het antwoord op do vraag, of er voldoende re- dencu voor goedkeuring van do overeen komst bestaan, natuulrijk afhankelijk is van do beteekenis die men hecht aan het feit, dat een haven van de strategische beteeke nis die Sabang heeft, op den duur geheel in handen van particulieren blijft. Yoor de Regeering staat het vast, dat uit dien staat van zaken ernstige moeilijkheden kun- nèn voortvloeien en dio overtuiging legt haar den plicht op, om een gunstige gele genheid die zich aanbied om er in een ge- wenschtc-n zin verandering in te brengen, niet ongebruikt te laten voorbijgaan Het verwijt dat opgesloten ligt in do op merking van eenige leden, dat, indien van de zijde der Regeering vroeger de noodige waakzaamheid was betracht, zij reeds bij het sluiten van vorige overeenkomsten met- met de Sabangmaatschapnij maatregelen had kunnen treffen ten einde de bezwaren die men voorziet te ontgaan, acht do Minis- tei zonder grond. Werden in voTige jaren overeenkomsten met, de maatschappij geslo ten, dan bleven bedingen, als waarop door deze leden werd gedoeld, geenszins ach terwege. Voorts wijst de Minister er nog op, dat de Regeering niet heeft voorgesteld de ha ven van Sabang, evenals andere Neder- landsch-Indisohe havens, in eigen brdieer te nemen, wijl Sabang in de eerste plaats een kolenstation ie en de overnoming van het geheele havenbeheer haar dus zou betrek ken in handelszaken, Aio meer op don weg liggen van een particuliere onderneming. Zij heeft het integendeel bijzonder gelukkig geacht een regeling te kunnen treffen, die aan do Regeering den vereischten invloed op de gang van zaken verzekert en tevens het havenbedrijf in hande laat van de ex- ploitante, die door een juist inzicht in de behoeften van handel en scheepvaart, de ongunstige verwachtingen heeft beschaamd, die aanvankelijk nopens de toekomst van een zeehaven op Poeloe Wë, ook bij tot oordeele bevoegde personen, hebben be staan. De RüjfcsmiddeBen. Blijkens opgave in dé Staatscourant vaïï gisteravond hebben de Rijksmiddelen over de maand Augustus 1909 opgebracht f 11,971,892.5372 tegen f 11,167,237.05 in de pvereenkomstige maand van 1908. Deze vermeerdering van f 804,655.481/2 js in de eerste plaats een gevolg van de' meerdere opbrengst der successierechten van ,dit jaar, vergeleken bjj 1908. Toen werd in Aug. ontvangen f 1,005,190.64, .terwijl Aug. 1809 opbracht f 1,316,654.067s, dus f 311.463.427a meer. Toch is dié meer dere ontvangst zeer begrijpelijk, wanneer men bedenkt dat in Aug, 1908 wel 67a ton minder was ontvangen dan in dezejfde maand van 1907. Trouwens, de gehéelé maand Augustus van het vorig jaar was •lêchb ZÜ brgcht niét minds! dan ruim 17, ton minder in de schatkist dan haar naam genoot van het vorig jaar. Daarom is een vergelijking van de opbrengst der Rijks middelen over de afgeloopen maand met die van Augustus 1908 niet geheel zuiver. Kan de meerdere opbrengst van 8 ton dus alvast met 3 ton worden verminderd, onder de zegelrechten die slechts f 84,000 meer opbrachten dan verleden jaar, is ver moedelijk een ton aan verhoogd zegelrecht op effecten, terwijl zich onder vermogens- en bedrijfsbelasting een kleine halve ton aan opcenten bevindt, welke beide midde len er verleden jaar nog niet waren. Dit maakt tezamen een bedrag van ruim 47a ton als gevolg van buitengewone omstan digheden, zoodat de overblijvende 37a ton meerdere ontvangst werkelijk niet zoo heel groot is, als men dit cijfer plaatst by de de zoo hoogst ongunstige maand Augustus 1908, die 17 ton beneden 1907 bleef. Na deze korte opmerking plaatsen wij enkele cyfers naast elkander en zien, dat Augustus 1909 meer opbracht aan per- soneele belasting f 172.000, bedrijfsbelas ting f 132,000, vermogensbelasting f 78,000, invoerrechten f 64,000, accijns op het ge distilleerd f 3000, bieraccijns f 9000, accijns op het geslacht f 12.000, gouden en zilveren werken f 3000, zegelrechten f 84,000, re gistratierechten f 19,000, hypotheekrechten f2000, successierechten f311,000, domei nen f146,000, posterijen f32,000, rijkstele graaf, f36,000, jacht- en vischakten f3000 en loodsgelden f 19,000. Minder werd ontvangen uit de grond belasting f 70,000, den suikeraccijns 244 duizend gld. en den zoutaccijns f 6000. De mindere ontvangst van f 244,000 uit den suikeraccijns is geen tegenslag, omdat Augustus 1909 een Zaterdag minder had dan Augustus 1908. Gelijk bekend is, wordt bijna de geheele suikeraccijns op Za terdag gestort, zoodat zelfs een mindere ontvangst van 4 ton geen teleurstellend cij fer zou wezen. De geheele opbrengst over de 'eerste 8 maanden van 1909 was f 104,742,531,2772» tegen f 101,520,924.21 in Augustus 1908, zoodat wc thans op verléden jaar f 3,221,607.0672 vooruit zyn, 'een cijfer dat niet zoo heel schitterend is, wanneer men de belastingverhoogingen in aanmerking neemt.; Geachte Redactie I Met belangstelling las ik, dat hét Dépar tement van Marine een belangrijke aan winst rijker geworden is, daar het van den heer E. Luden te Amsterdam ten geschen ke heeft gekregen een eigenhandig geschre ven brief van onzen grooten zeeheld Admi raal Michiel Adrz. de Ruyter. Uit den vol komen gaven toestand, waarin de brief nog verkeert, blijkt het, dat hij uitstekend goed bewaard is geworden. Of de plaats van verdere bewaring nu wel zoo goed is, be twijfel ik, daar het immers de wensch van den schenker is, dat hy een passende en blijvende plaats zal Jyijgen aan boord van het te Amsterdam in aanbouw zijnde Pant serschip ;,De Zeven Provinciën". Eigen aardig is het zeker, dat voor een brief, vóór meer dan twee eeuwen geschreven op „De Seven Provinciën", thans wederom een plaats zal worden ingeruimd op een oor logsbodem van gelijkluidenden naam, doch uit een oogpunt van veiligheid komt het m. i. minder gewenschf voor, daar de ge varen op zee over het algemeen toch groo- ter zyn dan op het land en een schip, al is er geen oorlog, toch ook vergaan kan. Waarom in de plaats van den oorspronke- lijken brief ér geen authentiek afschrift van gemaakt met vermelding daarop, dat het manuscript berust in het archief van het Departement van Marine, of by gebre ke van een Maritiem Museum in het Alge meen Rijksarchief te 's-Gravenhage, dan waren de kansen voor het wederom ver loren raken van een merkwaardig stuk min der? Met dankbetuiging voor dé plaatsing. Hoogachtend, Uw dw. dr., W. P. VAN RHIJN Jr. Leiden, 15 Sept. 1909. De Noordpool bereikt. Hef Poolschip „Roosevelt" ligt" nog steeds te Battle Harbour, waar men be zig is het schoon te maken, voor 'de terug reis naar Sydney. Peary houdt vol, dat alles wat dr. Cook van zijne reis beweert, gewoonweg ver zonnen is. Wat zijn eigen reis betreft, gaf hij toe, dat die minder rijk aan gebeurte nissen was dan vorige reizen; het feit ech ter, dat hij den 90sten breedtegraad heeft bereikt en waarnemingen heeft kunnen doen aan de Pool, is van het grootste belang voor die wetenschap, waarop hij trotsch mag zijn. Vroegere expedition heb ben heel wat meer gevaren opgeleverd, omdat toen de Poolstreken nog geheel on bekend waren. Het grootste gevaar, dat hen bedreigde, was er een waartegen men zich onmogelijk kan behoeden: het plot seling ontstaan van scheuren in het ijs. „Het ijs, dat sterk schijnt als marmer, kan plotseling breken en u verzwelgen," De goede keuze van mannen en honden, moed en weerstandsvermogen, zorg voor de sle den en hare lading, de hoeveelheid én soort van het mee te nemen voedsel en de plaats waar dat achter te laten, dat alles vermin derde dé gevaren der reis. Peary schrijft zijn wonderlijk geluk op het ijs toe aan de uitstekende toebereidselen door Bartlett en de anderen, die vooruitgezonden werden om den weg aan te geven. Iets bijzonder kenmerkends levert de Pool niet op; het is daar als op elk ander punt van dé Pool- zcé. Alleen valt er dé beweging van het ijs waaf te nemen en is de zee er onpeil baar diep. Dé Fransché kruiser „Isly", 'dié nog te' Sydney ligt, kan niét langer wachten om aan de huldiging van Peary döel té nemen én zou heden naar St.-Pierre en Mi- quclon vertrekken, om van daar paar Frankrijk terug te keeren. Amerikaanse h. Men seint uit Sydney (Nieuw-Schotland) aan de „Times": Een Nieuw-Yorksch blad, dat voor zijn reporter geen andere boot kon vinden om Peary tegemoet te varen, deed aanbiedin gen aan kapitein Durant, bevelhebber van den Franschen kruiser „Isly." Toen kapitein Durant weigerde, verzocht het blad aan den Franschen gezant het aan bod tot afhuring der „Isly" aan de regee ring te Parijs te sturen. De Franschc gezant was niet te vinden voor deze Amerikaansche manier van zaken doen. Donderdag: - ,D« Harmonie". Vergadering Vereeeigirg .Eigoo Hulp", District Leiden en Omstikken, duur. Zondag: Zomerzorg.Zomer UitvoeringMuxiek-enTooneel- vereenig ng .Knust naar Gave". 8 nnr. Gcmesntoiijke Arbeidsbeurs. Btodstimmerweif, telefoon No. 127. Geopend van 912 uren des morgen en van 2—6 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 1 kantoorbediende, 4 timmerlieden, 1 aan komend timmerman, 1 timmerman-trappen- maker, 3 metselaars, 1 schilder, 1 smidsjon gen, 1 vuur- en bankwerker, 3 letterzet ters, 1 bakker, 1 bakkersleerling, 1 tuinman, 2 magazijnknechten, 2 loopjongens, 7 loop knechten, 2 oppassers. 1 ïncasse. 'er, 9 los. se werklieden, 4 werksters, 2 waschvTon- wen, 1 dienstbode, 1 noodhulp-keukenmeid. Alle week aboDné's in Leiden Maclisp eu omliggende gemeenten van het „Leidscb Dagblad" zflo verzekerd tegen ongevallen in en 6uiten bedrijf. BU algoheole invaliditeit wordt uitgekeerd /*IOOO; btf overlijden f 500; bi) vorlies van hand of voet fH50; bjj ver lies van éón oog ƒ150; by totaal verlies van een duim /*IOO; by verlies van een wijsvinger f GO eD by verlies van eiken anderen vinger voor f 15 op voorwaarden, In de polis vermeld. Voorzitter Tweede Kamer. Het schijnt op dit oogenbbk nog niet vast te staan, ui welke fractie der Rechter zijde de Voorzitter der Tweede Kamer zai gekozen worden. Mocht nog te plegen overleg leiden tot het resultaat, dat zulks de katholieke frac tie wezen zal, dan zoude, naar „Het Cen trum'' verneemt, het meest voor genoemde functie in aanmerking komen de afgevaar digde voor Nijmegen, jhr. mr. O. van Nis pen tot Sevenaer. Andientio Gouverneur-Generaal. Do benoemde gouverneur-generaal van 'Ned.-Indië, de heer Idenburg, zal Dinsdag en Woensdag 28 en 29 dezer van 10 tot 1 uur in het gebouw van het departement van koloniën audiëntie houden. Aanmel ding vóór 23 dezer aan het departement van koloniën. Chrislelijk Nationaal Schoolonderwijs, Onder presidium van prof. dr. J. Woltjer, van Amsterdam, werd gisteren te Utrecht de 47ste jaarvergadeiing gehouden van de vereeniging voor Ghr. Nat. sahoolonderwijB. In zdjn openingswoord wijdde de voorzitter eenige woorden van eerbiedige nagedachte nis aan nu wijlen dr. K. Schorten, die ruim 20 jaren deel uitmaakte van de hoofdcom missie. Met dank gedacht spr. den uitslag der gehouden Kamerverkiezingen, van groo- te beteekenis voor het chr. onderwijs. Ge bed en waakzaamheid blijft echter plicht, opdat de overwinning, louter zegen brenge. Dit is ook nocdig, zeide spr., omdat tot om soms overkomen degenen die het beginsel niet in vollen ernst kennen. Zij zijn wel kom, maar moeten ook door onzen arbeid leeren inzien dat do strijd in waarheid gaat om de volstrekte heerschappij van het Woord des Heeien in onderwijs en opvoe ding. Medegedeeld werd dat dr. F. v. Gheel Gildemeester verhinderd was de vergade ring bij to wonen. In de hoofdcommissie werden herkozen da. G. J. van Limburgh, ds. J. G. Klomp en F. H. van Eeghen en gekozen in de vaca- ture-Scharten da W. F. Hekker, Lutherscü predikant te Amsterdam. Des namiddags hield prof. Woltjer een referaat over intellectualisme. Ten slotte hield de heer M. Breemer een voordracht omtrent do geldelijke aangele genheden der scholen. Na rondvraag werd daarna de vergade ring met dankgebed door dr. Van Es van Leeuwarden gesloten. Bijkskrankziunigcngestlcht. Aan het Gemeentebestuur van Harlingon is door den Minister van Bïnnonlandsche Zaken een ontwerp-overeenkomst toegezon den voor den verkoop aan het Rijk van de benoodigde terreinen* voor een Rijkskrank- zinnigen ge sticht, te vestigen in deze ge meente, tegen de laatst door den Raad vastgestelde som. Deze overeenkomst blijft, na voorafgaande goedkeuring door den Raad en Ged. Staten geldig, totdat zij is goedgekeurd door de wetgevende macht. Thuis gebleven. Nu het zeker is, dat de Eerste Kamer in dit sittiögsjaar niet weder bijeenkomt, ge ven we enkele cdjferB betreffende het ab- 8entisme van de leden dier Kamer. Gehouden werden 34 vergaderingen, waarvan geen door alle 50 leden werd bij gewoond het hoogste aantal namen, dat op de presentielijst voorkwam was 4T (2 verga deringen), het laagste 29 (1 vergadering). Voorts werd 1 vergadering hygewojnd door 46 leden, 4 door 44, 2 door 43, 5 door 42, 1 door 41, 3 door 40, 5 door 39, 2 door 38, 1 dcor 36, 1 door 35, 3 door 34, 1 door 33, 1 door 32 en 1 door 30. Gemiddeld werd iedere vergadering bezocht door ruim 39 leden. Met den voorzitter, den heer Schimmel- penninck van der Oye, waren op alle ver gaderingen aanwezig de heeren Laan, Ree kers en Van Voorst tot Voorst. Slechte 1 keer verzuimden de heeren Heerkens, Ra- husen, Staal en Van Waterschoot van der Gracht, 2 keer de heeren Godin de Beau fort, Van der Biesen, Van der Feltz, Frans- sen, Havelaar, De Jong, Kist, Van Lams- weerde en Van Velzen; 3 keer de heeren Bloembergen, Vap Löben Seis en Mer- kelbach. 30 vergaderingen werden bijgewoond door de heeren Von Fisenne en Hovy, 29 door den heer Woltjer, 28 door de heeren Bree- baart. Stork en Vermeulen, 27 door de hee ren Van Beyma, Haffmans, Michiels van Kessenich en Sick;enga, 26 door de heeren Van Asch van Wyck, Van Basten Baten burg, Van Weideren Rengers en Wassenaar van Rosande, 25 door de heeren Van der Does de Willebois en Knol Welt, 24 door de heeren Van Nierop, Raymakers, Scholten en Verheyen, 23 door den heer Waller. 21 door den heer Pelinck, 20 door de heeren Van den Bosch van Drakestein en Dojes, lS door den beer Prinzen. Meer dan de helft der vergaderingen wa ren afwezig de heeren 't Hooft, die 16. Van Leeuwen, die 14, Veïning Meinesz. die 11, en Van Heeckeren, die 7 vergaderingen bij woonden. De heer Van der Maesen de Som- hreff, dio eerst den 19den Maart geïnstal leerd werd, woonde 9 vergaderingen bij, Minister Regout als lid der Kamer 11. Waterverontreiniging. Men meldt ons uit Amsterdam: Woens dagmiddag 16 Sept. werd in „Kraenapols- ky" een vergadering gehouden ter bespre king van de oprichting eener vereeniging tot bestrijding van waterverontreiniging De heer B. J. Gelder, redacteur van „Do Visscherij-Courant", die met mr. J. E. Hi lie sum de vergadering had uitgeschreven, deelde mede, dat vele adhaesiebetuigingeo uit verschillende kringen waren ingekomen Dr. C. Romjjn, inspecteur van de volksg> zondheid te 's-Hertogenbosch, wensohte in de allereerste plaats kennis te verspreiden omtrent het leven in het water. De voor zitter en de heer v. d, Woim wezen op het belang voor de vimcherij, terwijl mr. Hille- 8 um, dr. Kropveld en mr. H. Sm een ge den nadruk legden op het groote belang voor de volkshygiëne in het algemeen. Ten slotte werd in beginsel tot oprich ting van een Vereeniging tegen Waterver ontreiniging besloten en een commissie be noemd, die nader plannen zal uitwerkeu omtrent doel en middelen der op te rich ten vereeniging. Tot leden dier commissie werden aangewezen de heeren J. O. H. Fi scher, gep. majoor der genio 0/-I. Leger te Apeldoorn; B. J. Gelder te Amsterdam; mr. J. E. Hillesum, advocaat te Amsterdam dr. A. J. Kropveld, aTts te Amsterdam; A. J. van Laar, bestuurder der vereeniging tot veredeling van den Nederlandschen visohstand te Amsterdam en dr. O. Romijo. voornoemd. Mr. H. S me enge sprak ten slotte de ver wachting uit, dat velen het groote belang van deze volkszaak zullen begrijpen en zich in grooten getale bij de vereeniging zullen aansluiten. Voor het lidmaatschap kan men zich aanmelden bij een der leden van het genoemde comité. Int. veeartsenjjkundig Congres. Het internationaal veeartsenij kundig oon- gres hield gisteren zijn dorde algemeene vergadering. De officieel© melkoontrole en de wefctely-, ke vleeschkeuring werden in de eerBte plaats besproken. De versoltillende rappor teurs behandelden de punten, die op dit onderwerp betrekking hebben. O. o. werd betoogd, dat doelmatige keuring slechte door gediplomeerde veeartsen kan gesohie- den. Een hunner waardige positie ook geldelijk moet hun door den staat verze- kord worden, Zoowel het levend vee als het geslachte behooren aan keuring onderwor pen te worden. De streng wetenschappe lijke eischen behooren daarhaj ln acht ge nomen te worden. Tot do toegelichte conclusies behoort ook deze, dat de verplichte vleeschkeuring on der centrale leiding, moet geplaatst worden. Ook wild, gevogelte, visch, week- en schelp dieren moeten aan keuring onderworpen werden en deze moet zich uitstrekken tot den vleeschhandel op markten, abattoirs en fabrieken van dierlijke voedingsmiddelen. Het onderwijs in de vleeséhhygiëne moet in de veeartsenijkundige hoogescholen wor den uitgebreid en diepgaander gemaakt. Eenparig werd besloten, het congresbe- stuur uit te noodigen, de regeeringen van Ho landen, waar nog geen verplichte vleeschkeuring bestaat, de groote beteeke nis daarvan voor de volksgezondheid en het veearteenijkiindig toezicht te wijzen. Bij de behandeling van het onderwerp der officieele melkcontrftle werd een voor stel ingediend, om cle regeling van die con- trdle dringend noodzakelijk te verklaren. Do wijze waarop dit moet geschieden werd uitvoerig toegelicht. Prof. dr. De Jong, de secretaxis-gencraala verzette zich tegen de uitsluitende opdracht aan een chemious, met terzijdestelling van den veearts. Dit zon men althans in ons land niet gaarne zien. Met de uitdrukking van „chemisch gevormd technicus'' kan dr. De Jong zich echter vereenigen. Het voor stel (van Ostertag) werd daarop aange nomen. De behandeling vati dierenlijken, met dé bedoeling om het doode of ln beslag geno men vleesch onschadelijk te maken, hield daarna nog het oongres bezig. Eenige stel lingen daarover werden goedgekeurd. De congressisten maakten daarna den vcorgenorrren tocht naar Rotterdam. Gisteravond bood de president prof. Schimmel aan 200 genoodigden een diner aan. Het Congres zette heden zijn werkzaam heden voort. Aan de orde was het vraag punt der prophylaxie en de pathologie der protozoën-ziekten, met demonstratie der parasieten en van de overbrengende dieren (muskieten teeken, enz.). In de daarover uitgebrachte referaten wordt o, a. gecon stateerd, dat ten aanzien der navorsching van de protozoën-riekten nog een luim arbeidsveld open ligt. De wensch werd uit gesproken, dat de medewerking der vee artsen op dit gebied goede resultaten moge geven en den landbouw tot nat moge strekken. Voorts wordt de noodzakelijkheid betoogd van het stichten van een internationaal bureau voor tropische ziekten, dat een be richt moet openbaar maken waarin het resultaat van alle internationale onderzoe kingen betreffende de tropische ziekten der dieren wordt bekend gemaakt. Uitvoerig en wetenschappelijk werd over het onderwerp gedebatteerd en in den zin der laatstgemeld e denkbeelden (van dr. Theiler, bactereologist en Rijksvoearts te Pietoria) besloten. Nu de Nationale Meeting voor; Algemeen Kiesrecht te 's-Gravenhage nïëf doorgaat, wordt vanwege den Haagschen Bestuurdersbond én de S.-D. A_-P. een plaatselijke betooging gehouden op a.s. Zondag 19 September in het gebouw „Con cordia", Hoogezand. Alle in Den Haag gevestigde arbeiders- vereénigingen zijn tot deelneming uitgenoo- digd. Verschillende sprekers zullen het woord voeren terwijl de Arbeiders Muziek? vereeniging „Kunst en Stryd" de meeting zal opluisteren. In een landvérhuizer^logé-ï mént te Rotterdam is gisteren aangehou den de Rus A. S., verdacht van diefstal van 800 Roebels, té Sosnowice in Polen ge pleegd. Hy was op weg om naar Amerika de vlucht te nemen. Hij is thans m het huis van bewaring opgesloten, totdat oyer zyn uitlevering zal beschikt zijn. Woensdagmorgen wérd in de Zuiderzee in zinkenden toestand aangetrof fen het tjalkschip ,Jmxnamiel", schipper H!^ Kampérman,- komende van Waddingsveen en op reis naar Almelo. De opvarenden^ de schipper, zyn knecht', zijn vrouw en, 5 kinderen, werden door den Handerwyker visscher G. Petersen Cz. allen behouden, të Harderwijk aangebracht. Het schip was geladen met ijzeren staven. Een brutale diefstal. Men meldt ons uit Amsterdam t Gistermiddag heeft men zich toegang weten te verschaf fen tot de woning van den heer H. A. G. V., da Costakade 120. Een groot aantal zilveren voorwerpen, waaronder lepels, vorken, servetringen zyn ontvreemd. Dan deze diefstal op klaarlichten dag is go- schied en men dus waarschijnlijk met een brutaal héérschap te doen heeft, stelt de politie een uitgebreid onderzoek in. Gis- ternamiddag was do politie reeds bezig tot het instellen van een onderzoek in looo. Ontsnanpt. Men moldt ons ui o Heerenveen: Gisteravond te zeven uren ia uit het Huis van Bewaring alhier ont snapt de 3ö-jarige Pieter Prins, uit Zwaag- westeinde, tegen wien verleden Donderdag 8 maanden gevangenisstraf werd geëiscfeb wegens fietsverduistering, te Akkrum ge pleegd. Als gewoonlijk verrichtte hij eenige werkzaamheden op de binnenplaats van het Huis van Bewaring en benutte het oogen- blik dat hij alleen was om met een achter gelaten ladder over een drie M. hoogen muur te klimmen. Daarop heeft P. door twee grachten gewaad en is over een wei land verdwenen. Den géheelen avond heeft men in alle richtingen de omtrek afgezocht, evenwel zonder resultaat. Men seint ons hedenmorgen nog uit Hee renveen: Tot hedenmorgen heeft men nog geen spoor van den ontsnapte kunnen ont^ dekken. De vermiste twee ton, Onze Amsterdamscho correspond ent meldt: Gis teren zijn er weder van de bewuste effecten te 's-Gravenhage opgespoord, wellicht zal dit verder licht in deze aangelegenheid verspreiden, waarnaar met zeer veel span ning wordt uitgezien. Men meldt ons uit Hoorn: A1 hier is in arrest gestold de huis- en paar- denoppasser van den fungeereoden majoor en lm tal j ons-commandant. De oppasser wordt verdacht tijdens de afwezigheid van dien hoofdofficier een aantal kostbaarheden te hebbon ontvreemd. VI ek ziekte. Men meldt u it GorkumIn het land van Altera breidt 03 vlekziekte onder de varkens zich nog voort durend uit. Dagelijks sterven er varkens en niet zelden de zwaarste. Appelboom inbloei. Bij deü heer H. te Ar kei, bij Gorkum, staat een ap pelboom in vollen bloei; de vrucht is reeds gezet. De moord te Koekange. Men meldt ons uit Groningen: Wegens afwezig heid van den betrokken hoogleeraar heeft het onderzoek betreffende de in beslag ge nomen bebloede en uitgewasschen broek, nog nief kunnen plaats vinden. De officier van justitie to Assen maakt bekend, dat wordt uitgeloofd een premie van 400 gulden aan hem of haar, die zoo danige aanwijzingen omtrent den in den nacht van 2 op 3 September gepleegden moord in het Koekangorveld kan geven, dat daarvan de veroordeeling van den da der of de daders het gevolg is. Indien meer personen inlichtingen verstrekken, zal bo vengenoemde premie door don officier ver deeld worden. Woensdagmiddag ge raakte in de Slotlaon te Zeist een tienjarige jongen van den arbeider KeyzeT onder een der bij' wagons van de eleetrische tram. De knaap was, ondanks de waarschuwing van he* trampersoneel zulks na te laten, bij het uit-

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 2