Uit de „Staatscourant". SPORT. Kerkelijke Berichten. Ingezonden. Aan. hen wier spijsvertering slecht is wordt de genezing verzekerd. PBNK-PILLEN. Agenda van de weeks daan, in de gemeente toe te laten. Ook zullen streng worden geweerd 'orgeldraai ers, harmonikaspelers, liedjeszangers, mirlc- ton-verkoopers en dergel ij ken, onverschillig van welke plaats zij komen. WASSENAAR. Uitslag der loting voor de nationalo militie: 1. P. C. delimit; 2. W. Zandbergen, gebr.; 3. A. v. d. Marei; 4. W. v. d. Barselaar; 5. A. P. Ruygrok; 6. H. J. Knijncnburg; 7. "W. v. Egmond; 8. J. C. Winkel; 9. J. v. d Barselaar, gebr.; 10. D. N. v. Aken; 11. M. J. Knijnenburg, gebr.; 12. P. Wi .Vermin, broederd.; 13. N. v. d. Koraats; 14. Th. Oostcrveer; 15. J. v. d. Berg; 16. J. O. Borsboom; 17. P. M- Vogels; 18. M. Rernmerswaal, gebr.; 19. L. J. Zonneveld; 20. A, C Kuit, br.21. W. Remmerswaal; 22 J H. Rernmerswaal; 23. J. A. v. Wis sen; 24. K. H. Stegenga; 25. J. J. Vo gels, gebr.; 26. A. J. v. d. Kroft; 27. Th. Parlcvliet; 28. A. A. Looijestein; 29. H. J. v. Tol. br.; 30. R. v. Beek; 31. G. A. Voorham; 32. J. J. v- d. Kley; 33. T. C. v. d. Stoel34. J. J. v. d. Hulst, br-35. W. G. Klomp. D« viering van het Koninginnefoest is bepaald op 9 September a. s. Do kinderen der verschillende scholen zullen worden ont haald in het patronaatsgebouw. Er zal ook een joorstelling gegeven worden door den heer Van Kinsbcrgcn. De volksspelen zul len gehouden worden op den Katwijkschen weg. Na den middag hardrijderij met paard cn sjees. Dos avonds zal het nieuwe vaandel worden uitgereikt aan het fanfarekorps „Ex celsior". Do aangifte voor do verschillende Spelen geschieden op den dag der feestviering ^zelven. Bij Kon. besluit is aan de na. te noemen belanghebbenden vergunning verleend tot 't aannemen der onderscheidingen, achter hun nainen vermeld, te weten: O. Kolff A.Qzn., consul-generaal van Zweden te Rotterdam, ridder 1ste kJasse dei Orde van de Poolster van Zweden; J. van Gorkom, kamerzan- ger te Karlsruhe, do Friodrich-Louisen Medaille van Baden; mejuffrouw A. O. Croisefc van der Kop, doctor in de Slavische letteren, de gouden medaille aan heb lint der ordo van Sint Anna van Rusland; aan den leerling consul P. Staal de per soonlijke titel van vice-oonsul der Neder landen verleend; aan mr. E. Oosting op rijn verzoek met ingang van 1 October 1909 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van president der arr.-rechtbank te Assen, onder dank betuiging voor de in rechterlijke betrekkin gen bewezen dienBten; H. R. G. de la Parra, aits, bouoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2e klasse bij het personeel van den geneeskun digen dienst van het leger in Nederlandsoh- Indië; benoemd tot vertegenwoordigers der Ne- dorl. Regeering op het in de maand Sep tember 1909 te 'e-Gravenhagc en Schevenin- gen te houden internationaal vceartsenlj- kundig congres dr. A, W. H. Wirtz, oud- directeur van de Rijksveeartsenijschool te Utrecht, en dr J. Poels, directeur van de CRijksseiuminrichting te Rotterdam. Voetbal. 't Zesde (Breda) zal niet aan de Zilveren- Voetbal-wedstrijden deelnemen, aangezien Breda besmet is verklaard. In plaats van Ajax't Zesde wordt nu Zondagochtend om halfolf op het terrein van Quick (Den Haag) de wedstrijd Ajax (Leiden>—V. O. O. ge speeld., Wielrennen. Zondag worden er belangrijke wedstrijden op de Soheveningscho Wielerbaan gehou den. Een gemeentelijke de sin loc tie» inrichting te JLeiden. Nu zidh in de gemeente Rotterdam enkele govaflen van cholera osiatica hebben voor gedaan en do mogelijkheid niet is uitgeslo ten dat deze ziekte zich ook hier ter stedo zal vertooncn, is weer meer in het bijzonder de aandacht gevallen op do regeling van den deainfeotiedionst in deze gemeente. En hoewel nu ook overigens die dienst aan be hoorlijke eischen voldoet, doet zich ook thans weer meer dan anders het bezwaar gelden, dat de gemeente nog steeds niet in het bezit is van een gemeentelijken des- infectie-oven. Een voorstel van B. en Ws. om tot de oprichting van een dergelijken oven over to gaan, werd tot tweemalen toe door den gemeenteraad, zij het dan ook om redenen van bijkomenden aard, terugge wezen. Thans, bij het aangeven van de noodige voorzorgsmaatregelen tegen de cholera, wijst de gezondheidscommissie B. en Ws. weder op den onvoldoenden toestand, waar in de hier ter stede aanwezige particuliere desLnfcctie-ovens verkeertn. Deze ovens voldoen niot aan de eischen, welke aan der gelijke inrichtingen mogen worden gesteld en de commissie zou het dan ook niet ver antwoord achten indien, wanneer zich even tueel een geval van cholera asiatica hier mocht voordoen, voor de ontsmetting der goederen van deze ovens werd gebruik ge maakt. Vandaar dat B<-en Ws. op haar ad vies aan curatoren der Rijks-Universiteit verzocht hebben, zoo noodig, van den des- infectieovcn op het terrein van het acade misch ziekenhuis te mogen gebruik maken. Het is intusschen duidelijk, dat ook al wordt op dit verzoek thans gunstig be schikt, een dergelijke toestand toch op den duur niet houdbaar is. De gemeente moet. ti allen tijde een vrij en onbelemmerd ge bruik kunnen maken van een aan alle eischrn voldoende desinfectie-inriehting. En bet is daarom dat B. en Ws. hun voor stel oin tot de oprichting van een gemeen- toljjke_dcainleqtie-jnriditLng in het voor malige Caeoilia-gasthuis over te gaan, ge lijk dit was opgenomen in hun voordracht van 6 September 1907 thans andermaal bij den Raad wenschen aanhangig te maken, met deze wijziging alleen, dat thans voor de uitvoering van het plan in plaats van 7750 een bedrag van f 9760 door hen wordt noodig geacht. Dit laatste om te kunnen te gemoet komen aan de technische bezwaren tegen het bestaande plan, in de vergadering van 11 Juni 1908 door den heer Roem to berde gebracht. Het gebruik vau grachtwater in het Slachthuis. Naar aanleiding van het stukje dat gis teravond in ons blad werd opgenomen, kun nen wij ter geruststelling medcdeelcn, dat, ofschoon vroeger graohtwatcr werd ge bruikt, dit alleen geschiedde voor het spoelen der vloeren, maar dat het grachtwater voor anders doeleinden steeds te voren verhit was tot 70 h, 80 graden cholera-bacillen b.v. gaan reeds bij CO gra den ten onder, zoodat van besmetting geen sprake kan zijn. Yoor het overige kunnen wij mededeelen dat B. en Ws. in overleg met de directie van het Slachthuis het besluit reeds hadden ge nomen tot het uitsluitend gebruiken van duinwater, hetgeen op dit oogenblik alreeds geschiedt. Ür. J. Th. de Visser. J.L Donderdag v. erd namens vele leden der Ned.-Herv. Gem. te Amsterdajn en nog enkele vrienden, in Den Haag cn elders v/oonachtig, door een commissie, bestaande uit de heer en mr. E. H. Markvoort, J. ter Haar Jr., P. A. Kloppenburg, H. Mathijs- son, W. F. G. Druyvcstein, A. J. da Costa, C. B. Pcsthumus Mcijjes, jhr. mr. P. A. J. van den Brandeler, H. G. de Zwart, J. H. van Rinsum en J. C. Tak, aan dr. J. Th. de Visser, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, een aandenken met album aangeboden als blijk van sympathie, be staande uit tweo bronzen beelden met con- Bcle, voorstellende den zaaier en den vrede. Namens de oommissie werd het woord ge voerd door den voorzitter der commissie, mr. E. H. Markvoort, die deed uitkomen, dat het vele leden der Gemeente te Amster dam met droefheid vervulde, dat hij af stand gedaan had van zijn ambt als predi kant en dat velen waren teleurgesteld door het besluit van de Synocle, waarbij het ambt van predikant onvereenigbiar werd ver klaard met het lidmaatschap van onze volksvertegenwoordiging omdat toch door dr. De Visser de beide functies, èn van pre dikant bn van volksvertegenwoordiger, wer den vervuld op een wijze, waaruit bleek, dat dit besluit voor hem zeer zeker niet noodig was, terwijl toch vooral door de Synode dit besluit genomen werd, om juist hem te treffen. Nog sprak hij uit, dat men zijn genomen besluit eerbiedigde en wenschte h°m Gods besten zegen met de zijnen toe op zijn ver deren levensweg. Daarop werd door dr. De Visser zijn har telijke dank betuigd voor dit blijk van sympathie, waarbij hij uitsorak, dat Am sterdam juist zijn meest geliefde Gemeente was van al de Gemeenten, waar hij in zijn ambt gediend had. Hij wees er verder op, dat velen bij het verlaten van een Gemeen te bloemen noodig hebben om veel onaan genaams te bedekken, maar dat hij dit niet noodig had, want dat hij de aangenaamste herinneringen uit Amsterdam met zich medenam. Morgen, Zondagavond, om 7 uren zal dr. J. Tb. do Visser in de Nieuwe Kerk te Am sterdam zijn afscheid prediken. Dr. De Visser heeft zich thans in Den Haag ge vestigd. Programma van Wuziskullvaeringen. MUSIS SACRUM. ZonAeg. 5 t. «cht aron, to ge^en dpor bet »L«i(Jsch Muziekkorps" voorli. Sfefmnziekkorps der 3d. Schutterij, f'irec- tour: de hoor Joh C Oevp- Eerste afdeeling: No. 1. „Merche nux Flambeaux", Scotson Clark; 2. Ouverture voor de Opera .Don lunn", W. A. Mozart; 3. a. .Hercoii'e de Jocelyn"» Saxophone Solo, (nrr. Geyp). B. Godard; 6. .Men zeilde lokkert es", fragment uit „Oe Schipbreuk", (arr. Geyp), Wasenaar; 4. Groote Fanta«ie uit de Opera »Le Barbier de Soville", 1ste uitv., Q. A. Rossini; 5. .Tosore Mio", Wals, E- Becucci. Tweede atdeoline: No.6 Ouverture .Die Bauditen- stieiche". F. mn Suppé; 7. Potpourri uit do Operette ,Frtlbling8lnlt". E. Reiterer; 8. ,Auf der Wacht", Trompete Solo in der Entfornunz. P. Diorig; 9. Nieuwste Vo ks-Potpouni, lsto uitv., J. Oouies. TcU{rafi*«h waerkariakt, naar waarnamingen in don morgen von 4 Sept. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Inetituat te De Bilt. Hoogste barometerstand 772.2 te Hort-aj laagste 748.4 te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 5 Sept.: Matige tot krachtigen zuidwestelijken tot westelijken wind. Zwaar bewolkte lucht. Regen vooral in hot noorden. Dezelfde tem peratuur. Aarlanderveen. Geref. Kerk. Zon dagmorgen te half tien en 'b avonds te half zeven ds. Kropveld, emer.pred. te Kra lingen. A 1 p h e n. Ned.-Herv. Gera. Zondag morgen to halftien, ds. S. van Dorp, te Zegveld; 's namiddags te halfzeven ds. Wouters, van Ter-Aar. Chr. Geref. Kerk. Zondagmorgen te half tien en 's avonds te halfzeven ds. Bos, van Den Helder. Bodegraven. Ned.-Herv. Gem. Zon. dagmorgen ds. Verhoeve, te Oudewetering; des avonds de heer Muller. Luth. Gem. ds. Chr. Plaat, te Rotterdam. Hazerswoude. Geref. Kerk. Zon dagmorgen te halftien: Preeklezen. 's Na middags te twee uren: ds Q. D. Eerdmans, pred. te Boskoop. Leiderdorp Ned.-Herv Gom. Al leen Zondagmorgen wordt dienst gehouden.^ Otïdshoorn. EvangelisatielokaaL Zon dagmorgen om halftien ds. Van Ingen, van Klundert, en 's avonds om halfzeven ds. Van Ingen van Woubrugge. Woubrugge. Ned.-Herv. Gem. Zon dagmorgen te halftien ds. J. J. van Ingen, alhier en 's avonds te halfzeven ds. Van' Ingen, van Klundert. Een maatschappelijk belang: Steunt den milicien. Geachte Heer Redacteur 1 Volgende week moet weer een lichting der Infanterie onder de wapenen komen voor herhalingsoefeningen, dus voor korten tijd, en ben ik zoo vrij door bemiddeling van uw geacht Blad een beroep te doen op H.H. werkgevers om de plaatsen, welke bij hen door milicien? bezet zijn, zooveel mo gelijk open te houden voor dien korten tijd, of anders slechts voor tijdelijk iemand aan te nemen. Nog steeds komt het voor dat werkgevers zelfs goede krachten ver vangen indien deze voor korten tijd in mi litairen dienst moeten. Vooral de werkgever heeft belang bij een geordenden toestand in de Maatschappij, opdat hij zijn bedrijf geregeld kan uito.-ta nen; hij heeft daarom ook belang in een goeden geest in het leger, waarvan hij af hangt in tijden dat stroomingen ontstaan die de geordende maatschappij omver wil len werpen. Dien goeden geest in het leger kan de werkgever bevorderen door den milicien-werknemer de zeierhe'd te geven dat hij na volbrachten diensttijd, weer bij hem aan het werk kan gaan. Niets werkt nadeeliger op dien geest in het leger dan (het denkbeeld dat cle milicien door het ver vullen van zijn militaire verplichtingen bui ten verdienste geraakt. Vergun me, M. de R., de werkgevers toe te roepon: U betoont niet alleen naasten liefde en vaderlandsliefde, maar U zorgt ook voor uw eigen belang door de plaatsen van uw milicien-werknemers zooveel moge lijk open te houden tot hij weer uit 'b Lands dienst terug komt. Mocht het door den aard van een bedrijf werkelijk geheel onmogelijk zijn de plaats open te houden, dan is het dringend ver zoek aan don werkgever zioh tot onze ver- eeniging te wenden, opdat dan door het werk geven aan een milicien, die zijn vorige betrekking verloren heeft d^or dpn mTtai- ren dienst, op deze wijze toch weer het be gane kwaad verholpen, den geest in het leger verhoogd, het belang van den werk gever en van do geheele maatschappij be vorderd wordt. Alleen geschikte pemonen van goed ge drag worden door de vereenig:ng aanbe volen. U, M. de R., dankend voor de plaats ruimte. Hoogachtend, M. H. A. XTTTA', Seor. Afd Leiden dor Nat. Ver. tot steun aan Miliciens. BEC1LA5HE. 9918 30 Om zich van hun maagkwalen te genezen hebben velen nutteloos ontzaglijke sommen uitgegeven voor middelen zonder waarde Sommige bereidingen kunnen wel bij toeval de spijsvertering bevorderen, m?.ar zij kun nen oen volhardende moeilijke spijsverte ring niet genezen. Om een werkelijk resul taat te verkrijgen, moet het middel een werking op de verteringsorganen en niet op dezer inhoud uitoefenen. Het geneesmiddel moet niet den arbeid der maag verrichten, maar moet de maag in staat stellen haar eigen werk te doen. Dat wordt door de Pink-Pillen verkregen. De Pink-Pillen rijn niet saamgesteld uit gistende verteringstof- fon die een kunstmatige vertering te voor schijn roepen, maar door hun samenstelling versterken zij de maag, herstellen zij de krachten der verteringsorganen die lui zijn geworden en bezorgen een natuurlijke spijs vertering. Zij zijn ook onovertroffen t°geü bloedarmoede, bleckzuoht, neurasthenie. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-depöt- houder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam. Voor Leiden en Omstreken, bij Reyst en Krak, Drogisten, Beestenmarkt No. 41, en J. H. Dijkhuis, Drogist Hoog straat No. 5, en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. Prijs 1.75 de doos, 9.— per 6 doozen. Zondag: Leidsehe Sohouwburg. Tot openiDg v. h. Spoal- eeizoon ,l)e Firma Bonardon", Tooneelspol. 8 u n r. Du Nord. Bal. 8 unr. Biosoope-tbaater Rijnab. Singel. Voorstelling. 8 uur. Musia Saorum. Conoort Lsidsoh Muziekkorps. 8 u u r. 't Poathof. Duo van Laar. 8 u u r. Ilötel Bellovue. Concert Automat. Electr. Piauo. Dinsdag: Veorecboten. Ter toonstelling Paarden, Vee, pluimgedierte, ods. 113 uur. Riognjden 1 uur. Donderdag: Voorschoten. Boovenuto-Park. Benvenuto- Concert. 8 uur. Warmond. Hnrddrarerjj. 'eMiddags 2 «ur. ChoSera. Te Aalsmeer hebben Burg. en Weths. be kend gemaakt, dat de kermis of jaarmarkt dit jaar niet doorgaat. De gezondheidscommissie en het gemeen tebestuur te Bodegraven hebben gi-ter- avond ten gemeentehuize aldaar vergad jrd en besloten aan schippers te Nieuwerbrug en Zwammerdam bonevens aan schip die de sluis bij Bodegraven passeeren gra tis creoline efl zuiver drinkwater te ver schaffen. Het bacteriologisch onderzoek" van "de uit werpselen van den patiënt van het stoom schip ,,Fiducia", uit de besmette haven Ar changel te IJmuiden aangekomen, heeft aangetoond, dat hier van cholera geen spra ke is. Het schip is van de quarantaine ont slagen en naar Zaandam gestoomd, doch de patiënt blijft nog in observatie. Bij nader onderroek is gebleken, dat een verdacht ziektegeval aan den Overtoom on der Slooten (bij Amsterdam) geen cholera is. Woensdag werd te Arnhem een voerman uitr de Akkerstraat, bij wien cholera ver moed werd, naar de barak, welke de ge meente aan den Westervoortschen dijk deed plaatsen, overgebracht. Gisteren is uit het door professor Spronck te Utrecht ingesteld onderzoek ge bleken, dat hier van cholera geen sprake is. De patiënt is daarop naar het gemeen te-ziekenhuis vervoerd. Een huis van de gemeente aan den Jans buitensingel wordt als observatiestation in gericht en een tweede barak aan den Wes tervoortschen dijk geplaatst. Te Driebergen doet zich ook een verdacht geval voor, bij den ouden arbeider v. G op den Akker. De inspecteur van de volks gezondheid te Utrecht was spoedig tor plaatse. De woning is door de politie ont smet. Een zoon, die te Utrecht bij de Maat schappij tot ExpL van S.S. werkzaam is, en zijn vader kwam bezoeken, werd gelast niet naar Utrecht terug te keeren, vóór dat de verschijnselen grondig waren onderzocht. De te Emmerik wegens cholera-verschijn selen in observatie gestelde schipper uit Rotterdam is, na hersteld te zijn, in vrij heid gesteld. Nadat gebleken is, dat de zieke niot 'rij dende was aan cholera, is het stoomschip „Egeria", to Maassluis gistermiddag uit de observatie ontslagen en naar Rotterdam op gestoomd. Do exportslachterijen te Hoek van Hol land hebben, naar aanleiding van den ont vangen wenk van het departement van landbouw, afdoende maatregelen genomen, waardoor het gebruik van rivierwater bij het slachtbedrijf is uitgesloten. De inspec teur van de rijksvleeschkouring was giste- teren ter plaatse om zich persoonlijk daar van te overtuigen. B. en Ws. van Zieriksee hebben in over leg met de gezondheidscommissie en de stadsgeneesheeren besloten om al wat van Rotterdam voor de kermis te Zieriksee be stemd is, niet toe te laten. Kermisreizigers en kramen moeten een bewijs overleggen, dat in de plaats waar rij de laatste maand vertoefd hebben, geen cholera is voorgeko men. De gezondheidscommissie te Heusden heeft aan do verschillende stoombootonder nemingen verzocht hun personeel te verbid den Maaswater te gebruiken. Van de Heusdcnsche Stoomboot-Vereeni- ging, firma De Beer te Gorkum, kwam be richt in, dat dit verbod door haar reeds was uitgevaardigd met bedreiging van on middellijk ontslag bij overtreding. In verband met de elders voorkomende choleragevallen is de militaire bad- en zweminrichting te VHertogenbosch door de militaire overheid aldaar gesloten. Te Baarn is door het gemeentebestuur met hot oog op mogelijk choleragevaar aan den Baarnschen dijk een tank met zuiver drinkwater geplaatst voor do schippers, die de rivier do Eem bovaren. Het water is gratis verkrijgbaar, hetwelk is kenbaar ge maakt door middel van borden, welke langs de rivier rijn geplaatst. Het bij Zaltbomracl in de rivier de Waal liggend zwi bad is ook, evenals zoovele an dere zweminrichtingen elders in het land, gesloten. Met het oog op de vele gevallen van buikloop, welke in die gemeente voorko men, rijn van gemeentewege op alle hoeken van straten waarschuwingen aangeplakt voor 't gebruik van water, melk, groenten, vruchten, enz. Leidingwater wordt kosteloos beschikbaar gesteld. Men meldt uit Brielle: Na gehouden on derzoek is gebleken, dat het ziektegeval, hetwelk van hier is gemeld, geen cholera is. Door het snel optreden der ziektever schijnselen, en met het oog op het hecr- schen der cholera te Rotterdam, werd het eerst aan deze ziekte gedacht. Het onderzoek heeft echter bewezen, dat deze meening ongegrond was. Vanwege het gemeentebestuur en de gezondheidscommis sie zijn verschillende voorschriften den in gezetenen bekend gemaaktde garnizoens badinrichting, welke met Maaswater wordt ververscht, is gesloten. De directeur-generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft do volgende dienstorder aan het personeel uitgevaardigd: In verband met choleragevallen, die zich op verschillende plaatsen in Nederland heb ben voorgedaan, wordt de bijzondere aan dacht van het personeel gevestigd op de noodzakelijkheid do privaten en water plaatsen zoowel die op de stations als die in de rijtuigen 6teeds zorgvuldig te reinigen. Voorts wordt gewezen op het groote be lang, dat zoowel voor drinkwater als voor het reinigen van vaatwerk, enz., geen an der day goed zuiver water wordt gebruikt. Waar waterleidingen bestaan mag geen an der water dan dat uit do waterleiding wor den gebruikt; overigens worde bij voorkeur slechts gebruik gemaakt van gefiltreerd water en waar ook dit niet is te verkrijgen worde het water niet anders gebruikt dan gekookt. Indien bemerkt wordt, dat een lijder aan cholera of iemand die verdacht wordt aan die ziekte te lijden, in een trein heeft ge reisd, moet de rijtuigafdeeling, waarin deze persoon gereisd heeft, terstond worden ont ruimd en afgesloten cn moet het rijtuig op het eindpunt van den trein of op het sta tion waar het aan een aansluitenden spoor- _weg_zou moeten worden overgegeven, uit^ den trein worden gezet; de betrokken rijtuig afdeeling moet vervolgens onder de deskurt* dige leiding van den plaatselijken optsmet- tingsdienst worden ontsmet. Lloyds seint d.d. 3 dezer uit St.-Catheri nes Point (eiland Wight>: Het stoomschip Cheyenne", van Rot terdam op deze hoogte aangekomen, sein de om een dokter, die twee rieken aan boord vond, die verdacht worden te lijden aan cholera. Het schip is naar Falmouth gegaan. De Cheyenne is in ballast den 2den dezer 2 u. 20 uit den Nieuwen Waterweg vertrok ken met bestemming naar New-York. Men seint uit Middelburg: Het hier op een 6toomboot voorgekomen geval van diarrhee bleek te zijn choleia asiatica. Men seint ons uit Rotterdam: De burgemeester maakt bekend dat thani 16 patiënten worden verpleegd in de barak ken, waarvan 1 vrij ernstig, 2 matig, en dei anderen bevredigend. Sedert gisteren is een persoon aan cholera overleden en een opgenomen. Het totaal overledenen bedraagt thans dertien. De ^oordpocS bereikt. In strijd met den twijfel van enkele ga- leerden of dr. Cook werkelijk de Noordpool heeft bereikt, houdt zijn vrouw rich van do juistheid daarvan overtuigd. Haar man had haar gezegd, dat hij de Pool zou bereik ia als de dood hom dat niet belette en zij ge voelde dat hij slagen zou. Hij stelde vertrou wen in do brave Eskimo's, die ook van hem hielden. Menig stuk huisraad heeft rij tij dens rijn af wettigheid moeten varkoop en, vele offers zioh moeten getroosten, maar haar man zal toch altijd nog een beter tchuig vinden dan een sneouwhut. Even boven den vloer hing rijn poitret tegen den wand, op dat de. kinderen het eiken avond konden omhelzen. John Bradley, die Cook het noodige geld voor de expeditie heeft verschaft, houdt zich oveiti-ird, dat deze de onweerlegbare bewij zen van net welslagen zijner reis zal mede brengen. Hij verklaarde: ,,Het waa geen onderneming op goed geluk. Wij hadden de fouten der anderen bestudeerd en daaruit voordeel getrokken." De Londensche „Times", een autoriteit op aardrijkskundig gebied, schrijft o.a.: „Woensdagavond werd Londen opge schrikt door zeer verrassend nieuws. Wij vernamen door een telegram uit de Shct- land-eilanden, dat terwijl aller aandacht gericht was op de Zuidpoolstrekon een stil Amerikaansch ontdekkingsreiziger de Noordpool had bereikt en veilig van daar was teruggekeerd. Het bewijs is natuurlijk nog verre van volledig, maar het draagt deni schijn van waarheid; en de reputatie, tot dusver, van den ontdekkingsreiziger is die van een degelijk man. Deze reiziger, wiens, naam, indien rijn verhaal wordt bevestigd, zal worden geboekt op de rol van 's werelds groote mannen, is dr. Frederick Albert Cook geboortig uit den staat Nieuw-York, voorzitter van de club der <ntdekkinccreizi- gers, en indertijd lid van een Noordpool- expeditie onder Peary, later dokter van de Belgische Zuidpool-expeditie. Ook beeft hij ontdekkingstochten gedaan in do bergwereld in Alaska, waarover hij een zeer belangwek kend beek heeft geschreven. Het is zoo op het eerste gericht niet waarschijnlijk, dab zoo een man de wereld zou mislijdcn om trent wat hij volbracht heeft. Waar hij aan zijn vrouw telegrapheerde „geslaagd" en hij aan den directeur van ch Belgische sterren wacht seinde, dat hij de Noordpool heeft' bereikt op 21 April 1908; waar een hoogge plaatst Deensch ambtenaar in denzelfden geest heeft geseind uit Lerwick naar rijn re geering, daar zijn wij verplicht, die verkla ringen au rórieux te nemen Indien bijgeval later mocht blijken, dat dr. Cook zich ia zijn breedtebepaling heeft vergist en hij er niet volkomen in is geslaagd dc geheimzin nige plpk te ber°iken, door Pearv, Nansefl en Wellman tevergeefs berekend dan zou dit een zoodanige cankeering in de publiek* opinie in rijn nadeel veroorzaken, dat zelfs do meest geharde ontdekkingsreiziger di'a niet zou willen trotseeren." Ook enkele Poolre;zigers van naam heB- fcen z ch reeds rij het zeer behoedzaam uitgelaten over den tocht van Cook Efi er zijn er, die er op wezen, dat Cook, in dien de data, door hem vermeld, juist zijn, gedurende rijn tooht over het ijs der bevro ren Poolzee een snelheid heeft ontwikkeld, die andere Poolre'zigers zelfs nooit in de verste verte hebben bereikt. Echter zijn er ook Poolreizigers van he- teekenis, die aannemen, dat Cook werke lijk heeft volbracht wat hij zegt te h'bbed gedaan. Een dier laatsten is de Zweedschö Zuidpoolreiziger Nordenskjöld. De eerste twee pagina's van de New- York Herald" (Parijscho editie) van giste- len worden geheel ingenomen door be iab ten over het enthusia3me in de Vereen gde Staten naar aanleid hg van Cook's expe ditie, en met oordeelvellingen over het suc ces van Cook. Onder de honderd meedin gen, die in de „Herald" worden meege deeld, is er slechts écn, waaruit twijfel spreekt, die van prins Bonaparte, en een, waaruit absoluut ongeloof spreekt, namelijk van den Amerik -.anschen scao-t hj-naihfc Melville (zelf een Poolreiziger met veel or varing). De Fransche geleerden nemen een af wachtende houding aan en twijf:len. Zij spreken wel met veel lof bver Cook, maar tevensverklaren zij te vreezen voor Ame- rikaanschen bluf en humbug. Zij w:l!en nar dere berichten afwachten vóór zij de tijding gelooven of over de beteekenis van deni tocht een oordeel uitspreken. Van de Parijsche bladen schrijven dö Matin" en de „Figaro" met veel geest drift; de meeste overige bladen blijv n eea afwachtende houding bewaren. Herbert Bridgman, die kapitein Peary op enkele zijner expedities vèrgezelde, en Eve lyn Baldwin, die als meteoroloog^de Peary*

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 2