Vischmarkt 16-17. Afdeeling HEEREN- en KINDERKLEEDING. Woensdagmorgen i uren Zie Dinsdagavond Etalages. No. 15190. LEIBSCn DA6BLAD, Maandag* 30 Augustus. Tweede Blad. Anno 1909. BEGINT DE WEGENS Gedurende des? Uitverkoop is ons üagazïjn OESLOTEÜ van 13 tot 1 en van 5 tot 7 uren. Offieieele Kennisgeving. Burgerlijke Stand. Maatschappij „DE FAAM GROOTE UITVERKOOP 0693 tóS BRAND- cd WATERSCHADE *7 -J -is+a TT. t, *»- Inkomstenbelasting. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen in herinnering, dat met 31 Aug. e.k. do 2de termijn vervalt van de Inkom stenbelasting, dienst 1909, en dat alcoo op den lsten September a.s. minstens 2/6 ge deelten van den aanslag moeten zijn vol daan. Zij noodigen mitsdien belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van vervolgings koeten, tot de betaling van het verschul digde ten kantore van den Gemeente-Ont vanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. loco Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leidon, 27 Augustus 1909. Tdek?nschcol van den lied. R.-K. Volksbond. In het gebouw van den Ned. R.-K. Volks bond, afd. Leiden en Omatreken, aan het Rapenburg1, alhier, had gister-, Zondagna middag de jaarlijksdhe prijsuitdeeling plaats aan leerlingen van bovenbedoelde Teekenschool, als inleiding tot de tentoon stelling van teekeningon, door de leerlin gen vervaardigd in den afgeloopcn cursus yan 1 October tot 31 Maart. Iu de benedenvoorzaal waren daartoe bijeen het bestuur der afdeeling, de jury leden ter beoordeeling der teekeningen, on derwijzers, leerlingen, ouders van leerlin gen en verdere belangstellendon, wien door den afdeelingsvoonzitter, den heer W. de la Rivière; het welkom werd toegeroepen in den aanvang van de rede, welke hij te de zer gelegenheid hield. In deze redo wees hij verder op biet feit, dat de tijd weer was aangebroken waarop de leerlingen der Tee kenschool toonen welke vorderingen ge maakt zijn in den afgeloopcn curcus; mede daarop, dat de Teekenschool inneemt een eerste plaats onder de instellingen van de afd. van den Ned. It -K. Volksbond, en dat fcij is een machtig onderdeel van het vak onderwijs. Door van dit onderwijs te pro- fiteeren, kunnen de leerlingen worden be kwame vaklieden, waaraan onze maat schappij zoo groote behoefte heeft. Wel brengt die school zware zorgen mede voor bet bestuur, maar een groote voldoening l« hot voor dit, dat de school steeds voor uitgaat. Ieder kan zich van haar groei 'Overtuigen. De inrichting voldoet aan alle ipischen des tijds. Het onderwijs is in be kwame handen; deskundigen hebben h!et prkend. Wat de sohool praesteert overtreft He verwachtingen, welke men van haar tad. Er wordt gestreefd naar uitbreiding; jjjfiervan legt getuigenis af het onderwijs in net machineteekenen. Voor het grootste deel is dit alles, zei de Voorzitter, te danken aan krachtigen steun, waarvoor hij dank brooht. Steun van de Hooge Regeering, van de Provinciale Sta ten, van de gemeente. Ook aan moreelen steun. En hierbij dacht spr. mede aan vo rige commissies van beoordeoling en aan de jury van nu, bestaande uit de heeren J. H. E. Rückert, jurylid namens het ge meentebestuur; N. do Zwart, A. J. Nieu- wenhuis, H. A. Blom en P. J. Perquin, juryleden op uitnoodiging van het bestuur wien hij dank bracht. Spr. hoopte, dat de Teekenschool dien steun, financieel en moreel, zou mogen blij ven ondervinden, opdat zij blijvo wat zij is: een sieraad van den Ned. R.-JL Volksbond. Alsnu zong het jonge Knapenkoor der afd., directeur de heer L. J, W. Beyersber- gen van Henegouwen, een lied. Uit het verder door den voorzitter om trent de Teekenschool medegedeeldo stip pen wij aan, dat zij telde in den afgeloo- pen cursus 100 leerlingen, verdeeld over 6 klassen; eerste klasse A 30, tweede B 17, tweede 0 11, derde D 21, derde E 12 en derde F 9. Van die leerlingen waren er 43 R.-K. en 67 Protestant. Vervaardigd wer den 1176 teekeningen. Inmiddels was de zaal binnengekomen de geestelijk adviseur der afd., de zeereerw pater C. Haancn, tot wien de voorzitter eenige woorden van welkom richtte. Alsnu deelde hij mede. dat was toegekend een eervolle vermelding aan de volgende jongens: Eerste klasse A: J. van der Blij, J. van Es, G. Friedhof, H. van der Helm, F. J. van Heusden, J. Kaak, F. Kasteelen, P. van der Kley, F. Piehoe, H. van Rijn, N. Silvester, C. Swanenburg, G. Tegela-ar, en A. Uittenhout. Tweede klasse B: W. Buys, A. de Leen, M. van Leeuwen, F. Pison, J. Planjé, 0. van Rijn, N. Rijzevoort, A. Schouten, M. Sira, P. Smit, F. de Wolf, G. v. cL Zwart. «Tweede klasse 0: G. A. Brandt, P. Marks, J. Meyer, W. Petersen en J. W. Teljeur. Derde klasse D: D. van den Berg, J. van Biemen, J. Bredevëld, J. Immink, G. van der Kooy, N. Korswagen. B. van Leeuwen, L. Menken, J. Pont, A. Planjé, 0. Planjé, J. van Tongeren, J. Uittenhout, K. J. Ver biest, G. de Vogel en W. Miooh. Derde klasse EW. Friedhof, Q. de Graaf, H. Selier, H. Karreman, A. Ouds hoorn, G. van der Ploeg, W. Punt, Ph Stierman, A. J. v. d. Water, J. J. v. d. Wiel en P. Kruyt. Derde klasse F: M. Aniba, J. Bekooy, H. Driessen, S. Flaman, L. Goddijn, N. de Jong, W. F. Stijger en J. v. d. Wiel. Daarna deelde de voorzitter mede welke leerlingen prijzen hadden behaald, nl. Bouwkunde (rechtlijnig teekenen) eerste klasse A. Uittenhout, eerste prijs; tweede klasse F. de Wolf, eerste prijs; idem J. Planjé, tweede prijs; derde klasse O. J. Uittenhout, eerste prijs; idem J. J. van Biemen, tweede prijsidem D. L. van den Berg, eerste prijs; idem N. Korswa gen, tweede- prijs; idem K. J. Verbiest, tweede prijs; idem L. Menken, eerste prijs (medaille)idem W. Miooh, eerste prijs; idem J. van Tongeren, tweede prijs. Maohineteekenen: tweede klasse W. K. Petersen, eerste prijs; idem J. W. Teljeur, tweede prijs; derde klasse H. Kar reman, eerste prijs (medaille); idem P. Kruyt, tweede prijs; idem J. J. ran der Wiel, derde prijs. Handteekenen: eersto klasse A- Uittenhout, eerste prijs; idem P. van der Kley, tweede prijs; tweede klasse F. de Wolf, eerste prijs; idem F. Pison, tweedo prijs; derde klasse N. Th. de Jong, eerste prijs; Van der Wiel, eerste prijs; idem M. J. Aniba, eerste prijs (medaille) en idem J. Bekooy, eerste prijs (medaille). Nadat de bekroonde leerlingen de diplo ma's en prijzen medailles, gereedschap, spaarboekjes, horloge met ketting had den in ontvangst genomen, richtte do voor zitter zich tot hen mot een gelukwensch. Hij «tas er zeker van, dat zij het bestuur dank baar waren. In de eerste plaats moeten zij echter den onderwijzers dankbaar wezen; niet trotach zijn in dien zin, dat zij zich bo ven anderen verheffen, maar wel zóó, dat zij willen voortgaan op den ingeslagen weg. Dengenen, dio medailles hadden erlangd en geen hoogere prijzen zich aan dez» school kunnen verwerven, ried hij aan. het geleor de te onderhouden, waartoe op de sohool de gelegenheid bestaat. Zij, die nu geen prijs kregen, moeten, zei hij, moed houden en niet al te teleurgesteld zijn. In het bijzonder vestigde bij de aandacht op de inschrijving voor den nieuwen cur sus, waartoe allen, die van het onderwijs alsdan willen genieten, zich moeten aan melden en waartoe gelegenheid bestaat op Woensdag- en Zaterdagavond a. s. Toen verklaarde hij, nadat het Knapen koor weder gezongen had, o. m. het Wilhel mus, de tentoonstelling in do groote zaal geopend, werwaarts allen zich begaven en waar de tonen van de muziek der afdeeling weerklonken. Die tentoonstelling is geopend Maandag avond van 7 tot 10 cn Dinsdagnamiddag van 4 tot 7 uren en is een bezoek alleszins waard. De vele teekeningen leggen een gunstig getuigenis af van de vorderingen der leerlingen onder leiding der onderwij zers: voor het maohineteekenen de heer 0. van Heusden; voor het hand- en vaktee- kehon de heeren W. J. van Beusekom en J. Euibers; voor het bouwkundig teekenen de heeren P. J. M. van Oerle en G. J, van Beukering. Militieraden. Bij Kon. besluit zijn tot voorzitters en burgerlijke leden van do militieraden en tot hun plaatsvervangers voor de lichting der nationale militie van 1910 benoemd in de provincie Zuid-Holland. In het l6te militie- district: tot voorzitter, dr. W. P. Ruysch, lid der Provinciale Staten; tot zijn plaats vervanger, H. Paul, lid dier Provinciale Sta ten; tot lid, P. J. van der Burgh, lid van den gemeenteraad van 's-Gravenhagetot zdjn plaatsvervanger J. A. Sillevis W.Wzn., lid van den gomeenteraad to 's-Gravehage in 't 2do militiedistriot: tot voorzitter, J. van Vessem, lid dor Prov. Staten; tot zijn plaatsvervanger, 0. Kol ff A.-Qzn., lid der Provinciale Staten; tot lid, 0. J. Vaillant, li van den gemeenteraad van Rotterdam; tot zijn plaatsvervanger, D. H. Havelaar, lid van den gemeenteraad van Rotterdam; in het 3de militiedistriot: tot voorzitter, W. Pera, lid der Provinoiale Statentot zijn plaatsvervanger, W. F. van Wijk Th.zn., lid der Provinciale Statentob lid, J. P. J. Driessen, lid van den gomeenteraad van Leiden; tot zijn plaatsvervangor, mr. P. E. Briët, lid van den gemeenteraad van Lei den; in het 4de militiedistrict: tot voorzit ter, N. p. Jongkindt, lid der Prov. Staten; tot zijn plaatsvervanger, E. van der Gijp Barendregt, lid der Prov. Staten; tot lid, J. A. den Bandt, lid van den gemeenteraad van Dordrecht; bot zijn plaatsvervanger M. van Zanten, lid van den gemeenteraad van Dordrecht. Bij do Koninklijke marine-reserve met 1 September bevorderd tot luit. ter zee 2de klasse, de adelborsten 1ste kl. A. D. Ver schuur, J. B. Broekman, J. N. Egmond en P. N. van Ceuten Piooardt Wieringa. Benoemd: a. bot adelborst der 1ste klasse bij do zee macht, de adelborsten 2de klasse, 1ste af- deoling bij het Koninklijk Instituut voor de marine, te Willemsoord J. D. Wol terbeek, E. A. Vreede, G. E. Biekart, G. W. Stove, J. B. II. Blom, D. J. Borntrop, J. H. Oool- haas, P. D. do Veer, G. A Waller, A. 0. Wakerlin, L. W. O. Koornan, H. van Eeghen, A. C. van der Sande Laooste, jbr. G, L. Wiohcrs, N. Munk, J. H. de Vey Mestdagh, J. W. Cohen Stuart, J. H. van der Bel, J. P. Seret, C. Winkler, Ch. H. Zijlstra, S. W. F. Hendrikse, J. Haramo- ker, M. J. Kruyt, J. C. H. II. Maekay, J. J. Zomer, W. Lubberink, 0. Meijer, D. de Josselin do Jong, F. H. van Moorsel en 0. Pantekoeken b. tot adjunct-administrateur bij de zee macht, de adspirant-administratours C. J. Wit, W. A. Vos, S. N. van den Berg en D. W. Gesink. Aan den luitenant ter zee 1ste klasse W. van Braam, vergunning verleend tot het in Oost-Indiö waarnemen van een landsbetrek king buiten het zeewezen, voor den t.ijd van een jaar, ingaande met den datum, waarop hij in die batrekking zal worden bonoemd, zulks onder stilstand van allo in komsten bij de zeemacht en van de opklim ming in de ranglijst. Met ingang van 1 «September: lo. aan den 1 sten-luitenant op non-activi teit B. J. A. Polvliet, van het wapen der artillerie, op het daartoo door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend 2o. genoemde officier benoemd tot reserve- JLL'AL1. l8ten-luit. der nrtillorio, mot bestemming voor den dienst bij do landweer en wel in het XXIIste landweerdistriot. Aan de vrouwelijke tweede-klerk bij de di rectie van de Rijkspostspaarbank O. C. van Hamer8veld, op haar verzoek, als zoodanig eorvod ontslag vorleond, met ingang van 1 September. Mot ingang van 1 October, bonoemd lob directeur van hot post- en telegraafkantoor to Velsen, L. P. Römelingh, thans in golijke betrekking to Elburg. J. H. Zijp, te Haarlem, met ingang van 8 September 1909, eervol ontslagen al3 plaatsvervanger van.don distiictsveearta wien Haarlem als standplaats is aangowc zen dr D. G. Ubbels, Rijkskeu r mees ter to Eindhoven, mot ingang van 1 Ootobor, on- dor toekenning van eervol ontslag als plants' vervanger van den districts veearts wien Groningen als standplaats is aangowezen, bonoemd tot plaatsvervangor van den dis- riictsveearts wïcn Haarlem als standplaat# is aangewezen. LISSE. Gobonn: Catherine. D. van Ch. de Vos en E. Molenkamp. M.ria Cornelia. I), van M. Duivenvoorden en M. Vreeburg. Johanoee Baptist, Z. van A. Opdam en A. Wjjfjes. Guurtje Elisabeth, D. van M. J. Galdemond en IJ. v. Zilverden. Johanna C«ecilia, D. van C Scbrama en II. Waasdorp. Gerardua Jobanoes Wilhelmus. Z. van W. P. v. Aken en A. A. Kroeae. NOORDWIJK Geboren: Jobannea, Z. van L. r. Wglc en F. Krol. Nioolaai Johannes, Z. van J. v. Beteren en J. Bnrnhoorn. 0 n d ertroun d: J. v. d. Berg 38 i., wedo. van G. Vink, te Noordw(jk, on Alida Weasslingh 35 j., vreiln. van C. A. Bylevold to Noord wek, oulunga te Bevoiwiik. Johannes Wilhelmus Paardekooper 49 j., wedn. van M. v. Staya te Noordvrijk, en Margaretba v. d. Heuvel 34 j., wedn. van W. Slate, te Leiden. Getrouwd: Leonardus Philippua Gerardus v. d. Liet 27 j. en Elisabeth Raaphorst 26 Overleden: Jscoba Admiraal 74 j., geh met N. v. Bevereo. ZOETERWOOOE. Ondertrouwd; Cornelia Petros Lloogeveen 35 j. en Janeje Heemskerk 84 j. Getrouwd: Aii» de Usad 37 alhier, en Alida v. d Kwaak 23 i., vaa Rynsburg. Bevallen: J. Zaal geb. Vonk 1). J. v. d. Maat geb. Lsgerborg Z. \V. U. r. d. Unlit geb. Pomp e Z. Overleden: Wilhalmus Johannes den Elaen 2 wekeu. Faillissementen. II. Croiset, winkelier, to 's-Gravenhage. B. J. Lluhhof, tc 's-Gravenhage. G. van der Mark, winkelier te '6-Gravcn- bago. P. A. Schollaardt, winkelier te 's-Gra- venliagc. H. M. van Haaften, winkelierster, te 's-Gravenhage. Th. Kansen, kospman, te Aerdt. De Utrechtsche Veroeniging voor Fa- brieks- en Handwerksnijverheid te Ubrdfcphtk

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 5