OPRUIMING. V ©liowisigsr Ingen. GOEDKOOPË en AAIOEMIK UITSTAPJES. 20 pGt. korting. STOOMTRAM R, VAN HUIGEN. BRIEVENBOEK. N, AMES ZOON, P. DU CROIX, Apotheker, Hoogewoerd 29. A. VAN DE KAMP. Geen hoofdpijn meer Prijs van Retourbiljetten (geldig één dag) van Leiden Ho. ISISÏ, LE1DSCH DAGBLAD, Donderdag* 26 Augustus. Tweede Blad. Anno 190G. Inflezonden. Buitenlsndsch Overzicht. Duinwater-Maatschappij. Verhuurdersbond van Huiseigenaren voor Leiden en Omstreken. HET BESTE Leidsche fëi&asieSsscfceoBy Hoef-, Grof- en KacheSsnid. Steenkolen. Ketel Plaats Royaal, OP ALLE VOORHANDEN GOEDEREN. Verkoop uitsluitend a Contant. AHERISSMISCa ORGEL. A. D. VONK, Elko vogel bouwt zijn oost. "1 A. D. VONK. _DeVink-Kon. Ned. Zilverfabriek Van Kempen vamIikta Voorschoten- Veur-Wijkerbrug - Voorburg 11tuuciöc. Vertrek van Lelden (Noordeindsplein) naar 's-Qravenhage: Van 's-Gravenfcasge (Schenkweg) naar Leiden: naar De Vink lste kl f 0.20.2de kl. f 0.123. 8931 98 K. N. Zilverfabriek en Voorschoten lste kl. f 0.20, 2de kl. f 0.15. Veur, Wijkerbrng, Voorburg en 's-Gravenhage lste kl. f 0.60,2de kl. f 0.35. Groote voorraad. Alle maten. <- -i- Billijke prijzen. <- W. v. ROSSUM DU CHATTEL. Haarlemmerstraat 114. - Nieuwe Rijn 55. De aanstaande verwoesting van den Rjjnsburgerweg. Wij zijn, zooals ieder weet, een langzaam en nuchter volk en moeilijk warm te krijgen: Zoo heeft ook de in den titel ge- noomde dreigende gebeurtenis de meeste be woners onzer stad koel gelaten. Er zijn een paar Ingezonden Stukken in dit blad ge weest; in het nummer van Zaterdag j.l. heeft de scjirijver van de „Leidschc Brieven" er een lezenswaardig artikel aan gewijd; de Veroeniging voor Vreemdelingenverkeer heeft een adres aan den Minister verzonden om wijziging van het Koninklijk besluit te verzoekeneindelijk heeft de heer Van Steeden, vol warme belangstelling, een aan tal handleekeniogon. verzameld onder een verzoek van gelijko strekking en hij is nog bovendien persoonlijk met Z.Exo. over do zaak gaan spreken. Doch voor het overige kan men niet zeggen, dat de openbare mee ning in onze stad zich ontrust heeft ge toond over deze daad van onnoodig vanda lisme en het staat te vreezen, dat de ver woesting zal zijn geschied vóór de slacht offers er van het recht beseffen, en dan zal het te laat zijn. Overdrijving schaadt, en ik zal aan het geval geen grootere betoekenis leenen dan het verdient. Het gaat niet om het behoud van da Middaclitcr allee; ook is hot niet een zaak voor de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten, die onder meer vóór twee jaren wist te bewerken, dat de ont worpen weg naar Bergcn-aan-Zoo werd ver legd om een duinpad met zeldzame koraal- orekideecn ongeschonden te bewarenwij zul len om den Rijnsburgerwe-g niet zóó treuren, als wij liet om den Drechsbcrg deden of om den Keukenhof zouden doen. Maar van beteekenis is de zaak zeker. Het grootste gedeelte onzer bevolking, zij, die noch geld noch tijd hebben zich ver te verplaatsen, zij vinden bij avond- of Zondagsche wande ling maar weinig van Run gading: de Sin gels, het Plantsoenniet veel meer, sinds het Van-der-Werf f park geen park meer is en het beeld des burgemeesters het benauw der kreeg, dan de man zelf tijdens het be leg het ooit had. Ieder weet hoe druk de Rijheburgerweg dan ook bewandeld wordt- En met reden. Wij zijn hier arm aan hoo rnen en lommerrijke wandeling, en wat, iets verder op, vroeger nog te genieten viel, 'onze prachtige boschstreck langs den duin zoom, Voorhout en Sassenheim, Lisse en Noordwijkerhout, dat is langzamerhand uit geroeid, vernield, verdwenen, de bloembol heoft het bosch overwonnen en den wande laar over do kale vlakten rest alleen de weemocdigo herinnering aan voorbijgegane heerlijkheid. Waar wij dan zóó arm zijn, mogen wij wel met alle macht bewaren wat wij nog hebben. En men stelle zich goed voor wat het zijn zal als die gansche rij boomen, 'et 175 stuk3, van de brug bij ,,'t Posthof" ar tot aan do laan naar „Endegeest" too, eal. zijn gerooid 1 Het is de Zuidelijke rij, do westenwinden zullen yrij spel liebbxn, de middagzon zal blakeren op de onbeschutte straat en, vooral, met de schoonheid van den weg zal het gedaad zijn, met den aardigen inkijk van de stad af, het zal alles kaai en akelig wozen. Men herinnere zich hoe op het oogenblik het eerste gedeelte van den weg naar „De Vink" er uitziet l Neen, zeker, het is geen kleinigheid het mooie in de natuur te vernielen, het schoonheidsge voel te beleedigen en het onschuldig ge noegen van zóóvelen voor een goed doel te bederven. En geheel otfnoodig. Ik weet, dat de Eisch- van-het-verkeor een machtige afgod is in dezen tijd, onverzadclijk en meedongen loos is hij; hoe menig schilderachtig stadsge deelte, een poort, een gevel, een walletje, is reeds aan zijn wreedheid geofferd (en vaak geheel zonder noodzaak, gelijk later bleek), hoe menig vriendelijk stuk natuur te zijnen behoeve vernield. Docli laat het zijn, dat hij zich hier terecht laat gelden, dan is het nog onnoodig, dat de boomenrij valt. Het heeft immers verluid, dat met de gemeente Oegstgeest gemakkelijk een over eenkomst zou kunnen gesloten worden om trent het dempen van de sloot aan de Zuid zijde van den weg, waar dan de lijn zou ge legd moeten worden. Het zou wellicht de kosten van aanleg verhoogen (ik geloof niet zóóveel als het plan van den Briefschrij ver van Zaterdag doen zou), maar de voor- deelen van eem stadsbevolking gaan bovon de belangen ecner Maatschappij. Er zijn andere kanten aan do zaak. Een jurist moge peinzen over het wonderlijk ge val, dat een persoon of een familie ver lof erlangt tol te heffen op een zekeren weg onder servituut van dien weg te onder houden en met boomen te beplanten, dat daarna het servituut werd opgeheven, maar het recht cm tolheffing onverlet blijft. De huiseigenaars mogen berekenen of de waarde hunner panden zal stijgen of dalen? Doch boven alles gaat het hierom, dat wij ons niet als in den slaap zullen laten boroo- ven van een deel van ons toch al arme lijk bezit aan groen gebladerte. Een boom rooien geschiedt gemakkelijk genoeg, als oen- maal do bijl in de handen jeukt over blijfsel misschien uit dien oertijd toen do holbewoner in dichte wouden zich licht en lucht veroveren moest het blijkt altijd een prikkelend schouwspel voor die laagge boren menschelijke wreedheid, die maakt dat kinderen gaarne paling zien villen maar als de stammen eenmaal geveld liggen is de schade in geen menschenleeftijd te hor stellen. Dat wij dan gewaarschuwd zijn! Mij dunkt, dat de Raad dezer Stad B. en Ws. zou kunnen verzoeken met bekwamen spoed er bij den Minister op aan te dringen, dat het Koninklijk besluit in den gegeven zin gewijzigd worde. De bedreigde boomen staan niet op Leidsch gebied. Maar de Leidsche burgerij geniet van hun schaduw. Ook kan hierin de gansohe vroedschap éénstemmig zijn. Want het geval heeft met politiek niets te maken: het raakt ons gevoel voor het leven in de natuur, dat niet noodeloos ccn wreed mag worden gedeerd, onze angst, dat wij nog meer verwoesting in deze streken zullen aanschouwen en, practisch onze be geerte om voor de burgerij een aangename wandeling te behouden. L. KNAPPERT. Leiden, 25 Augustus 1909. Mijnheer de Redacteur! Gelieve mij een plaatsje in Uw veelgele zen blad af te staan. Naar aanleiding van den regen, die gis teren is gevallen, wil ik eenige vragen doen. Of Burgemeester en Wethouders gerechtigd zijn voor één enkelen logé een halve ge meente te laten verdrinken of op kwalijken reuk te onthalen. Want het is me wat, dat het blijft liggen, als die arme raenachen slik, enz., weggeschopt hebben uit hun wo ning. Zooals bekend is, heeft altijd het rioolwater op het strand uitgeloopen. Nu moet dat naar het Kanaal. Nu, een kind kan begrijpen, dat dit nooit goed te maken is; zooals zij dit gedaan hebben, bijv. in de Zuidstraat, heoft het sohot naar het strand Is die open, dan is het gevaar voor onder- loopen niets is die gesloten, mot zakken zand, betimmerd met planken en besmeerd met klei, dan moeten wij dat heerlijke riool&lib, dien vetten rommel van de haring- schuren, in onze woning hebben voor één. Mijnheer, het scheelde verleden jaar wei nig of het publiek zou zich aan hem vergre pen hobbon, ik heb ze nog moeten kalmee- ren, anders zou het er voor den heer Blora- mera niet zoo best uitgezien hebben. Men moot het maar hebben, een verbitterde menigte, wiens huizen onder het vuil rit ten voor één man. Ik zou even willen, dat ons gemeentebestuur het één oogenblik in zijn kamer ondervond; ik geloof zeker, dat het een heel anderen kijk op de oorzaak van typhus en andere ziekten aou krijgen. Do reuk van dit bezoek is na herhaalde schoonmaak hot eerste halfjaar niet ver wijderd dus het is voor ons een onhoud bare toestand. Ik aal allereerst beginnen de aansluiting op het riool te sluiten en mijn ouden rink- kuil opzoeken en herstellen. Zoo kan het niet langer. Het blijkt, dat het rioolstelsel in geheel ongescliiktcn toestand is. Naar mijn meening is de beste afdoening daar- v*an, de afvoer naar het strand, zooals groote potten langs de roep in do uitwa tering, dan is het vuile water in een omme zien over de „moordbank." Katwijkors ver staan mij wel. Maar dat kost geld. Nu, vermorst dan zooveel geld niet aan boomen in de duinen voor konijnen te verzamelen, of die machtig breecte straten en andere dingen, maar laat uw gedachte in do eerste plaats zijn het rioolstelsel verboteren. Want dio mensohen daar op het P.-H.- Kanaal hobben ook altijd zoo'n aangena me inademing, dat de verf aan do huizen van wit bruin of zwart wordt; mij dunkt-, zoo'n vette elaak komt in je ingewanden, ook als men zijn mond en neus openhoudt. Zonder dat kfin men tooh niet leven. Nu mijnheer, ik hoop, dat de heeren er nota van zullen nemen; anders ben ik ver plicht den Hoofdinspeoteur van Gezond heid te raadplegen. Zoo, kan het niet langer Ontvang den dank van een lang goterg- den man. C. HAASNOOT en bijwoners. Katwijk-aan-Zee, 25 Aug. 1909. Generaal D e W e t en rijn eobtge- noote zijn dezer dagen te Bristol, in E n- g o 1 a n d, geweest. De Fransohe minister van finanoicn is verplicht voor zijn be- grooting 200 millioen te vinden voor het einde van de maand. Hiertoe tal hij nieuwe belastingen moeten heffen, waarover de eerstvolgende ministerraad aal hebben te be slissen. De Minister denkt aan een supple- tolre belasting op tabak, aloohoi &n erf recht. Wat de belasting op tabak betreft, zij aal de luxo Fransche tabak en de tabak van buitenlandsohe herkomst treffen en ook gedeeltelijk de gewone tabak. Van de eerste oategorie zullen de prijzen van sigaren en sigaretten vermeerderd worden met 20 pot. van hun tegenwoordige waarde, zoo schrijft de Matin", die ook het volgende meent te weten: Voor de tweede categorie zullen de prijzen der pakketten niet worden vermeerderd, maar het gewicht er van wordt verminderd. In plaats 40 G. zal het pak van 50 centimes slechts 35 G. wegen. Dit is dus een nieuwe belasting van ongeveer 10 pet. De minister van financiën denkt ook het kruit voor de jacht te belasten, en te zamen ruet de belasting op de tabak rekent hij hier door 50 millioen fr. te vinden. De heffing van rechten en de tariefwijzi gingen bij het erfrecht moeben minstens 40 millioen opleveren. Om ze te verkrijgen zal de heer Gochery eenige wettelijke bepalin gen moeten maken. Hij zal voor het erfrecht in de rechte linie een gelijke onderscheiding maken als in de zijlinie. Bovendien zal de Minister bij de bestaande successierechten verbeteringen invoeren. Bij de sucessie in don 4den graad zal de Minister zeer hooge rechten doen betalen. Voor den alcohol wil de Minister het be staande recht, dat niet gelijk is over geheel Frankrijk, uniform maken. Op die wijze denkt hij 40 millioen te vinden. De Minister rekent verder op de belasting van het waar. borgsetiket voor de Lmdvijnen en stelt rich voor hierdoor 25 millioen te winnen. Zoo komt hij tot 155 millioen. Hot overige moot worden bijeengebracht als volgt: vijf millioen door verbetering van bestaande belastingen, 21 millioen uit de voorstellen van het ontwerp van zijn voor ganger. De heer Coohery is van plan het quitan- tiezegel te verhoogen, maar quitanties bono den 10 fr, rijn vrij van zegel. Voorts denkt hij het overige tekort te vinden door detail belastingen. Zoo houdt hij jioh bezig met een belasting, die de automobiel-industrie moet treffen, maar dei» kwestie schijnt nog in studie. Dit rijn de voornaamste punten, die hij in zijn program heeft opgenomen, enkele rijn voor kleine wijrigingen vatbaar, maar in hoofdzaak schijnen zij in dezen vorm te moe ten worden verwezenlijkt. Een telegram meldt opnieuw, dat de R o g b i, van wiens soldaten er 20 gedood werden, gevangen zou rijn. Het is mo gelijk, want geheel verslagen was do Roghi blijkbaar wel in den slag op den 12don. Zijn aanhangers werden gevangengeno men en op afschuwelijke wijao terechtge steld, zoodat rijn maoht reeds gebroken scheen, wat voor Moulay Hafid een gunsti ge wending is. Want de gevaarlijkste tegon stander van hem en van zijn broeder en voorganger bleef steeds de beruohte „Roghi" Boe Hamara. Men seint uit F e z aan de „Daily Mail", d.d. 19 Augustus, dat daar 80 krijgsgevan genen dien dag aankwamen. Zij waren anu kei-tangen gebonden en 30 hunner droegen op den rug de afgdhouwen hoofden hunner krijgsmakkers. Di^uigavond meldde een telcg ara uit M a d r i d, dat men daar uit parfcic'.ilioro telegrammen wist, dat 'a middags om vier uren de algemeene aanval van de Span jaarden te Melilla op do Moorscho stellingen was begonnen. Alle forten en batterijen waren aan het vuren, om het op rukken der troepen te dekken. Oorlogssche pen steunden cle beweging. In regoeringskringen zcido men echter, niet te gcloovon, dat dit al de algemeene aanval was, maar alleen een opschuiving van don linkervleugel naar Nador, ten ein de een stolling te nemen, die de Mooren verschanst hadden. De minister van b'nnen landsohe zaken, door een persman aange sproken, wilde niets bepaalds zeggen, maar gaf toe, dat er bewegingen op groote scliaal aan den gang waren, on er elk oogenblik gewichtig nieuws kon komen Een later borioht uit Madrid zegt, dat de Spaansche ruiterij langs do kust tegen voor uitgeschoven stellingen van do Mooren was uitgerukt, onder dokking van het scheepsge schut. Men beweert in Spanje, dat do Mooren gevangen Spanjaarden gruwelijk martelen. Dat sohijnt hun aard. Te Saloniki zijn offioieele berichten inge komen, meldende, dat Hakki bei, plaatso- lijk commandant van Ipck, en Djaffer bei, chef van den generalen 6taf to Mitrowitza, bij Beratnn, aan dj ak Ipck, 6laags zijn met Albaneezen, die ernstige verliezen lijden. Aan Tuikscho rijde rijn tot nu toe 4 dooden en 4 gewonden gevallen. Te Odessa worden mot buitengowonen ijver toob.reldsolen gemaakt voor de ont vangst van den onttroonden Sjah van Per zie. Volgens een telegram van den Petersburgschon berichtgever van het Borl. Tagoblatt" zal de Vorst zijn introk ne men in het paleis van don Duitschen mil- lionnair Fals Fein, dat voor den prijs van 48,000 Rbl. van dezen is gehuurd. Hot huis ligt aan do Nadesjdinskaja cn biedt een prachtig uitzicht op de Zwarto Zee. To ge lijk met den Sjah zal de gowozen dictator Bog ado o Sjenk aankomen om de balling- schap van zijn vroogeicn gebieder te doe len. Weer komen van Russiacho rijde g ruch- ton over een binnenkort te sluiten geheime militaire overeenkomst tussohen Japan en China voor geval van oen Oost-Aziatisch en oorlog. In verband daar mede zouden do Ohineeschc vesting-garni zoenen aan de Russische grens zeer worden versterkt. Geheel Mandsjoerije zou over stroomd worden met Chineesoho garnizoe nen. Do Amerikaanse!)o regeering maakt, vol gens een telegram uit Washington, bekend, dat Vonezuela do Oribchfield-za-ak' hoeft uitgemaakt. Amerika verlangde sohar dovergoeding ten bate van de betrokken! Maatschappij voor de intrekking van oen ooncessie voor mijnontginning en Bp oor weg aanleg, een van Castro's willekeurige <Ea-« LEIDSCHE Aan abonnsnten, die niet gecon tracteerd hebben voor straat, trottoir- of tuinbesproeiïog, wordt herinnerd dat 'tniet geoorloofd ii het duinwater voor dat dool te gebruiken. In het algemeen belang zal tegen dat misbruik mot strengheid worden opgetreden en zal de Directie gebruik maken van de bevoegdheid, haar toe gekend b(J Art. 14 van hot prospec tus om de aanvoerbuis van over treders onmiddoliyk af te sluiten, onverminderd het toepassen eener geldboete. 9118 20 DE DIRECTIE. In aansluiting met de waarschuwing der Leidsche Duinwater-Maatschappy, verzoekt de Verhuurdersbond allen huurders aan deze herinnering stipt te voldoen, daar by niet nakoming alle onkosten en onaangenaamheden hieruit voortvloeiende, geheel voor rekening der huurders komen. 0114 16 HET BESTUUR. Wegwijzer voor ben die zich een Hinken Briefstijl willen eigen makon, bevattende tevens allerlei Familie- en Koopmansbrieven Requesten, Officieele Stok ken, enz. 3e drak. Prijs slechts 69 Cts. 9256 18 Verkrügbaar by den uitgever J>. BOLLE, Hang 98, te Rotterdam, en vorder alom. Franco na ontvangst van Postwissel, waarop melden: Het Beste Brievenboek. BOOftlfHARKT 13a. km a De voor aarden zijn: voor Piano f 36.—2 uit één gezin f32.—, Solo-uur f50.—, (Piano-, Theorie- en bijvakken voor examem, Solozang f60.— (Mei. 0. RIEDEL,), Viool f50.—, Koorzang (ilej W. H. KORSWAGEN) f 10.— Volledige opleiding tot EXAMEN voor PIANO, KOOK- on SOLOZANG. (2 Lohsq p«r week). Th. EHDERLE, Directeur. Ondergeteekende maakt den be woners van Voorschoten en Omstreken bekend zich aldaar te hebben gevestigd als 9508 14 Beleefd aanbevelend, In lossing- een lading 1-te soort grove Duitsche Kacheikolen, afgehaald f 0.90, thuisbezorgd f0.95 per H.L., bij 0532 13 Üti-Echlschs Vser 19. Teltfoonn. 087. Noordeinde 41. S26i 10 Telef. 807. Recepties, Blners, Soupers. Ruime Zaal met Piano gratis hiervoor beschikbaar. Zaal voor Vergaderingen. 8365 10 Aanbevelend, L. F. L AM BEEK. 9551 36 Aanbevelend, Ter overneming een prachtig Amerfk. Orgel, S*/? spel met doorloopendo Harp, byzonder mooi van toon, voor biliyken pry3. Te be vragen: Rapenburg 75. 9533 7 hebben zy, die de Binds vele jaren alom gunstig bekende 9517 16 HOOFDPIJNPILLEN (in 't byzonder tegen Zenuw hoofdpijn) gebruikten. Zo.bovatten geen Antlpyrin, Phenacetln, Morphine, of dergelyke stoffen en zyn dus totaal onschadeiyk. Verkrygbaar £5 cts. p. ds. m. gebr.aanw. alléén by E. H. GERRITSEN, Orogislerij „DE GEDE", Haarl straal 6. SPREUKEN, in hout, 40 en 60 Cts. SCHRIFTEN, 48 blz„ prima, 6 stuks 5,25 Cts,, 25 k ff I.—. LVRA-ZAKPOTLOOD, practi-ch, 13 Cts. 9480 22 Hare 60. Har© 60. Elko vogel bouwt zijn oost. Een oigon thuis is '1 allerbest. l>e letters zijn ZIE DE ETALAGE. In liet hout gebrand. PM" LAGE PRIJZEN. De Administratie van het „Leidsch Dagblad" belast zich met het plaatsen van Advertentiën in alle Bladen. 0.40 (behalve 's Zondags) 7.55, 9.—, 10.—, 11.12.—, 1.1.58, 3.—, 4.05, 5.—, 6.—, 7.8.—, 9— en 10.—. 6.25 (behalve 's Zondags) 7.35, 8.35, 9.35, 10.35, 11.35, 12.35, 1.35, 2.35, 3.35, 4.35, 5.35, 6.35, 7.35, 8.35 en 9.35. Goud- en Zilversmid. 9557 30

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 5