No. 15183 XiEIDSGH BJLGBI.AD, Zaterdag- 21 Augustus. Anno 1909. Finaneieele Causerie. FEUILLETON. Het lïiajovaat. Gemengd Nieuws. V De lang verwaohte reactie op de Arneii- kaansche markt i3 gekomen, natuurlijk kort /jiadat er eerst nog eens een haussevuurwerk ^as afgestoken. Zoo liepen Unions tot 219, Soutli-Paco tot 138}, Steels tot 79. Wel wa- (Ven er indicaties genoeg, die het naderende Sn weer aankondigden, zooals wij in ons krrig Overzicht reeds aanstipten. Niet het ïiinst was het stormsignaal waarneembaar tiit de aankoopen door ons publiek, dat jaar bezig js geweest op te ruimen en óp, Oi bij de hoogste prijzen de aandeeltjes plotseling goedkoop gaat vinden. Wie n et totaal blind was kon zien, dat onder be dekking van sensationeels rijzingen in en kele fondsen, geliquideerd werd in andere èn dat die „distributie" van fonds aanzien lijk was. Merkwaardig is het om te hcoren, .Waaraan men de daling wel toeschrijft. Bij elke rijzing of daling herhaalt zich dat en Wil men het waarom weten. Nu is het juist typisch, dat de beste rijzing die is, waar- yan men het waarom niet weet. Zoo de geheele groote haussebeweging, die 1} jaar geleden aanving. Cijfeis en berichten moti veerden die absoluut niet, maar toen de rijzing een heel eind onderweg was, kwa- jnen pas de feiten, welker wetenschap wel licht het begin der opgaande beweging konden motiveeren doch welke zeker niet de koersen wettigden, die heerschten op het moment, dat ze hier bekend werden. Zoo W«vs de markt steeds verre vooruit aan de feiten en scheen de rijzing ongemotiveerd. VjOo gaat het nu juist met de daling. Wel verklaart men zich die thans uit de geruch ten omtrent Harriman's gezondheidstoe stand, doch kort geleden heette het immers fcog, dat hij bij voorbaat alle beschikkingen getroffen heeft in geval van zijn overlijden, beschikkingen, die het voortbestaan van ziin ondernemingen waarborgen onder even tactvol beleid als het zijne, onder men- sohen, door hemzelf geschoold en uitgeko zen. Anderen weer wijzen op de hooge graanprijzen en distilleeren daaruit een .minder gunstigen oogst. O. L is de zaak zeer eenvoudigde markt is te sterk vooruitgeloopen op de toekomst en heeft de prijzen gebracht op een niveau, dat wellicht eerst over een halfjaar gewet tigd zal blijken. Het publiek is net zoo lang gekitteld met rijzende prijzen, dat het idle leed van vroeger vergeten had en go- loof ging h'echten aan alle gunstige nieuws, dat werd uitgestrooid. Dividendverhco- ging van Harriman's Sporen, groote uit- kceringen van aandeelhouders Union Paci fic, een Steeldividend van 4, zoo niet 5 pCt. Voeg daarbij de sensationeele spronzgewij- Ze rijzing in Unions en ge hebt de verkla- ring van de opruimingen, die nu aan de order zijn. Een „overbought'^ market, de reden is zuiver van markt-technisehen aard. Of do da lino; ernstige afmetingen zal aan nemen"? Ziedaar een vraag, wejker beant woording lang niet gemakkelijk is. Dat ant woord wordt hoofdzakelijk bcheerscht door cbe vraag hoe zwaar er gezondigd is. M, a. w. hoeveel liquidatie er noodig zal zijn om de markt te zuiveren en weer binnen rede lijke grenzen terug te brengen. Veel hangt natuurlijk af van den aard, het gehalte der koopers. Brengt de reactie het fonds op krachtiger schouders, dan is zij wellicht van korten duur. Maar indien er slechts ver schuiving plaats heeft van zwakke houders Op anderen, die bij een verdere daling op hun beurt zwak worden, dan kan het nog lang duren. Het heet, dat de beruchte Lawson op het pad is, wellicht agdferende namens groote cliques, die een reaotie "Wenschen; ook heet het, dat den Harriman en Standardi-Oil belangen de daling aange naam en welkom is, omd'at zij geen onge zonde overdrijving wenschen, dïo op onge lukken moet uitdraaien en aldus voor hen Ongezonde toestanden in het leven zou roe pen, die zij missen kunnen als kiespijn. Zooveel is zeker, dat Nieuw-York en Lon den gaarne fonds afgeven en daaruit zou men moeten concludeeren, dat de markt voor een lager niveau is bestemd. Trouwens een vinnige daling, zooals wij die de laatste paar dagen zagen, wordt aan het eind me?st gevolgd door een kleine reprise, waarna dan meestal een tijdperk van rust intreedt. Men un 38) „Ik ben nog geheel verbijsterd, beste vriend. Gij kunt e-ohter over mij hevelen 1 Ik ben volkomen bereid u te helpen; ik weet echter niet hoe. Ik kan toch niet zeg- gon, dat ik u bij de Victoria-Nyanza ont moet heb, maar ik zou bijvoorbeeld kunnen vertellen, dat gij mij meermalen uit Uhuku- hu geschreven hadt; als ik maar een paar Afiikaansche namen wistl Beste Max, de zaak interesseert mij kolossaal. Ik ben er vuur en vlam voor. Er ligt een waas van geheimzinnigheid over de ge heele geschiedenis; ik houd van zoo iets. Zeg mij dus: op welke wijze kan ik u van dicust zijn temper was letterlijk opgewonden. Nooit was hem zulk een interessante afwisseling in de eentonigheid van zijn garnizoensdienst voorgekomen. Max heimelijk getrouwd In 't geheel niet in Afrika geweest 1 Iedereen voor het lapje gehouden 1 Het was sprook- jcca;htig! Zijn oog hing begeerig aan de lippen van zijn vriend. Max' woorden brachten den kleinen graaf echter een weinig tot kalmte. „Als ik uw hulp noodig heb, Semper," antwoordde hij, „zal ik het u laten weten. Voorloopig verlang ik niets dan zwijgen van u en een ingaan op mijn bedoelingen. Dat is alles." „Doodjammer. Ik zou juist in de stem ming geweest zijn, om iets buitengewoons ▼oor u to doen; dat wil zeggen, niet slechts hoeft dus waarlijk geen haast te maken, met te koop en, in dat rusttijd^erk krijgt men waarschijnlijk voldoende indicaties, die op betere tijden in zicht duiden. Overgaande tot de bespreking van enkele fondsen in het bijzonder, zoo valt direct in het oog, dat die fondsen het meest te lij den hadden, die nog kort geleden favorites waren. Unions, heden 205, South Paos. 132, Steels 74-}. Het best hielden zich de Kansas City Southerns, die aanvankelijk tegen den keer in vast waren. Als dit onweer voorbij is, kan het rijn nut hebben de gewone aan- deelen in het oog to houden, die men in kringen, die het weten kunnen, eerlang aan merkelijk hooger ziet. Zóó mooi zou do Maatschappij er voor staan, dat men in de toekomst de Commons boven de Preferente verwacht te gaan. Wat neerkomt op een 5 pet. dividend verwachting. Maar dat kan be3t één of twee jaren duren en inmiddels vergete men niet uit het oog, dat de aan- deelen een beperkte markt hebben, die uiterst vaak gemanipuleerd wordt. Vandaar ook vaak groot© koersschommelingen, die het aandeel ongeschikt maken voor aankoop met geleend geld. Van de locale markten valt weinig nieuws te vermelden. Petroleumwaaxden ongeani meerd en eerder afbrokkelend. Dit departement heeft veel van zijn activiteit van weleer verloren. Ta bakswaarden zonder omzetten, dooh niet on gunstig gedisponeerd. Cultuurwaarden ook al zonder affaire. Te Londen is er plotselinge opleving geko men in Egyptische waarden. Er heeft een reusachtige crisis geheerscht in de Nijl- landen, gevolg van slechte katoenoogsten en van overspeculatde. Na een langdurig tijd perk van liquidatie, waarbij de prijzen van de diverse categorieën aandeeien der Maat schappijen, die zich op schier elk gebied bewogen, tot een bespottelijk hoog niveau daalden, rijst hef land eindelijk uit zijn assche op, waartoe de eerste stoot gegeven woidt door een goeden katoenoogst. De prijzen zijn in enkele gevallen verdubbeld, maar zelfs dat boteekent nog niets in ver houding tot het niveau, waarop zij zioh in den gouden tijd bevonden. Toch schijnt do thans ingetreden verbetering alle kans te hebben een blijvende te zijn, wat wel 't best kan blijken uit 't feit, dat Sir Ernest Cassel, een financier, die zich vooral met Egypte beeft onledig gehouden, koopor is van do aandeeien. Mocht men zioh op dit terrein willen begeven, dan doet men 't verstandigst zich te interesseeren bij de aandeeien der National Bank of Egypt, die 22 pd.st. per 10 pd.st. aandeel cn dio der Agricultural Bank of Egypt, die circa 8£ pd.st. per 5 pd-st. aandeel noteoren. Beide zijn goed beheerde en oude instellin gen, die de storm uitstekond hebben door staan, steeds hun dividenden bleven betalen en dflé thans, bdj het intreden van een be teren toestand, op de eerste plaats daarvan zullen profiteer en. De Zuida-frikbanoche mijinmarkt blijft in eenen doen; doch dat de posities niet belangrijk zijn en dus de technisohc toe stand vtan do markt gezond is, blijkt 't bost hieruit, dat de daling der Yankees, die ge meenlijk allo speculatieve markten mee sleept, ditmaal feitelijk geen invloed ten kwade uitoefent op de Kaffirs. Zelfs is hot niet onwaarschijnlijk dat-, nu dit de partement zich geëmancipeerd heeft van de Amerikaansohe markt, wij eerlang een her vatting zullen zien van de opgaande bewe ging, die door een technisch-ongunstige marktpositie onderbroken werd. De -voor uitgang in de goudmijndustrio, vooral de steeds lager neigende exploitatiekosten doen hoogere dividenden verwachten en dit moot op den duur leiden tot appreciatie der prijzen. W. Nieuwe prentbriefkaarten. Door den heer W. de Haan, uitgever te Utrecht, is op het gebied van prentbrief kaarten een nieuwigheid in den handel ge bracht, een kaart, welke door dengene, dio haar ontvangt, kan worden uitgeknipt en als versiering neergezet. voor u alleen, maar ook voor uw... silenti- um l Ik zwijg reeds. Maar ik moet afkoe ling hebben. Ik doe een loopje door het park en ga de meisjes zoeken." Toen hij langs den westelijken zijgevel van het heerenhuis liep, hoorde hij boven zich zijn naam Toepen. Hij keek in de hoog te en zag Benedicte uit het raam van haar kamer liggen, „Ik schik uw briefkaarten in mijn album graaf Semper," reide Benedicte, „wil u mijn verzameling eens bekijken?" „GaarneEn Brada sprong de achter trap op. Pas toen hij de „bakvisch-kast," zooals Tübingen de kamer van de meisjes had gedoopt, binnentrad, schoot het Be nedict© te binnen^ dat het wc^llioht niet zeer gepast was om den graaf m haar kamer te laten; ook de deur naar Nelly's kamer stond wijd open. Maar Benedicte zette dadelijk alle bezwaren van zich af; Brada was als „een kind des huizes." Die beiden spraken elkaar af en toe zelfs met den voornaam aan; zij waren als broeder en zuster. „Ik heb de eer", zeide de kleine huzaar bij zijn binnenkomst en keek even nieuws gierig als Benedicte om zich heen; „dus dit is het heiligdom der jonge damesZeer aar dig. Maar een po'edeidoos op de toilettafel; dat had ik niet voor mogelijk gehouden." „Pardon, die behoort Trude toe." „Dan is het iets anders. Juffrouw Truus heeft een apotheker tot vader en mag zich dientengevolge met ohemische producten afgoven. Lieve hemel welk een reusachtige badkuipDaar gar. een geheel eskadroD in." „En toch ig zij voor Nelly eigenlijk nog Deze kaarten zijn in den boekhandel ver krijgbaar met gekleurde reproduction naar verschillende schilderijen van J. G. Gersten- hauer, en tevens met 500 verschillende stads gezichten in lichtdruk, groen en violet van 77 der voornaamste plaatsen in ons land. Zoo trefffen we twee Leidsohe kieken aan, een gezicht op een gedeelte der Breestraat bij de Papengracht en op het Boerhaave- plein met dito laboratorium en Buiten- sociëteit „Amicitia." Lastige mevröuwen en bru- tale meisjes De Haagsche briefschrijver van het ,,N. v. d. D." schrijft: „Het is anders kolossaal zóóveel pensions, hotels en restaurants, zoowel in Den Haag als te Scheveningen, in den laatsten tijd rijn verrezen. En dat niet alleen in de oude stad, maar zelfs in de nieuwe wijken rijn te genwoordig hotels te vinden, waar men zeer goed logies en eten kan bekomen. Zoo bijv. zijn er in Duinoord, waar ik vroe ger geen hotel kende, twee hotels gekomen, die aan alle eischen voldoen. Vorgeleken bij vroeger is dat een groot gemak en voordeel, want men behoeft nu niet meer om nacht- logies te vinden naar het centrum der stad. De eigenlijke verdienste van dit hotelbedrijf in de nieuwe wijken rit 'm echter niet in de logeergasten. Het is het restaurant, dat deze inrichtingen op de been houdt. Men moet n.l. weten, dat, hoe nijpender het dienstboden-vraagstuk wordt, ook des te sterkor de behoefte wordt naar eetgelegen- hodbn, en waar in de nieuwe wijken vele lastige mevrouwen" en „brutale meisjes" wonen de Indische kolonie in die con- trijen wordt op een 30,000 geschat daar rijn huiselijke oonflioten aan de orde van den dag. Daarom kan zeer gemakkelijk een inrichting bestaan, waar do mevrouw, dio in eens „zonder zit" dadelijk eten thuis kan krijgen of zelf met het gezin heen kan tr?K- ken om den inwendigen menseh te verster ken. Vroeger was men dan genoodzaakt naar de stad om eten te sturen of zelf daar heen te trekken; thans vindt men dat vlak bij de deur. Op die manier is de schrik van „brutale meisjes" er bij de dames aanmerkelijk min der op geworden. Loopt het meisje op staandon vr.et weg, welnu, eten is er vlak bij in het restaurant te krijgen. Zoo wordt de residentie langzamerhand een Grosstadt, waar de verschillende kwar tieren ieder op zichzelf een stad worden." Gisternacht was de kolen- werker M. F. B., wonende in de Paul-Kru- gerstraafc te Rotterdam werkzaam op het stoomschip „Mutatio", liggende in de Maas haven aldaar. Tijdens do werkzaamheden stiet een kolenbak tegen een paal, waaraan een brandende lamp hing. De lamp viel en brak en de brandende olie stortte zioh uit over den rug van genoemden kolonwerker Met zware brandwonden aan hoofd en rug werd de man, door de pijn nagenoeg bewus teloos, naar het ziekenhuis vorvoerd. Op den geboortedag van prin ses Juliana werd het gezin van een onge lukkig man te Ossenisse, wien het moeilijk valt in het onderhoud der zijnen te voor zien, met een doohtertje vermeerderd. H. M. de Koningin, daarmede in kennis gesteld, heeft deze week den man f 25 ge schonken. Op de grens van Aalt en en Dinxperloo heeft men gisteren 'fc lijk van een arbeider in zijn werkpak gevonden. Vermoe delijk is het de wever F. O., uit Bocholt, die sedert eenige d'agen werd vermist. B ij de familie P. te D o ez u ra (Gr.) kwam Woensdag bericht, dat de oud ste zoon van het gezin, die in Duitschland werkte, Dinsdag aldaar onder een trein was geraakt en gedood. Nog Zondag was de zoon thuis geweest. Gisternachtheoft or ten h u ï- ze van den landbouwer W. v. d. B., te Wal- derveen, onder Lunteren, een brutale dief stal met inbraak plaats gehad. Door eenige ijzeren spijlen te verbuigon, heeft men zich door een raampje toegang tot den kelder weten te verschaffen, waaruit ongeveer 200 eieren, 0 kazen en een groote hoeveelheid spek gestolen zijn. Vermoedelijk is de dief stal gepleegd door bewoners varf reiswagens, niet groot genoeg. Nelly plast ook nog 's avonds en 's morgens den vloer nat." „Ik heb het grootste respect voor zooveel zindelijkheid. Het is hier zeer gezellig. Mag ik door rooken l In een boudo:r is eigenlijk slechts parfum geoorloofd." „Ook daarover beschikt Trude alleen. U ziet, graaf Semper, dat ik het tfog niet ver als modedame gebracht heb." „Dat behoeft ook niet, freule Benedicte", zeide graaf Brada. „Ik ben ook niet voor het modieuze. Misschien omdat ik mij geen weelde veroorlooven kan. Wij hebben slechts één rijk officier bij ons arm graven-regiment graaf Kirkhuscn, voor wien Zornow in ze keren zin een Btrafplaats is. Die gaat nu echter op in parfums en laat zo zelfs direct komen. Hij laat alles direct komen, bijvoor beeld rijn wasch, uit Londen. Want het ver ste is natuurlijk steeds het fijnste. Maar laat nu eens uw briefkaartenalbum zien." Benedicte legde het voor Brada neer, die zeer geestdriftig deed. „Verzamel maar kalm verder, freule Be nedict©", zeide hij. „Haarhaus weet wel wat van het zwarte werelddeel af, maar niet van prentbriefkaarten. Is hij anders een net mensch l" »»0 ja. Ik ten minste heb niets tegen hem." „Gij zegt dat zoo ietwat gerekt, dunkt me." „In hoe ver? Neen, hij bevalt mij heel goed; hoe zoo een aan iemandl bevalt." Daarop sloeg zij het album weer too, in dit oogenblik viel een photografie uit de bladen op den grond. Brada bukte rich, om die op te rapen en Benedicte ook, en onwillekeurig kwamen beider hoofden daar bij met elkaar in aanraking. die waarschijnlijk een of meer kindoren door do kleine opening naar binnen hebben gestuurd. Aan boord van den Engel- schen torpedo-jager „Otter",, voor Wei- hai-wei, is de klep van een stoomketel los gesprongen, waardoor vier stokers deerlijk verbrand werden; twee rijn er bezweken. Een 24-j arige kellner in Ber lijn heeft zich gisteren, een paar weken voor zijn bruiloft, van het leven beroofd, onder do volgende tragische omstandighe den. De jonge man was verloofd roet de dochter van zijn hospita en zou binnenkort trouwen. Dc woning was reeds g huurd. Een dag of veertien geloden openbaarde zioh een hartkwaal bij den bruigom. Of schoon de dokter hem verklaarde, dat hij spoedig zou genezen, geloofde hij dit niet, verviel tot zwaarmoedigheid en nam giste ren in zijn woning lysol in. In het gasthuis stierf dc ongelukkige, na eenige uren lijden. De bieroorlog tusschen brouwers en kasteleins en kasteleins en klanten woedt nu op het hevigst <m is een algemeen onderwerp van gesprek in Duitsch land. In Beieren, waar krachtens de bijzondere positie en rechten van dat land in het Duit. sche verbond do nieuwe belasting niet wordt geheven, komen vele gobclgdc Pruisen, Mei- ningers, Reussen en Koburgers, die van Aschaffenburg tot Hof aan de dichtbovolkte grens wonen, goedkoop, goed en veel bier drinken. Uit Essen wordt gemeld, dat de werklui van Krupp ook niets van een verhooging van den bierprijs willen weten. De firma Krupp had na het in werking treden van do nieuwe belasting den prijs van een flesóh bier voor haar werklui met 3 pf. opgesla gen. Dit heeft ten gevolge gehad, dat er Dinsdag in plaats van 9u0 tot 1000 flesschen maar 41 flesschen zijir omgezet Te Bochum hebben een aantal bierhuis- houders, die onder den indruk waren over het sleohte bezoek van hun lokalen, den prijs van het bier verlaagd, in plaats van verhoogd. Uit Johannesburg komt be richt-, dat de Rand is geteisterd door hevige sneeuwstormen. In jaren lag to Johannes burg do sneeuw niet zoo hoog als thans, het verkeer is belemmerd, de telegraaflijnen zijn onderbroken en het werpen van sneeuw ballen cn andere wintcn rmakelijkheden zijn in vollen gang. Op het eiland Talabsk, in hot Russische gouvernement Pskow, zijn naar aanleiding van de jongste gevallen van cholera ernstige onlusten uitgebroken. On- •zinnigo geruchten beschuldigden studen ten uit Dorpat, een meer door „cholera- poeder" to hebben vergiftigd. Een hospi- tant aan de universiteit en een pedel, wer den vreeselijk geranseld en ontkwamen slechts ternauwernood aan den dood. Het ge peupel bestormde daarop do cholcrn^barak ken cn sleepte de rieken weg. Bij een uitstapje van een meisjesschool te Offenbach aid. M. zijn zes meisjes en een werkman, die do kinderen wilde redden, in den Main vordronken. De meisjes waren bezig met op houtvlotten te spelen en in het water te plassen, toen kwa jongens een duikersluis openden. Het in- stroomende water sleepte de kinderen mee. Nahetongelukmetde ijzeren kraan, die eergistermiddag op een rijtuig van een trein van den ring-poor is noer* 0- ploft, hebben te Berlijn overdreven geruch ten geloopen. Men sprak eerst van vijf doo- den. Er bleken later geen dood en to zijn, maar alleen vijf gekwetsten. Yoor het werk aan een nieuwen gashouder met 160,000 kub. M. inhoud op het terrein van de Imperial Continental-gasmaatschap- pij gebruikte men twee op spoorstaven loo- pende ijzeren kranen, waarlangs materiaal en menschen naar boven gebracht werden. De eene kraan is 30 M., do ander was 85 M. hoog. Deze laatste raakte eergistermiddag om 12 uren plotseling aan het wankelen. De werklui borgen zich in allerijl en waar schuwden den aankomenden trein, door luide te roepen en de handen in dc lucht te steken. Maar de trein kon niet meer tijdig remmen en zoo viel het bovenstuk van de kraan met een geweldig gekraak op het „Pardon", zeiden beiden te gelijk en lachten. „Kent gij die?" vroeg Benedicte en liet den graaf het op den grond gevallen por tret zien. Brada wiegde heb hoofd heen en weer. „Ja, ten minste die dame komt mij bekend voor. Is dat niet? Wacht eens? Is dat niet?" ,,U komt er toch niet op I Dat is juffrouw Warnow, die vóór miss Nelly hier in huis was" „Ah, ja! Dat mooie meisje, met het prachtige haarIk heb haar een paar maal gezien. Maar waarom verstopt gij het por tret?" „Als gij discreet wilt zijn en het voor u houden, zal ik het u zeggen. Omdat papa en mama en grootpapa niet wenschen, dat Max het ziet. Namelijk" zij aarzelde „nu, er is eigenlijk ook niets aan: Max was namelijk eenmaal heimelijk op juffrouw Warnow verliefd, en ik geloof, dat hij ook met haar heeft willen trouwen, maar dat ging niet." Graaf Semper had op een haar na oen kreet van verrassing uitgestooten. Er ging hem plotseling een licht op. Hij twijfelde geen ooge-nblik meer; juffrouw Warïtc^v was Max' uitverkorene, was zijn vrouw. En onwillekeurig trok hij zijn neus op. Een simpele gouvernantesromanHij had veel meer verwacht, iets geheel bijzonders; het interesseerde 1era nu hoogstens nog waar Max rijn vröïïw hield verborgen. Maar zijn gedalchtan dwaalden haastig verder. Die Max was toch een kranige kerel. Hij lachte wat om de wereld en volgde zijn liefde. Dat was cordaat van hem en voor het kordate had Semper altijd veel gevoeld. Hij trachtte Benedicte voorzichtig een tweede rijtuig achter do locomotief. Ecjx tweede trein op een evenwijdig spoor, dio ook groot gevaar liep, heeft bijtijds kunnen stilhouden. De brandweer was dadelijk bij do hand om hulp te bieden. Zij haalde de vijf gewonden uit den wrakhoop. Drie had den onboteekende kwetsuren, dio dadelijk verbonden konden worden. Het ergst er aan toe is een jong reiziger, die bclalvo een schedelbreuk en hersenschudding won den aan zijn gezicht heeft opgeloopen. Een" stuk yan den schedel was hem van het hoofd gerukt. Men dacht dadelijk dat hij het niet lang meer zou maken. Een anderö zwaargewonde is een huisknecht, die aan den arm, con hand en in den rug is getrof- fen. Een aantal vrouwen, die in het vcr- nieldo rijtuig zaten, moesten door verple gers tot bedaren gebracht worden. Sommi ge barer hadden onder de gevolgen van een ernstigen zenuwschok te lijden. Nederlaud Perzië. De Kamer van Koophandel te Enschede®, die bij do regeering nandrong op spoedige voorziening in den post van don Nederland- schcn gezant te Teheran en in dezen ge steund werd door de Zwolsche Kamer, heeft, naar het „Hbl." meldt, van den mi nister ten antwoord ontvangen, dat de we- derbezetting van bedoelden post bij het de partement van Buitenlandsche Zaken in overweging is genomen. VolkahiiisvCMtiiiK. Bij Kon. besluit is het bedrag van 135,000 aan dc gomcente Zwolle, als voorschot, uit *8 Riiks kas verstrekt, verhoogd tot 150,000. Dit voorschot zal worden verleend aan de verceniging „Openbaar Belang" al daar, ten behoeve van den bouw van een 79-tal woningen in de vlasakkers van die gemeente. iTSarï si©-inachinl»tenschooI. De minister van marine brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat, met wijziging van de aankondiging in de „St.-Ct." van' 8/9 dezer No, 184, de hierna genoomdo jon gelingen zullen worden geplaatst als odspi- rajit-raachinist bij de marine-machinisten-» school te Hellevoetsluis J. N. Gons, A. W. Zuidweg, F. Huisman, H. Uurbanus, A. A. 0. Kramer, M. Kraal, L. C. Lagaay, B. B. Louis, C. de Vries, G. Smits, II Riemers, J. A. Stoernborg, J„ Braam, M J. A. van Iersel, B. Sehregardus, J. van Wichen. (St.-Ct.) Kon. Iiiatltnat voor do Jïnrine. Do minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat do nagenoemdo jongelingen, in alhpabetische volgorde ge rangschikt, in aanmerking komen voor con benoeming tot adelborst 2do klasso bij hot Koninklijk Instituut voor de Marine to "Willemsoord F. II. Agterbos, F. J. Backer, I J. vnn den Bosch, F. E. T. ter Bruggen Hugen- holtz, P. F. de Bruyn Tcngbergen, jhr. 11. P. CocrtztMi dc Koek, J. H. van der Dusscn, J. van der Feer, P. J. Fetcris, J. F. L. Goedhart, F. G. Haanebrink, A. M. Hek- king, J. W. G. van Hengel, J. Huygens, J. A. de Jongh, L. G. L. van der Kun, W. van Muikon, O. G. A. Netscher, F. Pinko, II. Pitlo, A. Prins, H. van Ramshorst, L. W. E. Rauwenhoff, G. T. J. Roorda, A. J. J. lo Roy, J. H. Soholten, J. T. T. Stuy, jhr. C„ W. Vor3luys, F. A. van Violen, A, H. do Voogt, P. II. van Wezel, M. A. A. Winkler, M. S. Wijnberg, („8t. et..") Zondaggarbehl voor bakkers. Op initiatief van het bakkerscomitó heeft zich uit de afdeeling Den Haag van den Brood-, Koek- cn Banketbnkkersbond en heft bakkerscomitó een commissie gevormd, wel ke zal trachten to bewerken, dat op Zonda gen zoo weinig mogelijk bakkersarb. id wordt verricht. Te dien einde was door heb bakkerscomité een voorloopig contract ont worpen, hetwelk na eenige wijzigingen medö door do afdeeling 's-Gravenhage van boven* genoemden bond is goedgekeurd. weinig uit te hooren. Zij hield heel veel varf juffrouw Warnow en sprak in overdreven uitdrukkingen van haar. „Weet gij, Semper, eigenlijk was het ver keerd van mijn ouders, dat zij Max in ze keren zin dwongen juffrouw Warnow te la ten zitten. Nu ja, zoo was het toch? Zij wer den beiden weggezonden, hij naar Afrika, en zij, wie weet waarheen. Wel is waar be trof hot daarbij een onaangename bepaling in de familicwct, bij ons bestaat die nog; maar slechts voor den erfgenaam van hcfj majoraat. Voor mij. Godo zij dank, niet..' Bestaan in uwe familie ook dergelijke bo- palingen „Ik geloof het niet. Wij zijn eigenlijk Ita/ lianen." „Ja, dat hoordo ik. Markies of zoo wat...'* ,MOonte di Bradja, marchesc Patti dei Stramone e Bismanta en nog een paar na men meer. Ik heb al de namen behouden J maar de graafschappen, die daarbij behoor4 den, zijn naar do maan. Het is merkwaan dig, hoe zoo iets in den loop der tijdeni vermorst wordt." „Nu, met zulk een vreeselijken Iar^orf naam zult gij wel een rijke vrouw krijgen, graaf Semper." „Maar, Benedicte, hoe kunt gij zoo spre ken? Schaamt gij u dan niet in het diepsé van uw gemoed 1 Ik ben toch rreen koop^ man I" Benedicte ontstelde on stak den graaf dé hand toe. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 5