kunnen worden, nog meer van die kracht te vergen. Zulk een moment schijnt aangebroken, al dus het blad verder, nu de verkiezing te Breukelen voor de deur staat. „Nu blijkbaar onder de Katholieken van Breukelen het verlangen levendig is, om aan den heer De Waal Male fijt, dien men steeds herkoos, een Katholiek tot opvolger te geven, nu zouden de Anti-Revolutionpai- ron, die ook daar in de minderheid zijo, hoog spel spelen met zioh daartegen te ver betten. Wil de spankracht-politiek, waar en wan neer noodig, van toepassing kunnen blijven, 'dan moot in districten als bijv. EnsAiedco, om dit eene slechts te noemen, tot de on- fcen kunnen gezegd worden: offert u nog maar eens op; in Breukelen deden de Anti- Revolutionnairen dit immers ook. ,,H et Huisgezin" oppert nogmaals 'do vrees, dat bij strijd in de coalitie de libe ralen te Breukelen wel eens zouden kunnen winnen. Nu achten wij eerstens die moge lijkheid niet groot, want sterk is de vrij zinnigheid daar allesbehalve. Maar indien 'er reden voor die vrees is, welnu, dat dan de lAnti-Rovolutionnairen daar eens rekening m»de houden 1 De Roomsehen behoeven zich toch niet op te offeren, indien 09k langs anderen weg do rechterzijde* kan wor den gebaat: de goede geest en de kracht hunner organisaties konden dan wel te loor gaan. En kan niet ook eens op een voor beeld van Anti-Revolulionnairc spankracht worden gewezen, dan zoo vreezen we Izal meerderen onder ons de spanning te groot worden, vooral wanneer ze bedenken, waar in Juni de winst ter rechterzijde werd .verworven. Ook de spankracht kan niet van één kant komen. 1 Hoe dit alles zij, wij willen onze mecning Piet opdringen en geven daarom ten slotte Onzen partijgenooten in overweging het ad vies van den ,,Algm. Bond van R.-K. Kies- vcreenigingen" eens in te winnen. Men is dan zeker, dat de spankracht ernstig zal worden gemeten, ten einde er in geen geval te veel van te veTgen." „DeYaderlandei" schreef Voor een tiental jaren waren vele land bouwers overtuigde voorstanders van do poodzakelijkhodd van graanrechten. Wij herinneren ons, hos we elders kolom- in ehlan go polemieken met deze protectionis- ten voerden. Op de vergaderingen van ver schillende dorpsvereouigingen liep het dispuut herhaaldelijk over de gewensohtc heffing, en velen meenden, dat de land bouw zou blijven kwijnen, als het Ameri- kaansche graan maar vrij kon blijven bin nenkomen. Het is gelukkig bij den roep om graan rechten gebleven. En thans hoort men uit geen enkele landbouwersmond dat verlangen meer uiten. Zelfs schreef een olcricaal blaad je, dat niemand graanrechten wonschtl Van waar die verandering'? Lees het juist versohenen verslag onzor bewarae Landbouwdireetie, en ge hebt het ant woord. Het gaat onzen landbouwer goed. Hij heeft bijtijds leeren inzien, dat de ba kens verzot moesten worden, dat andere gewassen do plaats dienden in to nemen van den minder loononden graanbouw. Hij heeft do resultaten dor wetenschap dienst baar leeren malcen aan zijn bedrijf. De intensieve cultuur, welke landbouwscholen en winterour3ussen hem onderwezen, bracht de productie van zijn okkars op het dub bele. De 119 H.L. aardappelen, die de H A. in 1833 opbracht, waren in 1903 tot 212 H.L. gestegen. Oogstte zijn grootvader in 1833 van de H.A. 19 H.L. tarwe, hij 'dorsohte or in 1908 niet minder van dan 32 H.L. Hot gaat onzen landbouw goed. Dat klinkt li tegen uit het ganscho Landbouw verslag. Waarneer men onzen Landbouwer voor een tiental jaren eens graanrechten liad gege ven? Zou hij dan ook al rijn energie gericht hebben op hernieuwden bloei van zijn be drijf? Lees eens uit de vijftiger jarou de his torie caizer textielfabrieken. Schaf do rechten af," zeiden dc fabrikanten. „Dan pas zal men niet bij de pakken blijven neer zitten, voort blijven tobben met verouderde maohinericcn, doch door de concurrentie ge prikkeld worden om hot bedrijf groot te maken." Van af do afschaffing der rechten dateert de opkomst onzor Twentsohe Indus- trio. 2£ad men indertijd onzen landbouwer graanrechten gegeven, tien tegen één, dat het jaren langer zou hebban geduurd, eer hij, dank zij de wetenschap en onze flinke Landbouwdirectie, do cultuur tot do hoogte had gebracht, waarop zo thans staat. Zoo één, dan mag hij onzen liberalen Regee ringen dankbaar wezen, dat ze hem voor de ramp der graanrechten hebben behoed. Protectie heeft men hem gegeven; doch protectie, die niets uitstaande heeft met een „rooftocht op kleiner luyden zakken." Protectio in den vorm van staatszorg voor ■ui'^iuntend onderwijs, waarbij de weten schap in dienst werd gesteld van dozen be langrijken tak van ons volksbestaan. Als mon cïicn weg inslaat voor onze nijverheid, zal ze er heel wat meer door gebaat worden dan door hooge rechten, dio hoogstens en- kolen grooten winste brengen, doch voor de massa verzwaring van druk beduiden. Aangaande de Staatscommissie inzake Werkloosheid noemt „D e Maasbode" de formuleering van de opdracht voortreffelijk. Voorts heeft de Regcering in schril con trast met de handelwijze van liberale be windslieden in vroeger jaren, met de mens tel li ng der oommissie een scliit- terend blijk gegeven van eerlijko onpartij digheid, die niet zal nalaten ook bij den togoDstander indruk to maken. Geen partij of religie zal hier iets te beknibbelen heb ben. Alleen, zegt het blad die het wèl mee- nen met den'werkinan en beseffen hoeveel bittere ellende er voor hem met dit pro bleem gemoeid is, zullen het in de Regeering ten hoogste waardeeren, dat zij het vraag stuk commissoriaal heeft gemaakt en dit gedaan heeft op een wijze, die zelfs de strengste critiek kan doorstaan. Koloniën. BATAVIA, 15—21 Juli. De Brusselsche tentoon stelling Naar „De Javabode" verneemt, is de president der Javasche Bank, mr. G. Vis sering, voorzitter van de commissie ter ver tegenwoordiging van Nederlandsch-Indië op de wereldtentoonstelling te Brussel, in die functie Dinsdag j.l. naar Bali en Lom bok vertrokken, terwijl met goedkeuring der Regeering ook de regent van Serang, Raden Toemenggoeng Ario Achmad Djajar diningrat, lid dier commissie, zich naar ge noemd gewest heeft begeven. Alweer een per sd olie t. De redacteur van het „Söerab. Nieuws blad" werd door den officier van justitie te Soerabaja verhoord naar aanleiding van een tweetal klachten door de directrice van Ngemplak tegen hem ingebracht. De klachten zijn ingediend, omdat voor noemde redacteur zich in eonige artikelen op minder welwillende wijze over deze in richting heeft uitgelaten. Concessie verlengd. Bij besluit van den directeur van Gouver- nomentsbedrijven is de termijn voor de aanvaarding van de aan dr. C. J. Neeb verleende vergunning voor den aanleg en de exploitatie van een tramweg met stoom dan wel met eloctriciteit als boweegkraoht, ter hoofdplaats Palembang, nader verlengd tot 3 Mei 1910. CIVIEL DEPARTEMENT. Benoemd: in de commissi0 voor hc-t in 1909 aan officie ren van het Indische leger af te nemen examen in de Atjehsche taal, tot lid, tevons voorzitter, dr. G. A. Hazeu, adviseur voor inlandsche zaken; tot lid, tevens secretaris, L O. Jullien, kapitein der infanterie. Verleend: wegens ziekte twee jaren ver lof naar Europa, aan den raadsheer in het hooggerechtshof mr. W. F. Haaso, worden de hij in verband daarmede eervol uit zijn ambt ontslagen, met bepaling, dat hij dat ambt op 3 Augustus zal nederleggen, we- gons langdurigen dienst een jaar verlof naar Europa, aan don griffier van het hoogge rechtshof, mr. A. J. van Buuren, met be paling, dat hij zijn betrekking den 2den Augustus zal nederleggen. Ontslagen: met ingang van 18 Juli, op verzoek* eervol uit 's lands dienst, de hulp- ondorwijzeres bij het openb. Europ. lager onderw., mej. M. O. Slothouwer; op ver- zook eervol uit 'a lands dienst, de commies 3de kl. bij den post- en telegraafdienst P. 0. van Nooyen, met bepaling, dat dit ont slag wordt gerekend té zijn ingegaan op 10 Juni. Benoemd: tot raadshcor in het hoogge rechtshof, de vice-president van den raad van justitie to Batavia, mr. J. Barlagen Bussemaker, tot 2den commies bij 's lands kas te Semarang, de 1ste klerk bij dio kas, J. P. Jacobs. Ontslagen: op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de entrcpoLopziener bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen te Sóerabaia, R. Th. M. Grashuis, met bepaling, dat dit ontslag wordt gerekend te zijn ingegaan op 2 Juli. Uit 's lands dienst, de geschorste klerk op het bureau van den controleur van Sa- paroea (Amboina) S. J. Noya, met bepa ling, dat nader zal worden beslist of dit ontslag al dan niet moet worden besdhouwd als te rijn verleend „eervol". Bij het Openb. Europ. lager Onderw. Benoemd: tot onderwijzer 3de kl. en ge plaatst nan de school te Padang-Pan'djang 0. A. H Taminian, daartoe ter beschik king gesteld van den G.-G. Overgeplaatst: van de openb. lagere Inl. school 1ste kl. te Semarang naar de openb. Eur. 3de lagere school te Buitenzorg, de onderwijzer 3de kl. N. K. Bieger, met hin- nenlandsch verlof te Buitenzorg vertoe vende. Geplaatstaan de openb'. lag. inlandsche school 1ste tkl. te Semarang, de hulponder wijzeres mej. C. M. Wesseling, thans ge plaatst aan de meisjesscihool te Djok jakarta. Tijdelijk werkzaam gesteld: als hulpon- derwijzcres en geplaatst aan de 1ste ge mengde school te Djokjakarta, mevrouw 0. E. Velden, geboren Süverkropp. Gesteld: ter beschikking van den resident van Banka en Onderhoorigheden ten einde op de aan zijn rang verbonden inkomsten te worden belast met de waarneming der be trekking van administrateur der tinmijnen in dat gewest, de controleur bij het binnen!, bestuur op de bez. buiten Java en Madoe- ra J. Berkhout, thans geplaatst te Djambi; wordende hij in verband hiermede bij zijn kader gevoerd a la suite. Ontslagen: met ingang van ultimo Juli op vorzoek, eervol van de tijdelijke waar neming der betrekking van 2den assistent- hortulanus bij den bergtuin van bet depar tement van landbouw J. G. C. Droste. Bij den Waterstaat en 's lands B. O. W. Geplaatst: bij den gewestelijken dienst in de res. Preanger Regentschappen, de dienst doende architect L. van der Tas, ten einde op te treden als eerstaanwd. waterstaats- ambtenaar; idem in de res. Oostkust van Sumatra de opzichter 3de kl. A. van Oost veen; idem in de res. Madioen de opzich ter 3de kl. J. van Dijk. Toegevoegd: aan den chef der Iste water- staatsafdeeling voor de verbetering van het wegennet en den aanleg van irrigatie- werken van geringen omvang in de res. Pr. Regentschappen, de ingenieur lste kl. R. van den Broek de Obrenan en de ingenieur 3de kl. F. W. Th. van Oordt en C. E. de Lean. Ontheven: eervol van de waarneming der betrekking van klerk bij den post- en tele graafdienst, P. Engelhard, met bepaling, dab deze ontheffing wordt gerekend te rijn ingegaan op 13 Mei. Benoemd: tot lid bij den gewestelijken raad van Bantam, 0. Kist, waarnemend ad ministrateur van het particuliere land Tjl- kandi-Oedik. Bepaald): dat het aan den bij de exploi tatie van het Ombilinkolenveld gedeta cheerde lste commies bij de exploitatie van do Sumatra-Staatsspoorwegen Th. H. de Souca verleend ontslag uit jb lands dienst moet worden beschouwd als te zijn verleend „eervol".. Bij het Openb. Eur. Lager Onderwijs: Tijdelijk werkzaam geBteld: als hulpon derwijzeres en geplaatst aan de 2de school te Padang, mej. H. R. van Raadshooven; als hulponderwijzeres en geplaatst aan de Hollandsch-Chineesohe school te Singaradja, mej. F. P. Weintré; als hulponderwijzeres en geplaatst aan de 2de meisjesschool to Soerabaja, mej. N. Bisschop. Overgeplaatst: van de 2de school te Pa dang naar de Hollandsch-Chineesche school aldaar; de hulponderwijzeres mej. C. A. Berends; van de lste school te Soerakarta naar de 2de school te MaLang, de onderwij zer 3de klasse T. van Leeuwen. Benoemd: tot onderwijzer 3de klasse en geplaatst aan de school to Sawahloento G. S. Bakker, daartoe ter beschikking gesteld van den G.^G., eerstdaags uit Nederland verwacht wordendetot onderwijzer 3de kl. on geplaatst aan de lste sohool te Soera karta W. Meuleman, daartoe ter beschik king gesteld van den gouverneur-generaal. Bij den Waterstaat en 's Lands B. 0 W. Geplaatst: bij de directie, de tijd. op richters 3do kl. L. R. Pieters en J. W. L. van Straalen; bij den gcwestelijken dienst 'in de res. Pasoeroean de tijd. opziohter 3de klasse M. F. G. Kloethbij idom in de res. Bali en Lombok de tijd. opzichter E. J. van Naerssen. MILITAIR DEPARTEMENT. Bevorderd: tot officier van gezondhoid lste klasse bij den mil. geneesk. dienst, de off. van gez. 2de kl., H A. Hovenkamp, met verlof in Europa,. Benoemd: tot 2den luitenant-magazijn meester bij de militaire administratie, de adjudant-onderofficier-magazijnmeester D. Rempt. Verleend: wegens riekte een jaar verlof naar Europa aan den lsten luit. der art. D. Schulman. Ontslagen: met ingang van 3 Aug., op ver zoek, wegens volbrachten diensttijd eervol en met behoud van recht op pensioen uit den mil. dienst, de majoor der genie EL A. Klerks; eervol uit 's lands dienst, de Euro- peesche burgerlijke schrijver 2de klasse bij het departement van oorlog, J. C. Werner. Overgeplaatst: bij het 20ste bat., de kap. bij het 12de bat. sedert bevorderd tot ma joor A. C. de Klerk; bij den generalen staf, de ritmeester K. W. Rauh. Benoemd: tot onderluitenant: de sergeant- majoor bij het eerste depotbat. G. Hiëm- stra; en do adjudant-onderofficier bij het 13de bat. R. Rinckes; tot militair comman dant van de Oostkust van Sumatra, de ka pitein der infanterie J. van Goor. Ontslagen: eervol als militaire comman dant van de Oostkust van Sumatï-a, de tot majoor bevorderde kapitein der inf. J. W. Beukers. Bevorderd: tot lsten luitenant bij de inf., de 2de luitenant H. G. Brandon; tot rit meester bij de cavalerie, de late luit. H. Philippi, met bepaling, dat hij ook in zijn nieuwen rang bij den topographischen dienst geplaatst en k la suite van zijn wa pen gevoerd zal blijven. Hersteld: bij aankomst in Indio bij de ar tillerie, boven de formatie in actïoviteit, de van verlof uit Nederland terugverwacht wordende magazijnmeester 3de klasse (2de luitenant) dier artillerie, C. J. van Buuren. MARINE DEPARTEMENT. Ontslagen: op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de 2de machinist bij de gouvernementsmarine A. L. Hamel, met bepaling, dat dit ontslag wordt gerekend te zijn ingegaan op 12 Juli. BenoemdBij het Departement van Ma rine, tot hoofdcommies, de tijdelijk lste commies bij dat departement, B. Kamptot tijdelijk lsten commies, de 2de commies bij dat departement G. H. Livain; tot 3den commies, de lste klerk bij dat departement, L. K. Tieleman, en de klerk bij dat depar tement J. A. C. Dezentje. 't Was te veel van hun moed gevergd eiï spade en wormenbak en alles wegwerpend, maakten de mannen rechtsomkeert, loopena wat zc loopen konden, alles vergetend,- alleen er op bedacht te ontkomen. Op de stoep van 't eerste stads-huis violen ze óeraechtig neer... Weekblad voor de Jeugd. Abonné's, die het prentenboek voor de kinderen geregeld des Maandags wenschen te ontvangen, gelieven naam en adres aan het Bureel „Leidsch Dagblad" op te geven. Men betaalt per boekje 3 cents. Gemengd Nieuws. Sfarokknansclie wachtposten In Melilla. Berichten over Rijnland9» boezem, gedurende de week van 8—14 Aug. 1909. Stand van d«o boezem te Leidon. Idem te Oudowetering. Werking der stoomgemalen Waterloozinglangs natuurlijk, weg. Waterinlating [tegenval in Mm 8 Aug. 9 Aug. 10 Aug. 11 Aog. 12 Aug. 13 Aug. 14 Aug. 47 47 47 49 49 50 49 cm.—A .P. 52 51 50 51 51 50 49 em.—A.P. Spaarndoin u., Halfweg u., Gouda u., Katwijk u. Spaamdam u., Halfweg u., Gouda 21i u., Katwyk 11 u. Door de aluis te Gouda 135j u. 6.4 D© gevolgeneener botsing. De onverbiddelijke natuurwet die be paalt, dat twee voorwerpen, 't zij mensoh, dier, machine of wat dan ook, welke zich in één lijn naar elkander toebewegen, en niet tijdig stoppen, op een gegeven oogen- blik in botsing komen, had (het is in Den Haag gebeurd) twee fietsers tegen elkander doen rijden, met het gevolg, dat de eeno fietsrijder een salto mortale maaktq, welke bij de openingsvoorstelling wan „Flora" on getwijfeld applaus zou hebben uitgelokt en de andere een bloedneus opliep door een carambole met rijn stuur. Beide wielrijders woedend. De een vindt den ander een 'ezel, plus nog wat, en de an der scheldt voor hond, plus nog wat. Na deze inleiding gaat men elkaar te lijf en al heel gauw rijn er twee bloedneuzen. Plots rukt een der vechtenden zich los, schiet als een vischtorpedo op de fiets van rijn tegenstander af en trapt als een ra zende tusschen de spaken der wielen. Een oogenblik staat de eigenaar dier fiets verbluft dit vernielingswerk te aanschou wen, dan vliegt hij op de andere fiets toe, die mede nog op den grond ligt en trapt daarvan do spaken uit de velgen. Slot: Twee bebloede geziohten, één blauw oog, twee vernielde rijwielen. („Avp.") Maohtelijk avontuur. Hsc ,,Rt. Nwsbl." vertelt van de avonturen van twee visschers die gingen wormen zoe ken: Tegen 't middernachtelijk uur dan gaan de wormen meestal een luchtje scheppen trokken ze er op uit, gewapend met spado en lantaarntj e. En ze keerden de stad den rug toe, want niet hier lag het terrein hunner werkzaamheden, maar ginds ver in 't land onder den rook van Rotter dam nog, vlak bij den doodenakker van 't dorp, dat in diepe rust lag. Daar moest de oogst groot rijn. Want daar zou geen leven het kruipend aas verschrikken, en daar waren de wormen veel talrijker en groot-er dan in don armen stadsbodem. En db oogst viel mee. Nog geen vijf mi nuten was de spa aan het wieden of daar kwamen de lange kronkelende wriemelende wormen te voorschijn. Het was haast niet mogelijk al de prachtstukken op te rapen. Zoo was in een oogenblik de bak bijna vol en juist jouden onze beiden vrienden de laat ste exemplaren oprapen, toen eensklaps een mergdoordiringendo gil de stilte vanéén- scheurde, één gil, die als uit één mond kwam, schoon beiden hem hadden geslaakt-, één gil van twee mannon, die beefden over al hun ledematen, die klappertanden van angst en van schrik aan den grond genageld" stondten. Daar recht voor hen, op h'et- aarde-donke- re kerkhof, was iets dat zioh bewoog, iets vreeselijks geheimzinnigs. Nu was 't weg, maar daar kwam 't weer: Hu 't kwam uit een graf, 't bewoog rich even boven den grond. Alle heiligen, twee groote wijduitstaande oorlappen waren dui- relijk zichtbaar. BrrWeg dook 't alweer, maar dadelijk was Jt weer boven. Zou 't spoken? Onzin. Spoken zijn er immers niet meer. En de dooden geeft het graf niet weder... Dan maar er op af, langzaam, want je Ikon nooit weten en iets was er toch aan de hand... Met spa en mes gewapend schreden de beide mannen behoedzaam langs de haag, den blik der oogen onafgebroken gewend naar do geheimzinnige plek, die, bij hun nadering, tot rust gekomen scheen. Nog een pas of vijftig... Maar dan daar was de vreeselijke duivel... een kop met horens kwam uit de diepte naar hoven, een bokke- poot, die zich schoor zette, toen nog een twee voorpooteü.,% Den volgenden dag las men het bericht, dat een koe uit een weiland was weggeloo- pen en teruggevonden was op het kerkhof, waar rij in een pas gedolven graf was ge vallen. Sprekende gel ij ken is. Yoor het kantongerecht te Haarlem had zich Woensdagmorgen een joDgen te verant woorden wegi-ns een hem ten laste gelegde overtreding. Hij beweerde echter het feit niet gepleegd te hebben. Om zijn identiteit te bewijzen moest de verbalisant worden gehoord. Deze hield den jongen op het eerste gezicht voor den bekeurde, maar aangezien de jongen bleef volhouden de overtreding niet te hebben gepleegd, wer den des middags nog meer personen met hem geconfronteerd. Wat bleek nu 1 Er was nog een jongen, die het feit werkelijk ge pleegd had, met gelijkluidenden naam, die op denzelfden datum en plaats geboren was en zoo sprekend op No. 1 geleek, dat zelfs een vroegere patroon van den eene den. verkeerde voor zijn vroegeren knecht hield., De jongens waren in het geheel geen fami- lie van elkaar. („O. H. C't.") Bij den landbouwer V an D i e- men te Noorden (Z.-H.) wordt reeds gedu rende drie weken een jong biggetje gezoogd door een moeder-hond, wier kinderen bij haar zijn weggenomen. Do hond is vol zorg voor het jonge varken. („N. R. C.") T e 's-H ertogenbosoh is dé 6chaarschte aan l.alve-stuiver-stukken zoo groot, dat in arbeidersbuurten voor 2 van die stukken niet zelden 6 centeti wordt ge- geven, omdat men ze'voor den muntgasme ter noodig heeft. Menschreef gister avon d uit Enschedee aan de „N. R. C." Te Enschedee is op voorstel van de Han delsvereniging aldaar met ingang van 17 dezer de vervroegde winkelsluiting om 9 uren ingevoerd. Yrij algemeen sloten de winkels op dat uur, echter niet alle, w. o. eënige banketbakkerswinkels, manufactuur-» winkels e. a. Een troep opgeschoten jongens trokken deze winkels langs en maakten het den winkeliers lastig. Zoo lieten ze o.a. een manufacturier eenigc coupons stof voor een kostuum afsnijden, welke ze hem lieten behouden onder dc opmerking, dat het na negen uur was en ze in principe voor winkel sluiting om uur waren. Dergelijke streken werden in andere winkels uitgehaald, ona de eigenaars to dwingen tot sluiting. Yeel heeft het echter niet geholpen, ook heden avond waren dezelfde winkels nog open. Of algeheele winkelsluiting om 9 uren een feit zal worden, valt dus nog te betwijfelen. Om hetsmokkelen van koff i e tegen te gaan zijn de Duitsche Zollbeambten aan de PruisischeHollandsche grens meJi niet minder dan 150 man versterkt. In den laats ten tijd is de smokkelarij van koffi'd sterk toegenomen. Woensdag heeft aan de west» kust van Frankrijk een buitengewoon heviga storm gewoed, die een groot aantal soheepe- rampen veroorzaakte. Te Brest werden voortdurend de noodsignalen van een stoomboot gehoord, er was echter geen mo gelijkheid om hulp te verleenen. Het schip» is hoogstwaarschijnlijk vergaan, gister ochtend werden althans de lijken van twéé matrozen opgevischt. Een der medewerkers van hot „Hbld." schrijft: >,Ik denk," zoo meldde een eigenaar van aardbeien-plantages, aan de „Express,"- „zoo ongeveer 250- a 300,000 kilogram aard beien te hebben, die het plukloon niet zul len opbrengen en daarom stel ik ze ter be schikking voor de arme kinderen van Lon den. Het komt mij voor, zoo lezen wij, dat er een massa arme kinderen in Engela-ndë Metropolis zijn, die gaarne eens versché aardbeien willen eten, zoo versch van de plant! Ik ben geneigd mijn aardbeien-vel-» den ter beschikking te stellen van een of ander instituut of vereeniging voor armé kinderen, onder do eenigo voorwaarde, dat voldoende volwassenen de kleinen begelei den om de orde te bewaren." Yoor een kinder-aardbeienfyst is het vooi dit- jaar te laat, maar voor een aalbessen- of kruisbessenfeest nog niet. Wij weten het bij ondervinding dat er op sommige buitenr plaatsen heel wat bessen teloorgaan; zij verrotten aan de struiken of worden door vogels, vooral door lijsters, weggepikt. Wat zou men zoo geheel in „Engolsohen stijl'-4 een aantal arme kinderen gelukkig kunnen maken. Men verzoekt de kinderen van de anne scholen die onder toezicht van de on derwijzers bessen mogen eten, terwijl hij er het een en ander van vertelt. („N. C.") Brandpaniek in een t heat e r. In de Victoria-Hall to Southsae, in heft' Engelsche graafschap Hants, waar kin erna- tographische voorstellingen worden gegc ven, had eergisteren een zeer ernstig onge luk plaats. Een tweehonderdtal kinderen genoten vat de levende beelden, toen plotseling een film in brand geraakte. Ofschoon het vuur spoen dig kon worden gebluscht, geraakten do kleintjes in vreeselijke opwinding. Allen stormden naar den uitgang, waardoor zij binnengekomen waren zonder op de nood uitgangen te letten. Dc ondernemers der' kbiomategraaf trachtten de kinderen door toeroepen gerust te stellen, en het orkest begon een vroolijk wijsje te spelen, maai* alle® was vergeefsch. Al spoedig torende een levend kluwen in den nauwen doorgang omhoog, waaruit niet te ontkomen was Het angstgeschreeuw der kleinen was ontzets tend. Toen de politie er eindelijk in kon slagcfi^ den uitgang vrij te maken, vond zij het ge heel vertrapte lijk van een knaapzeveö kinderen werden zwaar en een aantal art-' deren licht gewond. Bij het vervoer der ar me kleintjes naar het gasthuis vielen hart verscheurende tooneelen voor.

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 10