N°. 15T64 Trydag 30 Jiili. A". 1909. (§eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Onss Ongevallen-Verzekering. Offieieele Kennisgeving. Onder onze Vroede Vaderen. FEUILLETON. Het majoraat, LEIDSCH "DAfi-BT. AT) PRUS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. - Kleine advertentien van 30 woorden 40 Cents contant; elk tiental woorden meer 10 Cents.Voor het incasaeeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per weok 9 Cents; per 3 maanden 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post 1,65. Heden wend aangifte gedaan, dat A. Kop op de fabriek van de firma Wernink, Morschweg, met de hand tusschen een takel is gekomen, waardoor hij pink en ringvin ger heeft verloren. De Burgemeester en Webhouders van Lei den doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in rijn vergadering van den 13en Mei 1909, ifi vastgesteld de volgende ver ordening VERORDENING, houdende wijziging van de verordening van 12 Juli 19C6, regelende de heffing van belastingen voor het gebruik van het Open baar Slachthuis (Gemeenteblad No. 28) ge lijk deso laatstelijk gewijzigd is bij verorde ning van 19 November 1908 (Gemeente blad No. 29) Eenig Artik'dL De twee laatete regels -sub III van art. B der bovengenoemde verordening worden gelezen als vplgt: „voor de d?6ren genoemd onder e 0.20 gld." „voor do dieren genoemd onder f 0.10 gld." Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, na ingewonnen advies van de Ge wondheid Boommissie aldaar, in zijn open bare vergadering van den 13en Mei 1909. De Burgemeester, DE RIDDER. De Secretaris, VAN HEYST. Zijnde de heffing van deze belasting goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den Oen Juli 1909 No. 67, waarbij tevens is aan gehaald de verordening regelende de invor dering dier belasting van den 12en Juli 1903. En is hiervan afkondiging geschied, waar hot 3>ohoort, den 30sfcen Juli 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL. Weth. Loco-Burgemeester. VAN HEYST, Seoretaris. Zoo hebben we toch nog een kleine raads vergadering gehouden, zoo midden in den kermistijd. En we hadden nog wel vacantie aangekondigd. Edoch, buitengewone om standigheden verei8chen buitengewone mid delen. Het gebeurd» dat in district twee en drie 'eenzelfde raadslid weid gekozen en zulk een dubbel vertrouwen wil de wet niet, dus moest de heer Bots voor een der districten bedanken en nu eischt het partijverband, dat zulk een man altijd zitting neemt waar de strijd het zwaarst en de kans om een par tijgenoot verkozen te zien het grootst is. En zoo gebeurde het dat in het derde dis trict nog een raadszetel vacant kwam. Wie nu gedacht en gehoopt had dat het met een enkele candddaatstelling zou afloopen, omdat de kans van winnen voor de recht- Bche partijen zeer groot is, had buiten de kiesvereenigingen gerekend. Het cal een strijd van beteekenis worden. Vijf candida- ten komen er nog in het vuur. Een verkie zing eischt stem bureaux en deze moeten door den gemeenteraad worden samenge steld, zoodat er vergadering moest worden gehouden, men wilde of men wilde niet. Een paar andere punten waren gemakke lijk te vinden en zoo kwam er voor de rith ting een agenda, rij het dan ook een mage re agenda, klaar, waarvoor nog vijf-en- twintig raadsleden aanwezig waren. De vergadering werd gepresideerd door den oudsten wethouder, dien heer Van Har mei, wegens de voor de gemeente minder aangename omstandigheid, dat de burge meester ten gevolge eener vrij ernstige on gesteldheid verhinderd was. Laat ons hopen, dat de gunstige keex in des burgemeesters ziekte, die gisteren was geconstateerd, moge aanhouden en hij, spoe dig geheel hersteld van een welverdiende vacantie zal kunnen profiteerèn. Zooals gezegd, de agenda had niet veel om het lijf. Indien het laatste punt verzoek van den concierge van de H. B.-S. voor Jongens om verhooging van pensioen of een perso- neele toelageer niet had opgestaan, had er niet eens behoeven gedebatteerd te worden. Ook de rij der ingekomen etnkken was ceer klein. Alleen van beteekenis was het onzen lezers reeds bekende adres van de Voreeniging van bezoldigde agenten van politie om ver hooging van jaarwedde. Het werd om prae- advies in handen gesteld van B. en Ws. Het zal er een harden dobber hebben. En dan nog kwam op het voetspoor van den gemelden ooncierge van de H. B.-S. ook nog de eervol nit gemeentedienst ont slagen boomsnoeier Willem Mulder met een verzoek om vol pensioen wat B. en Ws. ook hem niet hadden toegednoht. Drie at testen legde hij van geneeskundigen over, waarvan er één reeds dateerde uit 1895, toen hem boven in een boom iets overkomen was en waaruit zou kunnen blijken dat hij gebreken heeft gekregen „in en door den dienst." Ook gesteld in handen van B. en Wa., maar dat ongetwijfeld nu reeds influ- enseerde op de stamming betreffende het verzoek-Koster. Wij hoorden althans zeggen „daar gaat het heen als men gaat afwijken van de adviezen der door de gemeente zelf aangestelde adviseurs. Een attest krijgt men van een arts gauw, zeide de arts Meuleman later; ook rij la ten hun goed hart spreken, wat in zoo'n geval toch niet te pas komt, werd er ge roepen. En zoo rijn we over de andere punten heenstappend nog vlugger dan de Raad gistermiddag reeds bij het verzoek-Koster aangeland. De heer Reimeringer kwam omdat hij vreesde toch niet te kunnen optornen tegen het afwijzend praeadvies van B. en Ws. met een verzoek om den man een personee- le toelage te verleenen. Mr. Fokker maakte het naast rich neer leggen van rijn motie door B. en Ws. los van het verzoek zelf en bestreed daarvan de wettigheid. Büj had gemakkelijk spel, want behalve de secretaris en de heer Kers tens had hij geen juristen tegenover rich. De eerste fluisterde den voorzitter wel een en ander in en de laatste schudde bedenkelijk het hoofd bij mr. Fokker's betoog, doch op de 6ommatie van dezen om op juridische gron den rijn meening te bestrijden, ging de heer Karstens niet in. Over de zaak zelf sprak in hoofdzaak al leen de heer Meuleman. De ziekte, waarin het organisch gebrek aan de hand rijn oor zaak vindt, is een zeer bijzondere. Een der beste specialiteiten, een Leipriger hoog leeraar, had er maar 16 gevallen nagegaan en de oorzaken waren nog niet opgespoord. Dit stond reeds vast, dat zware arbeid niet als oorzaak mocht worden beschouwd. De heer Sijtsma meende dat juist die zeld zaamheid der riekte de mogelijkheid open de, dat de bijzondere werkzaamheden van een ooncierge als de heer Koeter er de oor zaak van waren: Zware arbeid zooals die meestal wordt opgevat. De beer Meuleman maakte vooral indruk toen hij tegen het precedent waarschuwde, dat men scheppen ging als men zich in dit geval niet hield aan het advies der stads doctoren, al wist de heer Pera ook daarte gen wel een en ander aan te voeren. Er werd ook nog gedebatteerd over de al of niet mogelijkheid) om een.motie aan de Kroon ter vernietiging voor te dragen; de heer Fokker meende dat B. en We. dat hadden moeten doen indien se zich er niet mee konden vereenigen, maar dat het in feder geval niet ging ze naast rich neer te De heer Meuleman achtte het een dwaas heid moties te doen voordragen ter vernie tiging, en de heer Yan Hamel meende het zelfde ten opzichte van een verzoek dat tot hen was gekomen. Het ging er nog al eens warm toe, maar toen de heer Meuleman de veronderstelling waagde dat de heer Fokker zich boos maak te, merkte deze op dat hij hem dan nog nooit boos had gezien, want dan deed hij heel anders. De heer Fokker kwam eindelijk met een zeer ingrijpend voorstel. Het College van B. en Ws., geheel uitschakelend, stelde hij voor dat do Raad den hoogleeraren Nolen en Korte weg een nieuw onderzoek zou op- dragon, waarover dezen aan den Raad zou den hebben te rapporteeren. Het voorstel-Reimeringer, hoewel vrij wat onschuldiger, mocht slechts 5 stem men op rich vereenïgen en zoo werd de conclusie van B en Ws. ten slotte aange nomen. Wellicht dat een wijziging der betrokken verordening het mogelijk maakt dat later het hoogcr beroep op den Raad iets meer zal kunnen doen beteekenen. Zooals het thaJis gaat, beteekent dit heel weinig, zoo lang B. eü Ws het zoo opvatten dat een hernieuwd onderzoek wordt verricht door dezelfde deskundigen die het eerste onder roek deden. Leiden, 30 Juli. Voor de hoofdakte ie gisteren te Breda geslaagd de heer J. W. Beumer, van Leidon Te 's-Gravenhage is gisteren, in den ouderdom van 63 jaren overleden de heer TT, B. van Maar en, gepens. kolonel der ves ting-artillerie. De lnit.-generaal Sabron heeft zich na zijn aftreden als Minister van Oorlog, tijde lijk to Rozendaal in Gelderland gevestigd. De nieuwe Minister van Oorlog, ge neraal majoor Cool, woonde gisteren voor do eerste maal de vergadering van don Minis terraad bij. De Voorzitter van de Eerste Kamor der Staten-Gcneraal, Baron Scliimmclpen- ninck van der Oije, houdt Verblijf in Zwit serland. Een samenkomst van do Eerste Kamer, ter behandeling van do nog aanhangig ge bleven justitièele wetsontwerpen, is in de maand Augustus niet te verwachten. Vermoedelijk zal de Kamor daartoe in Sep tember kort vóór do sluiting van dit zit tingjaar bijeenkomen. De Minister van Buitenlandsche Zaken wordt tegen 19 Augustus van zijn reis naar Ajnerika in Den Haag terugverwacht. Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Herv. Gom. te Bergen tN.-H.) door ds. J. P. Cnnnegieter Dzn., te Oostvoorne, die voor het beroep te Boskoop heeft be dankt. Het Nederlandsoh Landbouwcomitó was gisteren te 's-Gravenhage vergaderd. De voorzitter, de heer P. J. A. de Bruine, herdacht het vijf-en-twintig-jarig bestaan van het comité, wijdde aan dat feit eonige historische herinneringen, waarbij herdacht werd hoe mr. J. Heemskerk Az., de vader van den tegenwoordigen Minister, met krachtige hand ingreep ter betcuge ing van de grooto ramp der besmetteli.ke long ziekte onder het rundvee; en hoe daaruir. van lieverlede een centrale actie is ont staan, waaruit de huidige Landbouwverte- genwoordiging is ontstaan. De voorzitter besloot met den wensch, clat het comité zou voortgaan met ontwikkeling van kracht in het belang van den geheelen Nederland- sdhen Landbouw. De heer De Bruin werd bijna eenparig als voorzitter herkozen en de heeren dr. G. W. Bruinsma en J. L. Pauwen als leden van het Bestuur werden herbenoemd. De rekening on verantwoording over 1908 en de begrooting voor 1910 werden goedge keurd. De contributie werd wederom bepaald, overeenkomstig den maatstaf ook ton vori- gen jare gevolgd. Tot lid der financieel e commissie werd herbenoemd de hoer H. J. Hoek. Het jaarverslag over 1908 werd goedge keurd en tot toelating tot het Comité van het Groninger Rundveestamboek besloten. Op de meest eervolle wijze werd den heer S. R. von Franok ontslag als secreta ris verleend wegens het aannemen van een andere betrekking. Na uitvoerige discussie word tot seore taris gekozen de heer O. G. J. A. van Gen- deren Stort, lid van het bestuur van het Nederl. Landbouwcomité met 41 van de 61 stemmen; blanoo 17 stemmen. Prof. J. O. Kapteyn, te Groningen, is benoemd tot correspondeerend lid van de Astronomische af deeling der Parijschc Academie van Wetenschappen. Naar men aan de „N. R. Ot.'' meldt, Is bij de regeering in overweging de mid delbare landbouwschool, te Wageningen ge vestigd, te splitsen in een Nederlandsche en in een koloniale middelbare landbouw school en laatstgenoemde school naar De venter te verplaatsen. In verband hiermede maakt het blad thans melding van een bij den gemeenteraad te id Benedicte had de handen in den schoot gevouwen en keek do verstandige Trude mot grooto oogon aan. Om haar heen hoopte zich do chaos van bloemen en grasjes, \vaaxin rij als in oon nest zat, op; oen madeliefje >was in haar vlecht terecht gekomen, doch yloog weg, toen Dicte nu beslist met haar hoofd schudde. „Dat begrijp ik nie&, Truus," antwoordde Benedicte, „dat men op zijn teekenmeester kan verliefd worden. Dat zou ik niet kun nen. Op den een of anderen held, op een groot man, een man van beteekenis, ja-, dat zou wel iets andera rijnl Maar ik geloof, dat ik niet verliefd van nature bon, ach neen!" Dat zeggend zuchtte zij zacht en greep weer naar de bloemen, om den bouquet te voltooien. Ondertussohen babbelde Trade door en kraamde allerlei onzin uit, dien zij gedroomd en gelezen had en die zich in hair krullekopie had vastgenesteld. Daar bij speelde zij slechts met de bloemen en vlocht zich een armband uit grasjes, in plaats van de beide anderen te helpen. Dat ergerde Benedicte. „Truu6je, als gij niet wilt meehelpen, zeg ik ma, dat gij aan den bouquet part noch deel hebt," dreigde zij. Dot verschrikte Trude. Zij had zich voor- Senomen den thuiskomende te behagen. Is Benedicte haar hatelijke bedreiging1 uitvoerde, dan zou dat dadelijk een slech ten indruk maten. Zoo hielp zij dus een handje mee. „Baronesse 1 Baronesse 1 Barones se riep een luide mannenstem door het park. „Hemel 1" zeide Benedicte, „dat is graaf Brada 1 Hoe komt die opeens hier Blinderen, wanneer hij ons weer plaagt, dan laten wij ons dat niet welgevallen 1 Die verbeeldt zich heel wat. Ik zal hem eens op zijn plaats zetten." „Baronesse Bene Bene Benedictel" klonk de mannenstem opnieuw. „Och wat, Bene Bene," bromde Bene dicte. „Dat iB ook een onbeschaamdheid om mijn naam zoo te verknoeien." „MaaT gij moot hem toch antwoorden," maande Trude. „Dat zal ik ook." En beide handen als een roeper om den mond leggend, riep rij plotseling met luide stem terug: „Graaf Brahberababberla Brada!" „Hallo 1 Nu ben ik Hare Doorluohtigheid op 't spoor 1" Een jong huzarenofficier sloeg de hangende takken van den wilg uiteen en trad op de meisjes toe. „Drie viooltjes op een weiland/' en hij boog. „Wie van de dames kwaakt zoo prach tig?" vroeg hij, het eerst Benedicte de hond toestekend. „Ie er gekwaakt?" antwoordde deze, .,dat zal een kikvorsah geweest zijn. Het kwam mij voor, alsof ik een gebrul hoorde." „Dat wae mijn welluidend orgaan," antwoordde de graad? glimlachend. „Ik riep echter slechts uw naam en wel met op zet ietwat gerekt, om rijn schoonheid geheel tot haar recht te doen komen. Bovendien ben ik als ordonnans hier. Mevrouw uw mama wenscht, dat de dames in het slot komen, daar uw broeder elk oogenblik kan ar^iveeren." „Hemelsohe goedheid, is het reeds zoo laat?" riep Benedicte. „Trude, houd die bloemen eensGraaf mag ik u voorstel len mijn vriendin .Gertrude Palm. Miss Milton kent gij immers reeds?" „O, ja, ik had reedB meermalen het ge noegen. Kan ik u niet van de bloemen ont lasten, juffrouw Palm? Wat zijn ze mooi gearrangeerd! Ik maak u mijn compli ment. Veel smaak en een poëtisch gemoed, dart merkt men dadelijk." Benedicte gaf Nelly heimelijk een duw. Maar Trude lieb zich de vleierijen welge vallen, glimlachte beschaamd en trippelde sierlijk naast den luitenant, die een heel vuurwerk van beminnelijkheden losbrand de. De beide andere m eis jee volgden op het smalle voetpad. „Heeft u vandaag geen dienst, graaf?" vroeg Benedicte. „Neen, freule, andere zou ik niet hier zijn. Een der weinige zonnige dagen in het leven van een luitenant. Het eskadron heedt groet kamerappèl, met andere woorden: den wakkeren manschappen wor den nieuwe kleedingstukken: aangepast en aangemeten en ik behoef daar niet bij te zijn." „U wist- zeker," vroeg Trude, „dat de heer Max von Tubingen vandaag terug verwacht werd?" „Ja; men vertelde het in Zornow. Maar tooh heeft het toeval mij slechte hierheen geleide Oorspronkelijk was ik van plan thuis te blijven en te werken." „Wel, wel," zeide Benedicte en lachte. „Het epijt me zeer, dat u mij niet go- looven wilt, barones. Maar het is zoo. Ik wilde bepaald werken. De boeken had ik reeds klaargelegd, maar toen kittelde de warme zonneschijn mij zoo verleidelijk op het gelaat en de roodborstjes onder mijn raam piepten zoo vriendelijk dat ik het aan de schrijftafel niet meer uithield en liet zadelen." „Den Imperator?" „Neen, tante Bolte, barones." „Wion?" vroeg Trude verbaasd. „Tante Bolte; maar dat is eigenlijk geen tante, dooh slechts een paard, dat zoo go- doopt is, een dikke merrie, van Peter den Groote uit de miss Price, als u het inte resseert." Benedicte duwde miss Nelly weer hei melijk in de rijde, en Trude vroeg of dat een edele afstammeling was. „Niet al te edel, freule," antwoordde graaf Brada, „reeds een beetje stijf, ton minste van voren. Als ik geld over had, zou ik den vos reeds aan kant hebben ge zet, maar nu moet het nog een paar jaar zoo gaan. Als eskadronspaard staat tante nog altijd haar man, altijd, als het kleine ongeval, dat haar ovorkomen is, verder niets te beteekenen heeft." „Welk ongeval, graaf?" „Zij heeft met den rechter-aohterhoef in een glasscherf getrapt, even voor het dorp, en dat was ook de hoofdreden voor mij, om HohenKraatz aan te doen. Zulk een kleinigheid kan ernstig worden." „Zeer ernstig," viel Benedicte in, die bij haar belangstelling voor de dierenwereld deelnemend werd. „Papa heeft voor twee jaar een paard verloren, dat een spijker in den hoef had gekregen. Er kwam bloed vergiftiging bij. Staat tante in don stal?" „Ik laat haar afkoelen, barones. Deventer ingekomen voorstel van B. oni Ws., strekkende om tot de navolgende voor waardon te besluiten le. De gemeente stelt ter beschikking van het rijk 1 II.A. grond voor proeftuin don voormaligen proeftuin der gemeente in do voorstad en een gebouw volgens een door den minister goed te keuren plan op kos ten der gemeente te bouwen, mits do bouw kosten Diet meer bedragen dan f 75,000. 2o. Het- rijk betaalt voor de bouwkosten een jaarlijksche huur, bedragende 2J pCfc. dor bouwkosten en onderhoudt, bot gebouw op rijn kosten. 3e. Bijaldien de school naar elders mocht worden verplaatst of worden opgeheven, neemt het rijk het gestichte gebouw met den grond over tegen betaling der c der sub 1 vermelde bouwkosten, onder aftrek van 2/5 deel van de als huur betaalde gel den in de jaren, waarover do huur heeft geloopen, en togen een billijke vergoeding voor don afstand van den grond, te wanr- deeren door drio deskundigen De minister heoft bereids te kennen ge geven de goedkeuring aan deze voorwaar den te kunnen hechten. Het stoomschip Poiüdu m, van Nieuw-York naar Rotterdam, is 29 Juli Lizard gepasseerd; do Soestdijk ver trok 28 Juli van Nieuw-York naar Rotter dam de A m 8 t e 11 a n d, van Buenos- Ayres naar Amsterdam, vertrok 28 Juli van Santos; de Zaanland arriveerde 29 Juli van Buenos-Ayres en Brazilië te Am sterdam; do Admiral, uitreis, arriveer de 27 Juli te Durban; de G o r r o d ij k arriveerde 29 Juli van Baltimore to Rot terdam; de Pak Ling vertrok 29 Juli van Batavia naar Amsterdamde H a g e n arriveerde 29 Juli van Java te Amsterdam; de Khalif, thuisreis, arriveerde 28 Juli to Suez; de Bali, van Amsterdam naar Java, passeerde 29 Juli Point de Gallo; do B ill i ton, van Saigon naar Ham burg, passeerde 28 Juli Gibraltar; de K o- n i n g Willem III, van Amsterdam naar Batavia, arriveorde 29 Juli te Singa pore; do Rembrandt, van Amstordaml naar Batavia, is 29 Juli Finisterre gepas seerd; de K a w i, van Rotterdam naar Batavia, vertrok 29 Juli van Marseille; de M e n a d o, van Rotterdam naar Java, tu 29 Juli Wight, gepasseerd. KATWIJK-AAN-DEN-RIJIv Ken onge paste aardigheid, di eniet genoeg kan wor den veroordeeld, haalde gisteren onze om roeper uit. Hem was opgedragen bij bek kenslag bekend te maken, dat te twee uren in den namiddag vanwege de afdeeling Amsterdam der Nat. Chr. GoLeel-Onthou- ders-Vereeniging bij den vuurtoren te Knt- wijk-aan-Zee een openluoht-meeting zou wordon gehouden. In plaats van hieraan gevolg te geven, bracht hij ter algemeeno kennis, dat iemand op het gestelde uur mot een vliegmachine in de open lucht zou op stijgen I Overbodig mede te deelen, dat me nigeen in deze dogen van vliegen er in vloog KATW1JK-AAN-ZEE. De heer D. cuoltz. laatstelijk onderwijzer alhier, thans te Die- mer, bij Amsterdam, deed te Haarlem met goed gevolg examen voor de hooMakte. LISSE. Gisteren zou mej. M. in het huwe lijk treden. Alles was hiervoor in gereed- heid gebracht, de rijtuigen stonden klaar „Zoo'n arm beest 1" nep Benedicte levendig. „Wij hebben vandaag reeds eeu treurigheid Lclcefd. Een pauw is gestor ven. Do luitenant greep naar de muts. „.Yljjn deelneming, freule." „Dank u. Maar weet u, graaf Brada, als do hoef schoongemaakt is, moet u tante naar het paardenwed laten brengen. Struomend water is de hoofdzaak. Nu, wij willen eens zien I" Men was weer op het plein voor do stal len beland, waar de zon in al haar gloei scheen. Vóór den paardenstal stond StuppH en hield tante Bolte aan den teugel vast, terwijl een stalknecht haar reohter-achter- hoef in een emmer afkoelde. Tubingen was ook verschenen en sprak met een bij zonder beweeglijk mannetje, dat zijn muts diep voor Brada afnam. „Uw gehoorzame dienaar, mijnheer do graaf," zeido hij stotterend, „vergeef mij, dat ik mij geïnteresseerd heb voor hot on geluk met uw paard, maar het doet iemand toch aan, als men zoo iets ziet. Ik zat in de herberg voor het raam, toen de graaf er langs kwam en tante Bolte aan den teu gel leidde. En toen ben ik hierheen ge- ga: n met welwillend verlof van baron von Tübingen; als men dertig jaaf lang met paarden en altijd slechts met paarden te doen heeft gehad dan krijgt men daar wel een beetje verstand van. Zoo'n arm dier „Dacht u dan, dat de zaak ernstig Is, ïaaokzoon V' vroeg de graaf. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 1