Wo. 15153. Anno 1909. grieven yan een Leldenaar. FEUILLETON. Ee:n COLXXIXv De maanden Juni c Juli rijn de maanden 'der jaarverslagen van gemeentelijke instel lingen of diensttakken. Die verslagen worden door mij altijd 'doorgebladerd en nagezien. Ook al zijn ze gewoonlijk niet in aangenamen stijl ge schreven en bevatten ze veel oijfers en sta tistieken, wanneer men de moeite neemt do meestal dorre gegevens te 1 estudeeren, Eijn ze voor de kennis der gemeente of een onderdeel er van, meestal zeer leerzaam. Zoo heb ik op deren regenachtigen Vrij dag uit het stapeltje boekjes met blauwen Omslag eens genomen het verslag van het bcuw- en woningtoezicht te Leiden over 1908. Dat ik juist tot dit verslag mij voelde 'aangetrokken had zijn bijzondere reden. iEeci belangrijke factor in het leven van den mensch en het gezin is de woning. De jhuisvesting heeft een even grooten, mis schien nog grooteren invloed op het licha melijk, geestelijk en zedelijk leven van den jpaensch dan voedt 1 cn kleeding. Voor alles zij er de aandacht op gevestigd, dat het niet gaat om dc belangen van een "gedeelte der bevolking. De huisvesting van bet geheele volk in al zijn geledingen te ver beteren is ook het doel van het woningtoe zicht, zooals dit mede in verband met de woningwet in onze stad bestaat. Een vochtige, tochtige, niet goed gerio- lecrde woning is ongezond, onverschillig of rij oen deftig gezin of een arbeidersgezin huisvest. En zonder bouwverordening en woning toezicht zou het ook met het bouwen van boeren- en burgerhuizen er treurig uitzien in onzen tijd van z.g. revolutiebouw Een enkel staaltje daarvan knip ik uit het verslag, dat voor mij ligt: „In een woonhuis aan de Haarlommer- Praart, slechts twee jaar geleden gebouwd, moest het riool, dat wegens verzakking in een slechten toestand verkeerde, worden be rsteld. Bij een ter plaatse ingesteld onder, fcoek bleek, dat in den bouwmuur over een groot gedeelte zijner lengte en tor hoogte van den onderkant der vloerliggcrs een 'doorgaande sleuf was gehakt, terwijl van Üen steenen ondervloer een groot gedeelte "was opgebroken, over den ondervloer en de opgebroken opening was een laag zand aan gebracht. Er) waar zoo iets kon geschieden met een betrekkelijk streng bouwtoezicht, laat zich denken hoe 't er uit zou zien indien er een (Slappe of in het geheel geen controle wa3. Een ander voorbeeld: „Ten gevolge van het zakken van een in Bankouw zijnd woonhuis aan den Rijnsbur- jgerv.vg deden zich ernstige teekenen van .Verzakking voor aan het aangrenzend in het Vorige jaar gebouwd perceel. Hoewel geen Onmiddellijk gevaar dreigde werden onder fcoerioht der Bouwpolitie eonige muren afge broken cn opnieuw opgemetseld, binten wa. fcerpns gelegd en boven eenige kozijnen in Öen nchtergevel ijzeren balken aangebracht, terwijl ramen en deur on benevens andere 'onderdeden van het gebouw werden her teld." Als ieder burger zijn eigen huis bouwde 'of elke bouwer voornemens was de door jjem te bouwen woningen voor altijd in bezit te houden, zou het gevaar voor onso- lidrn en met de eischen der gezondheid jjtrijdigen bouw minder groot zijn, doch me- ïlige n bouwt in onzen tijd enkel om in don 'tdjd van bouwen te leven. Wie daarna be- üitter wordt, mogo dan zorgen. Dat het er nog minder dan thans het ge- Val is met de nieuwe woningen zou uitzien, Jndicn de overheid eisohen stelde en to'e- êicht uitoefende daarvan leveren feiten ook in dit verslag .vermeld het bewijs. Hoc weinig er in het afgeloopen jaar ge bouwd is, leert ons het verslag ook. In bet geheel bedroeg het aantal nieuw gemaakte gebouwen slechts 29 en het aantal verbou wingen 16. In het jaar 1904, vier jaren yroegcr dus, werden bijgebouwd 153 percee- len of ruim vijfmaal zooveel, i Gesloopt werden 82 perceelen. In het jaar 1904 bedroeg dit slechts 31 perceelen. Dit groot aantal eloopingen houdt verband met het bouwplan van de Vereeniging tot bevordering van den bouw van Werkmans woningen. Hoe dit zij, in het aigeloopen jaar is dus het aantal woningen vermin derd. Deze vermindering behoeven we niet erg aan te trekken, want zij betreft juist woningen die niet zoo bijzonder ge schikt kunnen geacht worden voor de be woning van een gezin. Daaromtrent bevat het verslag gegevens, die een verblijdend lioht werpen. Het aantal één-kamer-woningen bodroeg in 1905 823, in 1906 779, in 1907 745 en in 1908 712. Dat is in vier jaar eon verminde ring van 121. Het aantal twee-kamer-wo ningen, zeker ook nog niet bijzonder ge schikt voor een gezin als men bedenkt, dat ook de keuken tot de kamers wordt gere kend, daalde in die vier jaar van 361 tot 335 en zelfs 't aantal dric-kamer-woniDgen nam af van löl tot 163. Deze cijfers wijzen er op, dat dank zij de werking der Woningwet de woningtoestan den verbeteren, al blijft er nogal heel wat te verbeteren over. Nu wordt er wel eens gezegd dat die kleine 1-3-kamer-woningen er toch moeten blijven omdat er kleine gezinnen zijn met geringe inkomsten die de huur van een ruimere woning niet kunnen betalen. Daar op zou men kunnen antwoorden dat er dan maar schikking moet worden gemaakt, om dat een vertrek voor keuken, eet- en slaapkamer toch niet opgaat. En dit klemt te meer, wanneer men in het verslag leest dat van de 712 één-kamer-woningen 174 of 24.4 pCfc. overbevolkt zijn. Van de twee- en drie-kamer-woningen waren overbevolkt in procenten uitgedrukt 16,9 pCt. en 5.5 pCt. Gelukkig evenwel dat ook deze wo ningen, de overbevolkte perceelen, zijn verminderd. Onbewoonbaar verklaard werden van 1803 tot cn met 1907 54 woningen, de mees te staande in poorten, gangen en stegen Opmerkelijk is het te lezen de redenen waarom tot onbewoonbaarverklaring werd overgegaan. Dikwijls was te weinig opper vlakte de hoofdreden, dooh daarmede ging meestal gepaard een groote mate van vochtigheid, geringe toevoer van lucht en licht en volstrekte afwezigheid van priva ten. Toch varieerden de huurprijzen nog van f 0.50 tot 1.85. Ook de bewoners, die de afgekeurde wo ningen hebben verlaten, rijn niet aan het woningtoezicht ontsnapt Zes en twintig gezinnen kwamen duurder te wonen, 9 even duur, terwijl enkele opgenomen werden in een gesticht of bij familie. Niemand bleef dus zonder dak. Naast geleidelijke verdwijning van deze krotten door onbewoonbaarverklaring, is het voor den goeden gang van de woning toestanden noodig dat daarvoor in de plaats komen betere woningen. Daarvoor rijn noodig vereenigingen, die met steun van het Rijk en gemeente bouwplannen ontwer pen en uitvoeren. Aan het particulier ini tiatief kan dit niet worden overgelaten. Ik behoef hier niet te spreken over de ver eeniging tot den bouw van werkmanswo ningen. Ieder kan dagelijks aan het Leven daal zien hoe zij bezig is aan de uitvoering van een plan, om dit deel der stad van een gribus te herschapen in een mooie frissohe arbeiderswijk. Zal het echter goed wezen, dan mag de vereeniging zich bij dc uitvoering van dit eene plan niet neerleggen. Er zijn nog meer wijken, die dringend verbetering eischen. Zoo noem ik sommige gedeelten tusschen de Haarlemmerstraat, en de Oude "Vest. Ook daar vindt men in Bouwelouwen- en Paradijssteeg met haar poorten en gangen een vruchtbaar terrein voor de verbetering van schandelijke woningtoestanden. Ik zou daarom bovengenoemde vereeni ging willen aanraden zoo spoedig mogelijk ook daarvoor plannen voor te bereiden en te ontwerpen. Wi.i hebben gezien hoe lang het duurt eer plannen als die der Bouwvereeniging tot verwezenlijking kunnen komen. Daarom moüt men niet met nieuwe plannen wach ten tot de thans onderhanden zijnde nieuwe wijk kant en klaar is. Men moet trachten geregeld door te kunnen werken, zoolang althans dat de meest ergerlijke woningtoe standen in deze gemeente zijn verdwenen. Keizer Wilhelm in De Steeg. Naar aanleiding van het bericht, dat de Duitsohe Keizer met de Keizerin en gevolg op 9 Augustus bij zijn terugkeer van het bezoek aan Kleef een bezoek zal brengen aan Graaf en Gravin van Bentinck on Wal deck Limpurg op het kasteeL Hiddaohten, herinnert de „N. R. C." het volgende: Graaf Willem Care! Philip Otto van Al- denburg Bentinck on Waldeck-Limpurg, heer van Middachten en Gaildorf, is 28 Nov. 1848 te Frankfort aan den M. geboren. In gevolge een familie-verdrag van 1874 waarbij zijn broeder graaf Henry, die ge- pensionneerd luitenant-kolonel in Engel- schcn dienst is, hem zijn eerstgeboorterecht afstond, volgde hij dezen in het grafelijke fideïoommis yan Aldenburg-Bentinok, en, in gevolge een ander l'amüie-verdrag van 1888, rijn moeder in de „Standesherrschaft" Wal deck-Limpurg in Wurteinberg op. Hij ia er felijk lid van het Wurtemborgsche Heeren huis, gepensionneerd Britsoh secretaris van legatie en commandeur van de Duitscho orde. Uit rijn huwelijk met Maria Cornelia ba rones van Heeekeren van Wassenaer (gob. 13 Jan. 1855) rijn vier kinderen geboren: gravin Mechtild Corisande Ronira Marie (geb. 1877), die in 1905 te Middachten trouwde met Casimir erfgraaf van Castell- Rüdenhausen; erfgraaf Willem Frederik Charles Henri (geb. 1880), luitenant in het regiment Pruisische gaïdes du corps te Potsdam, ridder in do Duitsohe Orde; graaf Frederik George Unioo Willem (geb. 1888), ook in dienst bij dit regiment; on gravin Isabelle Antoinette Marie Clementi ne (geb. 1889.) De stamvader van het geslacht Bentinck is Wioherus Benting, die in 1233 als getuige van den biesohop van Utrecht voorkomt bij het schenken van stadsrechten aan Zwol le, on dus een tijdgenoot van den stamvader van den Duitschen Keizer, Konrad von Zollern (1208—1261) Bij K. B. van 10 Juni 1819 werd voor alle leden van het geslacht de titel van baron erkend, bij K. B. van 25 April 1822 werd bepaald, dat voortaan in alle officieele stukken aan Willem Frederik Christiaan Bentinck, zijn moeder en zuster de hun, als behoorende tot den Rijksadel (Keizerlijk diploma van 29 Dec. 1723), compoteerende titel van graaf en gravin zal worden gege ven. In 1825 werd dit recht uitgebreid tot al zijn afstammelingen. Bij besluit dor Duiteche Bondsvergade ring van 12 Juni 1845 werden de afstamme lingen van Jean Charle9 graaf Bentinck voor Duitschland erkend te behooren tot den ,,hohcQ Adel", zoodat aan het hoofd van dezen tak, tegenwoordig Willem Car el Philip Otto graaf van Aldenburg Ben tinck en Waldeck-Limpurg, het pracdicaat „Erlaucht" toekomt en de „Ebenbürtig- keit" van toepassing is. Omtrent het bezoek zelf wordt nog het volgende medegedeeld: Zondag 8 Augustus is de Keizer te Kleef, den volgenden dag gaat hij per extra-trein, dooh incognito, naar de Steeg, waar hij vermoedelijk half- twee zal aankomen. De Keizer wordt ver gezeld door de Keizerin en een gevolg van 42 personen. Op het kasteel Middachten wordt overnacht; een huis is afgehuurd om het gevolg te herbergen en den volgen den ochtend om tien uren gaan, gelijk ge meld, de keizerlijke gasten over ZÜtfen cn Winterswijk naar Duitschland. Het kasteel Middachten is voor eenige jaren geheel gerestaureerd. De tuin, die te bezichtigen is, is van pracht gen aanleg. Elzevier's Maandschrift gaf er voor eenige maanden een beschrijving van, versierd met tal van photo's. Omstreeks 1200 behoorde het slot aan de heeren van Middachten. Na herhaaldelijk verwoest te zijn kwam het plm. 1660 in het bezit van Godard van Reede, generaal in dienst van stadhouder Willem III. In 1691 werd hij verheven tot graaf van Athlone en baron van Agrim. Zijn lijfspreuk: Malo ïnori quam foedari (liever sterven dan ont- eerd worden) leest men nog onder het wapenschild in den gevel van het kasteeL Het slot bezit een zeer merkwaardige portretten-verzameling. Behalve de por tretten van de families van Reede en Ben tinck, vindt men er o. a. van de volgende personen: prins Engenius van Savoye, Frederik Hendrik, Amalia van Solms, don prin9 van Anholt (do oude Dessauer), Fre derik I van Denemarken. Filips II, ko ning-stadhouder Willem III, Fredorika van Pruisen, gemalin van prins Willem V, Fre derik Willem I van Pruisen, Christiaan V van Denemarken en gemalin enz. Bovendien zijn er verscheidene schilde rijen, voorstellende veldslagen en kastee- len. Bij gelegenheid van het bezoek van den Keizer aan Do Steeg wordt een der wacht kamers van het station voor de ontvangst van Z. M. ingericht en versierd. ALPHEN. De Stationsstraat is door aan bouwing van flinke en royale burgerwoon huizen steeds meer en meer uitgebreid. Vóér eenigen tijd is aldaar door den heer Willem Varossieau Louiszn. opgericht een naar de eischen des tijds ingerichte stoom fabriek van Bessen- en Vruchtensappen, die met het oog op de bijna a.s. drukke campagne, voor deze straat een eigenaar dige en drukke levendigheid belooft te ge ven. De nijverheid van Alphen gaat in deze zaak vooruit en de ondernemer, die in dc fabricage door ervaringen van vele jaren zoo uitnemend op de hoogte is, zeker een goede toekomst te gemoet. BODEGRAVEN. Het avondconcert, dat het Bodegravenseh Muziekgezelschap op 12 Juli j.l. gegeven zou hebben in den tuin van dr. Marsman, is wegens het ongunstige weder niet doorgegaan. Het zal nu Maan dag 19 Juli a.s. gegeven worden op dezelfde plaats, of bij ongunstig weder in de zaal van het hotel „Van Haaf ten." LISSE. In do R.-K. kerk heeft men do negende geschilderde kruiswegstatie op de bestemde plaats aangebracht. Naar aanleiding van een desbetref fond verzoek van den heer Veldhuizen van Zan ten in een der laatst gehouden Raadsver gaderingen, zullen in het vervolg de straat lantaarns met helderen maneschijn buiten de kom der gemeente niet meer worden ont stoken, naar men ons mededeelt. OUDSHOORN. De afd. „Salleta" heeft zich aangesloten bij het Ned. Jongelings verbond. SASSENHEIM. Voor de verbetering van het gedeelte Rijksstraatweg bij dc Wasbe kerlaan zijn we het Rijk zeer dankbaar. Waarom evenwel die hoopen steenen, die den toch al niet breeden weg op enkele plaatsen nog met meer dan een meter ver smallen, zoo lang blijven liggen, is velen een raadsel en een ergernis. Het zijn ware steenen des aanstoots. TER-AAR. De eerste augurken van den kouden grond zijn heden ten verkoop aan geboden aan den tuinder J. Boer in deze gemeente. Met het oog op het ongunstige weder zal met een geregelden pluk voorals nog niet kunnen worden aangevangen. De schipper V, uit Zevenhoven, wiens vaartuig aan den Kattcnbrug onder deze ge meente was gelegen, kwam tot de ontdek king, dat het schip was verdwenen, en bij onderzoek bleek, dat de oorspronkelijke eigenaar het vaartuig in bezit hid genomen. Genoemde V., deze onrechtmatige hande ling niet kunnende goedvinden, riep de hulp dér politic in, door wier tusschen- komst hij het vaart;'- weder terug heeft gekregen. Een troep Zigeuners, die onder deze gemeente te Langeraar hun tenten hadden opgeslagen en Inwoners en wandelaars las- i tig vielen, werd door de politie alhier ver dreven in de richting van do gemeente Leimuiden. WOUBRUGGE. De herstemming tusschen de heeren A. D. H. Heenk en P. F. Noor- dam, voor één lid van den Gemeenteraad, zal plaats hebben op Donderdag 22Juli a.s. j Het aantal kiezers j stemgerechtigd voor le- den van den Gemeenteraad bedraagt in I 8temdistrict I 201 en in stemdistrict ii 99. Commissie voor het adatrecht, In de afgeloopen maand is naar de ,,N. R. 0. vernoemt door hot Koninklijk ke Instituut voor de Taal-, Land- en Volken- kunde van Nedcrlandsoh-Indiö te 's-Graven. hage een „commiseie voor het adatrechb" van 3 9 loden ingesteld, aan welke com missie is opgedragena. de gegevens be treffende het adatrecht van Ned.-Indië bij een to zamelen, die te vinden zijn in de archieven van bestuursambtenaren of el ders, of in adatvonnissen dan wel in onder invloed van zendelingen opgestelde adatre gelingen; b. die gegevens te schiften on, als daartoe aanleiding is, to bewerken. De eerste samenstelling der commissie was als volgt: prof. dr. C. Snouck Hur- gronje, voorzitter; prof. inr. J. H. Carpen- tier Alting; J. C. van Eerde, oud-oontroleur op de buitenbezittingen; O. L. Helfricb, oud-resident van DjambiJ. J. Meijer, oud- assistent-resident op Javaprof. mr. C. van Vollenhoven, Gocretaris. Het Bataviaasch Genootschap van Kun sten en Wetenschappen te Weltevreden, dat ten vorigen jare de instelling van eenC overeenkomstige commissie tor sprako bracht bij de Indischo rogcoring, is uitge nood igd tot samenwerking. Sn Perzië. Do beide volgende telegrammen van gis teren vragen dc bijzondere aandacht: Uit Keulen: Uit Teheran wordt aan de „KoIil Zcit." bericht, dat kolonel Liachof rieh h"eden(Vrijdag)uiiddag naar de Moejto- hids, heeft begeven, ter beëindiging van da onderhandelingen. De vrede is thans gesloten. De Porrische kozakkenbrigada blijft in dienst. Er zal een nieuwe Rogee- ring worden gevormd, in wolko de Sipho- dar minister van oorlog wordt. Als zooda nig is luj tevens, pref eet van de stad en hij heeft dan ook reeds in rijn nieuwe quaiiteib aan Laohof de eerste bevelen gegeven toti herstel der ordo in do stad. De Sjahis af getreden. Dienten gevolge zal er een regent voor den Kroon prins benoemd worden. Tot die functie zal Achmed Hirza waarschijnlijk worden geroe pen. De bevolking betoont groo* tevreugde. Uit Teheran: De nationale vergadering, bestaande uit het hoofd der Moejtehids, no tabelen, nationalisten en milrtiaire bovel- heblwus, proclameerde heden(Vrij dag) in tegenwoordigheid van een ontzags lijke menigte, op het plein van het parle ment den Kroonprins als Sjah, Azew ul Mulk, het hoofd van do Kajarfamilie, tot regent en den Siphodar tot minister, van oorlog en gouverneur van Teheran. Zijn deze telegrammen vertrouwbaar eii er valt bijna niet aan te twijfelen, dan zon een regentschap worden ingesteld, nadat de vrede reedis gesloten is. De omwente ling zou dus zonder veel bloedvergieten tot stand zijn gekomen want het aantal dooden en gewonden aan beide kantent blijft beneden de honderd, volgens een be richtgever van de „Times". De eenige Europeaan, die gewond werd, is een Hon gaar, volgens hem. De correspondent van de „Daily Telo* graph" te Teheran spreekt echter van verw woede gevechten en plundering op groote schaal. De nationalisten zouden de plunde raars bij honderden hebben neergeschoten! en de aanvallen der royalisten hebben afge slagen. Deze berichtgever zag den toestand pessimistisch in en vreesde, dat beide par tijen het hoofd zouden verliezen, vertelde cielfs, dat hongersnood te verwachten is., Reeds stegen do prijzen der levensmidde len. Uit St.-Petersburg werd nog steeds be richt. dat het niet noodig werd geacht té Teheran de troepen uit Kaswin to laten! komen; ook zouden de Russische troepen, die gereed staan aan de Perzisohe grens, slechts als het dringend noodzakelijk wordt geacht Per zie binnentrekken. Indien het bericht van de „Köln. Ztg.'* juist is, schijnt dus deze verzekering vant Ri'csische zijde waar te rijn. De Kroonprins is twaalf jaaT cn zout volgoDS de Perzische wet eerst over zes jaren den troon kunnen bestijgen. Hf©: 1) Henry Griggs en zijn aardig vrouwtje, Inet wie hij pas twee uren was getrouwd, (wachten dat ze op weg waren naar Scarbo rough. I Zij hadden het echter mis. Door een Licht Jrerklaarbare vergissing waren rij op de ver teerde boot gekomen. Griggs kon het niet foelpenhij had geen verstand van schepen. iHoe kon hij het onderscheid zien tusschen ;$en eigen stoomjacht van 2000 ton en een ifcoomboot van 3000? Ue schuld lag waarschijnlijk aan den koet- Aer, die hen naar het verkeerde dok had ttereden, en aan de drie zeelui, die ze op Ben steiger vonden, en die heel hulpvaardig pe bagage hadden afgeladen. Griggs volgde hen, en aan de loopplank frond hij kapitein Anderson, wachtende op fle twee geheimzinnige passagiers, die de '^Thetis" hadden afgehuurd. Hij had nog geen instructies welke haven de naaste be stemming zou rijn; maar Anderson, die veel Lad meegemaakt, bekommerde zich om zul te kleinigheden niet. Hij wist, dat er flink betaald was aan rijn reeders, door iemand, jÖie beschreven werd als „excentriek". Hij firist, dat de boot voor twee weken was ge huurd Meer lie 1 hij niet noodig. f» „Welkom op de „Thetis"," zei hij, rijn pet. afnemend voor het paar. I' „Dank u, meneer", zei Grigg3, verheugd bver zulk een hartelijke ontvangst. „Dit is mijn vrouw; we zijn vanmorgen pas ge trouwd." „Wel gefeliciteerd." „Mijn vrouw vond, dat het lekker rustig zou zijn aan boord van een schip Griggs lachte en zijn vrouw bloosde. „O, Henry 1" „Nu, 't is best, hoorWij rijn mooi op tijd, hè kapitein?" „Ja, meneer. Wilt u de boot dadelijk bekijken of wachten tot we naar zee gaan?" „Zooala u wilt." „Nu, dan is het misschien beter, te wach ten tot we op de rivier rijn." Hij wee6 hun een paar gemakkelijke dek- stoelen. „Wanneer vertrekt u, kapitein?" „Ik dacht zoo van dadelijk." „Maar de andere passagiers?" De kapitein lachte. „U zult het rijk alleen hebben." „Och kom!" zei Griggs; „ik had wel ge hoord, dat het slap was tegenwoordig; maar zooNu, des te beter. Verbeeld je, liever met zijn tweeën. „We moesten nu maar van wal steken, meneer", meende de kapitein; „als u mij noodig heeft, kunt u mij vinden op de brug". „Uitstekend 1" De kapitein ging en liet het echtpaar al leen met hun verbaring en voldoening over 'dat alleen-rijn. De ohef-hofmee8ter, een man van elegant voorkomen, kwam rijn instructies vragen. „Wat heeft u aan boord?" vroeg Griggs. „Welke wijnen, bedoelt u?" „Hm..-, ja", antwoordde Griggs ietwat onzeker. De hofmeester rammelde een lange lijst af van louter fijfrae mérken; namen, die Griggs noch rijn vrouwtje ooit hadden ge hoord. „Geef maar de laatste, die u noemde." „Goed, meneer." Dc hofmeester was het met den kapitein eens, dat het een raar spannetje was voor menschen met zooveel geld. „Zie je, kind", verklaarde Griggs aan rijn jonge vrouw, „je moet een beetje royaal doen, als ze je zoo behandelen." Zij vond dat ook. Een bediende kwam met het bestelde en aanvaardde als fooi een halve kroon, die Griggs hem gaf als betaling voor den wijn. Deze kostte tien shilling de flesch; maar hoe kon Griggs diat weten? De jongelui bleven boven, tot de „Thetis" bijna Southend - ier voorbij was; toen ver zochten ze, dat men hun de hut zou wijzen. De chef-hofmeester geleidde hen naar een prachtige kajuit in wit lak en goud, met orême stoffeering. Griggs toonde teekenen van verrassing; rijn vrouwtje nam alles op als van-zelf-spre- kend. „Dit is toch onre hut niet?" vroeg de passagier, die nu geheel verbluft was. „Ja, meneer", antwoordde de plechtige hofmeester eerbiedig. „De schel is rechts, als u iets noodig heeft. Hij verdween. „Wat ben je toch een goede jongen, Hen ry 1" zei mevrouw Griggs verrukt; „wat een verrassingIk had! geen idee van zoo iets 1 Blijk, Henry, allee in rijde I Je hebt mij ge fopt, hoor! Dit reisje koet veel meer dan 32 shilling retour. Deugniet, je moogt mij zoo niet voor den gek houden 1 Beken nu maar 1" Henry protesteerde flauwtjee. Hij leek te droomen en keek verwezen om zich heen. Tevergeefs zocht hij verband tusschen uere •weelde en den prijs, dien hij betaald had voor de biljetten. „Heb je naar l:et nummer op de deur ge- koken, lieve?" \roeg luj eindelijk. „Laat mij de kaartjes nog eens zien." Mevrouw Griggs haalde de hutnummers uit haar beursje. „Nrs 61 en 62" las zij luid. Griggs opende voorzichtig de kajuitsdeur j en keek aan den buitenkant. Er was niets van een nummer te ontdekken. „Vreemd 1" zei hij, de deur weer sluitend, Kort daarop werd er geklopt. Het was de hofmeester. „De complimenten van kapitein Anderson en dat u den vrachtbrief kunt vinden in de lade van de schrijftafel; een klerk van de reederij heeft hem gisteravond gebracht. Hier is de sleutel, meneer 1" „O, dank u, dank ul" zei Griggs zenuw achtig. Mevrouw was zoo druk bezig met het uit pakken van haar valies, dat ze den blik van ontsteltenis in haars ega's gelaat niet kon zien. Zij vond het zaakje geheel in orde. Haastig opende Griggs de aangewezen la de en haalde er een groot couvert uit, ge adresseerd aan: „W. H. Otley Esq., stoom schip „Thetis". Zonder aarzelen scheurde hij het open en doorvloog den inhoud. Het was een overeen komst tusschen de „North Coast Stoomboot maatschappij" en den heer W. H. Otley, waarbij aan dezen voor 950 pond sterling de „Thetis" werd verhuurd voor twee weken; alles, ook wijn, inbegrepen. De „Thetis" bou aanleggen in welke har"n de huurder verkoos, mits niet meer dan Dcvenhonderd mijlen van Londen. Zoodra men den Theema- mond bereikt had, zou den kapitein de bo- stemming worden genoemd. Toen hij dit gelezen had, sloeg Griggs da oogen in wanhoop ten hemel. Nu werd hem alles duidelijk. Geen wonder, dat heb scheepsvolk zoo akelig beleefd was 1 Hij voelde zich als een misdadigerHij, die met biljetten van 32 shilling genoot van de luxe, door iemand betaald niet 950 pond, een som, die hij waarschijnlijk nooit in rijn leven zou bezitten. En het was zijn huwelijks reis 1 De stem van zijn vrouw deed hem ont waken. Henry, wat ben je toch bleek en naar, Doe toch die akelige papieren weg." Griggs stopte den vrachtbrief in rijn zak. „Ik ben wat benauwd. Ik ga even aan dék. Je blijft zeker zoolang hier? Ik kom gauw terug." GriggB stapte het dek op en neer, diep denkend Na vijf minuten had hij zijn plan van actie gereed. Er stond maar één wog open: hij zou het onschuldig bedrog volhou den dan liever zijn vrouwtje op haar huwe lijksreisje verdriet aan te doen. Hij zou detf kapitein gelasten, hen te landen te Marga te, onder voorwendsels, dat hij daar kennis» sen wilde bezoeken. Eenmaal aan den wal..i vaarwel dan „Thetis", voor altijd 1 <.Slot volgt).

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 5