No. 15145, LEZDSOH DAGBLAD, Donderdag* 8 Jnli. Tweede Blad. Anno 1909. Haofdrn van R-ü. bijzondere seinden. FEUILLETON. Hun Kasteel. Koloniën. BATAVIA, 3-9 Juni. Onder voorbehoud wordt medegedeeld, dat do heer Brouwer, secretaris van den Raad van Ned.-Indië, voor algeheel herstel zijner gezondheid zïoh met verlof naar Europa zal begeven en dat diens plaats zou worden vervuld door de benoeming van den binnenkort uit Europa terugverwachten gouvernements-secretaris O. A. Uhlenbeck. De adviseur voor de be^uurazaken der Buitenbezittingen, de heer Colijn, ii naaf de Westerafdeeling van Borneo vertrokken. De adjunct-adviseur, de beer W. Frijlink, was reods eenigen tijd geleden daarheen vertrokken. De aardbeving in Korintji. Ten vervolge op het berioht ia ens vorig nummer, uit dë ,,Deli-Cfc." overgenomen over aardschokken in Korintji, wedke in den nacht van 3 op 4 Juni hebben plaats gehad is nog het volgende aan ,,Do Java- fcode" van 10 Juni ontleend: De controleur van Korintji seinde: Aard- eobokken worden nog waargenomen in rich ting Goenoeng Soembing LPiek van Ko rintji. Ik bezocht doesoena ressorteerende onder district Socgci Penoeh, de Menda Pos Ra wang Depati 7 Karmaten en 8oe- moerocp en heb geconstateerd met uitzon dering Soengei Penoch Gedang Podoktinn- gi, Doesoen Baroe en enkele kleine doe- 8oens van Komanten en Rawang, dat bijna in alle nederzettingen de huizen, padischu- ren en miseigita ingestort zijn, dat de be volking op sawahs in nabijheid bivakkeert en doende is, tijdelijke barakken op te rich ten. Ton gevolge van den vloedgolf hebben op verschillende plaatsen aardsohuivingen en verzakkingen plaats gehad, zoodat de rivieren werden opgestuwd en het omlig gende terrein overstroomden daardoor we gen, bruggen en waterleidingen er be schadigend. De bestaande sulfataren te Se- mocroop werken hevig, doch die te Karman ten zijn opgedroogd. Volgens berichten zijn nieuwe ontstaan aan de meerzijde tus- schen Tandjoeng Pasich Moedik en Kota Petai. Voor zoover door mij nagegaan be draagt 't aantal dooden 230, daarenboven velen licht gewond, ook enkelen zwaar. De eersten werden met besohikbaar personeel zooveel mogelijk geholpen. Verder heb ik bij de hoofden en de bevolking voor* het oprichten van permanente barakken aan gedrongen ora daarin in doesoens opge- sohuurde voorraden padi in veiligheid te brengen. Ik vertrek van Soengei Penoeh via Tanah Kampong, Penawar Hiangen Sleman naar Sanggaran Agoeng, om daarna de westzijde van het meer, benevens Loelo en Lempoer te bezoeken. Ik zal het resultaat van dit onderzoek nader seinen. Op sommige plaatsen van Sumatra's Westkust schijnen ook vrij hevige schokken te zijn gevoeld. Zoo ter hoofdplaats Padang. De „Sumatra-Bode" althans schrijft: ,,In den afgeloopen naoht werden hier ter plaatse drie malen aardbevingen gevoeld. De eerste had plaats te 1 uur 14 min. na mid dernacht, duurde geruimen tijd en had1 tot riohting Oost-West. Verscheidene porsonen namen even te voren een sterk gerommel waar. De tweede schok was veel minder hevig en had plaats t*gen 2 uren, terwijl de derde weer wat heviger was waargenomen werd te 3 uren 20 min. v.m. Deze laatste had de riohting N. Z. Velen beweren, dJat om streeks 5 uren in den morgen nogmaals een Sohok is waargenomen. Om een idee te geven van de kracht der Bohokkcn, zij hier vermeld, dat de seismo graaf de eerste slechts gedeeltelijk kon re gistreren, en zoowel bij de eerste als bij de laatste slingeruurwerken bleven stil staan, terwijl alle lampen in hevige slinge ring geraakten. Naar wij vernemen, zijn van verscheiden eteonen gebouwen muren gescheurd en uit ren midden doorbraken zonder evenwol om te vallen. Ongelukken hebben dan ook niet plaats gehad. Opmerkenswaardig was weer het dikwijls waargenomen verschijnsel, dat even na den hevigen schok een regenbui vieL Een Europeeache spooremployé hier ter plaatse ia er goed afgekomen, want een kast dreigde op hem te vallen. Gelukkig kon hij ze nog bijtijds met beide handen tegenhou den. Ook moet bij sommigen nogal glaswerk, razen, e. d., omgevallen en gebroken zijn." En uit Solok werden aan hetzelfde blad ook aardschokken gemeld. De tijdsopgaven verschillen echter. Zoo moet de eerste schok daar gevoeld zijn te 1 u. 20 m., die sommigen in gevaar schijnt te hebben gebracht uit hun bed geworpen te worden. Ook werd daar een onderaardsoh gebrom waargenomen, veel overeenkomst hebbende met het loeien van een hevigen storm. De duur van de bevingen wordt op gegeven op 31 seconden en besloten te zijn met een heviger sohok, die wandversierin gen enz. op den vloer deed neerploffen. Men meent, daar verticale schokken te hebben waargenomen, terwijl ze te Padang duidelijk horizontaal waren en ook in rich ting, wat de eerste serie betreft -ver schilden (te Padang~ Oost-West, te Solok Noord-Zuid).De huizen kraakten van be lang?' zoo'schrijft men. „Het was een wa re paniek; overal zag men menscben uit him huizen vluchten, zoowel Europeanen als Inlanders." Daarna kwamen noj een schok om half- drio en een tegen vier uren (zooals men ziet, komen deze opgaven ook niet overeen met de noteeringen te Padang, hoewel So lok niet zoover oostelijk ligt van Padang, dat het tijdsverschil daaruit te. verklaren kan zijn). Te Koebang nan Doewa en te Moeara Laboeh werden schokken met dezelfde hevigheid gevoeld, terwijl te Koebang nan Doewa zelfs de grond gescheurd zou zijn. Den volgenden dag werden omstreeks 11, 12 en 2 uren nog lichte schokken waargeno men. Van verhoogde werking van de Merapi op Talanjv was niets te bemerken. Nu is men te Solok allesbehalve op zijn gemak, zegt de Sumatra-Bode" nog, daar men zich herinnert, dat een mijningenieur eenige maanden geleden naar aanleiding van de ramp te Messina zeide, dat Solok zoc iets ook wel zou kunnen overkomen, en het meer van Singkarak wel eens de vlakte van Solok kon gaan innemen. Ook op zee is volgens berichten van inlandsche zeevaarders groote beweging j in het water waargenomen. S o e m b a. De verwonding van luitenant Streiff. Ter aanvulling van vroegere berichten ontleent het ,,Soer. Hbld.'' daaromtrent over het militair verslag van Timor en onderhoorigheden over April nog het vol gende ,,Op het bericht dat Kg. Tatoengoe zou heulen met den nog voortvluchtigen Oem- boo Nai Laki, rukte den 23 Maart j.l. een patrouille van Kamanggar daarheen uit. In de omgeving van Tatoengoe werden op gevat het hoofd van genoemden kampong en de schoonvader van Nai Laki. Ingele verd werden een beaumont karabijn 1 Winchester karabijn en l voorlaadgeweer. De registratie van het landschap Lanli werd beëindigd. Don 20sten April rukte luit. Streiff met een groep uit, ter oplichting van de hoof den Oewé Katehoe en Oemboe Nai Dapar (Papar) en tot het. inwinnen van berichten omtrent de schuilplaats van Nai Laki. Bij het aanbreken van den volgenden dag werd een schuilplaats overvallen in eon bosch ten N.O. van Andong Watoe; drie lieden werden neergelegd w.o. de aan rander van den Europeeschen sergeant Breijmann. Patrouilles in den omtrek meldden, dat de kwaadwilligen waren gevlucht naar La Oetoer, zoodat deze hoofden werden opge roepen. Het kg. hoofd La Oetoer weigerde te komen en ook het 1 <ofd von Wai Roenoe verscheen niet. Daarom rukte de patrouille derwaarts ter overvalling van Wai Roemoe. Deze werd met 13 volgelingen gevangen genomen. Verder oprukkende naar La Getoer werd een gewapende Soembanees, die na het aanroepen vluohtto, neergelegd. Plotseling werd hierop luitenant Streiff door drio Soembaneezeir aangevallen en door lanssteken zwaar verwond. De aan randers werdenneergelegd. Na het overbrengen van genoemden offi cier n^ar Waingapoe bleef in Andong Wa toe een groep achter ter patrouilleering in dat terrein. Ingeleverd werden achterl. (troaumont) en T voorladers." Zooals men weet, is luitenant Streiif den 29sten Mei hersteld naar Soemba teruggekeerd. CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: Wegens gewichtige redenen, met ingang van den dag van vertrek uit zijn stand plaats, een bdnnenlandsch verlof voor den tijd van vier maanden aan den assistent resident van Ogan en Komering Oe.'oe, J. W. Campagne. Benoemd: tot zoutverkooppakhuismees- ter te Bataria, de opziener bij het bosch wezen W van den Brink. Benoemd: tot leer aar-directeur van de opleidingsschool voor inlandsche rechts kundigen te Bataria, de voorzitter van de landraden te Meester-Cornelis en Bekaai, mr. A. Heijman, tot lid bij den gemeente raad van Semarang, A. J. C. HezeDberg, notaris en C. van der Meer, arts, officier van gezondheid der lste klasse. Overgeplaatst: van de 5de school te Ba tavia naar de té openen Holl.-Chinecsdhe school te Malang (Pasoeroean) als lr-te onderwijzer, de- onderwijzer der 2de k asse, H. Schieving; van de school te Wonosobo (Kedoe) naar de te openen Holl.-Chinee- sche school te Singaradja, als hoofd der school, de onderwijzer der 2de klas:e, E. J. Schumacher; van de school te Soemenep (Madoera) naar do te openen Holl.-Chi- neesche school te Menado, als lste onder wijzer, de onderwijzer der 2de klasse, C. J. van Mechelen; van de gemengde school te Banda-Neira naar de Holl.-Chineesche school te Bandjermasin, als lste onderwij zer, de onderwijzer der 2de klasse W. Tb. M. van Rooy. Bij het openb. Eur. lager onderwijs: Benoemd: tot hulponderwijzeres mej. D. Grünberg, thaais tijdelijk als zoodanig werkzaam aan de 5de school te Soerabaja. Herbenoemd: tot onderwijzer 2e kl. M. J. Nolen, F. K. Cock, S. Voorzanger en J. A. Schot, allen van verlof Tiit Europa terug gekeerd, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende. Geplaatst: aan de Hollandsch-Chinee- sche school te Bandoeng als hoofd der school, de herbenoemde onderwijzer 2e kl. M. J. Nolen aan de Hollandsch-Chi- neesche school te Soerakarfca, als le onder wijzer, de herbenoemde onderwijzer der 2e klasse F. K. Cock, aan de gemengde school te Ba-nda Neira, als lste onderwijzer, de herbenoemde onderwijzer der 2e klasse S. Voorzanger aan de te openen lste lagere school D. te Batavia als lste onderwijzer, de herbe noemde onderwijzer 2e klasse J. A Schot. Bij den Waterstaat en 'a Lands B. O. W. Geplaatst: bij den gewestelijken dienst in de res. Kedoe de opzichter le kl. H. J. Begeer, thans geplaatst bij dien in de res. Pre&nger-Regentschappen, idem in de res Palembang de opzichter 3e kl. J. Ch. A. Reunohor, thans toegevoegd aan den chef der 2e waterstaatsafd. Toegevoegd: aan den chef der 2e water staat safdeeding voor de regeling van het waterbeheer in de res Choribon, met uit zondering der afdeelingen ïndramajee en Galsob, en zulks met intrekking zijner overplaatsing naar de res. Kedoe, de op zichter 2e kk K. L. Horst, thans geplaatst bij den gewestelijken dienst in de res. Batavia. Bij' de weeskamer te Batavia- als zoodanig belast met de functiea van het college van boedelmees teren aldaar: Tijdelijk belast met de waarneming van 4e betrekking v&n lid de referendaris bij het departement van ouderwijs, cercdienst en nijverheid J. K. H. de Roo van Aklenverelt. Benoemd: tot adjunct-secretaris, het lid van do wees- «gi boedelkamer te Padang, J. Si mon; tot nd van de woes- en boedelkamer te Semarang, de secretaris van do wees- cn boedelkamer tc Makasser, M. F. Braak man; te Padang, de adjunct-secretaris bij do wees- en boedelkamer te Soerabaja, F. H. .Vodegel; tot secretaris van de wees- en boe delkamer te Makasser, de lste commies bij do weeskamer te Bataria, J. Ch. Voll. Aangeteekeuddat, gerangschikt naar den uitslag daarvan, hebben voldaan aan hot in de maanden April en Mei 1909 te Bataria afgenomen examen voor landmeter 3de klasse bij het kadaster in Ned.-Indie, de adjunct- landmeters F. Moet, D. F. van Braam Mor ris, "H. W. Juleing, J. A. Elenbaas en A. J. Vincent. Verleend: wegens langdurigen dienst een jaar verlof naar Europa aan den onderwijzer 2de kl. bij hot openbaar Europeesch lager onderwijs, L- A. Schuld, met bepaling, dat hij zijn betrekking den 5den Juli 1909 zal nederleggenwegens ziekte een jaar verlof naar Europa aaa den depothouder bij den dienst der opiumregie te Pontianak, C. A. Carlquist, met bepaling, dat hij zijno betrek king zal nederleggen op f> Juli 1909. Bjj het Boschwezen op Java en Madoera. Werkzaam gesteld: in het boschdistrict Pe- kalongan-Kendal, de benoemde adspirant- houtvcstcr L. F. R. P. O. A. Brandts Buys; in het boschdistrict Madioen, da bonoomdc adspirant-houtvester F- Blok. Bij den post- en telegraafdienst- benoemdtot commies 3do klasse, de tij delijke commiezen 3de klasse L. V. J. -E. de Sturler, Ch. C. Fisher en H. E. Colden- hofftot tijdelijk commies der 3de klasse, de waarnemende cornmiozon der 3de klasse Th, Ch. R. Bedier de Prairie, C. G. Vrcc- denburgh, mejuffrouw E. C. A. Hanjoel cn P. F. Treillis. Belast: met de waarneming der betrekking van oommies 3de klasse, de klerk P. F. Jansen. Bij het openb. Eur. lager onderwijs: Overgeplaatst: van do 3de school' te Ba tavia naar de school te Poerwakarta, de onderwijzer 3do kl. A. Anunerlaan, van do school te Poerwakarta naar de 3do school te Batavia, do onderwijzer 3do kl. J. P. Leenhouts, van do 2de gemengde school te Soerabaja naar de school te Bangil de tijde lijke Jiulponderwijzeres mej. W. F. Godin, van de school to Bangil naar de 2de ge mengde school te Soerabaja de tijdelijke hulp- onderwijzeres mej. C. Chr. Klay, van do 2de meisjesschool te Soerabaja naar de school te Djember de tijdelijke onderwijzeres mej. L. E- A. Gobóo, van de school to Djember naar de 2de meisjesschool te Soerabaja, do onderwijzeres mej. J. E. Dulon Barré, van de 3de school te Batavia naar de school tc Pontianak, de tijdelijke hulpouderwijzcres, mej. H. C. C. Smits, van de school te Pon tianak naar de 3do school te Bataria, de hulponderwijzeres mej. H. H. Douwes Dar- let, van de 7<ie school to Batavia naar de 3do sohool te Soerakarta de hulponderwijzercs mevrouw M. H. L. Ken9 giboren Gertli van Wijk, van do 3do school te Soerakarta naar de 7de school te Bataria, de tijdelijke hulp- onderwijzeros mej. O. van Holst Pellekaan. Bij het openb. Eur. lager onderwijs met ingang van 17 Juni 1909: Overgeplaatst: van de gemengde school te Kediri naar do 4de school tc Semarang, de tijdelijke hulponderwijzeres mej. J. C. Fasse; van de school te Toeloengagoeng naar de gemengde school te Kediri, de hulponderwij zeres mevrouw D. M. Reiche, geboren Walter. Geplaatstaan de school te Toeloengagoeng do tijdelijke hulponderwijzercs mej. M. J. Visser, thans tijdelijk aan die school ge plaatst. MILITAIR DEPARTEMENT. Geplaatst: bij het subsisten tenkader te Soerabaja ter beschikking van den eerstaanwezend genie- officier in de 3de militaire afdeeling op Java dc van verlof uit Nederland terug verwacht wordende majoor der genie E. J de Rochemont; bij aankomst uit Nederland te Tcrnate do off. van gez. lste klasse J. Luining, koerende van verlof terug. Overgeplaatst: van Tcrnate naar Makas ser t. n. i. de off. van gez. 2de klasse W. C. Klaassen. MARINE DEPARTEMENT. Benoemd: tot gezaghebber bij de gouverncments-marinc, de lste gtuurman bij voormelden diensttak W. P. Bijleveld. De vereniging van hoofden d«r R.-K. Bijzondere Scholen in het bisdom Haarlem hield gisteren haar 77ste algemeene verga-, doring in het Brongebouw to Haarlem, on der voorzitterschap van den heer M. L. v. Ge mort, uit Haarlem. Er waren ongeveer leden aanwezig, alsmede de hoer Stoffels, deken der Spaornestad. In zijn openingsredo herdacht do voorzit ter de groote verdiensten van don overleden bissehoppolijken adviseur mgr. H. L. Spoor- maii, deken van Delft, voor hot bijzonder onderwijs, pmar vooral voor de bijzondere onderwijzers. Tot oere-lcden werden benoemd mgr. Jan sen, deken van Amsterdam, pastoor Sloot, voorzitter der vereeniging tot bevordering van het bijzonder onderwijs, aldaar, mgr. Bosman, kanunnik van het bisdom te Haar lem, on deken Stoffels, mede aldaar. De hoeren W. G. Streefkerk, le Zocterwoudo, en M. E. v. d. Oord, tc Bcrkel, werden met hun 40-jarig, Th. E. Copray, te Nieuw- veen, met zijn 25-jarig ambtsfeest als school hoofd gecomplimenteerd Door voorzitter en secretaris werd ver slag uitgebracht van het verhandelde op de vergadering der Federatie van openbare on bijzondere onderwijzers, onlangs te Amster dam gehouden. De staat der kas was goed, de ontvangsten; bedroggen f 948.11, do uitgaven f 843.47. Door den secretaris word verslag uitgas bracht van de antwoorden, ingekomen op de vraag ovor hot z.g. ambulnntismo der hoof den. Twaalf leden meenden, dat het hoofd ooner groote school geen bepaalde klasse moot hebben, 43 anderen meenden dat een eigen klasse regel moest zijn. Van do eersten ver dedigde o. a. de hoer Wesseling, uit Selie- v^ningen, zijn gevoelen nu nog nader. Hij meent dat een klasse den gelieelon 'onder wijzer vordert. Toch is aan ccn groote 6chool noodig controle, leiding, vertegenwoor diging, bemiddeling en vervanging bij ont stentenis. Ook de administratie vordert hekl wat tijd. Het ambulantisme van zulk een schoolhoofd is derhalve noodig. Dc heer L. J. de Pater, uit Amsterdam, hoeft in een uitvoerige lezing behandeld „Het zingen op onze scholen" en ten slotte sprak do adviseur, deken Stoffels, een afschcids woord, waarna de vergadering word geslo' tea. Schoolartsen, Door den Haagschen gemeenteraad is een verordening aangenomen betreffende' de aanstelling van schoolartsen. U it lotingen. Oostenrijkache Roo- de-Kruis-loten van 1882. Trekki: 3 1 Juli. Betaalbaar 5 Juli. 8crié 330 no. 43 Kr. 30,0.0; serie 9102 no. 7 Kr. 2000; serie 2002 no. 12 en serie» 6324 no. 3, elk Kr. 1000; serie 2038 no. 7, serie 2800 no. 25, sorie 2953 no. 2, serie 4785 no 18, serie 5620 no. 10, serie 6285 no, 18, serie 7541 no. 38, serie 8119 no. 26, serio 10262 no. 44 en serie 11933 no. 32, elk Kr. 200; serie 518 no.'8, serie 665 no. 36, Bene 963 no. 16, serie 1416 no. 2, serie 1801 no., 41, serie 2438 no 38, serio 3003 no. 1, serio 4198 no. 36, serie 4327 no. 24, serie 4715 no. 46, serie 4725 no. 24, serie 5214 no. 23, serio 6475 no. 28, serie 6774 no. 39, serie 7473 no. 37, serie 779-1 no. 45, serie 7995 no. 3, serio 9066 no. 47, serie 9390 nc. 0 cn serie 10503 no. 44, elk Kr. 100. Araortisatictrekking. 74 Serieën: 470 946 1314 1360 1529 1566 2201 2209 2252 2373 *2169 2557 2755 30G5 3147 3577 3743 3800 409G 4114 4210 4323 4349 4541 -1661 4753 4759 4813 4906 4943 5089 5105 5297 5331 5141 5578 5805 6009 G0G6 6246 6279 6*292 6347 6888 G998 7196 734-1 7512 7936 7966 799-1 8057 8137 R324 8106 8651 8932 9096 9109 9188 9195 9222 «41 9822 9824 10014 10296 10679 10819 10987 11247 11469 11642 11721 De in deze 74 serieën vervatte nummer# elk Kr. 32. 88) Yolandc was juist uit de stad. teruggekeerd en merkwaardigerwijze had de huurder don- zelfden trein genomen als zij. Ik liet haax over aam de hoede van Chloë en ging naar den kelder. Op de helft van de trap kwam mij een jongen tegemoet, die vol zat met gpinnc webben. „Ik wou u juist komen roepen", zei hij hijgend. „Verbeeld u, wij hebben een deur gevonden achter eenige ledige biervaten! Denny cn Oswald zijn daarachter door een vensteropening naar binnen gegaan en klop pen nu tegen de deur. "Wij hebben een vat weggerold. Dat maakt* zulk oen geweldig leven. Zij zeggen, dat er in die donkere ruimte allerlei dingen te vinden zijn. Wist .u, dat 'dat vertrek bestond? En mogen wij ook licht en lucifers hebben? De onze zijn pile op." Ik haalde licht en lucifers en de met spinnowebbcn overdekte Richard bracht mij in ccn kelder, waarin leego biervaten lagen opgestapeld. Achter die biervaten kon ik slechts met moeite de ojntrekken oener deur ontdekken, waarachter luid gesproken en voortdurend geklopt werd. „Heb jelui den schat gevonden?" werd er geroepen. „Kun je de vaten wegruimen Kun je de deur ppenmaken of zullen we er weer uitkruipen Toen we den laatsten lu cifer aanstaken, zagen we een paar stoelen en een mangelrol. Er waxen achter do dour drie jongens. Onze huurder was mij gevolgd, «n tc zien, wat er t» doen woa. Hij stak evengoed de handen uit de mouw als de knapen en meisjes en wij rolden de vaten achtereenvolgens weg. Dc deur was niet ge grendeld. Zij ging gemakkelijk open en een regen van stof en spinnewebben viel op de hoofden der voorwaarts dringende „vor- schexs." Men kon dezen kinderen geluk wensckcm, want zelfs voor een zoo avontuurlijk gezinde schare was dit geen allodaagseh avontuur. Zij hadden het bij het rechte einde. Er stonden in dezen kelder meubelen. Men had waarschijnlijk het oude huisraad hier neer gezet om plaats te winnen voor nieuw. Het waren vlijtige, spaarzame handen geweest, dio niets hadden willen vernielen en die thans reeds lang van allen arbeid uitrust ten. Wij droegen het een na het andeT naar hoven, behalve de oude mangelrol en de ge- deelttfn van een kunstig uit noteboomeuliout gesneden klein meubel, hetwelk ik verklaar de later zelf wel te zullen halen. Alles werd in de keuken neergezet, voor Chloë's en Yolando's bewonderende blikken; slechts Mary deelde deze bewondering vol strekt niet. Do inventaris werd gevormd door een uit vier deelen bestaande eikenhouten kast, zeven min of meer beschadigde stoelen van pot-e- boomenhout, een eikenhouten zitbank, de zitting was gebroken, doch hoezeer bewon derden wij den strengen vorm der rugleu ning! drie empire-stoolen zonder zitting, een groote tafel en een baktrog. Onz© gasten waren evenzeer in de wolken als wij, hetgeen heelwat beteekent. Nadat wij de kinderen een weinig gerei nigd hadden, noodigde onze huurder hen allen uit om bij hem te komen theedrinken. Yolande en Chloë gingen mede, om te helpen. Toen zij weg waren, ging ik weer naar den kelder, om bet gevonden en daar aan vankelijk achtergelaten meubel te halen. Ik bracht het in de kluis, maakte het schoon, zette de deelen in elkaar en plaatste het bij den haard, zoodat de gloed van het vuur er op vieL En toen des avonds onze buurman en Yolando verdiept waren in hun schaakpartij, wenkte ik Chloë, om mij naar de kluis te volgen, stak de lich ten aan en zeide: „Kijk eens!" „O, Leo," riep zij. „dat is duizendmaal mooier dan wat we in den winkel in Great Portland Street hebben gezien 1" „Ik wou het je eerst als Kerstcadeau hebben gesohonken; maar dit veel mooier." En Chloë ging op haar knieën zitten om het meubel te bewonderen. „O, kijk eens, welk een verrukkelijk lijstje van boterbloempje», dat er omheen gesneden is, en wat een mooi baldakijntje is er overheen gemaakt! O Leo, waar heb je dit mooio wiegje gevonden!" „Het stond in den kelder. Neen, mij be hoef je er niet voor te bedanken, maar die aardige, woelige persoontjes." „Ja, Leo, ik zal hen er voor danken! En zij zullen ook bewonderen, wat zij gevon den hebbenmaar eerst wanneer het de moeite loont." Vervolgens nam Chloë mij mee naar haar kamer, deed de hoekkast open, en liet mij zien wat daarin lag: niets, niets anders dan snuisterijen! Het Kerstfeest in het Roode Huis was heerlijk. Wc-1 hadden Chloc en ik het huis niet willen versieren mefc dennengroen en hulst, die aardigheid had bij de inwij dingsplechtigheid onze handen te veel pijn gedaan doch de huurder verklaarde be slist, dat het ongehoord zou zijn zoo iets na te laten en dat de Britsche traditie moest worden hooggehouden. „Laat u het mij maar doen", zeide hij. „Ik heb Kerstmis gevierd in do meest af gelegen gedeelten der wereld, in Oost- Indië, te Pretoria en op Ceylon, en ik heb sinds mijn kinderjaren niet meer het ge noegen gesmaakt groen te maken. En u helpt mij toch een handje, nietwaar?" voegde hij, op een toon van overreding, zich tot Yolande wendende, cr bij. „Zeker niet! Ik doo niets met mijn han den. Ik wil wel toezicht houden en den boel regelen, maar ook dan alleen, als Mary wafels bij de thee bakt." „Als ge guirlandes wilt maken, er ligt voor in den kelder een hoop touw; maar neem asjeblieft niet mijn beste schaar, de oude ligt in de kast." „Wat zijn we solide geworden!" zeide ik tot Chloë. „We weten nu, waar onze zaken liggen 1" „Ja, wij hebben ons leven verbeterd," antwoordde zij rroplijk. „Maar waar zijn de potlooden en het gomelastiek?" Ik sohrok. Had zij bemerkt of vermoed, dat ik en niet Yolande degene was, die haar teekeningen verbeterde? Neen, zij vermoedde het niet. Ik geveelde wel is waar grooten drang om haar het geheim te bekennen, doch kon er niet toe beslui ten mij van dat geheim te soheïden, zóó lief was het mij geworden. Chloë trok Yolande een -groot keuken schort aan als teeken barer waardigheid, en nu troonde zij op de hoogleunigo bank bij den schoorsteen, om den heer Parker bij het werk te helpen. Er brandden in do hal tal van kaarsen, en een groote hoop. sparregroen lag op den marmeren vloer opgeslapel, beschenen door een zochten lichtglans. Wij verwijderden ons, gingen bij het vuur in de kluis zitten, schertsten een weinig ovor Yolande en haar opzich- tersrol en zetten ons vervolgens aan het werk. Toen de gong ons riep voor de thoe en' de wafels, zei Chloë, die eenige gewetens wroeging gevoelde, op de galerij: „Wij hadden toch moeten blijven en hem moeten helpen." „Hij wilde het niet anders dan zoo", ant woordde ik. Op dit oogenblik schoof zij het gordijn weg, dat wij in den winter voor den tocht boven voor de trap hadden ge hangen, en wij hadden nu het gezicht in de verlichte hal. Yolande zat op den grond te midden van allerlei groen; zij zat op een rood kussen een guirlande te vlech ten, terwijl aan het andere einde de huur der bezig was. Het was volstrekt geen lan ge guirlande, zoodat tweo tot de vervaar diging er van beslist voldoende waren ge weest. Het scheen ook, dat Yolande zich over dit breken met haar beginselen schaamdë.i „Mijn handen zijn erg vuil", klaagde zij.t „Het ware veel verstandiger, als jeluf Anno met guirlandes-vlechten iets liet ver dienen, maar..." ,,Je behoeft geen verontschuldigingen td maken, Yolande", zeide ia „Wij zien heel goed, dat we je hebboll aangestoken." (W ordl ver vol pV

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 5