vWaveren's F. W. DE RAAD, E.Br^nJsm^ Congo Thee, Pecco Souchon Thee, China Pecco en Cruis Thee. Se Kiesvereeniging beveelt met den meesten aandrang aan: J. N. Botermans. Jan de Braaff. J. Al. Botenuans Abr. Corts. J. Bartevelt km. J. A. Bots. P. floogenboom. Mr. J. C. v. d. Lip. G. Meewis. J. Korevaar P.Az. G. Meewis. Photographisch Atelier TE HUUR: Bock Münchener Pilsner Brinio Extra Lager Dubbel Gerste. In district 1. In district II. In district III. CONSTRUCTIE WERKPLAATSEN Stoomboot-Mij. „De Volharding. No. 15138. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag* 30 Juni. Derde Blad. Anno 1909. Gemengd Nieuws. Vanouds is bekend, dat de Friezen de beste Thee gebruiken; de meest gewilde merken zijn die der Firma GEBRs. OTTER, Gorredijk. Geuri» van smaak en waterhoudend. Speciaal worden aanbevolen: 7623 ao 1/2 pond. Aileèn bij GEBRs. CHRISTIAANSE, Drogisten, Hoogewoerd 3. Telef. 899. Mevrouw VAN MINDEN, ra N. V. DE NED. STAALINDU üTRBE v/u. H. E. ©ving Jr. Mevr. VAN DER WERF, Rlevrouw DE GRAAF, Verloskundige, u Leiden-Alfen-Boskoop-Gouda-Nieuwveen-Amsterdam. Hooigracht 86, LEIBEM. 6 Albumportretten met proef f 0.85. 12 1.30. 6 Cabmetportretten 1.50. 12 250. F. W. DK RAAD. Verkrijgbaar in alle buurten der* stad. Zondagmiddag is de equip a- ge van mevr. 8. v. L., te Haarlem, die zioh Van de kerk naar huis liet rijden, op de Dreef in botsing gekomen met een uit de Hazenpaterslaan komende electrische tram. Koetsier en palfrenier werden door den schok op den grond geworpen, waarna de paarden met het zwaar gehavende rijtuig op hol sloegen. Reeds bij de Buiten-Sociëteit werden rij echter gegrepen. Mevr. S. v. L, bleek toen niet noemenswaard verwond te zijn. Ook 'de koetsier en palfrenier waren ongedeerd op den grond terecht gekomen. Van de tram werd het voorbalkon bescha digd. De wagenvoerder had aan het onge val geen schuld, en had nog door snel rem men een erger ongeluk weten te voorkomen. Zaterdagmiddag is bij de brug over het merkanaal aan de De- demBvaart een meisje onder de stoomtram geraakt, 't Kind werd letterlijk in stukken gereden. Wel deed de machinist al het mo gelijke om de tram tot stand te brengen, maar het kind liep te kort voor de machine langs, dan dat een ongeluk kon worden voorkomen. Gisteravond kregen de ruim 60-jarige G. en de Belg Fr. D. in de woning van laatstgenoemde in de Hoog testraat, te Tilburg, twist. Buiten werd de twist voortgezet, waarbij, naar het voorloo- pig getuigenis luidt, D. zijn tegenstander coodanig mishandeld heeft, dat deye op den grond bleef liggen. In dien toestand werd hij gevonden door een in de buurt wonend persoon, die den ouden man aobter zijn Woning sleepte, waar gistermorgen zijn lijk werd gevonden. D., die een gevaarlijk per- hoon is, bevindt ziöh in arrest. Aan de papierfabriek ,,W i 1- heimina", te Apeldoorn geraakte Zaterdag avond de 17-jarige Joh. Kramer met de rechterhand tussohen de snijmachine, waar door deze tot bij den pols werd afgesne den. De commissie 'voor de ver- eoeksbhrïften uit den Duïtscben Rijksdag heeft een veraoek van het Verbond van Duitsohe vereenigingen van melkhandelarcn Om openstelling van de grens voor den in voer van melk uit Nederland afgewezen, „omdat de buitengewoon sterko versprei ding van mond- en klauwzeer in Nederland het nemen van zulk een maatregel ver biedt." De gezondheidstoestand Van mevrouw Steinheil moet zeer achter uit gegaan zijn. Zij is zoo verzwakt, dat ae ternauwernood kan opstaan. Haar dochter komt haar tweemalen per week bezoeken bp het door het gevangenis-reglement voor geschreven uur. Gistermiddag is een heri- ge brand uitgebroken in het hooge gedeel te van Messina, te midden van de puin hoop en in de buurt van de oude gevange nis. Genie- en marinetroepen deden al het mogelijke om den brand te beperken, maar hun pogingen werden door het moeilijke terrein zeer belemmerd. In den naoht van Zondag op Maandag zijn weer twintig draden van de telegraaf- en telefoon-verbinding tussohen Parijs en Bordeaux doorgesneden. De W e 11 m a n-ë xpeditie. Reu ter seint dd. gisteren uit Drontheim, dat het stoomschip van de Wellman-expeditie Arotio van het Denen-eiland Noordwest- Spitsberg -n is teruggekeerd met de tij ding da.- de ballonloods door den wind wa$ weggeslagen. Wellman zelf, die op het punt stond uit Tromsö naar het Denen-eiland te vertrek ken, heeft daarvan afgezien. Het is daarom zeer de vraag geworden of Wellman rijn ballontocht dit jaar nog wel zal kunnen aanvaarden. Eenernstige brand heeft te Berlijn in de spoorwegwerkplaatsen van den Oosterspoorweg gewoed. De brandweer spande zich tot het uiterste in om te red den wat nog te redden was, maax zij kon niet beletten dat een wagenloods met 24 waggons een prooi der vlammen werd De sooialisti s oh e bond te Rome heeft besloten de algemeeno staking af te kondigen, indien de Tsaar naar Ite- liö komt. Nog steeds houden de klaohfcen aan over de ontzettende hitte te Nieuw-York en op verschillende plaateen langs de Atlantische kust der Ver. Staten. Vrijdagmiddag was de temperatuur te Nieuw-York tot 106.5 gT. Fahrenheit geste gen. In den loop van dien dag kwamen daar negen lieden ten gevolge van de hitte om, terwijl ook vele zieken dientengevolge be zweken. In den loop van den avond bracht een regenbui eenige verlichting, maar slechts voor een oogenblikje blijkbaar, daar, volgens de laatste beriohten, de nacht van Vrijdag op Zaterdag de slimste moet zijn geweest. Ongehoord. „Vox Medioo- rum": bericht het volgende: lo. George Kelly, onder behandeling in een hospitaal in Washington, werd mede gedeeld dat er een kans bestond om hem in 't leven te houden, door in de plaats van rin zieke knie, de knie te plaatsen van een overledene. 9o. Kelly stemt toe en een gedeelte van het kniegswriohfc van Hans Albreoht (die juist in een aangrenzende kamer ge storven was) wordt in het been gezet, een operatie nooit in Amerika vertoond. 3o. En nu vervolgt de familie van Al breoht, den herstelden Kelly en wil dat stuk been terug hebben, of zoo do recht bank beslist dat Kelly het mag houden, zoo weaosohfce rij een jaarlijksche rente daarvoor betaald te zien. Het Hooggerechtshof van Washington heeft weldra uitspraak te doen in boven staand geval Een doode (natuurlijk ver tegenwoordigd door zijn wettige erven) atedt een vervolging in tot terugbekoming van 'n gedeelte van rin beon. Beide bee- nen zullen in de gerechtszaal als oorpara- delicti present rijn: het eene been opge graven en van des dooden heup geschroefd; het andere been aan het lichaam van een der aangeklaagden: George Kelly. Nog is aangeklaagd de doctor, die er in geslaagd was een gedeelte van oen lijk te transplan teer en in 'n levend mensoh en dat met suoces. Een middelceuwBch mirakel is gedupli ceerd: de oude legende van Jaoobus de Yonaign^ een heilage, die tea- belooning van z'n groote vroomheid een been kreeg van een gezonden negeT in de plaats van zijn ziek been. George Kelly, een werkman van Washing ton, wend gebracht in het Georgetown Universiteits Hospitaal met een bijzondere en ongeneeslijke aandoening der knie. Do man was een volmaakt exemplaar van gezondheid in merg en been, exoept het linker kniegewricht. Het was een dier ge vallen, die den arts doen morren tegens de natuur. Dr. George Tully Vaughan wist, dat de heelkunde absoluut leerde: dat been moet afgezet worden, maar de patiënt was zulk een voorbeeld van gezondheid overigens, dat de dootor er tegen rebelleerde. In hetzelfde hospitaal lag een man op ster ven met volmaakt goede knieën. Als die man sterft, zoo redeneerde dr. Vaughan, heeft hij zijn knieën niet meer noodig, en als ik nu de knie van dien man in Kelly's been kon brengen, dan waren we klaar. Het was daarom, dat dr. Vaughan de operatie van dag tot dag uitstelde, totdat op 't laatst de zieke man Albreoht op ster ven lag. NauwelijkB had Albreoht zijn laats ten adem uitgeblazen of hij werd in de operatiezaal gebracht, weldra gevolgd door Kelly die geëtheriseerd en voor do operatie geprepareerd werd. Het kniege wricht van den pas overledc-ne werd nu netjes er uitgenomen, terwijl een gelijk soortige operatie plaats vond baj Kelly. Daarna werd na vooraf beraamd plan de nieuwe (geborgde) knie ingozet. Een V.- vormigo sectie der tibia 5 c,M. lang en een V.-vormig) gedeelte der fibula omtrent 4 C.M. lang werden van ADbrechfs knie ge nomen en in Kellys been gelascht, de been deren met zilverdraad bevestigd en alle weefsels, spier en zenuw in positie ge bracht. Nu was de hoop, dat de beenderen zou den samengroeien, de spieren en vezels sterk zouden worden en de man in staat zou rijn, al ware het dan ook mei 'n stijve knie, maar toch altijd beter dan een houten been, door 't leven te sjouwen.. Van begin af begon de natuur haar werk van heeling en 't riet er naar uit alsof de man eerstdaags in staat zal zijn op zijn geborgde knie, te kunnen steunen. Zoo schijnt het dat de wetenschap zelfs het „doode hout," de onnutte stijlen van 't lichaam, nog kan bezigen, nadat de machine heeft opgehouden te werken en leven en gezondheid daarmee te brengen in levende medemenschen. Maar waarom nu een gerechtszaak! Ja, daar moet men voor in Amerika zijn. Ala de doode man geen toestemming heeft gegeven, dan kunnen de erfgenamen scha devergoeding en huur eischen. De advocaat heeft daarom gevraagd, en ingeval de rechtbank oordeelt, dat zulks niet kan toe gestaan worden, wil hij de knie terug hebben. Zeppelin I. Men seint uit 'Friedrichshaven dd. 23 Juni: Het lucht schip „Zeppelin I" heeft hedennacht zo- ven minuten over halfeen den tooht naar Metz aanvaard. De hemel was lichtbe- wolkt; er heerschte oen lichte Noordwes tenwind. Een groote menigte menschcn woonde de opstijging bij. Het luchtschip, dat het eigendom van het rijk is geworden, zou to Mete voor vast ge- stationneerd worden. Het luchtschip is des nachts om zeven minuten over eenen de stad Ravenaburg gepasseerd met een vasten gang. Het schip bleef den koers Noordelijk hou den en had een snelheid van oen der tbr K. M. Bibenaoh (Wurtemberg), 29 Juni: Het luchtschip „Z. I" heeft vanochtend te gen vier uren wegens het slechte weer bij Mittel-Biberach moeten landen. Nalionale Vereeniging tegen de Werkloosheid. De commissie, belast met de samenstel ling van ontwerp-statuten en huishoudelijk reglement voor een nationale vereeniging tegen de werkloosheid, ia met haar arbeid gereed gekomen. De commissie heeft bestaan uit dr. F. van Gbeel Gildemeester, mr. E. M. Meyers, mevrouw M. G. Mullor-Liüofs, jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Seve- naer, Th. J. Rutjea dr. J. R. Slotemaker de Bruine, mr. li J. Tasman en mr. 0. J. baron van Tuyll van Serooekerken. Aan het ontwerp is hot volgende ont leend: De artikelen 2 en 3 der statuten omschrij ven doel en middelen der vereeniging. Art. 2. De vereeniging stelt zich ten doel op de bestaande maatschappelijke grond slagen mede te werken aan de bestrijding van de werkloosheid en van de nadeelige gevolgen van werkloosheid in Nederland. Art. S. Zij tracht dit doel te bereiken langs wettigen weg en wel door: lo. hot verzamelen van gegevens en het doen instellen van onderzoekingen betref fende de werkloosheid; 2o. hot jaarlijks houden van bijeenkom sten, waar onderwerpen betreffende hot werkloosheid vraagstuk besproken worden; 3o. het geven van adviezen en het ver strekken van inlichtingen aan overheid* vereenigingen en partioulieren; 4<x waar dit wenschelijk mocut zijn over" heid, vereenigingen of particulieren op te wekken om bepaalde handelingon in het belang der bestrijding van de werkloosheid of haar gevolgen te verrichten; öo. waar dit wensohelijk mocht zijn op te wekken tot de oprichting van plaatselijke vereenigingen tot bestudeering en tot be strijding van de werkloosheid en haar go- volgen; 6o. het brengen van eenhoid onder het geen van overheidswege en vanwege parti culieren tot bestrijding der werkloosheid en haar gevolgen gedaan wordt, en verder door al datgene, wat op wettige wijze tot bevordering van het doel der Vereeniging kan geaohieden. Volgons artikel 4 kunnen leden der vor- eeinging zoowel physieke als rechtsperso nen zijn. De contributie wordt vastgesteld op tenminste één gulden voor physieke personen en ten minste twee gulden vijftig cents voor rechtspersonen. Artikel 6 bepaalt, dat de algemeeno ver* gadering kan besluiten tot het oprichten van bijzondere secties voor bepaalde onder dooien van het gebied, waarop de vereeni ging zich beweegt-. In gemeenten, waar de wensohelijklveid daartoe blijkt, kunnen volgens art. 7 do le den zich als afdeeling oomtitueoron. Deze afdeolingon mogen nimmer ton doel heb ben het permanente of t6lken jaren weer-» keerend verstrekken van uitkeering in gold of nafcura aan werkloozcn. De ontwerp-statuten en huishoudelijk reglement zullen vastgesteld worden in een' algemeene vergadering, welke op Donder dag 8 Juli e. k., 'a middags te 1 uur, te Utrecht zal worden gehouden. Op deze ver gadering zal dan tevens het voorstel der commissio besproken worden om in het na jaar een bijeenkomst te houden, alwaar de ervaring, in do laatste twee jaren met den werkloozensteun en de werkloosheidsver zekering opgedaan, een onderwerp van be spreking zal vormen. Belangstellenden kunnen een volledig exomplaar dor ontwerp-statuten en huis houdelijk reglement ontvangen bij mr. E. M. Moyors, Heerengraoht 291 te Amster dam. twee seer net ingerichte Beneden huizen aan den Maresmgel; Be neden- en Bovenhuis aan de Musschenbroekstraat (Haarlemmer vaart) en een ruim Pakhuis aan de Vsstestraat b/d. Nieuwe R(]n. Inlichtingen geeft B. J. HUUR MAN Den., Metselaar, 7674 18 Heerongracht 10. Alle gebrouwen van Gerstemouten Hop, zon der mals of andere min derwaardige grondstof fen en zonder Conser veermiddelen. V erloskondige» Ho et kade 14 b/d. 8tationsweg. TOorh. Spui 158a, DEN HAAG. Telefoonnummer 6379. kx c 7618 EOTTBEDAM, IJzeren Bruggen, IJzeren Gebouwen, IJzeren Overkappingen, ijzerconstructies van eiken aard. tan de Binnenhaven O.Z. VERVAARDIGT 2689 42 Complete aanleg van Fabriekswporen. V erlo sknndige, Prins Hendrikkade 37» b(j het Centraal Station, Amsterdam. Consult alle Werkdagen 11 8 en 7—9. 6614 6 Wagenstraat 118, Den Haag, TeSefoon 1120. Oageltjk* te Coiuolteerem IMF" V't per Brief. "Gf 6816 10 VKBTUEKIIBEN via JXFB3 nnari AMSTERDAMv.m. 6.— (Maaüdag 1.80), n.m. 2 uur. Zondag n.m. 2 uur. GOUDA: v.m. 6.80, 8.80, 12.- n.m. 4.46, Zondag »m. 7 uur, n.m. 4.46. Bovendien Vrydag n.m. 1.80 en Zatordag n.m. 1.— NIEUWVEEN: v.m. 6.- (Maandag 1.80), 8.80, (Zat niet), n.m. 2.-«n 6.46. Zondag n.m. 2 uur. 6447 28 Dleiutreeellnsen op aanvraag gratia verkrijgbaar. Dagelijks geopend van v.m. 9 tot n.m. 6 uren. Ook Zon- en Feestdagen. 4447 60 Annbavelend: Dw., 8188

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 9