Offieieele Kennisgeving. Aeademienieuws. Uit de „Staatscourant''. Kunst, letteren, enz. bet bestuur der feestcommissie e. a. een 'diner te zijnen huize aanbieden. Wij twijfelen er geenszins aan of 1 J'iü 1909 zal voor den heer Varkevisser een onvergetelijke dag zijn. Dat te zijner eere de driekleur zich alom ontplooie I Voor de verkiezing van vijf leden voor 'den Gemeenteraad werden ingeleverd vijf lijsten: een van de A.-R. en Ch.-H. kiesver- eenigingen, waarbij o aieuw worden earadi- daat gesteld de aftredende heoren M. van Egmond, D. W. Ouwehand, R. Ouwehand en waarbij voor de bceren J. v. d. Gugten en D. Zwanenburg, die zich niet meer ver kiesbaar stelden, worden genoemd de hee- ren H. Ravensbergen en P. Sohuitemaker; twee van een groep kiezers te Katwijk aan den Rijn en de „Kiesvereeniging voor Ge meenteraadsleden", waar oij candidaat wordt gesteld de heer O. van Tol, te Kat wijk aan den Rijnen twee van een groep kiezers te Katwijk aan den Rijn en te Kat- wijk-aan-Zeo ter candidaateerlng van dr. A. J. van Walsem. Stemming 9 Juli. LISSE. Voor de verkiezing van drie le- r$en van den Gemeenteraad wegens perio dieke aftreding van de heeren A. van der Mey, J. Pijnacker en M. v. d. Void, zijn officieel oandidaat gesteld de heeren: W. ▼an Aalst, a.-r. en r.-k., A. vaii der Mey, LJ. Pijnacker, a.-r. en r.-k., A. Raap horst, L., M. van der Veld. L. a.-r. en r.-k. en F. M. Verduyn c.-h. LEIDERDORP. Bij besluit van den direc teur van 's Rij lm belastingen is de stichting ^Voordorp" alhier geplaatst op de lijst van ynceelen, die vrijgesteld zijn van personeels oelasting. Bij enkele candidaatstelling zijn tot Jeden van den Raad verkozen verklaard de hoeren J. J. Koning, J. Moraal en T. Rijns burger. OEGSTGEEST. Bij de gehouden verkie zing van vier leden van den Gemeenteraad •verden drie oandidatenlijsten ingeleverd. Herkozen werden de aftredende heeren P. Kromhout, N. van der Spek, J. C. Spaar garen en G. Boon. OUDSHOORN. Wegens periodieke aftre ding van twee raadsleden* de heeren O. den Hertog en O. J. van Vliet, werden can didaat gesteld de heeren R. van den Berg, Q don Hortog. F. de Rooij en O. J. van •V het. De opbrengst van de collecte voor den Gewapenden Dienst bedraagt in deze ge meente 19.19J. RIJNSBURG. Bij enkele oandidaatstel- Rng zijn tot leden van den Gemeenteraad herkozen de heeren J. van Iterson, J van Klaveren en S. Sohoneveld. Door ons fanfarekorps „Wilhelmina" is op het concours te Boskoop de 2de prijs gewonnen, terwijl het vaandel, met den 3den prijs werd bekroond. SASSENHEIM. Het stoffelijk overschot van den drenkeling Riedijk is alhier ter aarde besteld, in tegenwoordigheid van onkele zijner familieleden. De heeren H. Bader en J. W. Marbus rijn bij enkele oandidaatstclling tot leden van den Gemeenteraad herkozen. TER-AAR. Bij do gehouden verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad zijn héj enkelo candid oate telling benoemd de aftredende leden de heeren J. Visser en JB. H. Kroon. VALKENBURG. De uitslag der ver kiezing van twee leden van den Gemeente raad is, dat bij den Burgemeester ia inge diend één [oandidatenlijjst, bevattende de liamon der aftredende leden, zoodat de hee ren A Bol en A. Peet als Raadsleden zijn borbenoemd. Do collecte voor den Gewapenden Dienst heeft hier tor plaatse opgebracht de Hom van drie gulden. VOORSCHOTEN. Voor den gemeenteraad Tzijn candidaat gesteld de heeren jhr. mr. J. 'J. Pom po van Meerder voort, J. van San ten en D. K. J. Sohoor. Het aantal vaca tures .bedraagt twee. De stemming is be haald op Donderdag 8 Juli. Do kiezerslijst .vermeldt do namen van 440 kiezers voor don Gemeenteraad. VOORHOUT. De R.-K. Kiesvereeniging «telde bij meerderheid van stemmen als candidaten voor de Gemeenteraad de iï- tredende leden de heeren L. Belt cn P. Warmerdam, beiden wethouders. Beide heeren werden bij enkele candidaatstelling door den voorzitter van het stembureau gekozen verklaard. WASSENAAR. De vier aftredende go- meenteraadsleden werden heden bij en kele oandidaatstelling herkozen. Het fanfarekorps „Excelsior" heeft op het concours te Boskoop oehaald «en 2aen prijs in afdeeling B. 9 WOUBRUGGE. Bij de gehouden verkie zing van vier leden van den Gemeenteraad rijn candidaat gesteld de afbrodende leden de heeren C. P. van der Geest en J. M. Van der Voorn, on de heeren A, D. H. Heenk en P. F. Noordam. Voor do voca- i ture-O. Visser, aftreding 1909, is geen can- didatenlijst ingelovor^ voor de vacaturo- L. J. Zwetsloot is slechts enkel oandidaat gesteld do heer O. W. Lieverse, zoodafc deze als Raadslid i8 gekozen verklaard. WARMOND. Gisteren was het voor „Do Harmonie van "Warmond" een succesvolle 'dag. Op het concours, gisteren (den 2;ien dag) to Boskoop behaalde zij in de nfdeeling van uitmuntendheid, den lsten prijs, ecu verguld- zilveren medaille, benevens een zilveren lau werkrans, terwijl zij in den raarschwedstrijd jden 2den prijs (bronzou medaille) behaalde- Dos avonds werd door „De Harmonie van (Vv^rmond" op het feestterrein nog ecu con- 'eert gegeven, hetwelk zeor in den smaalt viel. De „HarmoriT^' word toen nog namens de feestvieronde een horinnmngs- tmedaillo in zilver uitj^cikt. Hot succes voor do „Harmonie" is des te 'grooter, als men in aanmerking* jicomt, dat de directeur de heer Broekhuizen uit VGravcn- hage, maar drio vier repotitiön m?t de hem geheel vrcemdo Vereeniging hoeft kuil-' inen houden en de directciir den werkenden leden ook geheel vreemd was. Maar het bleek, 'dat èp, directeur èn werkende leden elkander in die paai repotitiön goed hadden loeren, Veo> staan. Dat er na afloop opgewektheid Keerschte onder .allen en voornamelijk onder de tal rijk aanwezige Warmonders, laat zich begrij pen. Op den boottocht huiswaarts was het dan ook recht gezellig en menige ovatie mochten de directeur en werkende leden daar ontvangen. Bij do verkiezing voor twee leden vp.n den Gemeenteraad wegens periodieke aftre ding van de heeren Heemskerk en De Vroo- men, zijn deze weer candidaat gesteld, als mede de heer F. C. A. Machen, zoodat er stemming moet plaate hebben. ZEGWAARD. Voor de vacatures van do beide periodiek aftredende raadsleden N. Duinisveld, R.-K., en H. H. Steenwijk, A.-R., zijn candidaat gesteld de beide go- noemde heeren en de heer 0. Noordam, L. ZOETERMEER. Tot leden van den Ge meenteraad zijn alhier bij candidaatstel ling herkozen de heeren J. Scheer, N. Boonekamp en vV. van Dorp Wz., terwijl in de vacature-Vollebregt is gekozen de heer A. G. de Groot. Tot wijkverpleegster alhier is benoemd mej. A. P. van Alphen, te Midden-Beem- eter. Do Burgemeester der gemeente Leiden, Gelet op art. 65, laatste lid der Kieswet; Brengt ter kennis van de kiesgerechtig den, dat de stemming ter benoeming van elf leden van den Gemeenteraad van Lel den zal plaats hebben op Woensdag d e"n 7denJ uli 1909 van des voormid- dags acht tot des namiddags v ij f uren. Do lijsten der candidaten in - de drie kiesdistricten bevatten in alphabetischc volgorde de volgende namen, als: voor het 1ste kiesdistrict. J. N. BOTERMANS. J. H. CARP ENTIER ALTING. A. CORTS. A. VAN EGMOND. D. HANNAART. W. O. HEMERIK. P. HOOGENBOOM. J. KOREVAAR P.Am. K. H. KORFF. O. F. Th. J. MEULEMAN. P. J. MULDER. J. VERVElt. voor het 2de kiesdistriot. benoemd tot ridder in de Orde van Or&n- je-Nas8au met de Zwaarden, de 1ste luit. F. E. M. Diekhof, van het 4de regiment veld-artillerie, weikcaam bij het departe ment van oorlog; lo. aan den kapitein E. O. Okhuijzen, van het 10de regiment infanterie, ter zake van 65-jarigen ouderdom, onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit don militairen dienst verleend; 2o. het bedrag van het pensioen vastge steld op 1612 's jaars. Onderscheidingen in Indië. Bij Kon. besluit is: 10. ter bclooning van hen die zich hebben onderscheiden bij do krijgsverrichtingen in hot militair commandemont van Celebes, Me- nado en Timor gedurende het tweede half jaar 1908: benoemd tot ridder 4de kl. der Militaire Willemsorde: do Amboineeache fuselier M. Picauly (algem. stamb. No. 60639) en de inlandsclie fuselier Saponalias Oedawikrama (algem. stamb. No. 58030); 11. ter beloouing van hen die zich onder scheiden hebben bij de krijgsverrichtingen in het militair oommandement van Amboina en Ternato, hoofdzakelijk gedurende het jaar 1903: lo. bepaald dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indiö als in Nederland, eervol zal worden vermeld; de Europceschc fuselier A. Kerkhoff (alg. stamb. No. 62967/5052) 2o. toegekend de aan de Ordo van Oranje- Nassau verbonden eero-medaillo in zilver aan den sedert gcpensionnccrden Europeaschen sergeant der infanterie R. Wagevcld (algem. stamb. No. 58761). Haagsclio Mij. van Onroerende goederen. Men meldt dat door het tegenwoordig be stuur der Haagsche Maatschappij van Onroe- ronde Goederen surseance van betaling is aangevraagd i n overleg met de commissie tot behartiging der belangen van de obligatie- houders. (N. C.) Kamerverkiezing Amsterdam IV. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat, de verkiezing (candidaat stelling) voor een lid der Tweede Kamer, noodig geworden doordat d$ heer J. W. IJzerman do benoeming niet heeft aan vaard, zal plaate hebben op Dinsdag 6 Juli e.k., de stemming zoo noodig, op Dinsdag 13 Juli en do herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 20 Juli. te hebben, daar afscheid genomen tot een volgend seizoen. Zij werd met bloemen overstelpt. Een lezer van „Comoedia" komt in dit blad op tegen miskenning van haar groote begaafdheid en tegen het gebrek aan in richt der redactie, die haar kunst in ver band bracht met mad. Magdeleine en de Russische danseuses, onlangs te Parijs toe gejuicht. Rembrand t/a Molen. De oorrespondent van de ,.N. R. Cfe." te Londen seint: ,,In Londensche kunstkringen wordt ver zekerd, dat Lord Lansdowne voor ongeveer honderdduizend pond sterling het beroemde „Landschap met Molen" van Rembrandt zou hebben verkocht, in 1660 geschilderd. Ruim hondeixl jaar heeft het behoord tot de Howood-oollectie der Lansdowne's, waar in het eenmaal is overgegaan uit de ver zameling van den Hertog van Orleans. Er ligt weer groote geheimzinnigheid ook over dezen verkoop. Geen der bekende kunstkooper8 loochent hem, maar niemand ook wil de kooper zijn, wat doet. denken aan de transactie van den Holbein van Lord Norfolk. De vorigo week zijn Bode en Bredius hier te Londen geweest, wat met den verkoop in verband gebracht wordt. Men noemt Amerikanen als vermoedelijke koopers." De ,,N. R. C." heeft na dit bericht ver geefs getracht Dr. Bredius op te bellen. Hij is inderdaad pas te Londen geweest en moet smartelijk vervuld zijn van het vele dat daar „omgaat." Castro zoek. De Parijsehe correspondent van de „Dai ly Express" seinde: „Er rijn hier een aantal telegrammen uit Venezuela aangekomen, vragende om nieuws aangaande den oud-president Cas tro, wiens verdwijnen nog een raadsel is. Venezolaarische speurders, die in last had den het oog op hem te houden, zijn wanho pig. Door hun nalatigheid ia de oud-presi dent volkomen verdwenen; er is geen. spoor van hem te ontdekken. Er is ge seind naar Parijs, Berlijn, Genua en aller lei soort plaatsen in Europa, zoo ook naar ettelijke havens tusschen hier en Vene zuela." De Halve Maen. Gisterochtend passeerde de Koningsha ven te Rotterdam, door sleepbooten getrok ken. het jacht de „Halve Maen", de getrou we reproductie van het sohip waarmede kapitein Hudson voor drie eeuwen den At- lantischen Oceaan overstak. Het jacht heeft ligplaats genomen aan het terrein van de Koninklijke roei- en zeil vereeniging „De Maas" aan de Veerhaven ,te Rotterdam en is Van 2 tot en met 5 Juli a.s. te bezichtigen. Hot vaartuigje werd o. a. reeds bezocht door den Japanschen Prins Kuni, die rnct zijn echtgenooto gistercu oen bezoek aan Rot terdam' bracht. Leiden. Aan de universiteit alhier is heden bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap. op Stellingen, de heer R. "VV. van Lijn den, geboren to Gorinchem. Geslaagd zijn voor het candidaatsexamcn in dc Rechten de lieer M. van der-Feen; voor het voorbereidend examen tot den Indischen administratieven dienst de heeren F. H. Nieu we nliuy zen, F. J. G. van Emden en A. A. C. Linck; voor het tweede natuurkundig examen mejuffrouw A. E. van dor Siarp; voor het candidaatscxamen in do Rechten de heer J. G. Blink. Delft: Teohnische Hoogeschool. Inge nieurs-examen: Geslaagd voor scheepsb. ing. de heer G. Viseer Pzn. Amsterdam: De heer F. van Leer, dio gisteren promoveerde tot doctor in de rechten, verkreeg daarbij het praedicaat cum laude. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de Godgeleerdheid op proefschrift: „Ircnaeus' geschrift „Ten bewijzo der apostolische predi king," de heer L. Th. Wicton, geb. tc Mak- kum. Opgave van personen, die *feh «e Lelden hebben geveitlgd. D. F. Davis, Docimastraat 37, zendeling. B. van Geldor, Stille Rijn 8, winkeljuf frouw. C. M. Hozees Haarlemmerweg 64 A, sla gersknecht. J. Boom en gezin, WaardgTacht 153. J. van den Berg, H. Rijndijk 61, dienst bode. E. W. Schild, Breostraat 127, dienstbode. J. Th. Gieles, Zoeterw. Singel 62, tim merman. P. Koetsier, Plantsoen 109. G. Bruintjes, \V. Singel 68, hoofd eenor school. P. Rijnders en gezin, Kaiser?traat 13, koetsier. A. van Wamden, Hugo-dc-Grootstr. 10, onderwijzer. A. Görlach, Levendaal 191. A. A. W. Gitz, Breestraat 39. A. Kramer, Breestraat 139, kapelaan. J. Overboek, Witte Singel 96, huishoud ster. J. Brugman, Nipponstraafc 12, suikerbak ker. P. P. H. Speel en gezin, Speksteeg 14, paardenslachter. H. Vijlbricf, Bilderdijkstraat 7, dienstbode. C. van der Post, Prinsenstraat 4, koopman. E. G. Hollen, Sfcecnschwir 16, winkeljuf frouw. Wed. Gijsbérti Hodenpijl en gezin, Wagen straat 1. Th. H. van Logckem, RoodenburgeTstr. 8, dienstbode. J. J. Morks, Wasstraat 5. A. J. Breaking, Stationsweg 67, buffet juffrouw, De LuLstruEiifccHten te Groningen. Zooals gemeld, werden de koninklijke bezoekers verwelkomd door den Commis saris der Koningin mr. O. G. Geertsema en den burgemeester jhr. mr. E. Tjarda vaa Starkenborgh Staehouwer. Nadat een korte begroeting had plaats gehad, werd langs den kortsten weg naar het huis van den Commissaris der Koningin in de Oude Boteringestraat gereden, van waar om halfvier de koninklijke gasten zich naar de Martinikerk begaven, waar in tegenwoor digheid van ruim 1300 personen de nieuwe academie werd ingehuldigd. Het woord werd gevoerd door mr. C. O. Geertsema, voorzitter van het college van curatoren der universiteit, prof. dr. G. Heijmans, rector van den senaat, mr. H. C. A. Thieme, namens het comité van oud- studenten, die het studentenfonds in 1906 hebben gevormd, den heer W. J. Roelfse- ma, voorzitter van het comité voor het huldeblijk uit de burgers (geen oud-stu denten) welk huldeblijk, een torenuurwerk, in den toren van het nieuwe gebouw is ge plaatst. De heer Roelfsema bood tevens een album aan met de namen der ruim 1200 bijdragers, onder wie zelfs enkele uit andere werelddeelen. Mr. O. W. Stheeman, realiter te Leeuwarden, sprak nameos het genootschap „Pro excoledo jure patrio". 2. K. H. Prins Hendrik zeide het vol gende: „Het is voor mij een aangename taak bet nieuwe gebouw dezer Rijksuniversiteit in^te wijden, mij daarbij kwijtende van de mij door de Koningin verstrekte opdracht. Het doet Haar oprecht leed, deze plechtig heid niet te kunnen bijwonen en aldus vaa Hare onverflauwde belangstelling te doen blijkon voor deze instelling, die gedurende bijna drie eeuwen voor de wetenschap werkte, waarop dit gewest en in het bij zonder deze stad met recht trotsch kunnen zijn. De Koningin Heeft mij verzocht u de verzekering te geven dat het wolvaren der Gronmgscho Universiteit Haar zeer ter harte gaat en dat Zjj met groote voldoe ning en waardoering heeft gezien hoe door samenwerking verkregen is, dat binnen weinige jaren het straks te bezichtigen schitterend gebouw is verkregen, dat nog meer dan het oude aan de eiseben van onderwijs en wetenschap zal voldoen. Er is groote belangstelling voor de inwijding. De reden, dat deze niet in het gebouw zelf plaats heeft, de omstandigheid, dat be langrijke en heuglijke plechtigheden deze Universiteit betreffende, veelal in dit kerkgebouw plaats hadden, stemt, ons dankbaar cn hoopvol voor de toekomst. Immers die toekomst ig hoopvol, warr een' groot verleden achter ons ligt, hoopvol vooral, waar hoogleeraren cn studenten bij wederzijdsche waardeering beseffen, dat wetenschap het volk groot maakt, het individu verheft. Ik besluit met den wensch, dat het der Groninger Universiteit wel moge gaan en verklaar in naam der Konincin het nieuwe gebouw voor geopend." Na den Prins sprak de minister van bin- nenlandsohe zaken, de heer Heemskerk. Spr. zeide niet te kunnen nalaten den gelukwensch der Regeering te brengen aan de Gromngsche Universiteit met haar feest. De Gromngsche Universiteit is een product der Nederlandsohe historie. Een centraal gezag zou noodt in ons land drie Rijksuniversiteiten gesticht hebben. Nog worden stemmen gehoord over verminde ring van het getal Universiteiten. Mot eenige cijfers illustreerde spr. hoeveel de Hoogescholen kosten en steeds worden de eischen van het hoogcr onderwijs hooger en geven wat noodig is en wijze voorzich tigheid te betrachten ia moeilijk. Of er, indien een Universiteit moest verdwijnen, de Groningsche het zou zijn, werd vroeger wel eens gevreesd, totdat een groote ramp de Groningsche Academie trq£ Maar de ramp is gebleken te zijn een zegen, een wolk met zilveren rand, want voor den dag kwam kloekheid van hen, die 't werk der redding moesten verrichten; met den president-ourator en den deken der katholieke kerk aam het hoofd. Thans wordt het feest van de bevestiging der Groningsche Hoogeschool gevierd, gedra gen door de liefde der bevolking. Elke Universiteit streeft n&ar een ideaal: zui vere liefde te wekken tot de waarheid, ge lijk dr. Bos gisteren schoon en fijn zeide.' De wetenschap brengt vele stukken als waarheid bijeen. Kon men de geheele we tenschap hebben, dan had men de waar heid. Zoekt men de waarheid, dan moet geen kenbron der waarheid verwaarloosd worden en het dichtst is men bij de waar heid, naarmate de Universiteit zich eet te boeden voor eenzijdigheid. Spr. eindigde met den wensch, dat do Groningsche Universiteit moge groeien en bloeien en onder Gods zegen zegeningen moge verspreiden. Nog had spreker een aangename taak* Hij bracht een feestgave voor hen, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Daarom heeft het H. M. behaagd rar- Geertsema te bevorderen tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw en mr. B. ten Bruggen Cate tot officier' in de orde van Oranje-Nassau. Voorts heeft hlet H. M. de Koniügin behaagd prof. Heymans te benoemen tot ridder in de or de van den Nederlandschen Leenw. Deze mededeelingen werden elk afzon derlijk met applaus begroet. Prof. dT. J. Verdam, rector magnificus van de Leidsche Universiteit, bracht hier na de gelukwensch en over van den Lcid- schen Academischen senaat- De senaat hoopt, dat het komende tijdperk een tijd perk zal zijn van nieuwen en voortduren- den bloei der Academie ter eer der weten schap, hlet vaderland ten zegen. Snr. deel1 de medé, dat de senaat van Leiden hef college van curatoren een bronzen borst beeld wenschte aan te bieden van den eer sten rector magnificus der Groningsche Universiteit, prof. TTbbo Emmïus. Hef borstbeeld is gemaakt door Bart ten Uové. Mr. O. O. Geertsema bracht Z. K. H. 'den Prins eerbiedigen dank voor de wootf* J. R. BAART. P. J. BOMLI. J. A. BOT& P. E. BRIëT. M. DUBBELDEMAN. A. VAN EGMOND. A. VAN DER ELST. J. DE GRAAFF. D. HANNAART. J. HARTEVELT Azn. W. O. HEMERIK. O. H. KOUW. J. C. VAN DER LIP. H. MARKS. G. MEEWIS. A VAN RHIJN. J. VERVER, voor het 3de kiosd i 8 tri ot. P. J. BOMLI. J. N. BOTERMANS. J. A. BOTS. J. P. J DRIESSEN. M. DUBBELDEMAN. D. HANNAART. W. C. HEMERIK. H. W. C. J. DE JONG. H. MARKS. G. MEEWIS. O. F Th. J. MEULEMAN. J. VERVER. De herstemming, zoo die noodig mooht blijken, zal plaats hebben op Woens dag 14 Jul i 19.0 9. Art 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt: „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar." De Burgemeester voornoemd, DE RIDDER Leiden, 30 Juni 1909 Bij Koninklijk besluit is de klerk van het aan het departement van koloniën verbon den Statistisch Bureau H. J. Symkcns, met ingang van l Juli L909 bevorderd tot ad junct-oommies; aan den gepehsionneerdon onderluitenant der infanterie van hét leger in Nederl.- Indie E. J. L. Lankenau de titulaire rang van 2den luitenant verleend lo. bevorderd tot command out in de orde van den Nederlandschen Leeuw mr. O. C. Geertsema, voorzitter van het ooilege van ouratoren der rijks-universiteit te Gronin gen; 2o. benoemda. tot i 'der in de orde van den Nederl. Leeuw, J. A. Vrijman, rijks- bouwkundige voor de gebouwen van onder wijs, enz. bij het departement van Binnenl. Zakon, en de hoogleeraar dT. G. Heijmans, reetor-magnificu8 vaa de rijks-universiteit te Groningen; b. tot officier in de Orde van Oranjo-Naesaumr. B. ten Bruggen Oate, secretaris van het college van curatoren der rijks-universiteit te Groningen3o. toe gekend de eere-medaille der Orde van Oranje-Nassau, in goud, aan H. G. Huls man, hoofdopzichter bij den bouw der uni versiteitsgebouwen to Groningen; aan den reserve-kapitein J. M. M. F. van Hout, van de infanterio der landweer in het XVTIIde landweerdistrict, ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waar neming van den militairen dienst, een eer vol ontslag uit den militairen dienst ver leend; Den Helder ot Sclioterland. Men meldt ons uit Heorenveen: De kies vereeniging alhier ontving telegraptiiseh be richt dat do heer De Meester nog geen be slissing genomen heeft. Van andere zijde wordt ons gemeld: De heer De Meester is nog ongesteld en bed legerig. Deze ongesteldheid bcletto den heer De Meester op advies van den geneesheer met het bestuur der betreffende kiesvereeni ging to confcreeren. Dé. heer De Meester is echter stellig van' voornemen, zoo luiden inlichtingen uit do beste bron, voor Den Helder zitting te nemen. Dit voornemen komt bovendien volkomen overeen met het advies, hetwelk de betrokken vertegenwoordigers der kiesvereeniging zullen uitbrengen. Th. Giebers, voerman te Duiven J. P. Berg, bouwondernemer te '6-Gra- venhage. W. Duyverman, te 's-Gravenhage. J. Th. Pekel, te 's-Gravenhcge. Het Mesda g-M u s e u m. Het Museum in de Laan van Meerder- voort te 's-Gravenhage is na een tijdlang gesloten te zijn, weer geopend. Met de groote piëteit, die men van Mes dag verwachten mocht, is in de kunstzalen veel en voortreffelijk werk van wijlen me vrouw S. Mesdag-Van Houten geplaatst. Zij is daardoor in haar veelzijdigheid «eer goed vertegenwoordigd. Tusschen werk van haar echtgenoot hangen in ,de eerste zaal, volgend op de met schilderijen rijkelijk volgehangen voorzaal, tweo kapitale schil derstukken van mevrouw: een boschgezioht en een heigezicht met groote schaaps kooien. De tweede (tusschen-) zaal is een M e- vrouw Mesda g-v a n-H o u t e n-c aal geworden. Hierin treft men uitsluitend werk aan van haar. Als schilderes van het eigenaardig Ne- derlandsche natuurschoon is zij vertegen woordigd door breedgeschilderdo boschge zichten; door sterk aansprekende duin landschappen, een zeer breed geschilderde hoide onder zware luoht en een kapitaal heigezioht met groote sohaapskooien. Maar ook het overige werk, dat in de middenzaal is geëxposeerd!, behoort tot het beste wat movr. Mesdag-Van Houten heeft nagela ten. Zoo werd haar talent op waardige en uiterst kiescbe wijse gehuldigd door den treurenden meester, dS© wars van vertoon, door geen enkele uiterlijkheid in dezo zaal van zijn rouw heeft -willen doen blijken: geen omfloerst portret en geen immortel lenkransen, maar de stille hulde van den grooten kunstenaar aan de overleden kun stenares. De mééiste hulde: een keur uit haar werken 1 Volgens het jaarverslag der kunstveree- niging „Pictura Veluvensis" te Renkum, telde zij op 1 Januari 20Ö leden, nl. 133 werkende en 72 kunstlievende leden. Oornelie van Ooeterzee's lyrisch muziek drama „Das Gelöbnis", tekst naar een no velle van Richand Voez, ia door 't Hof theater te Weimar ter opvoering aange nomen. Isadora Duncan heeft, n& twintig voor ste Hingen in de „Gaité" te Parijs gegeven

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 2