Maagpijnen, slechte spijsvertering. Agenda yan de week: Kerkelijke Berichten. in de Nederlanden, in dere gemeente ge houden, bedraagt 27.62. In de algemeene vergadering' der R.-K. Kiesvereeniging alhier weiden tot fcandidaten voor de a.s. Gemeenteraadsver kiezing geproclameerd de vier aftredende raadsleden, zijnde de heeren Van der Spek, Spaargaren, Kromhout en Boon. Daar ook de beide andere Kïesvereeni- gingen genoemde heeren candidaat Btcllen, laat het zich aanzien, dat zij bij enkele ean- didaatstelling zullen herkozen worden. ZWAMMERDAM. Tijdens het bezoek aan Zwammerdam van Nieuwkoopsche in- Bpectiegangors geraakte een hunner van z n fiets te water. Na afgewasschen te rijn werd hij bewusteloos per rijtuig naar Ide plaats zijner inwoning gebracht. Het paard van een landbouwer, de lage Zijde paussecrende, schrok voor een handkar. Paard en wagen geraakten. té water, terwijl do bestuur der haastig afge sprongen was. Bij het reddingswerk ge- raakte iemand, die het paard wilde losma ken, er onder en werd er een heel eind door meegesleurd. Gelukkig kwamen èn redder èn paard en wagen nog behouden aan den kant. Vanwege de R.-K. Kicsverecniging zijn gesteld tot candidaten voor den Gemeente raad de heeren C. van Muiswinkel, aftr., jen H. Belle, arts. Vanwege de anti-rev. kiesvereeniging de heer C. van MuiswinkeL Affaa&schappij van föijverheid. (Tweede dag), Bij de opening der algemeene vergade ring hedenmorgen deeldo de voorz. mede, id&t behalve de gisteren ingediende motie- 's-Gravenhagc, waarin ingenomenheid uit gesproken wordt met een ontwerp-octrooi- wet, en op een spoedige behandeling aange- idrongen, ook nog was ingekomen een mo tie-Haarlem, waarin wordt aangedrongen «p de benoeming van een commissie uit haar midden en deze uit to noodigen tot hot uitbrengen van een rapport, waarover ld© departementen zich binnen een gegeven termijn hebben uit te spreken, met do be doeling de ingekomen antwoorden ter ken nis der Regeering te brengen. Daarenboven stelde het hoofdbestuur yoor, dat de vergadering zich uitsproko in dien geest, dat het hoofdbestuur wordt uit- genoodigd do zaak opnieuw in de Maat schappij aan de orde to stellen. Daarna werd na enkele opmerkingen van het departement Amsterdam besloten 100 subsidie te verleenen aan de Vereeniging tot veredeling van het ambacht en eveneens een bedrag van 100 aan het Bureau van Handolsinrich tingen. Vervolgens word do rekening over het dienstjaar 1908 vastgesteld in ontvangst op 16,263.84 gulden en in uitgaaf op 13,739.12$ gulden, met een batig saldo dus van 2524.71$ gld. Bij de behandeling tot vaststelling der begrooting over 1910 drong mr. Polvliet (Zieriksee) er op aan, om voor sprekors in de departementen een bijslag in de kos ten te verleenen. Indien dit niet geschiedt, vreest spr., diat het departement Zieriksee het volgend jaar niet meer zal bestaan. De voorz. zeide, dat het hoofdbestuur de ze belangrijke kwestie zal overwegen. Hierna Werd zonder hoofdelijke stem ming do begrooting voot 1910 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 16049.74$ gld. Het Hoofdbestuur stelde nu voor de drie bovengenoemde moties inzake ontwerp-oc- tr ooi wet in stemming te brengen, zonder de discussie over dit punt weer te heropenen, welk voorstel met applaus werd aangeno men. Namens het hoofdbestuur ontried spr. de motie-Den Haag. Na al wat in de Maat schappij over dit punt is voorgevallen, mag men er zich met zulk een motie niet afma ken. De motie-Haarlem gaat ecnigszins pa- xellel met die van het hoofdbestuur, doch Baj laat de meening van het Hoofdbestuur er geheel buiten, wat hot hoofdbestuur niet wcnscht, en daarom geeft men aan de eigen motio de voorkeur. De heer Fokker (Leiden) stelt met Zwolle 'en Haarlem een amendement op de laatste motie voor, in dien zin, dat in plaats van instemming met het ontwerp te betuigen" gelezen wordt ,,met belangstelling kennis genomen van het ontwerp." Hierna werd do motie-Den Haag in stcm- tning gebracht; zij kreeg 145 stemmen voor en 77 tegen. De motie-Haarlem kreeg 59 voor en 169 togen. Vóór over do motie-hoofdbestuur werd gestemd, bracht do voorz. het amendement- Leiden c. s. in stemming, dat verworpen werd met 161 tegen 62 stemmen. De motie van het hoofdbestuur verkreeg 93 stemmen voor en 130 tegen, zoodat kon worden ge acht-, dat de motie-Den Haag is aangeno men. De zaak is daarmede, zooals de voor zitter opmerkte, voor de Maatschappij van de baan. Zij spreekt alleen haar ingenomen heid uit met het aanhangige ontwerp. Het komt den voorzitter echter voor, dat op eenigorlei wijzé daarvan kennis worde ge geven aan de Regeering. Hij stelt voor dit te doen door het zenden van een adres, {waartoe bij aoclamatie werd besloten. Daarna werd, na een paar opmerkingen van Deventer en Rotterdam, zonder hoof delijke stemming besloten voor 250 gulden deel te nemen in het Waarborgfonds der [Vereeniging voor de Ned. Tentoonstelling van Huisindustrie. Het. voorstel van het dep. Amsterdam in zake het gebruik van saccharine. Am- sterdam wil een adres tot do Regeering riekten, waarin de wenschen, ver-vat in de nota van do in December te Brussel ge houden saccharinc-conferentie zullen wor den gesteund. De heer Norcl Thomson (Amsterdam) ver dedigde dit voorstel en voogdo er nog een alinea aan toe, waarbij werd voorgesteld te verbieden, dat voedingsmiddelen, waarin saccharine voorkomt, worden in den handel gebracht, zonder dat dit op het etiket ver meld wordt. Rotterdam en Zwolle ondersteunden dit voorstel. Namens hot hoofdbestuur be streed mr. E. Fokker het voorstel-Amster dam uitvoerig. Hij trachtte met verschil lende gegevens aan te toon en, dat het voor dè gezondheid nadeelige van saccha rine niet ia bewezen, integendeel, dat de geleerden meer overhellen tot de opvatting dat zij niet nadeelig is. In~al de landen, waar de saccharine be streden wordt, doet men dit niet met het oog op de gezondheid, maar in het belang der acoijnzen en dus in het belang der scliafkist. De Maatschappij mag zich niet uitspreken vóór de suiker- en tegen de sacoharinefabrikanten en op grond van schatkistbeiahgen ligt het ook niet op den weg van Nijverheid. Wil men deze zaak regelen,' dan moet men het doen uit liet oogpunt van oneerlijke concurrentie. Lr. Grcshoff (Haarlem) bestreed de op vatting van mr. Fokker op grond van hy giënische bezwaren en het clandestine ver bruik van saccharine. Toch verklaarde hij zich tegen het voorstel-Amsterdara, omdat dit ons wellicht zou afvoeren van het eenig noodig? middel, d. i. een bestrijding der vervalschingen van voedingsmiddelen en ge notmiddelen in het algemeen. (Applaus). De voorz. stelde met het oog op den tijd voor de behandeling van dit voorstel te schorsen en het punt later op eenigerlei wijze weder op de agenda te brengen, welk voorstel bij acclamatie werd aangenomen. Vervolgens werden door de afdeelingen Arnhem, Haarlem, Heerle en Dordrecht mededcolingen gedaan uit haar departe menten. Do heer Peereboom (Haarlem) be pleitte do wenschelijkheid der oprichting van een Bureau ter bevordering der Ne- derlandsche Nijverheid. De afgevaardigde van Heerlo deed eenige modedeelingen over een excursie naar de mijnen in Zuid-Limburg. Ook de afgevaardigde van Dordrecht deed nog eenige mededeelingen over de werkzaamheden van zijn Departement, waaruit bleek, dat dit Departement o. a. een cursus opgericht heeft voor de oplei ding van eloctrische installateurs. Ten slotte sprak hij den wensch uit, dat de algemeene vergadering 500 gld. plaats te op de begrooting voor een in Dordrecht te houden tentoonstelling van electriedteit in woning en ambacht. De afgevaardigde van Groningen deelde mede, dat door zijn departement is opge richt een vakschool voor kleermakers, wel ke inrichting aanvankelijk goed floreert. Nu kwam aan de orde hot voorstel van hot departement 's-Gravenhage in zake de verzekering tegen werkloosheid in dien zin, dat het hoofdbestuur dit vraagstuk in de departementen aan de orde brenge en naar aanleiding van clö inkomende rappor- ten, bij voorkeur met een praeadvi'es van directeuren, in de eerstvolgende algemeene vergadering op do agenda zal plaatsen. Het hoofdbestuur praeadviseerde, aange zien dit vraagstuk slechts in verwijderd verband staat met den werkkring van de Maatschappij, het voorstel niot aan te ne men. Na verdediging van het voorstel door den heer Haaxman (Den Haag) werd het ver worpen met 160 tegen 65 stemmen. Hierna werd rustpoos gehouden. Na die pauze werden aan de orde gesteld de voorstellen van de departementen Den Haag en Deventer inzake beperking van Zondags arbeid en nachtarbeid in broodbak kerijen. Den Haag wildö het onderwerp doen bespreken in de departementen en in verband met de ingekomen rapporten' de bespreking aan do orde stellen in de eerstvolgende algemeene vergadering. Do- ventor zou er prijs op stellen, dat op de volgende algemeene vergadering vanwege de bakkers-patroons iemand de vergadering zou toelichten wat betreft de sociale zijde van het vraagstuk. Vooraf echter beantwoordde de heer Nord Thomson (Amsterdam) nog de heeren Fok ker en Grcelioff met betrekking tot de saccharine-kwes.io, terwijl intusschen de vergadering zich onledig hield met de ver kiezing van drio leden van het hoofdbest. ter vervanging van de aftredende leden de heeren P. Smidt van Gelder, jhr. mr. H. Smissacrt en prof. J. C. Dyxhoorn, iio niet weder herkiesbaar waren, en waartoe worden benoemd: de heeren 0. H. Julius, president der Electr. Spoorweg-Maatschap pij te Heemstede, dr. J. Kraus, oud-Minis ter van Waterstaat, te 's-Gravenhage, en P. H. van Groningen, industrieel en voor zitter van het departement Deventer. Als plaats voor de volgende algemeene vergar dering werd gekozen Nijmegen. Ook Zwolle en Delft hadden zich daarvoor aangeboden. Bij acclamatie en met applaus werd tot algemeencn voorzitter herbenoemd mr. Joh. Enschedé, terwijl mede onder applaus der géhcele vergadering mr. A. Hae, afgevaar digde van het jonge departement Heerle. de leden uïtnoodigde tot eon bezoek aan de ze gemeenjte, waar een jonge opbloeiende industrio zich ontwikkelt. Inzake do voorstellen 's-Gravenhage en Deventer bovengenoemd praeadviseerde het hoofdbestuur afwijzend. Do heer Van Groningen (Deventer) licht te zjjn voorst-el koitelijk toe. Hij deed daarbij uitkomen, dat het klein bedrijf zich voor het ontwerp verklaart, terwijl het groot bedrijf zijn belangen daarin ge schaad acht. Daaruit blijkt, dat do wetge ver niet een harmonisch geheel heeft weten samen te stellen en 6pr. gelooft, dat te veel aandrfoht is gewijd aan het klein be drijf. Eenmaal dezen weg ingeslagen, zal de wetgever nog verder moeten gaan en ook in andere bedrijven Zondag- en nacht arbeid moeten verbieden. Spr. verklaarde zich daarom tegen het wetsontwerp. Hij hoopte, dat de departementen dit ontwerp niet zouden bezien onkel uit bakkers-oog punt, maar uitsluitend uit het oogpunt van een rechtvaardige sociale wetgeving,- Deventer trok daarna met het oog op den tijd zijn voorstal in. Den Haag wijzigde zijn voorstel daarna in dién zin, dat slechts is bedoeld, dat dit onderwerp niet dado ItJk, mux E». der aan dé orde zal wonden gesteld. Zoo danig gewijzigd, werd het voorstel bij ms- olaniatie aangenomen. Hiermede was die agenda afgehandeld en verkreeg het woord de vertegenwoordiger van de Regeering, mr. Ererwijn, die dank te voor de vriendelijke ontvangst, hier genoten, en die verklaarde,dat de Minis ter tot zijn leedwezen was Verhinderd zelf hier te komen. D© Maatschappij wachte teven8 op do daden der Regeering; die da den mogen het richtsnoer zijn voor een be- oordeeling. Intusschen stelde de Regeering prijs op den voortdurenden steun en de voorlichting der Maatschappij van Nijver heid. De Voorz. dankte den referendaris Ever wijn voor zijn tegenwoordigheid en zijn verklaring van d© goede gezindheid van Z.Exc. den Minister en hoopte op voortdu rende samenwerking tusschen de Regeering en de Maatschappij tot heil der nijverheid. Ten slotte dankte de hèer Boissevain het departement Leiden voor rijn hartelijke ontvangst, het hoofdbestuur cn de directie en bovenal den Voorzitter voor de leiding. Hierna verklaarde de voorz. de 132ste algemeene vergadering gesloten. Nu begaven zich de heeren naar de Haagsche tram, Bie hen naar de Goud- en Zilverfabriek van d© firma J. M. v. Kem pen en 'Zn. te Voorschoten voerde, welke fabriek met belangstelling bezichtigd werd. Hedenavond om halfzeven is er feest maaltijd in hotel Lovedag, alhier. Morgenmiddag te twaaf uren wordt er een boottocht met dames naar de meren gehouden, afvaart aan de Beestenmarkt. Terugkeer om 5 uren. KECLAME. 7466 71 40 Cont« por regol [Wij Hebben van mej. S. van Pelt, geb. 'de Bes, wonende te IJsselmonde, Oostdijk 83, jden. volgenden brief ontvangen: ,,Ik heb veel en langen tyd aan mijn maag geleden, feu om u een denkbeeld van mijn lijden te gjeven, wil ik u zeggen, dat ik er toe ge komen was m$j van voedsel te onthouden om de spijsvertering te vermijden. MoJ. 9, VAN PELT, voor haar huis to IJsselmonde. Desondanks,- ^niettegenstaande mijn eet lust zieer zwak was, ^ondervond ik telkens wanneer ik, zelfs zeer weinig, gegeten had, brandingen in ide holte van mijn maag, jeen groote dorst en ook walgingen en Hoofdpijn. Mijn slechte maag was oorzaak dat ik bloedarmoede kreeg en mijn krach ten langzaam verloor. Eindelijk kwam het oogenblik dat ik geheel uitgeput was, en toen kon ik geen kort eind meer loopen zonder buiten adem te komen. De Pink- Pillten, die ik genomen heb, na nutteloos Vele andere middelen té hebben beproefd, zjjn uitmuntend geweest. Zij hebben mij niet slechts tijdelijk doen beteren, maar mij jeen volkomen genezing bezorgd. Ik z!eg volkomen, want niet alleen lijd ik nu niet meer aan mijn maag en is mijn spijs vertering heel goed, maar op een leeftijd van 56 jaren heb ik al mijn krachten weer gekregen." Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-'depót* Houder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam. Voor Leiden cn Omstreken, bij Reyst en Krak, Drogisten, Beestenmarkt No. 41. en J. H. Dijkhuis, Drogist, Hoog straat No. 5, en verder bij verschillende? Apothekers en goede Drogisten. Prijs f 1.75 ide doos, f 9.—. per 0 doozen. Zaterdag: Bioscope-theater Rijnsbargersiagel. Voorstelling. 8 unr, Zondag: Bioacopo-the&ter RjjnsburgersLDgel. Voorstelling. 8 u u r. 't Post hof. Concert 4 Soralla La Malibran. 8 uur. Sportbetooginj; voor d© Koningin. In Amerioan-hotel te Amsterdam is gis teravond een dodr de afdeeling Amster dam van Volksweerbaarheid belegde vergar dering gehouden, ter bespreking van eeü in September a. s. daar ter stede te orga- niseeren sportbetopgdng voor H. M. de Ko ningin. De heer H. Tersteeg, bestuurslid van de afdeeling Amsterdam, presideerde, en zette in zijn openingswoord uiteen wat de bedoeling is van hen die het initiatief na men. 'a Middags sal men een optocht orga niseerden van alle mogelijke sportvereenl- gingon (weerbaarheidsvereenigingen, toni* yereenigingen voor mannes en yruuwsUg korfbalclubs, voetbal clubs, hockey-clubs, lawn-tennisclubs, zwemvercenigingen, roei en zeilvereenigmgcn, enz.), naar een na der aan te wijzen terrein, waar oefeningen zullen worden uitgevoerd. In den stoet zal plaats rijn voor wagens. O. a. heeft de Amsterdamsche Voetbalbond zich bereid verklaard met een wagen aan den optocht deel te nemen, en zouden de gymnastiek verenigingen eveneens op een wagen stan den kunnen uitvoeren. 's Avonds stelt men zich voor, een tocht met verlichte vaartuigen door de grachten te houden (ook aan boord zullen groepen gevormd worden en standen uitgevoerd) en daarna zullen de deelnemers zich groepsgewijze, in gezelschap van zangver- eenigingen en muziekgezelschappen, wier medewerking men trouwens den geheelen dag hoopt te verkrijgen, door de stad ver spreiden, om centra van feestviering te doen ontstaan, waar het peil der volks- vreugdo zooveel mogelijk verhoogd wordt. Doel van de geheele betooging is, naast het brengen van hulde aan H. M. de Ko ningin, het leveren van propaganda voor de lichamelijke opvoeding, waarvan hier ter stede nog te weinigen genieten. Verschillende afgevaardigden (er waren ongeveer 30 vereenigingen vertegenwoor digd) betuigden gisteravond hun instem ming met dit denkbeeld, en enkelen gaven hun vereeniging reeds voor deelneming o-p. Tegen het plan verklaarde zich niemand. Meegedeeld werd dat men de 9portbetoo- ging zal houden op een anderen dag dan de historische optocht, welke door de Ver eeniging tot Veredeling van het Volksver maak wordt voorbereid. Besloten werd de centrale leiding van de betooging op te dragen aan drie personen. Als leden van deze commissie werden aan gewezen de heeren Tersteeg (voorzitter), Joh. Coueke en Joh. Buil. Naast de cen trale leiding zal een regelingscommissie op treden, waarin elke groep van sport, mu ziek of zang een vertegenwoordiger zal verkrijgen. Bodegraven. Ned.-Herv. Gem. Zon dagmorgen ds. H. G. van Endt, van Woer den; des avonds de heer Muller. Luthcrsche Gem. Zondagmorgen ds. Tj. Kielstra, em.-pred. te Oegstgeest. Oudshoorn. Evangelisatielokaal. Zondagvoorm. te halftien en 's namiddags te halfzeven ds. B. Batclaan, van Hooge- veen. R ij n b b u r g. Ned.-Herv. Gem. Zon dagmorgen a.s., te halftien ds. Van Wijn gaarden, pred. te Katwijk-rao-Zee. 'a Na middags te vijf uren ds. Wezenhage, pred. te Kage. Zwammerdam. Remonstr'antsche Kerk. Zondagmorgen to kwart over tienen, ds. Eldering, van Den Haag. CORRESPONDENTIE. Abonné te Rijnsburg 1 Wij zullen den agent daarop op merkzaam maken. Mocht u over de bezor ging ook dan nog te klagen hebben, gelieve dan vooral den tijd van bezorging op te ge ven. In liet gisteren aan het verslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken al hier ontleende, moet staan dat in het af- geloopen jaar aan geraffineerd zout werd afgeleverd een hoeveelheid van 4,097,262$ kflograra, het hoogste cijfer, dat zoover kan worden nagegaan, ooit is uitgeslagen. Het vermelde cijfer was niet juist. Faillissementen. O. J. H. Witteveen, hoofdelijk aanspra- kolijk vennoot der firma Witteveen en Hooft, te Haastrecht. P. J. Franken, broodbakker en winke lier, te Hellevoetsluis. P. Moelands, rijwielhandelaar, te Bavel, gemeente Ginneken. C. Prosman, weduwe van P. Th. Hen driks, winkelierster in comestibles, te Nij megen. J. van der Boon, koopman en winkelier, te Zwijndrecht. W. Schonis, winkelier, te Middelburg. F. G. van der Kolk, wachtmeester der huzaren, te Roermond. A. W. Ponsioen, koffiehuishouder, te Hil versum. J. M. Molmans, te 's-Gravenhage. Kantongerecht van Alphen. G. V., uit Aarlandorveen, st-ond terecht wegens overtreding der leerplicht wet. Hij had zijn zoontje te vroeg van school genomen. Reeds was hij gewaar- sohuwd door het hoofd der school; dit had nog voor hem den schoolopziener gevraagd of het kind van school mocht, doch ook die had met het oog op art. 3 der leerplicht wet geweigerd. V. heeft zich daar echter niet aan ge stoord. Hij zeide het kind van school te hebben genomen, omdat hij voor hem een goede betrekking kon krijgen. Eisch f 3 of 3 dagen. Wegens eenzelfde overtreding stond J. de 0., uit Aarlanderveen terecht. Hier gold het een meisje, dat vóór haar tijd de school had verlaten. Beklaagde be weerde dit gedaan te hebben wegens den ziekelijken toestand van het kind, hetgeen door het hoofd der school sterk werd be twijfeld, daar hij het meisje meermalen naar den naaicursus heeft zien gaan. Eieoh 8 of 8 dagen. N. St.* van Bodegraven, had op t hooiland van G. Werkman geloopen. Daar hij er door den laatste meermalen op was attent gemaakt, dat het geen publiek pad was «n St. toch niet gelaten had daar op te loopeö, was tegen hem proces-ver baal opgemaakt. Eisch 8 of 3 dagen. Üi 'de Wetering bjj Bo&Kööp öggea versckUlando Hoofden. Eeü der bezittere daarvan, O. V. H.t beeft daaraan ponten laten maken, hetgeen zeer hinderlijk tó voor de scheepvaart. Het bestuur van derf polder heeft aan beklaagde geschreven met het verzoek die punten weg te nemen^ doch hij heeft rich er niet aan gestoord. Wel heeft hij palen laten zetten, doch die zijn zoo buigzaam, dat de schepen menig* maal door de punten schede bekwamen. Eisch 10 of 10 dagen. Tegen A. B., uit Hoogmade, was proces-verbaal opgemaakt, daar hij 23 Mei op den openbaren weg op een hondenkar gezeten had. Beklaagde had heel wat aan merkingen op rijn proces-verbaal; voor eerst was hij geen 55 jaar, doch 45; dan had die man hem niet om 4 uren gezien, doch om 5 uren, en eindelijk beweerde hij niet op rijn kar gezeten te hebben, doob hij liep er bij. Daar degene, die tegen B« proces-verbaal had opgemaakt, niet aan wezig was, werd deze zaak uitgesteld tot een volgende zitting. In den Kalkovensehen polder had W. V. D., uit Aarlanderveen, dobbers ge worpen. Daar hij hierop geen recht heeft# aangezien dit water het eigendom is van den heer Verduin, werd tegen hem f 9 boete geëischt, Wegens het rijden met een fiets zondet- licht was W. O., uit A I p h e n, gedag vaard. Hij zeide: „Ik was niet alleen, wij waren met ods vijven, twee met licht en drie zonder licht. Waarom werd ik juist genomen?" Eisch 1 of 1 dag. P. v. d. H was in verzet gekomen tegen de hem opgelegde straf van zeven dageö hechtenis, wegens het meermalen overtre den der vischwet. Nu vroeg hij ontheffing van straf, daar hij een zieken vader en een zuster had te onderhouden en zij dan dien tijd gebrek leden. De ambtenaar bekrach tigde echter het vonnis, daar beklaagde den vorigen keer erg brutaal was geweest en nu probeerde met het bakken van zoete' broodjes van zijn straf bevrijd te worden. Proy. Staten Tan Zuid-Holland. Gedeputeerde Staten stellen aan Provin ciale Staten voor, het maximum-bedrag vaö het subsidie aan de gemeente Overschie ten behoeve van den aanleg, de afrastering en de beharding van de Rijskade, van den Hof weg af tot aan den Kleiweg, tot f 15,212 te verhoogen, derhalve met f 1212. Voorts geven zij in overweging, afwijzend te beschikken op de verzoeken om subsidie van de Provinciale Afdeeling Zuid-Holland der Nationale Christen-Geheelonthouders- vereeniging en van de Zuid-Hollandschd Propagand&commissie der Nederlandschö Vereeniging tot Afschaffing van Alcohol houdende Dranken, aangezien het werk vaö adressanten van zuiver propagandistischeni aard is. Verder stellen rij voor, aan elk der ge meenten Goedereede en Stellendam ter te gemoetkoming in de kosten harer huishou-1 ding over het jaar 1909 een subsidie toe itf kennen tot een gelijk bedrag als door het Rijk wordt verleend, doch tot geen hoogefi bedrag dan f 250ten behoeve van de Am bachtsschool voor Schiedam het subsidié van f 3500 te verhoogen tot f 5000, tot we deropzegging en onder beding, dat Rijk en Gemeente him subsidiën verhoogen tof een gezamenlijk bedrag van minstens 27,000 per jaaraan de 'a-Gravenhaagsohtf Boekbinderspatroonsvereeniging, voor een door haar op te richten vakoursus voor het boekbindersbedrijf, tot wederopzegging een subsidie te verleenen van 150 's jaars, oiï- der voorwaarde, o. m., dat Rijk en Gemeen te 6ubsidiën verleenen tot een gezamenlijk bedrag van minstens f 1000 per jaar; aan de gemeente Maassluis over de jaren 1910y 1911 en 1912 in de jaarlijksche kosten van het uitbaggeren der haven minstens tot de oorspronkelijke diepte, een tegemoetko ming te verleenen tofc de helft van hetgeeii dat. uitbaggeren meer zal kosten dan 6000 's jaars, tot een maximum van f 1500, ondet voorwaarde o.a. dat het Rijk minstens een gelijke tegemoetkoming verleene; aan dé gemeente Dordrecht, voor de door haar1 op te richten handelsavondschool een subsi die te verleenen van rond f 400 'e jaars# mits ook het Rijk subsidie zal verleenen. Gedeputeerde Staten stellen verder vooty dat de Provincie zich van 1 Januari 1910 tot 1 Januari 1915 zal belasten met het beheer en onderhoud van de havenwerken te Middelharnis, tegen een uitkeering v&ni f 4000 's jaars door de gemeente; courtage wegens deelneming in Provinciale leenin gen voortaan alleen uit te keeren aan d<3 leden van de Vereeniging voor den Effec tenhandel te Amsterdam, de Vereeniging*- van Effectenhandelaren te Rotterdam etf den Bond voor den Geld- en Effectenhaaa del in de Provincie. Nlog bieden Gedeputeerde Staten aaif Provincialen Staten een afdruk aan valfc het door den Hoofdingenieur van den Prö-< vinciale Waterstaat uitgebracht verslag over 1908, omtrent den toestand der wet- ken, waarvan de uitvoering of hét toezicht aan hem is opgedragen. maatschappij van Weldadigheid. Men schrijft uit Steenwijk aan de ,,Zw- Ot.": De Maatschappij van Weldadigheid té Frederik800rd zal in Augustus a.s. haar 50- jarig bestaan vieren. Zij werd in 1818 op gericht, maar in 1859 ontheven van het be heer der bedelaarsgeetichten en in haar te- genwoordigen vorm gebracht. De Prins dof Nederlanden zal, naar wij uit goede brort vernemen, bij die gelegenheid een bezoek aan de Maatschappij brengen. Een uitnoo# diging van heeren commissarissen om he€ •feest met Zijn tegenwoordigheid te vet eer en ie door Zijne Hoogheid aangenomeö- Hem cal te Frederiksoord een lunch wordeö, tongeboden. De reis geschiedt vermoedelijk per aoito.

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 2