Een weldoenster op de kermis. Een Engelsch huwelijkscontract. Eenigen tijd geleden is in een klooster te Parijs een vrouw opgenomen, aan wie honderden kinderen van kermisreizigers het te flnnVATi hebben, dat zij kunnen lezen en adhrijven. Mademoiselle Bonnefois is in een kermiswagen geboren. Haar vader had een poppentheater, waar mede hij de Jaarmarkten afreisde. In 1870, tijdens h?t beleg van Parijs, werd het poppentheater aan kant gedaan en werd zij ziekenverpleegster bij „Het Roode Kruis." Dag (en nacht werkte zij te midden van 'de poldaten op de wallen. Later besteedde zij haar vrijen tijd met bet aanleeren van lezen, schrijven en reke nen. En van nu, af kwam het besluit bij haar pp, Üe verkregen kennis ten nutte te pmkou Van do kinderen, die door de ambulante levenswijze hunner ouders verstoken waren Van pile onderricht. Ieder, die do jaarmarkten van Neuilly, Saint-Gloud ©n andere Parigsche voorsteden bezocht, (kende haar woonwagen methei op-i >chrift: Ecole Foraine. Haar Onderneming Jmd van den beginne jitt (groat succes. Al heel gauw bezochten zooveel kinderen haar school woonwagen, dat zij naar een helpster (moest uitzien. Na ©enigen tijd kreeg zij voor haar School pok 'financdeolen steun van de Regeering. Kardinaal Peraud, die van haar had ge- board en zeer met haar. arbeid was ingeno men, (wist to bewerken, dat haar een toe lage Werd toegekend. Een der jaarmarkten, door haar bezocht, was die van de Plaoe ld© la Nation in Parijs. Aldaar taakte zij bekend met nonnen van bet Piopusklooster, die haar eens daarheen ymwn jongen De moeder-overste zeide Haiar, dat, indien ooit Jn nood verboeren (mocht, de poorten van het klooster steeds voor. haar open Zouden' ptkan. „Mater ik rod niet van mijn woonwagen kunnen Scheiden", was het antwoord. „Dam brengt u dien: maar meel" zeidé (de moedor-overste. En zoo is het gebeurd. Zij werd ernstig ongesteld en toen 'dit 'den nonnen ter ooren kwam, hebben ze Jraar met den woonwagen in hot klooster gehaald. In jden stillen kloosterhof staat nu dé kleurige kermiswagen én mej. Bonnefois Zit tevreden voor het raam in een behaaglijke fcamer. Het krasse oudje is Keelemaal weer opge knapt ion droomt er van, haar arbeid weer .voort !te zetten. ZEEGRAS. Velen slapen op zeegras en hebben 'dus bijna het grootste gedeelte van hun leven in gezelschap van dit gewas doorgebracht. Maar weten allen wat eigenlijk zeegras is en van waar het komt? De Latijnsche naam van zeegras is Zos- tera Marina, cirkel aan of in zee groeiend. De hoogst eenvoudige bloemen zijn gelegen op de rugzijde van een scheede, terwijl meeldraden en stampers tot één zijn ver- groeid. Vroeger gebruikte men zeegras en wier tot het maken van dijken. In 1826 begon men het voor paksel te gebruiken en nog later tot 't opvullen .van bedden. Voornamelijk is dit aangevangen op het initiatief van een der burgemees ters der Noordelijke eilanden van ons land,- waar dit gewas bijna uitsluitend gevonden .wordt op de zoogenaamde wierwaarden. Later is men begonnen het maaien van Het zeegras te verpachten ën met zoo goe- «den uitslag, dat dit in 1867 dë kapitale som van f 14,212 opbracht. De gezamem Hjke oppervlakte, waarop 'de Zostera Ma nna gevonden wordt, bedraagt circa 6550 Hectaren. Een hectare levért gemiddeld per 'ja&r 7000 kilo op. >M/ea maait alleen zcx^ra?, riat nir^ tikrit, 'dewijl hét bloeiende' gras te veel mét har-; de, stugge stengels is bezet. In den handel onderscheidt men twee soorten van zeegras, namelijk het ge- vischte én het gemaaide. Het laatste al leen is echter geschikt voor allerlei doek einden en bijgevolg ook duurder; Ook moet het gemaaide gras in zoet water worden uit- gewasschen en later gedroogd, om.de plan ten van "het chloornatrium te ontdoen. Een ingenieur uit Rotterdam heeft den knol van de Zostera onderzocht en daar-; aan uitstekende eigenschappen toegekend. Eenigen tijd geleden meende men ,dat het maaien van het zeegras een nadeeligen invloed zou oefenen op onze dijken, doch ■wijl er, om zoo te zeggen, in den tijd van stormen en noodweer geen zeegras te zien is, is men van die meening terugge komen. Ook is alles nog volstrekt niet wegge maaid en kan het thans levende geslacht nog tal van jaren zijn zorgen vergeten, sla pende op bedden van zeegras. Hoeveel geld bezit de keizer van Japan? Zijn. veraogen ié wellicht het grootste on der d© regeerende vorsten der Wereld. Het is belegd in effecten ea staatspapieren, land-i en boschbezit. Bij verschillende Banken heeft hij aan baar geld ten effecten 110 mil- lioen guldendaarbij komen 24 {millioen voois geschoten oorlogskosten, en aandeden in spoorwegen en industrieën, totaal aan Het loerend vermogen 182 millioen. De onroerende bezittingen sat» bossohen 'en landerijen woerden op een waarde van 500 a 600 millioen geschat. Bij de 253 verschil lende keizerlijke paleizen, villa's en lustn verblijven bobooien 600 H. A. park. De ge bouwen, overvol mot koetbaarheden, zijn mede een rijk onderdeel der bezittingen. Jaarlijks ontvangt de Mikado uit de staats kas 3.6 millioen. Deze som is, met het oog pp de steeds stijgende rijksuitgaven, niet verhoogd; de Mikado heeft uit eigen bewe ging een beroemd geworden ziiinigheids-edict aan zijn gele onderdanen uitgevaardigd. De „Pall Mall Gazette" maakte een con tract openbaar, dat onlangs op verlangen van een jonge vrouw voor de rechtbank (door haar man werd ondërteekendeen 'contract, dat volgens de zeer resolute jon ge dame den huiselyken vrede zal verze keren. Hief contract, 'door dé vrouw kant jen klaar medegebracht, luidt: 1. Ik beloof plechtig voor den vrede rechter en de door mij tot echtgenooté ge kozen vrouw, deze eiken Zaterdag mijn ver diend loon te zullen overhandigen. 2. Eiken avond 9 uren thuis te zijn, be halve wanneer mijn vrouw met mij uitgaat. 3. Nooit zonder haar naar bals of par tyen te zullen gaan en zonder haar toe-: stemming nooit met een ander te zullen dansen. 4. Altijd vriendelijk tegen haar moeder en broertje te pullen zijn. 5. Niet lid te zullen worden van eenigé loge, die vrouwen buitensluit, en alleen lid van een voreeniging te zullen worden als zij het zelf ook wenscht. 6. Niet meer dan drie sigaren te zullen rook en op werkdagen en vijf op Zondagen; en nooit sigaretten te zullen rooken. 7. Nooit onnette' uitdrukkingen te gebrui ken. 8. Elk voorjaar zonder morren de klee- den te kloppen. 9. Elke week mijn eigen wascligoed te zullen inpakken. 10. Nooit bedwelmende dranken te ge bruiken, behalve bij het begin van de voor jaarsschoonmaak, en dan niet meer dan 'drie glazen bier in het bijzijn van mijn vrouw. 11. Geen Hond te zullen Houden, óf mee té bréngen onder voorwendsel, dat hij van één vriend is, die op reis is. 12. Ik ben bereid de helft té 'dragen .van He moeiten en zorgen voor de kinderen, welk? we zullen, krijgen, als zij 's nachts schreien, en 's avonds en 's morgens voor de kachels te zorgen, zoodat mijn vrouw; het vuur alleen heeft te onderhouden. De jonge man had slechts tegen één punt, dat betreffende de honden, bezwaar; maar de vrouw wilde niet toegeven. De eenige concessie, die zij deed, was, dat het aantal glaasjes, bij de voorjaarsschoon maak te drinken, van drie op vier wend verhoogd. De man ondérteekende gn de bruiloft werd gevierd. Origineele reclame. De origineelste reclame is zondier eeni gen twijfel tje vinden in het „Grosswar- deiner Journal", waarin een koopman allé mogelijke Pieten uit. mythologie, geschiede nis en letterkunde, van den meest grijzen ouderdom tot den meest modernen tjjd, te- hulp roept tot aanprijzing van zijn waren. Ziehier eenigé van (de stoutste bewerin gen: Don: Juans veroveringen vermenigvuldi gen zich, als hij onze dassen om heeft. .Venus is bekoorlijker, wanneer rij onze parfumerieën gebruikt. Medea's too ver kracht wordt door onze rA-jour-kousen in de' schaduw gesteld. De tranen van Niobe zouden verdwijnen, als zij onze zakdoeken gebruikte. Zelfs een Macbeth zou in onze nachthem den slapen. Roning Lear zou over 3en ondank van rijn dochter gemakkelijk heengekomen zijn, als hij ons speelgoed maar tót tydyerdryf gekozen had. Damocles zou geen minuut in de penurie gezeten hebben, als onze speelgoed-sabels boven zijn hoofd hadden gebengeld. De vtouw van Lot zou tweemaal een zoutpilaar geworden zijn, als zij onze goed- koope prijzen vernomen had. Hamlet zou geen oogenblik" geaarzeld Hebben, baj ons zijn inkoopen te jdoen. Vrij geloovën, dat "Mündihausen zich' aan rijn eigen lokken zal ophangen,' als hy de recordopsnijderijen van zijn collega uit .Grosswardein hoort. Nichtje: „Tante, probeert u eens, bf U op dit plaiaije (puzzle) den inan kunt yindenT Tante (oude vrijster): „Dat Hoef ik niet te probeeren, kind; ik heb al vijf en dertig jaar tevergeefs naar een man gezocht 1" Uit een Engelsch jury-vonnis: „De jury bevond, dat de overledene ge storven was aan de gevolgen van bekomen verwondingen, maar er was geen aanwijzing om vast te stellen of die verwondingen vóór of na den dood waren aangebracht." Hij mooht Ket niet weten. Ge huwd man: „Daar schrijft mijn oude stu diegenoot, dat hij me spoedig eens zal komen opzoeken". Tot de meid: „Anna, poets de roest eens van den huissleutel." „33c ga nooit meer met pa die professor is uit!" „Waarom niet?" „Toen hij Zondag zijn zakdoek" vergeten Had, heeft hij vijf knoopen in mijn nieuwe sjerp gelegd." „Z ij„'Ach, Eduard, het is toch' zoo heer lijk in 't geheim geëngageerd te Zijn, zon der dat iemand er ook maar iets van ver moedt. Al mijn vriendinnen benijden (mij er oml" Landheer (tot een zijner pachteiv „Wel, Krelis, doet het u genoegen, dat wc op ons landgoed zijn teruggekeerd 7" Pachter: „0 zeker, mijnheer, want als het kasteel zoo leeg staat, lijkt het wel een stal zonder vee!" De rekening. Kellner, die den gra- mofoon heeft laten spélen, tot vertrekkend gezelschap: „Ik krijg van C 'zes bier, twee cacao, vijf sigaren, drj^ vroolijke weeuwtjgu en één d<Alarprinsesj samen L65/!

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 22