De Climeesche stadsgod. Mevrouw Gould's speldengeld. RECEPT. In Oinna neemt men het- niet zoo nauw met /den eed, voor een van het legio van godheden gelegd, met uitzondering van dien, voor den stadsgod of keizer der stad gezworen. Mpiti Va.n ex zeker van 'zijn in elke om muurde Etad in China een tempel aan te treffen, die aan den stadsgod is gewijd. Aan deze godheid wordt de macht toe geschreven, om klaarheid te schaffen dadr, waar de aardsche rechter mocht hebben ge faald. In d|en tempel troont het beeld van den god, die met onverbiddelijken ernst, streng en waardig, op de menschen nederziet, die zich tot ïhem wenden. Zijn secretaris zit naast het beeld aan een tafeltje, met oen -vel papier voor zich en het penseel in de hand, om de .woorden 'der klagers op te teekenen. In een zijvertrek Van den tempel staan twaalf in hout 'gesneden, verweerde gestalten, die de twaalf 'godsboden voorstellen, aan wie het onderzoek Van de dsn stadsgod voorgedra gen kaken is toevertrouwd. Zóó 'groot is het vertrouwen der Chinee- zen in de macht en onkreukbaarheid van den stadsgod, dat degene, die op een of andere onrechtvaardige "wijze in het bezit gekomen is Van eens anders goed, alleen op het be richt, Vlat 'de bestolene een aanklacht bij den ktadsgod tegen hem indiende, zich dik- twerf haasten zal om den klager het zijne Veder te doen toekomen. Voor het lichtvaardig inbrengen van klach ten behoeft,naar het schijnt, niet te wor den 'gevreesd, daar het toch vals uitgemaakt geldt, dat zoowel klager als beklaagde, bin nen den tijd van één, hoogstens twee jaren, moeten Sterven, om voor den rechterstoel der godheid te verschijnen. De korte sjpanne tijde, die den beklaagde nog in deze wereld is gelaten, wil de klager echter "niet zóó maar, zonder meer, zien voor bijgaan. Vreeselijk zijn de straffen, die hij van de godheid voor zijn tegenstander af smeekt. Hij vraagt dan dat een sleepende ziekte dezen het leven tot een laat make, elk lid fijner 'familie daardoor worde getroffenzijn echtgenoote krankzinnig, zijn kinderen land-, locpers, en al zijn bezittingen, Voor alles het gestolen goed, hem ontnomen Iworden. Het leven moge hem zoo tot een kwelling war-, den 'gemaakt, dat de dood hem nog een Ver lossing zij, niettegenstaande de helsche étraf-, fen, die hem hiernamaals wachten! Daar kan zoo'n beklaagde het mee doen en het schijnt, dat, zeker niet zonder in grijpen van aardsche handlangers der god- 'beid, zoo af en toe 'aan den wensch' van een óf anderen klager wordt voldaan. Af en toe komt het ook voor, dat een klager den door hem verdachte oproept tot een 'zuiveringseed voor den stadsgod. Dat is eigenlijk wel de gemakkelijkste manier, om Veer aan zijn goed te komen, indien hij eenige 'zekerheid omtrent den dief heeft, daar het felgemeene volksgeloof aan meineed voor den stadsgod <je zwaarste straffen verbindt, die toen zich denken kan. Bloemen drogen. Natuurlijke bloemen, nadat ze afgesneden of afgeplukt zijn, geruimen tijd te bewa ren, zonder dat haar oorspronkelijke vorm of kleur daarbij verloren gaat, vereischt betrek kelijk weinig moeite en kosten. Allereerst is hiervoor noodig een kistje met een schuif deksel, waarvan men den bodem heeft weg genomen. Men plaatst dit kistje zoodanig, dat het schuifdeksel zich aan de onderzijde bevindt, en legt dan een bodem van ijzer- draad in het kistje. In de tweede plaats heeft men droog, fijn 'zand noodig. Dit zand wordt flink warm gemaakt. Op elke 12% K.G. zand neemt men 62% gram stearine, welk vet men op het heete zand legt en laat smelten, tot het zand gelijkmatig met de stearine doortrok ken is. Is deze massa afgekoeld, dan doet men daarvan zooveel in het kistje, dat het zand ongeveer 1 a 2 duim hoog ligt. Op deze laag legt men de bloemen neer, waarna men ff wwer zand cvtoiwaen strooit, kteeds zuig dragende, dat takjes, blaadjes en bloemen in hun natuurlijken stand blijven. Zijn de bloemen volkomen met zand bedekt, dan kan uien het kistje ook van boven met een deksel sluiten. Nu doet zich een kleine zwarigheid -voor. Het kistje moet namelijk minstens 48 uren lang op een sterk verwarm de plaats gebracht worden, die men in den zomer met altijd zoo gemakkelijk vinden kan. Woont er een bakker in de buurt, dan kan men voor het kistje een plaats op zijn bakoven vragen; is dit niet het geval, dan moet men zich met het keukenfornuis zoo goed. mogelijk behelpen. Na verloop van bovengenoemden tijd laat men het kistje afkoelen, schuift daarna voor zichtig het deksel weg en laat het zand langzaam door het draadwerk weglbopen. De zandkorreltjes, welke nog aan de bloemen zijn blijven kleven, worden door middel van de plumeau, voorzichtig blazen, enz. ver wijderd. De bloemen zijn na ideze bewer king volkomen droog geworden en hebben haar schoone kleur behouden. Bovendien heb ben ze door de stearine een glans gekregen, die niet onderdoet voor dien, welken ze in haar natuurstaat vertoonen. Men zal zich voor de genomen moeite ruimschoots beloond zien. Dames op Jacht. Ieder jaar behaalt gravin Mix bachSox- quit -op de geweien-tentoonstelling te Ber lijn zilveren medailles voor kapitale geweien. In den herfst van het vorige jaar kwamen uit Karinthië berichten over het jagersgeluk eener "vrouw, die iedereen verbaasden. Gedu rende 'één enkel jachtseizoen had mevrouw Louise Diamentidi twee en twintig geweien gelegd. Daaronder waren drie tLenenders, acht 'acht- en zesenders, benevens 20 stuks kaai wild. Met die 44 stuks sloeg de dame alle andere deelnemers aan die jacht; alleen de jachtheer had twee stuks meer dan zij. .Vroeger was het alleen voorbehouden aan vrouwen van edelen bloede om deed te no men han jachtpartijenthans bestaat dat niet meer ten ziet men pok de tot den geldadel behoorende dames in het jachtveld, vooral bij parforoe-jachten. Merkwaardigerwijze ziet men 'ze zelden in Engeland. De (roemrijkste, ook de koenste jachtrijderes der Vorige eeuw was wel keizerin Elisabeth van Oostenrijk, die met zekere hand haar hunter tie moeilijkste, soms zelfs gevaarlijkste hindernissen deed nemen, wanneer zij in Ierland han een jachtpartij deelnam. Op een hofjacht in de boeschen van Com- piegne veroverde de blonde Spaansche Euge nie Üe Montyo en Tèbe het hart van 'den Keizer Van Frankrijk, met wien zij op 16 Januari 1853 huwde. Gedurende het tweede Keizerrijk waren tal rijk Üe Parijsche dames, die vroeg in tien morgen in een keurig jacht pakje op de !ren- dez-vous-plaatsen Versohenen. Wie heeft niet gehoord Van de koene jageressen gravin De Po ur tal es, 'gravin d'Agnado, markiezin De Gallifet, Vorstin Pauline Metternich en zoo veel tenderen, die de vermoeienissen der jacht trotseerden, evengoed, beter soms dan hun jachtgenooten van het zoogenaamde sterke geslacht. En 'onder de Republiek de Gravin van Parijs, 'grootvorstin Maria Paulowna, gra vin 'Jean de Castellane, die evenals de her togin De Lnines den kogel gebruikt om fa zanten 'en patrijzen naar beneden te halen. Vooral -niet te vergeten de koenste onder al die koenen, de grootste jageres van Frankrijk, de hertogin d'Uzès. In Italië roemt men als jageres H. M. koningin Elena, die in haar geboorteland geleerd 'heeft met geweer en {revolver om te "gaan. In 'Engeland noemt men lady Florence Dixie, mistress Asquit en lady Mabel Howard. Ook 'de keizerin van Rusland jaagt, zon der "bepaald een hartstochtelijke jageres te zijn. Jageressen van naam vindt men eveneens in Duitschland als in Nederland. Van haar kunst 'spreekt men liefst in intiemen kring. Maar wanneer veld en bos oh konden ver tellen Vat zij wisten, dan !zou .menig als kundig te boek staand jager den hoed af nemen Voor meer dan één Hollandsche ja geres. Wie lust mocht gevoelen in nadere be trekking te komen met de een of andere Amerikaansche erfdochter, mag zich nog wel eens tweemaal bedenken. De dames uit da Amerikaansche groote wereld stellen haar eischen niet laag en zij hebben ontzaglijk veel voor zichzelf noodig. Dat blijkt nu ook weer bij een echtschei- dingsproces, dat thans te New-York itua» schen mevrouw Katherine Clemmons Gould en haar echtgenoot Howard Gould wordt gevoerd. Mevrouw Gould verklaarde a a. voar de rechtbank, dat zij in haar 'goede dagen nooit tweemaal hetzelfde kostuum droeg, niette genstaande daar japonnen bij waren, tiia meer dan duizend gulden kostten.Voor haar bedienden had zij maandelijks meer dan twee duizend gulden noodig, en mee® nog besteedde zij aan rijtuigen en automo bielen. Drie- of viermaal per dag wisselde rij1 van kleeding, en telkens was teen geheel nieuw kostuum noodig. Dat kwam haar toe als echtgenoote van een Gould, meende zij. „Wat geschiedde er met de feige&ankta japonnen V' vroeg on voorzichtiger wijzto dc tfiU vocaat van den heer Gould. „Een van mijn kostuums heeft hjjv. uffi zuster gekregen, die aan het Vjoneel is", was het antwoord. Uit de verklaringen van den heer GouH en van een zijner broeders b*leek, dat Ho ward Gould gemiddeld op een jaarlijkachi inkomen van ongeveer twee millioen gulden kon rekenen, int zijns vaders erfdeel Jay Gould's vermogen weid op een paar honderd millioen geschat en kwam ze* kinderen ten goede en 'dat hij daarnevens nog zelf een vermogen van vier en twintig millioen 'gulden bijeen had weten te brengen. Bij zulke cijfers kan men; het toch eigen lijk mevrouw Gould niet kwalijk hemen, dat zij wat royaal met het 'geld Traag- en snelheden. Onze .belangstelling wordt telkens vraagd voor de „Zeppelin. II", en wij Léb-/ ben uitgerekend, hoe dit modernste lucht schip op zijn tocht van 37. uur een gemid delde snelheid heeft kunnen volhouden van 25 kilometer per uur. Voorloopig kan dmj de standaardsnelheid voor luchtschepen op 6.95 meter per seconde bepaald wfarden. En zoo is het de moeite waatrd, na tt| gaan welke plaats het heeft in, te nemen tusschen eenige standaard-typen van traags en snelheid. Een slak legt af 0,0015 een vlieg in vlucht 1.7 een paard in, stap 1.2 een paard in draf 2.5 M., een paard in galop 45 M., een renpahid tot 16 M.- een hazen wind tot 24 M., een postduif tot 30 M., een mensch in stap 1.6 M een mensch op schaatsen tot, 10 M., een rivier 23 M., een zeilschip 4—5 M., de wind 3 M., de storm 16 M., dfe orkaan tot 33 M., een geweerkogel 480 "M.. een kanonskogel 750 M., geluid (door de lucht) 333 geluid (door water), 1525 M.. de maan (m haar loop om de aarde) 1000 M., de aarde (aswenteling) 451 <M., de aarde (on* de zon) 34,000 M., electriciteit 26180 millioen meter, licht 300 mill. M. Koude aardbeien-pudding. Men smelt ean paar kopjes wjjngeiei en bedekt daarmee den bodem 'en de wanden van een steenen vorm. Leg op den bodem eenige aardbeien en plaats lungs tie wanden stukjes confituren. Bedek dnt weer met wijn gelei. Een goede hoeveelheid aardbeien wrijft men tot purée, doet die door een reef (liefst paardenharen), voeg er bij twee geklopte eieren, een theekopje suikerstroop en teen klein glaasje marasquin. Roer de massa, au bain mane, totdat zij eenigszins gebonden is, en vqeg er bij 15 gram geweekte gelatine. Neem de pan uit bain marie en blijf roeren totdat de inhoud bekoeld is; vul den vorm en plaats deaen op ijs, totdat de pudding gtbruikt woxdt.

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 21