N«. 15134 Vrijdag 25 JunL A*. 1909. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Onder onze Vroede Vaderen. FE U I L L E TON. Hun ECasfoeS. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADYERTENTIENi Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 (Jents contant elk tiental woorden meer 10 Oents. Yoor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per week 9 Oents j per 3 maanden I l l l f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rijn 1.30. Franco per post1.65. „'t Kan verkeerenl" dit geldt zooals gis- Eernaraiddag uit een adres van een drietal p^ardenslagers bleek ook thans nog. Toen indertijd B. en Ws. op advies der directie 'Ti de Commissie van het Slachthuis een Voorstel deden om tot den bouw van een aparten paardenstal voor aangevoerde alachtpaarden bdj het Slachthuis over te gaan, kwam de oppositie, mede van de paardenslagera zelf; thans vragen de hee lt n Eiethoven, Van Luyken en Den Os - een vierde collega wilde niet meedoen - om stalling voor minstens 20 dezer die- ten onder bijvoeging dat de vergoeding door hen daarvoor te betalen, zoo mild paogelijk zij. We zullen zien wat er van komt. B. en iWs. zullen zeker eerst het rapport der Joieuwe Commissie die deze week alweer ivoor haar deel op reis geweest is, wel af pachten. Dit was wel haast het eenige belangrijk Ingekomen stuk, dat we gisteren te hooren kregen. Ook de agenda zelf levert voor een Jêverzicht weinig belangrijks op. Ovsr de benoeming van een leerares aan 'd<» Hoogere Burgerschool voor Meisjes was men niet eenstemmig. No. 1 van de voor- draoht, die blijkbaar door de directrice en den inspecteur van het M. O. gewild werd, was de Commissie van Toezicht te oud (4S jaar), No. 2, een dootoranda in de Ned. letteren te Utrecht, de eerstgenoem de te onervaren. De meerderheid van don Raad hield het Snet de onervaren jongere, zoodat deze be- noend werd, echter voorzichtigheidshalve slechts voor den tijd van één jaar. Tep opzichte der benoeming van twee Beden van de Commissie van Beheer over de gestichten Endegeest" en „Rhijn- geest" hadden enkelen nog gehoopt om door de aftredenden weder te benoemen 'dezen te kunnen bewegen terug te komen öp hun bedanken. Er werd nog eens ge polst, doch do heeren Korevaar en De Vries, die niet waren bezweken voor den drang van de Commissie zelf en van B, en iWs., waren evenzeer ongevoelig voor den 'aandrang uit den Raad, die door, mede tegen hun zin, den heer Pera te benoemen, Let. ooriflict had veroorzaakt. De gestichten zullen het voortaan bui len deze heeren moeten stellen. Een der benoemden, de heer Roem, die "er als lid van Fabrioage wel eens tegen heeft geprotesteerd dat de technische za ken van de ffesticbfcen niet bij de Commis sie van Fabricage komen, kwam bij de aanvaarding der benoeming dit protest 'Hog eens herhalen. Het had er niets mee te maken, meend© de Voorzitter, maar de Eeer Roem wilde er mee te kennen geven dat hij, nu hij zelf naar die Commissie was Verhuisd en dus de technische zaken daar zou kunnen behartigen, toch zijn oud be ginsel getrouw zal blijven. Natuurlijk had hij dit kunnen verklaren 1 zonder bijvoeging van een protest,, maar de bedoeling waa toch duidelijk. Nadat daarop oen aantal punten als van een leien dakje gingen, kwam men einde lijk tot het onzen lezora bekende verzoek van den eervol ontslagen concierge van de Hoogere Burgerschool voor Meisjes om als nog vol pensioen te ontvangen. Men weet hoe deze zaak zit. Twee genees heeren, die den patiënt hebben behandeld, de artsen Brui ning en Do Bruine Grooneveld, verklaren als him besliste meoning dat het gebrek: verlamming der handen, in en door den dienst is verkregen. De man heeft in zijn betrek king veel emmers, gevuld met steenkolen, naar do kachels moeten sjouwen. Do stads- geneesheeren, de artsen Kist en Timmer mans, dio voor B. on Ws den patiënt onder zochten, kwamen tot een tegenovergestelde conclusie. B. en "Ws. houden zich aan de door henzelf aangewezen deskundigen en wij zen het verzoek om vol pensioen af, waarop do heer Koster in hooger beroep bij den Raad komt. Wat zal deze doen? Do verordening geeft hem alleen het recht de zaak terug te wij zen naar B. en Ws., meende de voorzitter. Maar dezen zullen natuurlijk dezelfde genees- heeren, die ze vertrouwen, nogmaals raad plegen en dezen zullen ook daarna hun go- wikt en gewogen perste oordeel handhaven en dan staat de zaak precies gelijk. De heer Fokker distilleerde uit de ver ordening iets anders. De Raad heeft ook het recht een paar andere genoesheeron aan te wijzen. Het leek ons toe dat vooral de secretaris, die via den voorzitter druk aan het debat deelnam, dit een juridische ket terij achtte. Hij gaf den jongsten wethou- houder, die zich als wethouder tot dusverre veel minder laat hooren dan vroeger als Raadslid, een stil wenkje naar we meen den en toen kwam deze zijn juridische keu nis ook nog eens in de schaal leggen, tegen het gevoelen van confrater Fokker. Deze kreeg echter steun bij mr. Briët, en einde lijk ook van prof.Fockema Andreae, die do nuchtere opmerking maakte, dat, wan neer de Raad niets anders kon dan .het geen de Voorzitter en mr. Van der Lip hem wilden toekennen, het geheele beroep niets bcteekende. Deze opmerking sloeg voor al in, en de motie, die, zooals de Voor zitter al eens gedreigd had, B. en Ws. wel eens naast zich konden, leggen, werd met vrij groote meerderheid aangenomen. B. en Ws. zullen haar wel aanvaarden, vermoe den wij, en daarmede is dan do kwestie opgolost. Laten ze het advies van mr. Briët volgen en een tweetal medische hoogleera ren verzoeken een hernieuwd onderzoek in te stellen. Bjj diens advies zal èn de be- betrokkene èn de Raad zich zeker gaarne Heerleggen. In deze zaak is ook nog gedebatteerd door de heoren Reimeringer, aan wïen de eer toekomt haar aangebonden te hebben en die, om tot een oplossing te komen, een personeele toelage wilde toekennen, en den heer Pera, die met nadruk zijn eigen: oordeel zwaar deed wegen in het voordeel van de twee huisdokters. De Voorzitter hechtte niet zoo veel gowicht aan de me dische kennis van den heer Pera, waarop deze antwoordde, dat, wie het niet inzagen en om zijn oordeel lachten, blijkbaar met de oogen toe door bet leven gingen. De heer Aalberse, die zelf, hoewel niet zonder aarzelen, voor de motto had ge stemd, gaf B. en Ws. in overweging voor- stelten te doen tot wijziging in 3e verorde ning op dit punt, opdat èn B. en We. èn de Raad en ten slotte ook de belangheb benden zekerheid hebben. De Voorzitter zeide deze overweging toe. Overbodig ia dit zeker niet, want er zijn te dezen op zichte reeds eerder geschillen gerezen en in de toekomst kunnen we er nog meer verwachten. De wijziging in de rijwielverordening door B en Ws. voorgesteld, waarbij verboden zou worden het meevoeren van personen op den stuurstang of de bovenhuis van het frame van een rijwiel, werd staande de vergade ring nog uitgebreid, in zooverre dat elk ander meevoeren bijv. op de step ook ver boden zal zijn. B. en Ws. hadden ook daar over den heer Henri Meyer, redacteur van „De Kampioen", d?e hun een autoriteit schijnt te zijn bdj uitnemendheid, nog eens geraadpleegd De heer Van Gruting, die reeds meer malen, doch toen voor doovcmansooren, op het gevaarlijke van het meevoeren van personen, kindoren vooral, had gewezen, bleek nu heel dankbaar. Hij had nog verder kunnen gaan, want hier hebben we nu eens een zaak waarover zelfs een leek, dio zooals de heer Pera met de oogen open door het loven gaat, wel oordeelen kan. Bij de rondvraag ging het even levendig toe, toon de heer Reimeringer in verband met het door B. en Ws. naar de vergetel heid verwezen denkbeeld van waterverver- sching door wijlen den heer Zaalberg ter sprake bracht. De waterververeching is een kwestie, waar mede volgens den heer Fockema Andreae elk Rapenburgbewoner mee opstaat en naar bed gaat. De Voorzitter meende in dicht gooien van het Rapenburg het eenige middel te zien, waarop de heer Reimerin ger bravo riep, doch deze schande voor Leiden hoopte de heer Roem niet te be leven. Zoo loop en de meoningen uiteen. Hoe 't zij, de heer Reimeringer zal met anderen denkelijk wel zorgen, dat het idee van den heer Zaalberg, zooals het ook in dit blad nog eens is opgehaald, niet ge heel van de baan gaat. De heer Aalberse vroeg nog, of B. eiï Ws. ook met voorstellen denken te komen tot herziening der salarisregeling van de leeraren aan de kweekschool, nu ze met een voorstel tot partieelo herziening geen suoces hebben gehadt en do heer Vergou wen vroeg, of er ook haast een praeadvies zou komen op zijn voorstel tot verhooging van het schoolgeld voor leerlingen buiten de gemeente. Op de vraag van den heer Aalberse was Het antwoord ontkennend; de heer Ver gouwen kreeg een bevredigend antwoord. Vóór de behandeling der begrooting zou "hij in verband met andere herzieningen or wel iets van hooren. Leiden, 25 Juni. hi een openbare vergadering in het wijkgebouw aan het Levendaal alhier zal de eerwaarde heer H. A. B. Duyker, evange list, tot cDen arbeid in de wijk worden in geleid op Vrijdag 2 Juli cua. door don voor zitter der Christelijke Wijkvereeniging ds. M. J. Punsolie. Bedankt is voor hot bort>ep naar dé Ohr. Gerof. Gem. te Hilversum door ds. H. Janssen, te Leiden. Een kwart-eeuw was het gisteren ge leden, dat door nu wijlen mgr. Bots, deken van Leiden, het R.-K. Parochiaal Jongens- weeshuis werd opgericht, dank zij veler steun. Dit jubiló ging niet onopgemerkt voorbij. Wekelijks legden geruimen tijd de oud-weezen wat op zij, waarvoor zij nu een blijk van dankbaarheid konden geven aan hun vroegere opvoeders. Met een pleohtige H. Mis nam het feest een aanvang; opgedragen door den oud wees, den weleerw. heer P. Bonnet, kape laan te Wervershoef, in de paroohiekork van O. L. Vr. Hemelvaart. Behalve de verpleegden waren daarbij tegenwoordig de eerw. broeders Lauren- tius, Palmatius en Oornelis, allen oud- weezen, alsmede deputaties van de zuster instellingen te Delft, Rotterdam, Den Haag en elders. Na afloop dér plechtigheid had een receptie plaats. Feestelijk was de ont vangstzaal met groen en draperieën ver sierd, welwillend afgestaan door de hee ren Speet en Van Velzen en de Leidsche Katoenmaatschappij, terwijl do decorateur B. L. v. d. Klngt alles mooi had gerang schikt. Door een koor van oud-weezen word een Welkomstlied ten gehooro ge bracht, waarna de aanbieding van het hul deblijk: een grot van O. L. Vrouw van Lourdes, volgde; geplaatst in een der hoe ken van de speelplaats. Bij de aanbieding spraken A. Lepelaar, de oudste der oud- weezeri, en kap. Bonnet. Deze verrichtte ook de inzegening, waarbij een koor 't „Lau- date Dominum" vertolkte. Eenige andere zangstukjes werden nog uitgevoerd en har telijke toespraken gehouden, waarbaj de broeder-overste namens het gesticht het huldeblijk aanvaardde. Later vereenigdo men zich aan een ge>- meenschappelijken disch, door het bestuur den oud-weezen aangerecht. Het jubilé werd besloten met een avond feest. Gisterochtend heeft voor EL M. de Koningin-Moeder op het Paleis Soestdijk gedefileerd het eskadron ordonnansen uit Amersfoort onder bevel van den ritmeester jhr. Van do Poll. Na het défilé zijn do rit meester en de offioieren door Hare Ma jesteit in het Paleis ontvangen. De Duitsche gezant te 's-Gravenhage zal den 28sten dezer een muziekpartij in het gezantschapshotel geven. Door vreemde souvereinen zijn aan Nederlanders de onderstaande ondersohoi- dingen geschonken: Mr. J. E. Scholten, industrieel te Gro ningen, Commandeur der Orde van JLond- bouw-vordienste van Portugal; mr. dr. W. J. Doude van Troostwijk, gezant te Lissa bon, Ridder 1ste kL der Orde van Medji- die; jhr. dr. O. G. W. van Vredenburoh, gezantschapsraad te Berlijn, Ridder 3de kl. der Orde van Osmanië; P. A. Nier- Btrasz, te Watergraafsmeer, Ridder 4de kl der Orde v. d. Heiligen Michael v. Beieren; L. J. A. van de Polder, gezant schapsraad te Tokio, Commandeur der Danebrog8ordeR. Roosmale Nopveu, Ridder dor Danebrogsorde; jhr. Van Wran- gel auf Lindenberg, Ritmeester bij het 1ste reg. huzaren, militaire Kruis 1ste kl. van België. Reuter seint uit Londen: Sir George William Buchanan, gezant van Groot- Britannië en Ierland bij hot Nederland- sohe Hof, i§ fcer gelegenheid ran de offi cie ele viering ran den geboortedag van ko ning Edward, benoemd tot „Knight com mander" ran de orde ran St.-Michael en St-George. Door curatoren worden toot de be trekking van leeraar in hefc Hebreeuwsch aan het gymnasium to 'a-Gravenhage aan den Road aanbevolen de heeren. 1. dr. H. Th. Obbink, predikant der Nederd. Horv. Gemeente aldaar; So. Tj. Kielstra, school opziener in het arrondissement Leiden, wonende te Oegstgeost De gemeenteraad van Rotterdam be noemde gisternamiddag: tot opwonende geneesheeren aan het' krankzinnigengesticht „Maasoord", de heo ren dr. H. van der Hoeven Jr. en Th. W- Polet Pzn.; tot Inwonend geneesheer alsboven, den heer O. van don Hoek; tot apotheker alsboven den heer dr. G. A. Stut-torheim tot directeur van de te openen tweede hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus voor jongens, den heer J. Holwerda, direo- teur dor hoogere burgerschool met 3-jari- gen our8us aldaar; tot hoofdonderwijzeres aan een openbare bewaarschool, mej. H. O. van Leyden, aldaar. Met leodlwezen verneomt ,,i: "T. Ot.", dtetfc prof. dr. J. Bosscha te Haarlem zoef ernstig riek is. De gomeenteraad van Utrecht heeft gistermiddag benoemd tot leeraar in de handelswetenschappen aan de gemeontc-H. B.-S. met ö-j. cursus vc r jongens aldaar, voor den oursus 1909/1910, mr. P. G. II. Don.. Naar men verneemt, heeft de heer W. J. Vervloet, secretaris van het hoofd- oomitó van het „Nederlandsch Roodo Kruis", het voornemen tegen het einde van dit jaar deze functie neer te leggen. De minister van buitenlandfeche zaken brengt in de „Staatscourant" ter kennis van belanghebbenden, dat de vice-consul der Nederlanden op het eiland Jersey IGroot- Britanniö en Ierland!) overleden is. Metó de waarneming van het vice-consulaat is bo- last de heer P. Gruchy. Gisteren weiden bij de direotie dec Marine to Willemsoord Verkocht: lo. het oude gekopord© schroofstoomsobip „Aruba" en 2o. de oude gekoperde zeilkorvet „Ura nia" Hoogste inschrijver voor de „Aruba" J., H. van der Linden, to Woorden, 17.233 glcL. en voor de Urania" de Bcheopsslooperij „Holland" to Hendrik-Ido-Ambaoht,; 7626 guidon. Door hefc provinciaal bestuur vaö Noord-Holland is aanbesteed het weder op hoogte brengen van een godeelte van do dijken van het Merwedb-knnaal. Minste in schrijver J. Saros te Otide-Wetering voor! 6295 gulden. ALPHEN. De anti-revolutionaire kies- vereeniging heeft met algemeene stemmen de aftredende heeren G. H. Herngreen en' J van Leeuwen weder oandidaat voor der* Gemeenteraad gesteld, terwijl tevens be sloten werd de aftredende heeren H. Loa (O.-H.) en A. Streng (R-K.) te steunen.. 88) „Zeker," antwoordde Ghloë, „hij was een oom van me en als ik mij niet vergis, heette u vóór uw trouwen juffrouw Blake. Uw gezicht kwam mij aanstonds bekend Voor." De bezoekster kon het niet loochenen. „U waart huishoudster bij mijn oom, én als kind kwam ik dikwijls bij hem. U «uit me nu toch vel toegeven, dat een dienstbare betrekking heel eervol kan ifijn.'' Er ontstond een. pijnlijke pauze. De be- poekstsr stond op. Doch nu schaamde .Ohloe zich over haar wraakzuchtige hou ding en vatte haar bij de hand. „Het spijt me, dat ik zoo bite ben "ge- jveest; maar u hadt me een weanigje ge prikkeld. U meende het zeker niet zoo «waad, en ik ben nogal heftig van na tuur 1 Neem u het me niet kwalijk en laat me thans thee zetten." De gekrenkte bezoekster glimlaohte, en blaar g'eriaht had; (daarbij een aangonia- tner uitdrukking dan ik voor mogelijk ge bonden had. „Eén ding moet ik q toch nog verzoe ken/' ging Ghloë voort. „Vertel het niet verder, dat ik een oom heb gehad, die bdastkop was, anders krijgen we misschien ïveel bezoek, terwijl wij toch niets liever verlangen dau itdl te leven. Wij wonen hier, omdat het huis ons eigendom is; de bverleden eigenaar er van was een oom mijn man." Nu kwam ik beneden, werd voorgesteld en wij dronken samen heel gemoedelijk thee. Doch toen wij later het bezoek be antwoordden, was de vrouw even onvrien delijk en stijf als eerst; levenslange ge woonten verandert men niet zoo spoedig, zelfs niet na een zoo gevoelige les als Chloë haar had gegeven en na een daarop gevolgde zoo warme verzoening. Toen de bezoekster zich verwijderde, brak Chloë in tranen uit; het gewone re sultaat, wanneer een vrouw eens werkelijk in toorn geraakt. Wat wij betreft, ik bewonderde in stilte de wijze, waarop rij dat onuitstaanbare vrouwmensch had' overwonnen; doch zij zelve had er inderdaad spijt van. „Dat ik driftig werd, och, dat kan ten slotte iedereen overkomen," snikte Ghloë, „maar dat ik me zoo trotsch en zoo kwaad aardig aanstelde, dat was afschuwelijk. En dat alles heb je nu nog wel met je eigen ooren aangehoord I Je moet nu wel een he kel aan me hebben 1" „Maar, Chloë, huil toch nietl Kind, weeë kalm. Dat is die akelige madam in het ge heel niet waard. ,,'t Is wel mogelijk I Maar jij moet je er toch wel over schamen, Leo, dat ik zoo on behoorlijk ben opgetreden." Ik wist niet beter te doen dan ook maar te gaan neerhurken op den marmeren vloer, waarop zij als een beeld van ongeluk en jammer ineengezonken was. „Laten we, alvorens een woord verder te spreken, tot honderd tellen, vrouwtje; dat is een oud en beproefd reoept om de ge moedsrust terug te krijgen." Lang voordat we bij de honderd warén lachte Chloë alweer tusschen haar tranen door. Het bleek, dat de vrouw haar mond niet gehouden had wat betreft het feit, dat Chloë's oom bisschop was geweest; want 't regende weldra bezoeken. Doch daar het allen zeer gewone menschen waren, zooals men die in voorstodén overal vindt, spelen zij geen rol in de geschiedenis van het Roo- de Huis. Terwijl Mary op haar huwelijksreis was, leefden wij zeer tevreden en speelden met ons groote huis als met een poppen- kraampje. Aan ons eigenlijk werk deden we niet veel; maar we versjouwden de meube len en beproefden onze talenten in het be hangen en het leggen van kleeden, stopten een gat in de trap, dieden zelfs den sloten maker concurrentie aan en waren voortdu rend goed gehumeurd. Yolande schreef ons, dat zij een van onze huisjes kon verhuren aan een. zeer recom mandabel en huurder. Natuurlijk gaven wij haar per omgaande volmacht om het te doen. Op het einde der week kwamen Mary en Jim terug en installeerden zich in de ver trekken achter de keuken. Yolande ver scheen den volgenden dag. Wij bestormden haar met vragen over den nieuwen, re com ma ndabelen huurder. „Kalm, heer grondeigenaar; uw zaken rijn in de beste handen." „In elk geval in de schoonste!" „O, met vleien ontlokt je mij mijn geheim toch geen oogenblk eer dan ik hot kwijlt wil. Wacht maar een oogenblikje." Wij wachtten en vermeden op haar ver zoek ook zelfs de nabijheid van het huisje, dat door dien woesteling van een Prosser ontwijd was. Na verloop van vijf dagen bracht rij ons in triomf daarheen. Het was leeg. De tuin was geheel schoongemaakt; een gedeelte van do bedden was reeds omgespit en het onkruid gewied. Het huisje daarnaast zag er vrien delijk uit; de drempel was geschrobd en hel dere katoenen gordijnen hingen achter de schoon gowasschen ruiten. „Hoe heb je dat klaargespeeld!" vroeg ik met stijgende verbazing. „Hoo ben je er in geslaagd do rat üit baar nest to verdrij ven 1" „Door middel van een fretje I" ceide rij. „Want wat doet de rat, als men een fretje op haar nest afstuurt?" „Dan gaat z© er gauw vandoor." „Precies. Dat heeft ook onze vriend 'Pros- 6er gedaan, Hij wist, dat hij de rat was en door meer dan één misdaad een délicatesse voor een fretje. Toen ik dan ook met het fretje aankwam, poetste hij de plaat." „Maar dat fretje, wie is dat?" „Ik heb aan het fretje het tweede huisje verhuurd voor zeven shilling en zee pence. De huren rijn hier in de buurt hoog, want men vindt weinig kleine woningen." „Dat is dus tegen achttien pond per jaar Yolande, je bent een toovenares. Maar wie is het fretje?" „Dat is zekere Bates, een heel geschikt man. Ik gaf hem een wenk om op rijn beurt weer een wenk te geven aan Prosser; deze begreep dien wenk en verdween." „Met zijn heele huishouden? Dat moeten we aan Chloë vertellen." „O, die weet er reeds alles van. Laten we haar niet storen in haar werk. Ga met mij mee naar de woning van Prosser; dan kunnen we daar den boel eens bekijken. Dat heele huisje sal duchtig onderhanden moe- ton worden genomen. Juffr. Dates heeft bcfl al een beetje schoongemaakt, naar ze zegt,- Dat ia een vrouw naar mijn hart." Wij namen in de voormalige woning vaö Prosser een kijkje en waren het er ©vefl eens, dat het huisje opnieuw behangen moest worden. „Daar zal juffrouw Bates wel voor zor* ken; dat is een duizend-kunstenares." „En je vindt het goed?" vroeg ik vef baasd. „Zeker I Waarom niet?" Ik peinsde een oogenblilt. Chloë i--- iK hadden met zooveel pleizicr ons eigen lvis behangen, dat we dat werkje wel meer aan de hand wilden hebben maar ik durfde heil niet zeggen aan Yolande, „Als dit huisje in orde is, verhuur ik hefl ook I" „Best!" zei ik, maar brak het gesprek over hot behangen af, bezorgd als ik was, )dat rij er bij mij misschien op zou aandrin gen om aan juffrouw Bates aanstonds eeö opdracht tot behangen te geven. „Maar nu heb je me nog in het geheel niet Verteld, waarom je mijnheer Bate* een fretje noemt." „Dat is waar ook. Ik had het vergeten. Nu dan: omcDat mijn fretjepolitie agent is." Dat waa inderdaad heel eenvoudig, zoo* Ola Yolande deze moeilijkheid had opgo lost; alleen maar, wij waren niet op het Idee gekomen. (Wotrdi yeryolg&l

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 1